Dagblad voor Schiedammen Omstreken. SCHELMEN. 27sle Jaargang. Donderdag 13 October 1904 No. 8026 Officieele Berichten. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. If f§ K S t a d s-Z i e k e n h u i s. De oorlog in Oost-Azië. Belangwekkende beschouwing. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver tee re 11 worden uiterst bi 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 14 October 1904, aanbesteden de levering van 35 hectoliters aardappelen, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbesteding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen inmid dels aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9—12 uur. De Commissie voornoemd, VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Pehn. 12 October. Het offensief optreden van de Russen. De Russische legermacht onder bevel van gene raal Koeropatkin is, zooals reeds gisteren werd bericht, van uit Moekden naar het Zuiden op gerukt. De Russen schijnen na den slag bij Liao-jang belangrijke versterkingen te hebben gekregen, zoo dat Koeropatkin oordeelende, dat do onder zijn bevelen staande legermacht thans groot genoeg is om aanvallend op te treden, niet langer meende te moeten dralen om zijn geleden verlies bij Liao- jang goed te maken. Het Russische telegrammen-bureau bevestigt uit goed-ingelichte bron dat de stadhouder Alexe- jef den 6den dezer te Moekden aangekomen is en terstond met generaal Koeropatkin een on derhoud had, waarop deze zich naar de voorste troepen begaf en gelastte dat de troepen tot een aanvallende beweging zouden overgaan. Een draadbericht van heden-nacht uit St. Pe tersburg meldt: Koeropatkin telegrafeert dat de Russische en Japansche voorposten op het oogenblik met el kander in aanraking zijn, op een afstand van een kanonschot. Een telegram uit Moekden van de Birsjevja Wjedornosti vermeldt dat den geheelen dag een artillerie-gevecht gehouden isom 9 uur trok ken de Japanners over de geheele linie terug. Heden-nacht heeft Reuter behalve de jobstij ding van het verlies der Hei-sjen nog twee tele grammen uit Tokio overgeseind. Het eerste luidt: „Bericht wordt dat de Rus sen met een groote legermacht de Hoen-ho zijn overgetrokken. De Japanneezen rukken met een groote legermacht noordwaarts. Er wordt ge zegd dat een algemeen gevecht aan den gang is." Het andere telegram„Men verzekert dat de Russen aaüvallend zijn opgetreden, de Hoen-ho zijn overgetrokken, Koeroki aangevallen en een Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 10). Het gesprek werd gestaakt zoodra de vreem deling binnentrad. De waard ontving hem met die kruipende hartelijkheid, welke de En- gelschen zoo slecht kunnen uitstaan, en het zou voor Jack's beurs volstrekt niet voordee- lig zijn, dat hij „als een heer" gekleed was. Jack plaatste Guij bij den ruimen haard. De waard vroeg of hij ook iets verlangde te ge bruiken. „Breng mij een glas bier," hervatte hij in tamelijk goed Duitsch, „en daarna zult gij wel zoo goed zijn mij iemand mee te geven, die mij den weg kan wijzen naar zekeren Simeon Bunstein. Ik moet hem spreken. Hij woont hier dicht bij, geloof ik? „Bij Simeon Bunstein?" vroeg de waard; en bij het noemen van dien naam wendde het gezelschap de oogen van de aarden bierkruiken met tinnen deksels af, en vestigt ze met eenigen argwaan op den vreemden heer. „Wel," zeide Jack „is hetgeen ik vraag zoo vreemd, dat gij er allen van verschrikt?" „Wij schrikken hier zoo gauw niet," zeide positie genomen hebben, welke de Japanners op nieuw met groote versterkingen genomen hebben. De vooruittrekkende beweging der Russen is mis lukt; aan beide zijden zijn groote verliezen ge leden. Deze berichten zijn niet officieel beves tigd." Men moet vooral aan dit laatste telegram Wei nig waarde hechten; het is zoo onbestemd mo gelijk. Bovendien blijkt vandaag weer duidelijk, dat de Japanners de ernstigste verliezen ook zoo maar voetstoots niet bekend maken. Anders