Dagblad voor (Schiedam en Omstreken. 27ste Jaars. Donderdag 22 September 1904. No. 8008, Oom's Testament. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. De oorlog in Oost-Azië. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden ."".-ƒ 1:35 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers i. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 21 September 1904. In Mantsjoerije. De betrekkelijke rust, die op bet noor delijk oorlogsterrein heerscht, schijnt, «erlang voor groote beweeglijkheid plaats te zullen maken. Er is iets op til, waarover 'ie correspondenten zich nog niet duidelijk uitlaten, maar dat wel op een nieuw Liao- jang zou kunnen uitloopen. De algemeene toestand in Mantsjoerije seinde de oorlogscorrespondent der Lakal Anzeiger uit Moekden op eergister- «cbtend is nog onveranderd. Toch verwacht men zeker, dat de Japanners zuilen oprukkenalleen verdiept men zich 10 gissingen ot de opmarsch zal plaats hebben oostelijk langs den straatweg van T«un-si-foe naar Tsjit sin toen rechtstreeks «aar Moekden over de groote heerbaan langs de Hoenho of eindelijk heel westelijk 'angs de Liao. De algemeene oorlogstoestand lykt op dien van voor den slag bij Liao jang. Wat deze stad betreft, deelt een Chineesch hoopman mede, dat in Liao-jang zelf nog Mechts een compagnie Japanners isop de hoogten ten noorden staan 2000 man. Maarschalk Ojama's hoofdkwartier bevindt zich even noordelijk van Liao-jangeen prins uit het Japansche keizershuis is bjj hem. De lucht om de stad wordt nog steeds verpest door onbegraven lijken van mensch «u dier, waarvan velen gevallen zjjn door het geweldig artillerievuur. Wat dat ge lest is, moge men opmaken uit de ■Uededeeling dat alleen op 31 Augustus de Russische artillerie 100.000 projectielen af h«eft gevuurd. Koeropatkin meldde aan den Tsaar d.d. dezer. Den 17 dezer is een verkenning menigte in de richting van de vijandelijke Te Claybury kan men geen geheim «waren en zoo werd het spoedig bekend, at Foxy Green van plan was. Dat maakte andere vrouwmenschen nog verlanger- per naar zijn boerderij, en eindelijk liet 0ïy Fiora zeggen, dat zij het nu maar °«st zeggen als zij hem niet wilde vra gen' Want had geen lust meer gevan- h»'6.*? hljjven en een oude1 vrouw had «m oyna gesnapt. .George Smith moest haar twee uren ij Rra'«n) ««r Flora ja zei, maar eindelijk l «0 haar zoover gekregen, en toen de a?°Ju^rouw Pottle binnen, schudde hem trnu i en hem een glas bier. Juf- (jr w, Po'tle wilde Flora dadelijk naar »ei 8 hoerder(j vergezellen, maar Flora «een. Zy wilde 's avonds om acht uur stelling by Bianjapoetse uitgevoerd. De stelling bleek sterk bevestigd. Zij werd bovendien bezet gehouden door een afdeeling van ten minste een brigade artillerie met twaalf kanonnen. Ten westen van Bianja poetse stootte een patrouille kozakken op een Japansch convooi. Zij maakte 30 paarden met bagage buit. Ten oosten van Bianjapoetse is geen vijand te zien. Den 18n rukte de vijand niet over de door hem bezette linie, maar men nam waar, dat er in de buurt van het dorp Bianjapoetse versterkingen aankwamen. Een groot gedeelte van de vijandelijke strijd macht bij Liao-jang is reeds naar den rechteroever van de Tai-tse overgestoken. Een Reuter-telegram van 19 dezer uit St. Petersburg meldt: Koeropatkin seint, dat de generaals Rennenkampf en Sansonof belangrijke verkenningen hebben uitgevoerd. Er is hevig gevochten en er zijn groote verliezen geleden. Naar het Russische telegramnieuws agentschap uit Caarbin, vernam, werd de verkenning bij Bianjapoetse ondernomen door twee afdeelingen ouder aanvoering van Rennenkampf en Samsonof. De afdeeling