Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Dinsdag 11 October 1904. No. 8024. Oflicieele Berichten. S t a d s-Z i e k e n h u i s. Openbare Aanbesteding. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTKBSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1-6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 14 October 1904, aanbesteden de levering van 35 hectoliters aardappelen, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbesteding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen inmid dels aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9—12 uur. De Commissie voornoemd, VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penn. Op Donderdag 27 October 1904, des namid dags te 2 uren, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam openbaar worden aanbesteed: De prolielswijziging en rioleering van de West Frankelandsche laan, de Kortland straat en de Mariastraat. Bestek en teekening zijn d f 1.verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Aanwijzing op Dinsdag 25 October a.s. des voormiddags te 11 uren aan de Stads-timmerwerf. Gemeentezaken. Onze Vroeden, Zaterdag in spoedeischende ver gadering bijeengekomen, hebben een bedrag toe gestaan van f200.000 voor den aankoop van ruim 14 hectaren grond, waarvan 6 hectaren dijk, van de bouwgrond-maatschappij „Keilen van Nieuw Mathenesse." Deze gronden zijn gelegen tusschen de water leiding en de terreinen van de firma Smulders, terwijl de mede aangekochte Mathenessedijk loopt van de oostelijke grens der waterleiding tot Schie- lands Hoogen Zeedijk. Bovendien werd besloten f 90.000 toe te staan voor opspuiting van den aangekochten grond en aangrenzend terrein door de firma H. E. Volker te Sliedrecht. De gemeente heeft hiermede dus het eigen domsrecht verkregen van een stuk grond, waar van het bezit aan de gemeente in de toekomst niet onbelangrijke voordeelen kan afwerpen. Het met algemeene stemmen toestaan van zulk 'n aanzienlijk bedrag, waarover zelfs geener lei discussie (althans in openbare vergadering) is gevoerd, getuigt dat onze Vroeden doordrongen waren van het hooge belang, dat voor de ge meente in dezen grondaankoop was gelegen. Ook wij achten den aangekochten grond een kostbare aanwinst. Wanneer toch in de toekomst daar te plaatse handel en industrie zich meer en meer zullen heb ben uitgebreid (waarvoor thans aanwijzingen ge noeg aanwezig zijn) zou particulier bezit van bedoelde gronden voor de gemeente in ieder ge val een leelijk inconveniënt hebben kunnen zijn. Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 8). Mijnheer Leech handelde met voortvarend heid en zooals de vertrouwelijke betrekking, welke hij bekleedde, dit vorderde. Hij riep ter stond de hulp der politie in, die met de ver wonderlijke slimheid, welke haar ook heden ten dage kenmerkt, hare verdenking op juffrouw Cuddle vestigde, die zij van nabij in het oog hield. Zij was het met den rentmeester eens, dat zij in elk geval eene verklaring moest kun nen geven; en in hun oog was haar zenuw achtige opgewondenheid een bewijs van den angst van haar schuldig geweten. Alvorens het kind te gaan zoeken, besloot men haar te ondervragen; maar de hoogwijze commissaris van politie bracht de schakels der gerechtigheid bijeen, door tegen haar Ie zeggen: „dat zij volstrekt niet verplicht was dingen te zeggen, die het vermoeden harer schuld kon den 'verzwaren, en dat elk woord, wat zij zou zeggen,^ onder de oogen van den rechter zou komen." Tusschen vrees en beven antwoordde Martha Cuddle op de vragen, die haar gedaan De gronden zouden waarschijnlijk, wanneer de gemeente ze later had willen aankoopen, aan merkelijk in waarde zijn gestegen en bij ont eigening toch nog een vrij aanzienlijk bedrag meer op hebben moeten brengen. Dat aan den Maaskant voor deze gemeente veel heil zal zijn te verwachten