Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Laatste Berichten. Beursbericht van Amsterdam. Burgerlijke Stand. Yissclierij -berichten. Scheepvaart. Handelsberichten. 3 w Landbouw-comité is van den minister van Water staat bericht ontvangen: »Dat de regeering bereid is tot afschaffing der tienden mede te werken en een wetsontwerp betreffende deze aangelegenheid in overweging is genomen. Drankwet. De nieuwe Drankwet treedt heden in werking. Wij willen ons niet verdiepen, zegt het R. N., in waardeeringen van de samenstellingen de bedoelin gen dezer wet, doch alleen voor hen, die bij de uit voering belang hebben, uit het warrelnet van uit- zonderings- en overgangsbepalingen, termijnen van invoering en termijnen van uitstel mededeelen wat heden, Zaterdag, van kracht wordt. Tal van bepalingen toch in het eerste gedeelte der wet opgenomen, worden voor gewijsde in het laatste gedeelte op korter of langer termijn ver schoven. Allereerst dan van belang voor onze stad, waarlangs zich een druk passagiersverkeer per stoomboot voortbeweegt is de niet uitgestelde en dus heden in werking tredende bepaling van art. 46, tweede lid »Het is, behoudens het internationaal verkeer van reizigers, verboden sterken drank toe te die nen of te verstrekken op of in een openbaar middel van vervoer." Dat wil dus zeggenrnet ingang van heden mag op passagiersbooten geen sterken drank. meer worden verkocht. In de tweede plaats geld van heden af de bepaling van art. 44. al 1. «Het is verboden in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burge meester en Wethouders een vergunning is verleend, of in een localiteit, die daarmede binnenshuis gemeenschap heeft, arbeidsloonen uit te betalen, of toe te laten, dat arbeidsloo nen in zoodanige localiteit uitbetaald worden." Met andere woorden geen uitbetaling in cafés aan arbeiders is van heden af vergund en zoowel de werkgever als de kastelein is strafbaar die dit tóch doet of in zqn lokaal doen laat. In de derde plaats wordt heden strafbaar, vol gens art. 52. «H\j, die bij gelegenheid van een voor hem of voor zijn lastgever gehouden openbare verkoo- ping, verhuring of verpachting den kooper of gegadigde in staat stelt kosteloos sterken drank te gebruiken" en volgens art. 46 1ste lid «Hij, die sterken drank in het klein verkoopt, schenkt, toedient of verstrekt in een localiteit met vergunning tijdens het houden daarin van zitdagen voor het publiek door ambtenaren van het rijk, provincie, gemeente of waterschap, of van openbare verkoopingen, verhuringen," of verpachtingen, alsmede gedurende twee uren vóór het begin en twee uren na afloop der drie laastgenoemde verrichtingen." De bedoeling dezer bepalingen is duidelijk. In de vierde plaats geldt, van heden af, art. 45. »Het is verboden, in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarin vergunning is ver leend, hazardspel toe te laten.". Met andere woorden elk hazurdspel in cafés is verboden. De wet verstaat onder hazardspel elk spel, waarbij de kans op winst van het toeval afhangt» ook wanneer de kans toeneemt bij meerdere geoefendheid of de grootere behendigheid van den speler. Dat is duskaarten, kienen, biljarten etc. om geld. Ook behoort heden in werking te treden de bepaling van art. 46 all. 3, waarin muziekmaken in cafés en de aanhoorigheden daarvan verboden is, zonder toestemming van den burgemeester en evenzoo elke vertooning of andere verrichtingen ten vermake van het publiek. Doch de lijst «der daarvoor aangewezen gemeenten" is nog niet