Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. vooral daar de Chineezen een buitengemeen stren gen winter verwachten. Men denkt dat de Ja panners hun bestormingen zullen hernieuwen, zoolang het weder ze toelaat. Ambtelijke berichten die na den 8sten dezer uit Port Arthur zijn ge komen, zeggen dat de geest van de bezetting nog steeds voortreffelijk is. De Russische troe pen zijn vooral verkwikt door de herhaalde be moedigende telegrammen van het keizerlijke huis. Het laatst ontvangen telegram was er een van de Tsaritsa, dat in zeer gevoelvolle bewoordin gen was gesteld. De bezetting kwam er door in geestdrift. Zij is overtuigd dat óf de Oost- zeevloot óf Koeropatkin haar hulp zal brengen. Een stoomboot met krijgsbehoeften is gister bij Port Arthur aangehouden. Verspreide berichten. Schout-bij-nacht .lessen; is benoemd tot bevelheb ber over het eerste eskader der vloot in den Stillen Oceaan. Een telegram uit Petersburg aan de Echo de Paris zegt, dat generaal Gripenberg zijn ver trek naar het oorlogsterrein verhaast, en reeds den 2en November naar Charbin gaat, waar zijn zoon, luitenant bij de artillerie, ernstig ziek ligt tengevolge van een bij Liao-jang gekregen ver wonding. De oorlogscorrespondent van de Roes geeft de volgende beschrijving van het voorkomen der Russische soldaten op marsch Het geweer op schouder; de groote, zware ransel op den rug; op de lendenen de theeketel; van voren de patroontasch en de waterflesch; op de eene heup de zak; op de andere bijl en houweel, en nog een en ander, met den mantel mee ter zwaarte van meer dan drie poed bijna 50 K.G. zoo marcheeren de soldaten lang zaam, gebogen onder de zwaarte van die be pakking; zij zien er meer uit als lastdieren dan als strijders. De Oostzeevloot is gister van Reval naar Libau vertrokken. Reuter seint uit Tokio een verbeterde op gaaf van het aantal slachtoffers van het ver gaan van de Hei-sjen, volgens welke 197 Ja panners zouden zijn omgekomen. De Daily Telegraph verneemt uit Nagasaki dat een zeer groot aantal zieken en gewonden in Japan verpleegd wordt. In de Kobesche hos pitalen zijn er alleen 30.000; de hospitalen en tempels zijn propvol. Toch heeft de regeering geenedei moeite met het bekomen van nieuwe rekruten. De Carisbrook, uit Glasgow, is, toen zij van Cardiff naar Algiers stoomde, den 29en September in de Golf van Biscaye aangehouden door den Russischen hulpkruiser Terek. Nadat een schot gedaan was, kwam een Russische officier aan boord van de Carisbrook, om de scheepspapieren na te zien. Na een oponthoud van anderhalf uur mocht het schip doorvaren, maar de gezagvoer der was eerst nog gedwongen, een verklaring te teekenen dat hij zijn lading te Algiers zou lossen. Uit Denemarken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft eergisteren bij het Folketing een wetsontwerp ingediend betreffende de verzekering van zee lieden tegen ongelukken. Het wetsontwerp is op dergelijke grondslagen gevestigd als dat ter ver zekering van de werklieden tegen ongelukken. Op oorlogsschepen en andere aan den Staat en de staatsspoorwegen behoorende vaartuigen zul len de bepalingen geen toepassing hebben. Uit Rusland. De door de reservisten veroorzaakte onlusten nemen op vele plaatsen een ernstig karakter aan. De politie onderdrukt ze in 't geheel niet, of te laat. In Jekaterinoslaw werden in September 40 Joodsche families tot den bedelstaf gebracht en slechts een georganiseerde zelfverdediging der joden, die zich met s tokken en messen gewaper.d hadden, gelukte het aan de mishandelingen een einde te maken. In het stadje Alexandrya wer den de joden op den Grooten Verzoendag over vallen; twee joodsche studenten zijn gestorven aan de gevolgen der hun toegebrachte wonden. Van eenige verbittering wegens verhoogde prij zen van levensmiddelen