Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. PARIJSCHE KRONIEK. de rechtercolonne niet manoeuvreeren als ge- wenscht werd. Het middenleger begon 'de aan vallende beweging oin tien uur in den morgen tegen de hoogte van Hoe-tsjia-koe-tsjia-tsoe. Om twee uur begon de artillerie van den vijand te rug te trekken. De rechtercolonne van het lin kerleger bezette Pan-tsjia-poe in den morgen van den 13en. De voorposten bereikten reeds Pa- tsjia-tsoe. Deze colonne is versterkt en valt nu een divisie Russen bij Hoeang-hoe-tjen aan, maar de staat van het gevecht is onzeker. Verschei dene batter ij en Russische artillerie te T s j i e n-h o e a n-h oe a-t j en opgesteld, boden hardnekkigen tegenstand. Een deel van onze versterkingen viel de artillerie aan, en deze aanval had een bevredigend verloop, het middenleger achtervolgend. Een colonne van het linkerleger bezette Lio-san-tsjia-tsoe en zet den vijand thans na in de richting van Ko-doei- toen. De rechtervleugel der linkercolonne valt den vijand te Hoeng-ling-po aan. Aldoor komen er versterkingen voor ons aan te Jen-tai. TOKIO, 14 October. Een officieel verslag, gis teren om 3 uur 30 's namiddags van het slag veld verzonden, betreffende het voortgaan van het gevecht sedert het vorige telegram, luidt als volgt De rechtercolonne van het rechterleger kwam tegenover een sterke vijandelijke macht te staan te Tsjao-sien-lin. Maar na de aankomst van ver sterkingen konden wij daar vooruitkomen. De middencolonne van het rechterleger valt nu de hoofdmacht van den vijand aan, terwijl de rech tervleugel der linkercolonne van het rechterleger na een wanhopigen strijd de noordelijke hoogte van Sjao-ta-koe, den sleutel van 'svijands stelling, bezette. Het middenleger maakte een bevredigende beweging. Het centrum bezette de hoogten ten noorden van Hoe-tsjia-koe-tsjia-tsoe en Man-tsja-foe. De middencolonne van het lin kerleger valt nu Sja-ho-po aan, terwijl de rech tercolonne van hetzelfde leger Hoeang-hoea-tjen aanviel. Na zonsondergang heeft een deel van den rechtervleugel van de linkercolonne Lioe- tsjin-poe aangevallen, een gedeelte bezette Wan- tsjian-goea-tsoe. De linkercolonne van het lin kerleger bezette de lijn Hei-lin-toenFoe-tsjia-tien. TOKIO, 14 October. Ojama bericht dat er langs bijne de gansche linie wordt gevochten en de Japanners bevredigend vooruit komen. PETERSBURG, 14 October. Naar Koeropatkin bericht, blijkt uit de tot een uur 's namiddags ingekomen berichten, dat eergisteren twee regi menten op den rechter vleugel der Russen aan zienlijke verliezen hebben geleden. Een brigade-commandant is gekwetst, een regiments bevelhebber gesneuveld. Beide regimenten zijn teruggetrokken en hebben het geschut dat zij hadden, op het slagveld achterge laten. Lafer hebben zij dat geschut echter ge deeltelijk heroverd onder aanvoering van kolo nel Wannofski, die als oudste in rang het op perbevel over de brigade tijdelijk had overge nomen. Niettemin zijn er zestien stukken geschut in handen van den vijand gebleven. Maar de definitieve uitslag van het gevecht op den 12en heeft op dezen vleugel voor de Russen ten gevolge van den nachtelijken aanval der Ja panners geen succes gehad. Niet slechts zijn de troepen genoodzaakt hunne stellingen te verla ten, zij hebben het geschut, dat zij op de Japanners hadden heroverd, nog eens verloren en zijn teruggetrokken naar de reeds te voren daartoe aangewezen stelling aan de Sja- ho-rivier. PETERSBURG, 14 October. Een telegram van Sacharof dd. heden meldt aan den generalen staf Den 13en hebben de troepen van het eerste Mantsjoersche leger den strijd voortgezet. De vij and ging krachtdadig te werk. Hij viel onzen rechtervleugel aan, inzonderheid in de richting van het dorp Sjal-nioe-hejtsji. Maar de daar staande troepen handhaafden al hun stellingen, nadat zij talrijke aanvallen der Japanners had den afgeslagen. Aan onzen uitersten rechtervleu