Geruchtmakend proces. De Bresiausche prins-bisschop Kopt en ongeveer dertig roomsche geestelijken hebben bij de rechtbank een aanklacht ingediend tegen het radicale Poolsche blad Gornoslazak, dat beweerd heelt, katholieke geestelijken in Opper Silezië slechts dan worden aangesteld als zij hun anti Poolsche gevoelens gestaafd hebben tegenover de politie en de overheid. Dit proces kan mogelijk nog veel gerucht maken. Mijnramp. Uit Rijsei wordt gemeld, dat in een der mijnen van Ferfay (Pas de Calais) op het oogenblik dat een aatal werklieden neerdaal den, de kabels eensklaps barstten, zoodat de mijnwerkers van een aanzienlijke hoogte neerstortten. Drie arbeiders werden gedood en vijftien zijn ernstig gewond. Groote Brand te Baltimore. Een geweldige brand heelt een groot- deei der goederen van het manufacturen- magazijn Van der Hurst Comp. te Baltimore vernield. Vier blokken huizen zijn mede de prooi van het vernielend element geworden. De schade wordt op 100 millioen dollars geschat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Februari 1904. Ned, B, K. Secretariaat ran Spoor- en Trampersoneel. De afd. Schiedam en Vlaardingen van hetNed. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramperso neel heelt gisteren-avond haar eerste jaar feest in de concertzaal van >Musis Sacrum" met de meeste opgewektheid gevierd. De zaal, waarvan het podium met eemg levend groen was gesierd, was geheel bezet door de spoorwegbeambten, waarvan eenige in uniform, met hunne dames en een aantal donateurs en verdere genoodigaen. De zeer- eerw. heer pastoor Coppens en verdere eerw. heeren geestelijken der stad, ook eemge eerw. Broeders, vereerden de vergadering met hunne tegenwoordigheid. Het binnen treden van den eerw. spreker van dezen avond, den weleerw. pater A. L. A. Perquin, van Rotterdam, werd met fatares en het Volkslied begroet. Nadat het Harmonieorkest »St.Ambrosius" Kesseis' marsch Tout Bruxelles en de ouver ture Afarte Henriette tea gehoore had gebracht, sprak de Voorzitter, de heer J. J. Kempeneers, het openingswoord. Na een welkomstgroet aan de druk bezette verga dering, in 't bijzonder aan hen, die de Ver- eeniging geestelijk en financieel 3teunen en aan de Bondsbroeders van Leiden en Rotter dam, wierp Voorz. een terugblik op het afgeloopen jaar. Met dankbaarheid herdacht hij hoe de R. K. Spoorwegmannen in de troebele stakingsdagen trouw en pal stonden, ais manneD van eer en plicht aan hun spoorwagen trouw bleven bijna alle R. K. Spoorwegmannen bleven trouw op hun post. Uit het kwade werd ook nier het goede geboren tegen het socialisme plaatste zich de R. K. organisatie. Onder de scbutse van St. Raphael vereenigaen zich het R. K. S^oor- en Trampersoneel en bloeide de organisatie, die tot devies koosVoor God Oranje, het Vaderland en onze spoorwagen. Daarna herdacht Voorz. de stichting der afd. Schiedam en Vlaaraingen van het Secretariaat en hoe de mannen dier atdeehng in dit eerste jaar vol wederwaardigheden, hoezeer ook bespot gelouterd en beproefd, trouw bleven aan bun devies. Herinnerend aan de ernstige waarschuwing van het Gedel. lid Van Hasselt tegen het lidmaatschap van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramper soneel, spoorden hij allen aan, die nog geen lid zijn van de afd. van het Secretariaat zich daarbij aan te sluiten en besoot hij met de beste wenschen voor den bioei der afdeelmg, allen opwekkend voort te gaan in den naam des Heeren. