Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Iahdüah militie. ietstocM. iri 27ste Jaars. Zaterdag 24 September 1904. So, 8010 Algemeen overzicht. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenƒ1.35 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regelss ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JJEEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 24 der Militiewet 1901 Brengt by deze ter kennis: dat bet mscbrijvings-register van 1904, voor de lichting van 1905, en eene daaruit Ingemaakte alphabetiscbe naamlijst, van deden, gedurende acht dagen, op de Semeente-secretarie ter lezing zullen lig gen en dat bezwaren tegen register ot naamlijst, d'nnen voormelden termyn, kunnen worden 'dgebracht bij den Commissaris der Koningin |d de provincie Zuid-Holland, door tusschen- *°tnst van hem Burgemeester, bij onder tekend geschrift, op ongezegeld papier en Kestaatd door de noodige bewijsstukken. Dn is hiervan afkondiging geschied, waar d®t behoort, den 23sten September 1904. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. 23 September 1904. De oorlog in Oost-Azië. In Mantsjoerye. Van het oorlogsterrein is weinig nieuws, betrouwbare berichten ontbreken nagenoeg Wheel. In den toestand van de* legers bij °®kden schijnt nog niet veel verandering zyn gekomen. Intusschen zijn zelfs de °ttisiandigheden waaronder de jongste thermuiselingen plaats hadden, niet aui- Gelijk. De Ta-iing, waar gevochten is, ligt tb zuidoosten van Moekden, dus ten boordoosten van Liao-jangde ligging van m-tai tse echter wordt opgegeven als op of 60 K.M. ten noordwesten van Liao- ^Qg- Die plaats, waar ook een schermut- tling aan den gang geweest is, zou dan **b de Liao-ho liggen, niet ver ten zuiden **b Hsin-ming-tingvoor de beoordeeiing *b den toestand zou men in de eerste Feuilleton. 2) l..~~ Wat, gij wilt hem halen,Fred 1 vroeg verbaasd. Maar dat gaat immers niet. p!8 het ook maar eenigszins mogelijk was U nacht en by dit weer naar de stad te W*h, 2ou ik zelf al lang op weg zijn ge lest. j Maak u maar niet bezorgd, antwoord- 9 'h, ietwat gedwongen glimlachend ik jj* niet te voet, maar per velo en ik kom den dokter in een slede terug. 8 Op uw fiets, antwoordde hij. Hm, het g,u Wogelyk wezen over de vastgevroren, 9®bharde sneeuw. Maar het zou roekeloos- 'd zijn, zoo'n nachtelijken tocht, bij deze w®idige kou te wagen. Volstrekt niet. Ge weet niet wat een ea® ryder wel niet kan. Twintig kilome- s Ba, een kleinigheid. Ik ben gauwer piaats zekerheid moeten hebben ten aanzien van de juistheid van deze plaatsbepaling. Het gros van de Japansche troepen, zoo verneemt Central uit Moekden, staat nu op den rechteroever van de Tai-tse. Er zijn 25000 man te Liaojang achtergebleven. Het is koud en het regent niet meer, Koeropatkin meldde den 21n aan den Tsaar. Aan het zuidelijk front van het leger is geen verandering ingetreden. Volgens ingekomen berichten heeft de vijand den 20en, in een gevecht, dat een onzer afdee- lingen op den Dalinpas moest leveren, twee maal een aanval gedaan, maar werd overal onder aanmerkelijke verliezen teruggeslagen. Wij hebben verscheiden Japanners gevan gen genomen en een aantal geweren en uitrustingstukken buitgemaakt. Aan onze zijde sneuvelden drie man en werden 43 gewond, van wie velen weer naar het front zyn. Aan de Daily Telegraph wordt uit Tokio gemeld, dat volgens een rapport van Ojama twee Russische afdeelingen, uit Moekden en Woe-sjoen oprukkende, en gezamenlijk 7 bataljons met 14 kanonnen sterk, door een dozijn eskadrons ondersteund den 17en een tegenaanval gedaan hebben op de Ja- pansche strijdmacht bij Ping-tai-tse. Er woidt hevig gevochten