Stads- en Gewestelijk Nieuws. krachtig vervolgd. Wij drijven zoo heet het de Russen tegen den linkeroever van de Hoenho aan en brengen hun intussch'en zware verliezen toe. Meer dan dertigkanonnen zijn ergenomen. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt vele honderden. Het plan van den vijand is volkomen verijdeld. Zijn aanvallende beweging is geheel mislukt. De verliezen der Russen kunnen niet minder dan 30,000 man zijn. De buit bestaat, behalve uit de kanonnen, uit een onmetelijke hoeveelheid kisten munitie en ontelbare geweren. De verliezen der Japanners op 11 en 12 dezer bedroegen 15 officieren gesneuveld en 46 gewond, en 1250 soldaten. TOKIO, 16 October. De Russen hebben 4500 dooden op het slagveld achtergelaten. Alleen reeds voor Koeroki's leger werden de verliezen der Russen op 20,000 man geschat. Okoe meldt, dat hij vóór den slag van den 14en 2 0 0 0 1 ij k e n van Russen heeftgevondenenbegra- v e n. In volgende berichten stijgt de opgave aldoor. De verslagen van Nodzoe en Okoe zijn nog onvolledig, maar alles duidt aan, dat Ojama's schatting van 30,000 man voor de Russi sche verliezen veel te laag is. 10KI0, 16 October, 11 u. 's ochtends. Er komen aldoor berichten van het gevechtsterrein. Naar de gewone berekening, berustende op het aantal gevonden lijken, en de gevechten van den 14en en 15en in aanmerking genomen, gaan d e verliezen der Russen de 40,000 te boven. Yan de verliezen der Japanners komen de berichten stuksgewijs. Zij zijn gering in ver gelijking met die der Russen. Okoe's verliezen van den lOen tot den 14en zijn 2100 officieren en minderen dood of gewond. TOKIO, 16 October. (1 u. 's middags.) Een ver slag over de Russische verliezen, omtrent midder nacht ontvangen, meldt A olgens bericht uit het centrum zijn er op den 13en 150 gevangenen gemaakt. Het aantal gesneuvelde Russen op den 13en wordt onderzochthet zal de 500 halen. Op den 14en verloor de vijand 1000 dooden en 100 gevangenen.JHet aantal buitgemaak te geweren, kanonnen en wagens wordt onder zocht. Het geheele aantal Russen dood op het slagveld gelaten vóór het front van het centrum wordt op 2500 geschat. Het reeds bekende aantal gesneuvelden vijanden is 8515, maar de verliezen in de hevige gevechten van den 14en en 15en zijn in deze getallen niet begrepen. Bovendien worden er zooals altijd velen niet gevonden. Het aantal dooden van den v ij and, op het slagveld gebleven, gaat dus de 1 0,000 te boven. De Oostzee-vloot. Het schijnt thans bijna zeker te zijn, dat de Rus sische oostzee-vloot naar de Oost-Aziatische wate ren is vertrokken. Het Tetegraaf-Agentschap verneemt uit Libau, dd. 15 dezer: Heden-nacht om 1 uur is de Oosizeevloot de haven uitgevaren en heeft zee gekozen. Ut, A Hinge, (op Bornholm) word dd. 16 October gest ind In den voormiddag zijn hier de schepen van de Russische Oostzeevloot voorbijgevaren. Het waren zes linieschepen, waaronder waarschijnlijk het admiraalsschip, 11 kruisers, 2 torpedojagers, 4 torpedobooten en 5 transportschepen Uit Uruguay. De Kamer en de Senaat keurden de grondslagen van den vrede, door de regeering geteekend, goed. Uit Duitscli Zuid-west-Afrikn. Leutwein ontving in Rehoboth de tijding van de oorlogsverklaring van Hendrik Witbooi, die volgens deze verklaring geschiedde, omdat de Duitschers van plan waren de inboorlingen te ontwapenen. De Koning van Saksen -J-. Reuter seinde Zaterdag uit Dresden De Koning van Saksen is heden-ochtend om 5 minuten voor half drie te Pillnitz overleden. Georg van Saksen werd geboren te Pillnitz den 8sten Augustus 1832, huwde den Hen Mei 1859 te Lissabon met Maria Anne infante van Portugal, en volgde den 19den Juni 1902 zijn kinderloos overleden broeder koning Albert op. Koning Georg laat vijf kinderen na, drie zoons en twee dochters. Zijn laatste levensjaren waren verduisterd door de treurige omstandigheden in het huiselijk leven van den kroonprins Friedrich August, wiens gemalin, kroonprinses Louise, verleden jaar het hof van Dresden ontvluchtte, een