Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws. De gezant Hajasji, door een medewerker van Reuter ondervraagd, zeide dat Japan niet kan beoordeelen of de tijd reeds gekomen is om over vrede te onderhandelen. Dit moet aan den Tsaar overgelaten worden. Er is geen reden waarom de krijgsverrichtingen niet gedurende den winter voortgezet zouden worden. Het belangrijkste punt dat nu door de Japanners genomen moet worden, is Tië-ling. Daarna kan niets het oprukken van de Japansche troepen naar Charbin tegenhouden. Uit Duitschland. De Duitsche vloot gaat reeds haar voordeel doen met de lessen van den Russisch-Japan- schen oorlog. Zij zal zich vooral toeleggen op het gebruik van mijnen voor zeegevechten. Kei zer Wilhelm heeft in verband hiermee een nieu wen post ingesteld, dien van inspecteur van de kust-artillerie en van den mijnen-dienst. Kapi tein-ter-zee Franz is als zoodanig benoemd. Tot- dusver bestond bij de Duitsche zeemacht enkel een commissie voor het beproeven van mijnen. De Koning van Saksen f. Het lijk van koning George is gister-avond met een boot uit Pillnitz te Dresden gebracht. De begrafenis zal morgen (Woensdag) plaats hebben. Kroonprins Friedrich heeft als koning Frie- drich August III de regeering aanvaard. De nieuwe koning is 39 jaren oud. Na een voorbereidende gymnasiale opleiding ontvangen te hebben, stu deerde hij eenige jaren aan de universiteiten te Strassburg en te Leipzig. Op zijn een en twintigste jaar deed hij een reis naar het buitenland. In 1891 trad hij met Louise Antoinette van Toscane in het huwelijk. Aan gravin Montiguoso, die met haar jongste dochtertje de villa Wartegg bij Staad aan het Meer van Constans bewoont, is onmiddellijk na het overlijden van den koning daarvan bericht gezonden. Zij was van plan, naar Florence te reizen om daar den winter door te brengen, doch toen de berichten uit Pillnitz ongunstiger werden, besloot zij in Wartegg te blijven. In haar omge ving houdt men een terugkeer naar Dresden niet voor onmogelijk. Men weet, dat het haar innigste wensch was, hare kinderen te zien. De oudste zoon, kroonprins George, is nu 11 jaren oud. Hij heeft twee broers en drie zusjes, waar van het jongste, prinses Pia Monika, dat 4 Mei 1903, na de scheiding der ouders, geboren is, bij de moeder op Wartegg woont. Keizer Wil helm heeft koning Friedrich August een telegram van deelneming gezonden, vereenigd met de beste wenschen voor diens koningschap. De koning van Engeland heeft het hof een rouw van 3 weken voorgeschreven. Uit Rusland Uit Tabris wordt van 15 dezer gemeld, dat de cholera daar toeneemt. lederen dag sterven 300 of 400 menschen aan de ziekte. De Armeensche bevolking verlaat de stad. Uit Frankrijk. Volgens de Figaro zou de volgende wereld tentoonstelling te Parijs niet in 1911, maar eerst in 1920 komen als vreugdefeest over het 50- jarig bestaan der republiek. Uit Portugal. Het Kabinet heeft zijn ontslag genomen. Uit Italië. Te Milaan hebben onbekenden beproefd het Russische consulaat in brand te steken. De deu ren waren vooraf met petroleum begoten. De vlammen zijn echter spoedig gedoofd. Men ge looft, dat de brandstichting het werk is van Italiaansche anarchisten en Russische nihilisten. Uit Rome. Z. H. de Paus verleende Zaterdag-middag in de Consistorie-zaal audiëntie aan de te Rome vertoevende Fransche katholieke rechtsgeleerden. De Paus spoorde hen aan te volharden met woord en geschrift in den strijd voor de rechten der Kerk en voor de bezittingen der religieuzen. Na de algemeene audiëntie, wordt aan de Figaro geseind, ontving Z. H. eenige