Dagblad voor Schiedam en Omslreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Vrijdag 14 October 1904. No. 8027. Herstemming K. v. Arbeid. Ofiicieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lot ei - straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/» cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wij bevelen voor de herstemming voor drie leden werklieden voor de Kamer van Arbeid voor de Alcoholindustrie ten zeerste aan de aftredende leden W. BLOK, J. H. JACOB en G. J. WIJZENBROEK. Den kiezers wordt verzocht hun stembiljet in te vullen voordat zij ter stembus gaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van B. A. J. Wittkainpf, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij, staande aan de Schie no. 56. kadaster sectie A no. 964. door plaatsing van een stoomwerktuig van 6 paarden kracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 4 M», ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel 2o. van Jacob kool, om vergunning totprich- ting van een varkensslachterij op de open plaats achter de panden aan den Singed nrs. 183 en 185. kadaster sectie I no. 172 en 171 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de se cretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 27sten October a.s. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. 13 October. De groote veldslag. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is er ten zuiden van Moekden een verwoed gevecht aan den gang tusschen de hoofdlegers der Russen en Japanners. Er is nog geen zekerheid ten aanzien van de meerdere of mindere voordeelen die de Rus sen in dezen verschrikkelijken veldslag reeds zou den hebben behaald. Het station Jen-tai was, volgens de laatste be richten, nog in handen van de Japanners. Dat beteekent dat de Russen het Japansche centrum nog niet aan 't wankelen konden brengen. Op Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 11). IV. Een lam onder de wolven. hun rechtervleugel schijnen de Russen zelfs tij delijk teruggeworpen te-zijn door de troepen van een Japanschen linkervleugel. Daarentegen is zeer waarschijnlijk, dat Kocro- patkin een zeer aanzienlijk deel van zijn krijgs macht naar zijn linkervleugel, dus oostwaarts, heeft verschoven, en van die legermacht heeft volgens de thans beschikbare telegrammen een sterke Russische macht zich opgeworpen op den uitersten rechtervleugel der Japanners. Koeroki bezette blijkbaar, na Pan-ju-poe ontruimd te heb ben, in deze streek de lijn van Jen-tai (kolen mijnen) naar Pun-si-ho aan de Tai-tse. Het schijnt in de bedoeling van den Russischcn opperbe velhebber gelegen te hebben, een poging te doen tot omtrekking van de Japanners ten oosten van deze linie in het. bergachtige terrein waar dezen zulk een beweging allicht niet verwachtten om aldus de verbinding van do Japanners met Feng-hwang-tsjeng te bedreigen. Over den uitslag dezer omtrekkende beweging is totnogtoe geenerlei betrouwbaar bericht inge komen. De Japanners staan dus bloot aan een groot gevaar, maar ook de Russen, want zij zouden de kans weieens kunnen beloopen, dat hun voor uitgeschoven troepen van de hoofdmacht werden afgesneden. Bovendien moet men ook de kans niet gering achten, dat de Japansche linkervleu gel op zijn beurt Moekden bedreigt. y Wij laten hier volgen de verschillende tele grammen, die op dit belangrijk gevecht betrek king hebben. PETERSBURG, 12 October. De Russen vallen het geheele Japansche front aan dat zich uit strekt van den spoorweg uit oostwaarts naar Kao-laitse, een afstand van ongeveer 35 werst. De Jentai-mijnen worden todusver niet vermeld in de ambtelijke telegrammen en het station is nog in handen van de Japanners. Er zijn zware verliezen geleden. Generaal Damlof, van de 6de Siberische