kon geen sprake zijn. De Tsaar heeft een besluit geteekend, waar bij generaal-majoor Rydzewsky benoemd wordt tot adjunct van den tninister van Binnenlandsche Zaken en tot hoofd der politie, bevelhebber over het corps gendarmerie. Uit Armenië. De Engelsche regeering heeft een Wit Boek over de Armenische kwestie in het licht gegeven. Dit V it Boek bevat brieven en telegrammen van Downingstreet aan Sir Nicolas O'Connor, de En gelsche gezant te Constantinopel, en brieven en telegrammen van dezen laatste en van Engelsche consuls aan Downingstreet. Een dezer telegrammen verklaart, dat de on deugden der Ottomaansche regeering de oorzaak zijn van al het kwaad. De Armeniërs zijn niet beschermd door de Porte tegen de aanvallen der Koerden en soldaten. De Ottomaansche regee ring eischt van de Armeniërs, dat zij tot op den laatsten cent de belastingen zullen betalen, maar geeft hun bescherming noch recht. Daardoor is de revolutionaire beweging in de laatste jaren doorgedrongen tot alle klassen van het Armenische volk. Uit Frankrijk. Het wetgevend program van Combes bevat voor de a.s. zittingsperiode der Fransche Kamer vier puntenbelasting op het inkomen, tweejarigen mi litairen diensttijd, scheiding van Kerk en Staat, werkliedenpensioenen. Madame Marianne est ser- vieIn Engeland zouden liberalen zoowel als conservatieven aan de afwerking van zulk een program misschien wel een tiental jaartjes beste den, maar in Frankrijk onder de derde Republiek, onder het gezegende beheer van den „tyrannus in regimine", die den naam van Emile Combes draagt, hoopt men dit alles te kunnen klaar spelen in een ommezientje. Daar men mag aan nemen dat Combes, bij de opsomming van de verschillende wetten welke hij tot stand hoopt te brengen, deze te Auxerre geclassificeerd heeft in de door hem daaraan toebedachte chronolo gische volgorde, zal de belasting op het inko men de rij openen en zullen de werkliedenpen sioenen haar sluiten. Nummer 4 komt dan de scheiding van Kerk en Staat. Deze volgende moet den socialisten wel in geenen deele be vallen. Doch het is mogelijk dat de Regeering de uitgaven voor de werklieden-pensioenen ge deeltelijk hoopt te dekken door de uitgespaarde gelden van het Budget van Eeredienst! De Gaulois zegt dat de H. Vader nu definitief de positie van Mgr. Geay en LeNordez geregeld heeft ieder hunner ontvangt een jaarwedde van 800 franc, maar geen van beide zal meer een bisschoppelijke titulatuur krijgen. Uit Zuid-Afrika. Op het ministerie van Koloniën te Londen ver klaart men het bericht van Milner's aanstaand aftreden ongegrond. Van de Nieuwe Hebriden. De bladen te Melbourne en Sydney nemen ontrustbarende berichten op over de agressieve houding van de Franschen op de Nieuwe He briden, waar zij landerijen van de Engelsche presbyterianen in beslag zouden hebben geno men, ondanks hunne protesten. De Engelsche commissaris stelt een onderzoek naar het ge beurde in. Uit Noorwegen. In de troonrede die bij de opening van het Storting is voorgelezen, zegt de regeering dat de uitkomst van de onderhandelingen met Zwe den over de scheiding van de Noorsche en Zweedsche consulaten in deze zitting aan het Storting zal worden medegedeeld. De regeering zal verder een nieuw toltarief indienen, dat den nationalen arbeid meer dan totdusver beschermt. Men raamt de vermeerde ring van de tolinkomsten, ingevolge dit nieuwe tarief, op 1.300.000 kronen. Schiedam, 13 October 1904. „Recht, Plicht en Orde". Gister-avond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" onder voorzitterschap van den heer A. C. A. Nolet in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier een alge- meene vergadering. Na voorlezing door den secretaris, den heer E. J. M. Beukers, der notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd, zegt