Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Scheepvaart. Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. Intusschen is de zaak thans een nieuw stadium ingetreden. Op eene vergadering toch van den kerkeraad dier gemeente, werd, terwijl de weder opbouw van een nieuw kerkje werd besproken) een brief het vergaderlokaal binnengesmokkeld, die de bedreiging inhield, dat mocht tot weder opbouw worden besloten, het nieuw te stichten kerkje op dezelfde wijze als het vorige, zal wor den vernietigd. De schrijver van dezen brief is nog onbekend, maar toch kan hij voor de justitie een leiddraad zijn om den schuldige te ontdekken. Intusschen heeft de kerkeraad nog geen be slissing genomen, vreesachtig als ze is gewor den door den ontvangen dreigbrief. De leden der gereformeerde gemeente komen nu bijeen in de Nederlandsch Hervormde Kerk, onder gehoor van ds. L., doch dit heeft weder tot gevolg, dat de meeste hervormden niet meer van diens pree- ken zijn gediend en thuis blijven. Geen stroopers. De Zutph. Ct. meldt, dat tegen de marechaussees, die de onbezoldigde veldwachters als stroopers behandelde, een klacht is ingediend, die wellicht aanleiding zal geven tot een behandeling van de zaak voor den Krijgs raad. Ook de behandelingen van de zaak tegen den strooper voor de Rechtbank te Zutphen zal wel meer licht over het gebeurde doen opgaan. Een geduchte plaag. In het heidedorp Zwaagwesteinde (Fr.) heeft men tegenwoordig veel last van bunsings en marters, die bij nacht de kippenhokken bezoeken en deze uitmoorden. Bij den heer D. W. werden 80 kippen gedood, bij anderen 20 en 30. Ruim 200 kakelaars zijn reeds vermoord door de bloeddorstige dieren. Men zal er nu jacht op maken. Boo men. vergiftigd. Te Smallingerland was eene kwestie die de gemoederen nog al wat in beweging bracht. In het laatst van het vorig jaar vroeg de heer Bruins Slot, burgemeester dezer gemeente, aan den raad om rooiing van een rij eiken stamboomen, staande voor zijne nieuw gebouwde villa. Een adres van ingeze tenen vlak tegenover de villa wonende, kwam bij den raad in, om het verzoek van den heer Bruins Slot van de hand te wijzen. De raad besloot de boomen om den andere te rooien, zoodat er 6 werden gekapt en 5 ble ven staan. Die 5 echter kwijnden nu en druk werd er over gesproken dat zij vergiftigd waren. Een lid van den raad heeft over deze zaak onlangs geïnterpelleerd en aangedrongen op een ernstig onderzoek in dezen. De raad vereenig- de zich daarmede en droeg dat onderzoek aan Burgemeester en Wethouders op. Dat onderzoek heeft plaats gehad, waarvoor door Burgemees ter en Wethouders waren aangewezen de fir ma's Anne Bosgra en Tiete Bosgra, boomkweekers, te Bergum, en de heer J. Leenderts, rijkstuinbouw- leeraar, te Leeuwarden. Naar men verneemt, is het resultaat van dit onderzoek, dat moet zijn gebleken dat de boo men vergiftigd zijn tengevolge van het dempen der sloot aldaar. Aan kwade trouw in dezen valt volgens dit rapport derhalve niet te denken. Gebrek aan bewys. Vrouw L. van Lon- neker, die als verdacht van brandstichting, ge vankelijk te Ameloo was binnengebracht, is we gens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Werkstaking te Enschedé. Naar men verneemt, is van de zijde van de stakers bij de firma ten Cate een comité benoemd, dat abonné's van en adverteerder in het Enschédesch adverten tieblad zal bezoeken en hen met de aanhangige kwestie op de hoogte zal brengen. De Nederl- Typografenbond heeft steun toegezegd. De bezor gers van bladen, waarvan de firma agent is, besloten niet te staken, Zware verwonding. Zaterdag-nacht vonden twee