gel behielden de troepen eveneens hunne stel- gel behielden de troepen eveneens hunne stellin gen, Daar de troepen, die bij de Sjal-nioe-he-tsji in gel waren vooruitgeschoven, werd hun reeds des morgens bevolen tot het aanbreken van de duis ternis stand te houden en dan terug te trekken om niet een te afgescheiden stelling te geraken. De terugtocht is 's avonds om zes uur in vol komen orde begonnen. De linkervleugel van het leger heeft den 12en den aanval op de passen voortgezet. Na een buitengewoon hardnekkigen tegenstand van den vijand hebben wij de passen en de rotsige bergkoppen in de omgeving bezet. Doch de Japanners kregen daarop aan zienlijke versterkingen en, gelet op het gevaar, waarin deze afdeeling tengevolge van het te ver vooruitliggende harer stelling zich bevond, is haar bevolen, iets terug te trekken. Bij den strijd van den 13en hebben inzonder heid het vierde Oost-Siberische, het vijfde Sibe rische en het Irkoetsk-regiment zich onderschei den. Voortreffelijk was ook de houding van dee- len van het 85e infanterieregiment Wiborg. Onze verliezen zijn op de drie ge vechtsdag en aanzienlijk geweest. Van Port-Arthur. Aan Japansche zijde zijn zeven-en-twintig offi cieren gedood en 133 gewond bij de operatiën Port-Arthur van den 26 Juni tot den 31n Juli. De eerste gedeeltelijke mededeelingen om trent de verliezen worden nu ontvangen een deel der centrale colonne van het linkerleger verloor Woensdag: een officier gedood en zes gewond; ongeveer 300 man zijn gedood of gewond. Het Oostze e-e s k a d er. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat het Oostzee-eskader in den nacht van 13 op October uit Libau is vertrokken. Het Russische Telegraafagentschap verneemt nader dat het uitloopen van het Oostzee-eskader uit Libau in den nacht van den 13n October slechts een manoeuvre was. Het eskader is weder in de haven teruggekeerd. Uit Duitschland. In den landdag van Lippe is niet, gelijk eerst geseind werd, het regeeringsvoorstel verworpen met 10 tegen 7 stemmenintegendeel, de regee ring kreeg 10 stemmen, maar een meerderheid van twee derden was noodig, en deze ontbrak, daar twee sociaal-democraten en twee andere afgevaardigden niet meestemden. De Koning van Saksen. De Dresdner Zeit. publiceert een bekendmaking van het ministerie, inhoudend dat de koning ten gevolge van zijn ziekte, den kroonprins tot zijn plaatsvervanger benoemd heeft, om voorloopig alle regeeringszaken af te doen. Uit Frankrijk. Van onzen Parijschen correspondent.) Congres te Toulouse. Scheiding van Kerk en Staat. Het schande lijke wetsontwerp-Briand. Parijs, 14 October 1904. De zoo pretentieuse radicale partij hield haar jaarlijksch congres te Toulouse, waar hare leden zich weder het air gaven hier alles te zeggen en te regeeren te hebben, wat alleen door de hulp der radicaal-socialisten en regeerings-socialisten onder Jaurès te bereiken is, zoodat zij, om de meerderheid te behouden en de baas te blijven, gedwongen zijn vele eischen, die der collecti- visten zelf, in hun programma, al is het soms met tegenzin, een zekere plaats in te ruimen. Op dit congres, of liever in deze voorberei dende Kamer, hebben vele leden wenschen uit gesproken, welke het Parlement, dat Dinsdag den 18den dezer weder samen komt, niet alleen te overwegen zal hebben, doch ook zal moeten ten uitvoer brengen, zoo Combes met zijn ministe rie aan het bewind wil blijven. Onder deze zoogenaamde wenschen behooren o.a. de invoering der belasting op het vermogen, de tweejarige militaire diensttijd, de werklieden pensioenen en, last not least, in het begin van Januari 1905 de behandeling der scheiding van Kerk en Staat met al haar bijbehooren. Het kan zijn nut hebben de plannen en het wetsontwerp, betreffende deze scheiding, van het radicale kamerlid, den heer Briand, reeds nu eens te beschouwen, opdat mijne katholieke landge- nooten zullen weten, wat die plannen _der