dienst der bank het rijk, met ingang van 16 September 1904, heeft verdeeld in negen districten, aanwijzende voor elk der hieronder genoemde controieerend genees kundigen het ambtsgebied, waarbinnen hij bevoegd is, en de standplaats waar hij is gevestigd. Het district Rotterdam omvat de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, en van de gemeenten 's Gravenzande de buurtschap Hoek van Holland; controleerend geneeskundige isdr. C. H. van Herwerden, te Rotterdam. Gisteren middag 4 ure is O., die reeds onder den invloed van sterken drank ver keerde, de branderij van den heer Van Gent aan de Nieuwe Haven binnengegaan om nog meer sterken drank te gebruiken. Het gevolg was een twist met den 45 jarigen meesterknecht P. A. van de Pol, die, weigerend hem nog meer drank te schenken, met een mes aan den linkerarm verwond werd, zoodat deze dit lichaamsdeel door een dokter moest doen verbinden. De 15-jarige J. Timmers, wonende aan de Parallelstraat, werd gisteren-middag in de Boterstraat door een bond in het rechter been gebeten, zoodat de tanden in het vleesch stonden en de broek gescheurd was. De 11-jarige M. v. d. D., die zich reeds meermalen aan diefstal had schuldig ge maakt, stal thans een goud ringetje, dat hij voor vijf centen aan een anderen joDgen verkocht, die het aan de politie ter hand stelde. Door de politie te Rotterdam wordt de opsporing verzocht van den 38 jarigen meu belmaker W. F. N. uit Schiedam, die verdacht wordt de dader te zijn van den diefstal van gouden sieraden, 38 fantasie- paarlen en f125 aan geld, de vorige week gepleegd in de woning van juffrouw A. M. D., in de Tolhuislaan te Rotterdam, Men bericht uit Delft In het koffiehuis »De Phoenix" alhier ontstond gister-avond tusschen den kelner en eenige jongelui oneenigheid. Een woor denwisseling volgde, waarbij, naar men meent, door den kelner, een ruit werd ingestooten. Het gerinkel der scherven deed de wed. K., eigenares van het koffiehuis, zoodanig ontstellen, dat zij op slag dood bleef. De politie nam de heeren, die het standje hadden meegemaakt, in verhoor. BIOEÏLAÏD. Koningin Wilhelmina, zegt de Italië, heeft te Salsomaggiore in het Grand Hotel des Thermes kamers besteld. Zij zal gelijktijdig met de hertogin van Aosta daar blijven. (Salsomaggiore, ligt in de provincie Parma). Kon. Bezoek te Amsterdam. Gister-voormiddag verleende H. M. weder audiëntie, ditmaal aan particulieren. Van haltdrie tot bij halfvijf een rijtoer, waarbij een bezoek gebracht werd aan de Koninklijke Academie van Wetenscaappen weike sedert 1843 niet met een Koninklijk bezoek vereerd werd. Voor hel antieke gebouw was geen versiering aangebracht. Daarbinnen was het sober met ioopers langs ae trap en groen versierd. In de vergaderzaal voor den schoorsteen was een kleine verhooging aangebracht, waarop voor een groep palmen twee zetels stonden voor de Koningin en den Prins en aan weerszijden stoeien voor het gevolg van H. M. Aan den ingang werden de Hooge Bezoekers door een commissie bestaande uit de heeren mr. W. H. De Beaufort, jbr. mr. De Savornin Lobman, voorts professoren Blok, Lorenz, Hubrecht en Martin. H. M. werd een bouquet aangeboden door tweelingen, kleinkinderen van professor Naber. Behalve 98 leden woonden wegens de beperkte ruimte de plechtigheid alleen bij ae eigen kinderen van Beets en de dames der bestuursleden van de academie. Bij net binnentreden van Hare Majesteit en Z. K. H., rezen alle aanwezigen van nuu zetels op en hield de voorzitter, prof. Kern, een korte toespraak, waarin hy dank betuigde voor het vereerena bezoek, we) wetend dat H. M. de Koningin steeds groot belang stelt in de werkzaamheden en den bloei der Academie. Hij hoopte, dat het Hr. Ms. goedkeuring mocht wegdragen, wanneer de zitting gewijd wordt aan de herdenking van een gevierd Nederlander, wijlen het lid der Academie Nicolaas Beets door Chantepie De la Sausaye, die daarop een levensschets van den overledene gat. Aan het diner ten Hove waren gisteren