Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Woensdag 5 October 1904. No. 8019. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feïddagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauRoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven '121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 4 October. Port Arthur. Een Russische overwinning. Het blijkt nu weder duidelijk, dat van een hij- schen der Japansche vlag op Port-Arthur voor- loopig geen sprake is. Men schijnt in Japan wel een weinig minder optimistisch te worden, nu de verovering van Port Arthur zoo lang op zich laat wachten. Dat de vesting van buitengewoon weerstands vermogen was, wist men, doch de meer dan heldhaftige „Ausdauer" van generaal Stoessel heeft de Japanners dan toch verrast. Duizenden menschenlevens zijn gedurende vier maanden reeds opgeofferd, nadat herhaaldelijk de val der vesting werd voorspeld als te wachten binnen zóóveel weken, zelfs zóóveel dagen Een tipje is 'opgelicht van den sluier, die over de gebeurtenissen bij Port Arthur nog steeds ge spreid is. Het gisteren-middag uit Tsjifoe ont vangen telegram omtrent den jongsten aanval der Japanners, welke afgeslagen werd, gunt een blik op de meer dan kordate houding van Stoessel en de zijnen. Dit telegram luidt als volgt: „Bij den laatsten aanval op Port Arthur bestormden de Japanners bij herhaling den Hoogebcrg, die voor de Russen van groot belang is. Den 22en namen de Ja panners, na als mieren tegen de steile helling op gekropen te zijn, de stelling in. Daar een poging om haar te Veroveren uitermate hachelijk zou zijn, wilde Stoessel er niet het bevel toe geven, maar hij riep vrijwilligers op. Elk korps, waaraan hij zich gericht had, bood zich aan. Een aantal wer den er uitgekozen. Zoowel de officieren als de soldaten droegen handgranaten. Na een wanho pig gevecht verdreven de Russen de Japanners uit alle stellingen. De Russen schatten de ver liezen der Japanners in de vier dagen van de bestorming op 10.000 man. Stoessel heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij God en de heldhaftige bezetting dankt voor het terugslaan der Japanners." De Hoogeberg een der belangrijkste punten kwam aldus weder in het bezit van de Russen. Te Tokio heeft men op verre na niet gedacht, dat de worsteling om Port Arthur zóó afschuwe lijk zou zijn, en men wordt geneigd aan te nemen, dat de situatie thans gaande weg inderdaad anders wordt dan 'tzich nog kort geleden liet aanzien. Het telkens verijdelen der Japansche pogingen om Port Arthur te bestormen zij 't ten koste van geweldige stroomen menschenbloed is voor Japan eene zaak van grooten en bedenke- ljjkcn ernst. Stoessel heeft nu reeds aan de Rus sische zaak gewichtiger diensten bewezen dan in het kort valt aan te geven! De Daily Chronicle verneemt van het schier eiland Liao-tong d.d. 1 dezer: Vrijdag is er een Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 3). En zijn gelaat, ofschoon er ellendig genoeg uitziende om medelijden te verwekken, werd er door den duivelschen lach, die het thans overtoog, niet aantrekkelijker op. „Moed gehouden, Jack! wees weer vroo- lijk, kerel!" hervatte de rentmeester, "ik zal een dienst voor u vinden. Ik zal u duizend pond sterling geven, waarmede gij Engeland kunt verlaten om elders als een fatsoenlijk man te leven. Terwijl deze woorden met een van te voren bestudeerde buigzaamheid en nadruk werden uitgesproken, was Jack met duidelijke teekenen van ongeduld overeind gesprongen. „En wat," riep hij met een gesmoorden gil, „wat moet, ik daarvoor doen? Wien moet ik van kant maken?" „Niemand, gek. Gij hebt niets anders te doen als een jongentje van vier jaar met u naar Duitschland of Frankrijk te nemen, en als uw eigen kind groot te brengen." „Gij noemt mij een gekmaar houd mij daar niet voor," antwoordde Jack toornig. „Ik ben uw man niet. Geef uw duizend pond aan korte wapenstilstand voor Port Arthur gesloten, om de doode officieren te kunnen begraven. De twee legers wisselden groeten, waarbij de Rus sen schertsenderwijs de hoop uitspraken, dat de Japanners geen groote