zou er zoo geheimzinnig niet gehandeld zijn met het bekend maken van de ramp van de Hei-sjen, waar omtrent men elders in dit overzicht gewag vindt gemaakt. De militaire medewerker van de Kölnische Zeitung schrijft in verband met het offensief op treden der Russen de volgende beschouwing „Op bet eerste gezicht is er veel raadselach tigs in dit optreden der Russen. De vraag rijst opheeft Koeropatkin uit eigen beweging, in overtuiging dat. hij nu sterk genoeg was, het bevel 'gegeven, aanvallenderwijs op te treden, of hebben ook nu weder, evenals toen Stackelberg's corps naar het zuiden gezonden werd, bevelen uit Petersburg den doorslag gegeven? Koeropat- kin's loopbaan geeft tot dusver geen reden om van hem te denken dat hij, nu een tweede le ger onder een anderen opperbevelhebber uitge zonden wordt, alles op één kaart wil zetten. Voorshands zal het. 't beste zijn, den algemeenen toestand te overzien, om na te gaan of deze een aanvallend optreden der Russen bepaald avon tuurlijk doet schijnen of niet. In den slag bij Liao-jang hebben beide par tijen zware verliezen geleden, maar de Japan ners, die de aanvallers waren, naar verhouding verreweg de grootste. Zij zelf geven 21.000 man dooden en gewonden op, tegen 15.000 Russen. De versterkingen die zij gekregen hebben, zijn reserve-troepen, die achterstaan in gehalte bij de geregelde troepen. Intusschen kunnen zij thans toch wel weer dezelfde sterkte hebben als tijdens den slag bij Liao-jang. Bij Koeropatkin's leger hebben zich sedert het begin van September gevoegd het le legercorps, de eerstaangekomen troepen van dat corps, het Wyborgsche regiment, hebben nog aan den slag deelgenomen; voorts het 6e Siberische leger corps. In militaire bladen wordt voorts aange nomen, dat de 61e infanterie-divisie Moekden be reikt heeft. Van de speciale troepen is het 5e houwitser-regiment uit Rusland aangekomen. Zon der de 61e divisie zouden dus 64 bataljons en 24 batterijen met 192 stukken snelvuurgcschut en 24 houwitsers aan de Russische macht op het oorlogsterrein toegevoegd zijn. Het 6e corps bestaat, wel-is-waar uit reservisten, en de waarde van die troepen is bij Jen-tai, toen Orlof daar de nederlaag leed, niet groot gebleken, maar men zegt dat het 6e corps van beter gehalte is dan een zes voet lange Beier ernstig, waarna hij het barnsteencn mondstuk van zijn meerschui men pij)) weder in den mond stak, op eene even bedaarde wijze als hij Jack op den grond zou gesmeten hebben. —„Welnu," merkte deze met veel tact en bescheidenheid op, „gij zult mij ten minste toestemmen, dat een beleefde vraag een beleefd antwoord verdient. Is mijne vraag dan zoo zon derling?" „Toevallig ja, en het geval is hier, gelijk men bij u te land zegt: „zeg mij met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen wie ge zijt;" en Simeons kermissen staan hier niet hoog aange schreven," zeide een der gasten, die toeval lig de burgemeester der plaats was. „Wat is er dan aan dien Simeon Bun stein?" vroeg Jack ongeduldig. „Ik moet hem spreken over zaken." „Dan moet gij hem in de gevangenis zoe ken," antwoordde de burgemeester! Als gij twee maanden wilt wachten, kunt gij hem mis schien ergens anders ontmoeten. Maar, mijn heer, als zijne vrouw u even goed mocht kunnen helpen, zij woont een kwartiertje hier vandaan." Jack Plush gevoelde zich min of meer ver legen, alsof het geval van Bunstein hem per soonlijk betrof; zonder opzet ongetwijfeld had de burgemeester een middel gevonden om hem op zijn plaats te zetten; maar spoedig kreeg hij zijne tegenwoordigheid van geest weder, en zeide i „Ja, ik zal haar gaan spreken. Hebt gij het 5e. Het eerste legercorps bestaat daaren tegen uit voortreffelijke troepen, met een roem rijk verleden uit vroegere oorlogen. Voor het aanvallen van versterkte positiën is de.vermeer dering van de houwitsers van 12 op 36 van belang, al staat dit Russische geschut ook niet op de hoogte van het Japansche. Ongeveer 