Dagblad mor Schiedam^ 27ste Jaargang. Zondag 16 October 1904. No. 8029 EERSTE BLAD Officieele Berichten. Verlofgangers van de Landweer. Kennisgeving. Kennisgeving. Openbare Aanbesteding. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12tj.2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaal del ij k ad ver te.e ren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. INSPECTIE DER Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van 23 September jL, A. no. 2738 (2de afd.) prov. blad no. 75, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers van de Landweer, binnen deze gemeente zal plaats hebben op WOENSDAG 23 NOVEMBER 1904, des voormiddags ten 10 ure, op het terrein achter het gebouw de St. Joris Doele, aan het Doeleplein dat aan voorschreven onderzoek behooren deel te nemen, en daartoe mitsdien bij deze worden opgeroepen om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen, al de verlofgangers van de Land weer lichtingen 1903 en 1904, met uitzondering overeenkomstig art. 29 der Landweerwet en art. 22 van het Landweerbesluit 1, van hen die in den loop van dit jaar overeenkomstig art. 11 dier wet onder de wapenen zijn gekomen dat voorts de heer Minister van Oorlog heeft goedgevonden den verlofgangers van de Landweer die de zeevisscherij uitoefenen, ter tegemoetkoming van hunne belangen, zoo noodig op hunne aan vrage uitstel van het jaarlijksch onderzoek te verleenen tot in dè 2de helft van de maand De cember a.s., onder voorwaarde echter dat zij zich voor dat onderzoek ter standplaats van den Dis tricts-commandant zullen hebben aan te melden op dag, plaats en uur door dien commandant vast te stellen, en dat de landweerdistrictscommandant aan verlofgangers die in eene andere gemeente binnen zijn district voorkomen in het register voor de landweer, op door of voor hem gedane aanvrage vergunning kan verleenen, het onder zoek voor den landweerdistrictscommandant in een ander district te ondergaan. Voorts voorden belanghebbenden herinnerd aan na te melden artikelen der Landweervoet Art. 21. Het cremineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele landweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn lo. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij een der korpsen van het leger bevindt 2o. gedurende den tijd dien het in artikel 29 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed. Art. 31. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 32. Behoudens het bepaalde in art. 21 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den districtscommandant worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige redeu niet bij het onder zoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden niel voorzien is van de in het vorig artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zjjne vertoont. Art. 33. Is de verlofganger, wien krachtens het vorige artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegen woordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den districtscomman dant, te richten aan den Burgemeester dei- woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring gebracht. Art. 34. Onverminderd de straf in art. 32 vermeldt, is de verlofganger verplicht, op den daartoe-, door den districts-commandant te bepalen tijd en plaats en op de in artikel 31 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art 35. De verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan hel feit sub 4o van artikel 32 bedoelt of niet overeenkomstig artikel 34 voor den districts-commandant verschijnt, of, voor dezen verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o en 3o van art, 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, V. S1CKENGA. Verkiezing voor de Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven en voor de Alcohol- Industrie te Schiedam Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat op heden een afschrift van de processenverbaal, vermeldende den uitslag der op den 14den October jl, gehouden herstemming, ter verkiezing van leden-Werklieden voor ieder der bovengenoemde Kamers van Arbeid is aan geplakt, en dat de bovenbedoelde processenverbaal voor een ieder ter gemeente-secretarie (afdeeling A) ter inzage zijn nedergelegd. Schiedam, den 15den October 19Ö4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Op Donderdag 27 October 1904, des namid dags te 2 uren, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam openbaarworden aanbesteed: De profielswijzigiiig en rioleering van de West Frankelandsehe laan, de Kortland- straat en de Mariastraat. Bestek en teekening zijn a f 1.verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Aanwijzing op Dinsdag 25 October a.s. des voormiddags te 11 oren aan de Stads-timmerwerf. 