geschiedenis, die onzen lezers nog versch in het geheugen lig gen zal. In den laatsten tijd zijn er geruchten in omloop dat door bemiddeling van Z. H. den Paus zou beproefd worden een verzoening tot stand te brengen "tusschen de gravin Montiguosa en haren gemaal. Misschien dat het overlijden van den ouden, strengen, onverzoenlijken koning deze verzoening eerder tot stand zal doen komen en prinses Louise eens in werkelijkheid zijn zal, wat zij door den dood van haar schoonvader feitelijk geworden is: koningin van Saksen. De nieuwe koning heeft vijf kinderen, drie jon gens en twee meisjes, waarvan de oudste, Georg, den leeftijd van elf jaren heeft bereikt. Uit Rome. Bij gelegenheid van het 50-jarig jubilé der Onbevlekte Ontvangenis, zal de Paus een encycliek uitgevennaar men verzekert zou deze de verheerlijking van het Pontificaat van Pius IA bevatten. Mgr. Giulio Fonti aartsbisschop, van Angira en Nuntius in Brazilië, is door het Vaticaan ge machtigd om het presidium te aanvaarden van de arbitrage-commissie, belast tot onderzoek en oplossing van een grenskwestie, die, tusschen Brazilië en Bolivia gerezen is. Griekenland. De minister van Financiën, Simapoelo, heeft zijn ontslag genomen. Schiedam, 17 October 1904. GEHEENTE-BEGROOTING. I. Algemeene beschouwingen. Een lid der 1ste Afdeeling heeft met genoe gen vernomen, dat tegenwoordig bij Gemeente werken wordt geïnventariseerd. Gaarne ziet hij de Leden van den Gemeenteraad in de gelegen heid gesteld^ van de desbetreffende staten inzage te kunnen nemen. Die wensch wordt door alle leden gedeeld. Een lid in de 2de Afdeeling merkt op, dat de eerste indruk dezer Begrooting niet ongunstig is. Het verheugt hem dat geen belasting-verhoo ging is voorgesteld, terwijl toch vele posten van uitgaaf zijn verhoogd, als gevolg van raadsbe sluiten. Een niet gering bedrag blijft als sluitpost voor onvoorziene uitgaven over, terwijl het begin- saldo f40.000.— en het eindsaldo f9000.— be draagt. Zoolang echter de gewone uitgaven de gewone inkomsten overtreffen, kan men eene Be grooting niet als gunstig bestempelen. Verbete ring van veel straten, van rioolstelsel en water- verversching, verbetering van den treurigen toe stand en het afstootende uitzicht op de stad aan de spoorzijde, spoorweg-verbinding, uitvoering der woningwet zijn alle zaken, die aanzienlijke uit gaven zullen vorderen. Het moet daarom betreurd worden, dat van een ernstig streven naar zuinig heid in deze Begrooting niets blijkt. Een lid der 3de Afdeeling wenscht te verkla ren dat hem deze Begrooting is meegevallen en drukt daarom zijn spijt uit, dat geen post is uit getrokken tot herstelling van het stuk kaaimuur, strekkende van af de Kaarsenfabriek tot aan de Buitensluis. Een lid wenscht in de bijbegrootingen ook de posten van het vorig jaar vermeld, in zooverre daarvoor geen regelen zijn voorgeschreven. Uitgaven. Volgn. 57. Presentiegeld voor Leden van den Raad. Een lid der 3de Afdeeling stelt voor dezen post te schrapepn. Zijns inziens was de hoofd post te schrappen. Zijns inziens was de hoofd- vele Leden van den Raad het presentiegeld niet zouden hebben aanvaard. Nu gebleken is dat dit verkeerd is gezien, acht Spreker het beter dezen post van de Begrooting af te voeren. Volgn. 68. Kosten van aanplakken. Een Lid in de 1ste Afdeeling vraagt hoe Burge meester en Wethouders thans denken over ver pachting van het recht aan particulieren. Ten vorigen jare werd door hun College toezegging gedaan, daarmede spoedig te zullen aanvangen. Volgn. 72. Presentiegeld van de leden der Commissie van voorlichting. Een Lid der 1ste Afdeeling maakt de opmer king, dat op dit oogenblik bedoelde Commissie uit 8 leden bestaat. Hebben Burgemeester en Wethouders het voornemen de Commissie vol tallig te maken. Volgn. 