genoodigd, behalve de dagelijksche 4 gas ten en een deel der hofhoudingde Commissarissen der Koningin der vier verschillende provinciënde leden der Eerste en Tweede Kamer, de adjudanten in buitengewonen dienst, de kamerheeren in buitengewonen dienst, allen voor zoover zij ter andiëntie verschenen. Voorts de stalmeesters, als mede de jagermeesters en kamerjonkers in buitengewonen dienst. Onder het diner deed de stafmuziek der Kon. Marine zich hooren. Voor het bal, dat gisteren avond ten Hove gegeven werd, waren 1100 uitnoodigingen gezonden. Voor eenigen tijd maakten we melding van het voornemen van den minister van Financiën om ambtenaren van de belasting) die op den verkoop van benaderd vee of vleesch daarvan schade leden, geldelijk te gemoet te komen. Naar men verneemt, is thans aan het licht gekomen, dat de daaraan in 1903 bestede som de verwachting ver is te boven gegaan. Niet minder dan ongeveer f 30.000 is hiervoor noodig geweest. Blijft op dezen voet de stijging voortduren, dan worden spoedig andere maatregelen verwacht' Da commissie uit de Tweede Kamer, be last met de aanbieding aan de Koningin van het Adres van Antwoord dierKamer op de Troonrede, zal daartoe heden middag ten 6 uur door H. M. ten Paleize worden ont vangen. Drankwet. Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer is verschenen, betreffende de Drankwet. Door enkele leden werden bezwaren geopperd tegen het behandelen zonder de Overijselsche leden, door anderen tegen den te dicht op handen zijoden fataien termijn. Ook werd twijfel geopperd, of de overheidsbemoeiingen wel iets uitwerkten. De door de regeering betoonde lijdzaam heid in het toelaten van veranderingen werd door enkelen veroordeeld, door anderen juist geprezen. Het teveel samengestelde en onduidelijke der wet vond ook bestrijders. Zelfs wenschten enkelen een geheel nieuwe wet, ook, omdat bij deze drankwet zooveel is geregeld, wat geheel nieuwe onderwerpen zijn. Verschillende leden verwachtten van enkele bepalingen toeneming van gebruik in plaats van vermindering. Vooral de splitsing van tapperijen en slijterijen bij de thans opgenomen lagegrens van 2 d.L. zou het drankverbruik binnenshuis bevor deren. Het verschuiven van den termijn van inwerktreding sommiger artikelen met vele jaren ondervond veel bestrijding zoowel van vóór- als tegenstanders* Nota. De heer S. van Houten heeft van het overgroot aantal zijner bezwaren, enkele van algemeenen aard, in een nota geformuleerd. Zij betreffan bepalingen van het ontwerp, welke slechts zeer los samenhangen met het onderwerp der Drankwet, en zijn te brengen^ onder de drie rubrieken lo. ongerechtvaardige uttbreiding van overheidsbemoeiingen en vrijheidsbeper kingen 2o. miskenning der algemeene rechtsbe ginselen ten aanzien van de werking der wetten, en 3o. onstelselmatig ingrijpen in de,bepalingen der Gemeentewet. Gouverneur-Generaal Van Heutsz. De correspondent van het Rbld. te Ba tavia seint De stoomer Oranje met den gouverneur- generaal van Heutsz aan boord ankerde gisteren te Singapore buiten op de reede. Aangezien Singapore door pest besmet is verklaard, kreeg het schip geen gemeen schap met den wal. De Oranje wordt Zaterdag te Batavia verwacht. De Russische gezant te 's-Gravenhage is voornemens in November zijn diplomatiek ambt neer te leggen om zich buitenslands te vestigen. Moordaanslag. Tegen twaalf uur gister-middag heeft er te Zaandam in het café »De Kaashandel" aan de Gedempte Gracht een aanslag met geladen revolver plaats gehad op de cafénoudster Trijntje Verberne, oud 43 jaar, verlaten vrouw van A. J. Mirck, door haar kostganger, den 40 jarigen werkman D. v. M., voor weiken aanslag geen andere reden dan jalousie schijnt te bestaan. Boven wonder is de vrouw niet gewond. Het publiek vluchtte op straat, een agent van politie wist het wapen machtig te worden, waarop nog twee scherpe patronen werden bevonden. De dader ontkent niet. Trouwens, het feit werd door verschillende getuigen bevestigd; v. M. kocht eerst