heden- daagsche Jacobijnen zijn, welke door de liberale bladen in ons land zonder twijfel als rechtvaar dig en vrijgevend zullen worden uitgekreten, doch alleen de onderdrukking en ondergang der Katholieke Kerk in Frankrijk ten doel hebben. De kwestie der scheiding van Kerk en Staat is sedert eenige maanden uit haar vroegeren toestand van ijdele polemiek en principe-twist ge treden en heeft, nu de minister-president open lijk verklaarde het wetsontwerp—Briand tot grond slag der beraadslagingen te aanvaarden en dus als een voorstel van het gouvernement kan be schouwd worden, aller aandacht getrokken. Zoo wij nu het lot willen kennen, dat de Fransche Katholieken na de verbreking van het concor daat met den Paus wacht, dan moeten wij dat ontwerp bestudeeren en er de gevolgen van na gaan. In lange artikelen, door Briand in de Humanité en eene analyse er van in de Matin geschreven, zegt hij, dat zijn ontwerp zeer libe raal en zeer aannemelijk mag heeten, zelfs voor de katholieken Het wetsontwerp dat uit 40 artikelen bestaat, kan in vier hoofdpunten worden samen gevat: lo. de begrooting van Eeredienst; 2o. de gebouwen voor den Eeredienst; 3o. de Vereenigingen van Eeredienst; 4o. de Politie van Eeredienst. De begrooting van Eeredienst, zoo vangt Briand aan, is „opgeheven", doch niet „geconfisqueerd." Hoe hiervan de geheime zin te vatten, wanneer de bezoldigingen eens toegekend en uitbetaald, worden opgeheven en niet meer uitbetaald, zijn die dan niet geconfisqueerd? De Staat heeft de goederen der geestelijken in 1789 reeds ge confisqueerd, doch onder formeele conditie en wel deze„De goederen en eigendommen der „geestelijken worden ter beschikking der natie „gesteld, met last, om op behoorlijke wijze in „de kosten van den Eeredienst, het onderhoud „zijner bedienaren en de ondersteuning der hulp behoevenden te voorzien." In het decreet van 1791 zegt artikel 5 uitdruk kelijk: „De bezoldiging der bedienaars van den „Eeredienst maakt deel uit der nationale schuld," en zoo zou men wel twintig even afdoende ar tikelen kunnen aanhalen. De geestelijkheid werd dus schuldeischeres van den Staat en eigenares van dezen schuldbrief. Het concordaat heeft deze geheiligde schuld erkend en bekrachtigd. Zoo dus de Fransche volksvertegenwoordigers in het aanstaande jaar de begrooting van Eere dienst eenvoudig opheffen en confisqueeren, dan plegen zij een daad, zoo ernstig in strijd met het eenvoudigste begrip en het beginsel van het eigendomsrecht, dat de socialisten, collecti- visten en communisten hunne theoriën zien zege vieren en het niet lang meer zal duren ze op iedereen, die nog wat bezit, kunnen toepassen. De gebouwen voor den Eeredienst, zoo beweert Briand, zijn het eigendom van den Staat en der gemeenten. Ook dit is weder niet juist. Art. 12 van het concordaat zegt: „Alle metropolitaan- „sche en hoofdkerken, parochiekerken en andere „geen bepaalde bestemming hebbende gebouwen, „noodig tot uitoefening van den Eeredienst, zul len ter beschikking van 'den bisschop worden „overgedragen." Deze overdracht kan niet anders dan als een Overdracht van eigendom beschouwd worden en is dit ook altijd geweest. Wat zelfs in een arrest van het Hof van Cassatie van den 6den November 1836 onomstootelijk werd be vestigd. Het is alsof al deze bewijzen niet bestonden, wanneer Briand al erg edelmoedig gelooft te zijn met in zijn ontwerp toe te staan, dat de geestelijkheid voor „tien jaren" de gebouwen, welke hunne eigendommen zijn, kunnen huren. Doch hierop volgt een nog grootere dwaasheid, waar hij al de kosten van onderhoud dier ge bouwen ten laste der huurders laat komen en niet, zooals de algemeene wet zegt, ten laste van den eigenaar. Deze zoogenaamde edelmoedigheid van dezen wetten-ontwerper verbergt ook nog een valstrik. De woede en rechtmatige verontwaardiging zij ner bestolenen voorziende, zegt hij„De ijver „der vereenigingen van Eeredienst