Stads- en Gewestelijk Nieuws. Staten-Generaal. Binnenland. Koot dienen. De overige transportschepen zul len de Russische vaartuigen op verschillende sta tions aan de Afrikaansche kust, in den Stillen Oceaan en in Straat Soenda ontmoeten. Zij schij nen den weg om de Kaap te zullen nemen. Uit Marokko. De Times ontvangt uit Tanger het bericht, dat in Marokko de toestand steeds ernstiger wordt. De stammen komen alleen daarom niet in op stand, omdat er geen staatsgeweld wordt uit geoefend, waartegen zij zich verzetten kunnen. De heerschappij en de autoriteit van den sultan bestaan alleen nog in de steden, alle pogingen om hulptroepen en rekruten van het land te krijgen zijn mislukt. De sultan blijft in Fez met eenige honderden slecht betaalde en ongedisciplineerde soldaten, waarvan een groot gedeelte aan koorts lijdt. Zelfs de gouverneur van Tanger kan de orde niet be waren. Eergisteren vielen eenige zijner soldaten die op wacht stonden ter bescherming van de openbare veiligheid, een Spanjaard aan, beroof den, mishandelden, bonden hem en wierpen hem in 't water. Gelukkig kon de man nog ontkomen. De ambtenaren zoeken uit den toestand voordeel te halen. Uit Chili. Het geheele ministerie van Chili heeft zijn ont slag genomen. Uit Zuid-Afrika. De Morning Post deelt aan Reuter mede, dat ze morgen een nota zal publiceeren, waarin wordt aangekondigd, dat Lord Milner vóór Kerst mis zijn ontslag zal nemen. Uit Amerika. De republikeinsche bladen in Amerika spot ten met Olney's toespraak tot den aartsbisschop van Canterburywaarin de aartsbisschop aan gespoord werd, de Amerikanen op het hart te drukken, dat zij de bacil van bloeddorst en oor log uit hun aderen moesten verwijderen. De bladen brengen in herinnering dat Olney de steller was van het oorlogszuchtig rondschrij- van in zake Venezuela, en ook op andere wijze zich in geschrifte oorlogszuchtig uitgelaten heeft, zoodat hij allesbehalve de geschikte man is om aan de volkeren den vrede te prediken. Er is overigens een reactie in Amerika merk baar tegen het Bostonsche vredescongres. Aan vankelijk werd dat toegejuicht, thans heet het een bijeenkomst van droomers en onpractische idealisten. Schiedam, 12 October 4904. De Werkstaking der glasblazers. Heden-avond zal te Schiedam eene vergadering gehouden worden van afgevaardigden van de afdeelingen Delft en Schiedam van Patrimonium en van den R. K. Volksbond, ten einde zoo mogelijk te geraken tot vorming van een comité dat den stakenden glasblazers georganiseerden steun zal verstrekken of bemiddelend tusschen de patroons en werklieden zal optreden. Manifest. Door Patrimonium en den Ned. R. K. Volksbond is het volgende manifest verspreid L. S. Het is op dit oogenblik aan. ieder in den lande bekend, dat aan de glasblazerijen in eenige plaat sen van Zuid-Holland, (Schiedam, Delft, Vlaar- dingen, Leerdam, Capelle Nieuwerkerk en Zwija- drecht) onder dei werklieden eene staking uitge broken is. Het oordeel over de rechtmatigheid der sta king is zeer verschillend, alnaarmate men meer op de hand der patroons, of op die der werk lieden is. Men mag veronderstellen, dat ook van weers zijden genoeg in de bladen gepubliceerd is over de grootte van het weekloon, en men kan hier volstaan, met te zeggen, dat het gemiddelde loon voor een glasblazer per week bedraagt 19.— voor een steller f 11.en voor een aanvanger ft- 1 I I Lijken deze loonen voor den oppervlakkigen beschouwer zeer voldoende, dan moet men niet vergeten, dat het glasblazersbedrijf een der on gezondste en afmattendste is. Dit kan voldoende aangetoond worden uit de rapporten der arbeids inspecteurs en uit het nieuwe ontwerp-arbeidswet. Daardoor komt het, dat de glasblazer, èn door het achteruitgaan van zijn gezichtsvermogen, èn door het verlies zijner krachten reeds op betrekke lijk jeugdigen leeftijd de geschiktheid verliest om behoorlijk zijn brood te verdienen. Na deze overweging zal ieder weldenkende