ontberingen mochten lijden. Nadat, de wapenstilstand geëindigd was, werd de beschieting krachtdadig hervat. Ook de Engelsche oorlogscorrespondenten slaan gaandeweg een iets minder genisten en optimis- tischen toon aan. De geruchten over hetgeen bij Port. Arthur voorvalt, zijn nu en dan tastbaar overdreven. Zoo laat de Daily Telegraaf zich uit Chifoe melden, dat tachtig Chineesche vluch telingen daar uit Port. Arthur zijn aangekomen; een van hen, die nog het slimst leek, wist te vertellen, dat toen, na de aanvallen, welke den 26en September j.l. eindigden "met het terugslaan van de Japanners, de „rekening" werd opgemaakt, men tot de slotsom kwam, dat op z'11 allerminst 50.000 man gesneuveld waren!De voornaam ste aanval vertelde hij werd aan de wes telijke en noordwestelijke zijde beproefd en werd voorafgegaan door een uitermate hevig bombar dement van het belegeringsgeschut, dat opgesteld was in eene linie, zich uitstrekkend van het noorden van de Duivenbaai tot Takoeshan toe. Er werd soms man tegen man gevochten en in de loopgraven lagen dikke stapels van lijken. Ten slotte moest wij zullen den lezer nu maar de naargeestige bijzonderheden van het ellendig bloedbad, dat ook hier weêr werd aangericht, besparen de vijand terugdeinzen voor het schrikkelijke vuur der Russische forten. En aan het slot van zijn verhaal deelt de correspondent van de Daily Telegraph mede, dat er voorloopig nog geen gebrek aan proviand is, dat de gehavende oorlogsschepen weêr zijn hersteld en dat „er geen termen zijn om te gelooven, zooals de Japanners 't willen doen voorkomen, dat de vesting weldra zal moeten vallen Van het fort Koeropatkine meldt men, dat de Russen herhaaldelijk wanhopige pogingen hebben gedaan om dat punt, ook en vooral ter wille van den watertoevoer, te hernemen, maar tot dusver vruchteloos. In datzelfde bericht wordt nog eens de situatie van wat er bij Port Arthur van het Russische eskader over is gebleven, wan hopig genoemd. In en om M 0e kden. Uit Tiëling wordt gemeld, dat de C'hineezen te Moekden een vijandige houding aan den dag leggen tegenover de Russen. Ook de Chineesche ambtenaren komen in verzet, zeggende dat de Russen een paar koningsgraven bij Moekden ge schonden hebben, wat Koeropatkin, na persoon lijk een onderzoek ingesteld te hebben, beslist ontkent. De Japanners hebben, nu de winter zoo vroeg invalt, in allerijl groote bestellingen aan schoe nen en dekens gedaan in Amerika. De gevechten bij Liao-jang hebben Koeropat- kin aanleiding gegeven, een dagorder uit' te vaar- iemand, die beter voor voogd geschikt is dan een ontslagen gevangene." „Beter voor voogd geschikt!" riep de rent meester spottend. Hij liep op zijne teenen naar de deur, en trok die zoo schielijk open, dat het ernstige gevolgen had kunnen hebben voor don eigenaar van een paar onbescheiden ooren, indien deze er tegen had staan luisteren. Maar de kust was zuiver, en hij keerde, over zijn onderzoek voldaan, naar zijn stoel terug. „Luister nu," fluisterde hij, terwijl hij voorover bukte zoodat zijne lippen geen duim breed van Jack's ooren verwijderd waren, en in zijne overspanning diens jaskraag grijpende om iiem dichter bij zich te trekken: „Luister! Gij weet, dat de Graaf van Canonburij slechts een kind heeft nagelaten. een zoon. die nu vier jaar oud en erfgenaam van al zijne bezittingen is. Indien dit kind sterft, zai alles overgaan op den Baron van Feldersheim, de zoon der zuster van den overleden Graaf, die met een Duitsch edelman gehuwd is." „Ik begin het te begrijpen," mompelde Jack, terwijl hij over zijne eigene wijsheid goed keurend knikte, „men wil, dat ik dien knaap vermoorden zal. „Gij begrijpt het nog niet," zeide de andere op bijtenden toon. „Baron van Feldersheim wil niet dat er een moord zal geschieden; het kind moet buiten 's lands gebracht, worden, maar. geen moord. Begrijpt gij liet nu?" „Het was de moeder van dat kind, die voor mij om vergiffenis smeekte, en zij was L altijd goed voor mij. Als de knaap gestolen digen aan zijn onderbevelhebbers, om dezen te wijzen op de zwakke zijden der Japansche tactiek, tevens