is door deskundigen meer dan eens gezegd. De Voorzitter dankte de Vroeden dan ook voor hun flinke medehulp en wees er op, dat hij persoonlijk meent in de toekomst van de zijde van de Maas voor Schiedam de meeste wel vaart is te verkrijgen. Wij hopen met den Burgemeester, dat in deze zal blijkenWat groot is ontwikkelt zich lang zaam. Y Overijsselsche kwestie. Ingediend is thans bij de Tweede Kamer het toegezegde wetsontwerp betreffende de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal door de Staten van Overijssel. De twee artikelen van dit wetsontwerp luiden Art. 1. De Staten van Overijssel verkiezen, binnen dertig dagen na het in werking treden van deze wet, drie leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Art. 2. Deze wet treedt in werking met den dag harer afkondiging. Bij dit wetsontwerp is een uitvoerige toelich ting gevoegd. 10 October. Moekden. Naar de Regeeringsbode verneemt, heeft Koero- patkin den 2en dezer eén dagorder uitgevaar digd, waarin hij zegt dat de terugtocht van de troepen tot dusver noodzakelijk is geweest. De Keizer zendt nu echter genoeg nieuwe troepen en zal er, zoo noodig, nog meer zenden. Het is de onverzettelijke wil van den Keizer dat het leger overwint, en dat zal weldra geschieden, want. het leger te Moekden is nu sterk genoeg om tot den aanval over te gaan. Koeropatkin wijst op het belang van een overwinning, in 't bijzonder voor het ontzet van Port Arthur. Een nader draadbericht uit St. Petersburg dd. 9 dezer meldt: In zijn dagorder zegt Koeropatkin nog: Thans is eindelijk het tijdstip aangebroken, waarnaar het geheele Russische leger haakt. Het oogen- blik is voor ons gekomen om offensief op te treden en de Japanners te dwingen, te doen wat wij willen. Want de macht van het Mantsjoe- rijsche leger is thans belangrijk genoeg om ons tot den aanval te doen overgaan. Gij moet u wel overtuigen dat voor de overwinning een vol doende legersterkte noodig is, maar ook dit, dat allen bezield zijn door het vaste besluit om de overwinning aan den vijand te ontrukken. Door- werden en zij slaagde er in het volgende ver haal te geven: Nadat zij haar kweekeling te bed gelegd en hij in slaap gevallen was hier vroeg de slimme commissaris of hij al tijd „dadelijk" in slaap viel was Martha Cuddle, zooals hare gewoonte was, naar beneden gegaan, naar de kamer waar zij met hoogere dienstboden steeds hare maaltijden gebruikt. Na verloop van eenige uren weder naar boven gaande, was het kind verdwenen, en was men terstond van alle kanten aan 't zoeken gegaan. De commissaris schudde ernstig met het hoofd, en beschouwde het als zijn plicht Martha Cuddle mede te deelen, dat zij het huis niet zonder verlof mocht verlaten. Terwijl zij over de mogelijkheid spraken, dat de jonge Graaf wakker geworden en zich al leen gezien hebbende, zou zijn opgestaan en in den tuin, of zelfs in de straten zou zijn gaan wandelen, vestigde mijnheer Leech de aan dacht op eene ongewone omstandigheid. Het venster van de slaapkamer stond open en een stoel was erbijgczet, alsof dit gedaan ware door een kind, dat verlangt naar buiten te zien. Het venster zag uit op een plek gronds, die 1111 geheel door het daglicht verlicht was. De mannen der politie, tot dusverre nog niets ont dekt hebbende, en deze aanduiding aangrijpende gelijk een drenkeling zich aan een stroohalm vasthaakt, waren in een oogwenk bij het ven ster, staken hunne hoogwijze hoofden door de opening, en zagen een wit voorwerp op de Alar meren stecnen van het huis liggen. Spoedig dringt U van het belang dezer overwinning. Vooral, bedenkt wel hoe noodig het is overwinnaar te zijn om te spoediger onze broeders te kunnen ont zetten, die in Port Arthur zijn opgesloten. De Oostzeevloot. Ofschoon de Russische marine-autoriteiten hun best, hebben gedaan, om in de spookachtige ge heimzinnigheid die