15 October. l)e groote veldslag. Een echec voor de Russen. Het zwaarte punt van den strijd. Wat de correspondent van het Berli ner Tageblatt vernam. Zware ver liezen. De overwinning der Japan ners was beslissend. Terugtocht. Verovering van kanonnen. Telegrammen van heden-nacht. Een regiment met vernietiging be dreigd. Cavalerie. Hardnekkige tegenstand. Wanhopige strijd. Japanners komen vooruit. Al het geschut van twee regimenten in han den der Japanners gevallen. Her overd en weer verloren. Buitenge woon hardnekkige strijd. Rus sische verliezen zijn aanzienlijk. Uit do thans in ons bezit zijnde telegrammen blijkt duidelijk, dat de Russen een gevoelig ver lies hebben geleden bij hun poging om zooals Ssoewarin van de Nov. Wremya zou zeggen—„do Japanners te dwingen zich aan den wil der Russen te onderwerpeu." Er is wel-is- waar nog geen sprake van een Japansche over winning, zoolang niets zekers van de Russische hoofdmacht valt te zeggen, maar met de gegevens, waarover men thans beschikt, kan men tot geen andere conclusie komen dan dat een groot deel der Russische troepen met een niet spoedig te herstellen echec uit den strijd zijn gekomen. Men vergetc echter niet, dat de gevechten in het westen niet de belangrijkste zijn, althans niet naar de bedoeling van den Russischen opperbe velhebber, die het zwaartepunt van den s t r ij d in het oosten wilde leggen. In het westen, aan de Sja-ho (een riviertje dat halverwege Moek- den en Jen-tai den spoorweg kruist om, evenwij dig aan de Hoen-ho loopende, beneden Liao-jang met de Tai-tse saam te vloeien) is de krijgskans reeds ongunstig geweest voor de Russen. Maar terwijl ook het Russische centrum, niet ver van Jen-tai, geen belangrijke voordeelen behaald kan hebben eerder het tegendeel richt de be langstelling zich vooral naar het oosten, waai de kozakken het leger van Koeroki trachten om te trekken en werkelijk een poos lang diens ver bindingslijn hebben afgesneden. Een in de rich ting van Sjia-sjia-tse door de Japanners uitge zonden kolonne, die den terugtocht der bij Pun- si-hoe staande Russen wil afsnijden „zet haar krijgsverrichtingen voort," gelijk in een telegram uit Tokio gemeld wordt. Hier loopen de Rus sen ongetwijfeld nog gevaar, maar zij verdedi gen zich hardnekkig, beschikken over veel en goed geschut, en zoo zal het hun wellicht nog gelukken zich, evenals na Liao-jang, nog in vei ligheid te brengen. Dan heeft Koeropatkin intus- schen zijn doel niet bereikt. Telegrammen van gister. F.en gewoonlijk goed ingelicht correspondent te Petersburg van het Berliner Tageblatt seinde 13 October: „De door mij tegen 11 en 12 Oc tober reeds aangekondigde groote gevechten zijn tot op dit oogenblik weinig hoopvol geweest. Wel woedt de strijd nog en is de eindbeslissing nog niet gevallen, maar het lijkt mij dat elke hoop op volslagen overwinning van den vijand, welke overwinning had moeten leiden tot de terug-herovering van Liao-jang, reeds opgegeven is. De opmarsch, die begonnen werd met een opmerkelijk breed front, heeft geen groote be slissing kunnen brengen bij Jen-tai. Er ontston den drie groepen van strijdenden. De eerste aan den linkervleugel ten N. van Pun-si-hoe, de tweede in het centrum ten N. van Jen-tai en de derde aan den Hoen-ho in de buurt van Tsjang-tan. Bij alle drie groepen is, na aanvankelijk voor deelen, de krijgskans de Russen niet gunstig ge bleven. In het centrum schijnt de tegenslag het grootst. Po met een groote strijdmacht (men spreekt van 6 divisies) tegen den Japanschen rechtervleugel, met groote hoop op succes, begonnen aanval, waarvan men in het bijzonder veel verwachtte, is eveneens mislukt. Hier zal de mislukking, zonder twijfel, weer te wijten zijn geweest aan de volmaakt verou derde wijze, waarop de Russische infanterie aan viel, in dichte gelederen en zonder uitgespreide fuseliers-zwermen. Van alle kanten wordt de voortreffelijke hou ding van de artillerie geroemd, die nu met het nieuwe geschut met terugloopendcn vuurmond van Poetilof, die zij kort voor den oorlog kreeg, goed vertrouwd is en de Japansche artillerie, welke nog geep kanonnen met terugloo penden vuurmond heeft, de baas is. De kozakken-divisie van Misjtsjenko moet hare kanonnen verloren hebben. Sommigen spreken van een katastrofe die over een geheele divisie zou gekomen zijn. Voor een eventueelen terugtocht zullen de moei lijkheden aan den breeden Hoen-ho groot zijn. Bij Moekden moeten slechts twee bruggen zijn en de herstelling van de andere, welke men eerst wilde uitvoeren, moet achterwege geble ven zijn. De verliezen zijn in alle gevechten zeer zwaar geweest." OKOE's LEGER" (zonder dagteekening, over Foesan 12 October). Het Japansche westerleger heeft vanochtend vroeg, na in den nacht opge rukt te zijn, een stelling bezet dicht bij een dorp waar de Russen zich verschanst hadden. De Japanners vielen langs de geheele linie aan en verdreven de Russen, die in wanorde naar het noorden terugtrokken. De Japanners verover den een geheele Russische batterij, en vervolg den en beschoten den terugtrekkenden vijand. Het verlies der Russen is waarschijnlijk groot. (Later). De overwinning, vandaag door het Japansche westerleger be haald, was beslissend. De Russen voch ten dapper en deden verscheiden tegen-aanval len, die echter telkenmale werden afgeslagen, terwijl de Japanners onophoudelijk vooruitruk ten. De linkervleugel van het Japansche wester leger dreigde den Russischen rechtervleugel om te trekken en noodzaakte den v ij and tot den terugtocht. De Japansche artillerie, met inbegrip van de veroverde stukken, hield zich als gewoonlijk prachtig, en beschoot de loopgra ven en de terugtrekkende .troepen. PETERSBURG, 14 October. Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat de Japanners 16 ka nonnen hebben veroverd. W oensdag nacht op de rechterflank der Russen. De meeste van deze stukken werden heroverd, maar de Ja panners namen er later verscheiden andere. Telegrammen van heden-nacht. LONDEN, 14 October. Reuter's correspondent, die bij Koeropatkin's leger is, seint van den 12en. Het hevigste en belangrijkste gevecht, inzonder heid langs den spoorweg, bereikte vandaag zijn hoogtepunt, toen, na drie dagen van onversaagde aanvallen, de Russen met een schrander terug trekken begonnen, acht K.M. achteruitwijkende. Honderden Russen kwamen de veldhospitalen bin nen. Ik zie den slag van Hoengpas, een heu vel bij Soei-loei-tsjoe. De Japansche en de Rus sische batterijen zijn te onderscheiden door wol ken van stof en verwekken schrikkelijke luehl- schokken. Daar het graan is ingeoogst, zijn de batterijen niet langer voor het oog verborgen als te Liao-jang. Gister-avond hebben de Russen een van de verloren stellingen op de punt. van de bajonet, zonder een schot te lossen, herwon nen. De strijd is vandaag op schrikkelijke wijs her vat langs de geheele linie. De rook der grana ten hangt in groote wolken over een afstand van viér-en-twintig K.M., die de infanterie aan het oog onttrekken. Het artillerieduel is den ge- heelen dag voortgezet. Een regiment werd in een kruisvuur gevangen en met vernietiging binnen weinige minu te 11 bedreigd bij Toe-san-poe. Het wankelde tot den middag, toen kolonel Stakowitsj, die vier dagen lang prachtig stand had gehouden, voor den schrikkelijken vijand terugtrok, na meer dan twintig van zijn officieren te hebben verloren. Om elf uur 's morgens was het gevecht drie maal zoo hevig als gisteren. Dichtemenigten troepen vulden het front en gaven geen aanwij zingen aangaande de kansen der beweging, op tien middag begonnen, doch de Japanners ont dekten onmiddellijk de voorbereidingen tot terug trekken en gingen er toe over schielijk de terug trekkenden te teisteren. Over het algemeen in goede orde is het leger teruggetrokken naar een stelling ten noorden van de Sjaho. Om vier uur waren spoorweg en rijweg vol van terugtrekkenden, op wie de Ja panners een verwoed geweervuur richtten, ter wijl de bommen tegelijk vielen uit het zuiden en het zuidwesten. Op 22/5 K.M. van het station van Sioe-lioe-tsjoe is een trein, die soldaten der achterhoede opnam, gedwongen dit werk te sta ken en haastig naar het noorden te vertrekken. De heelkundige trein van het Roode Kruis is den geheelen dag te Sioe-lioe-tsjoe werkzaam. Andere treinen rijden gestadig aan, volgeladen met gekwet sten. Te Sioe-lioe-tsjoe werd tot middernacht stand gehouden, toen werd het geheele convooi en wer den alle gekwetsten vervoerd. In tegenstelling met de tactiek bij Liao-jang gevolgd, zetten de Japanners de vervolging op de Liao-rivier voort, als wilden zij den Russischen rechtervleugel omtrekken. Zij zijn de Hoen-ho reeds overgetrokken. Hun contact-lijn gaat nu, van west tot oost, van Pan-sjien-tai tot Koewan- li-poe. MOEKDEN, 13 October. Het gevecht is heden hervat met een hevig geschutvuur, dat hier de ruiten doet rinkelen. TOKIO, 14 October. Ojama seint de volgende bijzonderheden aangaande den strijd van Woens dag en Donderdag. De vijand deed Woensdag verscheidene aanvallen in de richting van Pen- si-hoe, die wij afsloegen. Om vijf uur 's namid dags toonde de vijand teekenen van terugtrekken. Onze macht in die richting begon den aanval Donderdag-morgen vroeg, maar over de laatste fazen van den strijd ontbreken de berichten nog, Ëe n groote cavaleri e-macht onder be vel van prins Kanin omtrok den linkervleugel van 's vijands achterhoede en bracht groote ver warring in 's vijands tros. Daar dit onze bewe ging in deze richting zeer te stade komt, zal Kanin's cavalerie nogmaals voortrukkeh naar de achterhoede van den vijand. De rechtercolonne van het rechterleger valt den vijand thans aan te Tsjao-sien-len. De mid- dcnvleugel van hetzelfde leger bezette de om liggende hoogte van Lien-hoea-sjan en Mao-er- sjan. De rechtervleugel der linkercolonne valt nu het overschot van 's vijands macht aan op de hoogte, noordelijk van Sjao-ma-koe, zich rich tende tegen de bewegingen van het rechterleger. Ion gevolge van topografische moeilijkheden kon

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1