85. Jaarwedden enz. Een Lid der 2de Afdeeling vraagt, hoewel niet bij dit volgn. thuis behoorend, of verhoo ging der jaarwedden van de Wethouders noodig is om daardoor de beste krachten uit de Gemeente beschikbaar te hebben. Een Lid der 3de Afdeeling vraagt inlichtingen over dezen post, voornamelijk over de binnen- lijnsche „kosten van beschrijving" enz. Hoe is de controle over de plaatselijke belasting en over de invordering? Een ander Lid maakt bezwaar tegen de jaar wedde van den Marktmeester en wél om den titel van dezen post, maar zal zijne opmerkingen maken bij de behandeling der Begrooting in den Raad. i Volgn. 91. Belooningen, Politie etc. Een Lid der 2de Afdeeling merkt op, dat de meerdere uitgaaf voor Politie ad f2200.— nog in deze Begrooting moet worden gebracht. Volgn. 99. Belooningen Brandspuitlieden. Een Lid der 1ste Afdeeling vraagt hoever de overwegingen in zake de aanschaffing van mechanische brandbluschmiddelen gevorderd zijn. In de 2de en 3de Afdeeling wordt geklaagd over late uitbetaling der premiën; men wenscht dat hierin verandering kome. Volgens een Lid in de 2de Afdeeling is de premie bestemd als belooning voor blusschingswerk bij gelegenheid van den brand in de „Adelaar" nog niet uitbe taald. Nog werd in de 3de Afdeeling gevraagd hoe het staat met de reorganisatie van de Brand weer. brenging van de ladderbergplaats Westvest naar de nieuw gekochte perceelen Korte Haven wen- schelijk. De post van 800.voor vernieuwing van genoemd ladderhok kan dan vervallen. Een Lid der 2de Afdeeling merkt op, dat de stoombrandspuit niet beantwoordt aan de eischen en dat de gelden voor de Mentor uitgegeven tot het nazien der boeien beter besteed zullen zijn aan verbetering van de inrichting der brandblusch middelen. Een ander Lid wenscht de Brandweer op mili taire leest geschoeid te zien, met betere bezoldi ging van het personeel en betere oefening. Volgn. 106. Kosten Openbare Zwemplaats. Een Lid in de 1ste Afdeeling acht, de bestaande regeling van den toestand aan de openbare zwem plaats onvoldoende. Het reserveeren voor betalen- den is oorzaak, dat de gelegenheid tot zwemmen voor niet-betalenden te beperkt is, met het gevolg dat deze laatsten zich daartoe dikwijls op andere, zeer gevaarlijke plaatsen begeven, waar elk toe zicht ontbreekt. Z. i. zou dienen gemaakt te wor den een eenvoudige inrichting aan den Maaskant uitsluitend voor niet-betalenden, onder behoorlijk toezicht. Een ander Lid vindt de bestaande zwem plaats te klein en wenscht deze te zien vervan gen door een grootere aan den Maasoever, ver deeld in twee afdeelingen, een voor betalenden en een voor niet-betalenden. Een Lid der 2de Afdeeling wenscht den zwem meester van 2 tot 3 uur in de gelegenheid te zien gesteld om te gaan eten, aangezien er op dat uur weinig bezoekers zijn. Volgn. 108. Kosten van keuring van levens middelen. Een Lid der 1ste Afdeeling wenscht Burge- gemeester en Wethouders in overweging te geven over te gaan tot instelling van een keur op voe dingsmiddelen vooral op melk en verduurzaamde levensmiddelen. Een Lid der 2de Afdeeling maakt de opmer king dat er veel visch van ondeugdelijk gehalte wordt verkocht buiten de vischmarkt. Volgn. 109. Jaarwedden personeel openbare werken enz. Een Lid der 1ste Afdeeling wenscht tot Bur gemeester en Wethouders de volgende vraag te richten: Wanneer is Uw advies te wachten op het voorstel—Van der Schalk dd. 29 Juni 1902, luidende „De Raad verzoekt Burgemeester en Wethou „ders voorstellen te doen tot vergrooting van „het bassin aan de Begraafplaats, waardoor het „mogelijk zal zijn over te gaan tot demping van „de sloot aan de Lange Singelstraat." Een Lid der 2de Afdeeling vraagt of, met het oog op de Woningwet, een Inspecteur voor dc bouwpolitie moet worden benoemd. Volgn. 110. Onderhoud van torens, poorten enz. In alle Afdeelingen wordt gevraagd naar de bestemming van het huis aan de Lange Haven (Bordes). Volgn. 