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan ïden hooggewaardeerden, zeereerw. pater Perquin" tot bet houden der Feestrede. De weleerw. pater Perquin, onder applaus den katheder bestijgend, zeide, aat 't hem een werkelijk genot was dezen avond hier in deze eerste leestvergadertng van de afdeeling van het spoorwegseci etariaat te spreken. Allereerst omdat ae priester altijd gaarna spreekt tot het voik, wijl hij de vertegenwoordiger is van Jezus Christus, Die zijn weldaden onder het volk verspreidde, Die in zijn plaats doet optreden de Kerk welke altijd de vrijheden en Oelangen van liet volk verdedigde, Die vertegenwoordigd wordt ook door den tegenwoordigen Roonv schenPaus,de voetstappen van zijn voorganger Leo drukkend in diens helde voor het, volk,om dat hij zelf man van het voik is, zelts uit het volk geboren. Maar bijzonder sympathiek is hem deze rede tot de mannen van het van het spoor en trampersoneel, omdat zij 't zijn, die ons in staat stellen handel te drijven, met spoed te expedieeren langs den weg van ijzer en staal, omdat zij 't zijn, die ons den troost bezorgen bijv. heen te snellen naar een stervende moeder, die ons met haar iaattsten zegen wacht, omdat zijt zijn, die de dagen in uren, de uren in oogen- blikken doen verkeersn en de afstanden doen verdwijnen. Bijzonder aangenaam is hem ook deze feestrede voor de R. K. Spoorwegmannen, omdat hij zoowel hier in Schiedam door de ligging der kerk en te Rotterdam, waar het spoor de buur ïsnogmeer,ondervonden heeft,zij hoe moeilijk dit ook is,hun godsdienstplechten trozw vervullen. Die sympathie voor de R. K. Spoorwegmannen is bij spr. met bekoeld door de stakingsdagen, om dat zij in die troebele dagen geen zwakheid toonden, maar trouw bleven aan hun plicht. Bijzon der de mannen dezer afdeelmg hebben daar door uitgemunt. Op de lijn Hoek van Holland bleven meest allen trouw aan hun plicht (applaus) spr. toont dit verder aan door het voorbeeld van een bem bekend machinist, die 't eerst met een leerling weder zijn machine op de Hoeklijn bereed. Daarna komend tot de eigenlijke stof zijner rede, zegt spr., dat de staking van verledeD jaar naast veel ellende ons ook veel goeds heelt bezorgd. Sluiten wij voor een Dogenbhk de oogen voor de ellende en zien wij alleen het goede, dan is het eerste goed, dat wij onze vijandeu hebben leeren ken nen,zooals zij zijn. Zij deden zich kennen in de roekeloosheid waarmede zij de voor hun zoo noodlottige staking op touw zetten, Onverhoeds, onvoorbereid, geen geld, geen organisatie, aldus is de staking uitgebroken Waar was het comité van verweer? 't speelde verstoppertje Waar was de moreels en financieels steunwaar bleven de 150.000 die de Engelsche broeders zouden verschaffen In de zakken van ben, die heetten ze te beloven. Waar bleven de 800 soldaten, die met de officieren dienst zouden weigeren In de valscbe depê ches, die in de vergaderingen werden voor gelezen. Waar bleef de overwinning In de lucht hangen. Ja, wij weten nu, wie onze vyanden zijn, al heeft ook die weten schap bloed, tranen en ellende van vele duizenden moeten kosten. Waanzionig moet hij zijB, die na dit alles nog heil verwacht van de ^socialistische bescnermers die handelen naar het versje veel beloven en weinig geven. (Spr. had ze reeds ouder applaus genoemd»de eeuw.ga belovers, die nooit iets geven".) Maar de staking heeft ons nog meer geleerd. Zij leerde ons, dat er recntmatige grieven zijn. In de stakingsdagen en later bij de enquête is 't gebleken, dat er wer kelijk grieven zijn. En waarom ook niet De maatschappijen zijn als ieder menscheiijk werk en iedere persoon