Congressisten afzonderlijk. Tegenover hen al len sprak de Paus zijn droefheid uit over den tegenwoordigen toestand in Frankrijk, echter tegelijkertijd zijn Vast besluit te kennen gevende om niet te wijken. Er hebben zich reeds 4000 personen uit alle landen aangemeld om deel te nemen aan het Maria Congres dat in December te Rome gehou den zal worden. Alle congresleden zullen een toegangskaart ontvangen voor de plechtigheid der kroning van Maria in St. Pieter. De H. Vader volgt met groote belangstelling de restauratiewerken der Sixtijnsehe kapel die bewonderens waardig vlug vorderen. Z. H. bezoekt de werken persoonlijk zeer dikwijls. Met November hoopt men gereed te zijn voor het consistorie, maar het is nog niet zeker of het in de kapel gehouden zal worden. De patriarch van Jerusalem Z.Z. Cyrillus VIII, is te Constantinopel en op kosten van den sultan gehuisvest in een paleis met zijn gevolg. De sultan heeft hem het grootkruis der Osmanieorde met briljanten geschonken. De patriarch wordt deze week te Rome verwacht. Uit Duilsch Zuid-west-Afrika. Majoor Lengerke melde gisteren, over Kaapstad Sedert 5 dezer is de stam der Witboi's in opstand. Op dienzelfden dag vielen talrijke benden Hotten- totten onder Morenga de compagnie van Wehle bij Burneis aan, ten westen van de Karasbergen. Zij werden met verlies teruggeslagen. Ik sta met 450 man en 4 kanonnen bij Warmbad en Zand- fontein. Te Keetmanshoop zijn 430 man met 2 kanonnen. De gemeenschap met het noorden is afgebroken. Schiedam, 48 October 4904. GEMEËNTE-BEGROOTING. H. (Slot.) Volgn. 442. Onderhoud, van markten enz. Een Lid der 3de Afdeeling verdedigt de billijk heid eener Beursbelasting. Enkele Leden waren van oordeel dat door dezen maatregel het bezoek zal verminderen en de op brengst daardoor een te klein bedrag zal worden. Volgn. 444. Kosten'van bruggen en overzetveeren. De toestand bij het overzetveer aan den Buiten havenweg geeft volgens een Lid der 1ste Af deeling reden tot klagen. Herhaaldelijk wordt daar door Bommen en Loggers het vaarwater dermate versperd dat de pont niet kan varen. Niet zelden wordt ook de ketting vernield. Bo vendien wordt door haringtonnen en andere za ken, afkomstig van deze schepen, het grootste gedeelte der kaden aldaar in beslag genomen, waardoor het lossen van stoombooten en andere vaartuigen onmogelijk wordt gemaakt. Nog wordt opgemerkt dat in de Bommenhaven twee wrakken liggen. Wordt hiervoor havengeld betaald Een Lid in de 2de Afdeeling vraagt naar aan leiding van den binnenlijnschen post f 800.voor hulppersoneel of hierop gerekend is bij den post werkloonen bij fabricage. Een Lid in de 3de Afdeeling merkt op dat de kosten van onderhoud der Koemarktbrug tel ken jare zoo hoog zijn. Waaraan is dit toe te schrijven Volgn. 446. Kosten van Kaaimuren, havens enz. Een Lid der 2de Afdeeling acht een dubbel stel Sluiswachters aan de Buitensluis noodig. Bij den post f 900.— voor stoomgebruik ten dienste der boeien wenscht een Lid dierzelfde Afdeeling na afloop van het thans bestaande contract prijsopgave van meerdere ondernemers. Uit de gevoerde discussie over uitdiepen van havens bleek verder nog op dit punt verschil van gevoelen te bestaan. Voorstellen te dezer zake werden echter niet gedaan. Een Lid in de 3de Afdeeling vraagt hoe het staat met de regeling der jaarwedden van som mige ambtenaren, wier salaris nog niet of niet afdoende is geregeld. Een ander wenscht nadere ophelderingen om trent onderhoud van kaaimuren, met duidelijke opgave welke kaden worden bedoeld. Voln. 447. Onderhoud klokken enz. Een Lid in de 2de Afdeeling vraagt vervan ging der bestaande uurwerken door langs elec- trischen weg gedrevenen overwogen is. Volgn. 