60.000 versehe troepen en het genoemde aan tal batterijen versterken dus het leger van Koe ropatkin, de 61e divisie daargelaten. Bovendien is het. mogelijk dat een gedeelte van het Oessoeri- leger, dat te WladiwostocL stond, zich bij het leger in Mantsjoerije gevoegd heeft; de tweede brigade van de 8e divisie vrijwilligers is reeds bij Wa-fang-kou in het vuur geweest. Sedert heeft men er niets meer van gehoord, maar het is waarschijnlijk dat. de geheele 8e divisie naar Koe ropatkin gezonden is. De Japanners hebben zich om Liao-jang heen in versterkte stellingen vastgezet. Aan een Rus sisch blad is gemeld, dat de Japansche rechter vleugel naar het westen opgerukt is, zoodat de hoofdmacht nu bij de kolenmijnen van Jen-tai saamgetrokken moest zijn. Hoever de Japansche linkervleugel naar het westen is verschoven, valt niet uit te maken; maar 'tschijnt dat zich aan de overzijde van de Hoen-ho een zelfstandige flankbedekking bevindt. Aan een aanvallende beweging van Koeropat kin door het bergachtige land ten oosten van den spoorweg en dón grooten weg van Moekden naar Liao-jang zal, wegens het moeilijke terrein, wel niet te denken zijn: het gros van het Rus sische leger zal dus door de vlakte moeten op rukken, en men mag aannemen dat het zal trachten, den Japanschen linkervleugel om te trekken en in het nauw te brengen. Voor een slag in het vlakke veld is het van belang, dat de nu ingevallen vorst den grond hard gemaakt heeft, zoodat de Russische veldartillerie, die zwaarder stukken heeft dan de Japansche, niet zooveel bezwaren meer ondervindt als vroeger, en ge bruik kan maken van haar grootere schoóts- wijdte. Maar de Russen staan thans voor de taak, verschanste stellingen aan te vallen, en het is de vraag of de tactiek hunner infanterie en het samenwerken der verschillende wapens goed genoeg is om deze taak te volbrengen." Ruim 300 Japanners omgekomen. Eerst nu wordt van Japansche zijde bekend gemaakt dat den 18 September de Japansche kanonneerboot Hei-sjen in de Duivenbaai op een mijn is geloopen en gezonken. Do Hei-sjen is 's nachts gezonken. Twee onder officieren en twee manschappen slaagden erin het naastbij zijnde eiland te bereiken; zij wer den naderhand opgenomen. De overige beman ning, ten getale van 311 koppen, is omgeko men. Het schip was onlangs afgezonderd voor spocialen dienst. Voor de Japansche marine is het verlies van dezen oorlogsbodem niet belangrijk. De Hei-sjen was een oude, in '87 gebouwde geen knecht hier, die mij den weg kan wijzen? Ik zal hem goed betalen." De waard riep een staljongen om hem tot gids te dienen. Jack betaalde zijn bier, nam Guij in zijne armen, wikkelde hem op nieuw in den mantel, en verliet de herberg. Zij liepen een groot gedeelte der stad door, en bleven eindelijk voor een eenzaam gelegen huis staan. „Hier," zei de staljongen, „is de woning van Simeon Bunstein; zijne vrouw woont er met haar broeder. Hij zelf is uit logeeren, en wordt zoo spoedig nog niet t'huis verwacht, mijnheer." Jack zond den jongen blijde met een zilveren geldstuk weg, en klopte op de deur. Ofschoon het toevallige feit zijner gevangen schap en de loop van ons verhaal ons beletten persoonlijk met Simeon Bunstein kennis te ma ken, is het toch noodig dat wij het een of ander van hem weten. Hij was een Jood en te Homburg geboren. Op kleine schaal een navolger van Sir Grasper Grubb, baronet, had hij jaren ge leden in Londen gewoond, waar hij het be roep van woekeraar geldschieter uitoefende; hij had sommige zaken, die geen licht konden verdragen met den Baron von Feldersheim ge daan, toen deze zich in geldverlegenheid be vond, had Londen om „eene gewichtige zaak" verlaten en zichzelf te Homburg gevestigd, en was in zooverre geslaagd, dat de Engelsche politie hem niet op het spoor was gekomen. De Baron von Feldersheim echter wist waar hij hem vinden kou. De verandering van titel kanonneerboot, in '95 door de Japanners op de Chineezen