divisie, is gewond. PETERSBURG, 12 October. De correspondent der Birsjevja Wjedomosti seinde gisteren uit Moekden Maandag-ochtend begon langs de geheele linie een hevig artilleriegevecht. De Japanners trok ken langzaam zuidwaarts terug. Tegen den mid dag gingen ae Russen, na vijf uren achtereen het geschut te hebben laten spelen, 'tot den aan vat óver in tlichte rijen. De Japanners begonnen snel hun vleugels in te trekken, hun centrum hardnekkig verdedigend. Bij Jen-tai boden zij sterken tegenstand. De strijd eindigde pas 's avonds; het resultaat was dat de Japanners ver drongen waren uit eenigo vooruitgeschoven stol lingen tot aan de kolenmijnen van Jen-tai. De Japansche rechtervleugel was tot eenige-kilome ters ten zuiden van Jen-tai teruggetrokken; hun uiterste linkervleugel handhaaft zich, maar zal vermoedelijk terugtrekken. Den llen begon op nieuw een artilleriegevecht. De spoorweg is bijna tot aan het station Jen-tai in handen van de Russen; dit station is nagenoeg geheel vernield. ST. PETERSBURG, 12 October. De corres pondent van de Roes te Moekden deelt, mee, dat er Maandag en Dinsdag ten noorden van ^Ten-tai hevig is gevuurd. De Russische voor posten rukten Zondag op tot op vier werst af stand van Jen-tai. Maandag voerden de Japan ners sterke reserves aan, ferwijl ze dien geheclen dag en des nachts artillerievuur onderhielden. De Japanners behielden niet alleen hun posi ties, maar gingen zelfs aanvallenderwijs te werk, nadat zij de Russische posities terdege hadden verkend met. een goed gericht geschutvuur, 's Avonds vielen de Russen terug over de Sjili- rivier, een zijarm van de Hocn-ho, maar trokken Dinsdag de rivier weer over, toen een telegram werd afgezonden, dat er een verwoed gevecht aan den gang was op acht werst ten noorden van Jen-tai, waarvan de uitslag nog onzeker was. DKOE'S LEGER, zonder dagteekening, over Focsan 10 October. De opmarsch naar Moekden is beden-ochtend begonnen. Toen Ojama ver nam, dat de Russen hunne linie vijf mijl ten noorden van Jen-tai versterkten, beval hij dat de geheele Japansche linie zou oprukken. Okoe's infanterie opende den marsch en ïrok twee of drie mijlen noordwaarts. De artillerie volgde. De Russen, die de beweging in oogenschouw namen, openden het. vuur met de artillerie. De Japan ners beantwoordden dit. Den geheelen dag had een groot artillerieduel plaats, maar zonder re sultaat. De infanterie zotte 's avonds haar op marsch Voort. LONDEN, 12 October. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai dat Liao-jang voor de Japanners gered is cioor Nodzoe, die, nadat Ojama en de groote staf reeds last gegeven hadden tot den terugtocht, krachtig in verzet kwam en hem smeekte, nog een uiterste poging te doen. Men gelooft dat Ojama en zijn staf naar Japan zullen tcrugkeeren onder voorwendsel dat het leger zijn winterkwartieren gaat betrekken, en dat Nodzoe dan het opperbevel overneemt. Hierna volgen de depêches, die in den afge- loopen nacht zijn verzonden. Zij komen alle uit Ja pansche bron TOKIO, 12 October. Dinsdag is er bij Jen-tai zonder ophouden hevig gevochten tot 's avonds laat. Vandaag werd de strijd voortgezet. De uit slag is onbeslist. De Russen staan met een tal rijke macht tegenover den Japanschen rechter vleugel bij de Tai-tse-ho, maar men gelooft dat de Japanners die omtrekkende beweging verijdeld hebben. TOKIO, 12 October. Volgens uitvoerige ambte lijke mededeelingen, die tot Dinsdag-ochtend loo- pen, had het Japansche oosterleger zich toen gehandhaafd in zijn stellingen bij Pun-si-ho aan de Tai-tse, na een hardnekking gevecht, dat nog voortduurde. De Russen krijgen blijkbaar ver sterkingen. Okoe, die het wester-leger der Ja panners aanvoert, meldt dat zijn rechtervleugel, in vereeniging met Nodzoe's linkervleugel, den