invoer van Chineesche werkkrachten in de 1 Australische mijnen. De voornaamste zullen gehouden worden te Melbourne en Sydney. Aan de Standard wordt uit Ottowa gemeld, dat Laurier telegrafisch Seadons uitnoodiging heeft afgeslagen om de Engel- sche kolonies met zelfbestuur gemeenschap pelijk te laten protesteeren tegen den invoer van Chineezen in Transvaal. Deze zaak gaat hem niet aan, vindt de minister. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Januari 1904. Huldeblijk aaa H. M. de Koningin-Moeder. Zooals bekend is, heeft zich een Hoofd commissie gevormd tot het brengen van een bizondere hulde door het Nederlandsche volk aan H. M. de Koningin-Moeder bij de herdenking van haren intocht vóór 25 jaren in ons land. Deze Hoofdcommissie beoogt de oprich ting van Plaatselijke Commissies inalle Gemeenten. Op hare uitnoodigingen tot den eerst- ondergeteekende hebben op diens verzoek de verder ondergeteekenden zich met hem vereenigd tot het vormen van zoodanige plaatselijke Commissie, ook in deze Gemeente. Het feit dat wordt herdacht is van be toeken is voor geheel Nederland. Het is voorzeker niet noodig er aan te herinneren, hoeveel het Nederlandsche volk aan de Moeder onzer regeerende Koningin heeft te danken en op welke voortreffelijke wijze de belangen van ons volk door haar gedu rende vele jaren zijn behartigd. Als datum van den algemeenen gedenk dag is de 22ste Januari aangenomen, de dag waarop de intocht in de Residentie plaats had. Nu zijn wij met de Hoofdcommissie van meening, dat deze dag niet onopgemerkt mag voorbijgaan, dat hij als een feestdag moet worden beschonwd en dat althans de driekleur met de Oranje-vaan van de gevels der huizen behoort te wapperen. Doch bovendien wenschen wij met haar deze gelegenheid verder te hebben aangegrepen om op meer bijzondere wijze blijk te geven van de gehechtheid en dankbaarheid aan Haar, die met alleen als Vorstin, maar ook als weldoenster op velerlei gebied, aanspraak heeft op onze oprechte erkentelijkheid. De Hoofdcommissie is overtuigd, dat de meest welkome hulde, welke het Ned. Volk bij deze gelegenheid aan de Koningin-Moeder zou kunnen aanbieden, is 't bijeenbrengen van een flinke bijdrage voor Hare stichting «Oranje Nassau's oord" tot verpleging van longlijders is. Herhaaldelijk gaf H. M., na deze stichting op 10 April 1899 met vorstelijke mildheid in het leven te hebben geroepen, blijk, niet het minst door telkens krachtigen financieelen steun te verleenen, hoezeer deze stichting Haar ter harte gaat. Thans is de stichting twee jaren in werking, reeds vele patiënten hebben heil gevonden bij de uiterst zorgvuldige verpleging, die den lijders aldaar te beurt valt. Maar wegens de groote kosten van de aan hooge eischen voldoende verpleging, kunnen niet zooveel minver mogenden worden opgenomen, alsgewenscht wordt; en ook voor deze is de stich ting bestemd. Het Emma-fonds tot tege moetkoming in de verpleegkosten op initiatief van H. M. gesticht, verleent thans aan een 25-tal patiënten steun, terwijl reeds velen, welke dien steun genoten, belangrijk verbeterd het Sanatorium hebben verlaten. Aan alle aanvragen kan echter op verre na niet worden voldaan. Versterking Tan dit fonds is zonder twijfel noodzakkelijk. Verder heeft ook de stichting zelf nog behoefte aan geldelijken steun. Welk deel van het in te zamelen bedrag nu aan het «Emma- fonds" en welk deel aan de Stichting zelf zou ten deel valien, zoude natuurlijk ter beslissing van Hare Majesteit worden gelaten. Tot het doel daarvoor gelden bijeen te brengen, wordt onze medewerking gevraagd en wij vertrouwen, dat wij geen vergeefsch beroep doen op de algemeene belangstel ling en offervaardigheid voor dit in zich zelve, ook zoo sympathiek huldeblijk aan de geliefde Koningin-Moeder. Wjj stellen ons voor een algemeene collecte te houden op Maandag 18 dezer in alle wijken van onze stad. H. J. Versteeg, Burgemeester, Voorz. Mr. A. F. V. Sickenga, Secretaris. Z- P. J. van Harderwijk, Penningm. J E. J. M. Beukers G.Czn. y J. M. Beukers. A. Dirkzwager. J. van Harweqen den Breems. Y J. Houtman J.Hzn. S. Human. - R. J. Kleipool. M. H. Kranen, F. A. C. Lechner. A. A. Marrevee. - W. van der Most Phzn. P. C. van der Pant P.Czn. jc J. M. van der Schalk Jr. 6 D. Visser Jr. B. A. J. Wittkampf. Nog niet genoeg Het voorstel van B. en W. in zake de salarisregeling aan de Hoogere Burger school en het Gymnasium, dat de eischen der leeraren zoozeer in het gevlei komt, schijnt toch voor enkele leden van den Raad nog niet ver genoeg te gaan. Door de