jongens te Zevenbergen in de Lage Wipstraat de 20-jarige voerman M. L. zwaar ge wond op den grond liggen. Dr. W. de Lint verleende geneeskundige hulp en verklaarde dat de wonde in den rug ter breedte van 8 cM. met een mes was toegebracht. Vermoedelijk, zegt het D. v. N., schijnt L. in een vechtpartij te zijn geraakt, Vreeselijk veel bloed heeft de man verloren. De wonde moet hem zeer veel pijnen veroorzaakt hebben, dit blijkt wel uit het feit, dat door hem op de plaats, waar men hem vond een kuil was gegraven. Van de dader(s) tot heden nog geen spoor. De politie onderzoekt de zaak met groote ernst. Misschien zal ze wel gauw wat opheldering krijgen, doordat D., die Zaterdag-nacht en Zondag geheel buiten bewustzijn was, Maandag goed bij kennis was en haar nog wel eenige inlichtingen zal kunnen ver schaften. De eerste steenkolenlaag. Te Am- stenrade (Limburg) wappert op den boortoren aan het Marebosch de vlag, ten teeken dat de eerste steenkolenlaag bereikt is. Men is bezig bij het Watersleyderbosch, gelegen tusschen Sittard en Doenrade, een boogtoren te plaatsen. Valkenvangst. De valkenvangst van den bekenden valkenier K. Th. Mollen, te Valken- waard, is tot heden gunstig. Reeds werden een 7-tal valken gevangen, die gister werden verzonden naar Engeland. Veel k o n ij n e n In het jhazengras'" tusschen Knocke en Blankenberghe is Zondag weer een klopjacht op konijnen gehouden, waarbij door 5 schutters niet minder dan 1500 van deze lang- ooren werden geschoten. Het toilet eener koningin. De konin gin van Engeland, die doorgaat voor een dor elegantste vrouwen van Europa, besteedt veel zorg aan haar handen en aan dc keus van haar kousen. Intusschen krijgt bijna niemand haar bloote handen te zien. Als de koningin schrijft, en zij schrijft dagelijks eenige uren, want zij voert de uitgebreide familiecorrespondentie, draagt zij aan haar rechterhand een handschoen niet wijden duim en wijsvinger. Bij het doen van een handwerkje heeft zij' weer heel andere hand schoenen aan, en verder heeft zij lunch- en diner-handschoenen, wandelhandschoenen en soi reehandschoenen, alle beantwoordende aan ver schillende eischen. Vele dames uit de hooge kringen in Engeland geven zich maandenlang moeite om in 't bezit van een afgelegden hand schoen der koningin te komen. Wat de kousen aangaat, in Parijs loopt jaar in, jaar uit een weefstoel, die uitsluitend kousen voor de Engelsche koningin aflevert. Ze kosten van 25 tot 150 francs het paar, in 't laatste ge val zijn ze versierd met echte Valenciennes-tus- schenzetsels. Er zijn Parijsche dames, die 500 tot 600 francs voor een paar kousen betalen. Deze hebben spi raalvormig geweven Valenciennes-tusschenzetsels. Luchtscheepvaart. Bij Londen is een proef genomen met het luchtschip van den Braziliaan Alvares, die zijn landgenoot Santos Dumont naar de kroon steekt. De machine is omhoog gegaan met dood gewicht, zooveel als een gewoon mensch ongeveer weegt. Een vernuftig aangebracht uurwerk moest de dalende bewegingen bewerk stelligen, zoodra de hoogte van 1000 meter was bereikt. Alles schijnt uitstekend te zijn gegaan, de machine is zonder eenige averij neergekomen in een wei en zal nu binnenkort met een lucht schipper opstegen. Ongelukken op de Zwitserse he ber gen. In het toeristenseizoen van dit jaar zijn op de Zwitsersche bergen 46 ongelukken gebeurd, waarbij 42 personen om het leven zijn gekomen en 9 ernstig gewond zijn. Er gidsen. De S i m p 1 o n-o n derneming hoopt, trots de groote moeilijkheden, welke zich bij het boren van de laatste 224 meter van de tunnel voordoen, toch nog vóór Nieuwjaar met den