de Voorzitter, dat deze vergadering meer speciaal was belegd met het oog op het verzoek tot toetreding tot den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. Bij het bestuur is ingekomen een schrijven van den volgenden inhoud: „Zooals U waarschijnlijk uit een verslag, het welk is opgenomen in de Katholieke pers, be kend is, is op 30 Mei j.l. te Utrecht in eene vergadering van afgevaardigden van Provinciale Bonden, en waar deze tot dusverre niet bestaan, van. Centrale Katholieke Kiesvereenigingen, daar toe door Mr. J. van den Biesen bijeengeroepen, met bijna algemeene stemmen besloten tot op richting van een Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland. Den ondergeteekenden werd opgedragen een Concept-Reglement samen te stellen en dit aan het oordeel van eene volgende vergadering te on derwerpen. Thans hebben zij de eer U nevëngaand Con cept toe te zenden, en verzoeken U het in Uwe kiesvereeniging te doen behandelen opdat de af gevaardigde uit Uw district van een zoo nauw keurig mogelijk omschreven mandaat zij voor zien. Ten einde de vergadering een geregeld en spoe dig verloop te doen hebben, is hieraan toege voegd een Reglement van Orde, volgens hetwelk de constitueerende vergadering zal worden geleid. Tevens roepen'zij de afgevaardigden der Cen trale, of waar deze niet bestaan, der gezamentlijk in overleg tredende locale Kiesvereenigingen op tot de constitueerende vergadering welke zal ge houden worden te Utrecht in het Hötel „Het Kas teel van Antwerpen," op Zaterdag 15 October 1904, 's namiddags om 12 uur." Dit schrijven is onderteekend door afgevaar digden van tien provinciale bonden. Uit het concept-reglement blijkt, dat het doel van dezen Bond is bij verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de samen-werking der katholieke kiezers in Neder land te bevorderen door gemeenschappelijk over leg omtrent: a. de te volgen richting; b. het vast te stellen program c. de verder te nemen algemeene maatrege len, een en ander zoo noodig in overleg met de vertegenwoordigers van andere politieke par tijen. De Bond bevordert de oprichting van Provin ciale Bonden, waar deze nog ontbreken. Art. 6 van het concept-reglement zegt: „De aangesloten kiesvereenigingen behouden haar eigen zelfstandig karakter en het recht can- didaten bij verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te stellen. Het Bestuur van dezen Bond stelt zelf geen candidaten, doch is bevoegd de door aangeslo ten kiesvereenigingen gestelde candidaten aan te bevelen, indien dat door de desbetreffende kiesvereenigingen gevraagd wordt." De \oorzitter acht het, nu de katholieke partij in ons land meer is aaneengesloten, wenschelijk dat ook „Recht, Plicht en Orde" zich bij dezen Bond aansluite en stelt de vergadering voor het bestuur te machtigen tot dien Bond toe te treden. De heer M o u w e n s vraagt of er geen bespre king heeft plaats gehad met de kiesvereenigin gen van omliggende gemeenten, teneinde nu een afgevaardigde te kiezen. De Voorzitter antwoordt, dat de kiesver eeniging „Recht, Plicht en Orde" de centrale kiesvereeniging is en bij haar geen andere kies vereenigingen zijn aangesloten, zoodat „R., PI. en Orde" een afgevaardigde behoort te kiezen. Hierna wordt, overeenkomstig het voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen besloten tot den „Algem. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen" toe te treden. De heer Lagerwey meent, dat de belan gen der kiesvereeniging in deze niet beter zou den kunnen behartigd worden dan door den voor zitter en stelt de vergadering voor dezen te be noemen tot afgevaardigde. Daar echter de Voorzitter deze benoeming niet kon aanvaarden, wordt aan het bestuur over gelaten een afgevaardigde te benoemen en dezen een nauwkeurig geschreven mandaat mede te geven. Het laatste punt van de agenda betrof de kie zerslijst 1905, in verband met de periodieke ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer en den Gemeenteraad. De heer M o u w e n s geeft een uitvoerige uit eenzetting van de wijze van werken, die in zijn district wordt toegepast en meent dat deze in andere districten ook moet worden gevolgd. De Voorzitter doet in verband hiermede een beroep op den goeden wil van alle kiezers om de district-besturen krachtig ter zijde te staan. Voorts wordt besloten in een binnenkort te beleggen vergadering candidaten te kiezen voor leden van de Kamer van Koophandel. Bij de rondvraag wijst de heer Frederiks op de wenschelijkheid om meerdere actie onder de kiezers te brengen, teneinde de vergaderingen nog beter bezocht te doen krijgen. Gaarne wensch- te hij, dat ook convocatie-biljetten voor de ver gaderingen bij de leden worden bezorgd. Nadat zich nog een uitgebreide discussie had ontsponnen naar aanleiding van voorgekomen .abuizen" op de kiezerslijst, werd de vergadering, onder dank voor de trouwe opkomst, door den Voorzitter gesloten. Ten nadeele van C. v. d. Lindenis gisteren uit een gang, naast diens woning in de Houtstraat, eenig linnengoed ontvreemd, dat daar te drogen hing. Van dezen diefstal worden eenige mannen verdacht, <1 ie kort voor de ontdekking van den diefstal in die gang zijn gezien. Het b e r i c li t dat in verschillende bladen de ronde doet als zou de meesterknecht v. d. H., die bij het ongeluk in de branderij van de firma Wenneker alhier zulke ernstige brand wonden bekwam, reeds aan de gevolgen zijn overleden, kunnen wij beslist tegenspreken. De toestand van den man, die nog steeds in het Stedelijk Ziekenhuis wordt verpleegd, is echter wel zeer zorglijk. Gister-middag stond de 60-jarige kastelein B, Eijsink, te Rotterdam, te kijken naar het lossen van zand uit een motorboot der gemeente aan een loswal aan het Buitengat, toen door het slingeren der laadbak de mast brak en de kastelein hierdoor op het hoofd werd getrof fen. Hij was onmiddellijk dood. In de Staatsct. no. 240 wordt medegedeeld eene opgave betreffende de suiker, met betaling van den accijns uitgeslagen uit de beetwortelsuikerfabrie ken, den invoer tot verbruik (rechtstreeks) van buitenlandsche suiker en het entrepotverkeer van binnen- en buitenlandsche suiker, in de tweede helft der maand September 1904. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de Overijselsche kwestie de heeren Lobman, De Ridder, Janssen, Pompe en van Styrum. Raad van Handel en Nijverheid. Aan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Industrieelen en Handelslieden, gevestigd te Rotterdam, heeft de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter audiëntie te kennen gegeven, dat hij in principe niet tegen het in stellen van een Raad van Handel en Nijverheid, zooals de Bond dien zich voorstelt, zou zijn, maar dat eerst het advies zou moeten worden ingewon nen van de Kamers van Koophandel en fabrieken, die een plan tot reorganisatie dier Kamers hebben ingediend. De werkstaking der glasblazers. Gister-avond vergaderde in het vereenigings- lokaal «Patrimonium" alhier, het bestuur der Christelijke glasblazers van Schiedam, met afge vaardigden van de Christelijke glasblazers te Vlaardingen, Leerdam en Nieuwerkerk a/d. IJssel. Tevens waren daarbij tegenwoordig het bestuur van «Patrimonium" alhier, en de secretaris van «Patrimonium" te Vlaardingen, alsmede eenige bestuursleden der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, en de heer N. Dobben, voor zitter der Delftsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond. Nadat de staking in den breede was besproken, besloot men tot de stichting van een Christelijken Glasblazersbond, waarvan de hoofdzetel zal zijn