verschenen. We weten dus niet of onze gemeente deelt in de betreffende verbodsbepaling. Verder begint heden de mogelijkheid dat men, óók in gemeenten waar al te veel vergunningen zijn, een nieuwe vergunning voor twee oude kan bekomen. Art. 5 al. 2 zegt daarvan «Burgemeester en Wethouders kunnen, zoo lang in hun gemeente het aantal vergunningen het vastgestelde maximum overschrijdt, een vergunning verleenen, indien één of meer ver gunninghouders bij schriftelijke, door hen onderteekende verklaring, afstand doen van twee te hunnen name verleende vergunningen, onder vermelding van de localiteit, waarvoor op dat oogenblik iedere van de vergunningen geldt." Gelqk men weet, was het tot heden onder geen beding mogelijk een nieuwe vergunning te ver krijgen in gemeenten waar het bepaald maximum bereikt of overschreden was. De overige bepalingen van de Drankwet treden eerst na heden in werking en soms na langen tijd. Rij Posterijen en Telegrafie. De Staatscourant bracht ons het bericht, dat aan den heer J. J. C. van Leeuwen van Duiven- bode, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag was verleend als adjunct-inspecteur der posterijen en telegrafie. Een ieder, eenigszins ingewijd in post- en telegraafzaken, weet echter, dat deze heer zich in een volmaakte gezondheid mag verheugen, doch dat hij in botsing kwam met de meening van zijn onmiddellijken chef, den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, den heer Pop. Het inschuiven van een gep. kapitein der genie in een inspecteursbetrekking, waardoor de rechtmatige en beloofde aanspraken van den heer van Leeuwen werden aangerand, was de reden van zijn heengaan. Voor het vak der posterijen is het diep te betreuren, dat deze begaafde, zeer beminde hoofdambtenaar, wien nog een schoone toekomst scheen weggelegd, is heen gegaan. Als voorzitter van de Broederschap van commiezen der posterijen deed hij zeer veel voor het corps, waaruit hij afkomstig was. De heer van Leeuwen was jaren lang beheerder van het bij- post en telegraafkantoor te Delfshaven, werd daarna afdeelingschef aan het postkantoor te Amsterdam, vervolgens adjunct-inspecteur te Gro ningen, om daarna aan het hoofdbestuur der posterijen en telegragrafie als hoofd der zeer belangrijke 4e afdeeling (brievenvervoer) op te treden. NIi. Ct.) Onjuist. Het bericht, voorkomende in verschillende bladen als zouden de ambtenaren der S.S. ingaande 1 Februari 1905 in het genot worden gesteld van de tractements-verhooging van f 200 per jaar is, naar wij van bevoegde zijde vernemen, geheel uit de lucht gegrepen. C Kuth Soc. Actie Naar men verneemt, zullen de vijf diocesane comité's der Katholieke Sociale Actie Zondag a.s. voor een gedachtewisseling te Utrecht bijeen komen. Stotteren. De Nederlandsche keel-, neus- en oorheelkun dige vereeniging heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de veelvuldigheid van het voor komen van stotteren in ons land. De uitkomsten daarvan zullen dienen als uitgangspunt van eene bespreking van de vraag Op welke wijze de behandeling en genezing van dat spraakgebrek het best te brengen is onder het bereik van allen, die daaraan lijden. Voor de oplossing van dit zoo belangrijke vraagpunt heeft de vereeniging de medewerking ingeroepen van de hoofden van scholen, door op te geven het getal klassen der schoolhet getal mannelijke en vrouwelijke leerlingen en het getal, dat stottert of andere spraakgebreken heeft, met vermelding van naam en woonplaats. Militaire hospitaal-geëmployeerden. Ten einde eenige