van Rennenkampf bereikte tegen 12 uur 's middags het plaatsje Choetatsjalie, dat door de Japansche voorhoede bezet was. Op de hoogten ten oosten van het dorp ontwikkelde zich een hevig vuurgevecht, dat den vijand noopte vier compagniën naar voren te brengen. Nadat de opdracht met goed succes was voltrokken, trok de afdeeling van Rennenkampf tegen twee uur 's middags af. De afdeeling van Sansonof trok langs bergpaden in oostelijke richting van Fin- tsjagou en bezette het plaatsje Tso gau, 4200 M, ten N. van Biantsjoepoetse. Hier hield Sansonof door het vuur van zijn twee kanonnen een tegen Rennenkkmpf g*rich- ten aanval van Japanners tegen.Hij ging tegen vijf uur heen. gaan en dan wilde zij zich opoffe ren. Foxy beviel het woord «opofferen" niet ai te best, maar als hij dan toch moest trouwen, dan wi[de hij Flora liever hebben dan welke andere ook, en zoo moest hij het wei slikken. «Jij bent de eene getuige", zoide hij tot George, «en juffrouw Pottle is oommer tweemaar nu Ue derde «Ik zou er een half dozijn nemen, om zeker van je zaak te zijn", zei George. Foxy vond dat een goed idee, en zonder hun te zeggen, wat er moest gebeuren, verzocht hij Hemy Walker en Joe Cham bers en een stuk ot drie anderen, aan wie hij het land had, omdat zij hadden ge tracht hem met hun bloedverwanten te doen trouwen bij hem te komen, om te zien wie bij als bruid had gekozen. Zij kwamen om halt acht, en om acht uur werd er geklopt, en het Geerge, na voorzichtig om zich heen te hebben geke ken, juffrouw Pottle en Flora binnen. Zij was een mooi meisje, en toen zij daar zoo stond en al die verbaasde manspersonen aankeek, met een roserood gezicht en groote schitterende oogen, dacht Foxy, dat Aangezien staatkundige overwegingen in het belang van Ruslands prestige de Rossen verbieden van Moekden zonder gevecht te ontruimen, zal de eerstvolgende groote slag bij Moekden en niet Tieling geleverd worden. Op de laatstgenoemde stelling zullen de Russen alleen terugtrekken, wanneer zij het onderspit delven. De Daily Telegraph verneemt uit Tient sin Uit goede bron verluidt, dat de Russen Moekden reeds ontruimd hebben, maar het weder bezetten, toen -de Japanners onbe kwaam bleken de Russen te vervolgen. Port Arthur. De Japanners hebben blijkbaar trots allen tegenspoed, den moed nog niet opgegeven, de schijnbaar onneembare veste Port Arthur te veroveren. Volgens betrouwbare mededeelingen te Tsjifoe verkregen, is eergisteren voor het aanbreken van den dag de groote bestor ming van Port Arthur begonnen. De aanval duurde tot in den avond. Alles duidt aan, dat de Japanners zich meester willen maken van eenige belangrijke forten in het noord oosten. Naar Reuter uit Sjanghai seint, hebben bij den algemeenen aanval op Port Arthur, die eergisteren hervat is en waarbij de Japansche vloot samen werkte met de landmacht, de Japaners gisteren-ochtend twee belangrijke forten aan weerszijden van Sjin jing (Sjoe sji jang.) genomen. Aan de Daily Telegraph wordt verder uit Tjsitoe nog gemeld. Twee Russische luite nants, door Koerapatkin naar Port Arthur ge zonden, zijn vandaar terug gekomen. Een hun ner bieek prins Radziwill te zijn. Beiden be weerden, dat Port Arthur het nog zes maanden kan uithouden. Zij lieten dadelijk een postduif met berichten op. De biokkade-verbre- ker, die te Port Arthur is aangekomen, heeft in stukken een onderzeesche boot meegebracht. De Russen konden geen bekwamen gezagvoerder er voor vinden. De boot is bemand met vrijwilligers van de het huwelijk toch zoo vreeselijk niet was. Hij gaf baar een stoei, kucnte even en wachtte. »'n Prachtige avond", zeide hij einde lijk. «Ja prachtig", zeide