arbeid gereed te komen. Naar de Secoio meldt, zal te Domo d'OssoIa (Italië) een Simplon-museum worden opgericht, dat uit drie afdeelingen bestaan zallo. afdeeling voor de steenbeschrijving, 2o. afbeeldingen en beschrijvingen (ontwerpen, foto's, portretten, documenten, enz.), en 3. antliropologisch-crimi- neele afdeeling (wapens, welke door werklieden bij misdaden gebruikt werdendolken, messen, ploertendooders, revolvers, enz. en verder portret ten van de misdadigers.) De laatste afdeeling duidt wel op een zonder lingen Italiaanschen smaak. In een Simplon- museum kon ze stellig gemist worden Jaloerscheid. Te New-York heeft een jongetje van drie jaar uit jaloerscheid, met een bronzen beeld, zijn zusje van een maand doodge slagen. Iets over Amerikaanse he orgels. Michigan is het land der uitgestrekte pijnbos- schen; dicht daarbij ligt Fort Wayne, in het hart van een streek waar het uitgezochtste notenhout der wereld wordt gevonden. Bovendien loopen tal van groote spoorlijnen tusschen New-York en Chicago daarlangs heen of zijn daarmede met zijtakken verbonden. Een goede dertig jaar geleden begrepen reeds ervaren vakkundigen, dat deze plaats bij uitstek geschikt was daar een orgelfabriek van beteekenis op te richten. Toen eenmaal dat plan rijpte, was de uitvoering slechts een zaak van tijdinderdaad werd reeds in 1871 de Fort Wayne Organ Company geves tigd, en spoedig verrees eene fabriek van betee kenis, welke zich in de eerste plaats bezig hield met de vervaardiging van Packard orgels. De fabriek was ruim opgevat, een flink uit baksteen opgetrokken gebouw van vier verdie pingen waarin de beste werktuigen werden in werking gesteldeen groote droogoven is er voortdurend in gebruik om door middel van koude] lucht de onderdeelen, waaruit de orgels worden samengesteld, zoo te drogen, dat zij daar door dor noch voos worden of de gewenschte kleur verliezen, zeer belangrijk bij het drogen van notenhout, een uitkomst tot voor dien nog niet bereikt. Natuurlijk werd er eveneens gezorgd voor ruime opslagplaatsen, volkomen voorzien van alles wat voor het vervaardigen der orgels noodig is. Bijzonder verdient het opmerking dat aan deze orgels, althans aan de soorten van grooteren omvang de orgels worden in alle denkbare prijzen vervaardigd twee registers zijn toe- voegd, de harpangelica en de pijp-diapason, welke de schoonheid van klank zeldzaam verhoogen, eene verbetering, welke jarenlange studie heeft gekost en langdurige proefneming heeft noodig gem likt. Juist nu de harmoniums meer en meer gebruikt worden en het solospel meer wordt op prijs gesteld, geven deze nieuwe registers, van buitengewoon liefelijken klank, eene bekooring te meer aan den diskant, vooral bij eene zachte basbegeleiding. Het orgel in zijn geheel wordt voltooid door een raam dat de windlade afsluit; daaraan zijn de windbalgen geschroefd, welke bestaan uit de schepbalgen, weelke door het trappen bewogen worden, en de reserve balg, waarin de wind ver zameld en geregeld wordt. Verder de kniezwellen de rechter voor cressendo, de linker voor vol werk de windlade waarop het geheele mechaniek, de tongen enz. zijn bevestigdhet klavier (de toetsen) rustende op het klavierraam, het register- raam, en eindelijk de windvleugel der Vox Humana. Dat men, evenals piano's ook orgels tegen stof, vocht, te groote warmte en te groote koude dient te bewaren, dat men alle registers dient gesloten te houden als het instrument niet wordt bespeeld, kan als bekend worden beschouwd. Kleine gebreken ontstaan gewoonlijk door het indringen van stof, waarna voorzichtige reiniging noodzakelijk is. Dit kan o.a. noodig zijn, bij ont stemming jpiepen" de trappers, dan kunnen de scharnieren zonder bezwaar met kaarsvet worden ingesmeerd, of, zoo noodig, de rollen achter de kniezwellen van vet worden voorzien. Zijn de tongen buitengewoon aangeslagen, dan kunnen ze worden afgeschuierd met een nagel- of tanden- borsteltje, met een weinig benzine bevochtigd. 