brengt de Russische opperbevelhebber de commandanten de gebreken van de Russen onder het oog; hij geeft hun allerlei wenken voor de toekomst. De Daily Telegraph verneemt uit Hsinminting: Naar het. schijnt, hebben de Japanners het plan om naar Moekden op te rukken prijsgegeven, hetgeen een bewijs zou zijn dat zij weifelen en zich zwak voelen. Tachtig kanonnen van de rij dende artillerie en de keizerlijke garderuiterij onder een grootvorst zijn te Moekden aangeko men en terstond naar Foeling doorgetrokken. Hier trekken de Russen zich op graven van Chinee- zen tezamen tegenover een omtrekkende beweging der Japanners. De Chineezen hebben daarop beide oorlogvoerende partijen verzocht, de graven te sparen; ook verzochten zij, de schade aan den oogst toegebracht te sparen, maar noch de Rus sen, noch de Japanners hebben op het verzoek acht geslagen. De Japanners dringen er op aan, alle buitenlandsche correspondenten uit. Jingkou weg te zenden. Hieruit maakt men op, dat de Japanners Jinkou duurzaam willen bezetten, on danks hun beweringen van het tegendeel. Het tweede Mantsjoersche leger. Over de vermoedelijke sterkte van het tweede leger dat Rusland naar Mantsjoerije zendt de armee van Grippenberg schrijft men van deskundige zijde het volgende Koeropatkin beschikt thans over 9 legercorpsen, 4 gedetacheerde cavalerie-divisies en 4 gedeta cheerde cavalerie-brigraden. Wanneer daarvan twee legercorpsen afgezonderd worden met een deel der artillerie dan bestaat de eerste Mant sjoersche armee 7 corpsen en 4.j divisie cavalerie. Bovendien gaan naar het oorlogsterrein het 8e legerkorps en de Donsche Kozakken-divisie zoodat, met deze mee, Grippenberg 3 corpsen en 2^ cavalerie-divisie tot zijn beschikking moet hebben. Welke nieuwe troepen voor het tweede leger bestemd zijn is nog onbekend, maar men mag wel aannemen, dat de sterkte der nieuw te mobiliseeren troepen zal afhangen van de vraag, hoeveel de Siberische spoorweg verwerken kan, vroeger was dat 35,000 man, dus een legercorps 's maands. Het is dus mogelijk, voor Januari behalve het 8e corps nog twee corpsen en wat speciale troepen ten dienste van Grippenberg naar het oorlogsterrein te zenden. De beide Mansjoersche legers zullen dus bij den aanvang van het jaar 1905 tellen het leger van Koeropatkin 7 corpsen en 4 cavaleriedivisies. Het eenig mogelijke operatieterrein voor Grippcnberg's leger is het gebergte ten oosten van den spoorweg, dus op den linkervleugel van het strategische front der Russen. De groote afstand van den spoorweg zon dan eenigszins goe 1 te maken zijn door den aanleg van een '100 tot 200 KM. lange tram terzijde van de lijn. wordt zal haar hart breken," zeide Jack als in gedachten en met ongeveinsde ontroering. Maar de vloed van zelfverwijt werd afgebroken door een aanval van hik. De rentmeester lachte luid en lang bij deze uitbarsting van gevoel. „Goed gezegd, Jack!" zeide hij: „blijft daarbij en sterf van honger." Jack beefde aan ieder lid; maar de aarze ling, die zijn geweten hem ingaf had het hard te verantwoorden, en zijn inwendige strijd duurde niet lang. De rentmeester wachtte bedaard, vol vertrou wen in den uitslag, want hij kende zijn man. „Neen, neen," antwoordde Jack onstui mig; „ik zal het doen. Het is geen moord en ook geen diefstal. Ik zal een beter, of ten min ste een ander mensch worden, een mensch, die de wetten beter eerbiedigen zal, dan het armzalige wezen doet, dat ik nu ben. Daar hebt ge gelijk in, Jack; gij zult een groot man worden," merkte de rentmeester spot tend op. Toen begonnen zij de bijzonderheden van het plan voor de uitvoering van den erfgenaam van Canonburij te bespreken, benevens andere zaken, die daarmede in het nauwste verband stonden. Maar wij, wier taak het is het ont worpen komplot van punt tot punt in zijn proces van uitvoering te volgen, hebben met het verdere van hun onderhoud niets te maken. Wij hebben Jack Plush leeren kennen in dien toestand, waarin hij om zoo te zeggen „open" was voor het volbrengen eener misdaad, en Verspreide berichten. De Standard verneemt d.d. 2 dezer uit Tokio Koreaansch gepeupel