Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Zaterdag 8 October 1904. No. 8022 Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f'l.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekbandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1 - 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Y Vrijhandel of Bescherming Door het in ons vaderland z.g. Vrijhandel stelsel, komen de goederen uit het buitenland vrij of zeer laag belast ons land binnen. Hier van is het gevolg, dat het werk, wat bij ons kon gedaan worden, in het buitenland geschiedt, zoodat. de Nederlandsche werkman met z'n han den in den zak kan loopen, doch ook Zater dags geen weekgeld krijgt. Door het beschermende stelsel, dat nagenoeg algemeen in andere landen hcerscht, worden de buitenlandsche producten geyveerd, waar, door hun eigen industrie bloeit en de menschen daar werk vinden. Zie nu weer de glasblazerijen. Voorheen een zeer bloeiende industrie. Doch de flesschen uit 't buitenland worden hier ingevoerd tegen 5 Q/o inkomende rechten, terwijl wij bij export 25 o/o of meer moeten betalen. Natuurlijk houdt de uitvoer op, de invoer neemt toe, de winst wordt veranderd in verlies en het gevolg: Verlaging der loonen, daardoor werk staking Aan wie de schuld? Aan de patroons? Neen immers, men kan toch niet vergen, dat zij met verlies werken. Waaraan dan? Nergens dan aan ons Vrijhandelstelsel, een stelsel, dat misschien goed was, toen andere lan den het ook huldigden, doch wat allerverderfelijkst is, nu Holland alléén staat. Denkt er aan werklieden: Vrije invoer, geen werk, zonder werk geen loon en zonder loon wat dat is weet u helaas zelf het best! Daarom bij onze Regeering krachtig aange drongen op een den nationalen arbeid bescher mend stelsel. 7 October. Moekilen. De correspondent van de Birzjewya Wjedo- mosti te Moekden seint aan zijn blad van gisteren „Naar de voorbereidende verdedigingswerken te oordeelen, kan men wel aannemen dat Koero- patkin niet van plan is, Moekden prijs te geven. Voor het geheele leger zijn leemen hutten ge bouwd, die gemakkelijk en warm zijn. Eiken dag komen te Moekden Japansche ruiters aan, die door generaal Misjtsjenko gevangen genomen zijn. Zij zien er erbarmelijk uit, zijn uitgehon gerd en stijf van de kou. Iets belangrijks is er niet gebeurd." Er blijft dus nog steeds belangwekkend nieuws van het oorlogsterrein ontbreken en daar er voor de berichtgevers niets te melden valt, komen zij ons onthalen op „den ophanden zijnde slag" te Moekden. Alles wijst er op aldus wordt bericht dat de streek, in den vorm van een onregelmatigen driehoek, waarvan de top wordt gevormd door Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 6). „Dat spreekt van zelf," antwoordde de pedel, „maar werkelijk, beste vriend, gij moet er nog een kleinigheid bij doen. In gewone omstandigheden kan ik u voor een bagatel een voorwerp leveren, maar het bekomen van dit edcemplaar heeft mij ontegenzeggelijk veel moeite gekost." De rentmeester sprak geen enkel woord, maar telde, met eene vooraf berekende langzaam heid, zes goudstukken in de vereelte hand van den koopman in lijken, waarna hij terstond ver trok, alleen mompelende „Vergeet het bepaalde uur en de plaats niet." Hij had haast zich weder onder de levenden te begeven. En de trouwelooze knecht keerde terug naar het huis der weduwe, wier eenig kind hij bezig was in het verderf te storten. Den volgenden nacht kon men een oude vige- lante zien voortbewegen door de nauwe slra- Tiëling en de basis een ,lijn, zich uitstrekkend van Moekden naar Foechoen, weldra het too- neel zal zijn van belangrijke gebeurtenissen. Blijk baar loopt 't toch hierop uit, dat de Russen Tië- ling als voornaamste basis willen gebruiken. Zij werpen een aantal hechte verdedigingswerken op, ten einde die basis in .zuidelijke en oostelijke richting te kunnen dekken. Twee wegen leiden