de nieuwe Oostzee-vloot om hult aan buitenstaanders geen blik te gunnen, verschaffen de maatregelen welke zij tegelijker tijd in het buitenland hebben genomen, voor de verzorging van die vloot met steenkool, wel eenige g< gevens voor eenigszins waarschijnlijke onder stellingen. Het is bekend dat er tusschen de 6<» en 80 stoomschepen als kolen transportschepen voor het smaldeel gecharterd zijn. Tot de schepen die met volle lading reeds van Cardiff zijn ver trokken, behoort de Hamburgsche stoomboot Ben- galia. Als havens aan de Noordzee en den At- hfntischen Oceaan komen in aanmerking: Einden, Cardiff en Antwerpen. Uit Hamburg zijn in de laatste dagen als Russische kolenschepen ver trokken de stoomschepen Dacia, Dortmund en Castilia. Hun eerste doel was Einden. Daarop volgden of zullen volgen de Bosnia op 7, Be- thania op 8, Batavia op 9, Artemisia op 11, Abessinia op 18 October. Verder liggen nog de Duigaria en Bolivia klaar. Van de schepen uit Einden en Antwerpen gaan een gedeelte de Oostzee-vloot naar Skagen aan den punt van Jutland tegemoet. Den gevaar lijken tocht door de Deensche Belten en Sond zullen, de Russen alleen doen met de uit Reval meegenomen steenkoolvoorraden. Bij Skagen sluit zich ook de Hamburgsche stoomboot Roland als sleepboot en adviesjacht bij het eskader aan. De overige transportschepen krijgen, naar men te Hamburg verzekert, stations langs de Afrikaan- sche kust, in den Stillen Oceaan en Straat Soenda. Zijn deze berichten juist, dan zou de route van het eskader, om Kaap de Goede Hoop heen, vast staan. Als plaatsen waar de Russische schepen op deze route kolen zouden laden, worden nog genoemdMadeira, Kaap Verde, Ascension, St. Helena, Mauritius en Diego Garcia. Het station Straat Soenda is nog niet bekend. De correspondent van de Echo de Paris te Petersburg bevestigt dat de groote schepen den weg om Kaap de Goede Hoop zullen nemen; alleen de torpedo-booten zouden den weg door het Ka naal van Suez nemen. Verspreide berichten. De Tsaar, de Tsaritsa, de grootvorst-troon opvolger en de grootvorst Alexis arriveerden Zon dag te Reval, waar de Tsaar de pantserschepen Osljaba, Orel, Borodino, Imperator, Alexander III en Knjas Sowqrof in oogenschouw heeft ge- genomen. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai dat het plan voor een Japansche expeditie naar Sachalin, wegens het reeds te ver gevorderde jaargetijde opgegeven is. De New-York Herald verneemt uit Gensan, aan stonden allen om het lijk van het knaapje, wiens hoofd zoo verbrijzeld en misvormd was, dat de gelaatstrekken niet meer waren te her kennen maar zijne identiteit was spoedig door de duidelijkste bijkomende omstandigheden be wezen. Geen ander kind dan de jonge Graaf had in de mogelijkheid kunnen zijn om uit dat venster te vallen; de grootte van het lichaam was juist dezelfde; het waren dezelfde zachte blonde lokken; het nachtgewaad, dat iederen huisgenoot kende; en, wat het meest besliste van alles, om den hals bevond zich een gouden medalje aan een blauw lint, dat het zoontje van Lady Canonburij altijd droeg, en waarvan do beteekenis beter begrepen wordt door het eenvoudigste katholieke kind dan door de ge leerde vrederechters, die er thans hun gevoe len over lieten hooren. Oogenschijnlijk was het geheim opgelost. Natuurlijk bestond bij de leden der rechtelijke macht, die in een der beneden vertrekken van het hotel vergaderd waren, geen twijfel over de echtheid van het kind, en de uitspraak van de jury der lijkschouwers luidde dan ook, dat de dood van den jongen Graaf aan een „noodlottig toeval" moest worden toe geschreven, met bijvoeging van een strenge be risping aan de gouvernante van het knaapje, Martha Cuddle, die de slaapkamer verlaten had, zonder eerst toe te zien of de vensters behoor lijk gesloten waren. Dit alles was natuurlijk vrij dwaas, maar wie verwacht