De Panama-streek. De Londensche Standard verneemt uit New-York: De Amerikaansche regeering is voornemens, de vraag of Noord-Amerika Panama kan betalen voor grondbezit, toebeboorende aan Columbia, zonder de toestemming van dezen laatsten staat, aan de beslissing van de gerechtshoven te onderwerpen. De Paus en de Kerkmuziek. Een particulier bericht uit Rome aan de Kolnische Volkszeitung meldt, dat eerst daags op bevel des Pausen een decreet zal worden gepubliceerd door de Congregatie der Riten, krachtens hetwelk de tot dus verre in de kerken gebruikten koorboeken (Cnoraioiicher) kunnen worden behouden, totdat een nieuwe op grond van wetenschap pelijk onderzoek saamgesielde Uitgave overal zal worden ingevoerd. Aan de Germania wordt uit Regensburg gemeld, dat onmiddellijk na het verschijnen van 's Pausen Motu Proprio, het huis «Pustet" dat, zooals bekend is, de uitgave van den Mediceischen Codex van den Gregoriaanschen zang bezorgd heeft zich onmiddelijk ter beschikking van den H. Stoei gesteld heeft, om terstond een nieuwe Uitgave te bezorgen van dien Codex, dien de H. Stoel wil aanwijzen als den meest traditioneele van den Gregoriaanschen zang. Men schrijft aan het Centrum uit Rome Den 4deE Januari vergaderde te Rome voor 't eerst de commissie, die door den kardinaal-vicaris benoemd is naar aanleiding van 's Pausen «Motu Proprio" over de kerk muziek. Verschillende practische besluiten werden genomen. Met levendige belangstelling zoo wordt verzekerd verneemt de H. Vader lederen dag de berichten uit de verschillende dio cesen over de maatregelen, die men neemt. Hoogstwaarschijnlijk zal de H. Vader per soonlijk deelnemen aan de feesten ter eere van St. Gregorius Magnus. Z. H. zou zelfs pontiflceeren in St. Pieter, terwijl onder medewerking van alle colleges van Rome een Gregoriaansche Mis wordt uitgevoerd. Een monument voor Pius X. Volgens de Difesa is er een comité gevormd, om een zeer goed gelijkende marmeren buste van Pius X te doen vervaardigen. Deze buste zal geplaatst worden op een kolom, waarop het wapen van den H. Vader met den leeuw van Sint Marcus. Dit monument zal geplaatst worden te Riese, nabij het huis, waar Z. H. geboren werd. Koning George van Saksen. Koning George van Saksen is ziek ten gevolge van een gevatte koude. In officieeie kringen maakt men zich ongerust. Koning Christiaan. Uit Weenen word aan de Temps gemeld, dat de toestand van den koning van Denemarken thans eenige ongerustheid baart. Er is geen sprake van zegt het biad dat de vorst én met het oog op de ongunstige weersgesteldheid èn uithoofde van zijn buitengewone zwakte de reis naar Kopenhagen zou kunnen ondernemen. Het feminisme in Noorwegen. De regeeriug te Christiania heeft een wetsvoorstel voorbereid, waarbij aan de vrouwen toegestaan zal worden dezelfde openoare betrekkingen te vervullen ais de mannen wanneer zij ook daartoe dezelfde bekwaamheid bezitten. Slecttts van enkele ambten zal de vrouw uitgesloten zijn. zooais bij de politie, het consulaatwezen en het leger. Een glasblazerij voor de stakers. Bujkens draaüber.cnt uit Cnaiieroi zoekt de «Utuon Verriere" een terrein te koopen n l.enegouwen, om daar een glasblazerij op te zetten, waar de stakende arbeiders zullen worden opgenomen, zoodra de staking geproclameerd wordt. Hardnekkige Boeren. Naar uit Bombay werd geseind, vertrok de Clive van de Indische marine, Zaterdag met 498 Boeren, die te Ahuaednaaar krijs gevangen zijn .geweest, naar Duiban. Twee boeren van de vijfhonderd weigerden den eed van trouw aan Engeland af te leggen. Deze blijven dus te Ahmednagar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Januari 1904. Schiedamscke IJsclub. Naar wij vernemen, heelt de oproeping tot oprichting van een ijsclub dit succes gehad, dat de totstandkoming veel kans tot slagen heeft. Zoo spoedig mogelijk zal een openbare vergadering gehouden worden. Zij die genegen zijn aan de totstand koming van de club mede te werken, kunnen hunne kaartjes nog onder het motto «IJsclub" aan ons bureau inzenden. Gemengd Koor. Wij herinneren aan de uitvoering van «Die Jahreszeiten", morgen (Dinsdag)avond door «Gemengd Koor" in de zaai der Otficieren-Vereeniging alhier te geven. Bij deze uitvoering zullen hunne mede werking verleenen de solisten mevrouw Alma Oidenboom-Lutkeman, sopraan, van Amsterdam, en de heeren A. Zeef, tenor, enTuomas Denys, bas, beider, van Rotterdam. Wij vertrouwen, dat «Gemengd Koor" met deze uitvoering evenveel suoces zal hebben als 't bij de uitvoering van het oratorium «Die Schöpfung" reeds vroeger behalen mocht. Het kunstlievend publiek zal zeker niet nalaten van deze geiegenbeid gebruik te maken en in grooten getale morgen-avond naar de zaal der Officieren- Vereemging opgaan. Jaarfeest Volksbond. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond heeft gisteren-avond in de zaal der Officieren-Vereemging den tweeden (laatsten) feestavond gegeven voor de leden met hunne dames, die ditmaal hun feestbeurt hadden. Ook nu was de ruime zaal door het overgroot aantal feestgenooten geheel bezet. Na het inleidend woord van den president, den heer Mouwens, die ook nog eens bijzon der aan het voor de nagelaten betrekkingen te stichten fonds herinnerde, werd hetzelfde program ais de vorige maal uitgevoerd. De voorzitter dankte aan het eind de feestgevende onderafdeelingen, die dit dank woord door de toewijding waarmede zij zich van hun taak kweten, zeker ten volie hadden verdiend. Door de politie is gister-morgen omstreeks 5£ uur brand ontdekt in de mouterij «Pijn- acker" aan den Buitenhavenweg. Bij onderzoek bleek, dat een partij gonje- zakken in brand stond, In vereeniging met den mouter bluschten agenten van politie het vuur. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een brander hier ter stede, die in zijn branderij geen verbandkist met hulpmiddelen voor eerste hulp hij ongelukken aanwezig bad. Zaterdagavond is de 60 jarige metselaar D. J. Hittinger, wonende Langen Achterweg 223, aan ae Noordvest zoodanig gevallen, dat hij zijn linkeronderbeen brak. Na in een mouterij aan genoemde straat te zijn gebracht, werd de man per bran card naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens twee mannen van het personeel uit de branderij van den heer Prins, aan de Westerkade, die in verband met in die branderij in den laatsten tijd gepleegde jeneverdiefstallen, op wacht waren, zouden gisteren-avond twee personen in genoemde branderij zijn geklommen. De inbrekers hadden voor het plegen der diefstal reeds eenige voorwerpen uit die branderij bij een der grondvaten gereed gezet, doch men mocht er niet in slagen beiden in handen te krijgen, daar zij ver moedelijk op het hoordb van eemg gerucht o. de vlucht zijn gegaan. Zaterdag-avond is tijdens een kortstondige afwezigheid der moeder een meisje van 9 maanden in de ouderlijke woning aan de Mauritsstraat no. 92' te Rotterdam van een stoel gegleden en met het hoofüje voorover in een emmer met zeepsop gevalleD. Toen de moeder terugkwam, was haar kind verdronken. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 122 schepen, waarvan 3 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 121, en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1903 kwamen binnen 113schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 112 en voor Hoek van Holland 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 1, en het aantal netto registertonnen 8946 meer dan tot op gelijken datum in 1903. BINNENLAND. Blijkens de Staatscourant zal op een nader te bepalen dag bij het Departement van Justitie een vergelijkend onderzoek plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van tweede klerk bij dat Depar tement. Gemeld nummer der Staatscourant bevat de voorwaarden waaraan sollicitanten moeten voldoen. Naar uit Rome gemeld wordt, zai mgr. Giovannim voorloopig aan de internuntiatuur te 's-Gravenhage Verbanden blijven, ook nadat Mgr. Locatelli hier de funtie van zaakgelastigde zai nebben aanvaard. De ingenieur in Perzischen dienst D. L. Graadt van Roggen vertrok, blijkens een bericht in het Weekblad de Ingenieur1 November 1903 met een karavaan van 17 muilezels van Jutta (dij Ispahanj aoor het hooggebergte van net ouatüankelijke Bach- tianland naar Snoerter, ais eindpunt van zijn tocht en beginpunt van zijn werkzaam heden ter verkenning van de Karoen. Dr. Kuyper te Brussel Zaterdag gaven de Üelgiscne minister van buueuiandscne zaken en mevr. de barones de Favereau een groot diner ter eere van dr. Kuyper. Drankwet. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot herziening der Drankwet is zóó uitvoerig en bevat zoovele op en aanmerkingen op de voorge dragen regeling, dat in het Verslag zelf twijfel wordt geopperd of het mogelijk zal zijn de regeling tijdig in het Staatsblad te zien verschijnen. In 1901 is n. 1. de duur van een deel der vergunningen verlengd tot 1 Mei 1904 en zulks omdat het toen aanhanging ontwerp niet tijdig kon gereed komen. Sedert zijn drie jaren verloopen, waarin een ander ministerie is opgetreden dat het ontwerp van zijn voorganger heeft ingetrokken en eerst in October 1903 door een ander ontwerp heeft laten volgen. De Kamer heeft dit met vrij grooten spoed onderzocht. Zal het op 1 Mei wet zijn geworden, dan zai de Regeering zich met de beantwoording zeer moeten haasten, want de behandeling in openbare vergade ring zal stellig geruimen tijd in beslag nemen en dan moet nog aan de Eerste Kamer de tijd worden gelaten voer behoor lijk onderzoek en debat. Onmogelijk is zulk een spoedige behan deling zeker niet; althans wanneer de Regeering kans ziet binnen ongeveer 6 weken haar antwoord in te zenden, zoodat tegen Maart bet ontwerp aan de orde kan komer. in de vergaderingen der Tweede Kamer. Dit ware ook zeer gewenscht, omdat afdoening van het vraagstuk niet sleepend mag worden gehouden. Io allen gevalle moest het worden beproefd. Mocht het na de hervatting der zitting blijken, dat de afdoening vóór 1 Mei niet is te verwachten, dan kan Dog altijd in den loop van April een verlenging van den termijn, in 1901 bepaald, worden voorgedragen en snel afgedaan. (Hbl.) Bij ks ver zekerin gs bank Het Volk maakt melding van een circu laire, door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank gezonden aan geneeskundigen, apothekers en handelaars in heel- en verbandmiddelen. De circulaire bericht, dat de minister van Binneniandsche Zakeu uit een oogpunt van comptabel beheer geen bewaar heeft tegen het voor rekening der Rijksverzekeringsbank nemen van genees- en heelkundige behan deling in andere dan bedrijfsongevallen, mits lo. het aannemelijk is dat de geneeskun dige apotheker of handelaar in heel- of verbandmiddelen in onzekerheid verkeerde of het ongeval onder de in de Ongevallenwet bedoelde valt; 2o. uit een verklaring van den werkgever en van den getroffene biijke, dat zij niet tot de betaling der genees- of heelkundige behandeling wenschen over te gaan. Aan dit besluit is ook terugwerkende kracnt verleend. Spoorwegeaquête. Behoudens onvoorziene omstandigheden zai einde Januari verschijnen het verslag der Spoorweg-enquête commissie, met bijlagen, benevens drie deelen met stenografische verslagen der gehouden verhooren. Het verslag zal bevatten, in ongeveer 50 paragrafen, ieder één of meer wenschen innoudende, de couclusiëa waartoe het onder zoek der Staatscommissie heeft geleid. Voorts houdt het in een zakelijk resumé van hetgeen omtrent de spoorwegmaat schappij is vernomen, van den kant der directie en van het personeel. Het Dgbld- merkt op, dat de plaats gehad hebbende bevorderingen in de hoogere rangenbij de posterijen en telegrafie alle geschied zijn bij keuze en betreffen ambte naren, die eerst in Juni bij de groote promotie waren bevorderd. De beer Leemans, hoofdinspecteur-gene raal van 's rijks waterstaat, zai zich in deze maand naar Parijs begeven tot bijwoning der vergaderingen van de Suez- Maatsehappij, waarin hij, sedert den dood van den heer J, F. W. Conrad, diens plaats vervult. De president van den N. B. K. V. Men schrijft ons uit Den Haag Onze afdeeling van den N. R. K. V. nam gisteren de volgende motie aan «De N. R. K. V. afd. 's-Gravenhage, vergaderd op Zondag 10. Jan 1904, «gelet op de debatten bij de behandeling der Staats begrooting in de Tweede Kamer, «gehoord de redevoeringen van den Bondspresident, den heer W. C. J. Passtoors. «brengt hem huide voor zijn houding en dank voor alles wat hij deed in 't belang van den arbeidenden stand, terwijl zq God bidt voor zijn voortdurende gezondheid." Deze motie zal naar het Centraal Bestuur worden opgezonden. De burgemeester van Leiden, mr. N. de Ridder, is vrij ernstig ongesteld. Het diner dat hem Zaterdag door de leden van den Raad zou worden aangeboden, is uitgesteld. Er heeft zich te Amsterdam weer een geval van pokken voorgedaan. In perceel Tollensstraat 95, waarvan reeds twee gezinnen door pokken waren aangetast, is nu bij een jongen van een derde gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2