naar Tiëling in het zuidende een is de groote weg, komende uit SJoekden, en de andere, veel minder gewichtig uit strategisch oogpunt, heeft Foechoen tot uitgangspunt. Deze laatste hoopt door een zeer bergachtig terrein. De Russen hebben zich op een zeer krachtige wijze bij de Yeloe, die zich op 19 mijlen ten noorden van Moekden bevindt, versterkt. Nog vijftien jnijlen noordelijker wordt de weg doorsneden door ver schillende hêuvelreeksen. Ook daar hebben de Russen hunne positie zoo krachtig mogelijk ge maakt. Uit den aard der verdedigingswerken en het opstellen der troepenmacht meent men de gevolgtrekking te kunnen maken, dat 't generaal Koeropatkine er om te doen is, op dit oogenblik, om maarschalk Oyama zoo lang mo gelijk tegen te houden ten zuiden van de Hoen-ho en vervolgens slag te leveren op het terrein, dat hij 't meest geschikt oordeelt. Uit Moskou wordt gemeld dat de daar aan gekomen generaal Welitsjko, onder wiens leiding de Russische stellingen op het oorlogsterrein in Oost-Azië zijn versterkt, verklaard heeft dat Koe- ropatkin, dank zij deze versterkingen, te Liao- jang slechts weinig troepen had behoeven achter te laten en met het gros van zijn strijdmacht Koeroki kon aanpakken. De uitnemende terug tocht op Moekden was van geen invloed ge weest op de strategische positie van het Russi sche leger. Generaal Welitsjko gelooft niet aan oen omtrekkende beweging van de Japanners in de richting van Tiëling. De langdurige werke loosheid van de Japanners zou een gevolg wezen van de ontzaglijke verliezen die zij bij Liao-jang hadden geleden en die wel 30.000 man hadden bedragen. De Russen hadden bij Liao-jang 3000 dooden en 13.000 gewonden gehad. De gene raal acht dé vorming van nieuwe Japansche af- deelingen onmogelijk, de Japanners zouden er zich toe moeten bepalen, de geleden verliezen goed te maken. Port Arthur. Wat men van Port Arthur nog te hooren krijgt, zijn griezelige bijzonderheden over de slach tingen die daar bij de verschillende gevechten zijn aangericht. Ooggetuigen, die in den loop van Augustus verschillende worstelingen bij Port Arthur bijwoonden, vertellen, dat de woede van den strijd de stoutste verbeeldingskracht over treft. De geheele 9e Japansche divisie werd bij één aanval vernietigd. Overal, waar men slechts zag, lagen stukken menschenlichamen verspreid. De gewonden konden geen hulp krijgen en be zweken op het slagveld. De Japanners moeten vervuld zijn van ontzag voor de heldhaftige ver dediging, door Port Arthur geboden. Generaal ten van St. Giles. Zij hield stil voor een ar moedig huisje in een stil zijstraatje. De ven sters der portieren waren hermetisch geslo ten, en zij had van buiten geen lantaren, even min als er eenig bewijs van leven binnen in te bespeuren was. De koetsier steeg van den bok en tikte viermaal met het ondereind van zijn zweep tegen de deur. Weldra hoorde men van binnen zware voetstappen, en dan volgde een geluid alsof men behoedzaam een venster opende; maar de luiken bleven gesloten. „Wie is daar?" vroeg een stem door het luchtgat van een luik". „Marij Anne," was het korte antwoord. „Welk nummer?" „Nummer 666." „X Y Z. Voor één nacht slechts!" „In orde; wacht een oogenblik." Het venster werd weer gesloten; maar kort daarop werden de grendels aan de straatdeur afgeschoven, en Jack Plush keek naar buiten vlak in het gezicht van mijnheer Leech. Leech keerde naar het rijtuig terug, waar hij een pak uitnam, dat hij in het huis droeg en op eene tafel lag. Toen hij er den linnen zak afnam, waarin het gehuld was, ontblootte hij het bleeke gelaat van een blondharig knaapje van vier jaren, in een diepen slaap gewikkeld zooals die door het ingeven van een slaapmiddel ver kregen wordt, en dat ongetwijfeld in den haast was weggevoerd, want het had niets aan dan nachtgoed. Op dezelfde tafel lag nog een jon- Stössel is er de ziel van. De stemming