juffrouw Pottle. Flo ra zeide heelemaal mets. Zij zat stil te ky- ken en bewoog haar voeten over het tapijt, en Foxy Green keek haar voortdu rend aan en wacntte tot zij zou spreken met de stille hoop dat ze, er nooit zooals haar moeder zou uitzien. «Toe nu Fiora!' zeide juffrouw Pottle, terwijl ze haar aanstiet. «Vooruit nu, Flora", zeide ook Henry Walker. «Ik geloof datje hier bent geko men om Foxy iets te vragen". »Ja", zei Hora opkijkend. «Hoe maakt u het, meneer Green f" «O, best", zei Foxy, «maar je bent toch mei tner gekomen om mij dat te vragen «Ik heb moeite genoeg gehad om üaar nier te krijgen, meneer Green", zeide juf- frouw Pottie«'t is ongeloofeiijk, zoo ver legen als zy is. Zij zou liever zien dat u haar zelf vraagt." «Dat gaat met", zei Foxy, terwijl hy het hoofd scnudde. «ik wu tenminste dat risi- Pereswjet. Het weer is te Port Arthur plotseling omgeslagen. Het is nu scherp koud en de troepen lijden er erg onder. De Daily Telegraph verneemt uit Tsjifoe dd. 20 Sept., dat brieven van Russische officieren aan hun vrouwen vertellen hoe de kanonnen op het fort Liao-ti-sjan bijna versleten zijn door het onophoudelijk vuren Hun toestand veroorzaakt de leiders ern stige zorg. Er is een strenge koude inge treden en het garnizoen lijdt erg daaronder. De taak der troepen is afmattend en het voortdurend kijken op de hoopen Japansche lijken werkt ontzenuwend. Als teekenend voor den verschrikkelijken toestand in en om Port Arthur verdient nog het volgende onder voorbehoud te worden vermeld Daar de Japanners geen acht slaan op de roode kruisviag liggen op de heuvels in het Noord-Oosten sinds twee weken Japan- schen lijken onbegraven. Als de wind uit die richting waait, is de stank ondragelijk in de stad. De schildwachten, die op 50 pas van een hoop rottende lijken op post moeten staan, kunnen er alleen blijven door een in kamfer gedoopte zakdoek onder den neus te binden. De generalen staf der Russische marine maakt bekend, dat berichten uit Port Arthur melden, dat by het zoeken naar op de reede door de Japanners gelegde mijnen den 24n Augustus twee officieren omgekomen en twee gewond zijn. Wat verder nog omtrent Port Arthur gemeld wordt, betreft nadere bijzonderheden van bekende feiten ot is reeds van ver ouderden datum. Zoo seinde generaal Stoessel aan den Tsaar, d.d. 10 dezerDe vijand vuurt dagelijks op de forten en batterijen van de binnenvesting, maar treedt niet aan vallend. De gewonden genezen en verlangen weer naar het front terug te keeren. De stemming der troepen is Uitstekend, Een dd. 16 dezerVannacht om drie uur co met loopeu." «Nu, Fiora", zei haar moeder weer, ter wijl zy haar opnieuw aanstiet, «Toe dan Flora I" zei Bob Hunt. «Laat ons niet zoolang wacaten!" «Doe je oogen dicht en je mond open alsof Foxy een drankje was',' zei Henri Walker. «Ik kan het niet", zei Flora tot haar moeder. «Ik kan met en ik wil met." «Flora Pottle I" zegt haar moeder woe dend. «Ik wil niet!" zei Flora, die ook woedend werd. «Jullie hebt me nu den heeieu dag geplaagd, en ik wd niet. Ik baat hem en wil hem met langer zien. Hij is de lee- lijkste kerel van beel Claybury Juffrouw Potile begon te senreien en zei, dat haar kind haar schande aandeed. Maar Foxy Green keek Fiora aan eu zeide«Nu goeu dan, Flora, we zullen er aan maar niet meer over praten. GoeUen avond 1" «Goeden avond!" zei juffrouw Pottie, ter wijl zij Fiora door eüaar schudde. «Ga mee, ellendig schepsel 1 Ja zult nog als oude vrijster sterven. «Je moet meneer Green dan zalf maar vragen ais je zooveel van hem houdt", zet NIEUWE SGHIEDA I L (Slot.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1