niet meer geneigd zijn, de gemiddelde loonen te hoog te vinden. Nu wilden de patroons eene loonsverlaging van 535 o/o (gemiddeld 20 o/oinvoeren, zoodat de werkman een vijfde deel van zijn loon zou moe ten missen. Is dat niet hard Mag een eerlijk werkman, die de belangen van zich en zijn huisgezin voorstaat, dit zoo maar klakkeloos over zich laten komen? Immers neen! De onderhandelingen, die hierover met de pa troons gevoerd zijn, hebben echter tot geen resul taat geleid en zoo werden de werklieden als het ware gedwongen den arbeid neer te leggen. En thans zijn de vuren gedoofd en ligt alles stil. Daardoor zijn er velen, het is waar uit vrijen wil broodeloos. Wie zal hen dat echter ten kwade duiden. Maar bovendien zijn er ook velen, die door deze staking buiten werk en difs buiten verdienste zijn, zonder dat zij tot de eigen lijke vakgenooten behooren. W elk een ellende staat er dus bij een groot aantal huisgezinnen voor de deur. En daarom komen wij met eene bede tot alle welgozinden in den lande werklieden zoowel als meer gegoeden om een offertje tot onder steuning van al de Christelijk georganiseerden in de verschillende bovengenoemde plaatsen. Dat wij dit alleen voor onze Christelijke man nen vragen heeft zijn grond hierin, dat onze po gingen tot federatieve samenwerking met de neu trale glasbewerkers-vereeniging zijn afgestuit op de weigering om de Christelijke organisaties te erkennen als zoodanig. Daar wij deze erkenning noodzakelijk achten voor samenwerking, zijn wij van meening, dat wij ook op. finantieel gebied onzen eigen weg moeten gaan. Gij allen dus, die het met de Christelijke orga nisatie goed meent, steunt ons zooveel gij kunt, opdat de werklieden niet door den nood gedwon gen zullen worden naar de fabriek terug te kee- ren, tenzij op den vroegeren loonvoet. Gaarne worden bijdragen ingewacht bij den Heer H. VOORWALD, Appelmarkt, en bij den Heer J. VAN DER MOST, Spoorstraat 40. De Christelijke Glasbew.-Ver. Onderafd. van Patrimonium. Het Bestuur van Patrimonium. Het Bestuur van den Ned. li. II. Volks bond Schiedam. Volksbadhuis. In de week van 39 Oct. 1904 werden geno men 187 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 29 regen 7 regen 115 school kinder|» a3ct20 Uit Kethel wordt ons gemeld Heden-nacht z ij n door d e R ij k s v e 1 d- wacht te Schiedam in de Poldervaart, onder de gemeente Kethel en Spaland, vier Woudrichem- sche stroopers betrapt, die met behulp van een vaartuig hun strooptochten volbrachten. volkomen bevoegd is, wettige besluiten te nemen. V\are dit niet zoo, dan zou door den onwil van eenige Statenleden het gansche Staatsbestuur omver worden geworpen. De minister ontkende voorts, dat door de late behandeling de wet niet genoeg bekend zou zijn een wet bestreden, in en buiten de pers, door'bet gansche land. Bij het denkbeeld van den heer Ilovy, ook in de Tweede Kamer geopperd (drankverkoop alleen geoorloofd in lokalen, waar niets anders dan sterkedrank wordt verkocht), verklaart de minis ter, dat niets zoo zeer het drankmisbruik in de hand werkt, als het veranderen van stelsel van drankbestrijding. De bestrijding van den heer van Houten was te zoetsappig, tegenover het ernstige kwaad dat hier te bestrijden valt. De heer van Houten was niet op de hoogte van den ontzet- tenden omvang van het alkoholkwaad, en achtte ten onrechte dit ontwerp belemmerend voor de vrijheid. De bedoeling van den minister was niet plagerijen in het leven te roepen, maar bij maatregelen tegen den clandestienen verkoop moeten de goeden wel voor de kwaden lijden Het verlofsinstituut had de minister gaarne uit de wet genomen Maar dat ging niet, omdat 't juist de bierhouders zijn, die clandestien drank verkoo- pen. Men heeft geklaagd over de slechte techniek van deze wet. Maar dezelfde klachten werden in 1881 ook gehoord bij de wet-Modder- man. Men stapte toen over dit bezwaar heen. De minister hoopte, dat men 'took nu zou doen. Na repliek van den heer van Houten wordt het wetsontwerp aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. (Tegen stemden de heeren Welt, Rengers, van Houten, Rahusen, van Leeuwen, van Beyma, Sickenga, Bultman, Meinesz, Dojes, de Jong, Laan, Breebaart en Kist). De Kamer gaat daarna tot nadere bijeenroeping uiteen. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag II October. Drankwet. Bjj de voortzetting der beraadslaging over de Drankwet betoogde de heer Van den Biesen, dat men over de wijze van drankbestrijding kan verschillen. Maar dit staat vast, dat er vergun ningen noodig zijn. Zijn er nu vergunningen, dan heeft men ook maatregelen noodig tegen den clandestienen verkoop, die zoodanig toenam, dat in de clandestiene huizen meer jenever verkocht werd dan in de vergunningen. Wat heeft men nu te doen Niets anders dan dithet drankgebruik zoo weinig mogelijk aanlokkelijk maken. En dat ge schiedt bij dit ontwerp door het verbod van damesbediening, van hazardspel, van muziek in huizen voor drankverkoop. Dat deze incomplete Kamer geen rechtens onaantastbare beslissing zou kunnen nemen, be twistte spr. De numerieke meerderheid van de Kamer kan nooit invloed hebben op de wettigheid van de Kamer. Waren de Overijselsche leden wel tegen woordig, dan nog was de Kamer onvoltallig want 2 leden dienden han geloofsbrieven nog niet in. Zou daardoor nu de Kamer onwettig samenge steld zijn? Evenzeer onkent spr. dat de late behandeling oorzaak zal zijn, dat de wet onbekend zal zijn bij haar afkondiging. Maar de wet is zoo bekend, dat men er geen woord nieuws meer over kan zeggen. Spreker betoogde voorts tegenover den heer Van Homten, dat tot bestrijding van den clandes tienen verkoop noodig z(jn dwangmaatregelen, terwijl hij ontkende dat een gedeelte der bevolking buiten het algemeene recht wordt geplaatst. Dat gebeurt slechts voor zoover het noodig is voor de handhaving van de wet. De heer Van Leeuwen was van oordeel, dat doel en strekking van deze wet en de middelen ter bereiking daarvan, zullen blijken niet te be antwoorden aan de resultaten welke de Regeering zich er van voorstelt. Spr. heeft meer in 't bijzonder op het oog de instelling van het verlofinstituut, waardoor tal van inrichtingen in Amsterdam 3700 che nimmer gedacht hebben aan clandestienen verkoop, onder het toezicht van de politie zullen worden gebracht. Daardoor ontstaat een groote uitbreiding van macht voor de politie-ambtenaren, die spr! niet zonder groote bedenking acht. Vooral bij een groot politiecorps zal het moeilijk zijn, ieder lid daarvan terug te houden van machtmisbruik. De burgemeester kan daartegen onmogelijk waken. Spreker ging achtereenvolgens verscheidene ar tikelen na, ten betooge dat zij met den besten wil onuitvoerbaar zijnandere artikelen bovendien het drankgebruik zullen doen toenemen. Spr. wees op de mogelijkheid van verplaatsing en uitbreiding van de localiteit. Verlaat een verï gunninghouder zijn localiteit, dan zal zijn buurman die ook kroeghouder, is, zijn inrichting met die verlaten localiteit uitbreiden. En de betrokken vergunninghouder zal zich vestigen in een andere wijk, waar nu nog geen vergunning-inrichting is. Door deze bepaling zal dus het drankgebruik eer toe dan afnemen. De heer Sickenga die in beschouwingen trad over de ongrondwettige samenstelling van de Kamer, verklaarde desondanks vóór de wet te zullen stemmen. De minister van B i n n e n 1 a n d s c h e Zaken betoogde breedvoerig, dat deze Kamer TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag II October. Na mededeeling dat de centrale afdeeling be sloten heeft heden Woensdag ten 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp betreffende de verkiezing van 3 leden der Eerste Kamer door de Staten van Overijssel, wordt de vergadering gesloten. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de volgende wets ontwerpen lo over hoofdstuk III Staats begrooting 1905 (Buitenlandsche Zaken)en goedkeuring van het te Anthene tusschen Nederland en Griekenland geteekend protocol tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene land in het andere, de heeren van By- landt, van Idsinga, van Vliet, van den Berch van Heemstede en Zijlma; 2o. over hoofdstuk IV Staatsbegrooting 1905 (Justitie); en naturalisatie van II. B. G. Wester kamp e.a.en naturalisatie van H. Wiebrun e.a., de heeren van Wijnbergen, Lucasse, van Sasse van IJsselt, van Asch van Wijck en Troelstra. Het Kon. Echtpaar. Men schrijft uit Schwerin aan de N. R. Ct. De vernieuwing, welke de tegenwoordige land heer van Dobbin en zijne gemalin de gebouwen op deze bezittingen hebben doen ondergaan, strekt zich ook uit tot de liefelijk gelegen dorpskerk, die inwendig nieuw ingericht en van nieuw meu bilair voorzien is. De wanden zijn voorzien van aardige decoratieve schilderingen en hunne ver siering is vervolmaakt met zeer vele schilderijen, reeds door vroegere eigenaars van het landgoed aan het kerkje geschonken. Prins Hendrik heeft voorts luchters aan de wanden laten aanbrengen, die als producten van Nederlandsche kunst het Godshuis tot een bijzonder sieraad strekken. De Koningin en de Prins hoorden voor het eerst het nieuwe orgel bespelen, dat een vollen en fraaien toon heeft. De gemeente is natuurlijk met de nieuwe inrichting van het gebouw zeer ingenomen. Daar men vermoedde, dat Zondag de godsdienst- oelening zou plaats hebben in tegenwoordigheid van de koninklijke familie, waren bij het mooie weer de kerkgangers van alle kanten toegestroomd. De dominé sprak na afloop van zijne preek na mens de gemeente warmen dank uit voor de ver nieuwing en de aangebrachte verfraaiingen. Na het ontbijt op het kasteel, waartoe ook de landraad von Böhl genoodigd was, richtte de Koningin voor de kinderen der school te Dobbin een kinderfeest in in het park van het kasteel, waarbij verschillende spelen werden uitgevoerd. Prins Hendrik reikte aan de overwinnaars bij de wedstrijden de behaalde prijzen uit. Hare Majesteit verleende op de ongedworigenste wijze hare hulp bij de spelen der meisjes, wees de meisjes terecht en deelde onder haar de prijzen uit, bestaande in nuttige dingen en speelgoed. Het feest verschafte zoowel aan H. M. en den Prins met hun gevolg als aan de kinderen veel genoegen. Er heerschten een hartelijke toon en veel vroolijkheid. Na afloop der spelen werden de kinderen op onbekrompen wijze getracteerd op chocolademelk en koek. Op dit punt is aan het publiek wel reeds nu gelegenheid gegeven inlichtingen te bekomen; men kan toch tegen betaling van een klein be drag bij het- bevolkingsbureau inlichtingen ver krijgen over het adres van bepaalde personen. Doch dit is niet voldoende voor de behoefte, die do handel heeft. Het kleine bedrag, dat de koopman bereid is t.e betalen voor eenevolle dige informatie, maakt het voor de informatie- bureau's tot een drukkenden last voor het ver krijgen van een nauwkurig adres een bedrag van circa 30 cent en meer te moeten betalen. Bo vendien is het moeilijk van de autoriteiten de inlichtingen te verkrijgen, die zij bezitten over geboorteplaats, de vroegere woonplaats of de plaats, waarheen iemand vertrokken is, welke gegevens noodzakelijk zijn, om verdere inlich tingen te kunnen inwinnen. Het zou voor den informatiedienst van groot belang zijn, indien de gemeentebesturen verplicht werden deze inlichtingen kosteloos te verstrek ken. Op deze wijze zou het ontmaskeren van oplichters zeer dikwijls sneller kunnen geschie den, vooral wanneer zij zich pogen te verber gen door herhaaldelijk van woonplaats te ver anderen en zich van andere firma's te bedienen. Ik heb de eer uw college te- verzoeken mij te dienen van advies omtrent de vraag of het aanbeveling zoude verdienen de gemeentebesturen tot het kosteloos verstrekken van de hierbedoelde inlichtingen te verplichten. Ingevolge een dezerzijds met de Britsche re