Stads- en Gewestelijk JVieuws. Staten-Generaal. Binnenland. De Londsche bladen ontvangen een telegram uit Tokio, volgens hetwelk »het lot van Port Arthur beslist zal zijn binnen veertien dagen." Uit gezaghebbende bron is te Tokio bericht ontvangen dat de Russische vloot in de haven van Port Arthur het hard te verduren heeft onder het vuur van de Japansche landbatterijen. De Oostzeevloot. Uit Fakkebjerg (op Langeland) wordt d.d. 48 dezer geseindHeden-middag om kwart voor drieën lichtten zes schepen van het Russische eskader, nl. drie linieschepen, twee torpedobooten en een transportschip, het anker en stevenden noordwaarts. Verspreide berichten. De Roes verneemt uit Moekden dat daar in de afgeloopen week ten minste 23,000 gewonden zijn aangekomen. Dit is geenszins het geheele aantal, daar nog een andere weg wordt gebruikt die rechtstreeks naar Tiëling leidt. Volgens den correspondent van de Echo de Paris, hebben de Russen alleen 4000 man verloren bij de verovering van de Japansche kanonnen, De militaire deskundige van de Times zegt aan het slot van een militaire beschouwing. »A1 is er reeds veel (door de Japanners) gedaan, er blijft nog veel te doen over, en het feit dat thans zware treinen van meer dan 60 rijtuigen over den Transsiberischen spoor loopen, kan misschien strekken als een nieuwe herinnering aan het feit dat Prins Chilkof (de minister van spoorwegen) een gevaarlijker vijand is dan Koe- ropatkin." Uit Duitschland. In de tegenwoordigheid van het keizerpaar en een groot aantal vorstelijke personen, werd gister morgen te Berlijn het nationale gedenkteeken voor keizer Friedrich op plechtige wijze onthuld en tegelijkertijd het Keizer Friedrich-Museum ingewijd. Tegen elf uur kwam de keizer en de keizerin aan. De rijkskanselier ontving het keizerpaar en nadat het wijdingsgebed uitgespoken was, gaf de keizer het bevel tot onthulling. Het hulsel viel, de eerewacht presenteerde het geweer, de vaandels gingen neer, de keizer en alle aanwezigen salueerden en te zelfder tijd luid den alle kerkklokken en donderden 401 kanon schoten. Het keizerlijk paar en de vorstelijke personen begaven zich toen in een van de binnenzalen van het museum, waar een groot aantal genoodigden opgesteld was, voornamelijk buitenlandsche mu seumdirecteuren, waaronder ook de directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, Jhr. Van Riems dijk. De keizer en de keizerin werden met gezang ontvangen, de minister van eeredienst, hield een redevoering waarop de keizer met een rede ant woordde. De keizer zeide, dat het schoone ruiterstand beeld de Siegfriedsgestalte vereeuwigen, en deze aan de latere geslachten voor oogen zou voeren. Het trotsch museum zal getuigen van het werken en streven van een edel vorst, die in de harten van het volk immer zal voortleven als een verheven lichtgestalte. De keizer legde er klem op, hoe de fiere reus die de door zijn vader geleide veldslagen voerde en deelnam aan den opbouw van het rijk, later toen er vrede heerschte, de schoone kunsten bevorderde, in het bijzonder als beschermer van het museum te Berlijn naast zijne kunstlievende gemalin. Het is een plicht der dankbaarheid, aan de nieuwe verzameling den naam te verbinden van keizer Friedrich. De keizer herdacht den strijd der kunstinrichtingen, waarbij men ook wel op dwaalwegen gegaan was, en merkte op, dat de gescheiden richtingen zouden kunnen vereenigd worden door de studie der oude meesters. Moge de verzameling in het museum er toe bjjdragen; de kunst op nationale grondslagen te ontwikkelenmoge de zegen van keizer Friedrieh voortdurend rusten op dit huis van onze kunst. Voorafgegaan door een in oud-Duitsche dracht gekleeden heraut, ving het keizerspaar den rond gang door de