feilbaar. En hsu de Regeering zelve ze niet erkend, de publieke opinie zou gedwongen hebben ze te erkennen en naar verbetering te streven. De staking was ook zooal niet de oorzaak dan toch de aanleiding van de stichting van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel. Spr. vindt daarna aanleiding in deze eerstejaarvergadermgde leden te feliciteeren met het bestaan der onderafdeeling van den H. Joannes den Dooper van bedoeld Secretariaat. Dat de R. K. Spoorwegmannen tot deze afdeelmg toetraden, bewijst dal zij hun eigen welzyn begrijpen. Spr. feliciteert hen vooral aairin, omdat zij door lid te worden van eene katholieke vereeniging, niet schroom den voor hun godsdienst uit te komen. Spr. hield hier verder een warm pleidooi voor het Vereenigmgsleven. Het gezond verstand gebiedt reeds die vereeniging, omdat waar de eenling zwak staat, wy sterk zijn door onderlinge vereeniging, en waarde stem van een enkeie verloren gaat, het getuid van duizenden doordringt tot in de wolken. Maar ook de Tien Geboden, die on3 tot godsdienst en zedelijkheid verplichten, de rechten van overheden en onderdanen omvatten, leggen ons daardoor als van zelf de vereeniging tot plicht op. Onzinnig is dat meerderen de vereeniging van hun ondergeschikten duchtenimmers zij leert den menschen niet alleen eischen stellen, maar schrijft hun evenzeer hun verplicn- tingen voor en dan vraagt spr. of niet door het trouw nakomen dier verplichtingen zoowel de patroons als de maatschappij worden gebaat. Maar zoo besluit hier spr. vereenigt u in katholieke vereenigingen. Van socialistische is hier geen sprake, maar ook tegen de neutrale moet hij met nadruk opkomen. Spr. staaft dit met eén verwijzing naar den Algera. Spoorwegbond, die als neutrale vereeniging opgericht, spoedig in een socia- listiscne is verkeerd, en aldus de oorzaak der beruchte staking is geworden. Hij toont verder aan, dat neutraal omVat begin selloosheid. karakterloosheid een neutrale courant, neutraal ouderwijs, neutrale ver eeniging is op den duur met houdbaar en denkbaarwaar 't vaststaat dat idealen en hartstochten een zoo groote rol spelen in het menscheiijk leven, moet neutraliteit een onding geacht worden. Voor ons, Katho lieken, moet zij te meer een onding geacht worden, omdat wij de vrijheid liefheboen, onze zelfstandigheid willen bewaren, God niet willen uitsluiten, Diode grondwet van arbeid gaf en de Kerk niet willen betwisten de positie, die Haar aH vertegenwoordigster van Jezus Christus en verdedigster van der volkeren rechten aan het hoofd der sociale beweging plaatst daverend applaus In het vervolg zijner reden zette spr. uiteen dat een neutrale vereeniging voor de R. K. Spoorwegmannen een onding is, om dat zij' vooral bij de oplossing der maatschappelijke vragen met ae beginselen van godsdienst en naastehefde voor aiies rekening moeten uithouden. Dit uiteen zettend, legt spr., vooral den nadruk op het gewicht van werkstakingen. Waar van de 100 werkstakingen geen 10 volledig slagen, behoort een werkstaking een laatste middel te zijn als het onbetwistbaar recht van den werkman vaststaat en er geen enkel ander middel is om dat recht te verzekeren. Hier betoogde spr., dat ook de redacteur vail het Rechte Spoor, kap. Donders, wien Oudegeest ophitsing tot werkstaking aan wreef, te dien opzichte niets anders ver klaard had, dan wat alle katholieke sociologen leeren. Houdt men aan die leer omtrent werkstaking vast, dan blijkt te meer hoe onverantwoordelijk roekeloos zij handelden, die, het recht en de vrijheid