van twaalf tot drie uur in den middag; om vier uur begonnen de Russen terug te trekken, vervolgd door de Japansche artillerie, die hun zwaar ver lies toebracht. De vijandelijke hoofdmacht trok langzaam terug; slechts een afdeeling achterlatende die heftig verzet bood, maar 's avonds zeven uur werd teruggeworpen. Den 18n stonden er nog Russische troepen tegenover de Japanners. Port Arthur. Omtrent den toestand te Port Arthur verkeeren wij nog altijd in 't onzekere- Rechtstreeksche berichten schijnen moeilij k uit de nauw ingesloten veste verzonden te kunnen worden. Wat wij nog vernemen, komt meerendeeis van uitgewekenen, wier te Newburry dan met de slee, en wat de kou betreft, het ryden zal mij wel warm maken. Dus maak u om mij maar met on gerust. Mijn vrouw zou 't nooit toestaan, ze weet welke gevaren er aan verbonden zijn. Nu, dan zegt ge er haar niets van. Max dacht even na. -— Goed, zeide hij ten slotte, ik zal zwij gen, Klara, zal niets te weten komen van uw plan. Als ze naar u vraagt, dan zal ik zeggen dat ge moe waart van den rit en dadelijk zijt gaan slapen. Hij nam plaats aan zijn schrijftafel en schreef een paar regels, terwijl ik in alle haast iets ging eten. Toen ik daarmede klaar was, haaide ik mijn rijwiel voor den dag. 't was eene machine van uitstekend fabrikaat, nog zoo^goed als nieuw. Ik ging ze goed oliën en wist, dat ik mij nu op mijn stalen ros verlaten kon. Toen trok ik een dik gewatteerd wambuis en daarover de pels aan, en ik zette een bevervellen muts met ooriappen op. Mijn zwager, die naar zijn dochtertje was gaan zien, kwam terug in de woonkamer. 't Is hoog tijd, dat ge op weg gaat, zeicie hij angstig. Anme heett op het oogen- blik een erge koorts, 't arme kind ligt ai mededeelingen volstrekt niet altijd betrouw baar zijn. Zoo heeft de correspondent van de Daily Telegraph te Tsjifoe een onderhoud gehad met den Russischen koopman Kratz, uit Port Arthur aangeko men, nadat bij eenigen tijd in gevangen schap had doorgebracht bij de Japanners, die zijn jonk bij de Miao tao eilanden hadden aangehouden. De Japanners trachten Kratz aan boord van de Jakoemo uit te hooren, maar hij antwoordde ontwijkend, slechts ontkennon- de dat Stoessel gesneuveld en Fock gekwetst zou zijn. De Japanners dreigden eerst, hem naar Japan te zullen opzenden, maar gaven hem ten slotte de vrijheid. Zij vertelden hem dat zij den 20en de bestorming van Port Arthur zouden hervatten en voegden er bij, dat de vesting weldra zou moeten capituleeren, Kratz geeft een levendige schildering van den toestand te Port Arthur. Stoessel wordt door de jiurgers zoowel als door de soldaten op de handen gedragen, maar bij de officieren is hy met populair, omdat hij de minderen tegen hen beschermt en hen kortwiekt zoo heeft hy hun clubgebouw laten sluiten. Stoessel heet m de wandeling de Russische Kitchener. Mevrouw Stoessel voert 200 achtergeblevenen vrouwen als liefdezusters aan. Het blad Nowi Kraj is voor een maand geschorst swegens onbescheidenheid". De hospitalen voldoen uitstekend, terwijl het klimaat de genezing van de wonden bevor dert. Op een vraag hoe het met 't voedsel stond, antwoordde Kratz dat men er zelfs nog plumpudding at. De Japanners hebben echter verscheiden jonken, met levensmid delen geladen, die de blokkade wilden verbreken, opgebracht. Hoewel ambtelijke bevestiging nog ont breekt, schijnt het volgens draadbericht uit Tokio zeker, dat de Japanners het fort Koeropatkin en een andere versterking te ijlen. Ik ben klaar, antwoordde ik. Maar a propos, ge liet mij gisteren een revolver zien, waar is dat ding Ik zou hem wel mee willen hebben. Men kan niet weten het kan nooit kwaad, een