zalen aan. Tegen één uur begaven de keizerlijke personen zich met de groothertogin van Baden naar het koninklijk paleis. De Koning van Saksen, f De Keizer zou heden de uitvaart van koning George te Dresden bijwonen. De oorlogsschepen in Duitsche havens moeten heden hun gaffelvlaggen halfstok laten dalen en 's middags een rouwsaluut lossen. Koning Friedrich August heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij wijst op het ver trouwen, dat de overleden koning steeds in het volk stelde en zegt diens voorbeeld te willen volgen. „Het zal steeds mijn streven zijn, al het mogelijke te doen voor het welzijn van land en volk en een ieder, ook den geringste mijner onderdanen, gelukkig en tevreden te maken." Uit, Frankrijk. De zitting van de Kamer is geopend. Zij houdt zich nu bezig met het vaststellen van den tijd voor de aangekondigde interpellaties. Uit Spanje. De prinses van Asturië is eergisfceren-middag tengevolge van een hartverlamming plotseling overleden, nadat zij het leven geschonken had aan een dochtertje. De Kamers hebben de zittingen opgeheven. De prinses was de, in 1880 geboren, oudste dochter van koning Alphonsus XII, uit zijn hu welijk met de tegenwoordige koningin-weduwe Maria Christina van Oostenrijk. Vóór drie jaren trad zij in het huwelijk met prins Karei van Bourbon-Sieilië, op wien de haar toekomende titels werden overgedragen. Het huwelijk der prinses was tot dusver kinderloos en daar de tweede dochter van Alfonsus XII, de infante Maria Christina, nog ongehuwd is, evenals de achttienjarige koning, heeft het Spaansche ko ningshuis nog geen mannelijken troonopvolger. Uit Portugal. Luciano Castro zal het nieuwe kabinet vormen. Uit Italië. Het Staatsblad van gisteren-avond bevat het besluit tot ontbinding van de Kamer en vaststel ling van de verkiezing op 6 November. Een uit eenzetting van de redenen, waarom de ministers den koning de ontbinding hebben aangeraden, gaat aan het besluit vooraf. In dat stuk heet het, dat het land diep beroerd is door wanordelijkheden, die kunstmatig en zonder reden uitgelokt zijn en waardoor een staat van zaken is ontstaan die de Kamer moeilijk de noo- dige kalmte kon laten om de levensvragen voor den oeconomischen toestand van Italië te over wegen en op te lossen. Onder deze omstandig heden stellen de ministers den koning voor, het land te raadplegen en het openlijk het program van het kabinet voor te leggen, opdat de politiek van het kabinet, door de stem der kiezers ge schraagd, de kracht hebbe, voor het gewicht van de gestelde vraagstukken vereischt, of dat het land zelf den anderen weg aanwijst dien het meent, dat men moet volgen. Het stuk geeft dan de algemeene lijnen van het ministerieele program aan. In de bir.nenlandsche politiek zal het ministerie niets veranderen aan het program, dat sedert Februari 4901 gevolgd is, teweten een ruimere vrijheid voor iedereen binnen de perken der wet en geloof in de libe rale politiek, die geen geweldenarijen van een kleine, door het land verloochende minderheid aan het wankelen kunnen brengen. Intusschen kan niet ontveinsd worden, dat de uiterste partijen van het bewind der vrijheid misbruik zullen maken. Het ministerie zal het parlement verzoeken, de macht waarover het voor de openbare veiligheid beschikt, te vermeerderen en een wet op de reci dive aan te nemen. Verder zal het Parlement opnieuw een belastinghervorming moeten over wegen. Een volstrekt noodige voorwaarde om den oeconomischen en socialen vooruitgang te ver zekeren is de degelijkheid van de begrooting. Een financieele politiek, die een tijdvak van leeningen opent, zou voor Italië noodlottig zijn. De conversie der rente zou reeds tot stand zijn gekomen, had de oorlog in het Oosten niet