geering getroffen regeling, zullen de Britsche auto riteiten in China bescherming verleenen aan fa- brieks- en handelsmerken, door Nederlanders in Groot-Brittannië en Ierland gedeponeerd. Middelstand De vergadering der Staatscommissie voor den Middelstand,te's-Gravenhage gehouden, was vooreen groot deel gewijd aan het nader preciseeren der uitge breide taak, voor welke de commissie zich ge plaatst ziet, de wijze waarop zij zich van die taak zal hebben te kwijten en de raming der kosten die deze zal meebrengen. Besloten werd tot het doen van enkele voor- loopige stappen, waarvoor reeds nu de gegevens aanwezig zijn en die zullen kunnen leiden tot een spoedig resultaat voor enkele onderdeelen barer taak. Verkiezing Tweede Kamer. Bij de gisteren in het kiesdistrict Assen gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer zijn uitgebracht 4321 stemmen. Mr. M. W. F. Treub verkreeg 2520 stemmen en is dus gekozen. Mr. N. G. Pierson had 1801 stemmen, Flores. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint De Gelderland en de Mataram gaan de strand- dessa's van Zuid-Flores tuchtigen. Zooals men zich zal herinneren werd den lOden van de vorige maand een telegram uit Indië gepubliceerd, meldende dat in Endeh (Zuidkust van het eiland Flores( de bergkampongs in opstand en zwaar versterkt waren. Bij eene conferentie op het strand kreeg de landingsdivisie van de Mataram de toen gemelde gesneuvelden en gewonden. Wegens de ontoereikende macht kon toen niet tot de bestorming van de oproerige kampongs worden overgegaan en keerde de Mataram naar Soerabaja terug om aanvulling van troepen te halen. Nu is blijkbaar ook het pantserschip Gelderland (hetzelfde, dat indertijd president Kruger naar Europa overvoerde) aangewezen om met de Mataram de weerspannige tot rede te brengen. Zulk een groote bodem beschikt natuurlijk over veel meer combattanten dan een flottieljevaartuig. Toch schynt men zich niet aan een tocht naar de binnenlanden te willen wagen immers ver meldt het telegram uitdrukkelijk, dat de »strand- dessa's" zullen worden getuchtigd en niet de bergkampongs, die men de vorige maal ook al ongemoeid moest laten. Briefkaarten. Ten einde de onbestelbare briefkaarten aan de afzenders te kunnen terugbezorgen zullen op last van den directeur-generaal der posterijen nieuwe formulieren worden gedrukt, waarop aan de voorzijde naam en woonplaats van den afzender kan worden vermeld. Informaties door gemeentebesturen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgend schrijven gericht tot de Gedeputeerde Staten der provinciën; In verband met het uitgebreid credietverkeer en de beteekenis van nauwkeurige handelsinfor- "rhaties is mijne aandacht er op gevestigd, dat eene groote verzameling gegevens in de ambte lijke bureau's bijeen is, die steeds wordt aange vuld en die, behoudens enkele uitzonderingen, voor het credietverkeer braak ligt. Men heeft hier het oog op de bevolkingsregisters en op de woningregisters. Naar wij met zekerheid vernemen, zal het lid maatschap der medische afdeeling van de nieuwe sKatholieke Wetenschappelijke Vereeniging" zon der uitnoodiging worden opengesteld voor iederen Nederlandschen arts als zoodanig. Het hangt nu natuurlijk van onze Kath. geneesheeren zelf af om te willen toetreden. In elk geval is thans het idee van een nationalen Katholieken Artsenbond, z(j het ook als afdeeling eener nog grootere ver eeniging, die ook andere groepen van wetenschap pelijke mannen omvatten zal, vervuld. Dit is on getwijfeld voor ons Kath. volksleven een grootsche gebeurtenis. Msb Naar men verneemt, heeft de commissie van bijstand uit den Haagschen gemeenteraad voor de visschershaven te Scheveningen aan B. en W. uit de sollicitanten een lijst van aanbeveling van drie personen opgemaakt voor de betrekking van directeur van die haven. De Storm. Geruchten uit zee, te Scheveningen door be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2