111. Onderhoud van straten, pleinen enz. Volgens een Lid der 1ste Afdeeling zijn de ge volgen van bezuinigingen in vorige jaren niet uitgebleven. De toestand der straten acht hij in 't algemeen slecht. Aan de lijst van straten die ter verbetering zijn voorgedragen wenscht hij toe te voegende Buitenhavenweg. Ook geeft hij in overweging geleidelijk over te gaan tot be strating der Gemeentestraten gelegen tusschen Dwarsstraat en Groenelaan. Een ander Lid bepleit verbetering in de be strating van de Oranjestraat. Nog wordt opge merkt, dat de specificatie der te verbeteren straten wijst op een zeer stiefmoederlijke bedeeling der z.g. binnenstad. Eenige Leden stellen voor dezen post met f 500. te verhoogen tot het nemen van een proef van „Westrumiteering" van het plein bij de Buitensluis en het Wilhelminaplein. Een Lid der 2de Afdeeling wenscht dat de werkzaamheden niet altijd op tijden plaats heb ben, waarop de werkloonen het hoogst en de arbeidstijden het korst zijn, en dat bij den post f6500.werkloonen voor vernieuwing van stra ten enz. van bevoegde zijde hierop gelet worden. Een Lid der 3de Afdeeling vraagt hoe het komt dat de pas aangelegde Nassaustraat nu reeds moet worden vernieuwd. Meerdere Leden wa ren van oordeel dat afsluiting dezer straat voor zwaar beladen voertuigen gewenscht is, aange zien aan deze straat als toegangsweg voor de fabrieken aan de Westerkade en Willemskade geen behoefte is. (Slot volgt.) Ned R, K. Volksbond. Afd. Schiedam. Volgn. 100. Onderhoud Brandbluschmiddelen. Een Lid der 1ste Afdeeling wenscht naar aan leiding van dezen post de aandacht te vestigen op het denkbeeld „Gemeentelijke Brandverzeke ring." Volgn. 101. Onderhoud Brandweerkazernen. In alle afdeelingen achten eenige Leden over- Gister-middag hield de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, onder voorzitterschap van den heer Th. J. H. Mouwens, hare maand vergadering. Nadat het harmonie-orkest »St. Ambrosius" directeur de heer J. F. M. Smit, hare opwekkende tonen had laten weerklinken, werd de vergadering door den Voorzitter met gebed geopend en de notulen door den secretaris, den heer A. S. Mar- revee, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna gaf »St. Ambrosius" nog een goed ingestudeerd nummer ten beste en deed de Voorzitter mededeeling, dat zich wederom een achttal nieuwe leden had aangemeld. Voorz. sprak den wensch uit, dat men nog meer krachten moest inspannen om het ledental te zij nog meer dan voorheen aan de verwachtingen zal voldoen. Wat het Fonds tot Weduwensteun aangaat, blijft het getal leden stationnair. Het zoo geringe bedrag dat men als contributie moet betalen, moest aanleiding zijn, dat er nog meer leden daarbij toetreden, daar toch hij een grooter getal leden zooveel te meer aan de weduwe kan worden uit gekeerd. De Sociale Cursus, die deze week door verschil lende omstandigheden werd uitgesteld, zal a.s. Woensdag, '19 October, aanvangen. De Voorzitter wees op het hooge belang van dezen cursus en het flinke succes, dat hij verleden jaar heeft gehad. Hij hoopte, dat er weder door vele leden van gebruik zal worden gemaakt, daar er geen contributie voor wordt geheven en men bovendien in de gelegenheid wordt gesteld tegen geringe vergoeding het Katholiek Sociaal Weekblad ter lezing te bekomen. De weleerw. heer v. d. Berg zal den cursus weder op genoemden datum openen, terwijl dan tevens tot verkiezing van een bestuur zal worden overgegaan en de propagandaclub verschillende geschriften verkrijgbaar zal stellen. Voorts deed de Voorzitter mededeeling, dat er is opgericht een nieuwe onderafdeeling en wel de schermvereeniging »St. Michaël." De Voorzitter twijfelde er niet aan of zij zal uit waardige leden bestaan, die evenals St. Michaël naar de bevelen van zijn opperbevelhebber, God, luisterde, ook de wenken van het afdeelingsbestuur steeds zullen ter harte nemen. Voorzitter wenscht de nieuwe afdeeling toe, dat zij steeds in bloei zal mogen toenemen. In de eerstvolgende vergadering zullen 5 aan- deelen in de leening van het Bondsgebouw worden uitgeloot en zal daarna ook de betaling der rente van de aandeelen geschieden. De Voorzitter bracht verder nog een woord van hulde aan den vroegeren redacteur van de Nieuwe Schiedamsclie Courant, den heer B. G. G. Verhoeve, die als lid altijd flink in de Bondsver gaderingen voor