wapen bij de hand te hebben. Zeker, zeker! Hier hebt ge de revol ver. Zij is geladen. En. niet weer, Fred, ge zorgt er voor, dat dokter Brown dade lijk meekomt. Natuurlijk, daar kunt ge op rekenen. Mijne machine stond voor de deureen wipje en ik zat in den zadel. Zacht knar send rollen de wielen over de harde sneeuw. Dokter Brown was bevriend met mijne familiesedert mijn aankomst had hij mij herhaaldelijk bezocht en ik had hem eenige malen, zoowel bij dag als bij nacht, bege leid naar Newburry. Den weg daarheen kende ik duser bestond geen gevaar, dat ik verdwalen zou. Eerst kreeg ik zes kilo meters open vlakte, dan een beboschte hoogvlakte met zacht afloopende hellingen, daarna het breede dal van een rivier en van al de brug over deze rivier nog drie kilometers tot aan de eerste huizen van hei stadje Newburry. ten westen van Its-sjan na een hardnekkige bestorminggenomsn hebben alle pogingen der Russen om die stelling te heroveren, faalden. Naar de Köln. Zeit. uit St. Petersburg verneemt, zijn de reserve-vaandrigs opge roepen om vrijwillig in den actieven dienst over te gaan na een korte oefening in Siberië zouden zij dan naar het oorlogster rein worden gezonden ter vervanging van de gesneuvelde en gewonde officieren. Men zegt, dat het nieuwe Russische leger, dat in de maak, is aan Linewitsj zal worden toevertrouwd. Het zou bestaan uit het 8e legerkorps, het 6e Siberische corps en nog een divisie ruiterij. Naar de Daily Telegraph uit Tientsin verneemt, zijn ambtelyke stukken van waarde door de Chineezen uit Moekden naar Peking overgebracht. De Caoenchoezen belemmeren bet verkeer tusschen Hsin-ming-ten en Moekden. Zeven duizend kozakken houden de wacht bij Koe- tsia-tse De Cnineesche overheid heeft veertig straatrovers laten onthoofden. De Japanners moeten, in hun khak uniformen reeds veel te lijden hebben van de koude. Nader wordt opgegeven, dat aan de de Russische zijde bij Liao-jang het verlies van officieren bedragen heeft 80 dooden en 291 gewonden. Woensdag-middag is de Terek begonnen te Las Palmas kolen in te nemen. Gisteren ochtend om drie uur kreeg de overheid bevel, de levering van kolen, water en levensmiddelen aan de Terek onmiddellijk te doen staken. De Terek kreeg bevel gisteren-ochtend te vertrekken, maar het schip kon niet weg, aangezien zijne ma chines hersteld werden. Het Instituut voor Internationaal Recht, te Edinburg vergaderende, heeft gisteren middag besloten een telegram te zenden aan koning Eiuard om hem hulde te bren- Na tien minuten was ik de hoogvlakte genaderd. De beenspieren moesten wat zwaarder trekken, maar ik had gelukkig een niet heel groote versnelling aan mijn velo, zoodat ik zonder aanzienlijk verminde ring van snelheid den regelmatig stijgenden weg op kon rijden. Hooger, al hooger en hooger. Ik reed het bosch binnen. De met sneeuw beladen takken van de reusachtige dennen strekten zich uit over mijn weg en teekenden zwarte, scherpe schaduwen op den witten bodem, glinsterend in de maneschijn. Ik kreeg het warm en maakte een paar knoopen van mijn pels los. Bij toeval raak te ik daarbij de kolf van den revolver aan. Waarvoor had ik dat ding eigenlijk meege nomen? Ja juist 1 Aan het diner was over wolven gesproken, een der gasten had ver teld, dat er meer noordelijk een grooten troep van deze dieren gezien was. Toen ik mij dit herinnerde, gevoelde ik mij opeens met recht meer op mijn gemak. Schuw zag ik naar recbts en naar links, maar mets roerde zich. Oreral rondom mij doodelyke stiltegeen enkel ander geluid wa3 hoor baar dan het knarsen der sneeuw onder mijn wielen. (WmM vermlgdl, NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1