dan ook een behoorlijk gezond verstand bij eene jury van lijkseh uwers de oostkust van Korea, dat alle havens tusschen Jong-hang en Koep-tsjin bezet worden. De Rus sen rukken zuidwaarts op, evenwijdig aan de kust, maar niet langs de kust. Zij geven de bevolking den raad, het land zoo spoedig mogelijk te verlaten. Te Havre is gisteren de Russische hulpkrui ser Smolensk aangekomen, om zijn kolenvoorraad te vernieuwen. Het hospitaalschip Orel, dat te Barcelona ligt, heeft bevel ontvangen, daar tot den 25en dezer te blijven. Uit de Boekowina wordt gemeld, dat als een gevolg van de mobiliseering der Russische re serve, tal van vluchtelingen die zich aan den krijgsdienst willen onttrekken, over de grens ko men. Alleen bij het grensstation Nofsielica heb ben op één dag 208 uitgewekenen het Oosten- rijksch-Hongaarsche grondgebied betreden. Allen worden naar Czernowilz gebracht, maar Vrijge laten als zij legitimatiepapieren bezitten. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, heeft het Russische marine-bestuur een onderzoek gelast van alle koopvaardijschepen die in de Russische oorlogshavens aan de Oostzee binnenloopen, om mogelijke aanslagen op de in die havens lig gende oorlogsschepen en werven te verijdelen. Het is volstrekt verboden dat koopvaardijschepen 's nachts binnenloopen. Uit Rusland. Het Telegram-nieuwsagentschap is gemachtigd, om het door verscheiden Engelsche bladen ver spreide bericht (dat ook in een andere lezing opgenomen is door een socialistisch blad te Kra- kau), als zou er aan het station Baronowitsi, toen de trein des Keizers dat station voorbijkwam, op den Keizer een aanslag gepleegd maar ver hinderd zijn, voor eeh puur verzinsel te verkla ren, gelijk men er bij elke reis van den Tsaar tracht te verspreiden. De leugenachtigheid van het bericht blijkt trouwens uit de twee uiteen- loopende lezingenvolgens de eene zou de ware schuldige in hechtenis zijn, volgens de andere zou de politie geen inlichtingen bezitten over den persoon van den schuldige. Uit Portugal. De Portugeesche minister van Marine heeft in de Kamer medegedeeld dat volgens de jong ste berichten uit Angola de aanval der Kwanha- ma's op de Portugeesche troepen niet 's nachts is geschied. De Portugeezen trokken den 19en September de Koenene over en sloegen hun kamp op in het gebied van de opstandelingen. Daarna gelastte de bevelhebber een troep, levensmidde len, te gaan verzamelen. Deze afdeeling werd op 8 K.M. van het kamp, in een open plek van het bosch, aangevallen; de commandant liet da delijk een carré vormen en men beantwoordde het vuur van den vijand. Een der zijden van het carré werd bijzonder hevig beschoten; eens moes ten de Europeanen zich met de bajonet verde- En zoo kwam het dat de jonge graaf van Canonburij begraven werd bij volmacht, behoor lijk en in alle wettelijke vormen door de recht bank verleend en wel met al de praal en statie, welke de rouwplechtigheden van zulk een rijk erfgenaam in den regel vergezellen; en zoo kwam het ook, dat de Duitsche baron von Fel- dersheim als eenig en wettig erfgenaam in be zit trad van al de goederen en rechten van het trotsche huis van Canonburij en dat de kinderlooze weduwe zich uit de samenleving terugtrok en een stil en eenzaam leven ging leiden op een landgoed, dat haar bijzonder eigen dom was. III. Het begin van een nieuw leven. Eenige uren nadat de politie het geheim, dat de verdwijning van den rijken erfgenaam omringde, zoo voldoende had opgelost en het bewijs der identiteit van zijn misvormd lijkje door eene jury uit het West-Einde als buiten twijfel was verklaard, verliet Jack Plush onder een hevigen regenbui een koffiehuis uit het Oost-Einde, dat in een dier onbegrijpelijke zij straatjes, welke in den omtrek van Tawer-Hill gevonden worden, gelegen was. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1