te Schiedam. Tot de verkiezing van een bestuur overgegaande werden gekozen, de heeren J. W. v. Otterloo, te LeerdamA. C. v. d. Hoek, te Leerdam H. L. Kouveld, te Vlaardingen A. v. Leeuwen, te Schie dam, en C. v. d. Net, te Schiedam. De functiën zullen door hen onderling worden verdeeld, terwijl als Commissie van bijstand werd benoemd, de beide Voorzitters van Patrimonium en Ned. R. K. Volksbond alhier, en de beide voorzitters dierzelfde Vereenigingen te Vlaardingen. De politie alhier heeft een 13- jang meisje gearresteerd, dat op straat van een 6-jarig kind een gulden had ontvreemd. Deze jeugdige dievegge wordt ook verdacht van een soortgelijken diefstal, die eenigen tijd geleden heeft plaats gehad. De minister van Marine is van oordeel, dat het in liet geestelijk belang van het marinepersoneel geacht moet worden den predikanten en geestelij ken in de directie Willemsoord het centrum van de activiteit liet huisbezoek mogelijk te maken. Hij stelt zich voor daartoe aan het wacht schip in de haven van het Nieuwediep een vaar tuig toe te voegen, aan boord waarvan de sche pelingen op bepaalde tijden de vorenbedoelde geestelijken zullen kunnen ontmoeten. len einde de gewenschte geestelijke aanraking van alle gezindten zoo volledig mogelijk te maken en om de ter plaatse gevestigde geestelijken in hunne moeilijken arbeid te steunen, zal ook de gelegenheid worden opengesteld om geestelijke hulp van elders te verkrijgen. De noodige gelden zullen van rijkswege beschikbaar worden gesteld, om geestelijken en godsdienstleeraars van erkende kerkgenootschappen, die zich voor dat goede doel mochten aanmelden en op wier medewerking wordt prijs gesteld geldelijk te gemoet te komen in de onvermijdelijk aan hun zending verbonden uitgaven. De 10-jarige M. O o i k a a s, w o n e n d e Hoofdstraat, had gister het ongeluk van de loop plank van het in de Voorhaven liggend stoomschip Zuid-Rolland te vallen. De knaap werd gered door F. Post, wonende Ploegstraat, die zich daartoe gekleed te water begaf. Prof. Treub. De verkiezing van prof. mr. M. W. F. Treub tot lid van de Tweede Kamer doet de vraag rijzen of de gekozene zijn ambt als hoogleeraar aan onze Gemeentelijke Universiteit kan blijven waar nemen. Gelijk men weet, ontvangen professoren aan de Rijks Universiteiten die het lidmaatschap van een der beide Kamers aanvaarden, een ver- lof-tractement (de helft der jaarwedde.) Onze Gemeentelijke Verordening bepaalt daar omtrent niets. Alleen zegt art. 16«De gewone Hoogleeraar bekleedt geen ambten of bedieningen zonder toestemming van den Gemeenteraad, Cu ratoren gehoord". In een onderhoud, dat wij heden met prof. Treub hadden, deelde hij ons dan ook mede, dat hij voornemens was, deze toestemming aan den Gemeenteraad te vragen. Tevens vernamen wij dat de heer Treub, als de toestemming gegeven zal zijn, het directeur schap van het «Centraal-Bureau voor Sociale Ad viezen" en het lidmaatschap van de verschillende commissies, zooals dat van het Scheidsgerecht, zal nederleggen. (N. v. d. D.) Decentralisatie van bestuur in Ned.-Indië. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal het beginsel van decentralisatie van het bestuur inNederlandsch- Indië ook nog in andere richting worden ver wezenlijkt dan bij de tegenwoordige Indische be grooting reeds is aangegeven door het voorstel tot oprichting van gemeentelijke besturen. 't Ligt n.l. in de plannen der regeering een afzonderlijk bureau te vormen, dat zich bepaalde lijk zal bezighouden met de zaken der gewesten buiten Java en Madoera. Met geleidelijke uitbrei ding van jaar tot jaar zou dit bureau zich allengs ontwikkelen tot een zelfstandig «Departement voor de Buitenbezittingen" met afdeelingen voor de verschillende gewesten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2