onder de troepen blijft voortreffelijk: vandaar juist - zegt de „Havas"-correspondent dat de ves ting onneembaar is. Hij verzekert nog, dat Port- Arthur voldoende van alle noodige proviand is voorzien. De verdedigers zijn er vast van over tuigd, dat men nog tegen eene langdurige belege ring is opgewassen. Al wat verspreid wordt over het wanhopige van den toestand zegt de correspondent komt uit Japansche bron en is uit den duim gezogen. De Londensche bladen bevatten een telegram uit Tokio van gisteren, meldende dat het es kader van Port Arthur gisteren-middag een nieu wen uitval heeft gedaan. Er zou een groote zee slag aan den gang zijn, maar bijzonderheden ont breken. I Volgens een vroeger gedagteckend telegram uit Tokio, hadden de Russen hun schepen in een kleur geverfd, gelijk aan die van Engelsche oor logsschepen. Choenchoezen. De correspondent van de Daily Telegraph te Hsinminting heeft de Choenchoezen bezocht en seint dat het welgewapende en welgeoefende troepen zijn en onder bevel van een Japanseh officier staan. Hij schat hun aantal op 10.000 man. Intusschen klaagt de magistraat te Hsin minting, dat het moeilijk wordt de bandieten meester te blijven, omdat zoowel de Russen als Japanners ze aanmoedigen en gebruiken. De correspondent hoorde, dat struikroovers het geld, dat de Russen naar Moekden zonden, grootendeels buitgemaakt hebben. De Russen zonden het overschot naar Tientsin. Mongoolsche hitten wor den bij menigten over de Liaoho gejaagd voor gebruik van het Russische leger. Verspreide berichten. Reuter seinde gister uit TokioIn een heden ge houden redevoering, verklaarde graaf Okoema dat de natie zich moest voorbereiden op een langduri- gen oorlog. Het is nog onmogelijk den duur ervan te schatten, maar hij zal op zijn minst twee jaar lang voortgezet worden en een uitgaaf van twee milliard jen meebrengen. Japan zou komende jaar 500 millioen jen moeten leenen. Okoema vermaande de natie, om hare krachten te sparen en getuigde van zijn onwankelbaar vertrouwen in den goeden afloop. De gouverneurs van de prefecturen hebben vandaag met het kabinet een samenspreking ge houden. De prefectorale uitgaven zijn sedert het begin van de vijandelijkheden besnoeid met 20 millioen jen, terwijl nog andere bezuinigingen zijn ingevoerd. Begin Februari werd luitenant Lavroff, chef van den luchtscheepvaartdiénst, naar Port Arthur gezonden. De ballons kwamen echter niet op tijd. Toen besloot de luitenant zelf aan het werk te tijgen. Hij kocht alle zij, die maar te krijgen was, op en 't gelukte hem een ballon samen te stellen. Een tweede werd van linnen gemaakt. Daarop steeg Lavroff verschillende malen op. Men moest zich, voor de verschillende getje, maar diens bleekheid en verstijving waren wel die des doods. Het was het lijkje uit het lijkenhuis, dat oogenschijnlijk slechts op zijne begrafenis wachtte. De twee schurken deden het de geborduurde kleederen van het slapende jonkske aan, dat zij daarentegen in een pak van het grofste maaksel staken. „Tot zoover gaat alles goed!" mompelde Leech met schorre stem. „En nu, Jack, vooruit.... het rijtuig staat voor de deur.iedere tik kende seconde moet de afstand tusschen u en eene mogelijke vervolging grooter maken. Ik heb den schoonen slaper geroofdhet ove rige hangt nu van u af.Voort.voort 1" Jack nam den knaap weer op en wikkelde hem in een ouden overjas; maar de ruwheid, waarmede Jack te werk ging, deed hem ont waken. Toen hij de verbleekte gelaatstrekken van de vreemde mannen zag, begon hij te schreien, en dan verweerde hij zich met handen en voeten om zich los te maken, met eene vol harding die duidelijk bewees dat hij een Brit was. Jack sprong op alsof iedere ruk van den knaap op hem de uitwerking had van een clectriseermachinemaar hij behandelde hem met zooveel zachtzinnigheid alsof hij zijne eigene moeder geweest ware. Hij was, wat uiterlijk betreft, vrij