alle markten in de wereld diep beroerd. Het stuk eindigt met het openlijk uit te spreken, dat de regeering het met de zekerheid van den staat onvereenigbaar acht, eenige vermindering in de begrooting van oorlog aan te brengen. Uit Rome. Omtrent de feestelijkheden, die te Rome zullen plaats hebben ter gelegenheid van het 50-jarig feest der dogmaverklaring van de Onbevlekt Ont vangenis, wordt het volgende medegedeeld: In alle hoofdkerken van Rome zullen missiën gegeven worden tot voorbereiding. Op 4, 5 en 6 December een groot Triduum in Maria Maggiore- Op buitengewoon prachtige wijze zal in die dagen die basiliek geillumineerd worden. Elk der dagen van dit triduum zal een kardi naal in de basiliek celebreeren en wel in de navolgende orde: de kardinalen Ferrata, Rampolla en Vives y Tuto. Als feestpredikers zijn reeds aangewezen de bisschoppen van Florence en Agnani de Sixtijnsche kapel zal de leiding der kerkmuziek worden toevertrouwd. Op 28 November zullen rouwpleclitigheden plaats hebben voor de zielerust van Pius IX en Leo XIII, beide pausen, die zooveel hebben bijge dragen voor de eer van Maria Onbevlekt Ontvangen. Op 27 November zal kardinaal Merry del Val in naam des Pausen de Maria-tentoonstelling openen in het patriarchaat van St. Jan van Lateranen. Op 30 November zal door den H. Vader in de tuinen van het Vaticaan de grot van Lourdes wor den onthuld en bij deze plechtigheid zal een grooteFransche pelgrimstocht tegenwoordig wezen. Ten slotte zal op den feestdag zelf de H. Vader het Mariabeeld kronen in de St. Pieter. Uit den Congo. Passagiers, van de Leopoldville, die Zaterdag uit den Congo in Brussel is aangekomen, heb ben meegedeeld, dat de opstand in Fransch Con go een ernstige uitbreiding neemt. Behalve de vier mannen, die bij Ibenga zijn vermoord, zijn er nog twee blanken als slachtoffers van een aanslag gevallen. De afdeeling hulptroepen, die naar Ibenga ge zonden was, heeft een nederlaag geleden. Het ont breekt den gouverneur aan troepen om den op stand te onderdrukken. Tibet. Aan de Times wordt uit Peking gemeldChi na's aarzeling om het traktaat betreffende Tibet te bekrachtigen, moet geweten worden aan de inmenging van den Duitschcn gezant te Peking, die samenwerkte met den Russischen gezant, om de Chineesche regeering tegen het traktaat te maken. Schiedam, 19 October 4904. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 19 October 4904.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts(bekwame vuurwerkers). Sehoen- maakers. Jongen bekend met kleedennaaien. Barbier (halfwas). Leerling Kelner. Boerenknecht. Jongen voor een winkel. Jon gen voor suiker- en chocoladefabriek. Keuken meid. Dienstboden, (voor meid alleen). Aangeboden Arbeidskrachte n. Timmerman. Slagersknechts. Drukkers. Kistenmakers, Winkelbediende, Kantoor bedienden. Reiziger. Depóthouder. Houtkoopersknechts. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongen. Gistpakker. - Smidsknecht. Kuiper. Portier. Stoker. Machinist bankwerker-stoker. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk.Gelegen heid gezocht voor jongenster opleiding in kuipersvak, manufacturenvak, timmervak. Dag meisjes. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. I)e werkstaking der glasblazers. Zondag 23 October zal in de S. O. V. alhier een tooneelvoorstelling plaats hebben waarvan de opbrengst der programma's zal worden gestort in de kas der stakende glasblazers. Eergister-avond vergaderden gecombineerd de aid. Delft van Patrimonium, van den R. IC. Volks bond en de Christelijke Sigarenmakers-vereeniging. Besloten werd naar aanleiding der te Schiedam plaats gehad hebbende vergadering van den Nederl. Glasblazersbond en van de Schiedamsche Glasblazersvereeniging, nog met het voorloopig. steuncomité te Schiedam samen te werken en alzoo te geraken tot vorming van een algemeen steuncomité. Bouwbedrijven. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie, zal de vereeniging van Patroons v. d. Bouwbe drijven a.s. Vrijdag-avond, 's avonds 8 uur, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven, eene verga dering houden. Diefstal. Door een agent-majoor van politie zijn gister avond op het Bolwerk te Rotterdam gearresteerd twee werklieden, de B. en J. genaamd, beiden te Schiedam werkzaam. In hun bezit was een ruim 14 M. lange gutta percha slang gevonden, die zij, gebracht naai' het politie-bureau in de Pauwensteeg aldaar, bekenden te Schiedam te hebben ontvreemd, De twee verdachten zijn heden van Rotter dam naar hier overgebracht en in het politie bureau alhier in arrest gesteld. Van het een en ander wordt proces-verbaal opgemaakt. TWEEDE KAMER. In de gisteren-middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is besloten, Donderdag om half 2 aan de orde te stellen het opmaken van de nominatie voor een vacature in den Hoogen Raad, Daarna werd de vergadering gesloten. Tot het onderzoek van de Tariefwet vergaderden gisteren twee Kamer-afdeelingen vóór en drie na de openbare vergadering. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Tariefwet de de heeren de Savornin Lohman, Hubrecht, Talma, van den Heuvel en Bosover hoofdstuk X (Ko loniën) en de begrootingen voor Suriname en Curapao de heeren Pijnacker Hordijk, de Waal Malefijt, van de Velde, Fock en van Kol. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. B. J. N. ridder de van der Schueren, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens een drietal weken in het buitenland te vertoeven en dan naar Den Haag terug te keeren, na eerst eenige dagen op het Loo te hebben doorgebracht ten paleize van het inmiddels uit Dobbin terug gekeerde Koninklijke Echtpaar. De Koningin van Engeland. Het Koninklijk Engelsch jacht "Victoria and Albert zal eerst Donderdag 20 dezer in plaats van den 48en te Vlissingen aankomen, om de Koningin van Engeland aan boord te nemen. Het Engelsche oorlogsschip Sussex is ter reede te Vlissingen geankerd, om het koninklijk Engelsch jacht, dat met de Koningin van Enge- and van daar zal vertrekken, te escorteeren. Minister Bergansius. De minister van Oorlog, generaal Bergansius, teruggekeerd van zijn reis in België, heeft gister fijn ambtswerk aan het departement hervat. Lotsverbetering van kleermakers. De minister van Oorlog heeft gevolg gegeven tan zijne aan de Volksvertegenwoordiging gedane oezegging tot verhooging van de tarieven van le loonen van eenige soorten kleedingstukken en r bestaat verder het voornemen bij Z.E. om alsnog eene algemeene verhooging van de loonen toe te kennen als vergoeding aan de voor de kleermakers (z.g. buitenwerkers) gedane uitschot ten wegens aanschaffing van materialen. De Minister heeft daarbij bepaald, dat met bedoelde maatregelen niet meer dan f42000 per jaar gemoeid mogen gaan. Rijksnormaallessen. Men schrijft uit Weert aan het Centrum Door de onderwijzers en de onderwijzeressen aan de Rijksnormaallessen te Weert is aan II. M. de Koningin een adres gericht om instemming te betuigen met het adres der Rijksnormaallessen in de provincie Zeeland, opdat het daarheen geleid worde, dat de onderwijzers dier inrichtingen worden beschouwd als vastaangestelde Rijksamb tenaren, met recht op pensioen. Niet meer dan billijk. De Verkiezingen in 1905. Het bestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond overtuigd van het groote nut van een eigen orgaan, vooral met het oog op de verkie zingen in 4905 en het jongste resultaat der actie bij de verkiezing in het district Assen heeft