zijn meening uitkwam en in zijn kwaliteit van redacteur steeds zulke degelijke verslagen, van de Bondsvergaderingen maakte. Hij hoopte, dat zijn opvolger, den heer N. J. M. Dresch, evenals de heer Verhoeve, steeds de belangen van den Bond zal behartigen en sprak den wensch uit, dat hij hem in zijne voetsporen zal volgen. Den heer Verhoeve wenschte hij verder toe dat hij vele jaren werkzaam zal mogen zijn in zijn nieuwen werkkring. Den 16en November zal, naar de voorzitter verder mededeelde, in de groote zaal van »Musis Sacrum" door het Harmonie-orkest »St. Ambro sius een matinee worden gegeven, waarvan, naar hij hoopte, zeker een druk gebruik zal worden gemaakt. De ongunstige uitslag van de herstemming voor de Kamer van Arbeid voor de Alcohol-industrie werd ook nog door den Voorzitter ter sprake gebracht. De ijver, door de leden bij deze verkiezing aan den dag gelegd, is zeer gering geweest en daarom spoorde de Voorzitter de leden aan, voortaan in deze meer activiteit te betoonen. Hierna werd door den Voorzitter de houding uiteengezet, die het bestuur van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond in verband met de werkstaking der glasblazers alhier, heeft aangenomen, meer speciaal wat het verleenen van steun aan de stakers aanbelangd. Door enkele leden werden verschillende wenken gegeven, die, naar de Voorzittter verklaarde, in de vergadering, welke heden-(Maandag)-avond met ^Patrimonium" plaats vindt, door het bestuur in ernstige overweging zullen worden genomen. De heer J. J. van Hees, alsnu het woord ver- krijgend, betoogde, dat deze werkstaking voor de zooveelste maal heeft geleerd, dat de christelijke arbeiders zich nog meer moeten organiseeren. Hij spoorde alle katholieke werklieden, die nog niet georganiseerd zijn, aan, zich aan te sluiten bij een der afdeelingen van den R. K. Volksbond. Vooral van de vakorganisatie moet de groote kracht uitgaan Ten slotte zeide de Voorzitter, dat ter gelegen heid van het St. YVillebrordusfeest de weleerw. pater B. G. Verhey een feestrede zal houden. Het 12£ jarig bestaan der afdeeling zal den 2en Kerstdag op waardige wijze worden gevierder zal dien dag een plechtige Hoogmis voor de leden in de kerk van O. L. V. Visitatie aan God worden opgedragen, waaronder de zeereerw. heer pastoor H. J. A. Coppens de feestpredikatie zal houden. In den namiddag zal verder een feestvergade- ring plaats hebben. Het deed den Voorzitter genoegen nog te kunnen vermelden, dat de tooneelafdeeling »Alberdingk Thym" weder tot den Bond zal toetreden. »St. Ambrosius" voerde daarna nog een zeer gewaardeerd nummer uit, dat een daverend applaus ten deel viel. De heer N. J. Elgers verkreeg bij de rond vraag nog het woord. Hij stelde een motie voor, waarin de vergade ring de tot heden gevolgde houding van het afdeelingsbestuur in zake de werkstaking der glasblazers, goedgekeurd. Deze motie werd met algemeene stemmen aan genomen. Hierna sloot de Voorzitter met het gebruikelijke gebed de vergadering. vergrooten Vervolgens werd door hem medegedeeld, dat de propaganda-club in haar jongste vergadering is gereorganiseerd en thans flink in orde is, zoodat Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie zakwoordenboek Ned. taal2 bierfusten notitie boekje ring met sleutels ledige portemonnaie 2 KG gewichtsportwagentjekinderzak met portemonaie enz.R. K. gebedenboekjefleschje medicijn sleutelboezeroen. Terug te bekomen aan de volgende adressen '1 portemonaie met geld, G. Koogje, Broersveld, 11018; 1 wit kinderbontje, B. Jönsthövel, Korte Haven, 9; 4 briefjes van een huis van koop met recht van wederinkoop, S. Rosman, Broersveld, 5110rozenkrans, wed. Willebrand, Broersvest, 3917 bal van een fietslioorn, E, Verveen, Breed- straat 54rozenkrans. L. Suttorp, Singel 105 lorgnet in étui en zilveren vingerring, H. v. Bockhove, Lange Nieuwstraat 413 gekleurd handschoentje, S. Poort, Westmolenstraat, 53 rozenkrans, kantoor Gem. reiniging, Buitenha venweg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2