424. Dag-en weekgelden der werklieden. In de 1ste Afdeeling acht 'een Lid het loon van den baas der arbeiders te laag. Een an der de tegenwoordige belooning voor die betrek king voldoende achtend, zoude een eventueele ver hooging liever in den vorm eener gratificatie toe gekend zien. Een Lid in de 3de Afdeeling vraagt of naar aanleiding Van een in 't vorig jaar ingekomen adres de herziening van de jaarwedden der ge meente-werklieden reeds in bewerking is. Volgn. 131. Kosten van verlichting en verwar ming der schoollokalen. Meerdere Leden in de 1ste Afdeeling pleiten voor centrale verwarming der schoollokalen, den wensch uitsprekend, dat bij voorkomende veran deringen hierop worde gelet. Verder wil een Lid de hoofden der scholen van de verplichting ott het 'schoonhouden der lokalen ontlasten en dit opdragen aan reiniging of gemeentewerken. Volgn. 441 Kosten van Vakscholen. Een Lid in de 3de Afdeeling wenscht dezen post met f 100.te verhoogen. Hoe meer toch de vakschool waarvoor deze subsidie wordt uit getrokken bloeit, des te meer zal der gemeente vakschool eventueele klassesplitsing worden voor komen, en zal aldus verhooging der subsidie, der gemeente indirect financieel ten goede komen. Volgn. 148. Subdieën aan Godshuizen. Een Lid in de 3de Afdeeling vraagt ophel dering aangaande de wijze waarop het onder dezen post uitgetrokken bedrag wordt besteed. Volgn. 177. Kosten van stichting van schoollo kalen enz. In de 1ste Afdeeling vraagt een Lid nadere bijzonderheden met betrekking tot den voorge nomen bouw eener nieuwe school. Eenige Leden in de 2de Afdeeling dringen te dezer zake aan op meerderen spoed. Inkomsten. Volgn. 14. Marktgelden, wik- en weegloonen. Een Lid der 1ste Afdeeling wenscht den bin nenlijnschen post „opbrengst van verpachting" geschrapt te zien. Een Lid in de 2de Afdeeling heeft eveneens bezwaar tegen dezen post, zijnde hij een prin cipieel tegenstander der kermis. Volgn. 17. Schoolgelden enz. Een Lid in de 3de Afdeeling vraagt of de mogelijkheid bestaat over te gaan tot invoe ring van proportioneele schoolgeldheffing zij het dan ook desnoods enkel bij het middelbaar on derwijs. Volgn. 37. Bijdragen voor bijzondere doeleinden enz. Een Lid der 2de Afdeeling wenscht den post groot f 857.— met f 100.te verhoogen in over eenstemming. met de begrooting Gemeente-Rei niging (hoofdstuk 8 der uitgaven). Voorts wordt in deze Afdeeling algemeen den wensch uitgesproken dat maatregelen .worden ge nomen ter grondige verbetering van de water- verversching. Begrooting Gasfabriek. In de 2de Afdeeling wenscht een Lid deze be grooting en evenzoo die van de Drinkwaterlei ding en het Pakhuis „de Nederlanden" inge richt te zien op dezelfde wijze als die der Ge meente-Reiniging. In de 3de Afdeeling vraagt een Lid of door Burgemeester en Wethouders is overwogen de gelden bestemd ter belegging in 3 u/<> Nederland in plaats daarvan ter aflossing aan te wenden. Voorts wordt de vraag gesteld, hoe het staat met de herziening in de wijze van administra tie der gemeente-bedrijven (Gas- en Waterlei ding). Een en ander naar aanleiding van door Burgemeester en Wethouders gedane toezeg gingen. Begrooting Drinkwaterleiding. In de 2de Afdeeling brengt een Lid den ar beidsduur en de loonen in dezen tak van dienst ter sprake. Opgave hiervan wordt gevraagd. G e m e e n t e-R e i n i g i n g. Een Lid in de 1ste Afdeeling wenscht te con- stateeren dat de uitgaven ten behoeve van den dienst jaarlijks hooger worden. Schutte rij. In de 1ste Afdeeling doet een Lid opmerken dat aangezien het batig slot van het loopende jaar wordt geraamd op circa f 1000.