het plan tot stichting van een dergelijk orgaan opgenomen en roept de financieele hulp daarvoor in. Die financieële hulp bestaat in het toezeggen van abonnementen en garantie. Men wil voor loopig beginnen met een weekblad met 4 blad zijden bij betere financieele omstandigheden daaraan een politieke prent toevoegen en zoo mogelijk het orgaan tweemaal per week laten verschijnen. Het bestuur wijst er op dat de dagbladen der antirevolutionaire en sociaaldemocratische partij ook als weekbladen hun entrée deden. Eenige bekende partijgenooten hebben zich be reid verklaard zich zonder eenige vergoeding met de redactie van het Weekblad te belasten, terwijl de abonnementsprijs terug gesteld is, om het orgaan onder ieders bereik te brengen. Vredespaleis. Dezer dagen deden verschillende berichten de ronde met met betrekking tot de plaats waar het Vredespaleis verrijzen zal. W ij vernemen thans dat een bevestigende op- iossing in wording is er eerlang zal bekend wor den, langs welken weg die zal gevonden worden. (Rsb.) Na den storm. H. M. de Koningin heeft ten behoeve van de visschersgezinnen die hunnen kostwinner bij den jongsten storm hebben verloren, een gift ge schonken voor die te Urk f500; te Enkhuizen 1200; te Nieuwediep f400 en te IJmuiden f50. Men meldt uit IJmuiden De lijken van den schipper en den knecht van den verongelukten botter E. H. i2 zijn hier aangespoeld en worden naar Enkhuizen vervoerd. Openen van brieven. De redacteur van Het Anker schrijft aan Het Volk Naar men mij uit Oost-Ind ie mededeelt, heeft de commandant van de scheepsmacht aldaar, admiraal Tadema, aan de commandanten der verschillende bodems last gegeven, om alle brieven, aan schepe lingen gericht, ongeopend aan dezen te overhan digen. Naar aanleiding van het openen van brieven aan boord van de Assahan, schrijft Het Anker thans, dat ook aan boord van de Nias en de Gelderland de commandanten wilden dat aan matrozen gerichte brieven in hun bijzijn geopend zouden worden. Beide matrozen weigerden. De eerste kreeg daarop zijn brief niet; van den tweede vernam de redactie niet hoe het geval afliep. Vervoer van krankzinnigen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgend schrijven gericht aan de commissa rissen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën »In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op het hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 4904 is geklaagd, dat bij ;het vervoer van krankzinnigen dikwerf op ruwe wijze wordt te werk gegaan. Uit het naar aanleiding daarvan bij de besturen van onderscheidene krankzinnigengestichten in ons land ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij het vervoer van krankzinnigen inderdaad niet aitijd behoorlijk worden in acht genomen de wenken, dienaangaande gegeven in de circulaire van 20 Juni 1892, No. 2005, afdeeling M- P. Daaarom heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken, de gemeentebesturen in Uwe provincie te her inneren aan de wenken, in die circulaire gegeven, onder bijvoeging, dat het mede aanbeveling ver dient, het vervoer der lijders naar de gestichten per rijtuig te doen geschieden, in zoover niet van eenig openbaar vervoermiddel zonder schade voor de lijders kan worden gebruik gemaakt." De maskarade te Leiden. Te Leiden was voor enkele genoodigden de tentoonstelling opengesteld van costumes, stof fen, teekeningen en onderdeelen op de maske rade ter gelegenheid van de lustrumfeesten in 1905 binnen hare wallen te houden. Het is een schitterende collectie die in de kleine Stadsgehoorzaal is bijeen gebracht, waar van men een denkbeeld krijgt indien men weet, dat de prijzen der costumes varieeren van 1120

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2