heeft een troepje Japan ners te Koksan, aan den spoorweg van Sëoel naar Foesan, aangevallen en er zeven gedood. Een dergelijke wandaad wordt uit Koenjer ten Z. van Sëoel gemeld. Daar vielen zestig Kore- aansche soldaten de Japansche wijk binnen en wondden verscheiden Japanneezen. Er zijn troe pen gezonden naar de plaatsen van de troebelen. Naar het heet ligt een Russisch oorlogsschip, vermoedelijk de Bajan, bij het eiland Gützlaff in de Hangsjanbaai geankerd. Twee sleepbooten zijn er heen om het oorlogsschip te Sjanghai te brengen. Het departement van Marine te Tokio mehit dat weer een Russische stoomboot die dienst deed bij het opruimen van mijnen aan den ingang van Port Arthur, vernield is. De boot stootte den 20sten September op een mijn en zonk. Zeeoffi cieren zijn van meening dat de Russen gebrek lijden. Van kleine stoombooten wordt een nuttig gebruik gemaakt voor het opruimen van mijnen. Het bij geruchte gemelde vergaan van een Japansche kanonneerboot wordt niet ambtelijk bevestigd. Van een particulier correspondent verneemt Wolffs agentschap uit Petersburg dut de ge ruchten over belangrijke wijzigingen aan het departement van Marine hardnekkig de ronde blijven doen. Thans verluidt dat in de plaats van Avellan, den minister van Marine, zal komen vice-admiraal Doebasof, de chef van de technische commissie aan het ministerie van Marine, en in de plaats van admiraal Rodzjest- wenski admiraal Trjoeknin die zelf vervangen is door Birilef, laatstelijk commandant van Kroonstad. l il Duitschland. Het gerucht, dat de reis van den Keizer naar de Middellandsche Zee, in 't begin van het vol gende jaar, op last van de geneeskundigen ge schied is, wordt tegengesproken, en men voegt er bij dat 's Keizers gezondheid voortreffelijk is, en geen verblijf in 't zuiden noodig maakt. Intus- schen, wordt het reisplan zelf niet tegengesproken. I11 gewoonlijk goed ingelichte kringen zoo meldt de- Lokal-Anzeiger neemt men aan, dat de beslissing ter zake van de erfopvolging in Lippe niet heel spoedig zal vallen. De Bondsraad heeft zich wel-is-waar, als ver tegenwoordiger van de Duitsche bondsvorsten en vrije steden, bevoegd verklaard 0111 een derge- lijken twist over de erfopvolging uit te maken, maar in een geval als dit zullen de Duitsche vorsten persoonlijk hunne meening moeten uit spreken, en zij zullen dat natuurlijk eerst doen na zich uitvoerig te hebben laten inlichten over de rechtskwestie, desgewenscht op advies van rechts kundigen van naam. De Bondsraad zal de stuk ken waarin de beide twistende partijen hun rechten verdedigen, niet alleen doorzenden aan alvorens hem verder op zijn oiigelukkigen weg te volgen, willen wij een enkel woord zeggen over die klasse van menschen, waarvan hij een type is; over deze werktuigen in de hand van sluwer booswichten, de Plushes van de hoogere en lagere maatschappij; en wij wenschen de vraag te opperen, of het een verstandige wet is, die zulke menschen, welke door een natuur lijk gebrek aan zedelijken moed en het gemis eener goede opvoeding eens gevallen zijn, ge durende korten of langen tijd opsluit in het verpestend gezelschap van doortrapte schelmen en moordenaars, die misdadigers van professie zijn, 0111 later, als zij de gevangenis verlaten, door een bespiedingstelsel, dat een blijvenden eerlijken levenswandel onmogelijk maakt, oor zaak zijn, dat de eerstgedane valsche stap niet meer te herstellen is, alsof het woord „mis dadiger" met een gloeiend ijzer op hun voor- hoold gebrand ware? wij gelooven van niet. Jack Plush zondigt voor het eerst in een oogen- blik van verzoeking. dewijl hij geen kracht gezocht heeft in den godsdienst om de beko ring te kunnen wederstaan. en de maat schappij zweept hem op de zooeven omschreven wijze, onbarmhartig voort tot op het einde van zijn loopbaan. De maatschappij werpt hem uit, en hij keert zijne hand tegen haar. Dit zal dan alleen ophouden het geval te zijn, wanneer onze wetgevers het middel zullen gevonden hebben met het kwaad tv straffen te gelijkertijd den schuldige te verbeteren. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1