van morgen den revolver en patronen bijzijn buurman, den ijzerhandelaar Van den Kley. Aan een ongeluk kan dus niet worden gedacht', ook zijne uitlatingen vanmorgen wijzen op een handeling met voorbedachten rade. De dader is, in afwachting van nadere bevelen, in het politiebureau op gesloten. Men meldt nader uit Zaandam De verdachte v. M. moet hebben gezegd, dat hij ook van plan was zich zelf van kant te maken, zoo zijn aanslag op zijn hostipa ware geiukt. Omtrent zijn overbrenging naar Haarlem of voorloopige invrijheidstelling is nog niets beslist. Ongelukken. Gister-middag pj. m. 12 uur is op de Kruisvaart bij Hoofddorp in de Haarlem mermeer, een auto, no. 1210, in botsing gekomen met een rijtuig, bestuurd door den heer W. Timmermans. De auto schoot daardoor voorover in de diepe wegsloot. Het ongeval, zegt bet Haarl. Dgbl., veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken, door het bijtijds uitspringen der inzittenden en het rijtuig kon zijn weg vervolgen. Ingezonden. Ter opwekking. tJEMEXil) SIEÜWS. Scholen gesloten. Wegens het veelvuldig voorkomen, van roodvonk, mazelen en diphtheritus, zijn te Harderwijk twee openbare scholen tijdelijk gesloten. Een boschbrand heeft bij Aberdeen een whisky fabriek vernield. Er zijn 700.000 gallons whisky in vlammen opgegaan. Een erfenis van 400 millioen. In Parijs is op het oogenblik een zaak aan de orde waarbij de aflaire Humbert nog maar een kleinigheid is. Markies van Casa Riera, een Spaansche grande, millioenen rijk, stierf in 1881 kinderloos in Parijs. In zijn testament benoemde hij tot eenig erfgenaam zijn neef José Mora Y Riera. Bij diens dood zou het vermogen aan den broer van José, Alexandro Mora komen. José Mora stierf eenige weken na. den erflater en het fortuin kwam aan Alexandro, die nu nog als markies Casa Riera, schatrijk in Parijs woont en daar in de Spaansche kolonie en in de beste Fransche kringen een voorname persoonlijkheid is. Eenigen tyd geleden kwam er nit Spanje iemand aanzetten Pedro Riera, die beweerde, dat de ware Alexandro drie jaren voor deD ouden markies gestorven is en de tegenwoordige markies Casa-Riera zich een valschenj burgelijken stand had verschaft om zich het vermogen van den ouden man toe te eigenen en slechts een indringer was. In Spanje zelf was reeds lang aan de echtheid van den markies getwijield, doch er was nooit eerder werk van de zaak gemaakt. Nu de zaak in behandeling is, zijn er verschillende getuigen tegen den markies opgedaagd. In Parijs interesseert men zich zeer voor de kwestie wie de echte markies van Casa-Riera en de bezitter der 400 miilioee zal blijken te zijn. Vergadering van den Baad der gemee nte Schiedam op Vrijdag 30 September, 's namiddags 2 ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heeren mr. W. H. Jansen, G. Visser Bzn., A. J. v. d. Poel, J. O. Ben der met kennisgeving. De notulen van de vergadering van 30 Augustus, 6 en 7 September worden on gewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Mededeelmg van Burgemeester en Wet houders, dat bij hun college zijn ingekomen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Op 4 October aanslaande zal er eene stemming plaats hebben voor de Kamers van Aroeid te dezer stede. Wijl er nog heel wat Schiedammers, - werklieden zoowel als werkgevers - zijn, die uiet voldoende op de hoogte zijn van het bestaan en de werking dier kamers, mag het niet ondienstig geacht worden, het een en ander langs dezen weg te pubiiceeren. Er bestaan hier drie kamers van Arbeid. Een voor de Alcohol-industrie, een voor de Bouwbedrijven en een voor de Voedings- ea genotmiddelen. Ze zijn alle drie opgericht bij Koninklijk bulnit van 13 Mei 1899, en eerat samengesteld 26 Januari 1900. Zooveel mogelijk worden de verse hi,lende bedrijven, hier uitgeoefend, ingedeeld bij de kamer, waarmede zij het naaste verwant zijn. Elke kamer bestaat uit tien leden vijf patroons en vijf werklieden. De patroons worden door de patroons gekozen, en de warkiiedea