tot arbeid schendende, de spoorwegmaanen tot werkstaking drongen, en aldus honderden tot den bedelstaf brachten, zoo zelfs, dat zij nog een jaar na de staking de vereeide hand tot een aalmoes moeten ophouden. Is aldus een neutrale vereeniging voor R. K. Spoormannen een onding, aan is dit een reden te meer om ondanks allen spot en hoon te blijven volharden in het lid maatschap van het Secretariaat, te meer waar Oudegeest zelf als een der best geredigeerde spoorbladen prees net Rechte Spoor, en de algem adv. (kap, Mutsaers) bij de euquète de belangen der leden zoo krachtig bepleitte. Blijven zij dan lid der onderata waar de eerw. geestelijken in den persoon van den eerw. pater Braun, in den geestelijken adviseur (kap. Van den Berg) en in sprekers eigen persoon met scbroomen voor de rechten der leden op te komen, een afdeeling, die door goedgezinde respectabele medeburgers wordt gesteund, waar men trouw is aan 's recht, maar trouw vooral aan den plicht. Ten slotte richtte spr. nog een welwillend woord tot de vrouwen der spoorbeambten. Hij acht de toekomst der vereeniging ver zekerd als zij daarin steeds dezelfde belang stelling blijven betoonen, waarvan zij nu fciijk geven. De invloed der vrouw, oogen scnijnlijk de zwakste, maar in het dagelijksch leven veelal de sterkste, is toch zoo groot. Spr. toont met voorbeelden aan, hoe die invloed zich in de stakingsdagen zoowel ten kwade als ten goede deed gelden. Late die invloed zich hier ten goede gelden. Werken wy allen samen tot den bloei der Vereeniging, immers waar 't vaststaat,dat de stormen die Kerk en Maatschappij bedreigen, Haar niet kunnen deren, die de beiofte van O. H. Jezus Cnristus heeft; toch is 't waar, dat zij hare zegenrijke werkzaamheid niet ten volle vruchtbaar kan maken, als hare beginselen niet door werken in de maatschappij. Dragen wij daartoe bij door ijverig lid te zijn der Vereeniging Houden wij vast aan de rots der Kerk, en moge dan ook al de strijd moeilijk zyn, wij strijden met Jezus Christus en met Christus strijden, dat is overwinnen daverend langdurig applaus Toen nam de eerw. adviseur, de weleerw. heer Van den Berg, het woord. Na al het schoon dezen avond gehoord, overvalt ook hem de vrees, die den profeet beving, niet wetende wat te zullen zeggen. Over die vrees heengaand, brengt hy namens allen vooral dank aan pater Perquin, wiens binnen komen hier reeds applaus wekte. Hem (adv.) verwonderde 't niet hier een zoo goed bezette zaal te vinden immers 't was hekend, dat pater Perquin zou spreken, een oude bekende, wiens welsprekend woord men telkens weer zoo gaarne opnieuw gaat hooren. Hem dankend voor zijn heeriyk woord, spreekt hy den wensch uit hem hier nog meermalen te mogen hooren en biedt hij hem net eerelidmaatschap der Vereeniging om hem nog inniger aan haar te verbinden. Verder brengt ook adv. een woord va" hartelijkeu dank aan de eerw. geestelijk' neia en de donateurs vooor de nooge ®e' van den tegenwoordigheid, vertrouwend hun steun en sympathie blijvend aan de Vereeniging zal verzekerd zijn. Ten slotte rest nem nog een moeilijk® opdracht, een beroep te doen op aller mid' dadigheid. De Vereeniging zou toch tege» het volgende jaarfeest gaarne in 't bezi' zijn van en vaandel, net symbool va" kracht een eenheid, een vaandel vertoonend het beeld van nen Schutspatroon, de" H. Joannes den Dooper, dat ons de krach' geeft den weg tot Christus door Hei» gebaand, te volgen, eu dat de eenheid sy®' boitseert, uie ons alle menschen vrees op zyn voorbeeld doet verachten. Reeds de