heeren J. H. van Westendorp J.Dzn-, D. Ris Jzn. en A. Gouka is een ontwerp verordening met memorie van toelichting ingediend bij den gemeenteraad, daar zij, blijkens begeleidend schrijven, na kennis genomen te hebben van de adviezen van curatoren van het Gymnasium en van de Commissie van Toezicht op het M. O. van meening zijn, dat het voorstel van B. en W. in zake de salaris-regeling van de leeraren bij het Hooger en Middelbaar onderwijs niet tot het beoogde doel zal leiden. In hun ontwerp-verordening gaan ook deze heeren hiervan uit, dat men moet beginnen met een vasten grondslag van f 1900 voor 20 lesuren, met een verhooging van f 60 voor ieder wekelijksch lesuur boven de 20. De grondslag voor de leeraren in de gymnastiek en het handteekeoen is ver hoogd. Zij stellen voorafschaffing van de extra verhooging van f 100 voor den doctors titel. De 5 drie jaarlijksche verhoogingen uit het voorstel van B. en W zijn overgenomen. De flnancieele gevolgen van hun voorstel zetten zij in de memorie van toelichting als volgt uiteen. «Het voorstel van B. en W. geeft een totale salaris-verbetering van f780, (Voorstellers trekken van het hooge bedrag van f 780.— af 2 verhoogingen ad f200, die bij de vigeerende verordening toch reeds zouden intreden.) Het onze van f380 plus f720 f1100. Voorstellers meenen, dat het bedrag van f 1100 niet bezwarend voor de gemeente- financiën kan genoemd worden. Met dit beweren zullen ai hunne collega's in den Raad 't zeker niet zoo grif eens zijn. Integen deel zal de meerderheid der Raadsleden nog wel eens willen onderzoeken of op de belangen der leeraren alleen moet gelet worden en Schiedams belastingschuldigen maar altijd nul in het cijfer moeten zyn. Of moeten maar steeds de vérgaande eischen der leeraren en hunne would-be-vrienden boven alles gaan Directeur Gemeentewerken. Van den heer A. M. C. Dwars, ingenieur te Utrecht, is een schrijven ingekomen, waarbij hij zijne sollicitatie van Directeur der Gemeentewerken intrekt. Deérniawekkend einde. Te Wormerveer heeft eergisteren een ongeluk plaats gehad, dat zeker ook te dezer stede door meer bejaarde stad- genooten met deernis zal worden vernomen. De 81 jarige Antje Bouwhuizen is op haar gewone avondwandeling onder een spoorwagen geraakt, zoodat zij oogenblik- kelijk dood bleef. Aangezien de Zaan dicht ligt, komen de spoorwagens bij de Zaan. Zij zag den wagen niet aankomen, zoodat zij bij het oversteken van de rails oogen- blikkelijk werd gegrepen. De her bedoelde is de vroegere dienstbode-huishoudster, mej. Antje Bouw huizen, die te dezer stede vele jaren pastoor Van Leeuwen z. g. neeft gediend en na diens overlijden in den kring harer familie te Wormerveer een welverdiende rust is gaan genieten. Dinsdag-middag verklaarde de rechtbank te Rotterdam failliet K. F. Ruhe, handelende onder de firma Zuid-Holiandsche Borsteifa- briek, met bevel tot onmiddelijke gevangen neming van den failliet, uit vrees voor ontvluchting. Dinsdag-avond laat is hij door de recherche aangehouden op den Hoogen- boezem aldaar, waarbij in zijn bezit werd gevonden een bedrag van f 2700 aan bank papier. Het dertigjarig bestaan van de Rotter- damsche Vereeniging voor Katholiek onder wijs zal Zondag 17 dezer kerkelijk worden gevierd in de kerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan den Provemerssingel te Rotterdam. Onder de Hoogmis zal de feestpredikatie door den weleerw. pater A. L. A. Perquin O.P., kapelaan dier kerk, worden gehouden. In dan nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken ten kantore van de gas fabriek te Maassluis. Een ruit was heel netjes uitgesneden en uaardoor heeft men zich toegang verschaft. Vermist wordt een kistje waarin 25 rolletjes van 40 2^-centstukken geborgen waren. Het stuk is te meer brutaal, omdat er 's nachts altijd een waker in de fabriek aanwezig is. Deze had niets veruacht gehoord en eerst 's morgeus kwam men door de uitgesneden ruit tot de ontdekking dat er iets met nchtig was. De heer J. C. van Marken, die zooals men weet, tot herstel zijner gezondheid reeds langen tijd te Boppard aan den Rijn verblijf hield, is van daar naar Monte Carlo vertrokken, waar hij verdere genezing hoopt te vinden. Hoewel de toestand van den heer Van Marken over het algemeen te Boppard zeer is verbeterd, had hij een week of vier geleden toch nog een hevigen aanval van zenuwpijn te verduren. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder woonde eergisteren-a vend het concert van de Maatschappij «Toonkunst" bij, dat gegeven werd in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", te 's Gravenhage. Z. K. H. de Prins vertrok gister-avond om 7.03 per gewonen trein Staatsspoor naar Berlijn tot het bijwonen van de plechtigheid van het kapittel van de Orde van den Zwarten Adelaar en van het diner, dat door den keizer van Duitschland aan de leden dier orde wordt aangeboden. Z. K. H. was vergezeld van den kamerheer baron Von Engel en van zijn adjudant kapitein jhr. Van Suchteien van de Haare. De Koningin-Moeder is voornemens reeds den 5n Februari a.s. naar Engeland te vertrekken ter bijwoning van de huwelijks feesten van hertogin Alice van Albany. H. M., die te Vlissingen op een der mail booten van de Mij Zeeland aan boord zal gaan, begeeft zich allereerst naar Claremont, de verblyfplaats van Haar zuster,de Hertogin. Weduwe van Albany, bij wie Zij eenige dagen zal doorbrengen. Tegen den dag der huwelijksvoltrekking 10 Febr,, zal H. M. in het koninklyk kasteel te Windsor iogeeren als gast van den Koning en de Koningin van Groot- Brittannië en Ierland. Men verneemt, dat H. M. de Koningin en de Prins tot dusver geen plan hebben om gebruik te maken van de uitnoodiging tot bijwoning var. het huwelijksfeest. Hulde dan H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin heeft aan het comité voor bet, ter eere van de Koningin-Moeder op 22 en 23 dezer in den Koninklijken Schouwburg te 's-Graveehage te orgamseeren huldebetoon, bericht doen toekomen, dat H. M. de feestvoorstellingen hoopt bij te wonen. Tevens vernemen wij, dat ook de Prins daarbij tegenwoordig zal zijn. Aangaande de hulde, op 4 Februari te Amsterdam aan H. M. de Koningin-Moeder in het Paleis voor Volksvlyt te brengen, wordt medegedeeld, dat de heer Mengelberg voor deze plechtigheid afstond de cantate door hem in 1901 ter gelegenheid van het hu welijk van H. M. de Koningin gecomponeerd de heer Van Loghem dichtte daarbij toepas selijke woorden. Het voornemen bestaat H. M. bij haar inkomst in het Paleis van de gaanderijen te doen toezingen door eenige honderden zangers, waartoe de medewerking is gevraagd van de zangver- eenigingen daar ter stededie zangers zullen dan een paar coupletten vau het «Wilhelmus" ten genoore brengen. Voorts zal in de feestweek in het Paleis gehouden worden een grootsche fancy-fair. Te Rotterdam zal den 22e Januari ter herdenking van Koningin Emma's intocht in ons land, des ochtens om haiftien een reveille worden gehouden op het plein tusschen de Passage en het stedelijk zieken huis. Behalve de mariniers schuttery en weerbaarheid, zullen ook een aantal bur gerkorpsen meedoen, m bet geheel vermoe delijk 550 man. Na afloop der reveille zullen iangs vijf nader bekend te maken wegen rondgangen door de stad worden gehouden, waarbij drie muziekkorpsen aan eiken rondgang zullen deelnemen. De gewone audiënties van de ministers van Marine en Binnenlandsche zaken zuilen deze week met plaats hebben. Dr. Kuyper te Brussel. De Patriote heeft een staatsman ge ïnterviewd, die volkomen op de noogte is van wat er in regeeringskringen omgaat en speciaal wat betreft het doel van dr. Kuyper's reis naar Brussel. Zonder het minste gevaar van uwe lezers te misleiden verklaarde de zegsman van het Brusselsche blad, kunt ge mededeelen, dat dit bezoek volstrekt niet in verband staat met de veel besproken tol-unie tusschen België en Nederland. Voor vijf-en-twintig jaar heeft men zich beiderzyds veel moeite gegeven, en dat onder meer gunstige omstandigheden dan de tegenwoordige, om eene Tol-ume tot stand te brengen, maar de bezwaren zóó groot, dat er op het oogenblik aan eene hervatting van dergelykp onderhan delingen niet ernstig meer kan gedacht worden. Dr. Kuyper, minister van Binnenlandsche Zaken, geeft na zyn terugkeer uit België 20 dezer een diner, waartoe o.a. zyn ge- noodigd de andere ministers en verschillende gezanten. De sedert geruimen tyd bij de Tweede Kamer aaDhanige vaccinewet is gisteren door de Commissie van voorbereiding, daartoe reeds benoemd :n Mei ji., ter hand genomen door het houden van een verga: dering. :i Uit Maas en Waal zal aan den heer mr. J. A. N. Travaglino, lid der Tweede Kamer voor het district Druten, een nota worden Gaarne hadden wij dit stuk de eereplaata aan het hoofd ran ons blad gegund. Wij kunnen 't echter slechts op deze plaats opnemen, wijl 't ons eerst over half vier ter plaatsing werd aangeboden vanwege de redactie der Schied Ctdie ons verzekerde, dat de copie reeds enkele dagen geleden in haar bezit was gekomen. Rsu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2