door hnnne medfkrbeidert. Het gemeentebestuur maakt jaarlijks even als voor andere verkiezingen, kiezerslijsten op. De gegevens hiervoor ontvangen zij van de werkgevers. Recht om op de kiezerslijsten te staan hebben zoowel patroons als werklieden boven 25 jaren, die gedurende het laatste kalenderjaar in een bedrijf werkzaam zjjn geweest. Hiermede worden zoowel mannen als vrouwen bedoeld. Uit de kiezerslijsten blijkt echter, dat lang niet alle patroona en werklieden, die er recht op hebben, op de lijsten staan. Het volgende ataatje toont dit duidelijk: Bouwbedrijven 91 patrooBa, 280 werklieden. Voe dings- en Genotmiddelen 50 patroons, 475 werklieden. Alcohol-industrie 217 patroons, 601 werklieden. Een totaal dus van 858 patroons en 1366 werklieden. Het getal patroons lijkt groot tegenover dat der werklieden, maar men vergete niet, dat vele werk lieden, die met eenig gezag ovar anderen bekleed zijn - meesterknechts, mouterabazen en dergelijken - ook tot de patroona gerekend worden. Deze betrekkelijk geringe getallen komen goeddeels voort nit gebrek aan belangstelling in den arbeid dezer kamers, en ook wel uit de vrij geringe macht, welke zij bezitten. Het eerste is af te keuren, het laatste te bejam meren echter is met onverschilligheid in dit geval niets te winnen. Indien ieder^ patroon aoowel als werkman, zijn best deed, de Kamers van Arbeid zoo goed mogelijk samen te stellen en zich daarna steeds aan de uitspra- kan dezer lichamen hield, zon hare macht zeer worden uitgebreid, en ware er wellicht met reden aan te dringen op wettelijke regeling hieromtrent. In de tegenwoordige omstandigheden is dit bezwaar lijk te doen. Eene belangrijke taak is reeds het verzamelen van inlichtingen over arbeidsakngelegenheden. Insgelijks belangrijk is het geven van adviezen aan de regeering en aan belanghebbenden. Maar verreweg het belangrijkst is voor de Kamers het voorkomen en vereffenen van geschillen. Nu is dit laatste tevens het zwakke punt. Immers indien een der beide partijen in een geschil beslist weigert, zich san onderhandelingen of uitspraken te storen, dan is de taak der Kamer geëindigd. Zij kan geen bindende nitspraak doen. Hoogstens kan zij dan publiciteit aan het geval geven. En dit is - wijl het niets aan den toestand verandert, steeds een bepaald persoon (zij het ook terecht) aan de kaak stelt - zeker geen begeerenswaardig middel. Gaat men de verslagen der Kamers van Arbeid in ons land na, dan bemerkt men dergelijke gevallen nog al vaak. Streven naar verbetering is dus wenschelijk. Maar dan eerst van beide zijden verhoogde belang stelling. De organisaties zijn in dit opzicht verplicht het voorbeeld te geven. Daarom wekt de R. K. Volksbond zijne leden op, zoo goed mogelijk aan den arbeid deel te nemen. De lijsten liggen in het Bondsgebouw ter inzage. Ieder overtuige zich, of hij op deze lijsten voorkomt. Tevens zal van 29 September tot 3 October eiken avond (van half negen tot half tien) gelegenheid zijn tot het vragen van inlichtingen eu het invallen van stembiljetten, zoo dit gewenscht wordt. Wijl deze stemming geheel vrij is, en velen niet goed weten, welke geschikte kandidaten zij kunnen stemmea, beveelt de R. K. Volksbond, in overleg met Patrimo nium, de volgende personen aan, die ook per aanplak biljet worden bekend gemaakt. Men zorge hierbij vooral goed, op het nauwkeurige schrijven der namen te letten. Alcoholindustrie: W. Blok aftr., J. H. Jacob aftr. B. v. d. Mark aftr., 3. J. C. Schoenmakers, G. J. Wijzenbroek aftr. BouwbedrijvenJ. Fe ij en aftr., A. de Goederen, W. M. Kloppers, J. Stegman; Voe dings en Genotmiddelen G. Breure aftr., J. Gun neweg Hz. aftr., J. L. Hilkhnijaen aftr., S. P. Martens aftr. Ieder kiezer krijgt een stembiljet thnis, waarop hij de namen zijner kandidaten moet schrijven. Wie dit niet ontvangt, of het verliest, krijgt op zijne aanvraag op het stembureau een ander. Het stembureau zit van 8-3 uren. Th. J, H. M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2