verbetering te brengen in de positie van de hospitaal-geëmployeerden van de 3e klasse, welke verbetering ook van de zijde der Tweede Kamer meermalen werd aanbevolen, heeft de minister van Oorlog het voornemen ook deze geëmployeerden, met ingang van '1 Januari 1905 in het genot van vrije woning te stellen. Volgens de bij het Departement van Oorlog gemaakte berekening zal met dien maatregel eene jaarlijksche uitgave van tien duizend gulden gemoeid zijn. Ruw steen zout. Gelijk bekend, behoort tot een der moeilijke artikelen voor de approviandeering van vestingen en versterkte plaatsen het zout. In verband daarmede besloot onze regeering ten dienste van de stellingen van Amsterdam een voorraad steenzout op te leggen. De firma J. J. Bouvy Zoon te Muiden bood daarbij de behulpzame hand. Ongelukken. In de Nobelstraat te Utrecht is een werkman, C. genaamd, wonende, in de Oudwijker-dwars- slraat, door een paar spelende honden omver geworpen, zoodat hij met het hoofd op de straatsteenen viel en waarschijnlijk een hersen schudding heeft gekregen. Tot eergisteren-avond is de man voortdurend bewusteloos geweest. Gister-namiddag omstreeks 5 uur viel een 20-jarige man, die op een ladder in het Huis van Bewaring te Arnhem werkzaamheden verrichtte» naar beneden. De dadelijk ontboden geneesheer, dr. Homoet, kon slechts den dood constateeren. Typhus, Gedurende de laatste weken komen er vele gevallen van typhus febroïdea in Roermond voor. De ziekte schijnt evenwel beperkt te blijven tot een afgelegen arbeidersbuurt, waar men geen water uit de zeer goede drinkwaterleiding gebruikt- In de laatste drie dagen stierven drie personen aan genoemde ziekte. Groote branden. In den kreits Berdjan hebben branden groote verwoestingen in de Duitsche kolonies aangericht. In een dorp zijn 134 huizen en gebouwen vernield. Vele kolonisten hebben al hun hebben en houden verloren. Men vermoedt dat een doofstomme knaap de brand stichter is. 2 2.00 0 mark gestolen. Te Osnabrüch heeft een jong meisje den dag voor zij trouwen zou, een bedrag van ruim 22,000 mark gestolen. Ontploffing van een Fransche torpedoboot. Gedurende de torpedoboot- manoeuvres bij Algiers had er op een torpedo boot een ontploffing plaats, die eeii verschrikke lijke schade veroorzaakte. De bemanning ontkwam als door een wonder, aan den dood; wel werden er eenigen min of meer ernstig gewond. Smokkela a r s. Te Keaapten /Zwaben) zijn in den Lindauer naehtsneltrein door douanebe ambten drie sacharine-smokkelaars aangehouden. Een maat van lien was onderweg uit den trein gesprongen. Men vond hem dood op de rails liggen. Een Turksche consul vermoord. De architect Karlinski, te Noworossysk bij wiens woning de Turksche consul Huldea-bey dood is gevonden, heeft bekend den consul in opgewonden toestand te hebben vermoord. De weleerw. heer Crefcoeur, pastoor van Orthen is Donderdag overleden. Hij was geboren te 's-Bosch in 1847, werd in 1873 priester gewijd, was eerst assistent, daarna kapelaan te Roosmalen in 1883, rector te Oudewater, in 1892 pastoor te Orthen. De overledene zal door de armen vooral gemist wordenhij was bij allen zeer gezien. Beroving. Men meldt ons uit Utrecht In den trein No. 221 tusschen Amsterdam en Utrecht is na voorafgaande bedwelming door medereizigers ontvreemd ten nadeele van den heer R. de Haan te Utrecht, een gouden horloge met dito ketting, een sigarenkoker met knipsluiting en een parapluie. De Commissaris van politie in de le afdeeling te Utrecht verzoekt opsporing. Inbraak. Men