zal voorzeker „getemperd worden door de vrees bij de minste „inbreuk of het kleinste verschil het gebruik der „gebouwen voor haar godsdienst te zien ont nemen." Zoo zullen de sectarissen dus weder alle vrijheid kunnen knevelen en de bisschoppen en de geestelijken, onder de voortdurende be dreiging uit de kerken gejaagd te worden, onder drukken en vervolgen. Nu zou men denken dat de bisschoppen en pastoors zich daaraan zul len kunnen onttrekken door al ware het in een particuliere woning of, zooals dit in vroe gere tijden bij ons geschiedde, zelfs in een schuur, de godsdienstoefeningen te doen plaats hebben. Doch Briand heeft alles voorzien. Indien men een kerk of kapel wil bouwen, dan moet men de machtiging van den Raad van Staten hebben om het noodige kapitaal daarvoor bijeen te mogen brengen en evenzoo om de kerk te mogen openen. Mochten de katholieken zich desnoods tevreden stellen met een particuliere woning als kerk te gebruiken dan moet de eigenaar dezer woning de vergunning aan het gemeentebestuur vragen om er de Mis of andere godsdienstoefeningen in te mogen doen, welk bestuur altijd naar wille keur zal kunnen handelen. Men ziet hoe ook hierin met de vrijheid van eeredienst zal worden omgesprongen. Wat nu de vereenigingen betreft, daar zou men wat meer vrijgevendheid in het ontwerp vin den, indien artikel 18 niet zeide, dat deze ver eenigingen geen toelagen van den Staat noch van het departement, noch der gemeente kunnen ontvangen, terwijl de onbeduidenste vereeniging (van hengelaars bijv.) daartoe in staat is. Zon der de machtiging van den Raad van State mogen zij de noodige lokalen niet koopen noch bouwen ja zelfs niet herstellen, zoo zegt het artikel -20. Eindelijk de politie van Eeredienst. Hier wordt het ontwerp zoo infaam, dat men bijna niet kan gelooven dat een verstandig mensch in de 20ste eeuw zulke schandelijke verordeningen, speciaal tegen zekere medeburgers gericht, durft voor te stellen. Alles is er op berekend om den priester te muilbanden en het zwijgen te kunnen opleggen. De kleinste overtreding wordt met straffen, tot 3 jaren gevangenis gaande, bedreigd. Het minste woordje critiek, het lezen van een Encycliek bijv. de echtscheiding veroordeelende of een herderlijk schrijven waarbij verboden wordt de kinderen naar leekenscholen te sturen, zal voldoende zijn om den braafsten pastoor voor maanden onder land- loopers en schurken te doen opsluiten, terwijl de redenaars der openbare vergaderingen vrij zul len zijn openlijk den burgeroorlog en de sociale revolutie te prediken. Het einde bekroont waardig het geheel door een bij de wet beschermden beeldstorm voor te bereiden. Het zal niet meer veroorloofd zijn, behalve in de gebouwen zelf, godsdienstige zin- nenbeelden aan te brengen. De thans bestaande zullen moeten verdwijnen. Nu kunnen de lezers over het liberalisme, dat zulk een wetsontwerp inspireerde, zelf oordeelen. Fidelius. Combes heeft in zijn kwaliteit van minister van eeredienst tot de bisschoppen v an 23 diocesen, welker seminaries bestuurd worden door Sulpicia- nen, een schrijven gericht waarin hun wordt aan gezegd, deze priesters binnen een jaar te vervan gen door wereldgeestelijken uit de diocesen- zelven. I)e Boheemsche Landdag Reuter seint dd. 14 October uit Weenen De Boheemsche Landdag is verdaagd na drie zittingen, tengevolge der voortdurende obstructie der Duitsche partij. Uit Duitsch Zuid-west-Afrika. Gouverneur Leutwein meldt dd. 13 October, lo. Den Sisten September zijn in een patrouile-ge veclu tegen de Marenga bij Gais ten N. van YVaimbad zwaar gewond de eerste-luitenant Schultze. een sergeant, twee ruiters en een ka nonnier; 2o. Den 5den October heeft de compagnie van 'Wehle bij Waterval) aan den westelijken rand van de Karras-bergen) tegen de Marenga gevochten- Een luitenant en een ruiter zijn gesneuveld een onderofficier en een soldaat van den gezond heidsdienst zwaar