vijand heeft aangevallen bij Woeli-tai-tse, op 6 K.M. ten noorden der mijnen van Jen-tai, maar Juffrouw Bunstein was leelijk, zelfs wan neer men haar zag, gelijk op dit oogenblik, hij het ongestadige schijnsel eener walmende vet kaars. Heure sluike haren hingen in verward drogge bossen over baar gerimpeld voorhoofd, en be dekten haar taankleurig gelaat, zonder daarom de hoeken in hare ingevallen wangen te ver bergen; een paar vurige kleine oogen glin sterden tusschen bloedroode randen als vurige kolenen haar blauwroode neus, ofschoon merk waardig als kleurencontrast, diende alleen om het afschuwelijke van het geheel te volmaken. Juffrouw Bunstein was op dit oogenblik vrij goed in haar humeur, en Jack gevoelde zich bijzonder op zijn gemak, want zijne taak was bijna afgeloopen. Hij maakte Guij's handjes los van de panden zijner jas, die hem nog altijd stevig vpst hielden, en zette hem op een stoel, terwijl hij hem op barsehen toon te verstaan gaf, dat hij hier voortaan zou moeten blijven. Guij gehoorzaamde werktuigelijk, en zat bevend met verwonderde oogen het gelaat der leelijke vrouw aan te zien. Met. zijne gewone omzich tigheid door het halfduister der kamer rond ziende, ontdekte 'Jack l'lush aan liet andere eind een msyi die al zijne bewegingen, zoo wel als die van het oude wijf, in stilte zat te bespieden, terwijl deze laatste hem met eenigten achterdocht beschouwde, ondanks de overvloe dige betuigingen van verwelkoming en gast vrijheid, die, naar liet uiterlijke der woorden te oordeelen, meer op „Fransche complimentjes" geleken. „Wel," zeide Jack met een gedwongen lach, „ik wed, dat gij mij nu wel haast zult kennen; maar gij moogl uw weldoener zoo lang aanstaren als u goeddunkt, 't is mij om 'teven. maar beter voor u is, dat ik den aap heb mee gebracht.. hier is hij." En hij likte op zijn valies, dat een rinkelend geluid gaf. Juffrouw Burnstein lachte en haar waardige broeder Fritz verzwolg zijne nieuwsgierigheid en achterdocht met den laatsten droppel uit een zwarte flesch, die op tafel stond. In gewone omstandigheden zou dit ongetwij feld tot eene oorlogsverklaring tusschen broeder en zuster hebben aapleiding gegeven, maar thans werd die voorkomen door het heerlijke vooruitzicht, dat de llesch kans had spoedig weer gevuld te worden door hel geld, dat de dat hij Maandag avond het Russisch centrum nog niet had kunnen verdrijven. Okoe heeft den vij and teruggeworpen uit Ta-toeng-sjan, dat de Rus sen den 9en in bezit namen. Okoe's linkervleu gel is, na de Russen die Hsi-lia-sja-toen bezet ten, aangevallen te hebben, naar Ho-tsjia-toen opgerukt. LONDEN, 12 October. Volgens een mededee- ling van de Japansche legatie zegt Ojama in zijn rapport, dat de Russen Zondag-ochtend de Tai-tse overtrokken op 65 K.M. ten oosten van Liao-jang, en de verbindingslijn der Japanners afsneden tusschen Hsi-joeën en Pun-si-ho hand haaft zich in al haar stellingen na een gevecht dat twaalf uren duurde tegen een overmacht. Verscheiden Russische brigades zijn op den rechteroever van de Tai-tse gezien. De vijand tegenover ons centrum was Zondag-ochtend on geveer een divisie sterk, en stond halverwege Moekden cn Liao-jang bij den spoorweg. Benige afdeelingen begonnen 's middags zuidwaarts op te rukken. Tegenover den Japanschen linker vleugel toonden de Russen minder bedrijvigheid. Langs de geheele linie wordt gevochten. LONDEN, 12 October. De Japansche legatie deelt uit nadere rapporten van Ojama nog het volgende mede over de gevechten van 10 en 11 dezer Twee stellingen bij Pun-si-ho, die de vijand genomen had, de eene door bestorming, de andere in een nachtelijken aanval, werden den lOen heroverd. Het hevige vechten duurde tot de duisternis inviel langs het geheele front van onzen