onverschillig voor dergelijke uitin gen van zenuwachtige opgewondenheid, maar de hopelooze pogingen van het kind troffen het hart van den man, en raakte eene snaar aan, die sinds jaren niet getrild had. Jack zag ingrediënten, die noodig .waren, zeer behelpen, maar het werk gelukte dan toch. En men moet tamelijk veel nut hebben 'ondervonden van deze „kijkjes in vogelvlucht" op de vijandelijke ge lederen. Uit Duitschlund. Met veel plechtigheid en feestbetoon is gis teren de nieuwe technische hoogeschool te Dant- zig geopend. De Keizer hield een toespraak. De nieuwe school zal ook academische graden verleenen. Uit Oostenrijk-Hongarije. Het Oberstmarschallamt te Weenen moet reeds toegestemd hebben in een onverwijl nieuw onder zoek naar den geestestoestand van prinses Louise van Koburg. In hofkringen te Brussel wordt daarbij ver teld, dat de curateele over de prinses zal wor den opgeheven om verdere schandalen te voor komen en dat de prinses voor goed te Parijs gaat wonen. Prins Filips van Koburg heeft aan den Hongaarschen honved-minister geschreven, dat hij voor den eereraad wil antwoorden op alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen en dat hij daarvoor van al zijne voorrechten van rang en stand afstand zal doen. De Petit Parisien deelt in een telegram uit St. Petersburg nogmaals mee, dat de reeds vroeger aangekondigde ontmoeting van den Tsaar en kei zer Wilhelm op hef. kasteel Spala te Skiernewicz in Russisch Polen inderdaad zal plaats hebben. Volgens ambtelijke berichten zijn te Bakoe 111 personen door cholera aangetast 27 Sep tember en 4 October. Er stierven daarvan 61. Te Saratof werden in dienzelfden tijd aange tast 13 personen (5 sterfgevallen). Het aantal der aangetasten aldaar is niet hooger dan 13 per dag. j Uit Italië. Koning Victor Emanuel heeft nog den datum van den doop van den prins niet bepaald, maar men gelooft, dat de plechtigheid op eenvoudige wijze half November te Rome in de kapel van het Quirinaal zal plaats vinden. Tot idien datum zullen de vorstelijke personen verblijf houden in het kasteel San Rossore, bij Pisa, jwaar het klimaat veel zachter is dan te Raeconigi. De gezondheid van koningin Helena laat niets te wenschen over, zoodat professor Moresani reeds het koninklijk kasteel heeft kunnen verlaten. Hare Majesteit voedt zelf den jongen prins; zijn wiegje staat in haar kamer. Het kind groeit voorspoedig op, het schijnt een sterk gestel te hebben. Waar schijnlijk zal het koninklijk gezin tegen den 21en October naar San Rossore gaan. Na den doop vertrekt de koningin naar het kasteel Capodi- monte bij Napels, waar zij den geheelen winter zal blijven. den rentmeester aan, die echter aan de uit drukking zijner oogen eene verkeerde uitleg ging gaf. De knaap was voor persoonlijke mishandeling gevrijwaard. „Maak den woelwater bangl" siste hij tus schen zijn gesloten tanden door. Jack fronsde de wenkbrauwen. Hij trok een dolkmes uit de schede, en de kleinen weer spanneling op armslengte van zich afhoudende fluisterde hij „Stil, deugniet, of ik zal u vermoorden." En hij stak het mes een duim diep in de tafel. De bedreiging had het gewenschte gevolg en Jack bereikte het rijtuig zonder verderen tegen stand van zijn levenden last. Leech sloot de deur, sloot de deur, stak den sleutel in zijn zak, en, op den bok springende, joeg hij het paard in een matigen draf zoo snel als hij slechts rijden durfde zonder de aandacht te treffen rammelden door de oneffene straten van het oosten naar het westen, en zette zijne vracht bij eene zeer onooglijke herberg in de nabijheid der Londen Docks af, voordat de knaap van zijn eerste schrik bekomen was. Leech keerde terug zonder een oogenblik te verliezen, want hij had nog een andere taak in de weinig overblijvende uren van duisternis te vervullen. (Wordt vervolgd Uu Rh "ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1