gewond kapitein Wehle, een onderofficier en een paar ruiters zijn licht gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken. Uit Windhoek wordt dd. 13 dezer gemeld, dat volgens tijdin uit Keetmanshoop over Lüderitz- baai en Swakopmund, Hendrik Witbaai door Samuel Isaak den 3n dezer naar BurgsdorfT eene oorlogsverklaring heeft gezonden. Morenju biedt krachtigen tegenstand en krijgt steun van goed bewapende en bereden troepen. Tal van Hotten- totten houden bijeenkomsten bij Grootbroekkaro, 80 KM. ten zuiden van Gibeon. De gemeenschap met Gibeon is verbroken. Schiedam, 15 October 1904. Herstemming Kamers van Arbeid. De uitslag van de gisteren gehouden herstem ming voor leden van Arbeid is gekozen tot lid-werkman voor de Bouwbedrij ven de heer J. VAN DER MEER, met 10 stem men, terwijl werden uitgebracht op de heeren H- van der Berg 8 stemmen, A. Godschalk 2 stem men en 3 briefjes in blanco waren ingeleverd; voor de Alcoholindustrie zijn gekozen de heeren J. H. RODENBERG met 73 stemmen, W. VAN DER KNAAP met 71 stemmen en J. VAN STEENIS met 67 stemmen. Verder verkregen de heeren G. J. YVijzenbroek 31, W. Blok 28 en J. H. Jacob 25 stemmen. De Werkstaking der glasblazers. Naar men verneemt, zijn de vormen der flesschen van de flesschenfabriek »de Schie" alhier, eer gisteren naar het buitenland verzonden, zoodat al werd de staking heden opgeheven aan die fabriek in de eerste maanden toch niet gewerkt zou kunnen worden. De gesloten contracten moeten eerst in het buitenland worden uitgevoerd, eerst daai na zouden de werklieden hier het werk weder kunn.n leveren. Gemeente-begreoting Verschenen is het verslag van het onderzoek der begrooting 1905 in de afdeelingen van den gemeenteraad- In het nummer van Maandag zullen wij hierop nader terug komen. De meesterknecht v. d. H e ij de n, die een dezer dagen in de branderij van de firma Wenneker zulke ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Bij het spuien is vannacht een bom, die voor de amhbelt in de Buitenhaven lag, los geraakt en op drift gegaan. De bemanning, die ontwaakte ontdekte het ongeval ter hoogte van de aVisscherij", zoodat de bom weder werd vastgelegd, en daarmede be schadiging werd voorkomen. Het Kon. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin Het verblijf van H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Dobbin zal tot den 24sten van deze maand duren. Een week te voren wordt groot hertogin Marie, de moeder van den Prins, te Öob- bin verwacht, van waar ze den 22sten naar Rabensteinfeld gaat. Twee dagen later komen de Koningin en de Prins daar en ook het groother togelijk paar van Oldenburg wordt er dan ver wacht. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal 17 dezer 's ochtends om 8.55 (Greenwichtijd) in het salonrijtuig der N.C.S. van Soestdijk naar het buitenland ver trekken. In Utrecht gaat H.M. met den D-trein om 9.47 verder over Arnhem, enz. naar Arolsen. Aankomst aldaar 7.10 's avonds. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1905 (Oorlog), nadere wijziging en verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1904, Vestingbegrooting voor 1905, regeling van den rechtstoestand van het reserve-personeel dep landmacht, enz., de heeren Röel. Duymar van Twist, van Heemstra, Drucker en Marchant, én over IX der Staatsbegrooting voor 1905 (Water staat) de heeren Krap, Bolsius, van LöbenSeis, Brants en Smidt. Burgelijk procesrecht. Naar aanleiding van het voorstel-van Raalte c. s. tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke Rechts-vordering betrefFende het getuigenverhoor, heeft de minister van Justitie de Eerste Kamer medegedeeld, dat bij deze gelegen heid deor de Regeering geen toezegging kan worden gedaan tot het ter hand nemen van een geheele herziening van het burgelijk procesrecht. Tienden. Bij het Dagelijksch bestuur vau het Nederlandsch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2