algemeene vergadering den 8 November te Nijmegen gehouden is de wenscheiijkbeid van een vaandel gebleken. Spr. besloo' met een opgewekt vivat,crescat,floreatleve, groeie en bioeie de Vereeniging onder deo zegen van Hem, uie den wasdom geeft, de» zegen van den aimachtigen God. JJe Voorzitter, daarna het podium be* stijgend zeide, dat hij eene gelukkig® tijding had mede te deelen, waarmede hij zich-zelf en de vereeniging geiukwenscDt- Hy kon reeds nu verzekeren, dat de Ver- eenigmg zeker in 't bezit van een vaandel zal komen. Tijdens de vergadering had toch een der aanwezigen aan het verdien stelijk eere-hd, oen heer Frederiks, verklaard) dat dij zou aanvullen wal aan ae collecte te kort kwam om de vereemng in het bezi' van een vaandei te stellen. Spr. noopt, da' deze mededeemig er toe zal öijdragenj nog meer met toe wy dig in het lidmaatschap te volharden. Vertrouwend dat zij de mannen er toe zal ieiuen te beter net rechte spoor te doen houden, brengt nij allerhartelijk:' dank aan den muden .gever. Program. Daarna werd het programma verdei' afgewerkt. Nadat »St. Ambrosius" Gounods Fantasie Faust ten genoore nad gebracht) gal aAiberoingk Thyrn" in het verder verloop van den avond een viertal nummers' Witkiel S. S, No. 1, Onze Diensboden, Eet* lustige oude vrijer en Ik lach me ziek, die mede een welverdiend succes mocQten oogsten. Ook het extra nummertje De Politieke Bloemist verwierf ihiden bijval. De neer Rijsseiherg, iid der zangvereeniging »St. Cecilia" ueed ons tn Terugkomst weder zijq vol en scnoon orgaan bewonderen, terwijl net duet Egmond en Hoorn, door de neeren Lansbergen en Rijsseienberg ge* zongen, evenzeer een dankbaar applaus lokte. Nadat »St. Ambrosius" nog Renard» Potpourri ten genoore had gebracht, na® voor ae Finale de Voorzitter nog het woord. Hij dankte »St. Ambrosius": »Alberdingk Tnym"endo heeren Lausbergen en Ryssei; oerg, die zoo flink, degeiyk en geheel belangloos hunne medewerking tot het welslagen van dezs ieesivergadering ver leenden. Daarna bracht hy op zeer narte- lyke wijze hulae aan de buitengewone werkkracht en den .onmisbaren steun dooi den heer J. H. Frederiks geneel belangeloos ten dienste gesteld der Vereeniging. Nie' alleen namens het bestuur, maar ook namen® alle leden bracht hij dat verdienstelijk eere-hd nartelijk dank uitbundig applaus)- Na de Finale wem nog net Volkslied gespeeld eu door allen staande gezongen- In de meest prettige stemming, hoogs' voldaan, verlieten daarna de talrijke leest* genooten de zaal. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 6 Februari 1904.) Gevraagde Arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. ïd.voor de pakkamer van een sigarenfabriek. - Een schoenmaker (halfwas). Een smidsknecht Een boerenknecht. Een gasfitte' (halfwas). Een luyongen voor een wind molen. In een fabriek een jongen, bekend met kleeden naaien. Een jongen voor moestuin. Een bakkersjongen. Een loopjongen voor boekhandel. Een dienst* bode voor meid-alleen. - Een keukenmeid- Aangeboden Arbeidskrachten- Timmerlieden. Slagersknecht. Drukkers- Kistenmakers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Ververs. Een hout* koopersknecht. Bakker. Distillateurs* knecht. Boerenknechts. Tuiniersknecht- Koetsiers. Machinist-bankwerker-stoker- Een kuiper. Een smidsjongen. -> Boek binders werk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id- voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezoch' voor jongens ter opleiding in smidsvafit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2