rechtervleugel, waartegen de vijand ten minste zes divisies infanterie en een 80-tal ka nonnen had saamgetrokken. Ons centrum en lin kervleugel vochten tot den avond van den llen Laatstgenoemde vleugel bedreigt den Russi schcn rechtervleugel en zijn achterhoede. De vijand viel sedert den 7en Hsen-tsjang, op 40 K.M. ten N.O. van Sai-ma-tse aan, maar werd den lOen in een nachtelijken aanval terugge dreven. TOKIO, 12 October. De algemeene opmarsch der Japanners over een zeer breed front naar Moekden duurt voort. Een groote slag is bin nenkort te verwachten. Een Russische infanterie brigade en 2000 ruiters met twee kanonnen zijn langs Koeroki's flank getrokken en de Tai-tse overgegaan. Het 9e Japansche corps heeft deze troepen den terugtocht afgesneden en zal ze wel licht gevangen nemen. De Russen hebben Hsiën- tsjwang aangevallen, op 50 K.M. ten noord oosten van Sai-ma-tse, blijkbaar met het doel, de Japansche verbindingslijn met de Jaloe af te snijden. Ojama meldt dat er den lOen bijna langs het geheele front gevochten is. De Japanners win nen terrein; de aanval der Russen op Hsiën- tsjwang is afgeslagen. Port Arthur. Uit Tsjifoe verneemt de Daily TelegraphDe Japanners voor PorL Arthur hebben weinig op met het denkbeeld van een beleg in den winter, yreemde bezoeker bracht. Zij. vergenoegde zich daarom nu met een toornig fronsen harer wenk brauwen. „Nu," zeide Jack, „hebt gij het pleizier om een eerlijk man te begluren lang genoeg gehad en zullen wij, als gij het goedvindt, tot do afdoening onzer zaken overgaan? In de eerste plaats is het kind moede. Breng hem te bod; wij zullen dan ook vrijer kunnen spreken en terwijl de juffrouw daarmede bezig is, wil mijn heer. „Fritz," zeide de man, met -eene heesche stem. „Dank u.wil mijnheer Fritz, om tijd uit te winnen, misschien wel zoo goed zijn de flesch weer te laten vullen?" Fritz vertrok terstond met niet. weinig tee- kencn van opgetogenheid cn de „pleegmoeder" nam Guij hij het koude handje en bracht, hem in de kamer daarnaast, waar hij de vreeslijke operatie ondervond van uitgekleed en in bed gelegd te worden door een paar handen, die roofvogelsklauwen geleken. Toen zij weder vereenigd waren en hunne pijpen hadden opgestoken -- want de dame rookte evengoed als de heeren en hunne tongen met den inhoud der flesch wat losser hadden gemaakt, deelde mijnheer Plush hun (le redenen Zijner komst mede en stelde hen in kennis met de voorschriften, die lord Canon- burij hem over de toekomstige behandeling van den knaap gegeven had. „En zijt gij daarvoor heel uit Engeland gekomen?" vroeg juffrouw Bunstein ongeloovig. „Waarom hebt gij hem niet liever over boord gegooid of gewurgd of op een andere manier van kant gemaakt?" vroeg haar afschu welijke broeder. „Drie man om zich van een kwajongen te ontdoen! Bah!" zeide het wijf, terwijl zij met hare vingers knakte. Jack keek tien bedaard aan, als wilde hij hunne bedoeling doorgronden. „Omdat," zeide hij, „omdat ik geen moor denaar ben." „Nonsens," stotterde het monster Bun stein, „liet is gemakkelijk genoeg om iemand te vinden, die dit volbrengen wil. Dit is iets, wat. geen. punt van moeielijkheid uitmaken moet. Fritz hier..." „Ik wil het doen! gij behoeft het maar te zeggen, vreemdeling," zei Fritz, het denk beeld terstond aangrijpende. „Hoeveel geeft gij „Ei- moet geen moord gepleegd worden," hervatte Jack, terwijl hij den breedgeschouderden ruwaard met onverholen afschuw aanzag. „Hij is reeds zoo goed als dood en begraven als wij slechts verlangden." „Laat den rekel dan leven," zei de heks. „liet is ons hetzelfde ol wij hem dooden of bij ons houden, uls wij er maar wat aan verdienen. Hoeveel zult gij ons betalen?" „Honderd pond sterling in het jaar." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1