— meer dan dat van 1903 en de gemeente bijdrage op circa f 1000.— minder de uitgaven feitelijk geen ver mindering aanwijzen. Stad s-Z i e k e n h u i s. Een Lid in de 1ste Afdeeling spreekt den wensch uit dat het onderhoud van den tuin in gemeente- beheer worde genomen. Een ander mist op deze begrooting onder in komsten een post omschreven alsOntvangsten wegens vfcrplegingskosten van patiënten ten laste van het Burgerlijk Armbestuur. Tolksbadhuis. In de week van 10—16 Oct. 1904 werden geno men 178 baden 4ste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 29 regen 4 regen 414 school kinde.-a3ct!0 Jubilea. Den 23sten November is de agent van politie 4e klasse, W. Mulder 25 jaar bij het politiecorps in dienst en met 1 Januari a.s. zijn de agenten van politie 4e kl. H. v. Bellen en H. A. Eijkel- boom eveneens 25 jaar daarbij werkzaam. Op 1 Januari a.s. zal de hoofdagent G. Wage- maker zijn 25-jarigen diensttijd in dien rang bij het politiecorps alhier herdenken. De heer H. v. d. Weelen, leeraarin de natuurlijke historie aan de H. B. School alhier, heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Typhus. Er doen zich hier ter stede weder een paar ge vallen van typhus typho'idea voor. Bij den winkelier J. Voogd, in het Broersveld no 137, heeft men de toonbanklade gelicht en daaruit een geldbakje met f 2. ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. De 6 0-jarige F. van Dorp werd gister-namiddag om kwartier voor vijven op de Koemarkt door een zenuwtoeval getroffen, tenge volge waarvan de man viel en een bloedende hoofdwonde bekwam. Nadat v. D. weder het bewustzijn had terug gekregen, werd hij naar zijn woning in het Broersveld geleid. Het Kon. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin Prins Hendrik ontving Zaterdag in Rostock een deputatie van 't regiment no. 90, waartoe hij vroeger behoorde. H. M. Koningin Wilhelmina maakte Zondag in de prachtige ongeving van Krakow een rijtoer. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren van Soestdijk naar het buitenland vertrokken. De burgemeesters van Baarn en van Soestdijk deden H. M. uitgeleide. Aanslag op minister Kuyper. Dezer dagen maakten wij melding, dat van uit Lisse gevankelijk naar Haarlem was overgebracht een werkman, die beweerd moet hebben, van plan te zijn geweest den minister van Binnenl. Zaken, dr. A. Kuyper, dood te schieten. Naar men thans nader verneemt, is tegen den man een instructie geopend. De zaak moet niet zoo eenvoudig zijn als zij zich eerst liet aanzien. Nader meldt men uit Haarlem Omtrent den man, die het voornemen zou heb ben gehad een aanslag te doen op het leven van minister Kuyper, kan gezegd worden, dat hij, te Amsterdam een revolver koopende, in het bijzijn van een derde zei, dit voorwerp noodig te hebben om een aanslag te plegen op den minister. Die derde persoon is door de Amsterdamsche recherche naar Haarlem gebracht om dén man te herken nen, en waar de verdachte eerst werd aangezien voor een landiooper, die aan praatjesmaken leed, en die dan ook als landiooper, zonder middel van bestaan, zou terechtstaan, schijnt nu de instructie zich te bewegen op heel ander terrein. Koningin van Engeland. De Koningin van Engeland, die van Kopenha gen via Ylissingen naar Engeland terugkeert, wordt morgen (Woensdag, per extra-trein te Vlis- singen verwacht. H. M. zal vergezeld zijn van prinses Victoria en prinses Karei van Denemarken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer was bijeengeroepen voor eene vergadering op heden (Dinsdag) ten half twee precies. Tariefwet. De Boekelosche Stoombleekerij, de Nederlandsche Stoombleekerij en de Twentsche Stoombleekerij hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inhoudende eenige beschou wingen nopens den post no. 314 van het tarief, behoorend bij het ontwerp van wet tot vaststelling eener tariefwet. Op verschillende gronden richten adressanten tot de Tweede Kamer het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat ongebleekt katoen vrij worde ingevoerd. Alg. Bond vau R. K. Kiesvereenigingen. Onder presidium van mr. Dion Kooien werd Zaterdag te Utrecht gehouden de constitueerende Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Neder land. Nadat in het Concept-Reglement, hetwelk door een comité van voorbereiding was voorge steld, enkele wijzigingen waren aangebracht, werd dit in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Den kiesvereenigingen zal worden verzocht voor 1 December te besluiten, voor zooverre zij dit thans nog niet gedaan hebben, of zij al dan niet wenschen toetetreden, waarna tot de bestuurs verkiezing zal worden overgegaan. Onrereenigbaar. Naar men aan de Avondpost meldt, heeft de minister van Binnenl. Zaken beslist, dat de be trekking van onderwijzer practisch onvereenigbaar is met die van ambtenaar van Burg. Stand, daar een onderwijzer bezwaarlijk op de door de wet gewilde vaste dagelijksche bureau-uren op het bureau van den Burg. Stand kan zijn. H. IJ. S. M. Naar men verneemt, heeft de H. IJ. S. M. aan houders van vervoerovereenkomsten en andere vervoerconcessies medegedeeld, dat zij deze, na expiratie van den loopenden termijn, niet wenscht te vernieuwen. Dit moet in verband staan met de zeer lage vrachtprijzen bij deze overeenkomsten inderijd bedongen. Ongelukken. De portier Van den Berg, in dienst bij de Mij tot Expl. van Staatsspoorwegen, geraakte te Nijmegen beklemd tusschen het plankier van den trein en het perron. Inwendig gekneusd werd hij naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Het 8-jarig zoontje van den heer P. S., te Dirksland, had 't ongeluk, op 't erf achter de ouderlijke woning spelende te water te raken. Toen de moeder eenige oogenblikken later achter kwam, vond ze den kleine voorover in de sloot liggende, terwijl de levensgeesten reeds waren geweken. Men vermoedt dat de kleine, lijdende aan epilepsie, een toeval gehad heeft. Een ongeveer 40-jarig werkman te Amster dam was gister-middag aan 't schilderen in de kap van 't Centraal-station boven 't derde per ron. Om vier uur, toen 't schaftijd was, wilde hij op een ladder stappen, om naar beneden te gaan, maar stapte mis en viel een van vry aanzien lijke hoogte op het perron. Bloedend, en voorna melijk aan het hoofd verwond, werd hij door de politie per brancard naar het gasthuis vervoerd. Een origineel idée. Begaan met het lot der ingezetenen, die nu niet eens een behoor lijk bruikbaren schouwburg hebben, heeft iemand te Haarlem een brief gericht aan den markies van Casa Rierate Parijs, met verzoek een zijner vele millioenen te willen afstaan om daarvoor te Haarlem een een kunsttempel te bouwen. Matige rente werd toegezegd. De markies heeft werkelijk nog antwoord gezonden en door zijn secretaris laten berichten dat hij tot zijn leedwezen niet aan het verzoek kan voldoen. Brandstichting. De stichter van den brand in het houten kerkje der gereformeerde gemeente te Stolwijk blijft nog onbekend, in weerwil van het onderzoek van justitie en politie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2