veroverd, ze heette toen Ping-joeen, ze had 2200 ton waterverplaatsing, liep slechts 10 mijl, en was o.a. bewapend met 1 kanon van 26, en 4 van 12 cm. Dit is nu al het vierde Japansche oorlogsschip dat bij Port Arthur door een van die geduchte vernielingswerktuigen tot zinken gebracht wordt; de vorige waren het groote slagschip Hatsoetse, de kruisers Mijalco en Kaimon. Verspreide berichten. Het Russische Telegraaf-agentschap meldt uit Charbin van MaandagDe in den laatsten tijd on der de bevolking van China ontstane gisting houdt aan, evenals het optreden van aan vreemde delingen vijandige secten. Naar luid van ge ruchten, bezorgen de Japanners dè bevolking van noordelijk China wapens. Het aantal Choenchoe- zen neemt toe, maar hun optreden bepaalt zich voorloopig tot plundering der Chineesche be volking. Japanners die Maandag van Dalni zijn ver trokken, melden dat een afdeeling Japanners den 9den dezer een kleine stelling op de Its-sjan-bergen hebben aangevallen, waarbij zij de gracht, welke tengevolge van de regens vol met water stond, in platboomde vaartuigen overstaken. De Rus sen boden slechts zwak verzet, maar de Japan ners werden door het Russische kanonvuur ge dwongen de plaats te verlaten: Een telegram uit Tsjifoe aan de Noivoje Wremja meldt dat het garnizoen van Port Ar thur op 6 dezer een uitval gedaan heeft en ver scheidene hoogten, door de Japanners bezet, her nomen heeft. Naar uit Emden wordt gemeld, zijn onge veer 80 Duitsche schepen opgenomen om de Rus sische Üostzeevloot op haar reis naar Oost-Azië van kolen te voorzien. De Hamburg Amerika linie is daarbij sterk betrokken. Het s.s. Dacia neemt in de buitenhaven te Emden 5000 tons koten in. De Dortmund en Castilia worden elk uur verwacht en de Bosnia en Bethania zijn van Hamburg onderweg. De Batavia, Artemisia en Abessinia zullen volgen, alsmede de Bulgaria en Bolivia. Al deze schepen worden met behulp van drijvende kranen van kolen voorzien. Later zullen de electrische kolentip die per uur 12 volle wagonladingen kolen bij eiken wa terstand in het schip stort en de dezen zomer eerst door den Pruisischen Staat gebouwde bin nenkort te gebruiken kolen- en ertslaadbrug daar voor gebruikt worden. De grijpers van de brug pakken telken male 5 tons kolen en beide te zamen kunnen op een dag 3000 tons kolen ver plaatsen. Verschillende der genoemde schepen zullen de vloot, evenals de Ceres, Orion en Johannisber- ger tot aan de Noordpunt van Jutland tegemoet varen. De Hamburgsche sleepboot Roland, die eveneens reeds meerdere malen met verzegelde orders tusschen Hamburg en Skagen verkeerde, zal het Russische eskader als sleep- en depeche- had in 's mans kennissen geeno verandering gebracht, en zijn plan was 0111 Guij, zonder het geheim dat hem in de macht van zijn mede plichtige zou brengen, te verraden, bij Simeon Bunstein te plaatsen, om door deze te worden grootgebracht en verborgen gehouden, opdat dit kind geen nadeel zou toebrengen aan de zede lijke reputatie van den nieuwbakken Graaf van Canonburij bij de eerbiedwaardige lieden, met wie hij nu uit kracht van een gestolen edel- brief op gemeenzamen voet omging. Jack moest zijn geklop op de deur van Bun- stein's woning nog eens herhalen, en toen werd er een hoofd uit een venster der eerste ver dieping gestoken, en eene krijschende, onaan gename stem vroeg: „Wie is daar?" „Open de deur," riep Jack op sterk be velende toon. „Laat mij binnen. Ik ben van Engeland en breng geld voor uw man. Ik kom van zijn vriend, den Baron von Feldersheim." Zijn antwoord had een electrische uitwerking. De vrouw van den woekeraar opende haastig de deur, en grendelde haar even schielijk, toen de bezoeker was binnengetreden. Zij ging hem voor naar de huiskamer, met woorden van zulk eene overstelpende beleefdheid als hare akelige stem ze slechts kon uitspreken. De knaap drukte zich angstig tegen Jack aan. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1