Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. Voor bereiden!Militair Onitrriclt. 27ste Jaargang. Vrijdag 21 October 1904. No. 8033. Oflicieele Berichten. FEUILLETON. LANDWEER. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Latere aanmelding voor den aanstaanden wintercursus. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk, advert eer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, brengt in herinnering Voor deelneming aan den aanstaanden winter cursus kunnen zich alsnog aanmelden a. de LOTEL1NGEN, die reeds in hetvorigjaar hebben geloot, en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te wor den ingelijfden b. de JONGELIEDEN, die op 1 Juli van het loopend jaar nog niet militieplichtig waren, of, op dien datum wel militieplichtig zijnde, zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. op vermelden tijd buitenslands ophielden. Voor de lotelingen, hiervoren onder a genoemd, moet de aanmelding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aan vang van het eerste oefeningsuur van den aan staanden wintercursus. Voor de jongelieden, hiervoren onder b genoemd, behoort de aanmelding te geschieden zoo spoedig mogelijk en rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de be scheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vóór 1 Juli jl. niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende één winter- tijdperk het onderricht zullen kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoensplaats wonen of zich daartoe naar eene naburige garnizoensplaats wenschen te begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet- bijwonen van het onderricht in het vorig winter- tijdperk hebben verzuimd. Vestigt voorts de aandacht op het navolgende Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per weekhet begint 1 November of zoo spoedig mogelijk daarna en duurt tot einde Februari. In de eerste helft van Januari a.s. zal voor hen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, gelegenheid worden gegeven tot het verwerven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoefendheid zijn drieër lei een bewijs van militaire bekwaamheid; een bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwer ven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voor rang boven bezitters van een der beide eerstge noemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire be kwaamheid èn lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmer king te komen tot inlijving voor korte oefening (vier maanden). Om bij de indeeling in het volgend jaar op de hiervorenvermeldevoorrechtenaanspraak te kunnen Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 17). Zoo zal hij een paar uur of misschien lan ger geslapen hebben. Hij w^rd wakker door het geluid van den posthoorn, en het hotsen van de koets over de ongelijke keien toen zij met veel geraas de hoofdstraat eener vreemde stad inreed. Hij was nu minstens twintig mijlen van Homburg ver wijderd, en liep geen gevaar van achtervolgd te worden, want de nieuwstijdingen werden in die dagen nog zoo snel niet verspreid. Hij was stijf van koude en durfde geen sprong wagen terwijl de koets nog in beweging was. Hij wilde liever de kans loopen van op eene minder pleizierige wijs met den koetsier ken nis te maken, dan zijne beenen te breken of met zijn hoofd op de straatsteenen terecht te komen. De koetsier hield stil voor den drinkbak eener kleine herberg, en terwijl zijne dampende paar den hunne dorst leschten op de straat, ging hij binnen 's huis. Guij nam deze gelegenheid waar, om zoo spoedig zijne versteven bloote voeten dit gedoogden, af te stijgen. Hij was maken, moet het BEWIJS VAN VOORGEOE FENDHEID worden verworven in Januari a s. Alle vroeger verworven bewijzen zijn alsdan VAN ONWAARDE. Schiedam, 20 October 1904. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. (ZAKBOEKJES.) De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de verlofgangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan, dat hunne nieuwe landweerzakboekjes zijn ontvangen en deze zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor den 25sten dezer maand ter Gemeentesecretarie, afdeeling B, moeten worden afgehaald. Schiedam, 20 October 1904. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 20 October. Ue groote veldslag. Een belangrijke verandering ten voordeele der Russen Berichten in verband met den tegenwoordigen toestand. Een groote slag op han den. Telegrammen van heden-nacht. Verliezen. Teruggeslagen. De terugtocht met zeer groote bekwaam heid geleid. Belemmering van den opmarscfi. Verijdeld. Een ver metele verkenning, waarbij twee Ja- pansche veldstukken werden buitge maakt. Een Russische overwin ning. Er schijnt op het oogenblik op het slagveld ten zuiden van Moekden in* de laatste vier-en- twintig uren een belangrijke verandering ten voor deele der Russen te hebben plaats gehad. In een telegram van heden wordt melding ge maakt, dat volgens een particulier telegram te St. Petersburg uit Moekden ontvangen, aan twee Japansche divisies een gevoelige nederlaag is toe gebracht. In verband hiermede wijzen wij op het vol gende Reuter meldde Maandag uit Moekden dat de roerigheid van de twee legers een nieuwen slag deed verwachten. De Japanners trachten voortdurend het weerstandsvermogen van het Russische centrum en den rechter vleugel vast te stellen, maar zijn blijkbaar bang dat zich nieuwe reserves in den loop van het gevecht zullen ontplooien. De wegen uit het Zuiden en Zuidoosten zijn vol vluch tende landgenooten. De Russische stelling strekte zich den 17den uit langs de Sja-ho van de vlakte tot aan de hoogte van Ta-sjang. De berichtgever gelooft dat de verbitterde te genstand met den toestand van het Russische oosterleger, waarvan slechts weinige berichten zijn ontvangen, samenhangt. vrij schielijk van de koets af, maar zich niet in staat gevoelende om te loopen, ging hij op den drempel eener deur zitten, die gelukkig ver genoeg af was om de verdenking te doen ontstaan, dat hij op eene clandestine wijze was medegereden. Op dit oogenblik kwam er een stalknecht naar buiten met hooi voor de paarden. „Hola, luiaard," zeide hij, „wat moet je hier?" „Wat blieft u, mijnheer," zeide de bleeke knaap, zeer zacht, „ik niets," „Maak dan, dat je weg komt! Gauw!" Guij stond op en strompelde voorwaarts om aan het ontvangen bevel te gehoorzamen; maar daar hij naar den zin van den vlegel uit den stal niet hard genoeg liep, besloot deze zijne bewegingen een weinig te verhaasten, en hem bij zijn kraag pakkende schopte hij hem tegen de beenen, en dwong hem dus, op dezelfde wijze als ruwe menschen in andere landen doen, om sneller te gaan. „Och, doe dat toch niet!" riep Guij, „gij doet mij zoo'n pijn. Ik zal zoo snel gaan als ik kan." „Scheer je weg," zeide de ander, hem een hevigen stomp gevende. „Nu, nu," riep eene vriendelijke stem, „is dat de manier waarop gij mijne paarden voedert? Sla hen, die uwe gelijken zijn; maar mishandel geen kinderen." En, als orn het bewijs te leveren dat hij Niet minder belangrijk is het volgend ambte lijk telegram, dat te Tokio eergister-avond is ont vangen „De vijand is tegenover de Hoen-ho zwaar versterkt, en vooral tegenover ons cen trale leger is hij ontzaglik toegeno- m e n. De troepen die tegenover den linkervleugel van ons westelijk leger staan, tellen ongeveer een gemengde brigade." Uit Tokio komen slechts weinig berichten. Zou dit misschien wijzen op minder gunstige tijdingen Telegrammen van gister. Van Russischen kant werd gister alleen het volgend telegram ontvangen Koeropatkin seinde d.d. 18 October aan den Tsaar: „De Japanners trachtten in den nacht van den 18en October de Russische voorhoede der afdeeling, die den kegel van den Berg met den Boom bezet houdt, aan te vallen, doch wer den teruggeslagen. Andere berichten over den 'strijd zijn tot 's morgens 10 uur niet ingekomen. Op alle stel lingen is het rustig. Het heeft den geheelen nacht geregend. De wegen zijn zeer slecht ge worden." Uit Japan werd gister echter geen enkel bericht ontvangen. TOKIO, 19 October. Het hoofdkwartier heeft gisteren-avond noch vandaag iets openbaar ge maakt. Men vermoedt dat een rustpoos gevolgd is op de 'vergeefsche aanvallen die de Russen Maan dagnacht hebben gedaan. De samentrekking van de Russen voor het front van Okoe en Nodzoe op Maandag-nacht vestigde hier den indruk dat de Russen van zins waren, aanvallend op t e t r e d e n en dat daarom een nieuwe groote slag ophanden was. Thans meent men echter dat Koeropatkin er alleen op uit is, den rechter vleugel van zijn achterhoede te beschermen, mot het doel om tijd te winnen voor den terugtocht van het leger over de Hoen-ho, daar men ge looft dat het hem onmogelijk zal wezen aan vallend tegen de Japanners op te treden of zijn stelling aan de Sja-ho te behouden. LONDEN, 19 October. Het Japansche gezant schap maakt het volgende openbaarOjama meldt dd. gisteren dat de vijand in de richting van het rechter leger gaandeweg zijn strijdmacht schijnt te verminderen, daar slechts kleine afdeelingen in de weer zijn. De vijand, die te Pun-si-hoe verslagen is, trekt in noordoostelijke richting terug. In den afgeloopen nacht (Maandag-nacht) deed hij aanvallen in de richting van het mid delste leger, maar werd overal terugge slagen, en vandaag zijn er slechts kanonscho ten gewisseld. De vijand richt af en toe vuur op het front van het linker leger. BIJ OKOE's LEGER (via Foesan, 19 October). Uit Russische kaarten die door de Japanners zijn buit gemaakt, blijkt dat de Russen den terugtocht