meldt ons Bij den inbraak dezer dagen in den zilver winkel der firma H. J. Saaimans in de Lange Hezelstraat te Nijmegen gepleegd, blijken thans ontvreemd te zijn een driearmig zilveren lustre, 6 Gotisch zilveren kandelaars, 2 kleine zilveren kandelaars, een zilveren bakschaal met deksel, een grooten zilveren Jardinière enz. alsmede eenig linnengoed. Spoorwegdiefstal. Men meldt ons Komende uit Frankrijk zijn tusschen Roozen- daal en Amsterdam ontvreemd van een partij kistjes champagne, merk Ileidensieck en Co. Rheims, twee kistjes, ieder van 12 flesschen, be stemd voor de firma wed J. v. Wezel en Zn. te Amsterdam. Oneerlijke Concurrentie. Door het bestuur der Algemeene Winkeliers- vereeniging, gevestigd te Amsterdam, is aan H. M. de Koningin een request gezonden, waarin ge zegd wordt. dat met zeer groote belangstelling kennis is genomen van de indiening van het wetsont- tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, meer in 't bizonder wat betreft de wijziging van art, 326 en de bijvoeging van het nieuwe art. 326a, dat door het indienen van die beide aangehaalde artikelen de weg is aangegeven waarop voorzien kan worden in een reeks van misstanden die reeds sedert jaren den eerlijken naam van den Neder- landschen handel geschaad hebben, en dus aan den eenen kant, wanneer zij worden ingevoerd, zullen helpen om den slechten naam weg te nemen dien ons land in dat opzicht in het buitenland heeft verkregen, en aan den anderen kant een perk zullen stellen aan andere bedriegelijke handelin gen, waardoor de eerlijke winkelier schade lijdt. Requestrant vreest echter, dat de groote hoeveel heid werkzaamheden, waarmede de leden dei- Kamer beladen zijn, oorzaak zou kunnen wezen van een niet spoedige behandeling dezer dringende wetsvoorziening, waarom dus wordt verzocht om eene splitsing van het ingediende wetsontwerp in dier voege, dat afzonderlijk kunnen worden be handeld de artikelen 326 en 326a, Per Telefoon, 2V2 °/o Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4V2 Turkije C 7 0/0 China 4 0/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Common Schibaiff 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares.. .1. South. Rail. Union Canadian Prolongatie 15 Oct. 797s looVxe 727x6 441/4 85i/x U33/4 223 495 •117 841/2 331/4 28-/4 713/4 34 106 Geboren: 13 Oct. Coenradus Wilhelmus, zóón van L. de Munnik en J. E. Hollemin, Houtstraat. - 13 Hendricus zoon van W. van Geloven en C. P. Wever, Raam. 15. Neeltje, dochter van II. Brouwer en B. C. van der Neut, Roosbeek. Overleden: 13 Oct. Peter Jan Clements, oud 29 jaar en 4 maanden, Noorderstraat. SCHIEDAM, 15 October. In de afgeloopeu week kwam hier binnen 15 loggers en 5 11 n -:i De meeste hadden averij en verlies v iti netten, veroorzaakt door den laats ten stom. Zj itillen ook ongelijke vangsten van 620 last haring. De logger SCH 402, Huibertje. is reeds in de Nieuwe Haven opgelegd. Schiedam, 15 October. Aangekomen ss. Wa- lerlandkap. H. A. Prins, van Amble, geladen met 610,000 Kg. steenkolenzal heden-avond naar Blyth vertrekken. New-Castle, 15 October. Aangekomen ss. Zuid- Holland, van Schiedam, met zeelichter Scheep vaart II, van Rotterdam. RIJNHOOGTE. Caub 15 October: 1.54 M 0.03 M. was.* Huningen. 15 October: '1.75 M; 0.02 M. val. Kelil 15 October: 2.16 M; 0.03 M. Keulen. 15 October: 1.41 M; 0.01 M. was. Mannheim 15 October: 2.83 M; 0.05 M. val. Ruhrort 15 October: 0.66 M; 0.13 M. was. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Weerkundige Waarnemingen. van Zaterdag 15 October, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. PLAATSEN. Barometer- stand. Heden. Wind richting. Toestand van de Lucht. Thermom. Celsius. Heden. Bodö 766.9 0 licht bew. 6.6 Christiaansund 767.1 ZO zw. bew. 4.9 Skudesnaes 767.0 0 licht bew. 6.0 Stornoway 762.4 ZW betrokk. 10.0 Blacksod 759.9 ZZW zw. bew. 7.8 Valentia 757.9 ZZW betrokk. 10.6 Scilly 759.2 WZW zw. bew. 12.8 Holyhead 761.9 ZO bewolkt 6.1 St. Mathieu 760.0 0 licht bew. 10.4 Biarritz 761.0 stil id. 15.4 Cherbourg 761.9 OZO onbew. 7.8 Wick 761.1 ZW zw. bew. 89 Schields 764.0 ZW mist 4.4 Sylt 762.5 N betrokk. 6.4 Hamburg 760.8 NNW regen 6.0 Groningen. 763.5 NO betrokk. 3.0 Helder 764.3 NNW licht bew. 8.7 Rotterdam 764.8 stil nevelig 4.6 Vlissingen. 764.6 0 bewolkt 4.7 Gris-nez 763.8 0 onbew. 2.8 Haparanda 770.7 WZW bewolkt 5.1 Hernösand. 770.9 stil betrokk. 2.4 Stockholm 767.6 ONO id. 6.1 Neufahrwasser 765.4 Z mist 1.1 Kopenhagen 762.6 OZO regen 7.4 Breslau. 764.4 ZO oewolkt 1.3 Munchen 763.1 NO zw. bew 2.2 Chemnitz 764.1 ZZO id. 0.4 Carlsruhe 763.U N debt bew. 0.6 Maastricht 764.4 Z mist 0.4 Parijs 762.7 NNO 011 bew. 0.1 Clermont 762.0 ZW licht bew. 4.3 Nice (Obs.340 M.) 766.2 id. 11.6 Officieele opgave van heden-middag van filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 9.8" O. Hot gebied van liooge drukking nam in betee- kenis af en is t ans beperkt tot Scandinavië en de Oostzee, terwijl over Ierland en de Golf van Biscaye ondiepe depressies aanwezig zijn. De temperaiunr is in liet Noorden van Scandi navië boven de normalein tie meeste andere landen er benedén over het vasteland vrij wel. In den voormiddag zijn de barometers bier te lande weinig veranderd. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Zuid-Oostelijken wind. Temperatuur te Rotterdam te 11.30 u. 9.2° C. Hoogste temperatuur gister-middag 2£u. 11.0° C. Laagste temperatuur heden-morgen 4u. 1.2° C. BEURS VAN SCHIEDAM, 15 Oct. 1904. Olficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 15 October. Moutwijn: /'li 1/3. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: willig. Bond van Distillateurs Moutwijn 12. Jenever: f 15.50. Amst. proef f 17. Prima G r a a n s p i r i t u s /21a21i/2. Spoeling: f 1.60. Wisselkoersen te Rotterdam, 15 October. Per Telegraaf. Londen kort 12.05 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.95 3 Antwerpen - 47.87i/2 3 Duitsche Rijksbankpl. -59.17^ 5 AMSTERDAM, 14 October. Rogge op lev. zonder noteering. Raapolie (officieel) vliegend f23, 22J/2in de stad fper Novi/Dec. t 22a/8Mei f 22/4 225/a. Lijnolie (pfficieelj vliegend ti7'/2, '171/4111 de stad Feor. t' 1717; Jan./Mei f l7*/8» I7'/ï, I73/s; Juni/Aug. f 18. HAMBURG, 14 October. Spiritus vastpei-Oct. mk. 273/8 Nov./Dec. 27J/a (z.t.) Koffie (ten 6 u. 17 m.) per Dec. 35^, Maart 36'r, Sept. 37'/a- Stemming prijsh. Suiker (ten 6 u. 17 m.) per Oct. 21.65, Jan./Maart 22.05; Mei 22.40; Aug. 22.70. Stem ming prijshoudend. BERLIJN 14 October. S p i r i t u sin loco PARIJS,- 14 October. (^Slotkoersen) Tarwe prijsh.; per Oct. fr. 23.45, betaald, per Nov. fr. 23.65, a 23.70, per Nov./Dec, fr. 23.75 per 4 md. van Nov. fr. 24.beide betaald, per 4 eerste md. fr. 24.65, fr. 24.55 a 24.60, B ogge kalm; per Oct. fr. 15.80 a 16, per Nov. fr. 16 a 16.25, per Nov./Dec. fr. 16 a 16.25, per 4 md. van Nov. fr. 16.25 a 16.50, per 4 eerste md. tr 17. S p i r i t u s (op koers) hooger per Oct. fr. 44.25 j i^ov.43.ieerste m l. 42.24, 4 a I. vaa ,vlu 41.5J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3