25 cent per regel. Het geheimzinnige der bloemen. Daar de Japanneézen thans aan de orde van den dag zijn, zullen wij heden over hun groote kunst, spreken tot het kweeken van bloemen. Een ieder weet dat die buitengewone chrysan- thèmes die gedurende den winter onze salons versieren van Japan afkomstig zijn. Zij hebben een bloem die nog buitengewoner is, maar om dezelve te zien moet men de reis er voor ma ken, dat is de „veranderlijke roos." Hare witte kleur in de schaduw wordt rood bij het licht, in eene donkere Kamer is zij wit gelijk was; plotseling in het daglicht gebracht heeft de over gang van wit in rood terstond plaats, naarmate de mindere of meerdere licht en warmte. Zij wordt van wit rooskleurig en wordt rood. Vindt gij niet dat deze veranderlijke roos gelijkt aan het beeld van het arme jonge bleekzuchtige meisje? Voor beiden is een kleine invloed vol doende om ze te ontkleuren, te doen kwijnen en ook een kleine invloed om! ze hunne schoone kleuren te doen herkrijgen. Het bleeke, magere, ziekelijke jonge meisje, dat in niets belang stelt, bekomt spoedig hare schoone kleuren, haar welvarend voorkomen, hare krachten, hare vroolijkheid terug. Hoe dat? Door eene behandeling van eenige weken met de Pink-Pillen. Neemt inlichtingen omtrent de resul taten die de Pink-Pillen gegeven hebben. Juffrouw Joosten in de Frank, gemeente Heer len, was volgens verklaring van haar vader, se dert twee jaren lijdende geweest aan bloedar moede, zij verloor van dag tot dag hare krachten, at niet meer, was kortademig en kon zich nau welijks met gemak bewegen. Zij klaagde ook veel over slapeloosheid en oorsuizingen. Door het vele lezen der attesten in de couranten raadde ik mijne dochter ook aan tot het gebruik der Pink-Pillen over te gaan en ik kan U mijne vreugde niet uitdrukken, zoo ging de vader aan onzen verslaggever voort, omtrent het bekomen resultaat, want hare krachten en eetlust zijn terug gekomen en zij is thans uiterst welvarend. De Pink-Pillen wekken den eetlust op, verzekeren de volkomen spijsvertering en de opneming van het voedsel in het bloed en geven eene sterke zenuwlevenskracht, zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, rheumatiek, maagkwalen, scheele hoofdpijn, ze nuwpijnen, zenuwzwakte, heupjicht en zijn on- overtreffelijk bij herstellingen na zware ziekten. Prijs f 1.75 de doos f 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. (55) Atjeh. Volgens een te 's-Hage uit Kota Radja ontvangen telegrafisch bericht, is bij een klewang-aanval te Peusangan luitenant Scheuer gesneuveld. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. s.s. Prins Hendrikvan Batavia naar Am-ter- dam, vertrok 15 October van Singapore, s s. Prinses Sophie, van Amsterdam naar Bata via, passeerde 15 Oct. Gibraltar. s.s. Koning Willem 11, arriveerde 16 October van Amsterdam te Batavia. s.s. Timor, van Batavia naar Amsterd., vertrok 16 Oct. v. Djeddah. s.s. Flores, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 16 October van Padang. RIJNHOOGTE. Caub 18 October: 1.45 M0.02 M.'val. Iluningen. 18 October: 1.66 M; 0.03 M. Kehl .18 October: 2.10 M; 0.03 M. t. Keulen. 18 October: 1.31 M; 0.07 M. Mannheim 18 October: 2.68 M; Ó.03 M. Ruhrort 18 October: 0.62 M; 0.01 .VI. Per Telefoon, 21/2 Nederland Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal Turkije C 7 0/0 China 4 0/0 Japan 5 o/o Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Common Schibaiff 6 o/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 18 Oct. 80 IOO1/4 63 113i/2 225 492 117 34 Weerkundige Waarnemingen. van Dinsdag 18 October, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. wzw w w w zw w zw zw zo w w ozo w zw zw zw w zw zzw Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Officieele opgave van heden-middag van de filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 9.3" C. Terwijl het hooge druk gebied zich over het vasteland en de Britsche eilanden uitbreidde verplaatste de depressie zich naar het Noorden van Scandinavië. Westelijke wind is hierdoor de heerschende, welke in het Noorden zeer krachtig waait. De temperatuur is met uitzondering van Zui delijk Frankrijk overal boven de normale.. In den voormiddag zijn de barometers hier te lande een weinig gerezen. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Westelijken wind. Temperatuur te Rotterdam te 11.30 u. 15.2° C. Hoogste temperatuur heden-morgen 8 u. 13.8° C. Laagste temperatuur gister-middag 5u. 9.0° C. BEURS VAN SCHIEDAM, 18 Oct. 1904. Officieelei noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 18 October. Moutwijn: /li1/», per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: stil. Bond van Distillateurs: M o u t w ij n 12. Jenever: f 16.—. Amst. proef f 17.50. Prima G r aan sp ir i tus 21 a 211/2 Spoeling: f 1.30. Wisselkoersen te Rotterdam, 18 October. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04^ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.95 3 Antwerpen - 47.87i/a 3 Duitsche Rijksbankpl.-59.17^ 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 18 Oct. Ter veemarkt werden aangevoerd 34 stuks pa irden, f45. a 90.— magere runderen 1764 stuks vette dito 882 stuks, prijs le kwal. f0.74, 2e kwal. fO.OO, 3e kwal. f0.62 Vette en graskalveren 829 stuks, nuchtere kalveren 83 stuks, le kwal. fl 2e kwal. f0.90, 3e kwal. f0.82. De handel was traag. ROTTERDAM, 18 Oct. Boter. Aanvoer 53/8 43/16 vaten en 398 stukken, van K.G. Prijzen le kwal. f 60, 2e kwal. f56, 3e kwal. f52. stukken van KG. 70 a 75 ets. VEEMARKT TE LONDEN, 17 Oct. Op de Veemarkt waren aangevoerd1600 Runderen, 7000 Schapen Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 2/9 a 4/8 Schapen 3/10 a 6/- Kalveren a i Varkens —I a 41/2 0/0 441/4 393/8 86 841/4 333/4 283/4 713/4 31/4 PLAATSEN. Barometer- stand, Heden. Wind richting. Toestand van de Lucht. Thermom. Celsius. Heden. Bodö 738.4 W betrokk. 5.2 Christiaansund 745.8 regen 4.6 Skudesnaes 755.0 id. 9.4 Stornoway 758.1 betrokk. 7.2 Blacksod 761.4 regen 10.6 Valentia 766.0 betrokk. 12.8 Scilly 767.9 WZW mist 13.9 Holyhead 763.5 zw- bew. 14.4 St. Mathieu 769.8 AV mist 13.6 Biarritz 772.5 0 nevelig 11.9 Cherbourg 768.3 betrokk. 14.8 Wick 756.8 NW zw. bew. 6.1 Schields 760.9 WZW id. 10.6 Sylt 760.9 WNW betrokk. 11.4 Hamburg 762.2 WZW mist 12.2 Groningen. 762.5 WZW nevelig 1311 Helder 762.3 WZW betrokk. 14.0 Rotterdam 764.6 WZW id. 13.8 Vlissingen. 765.2 WZW id. 13.5 Gris-nez 764.9 mist 14.2 llaparanda 739.0 regen 5^3 Hernösand. 742.6 :w, bew. 6.8 Stockholm 753.4 on bew. 6.4 Neufahrwasser 760.6 betrokk. 10.2 Kopenhagen 759.9 nevelig 9.0 Breslau. 765.6 mist 10.4 Munchen 771.1 berrokk, 8.8 Chemnitz 766.1 id. 10.5 Carlsruhe 709.1 id. 11.8 Maastricht 766.4 regen 14 0 Parijs 769.4 betrokk. 13.1 Clermont 772 4 WZW id. 6.9 Nice (Obs.340M 766.2 0 licht bew. 14.2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3