hadden voorbereid met vaststelling van punten, waar verzet moest worden geboden gedurende zelf beter goeden raad kon geven dan opvol gen, gaf de steviggebouwde koetsier den ma- geren staljongen een oorveeg, die hem' een eind weegs heen deed stuiven. Maar de klap had de gewenschte uitwerking, en de knecht ging kort daarop weer aan zijn werk en liet Guij met rust. „Wel, mannetje," zeide de kindervriend, natuurlijk niet vermoedende, dat Guij de reis op zijn wagen gratis had medegemaakt, wel wat scheelt er aan?" Aangemoedig d door dezen vriendelijken toon antwoordde Guij „Ik was daar alleen wat gaan zilten ras ten omdat ik hongerig, koud en doodmoe ben, toen die man uit den stal kwam en mij weg joeg." „Wat zeg je, heb je honger?" vroeg de brave kerel, terwijl hij den armen knaap me delijdend aanzag. „Ziedaar," en zijn groote bruine hand in den zak van zijn langen jas stekende, haalde hij er een roggebrood, en eene versnapering in den vorm van een metworst uit, „eet dat maar op, dan zal je honger wel bedaren." Guij behoefde geen tweemaal genoodigd te worden, maar hapte in de spijzen als een uit gehongerde wolf. Kort daarna vervolgde zijn weldoener zijne reis, de herinnering eener goede daad achter latende, die er niet minder om was al had zij weinig gekost. de vervolging. Dit verklaart de langzaamheid van den opmarsch van de Japanners en verder dat dezen er niet in geslaagd zijn, den terug tocht, welkemetze er grootebekwaam heid geleid werd, te versperren. Bovendien is het terrein doorsneden met ravijnen, welke den opmarsch belemmeren. De Japansche ruiterij heeft een omtrekken de beweging van de Russen verijdeld, door de Hoen-ho over te trekken. PETERSBURG, 19 October. Generaal Sacha- rof meldt aan den generalen staf dd. hedenDe nacht op heden is rustig voorbijgegaan. De vijand krijgt in het dorp Lin-sjin-poe versterkingen. Van nacht heeft een afdeeling vrijwilligers van een fuseliers-regiment, van een stelling aan onze voor hoede uit, een vermetele verkenning ge daan. Onze vrijwilligers maakten zonder ge vecht nog twee Japansche veldstuk ke 11 buit en hebben die binnen onze stelling gebracht. St. PETERSBURG, 20 October. Met spanning ziet men uit naar berichten omtrent de operatiën van den linkervleugel. In militaire kringen geloofde men gister-avond nog dat het Russische succes alle mogelijkheid van een nederlaag wegneemt, ofschoon de uitslag van den strijd nog twijfelachtig is. St. PETERSBURG, 20 October. Volgens een particulier telegram uitMoek- den, hebben t W e J a p a ris c h e d i v i s i es een verpletterende nederlaag ge 1 e- d e n. Ambtelijke berichten dienaangaande waren van nacht niet te krijgen. De Oost zee-vloot. De Russische Oostzeevloot heeft het westelijk gedeelte der Oostzee bereikt. Van den seinpost Marienleuchte aan de noordoostkust van Fehmarn zag men de indrukwekkende rij oorlogsschepen, kruisers, torpedobooten en transportschepen in noordwestelijke richting stoomen naar de Lange- landbelt; de groote slagschepen achteraan. Bij Gulstav, aan de zuidpunt van Langeland, lag een kleine vloot van kolenschepen voor anker, die de bunkers van het eskader moet aanvullen of de vloot een eind vergezellen. De Deensche lood sen aan boord van de Russische oorlogsschepen worden eerst na het passeeren van de noord punt van Jutland teruggezonden. Uit Fakkebjerg werd gisteren geseind, dat 's morgens om 7 uur twee schepen van de Oost zeevloot naar het noorden vertrokken; de ove rige schepen stoomden twee uren later weg. De Deensche kruiser vertrok om half acht in dezelfde richting. Verspreide berichten. Het centrale comité van de Duitsche Roode Kruis-vereeniging deelt medeDe afgevaardigde van het Russische Roode Kruis hield te Berlijn in de laatste dagen besprekingen met den president van het centrale comité der Duitsche Roode Kruis-vereeniging omtrent vermeerderde onder steuning van den vrijwilligen hospitaaldienst op het oorlogsterrein. Guij stond op en. liep langzaam voort. Hij bemerkte weldra hoe een aantal menschen, die op hun zondags gekleed waren, zich in allerlei richtingen voortbewogen. Binnen een uur was het zelfs zeer druk in de straten, en de win keliers stalden hunne waren op het vooidee- ligst uit. Het was dien dag de groote jaarmarkt 111 die stad, waar de menschen van heinde en verre naar toe kwamen om te koopen en te verkoopen. De eenzame knaap had daar geen boodschap. De slimste bedrieger zou nog niets van hem kunnen halen, en hij liep langzaam en ver drietig door de drukke straten voort. Vermoeid ea met opengeloopen voeten ging hij eindelijk op een houten bank voor eene her berg zilten, waar de lieden bezig waren hun geld te verkwisten; maar niemand dacht er aan liem een stuk koper geld of eene stuk brood te geven. Hunne edelmoedigheid be paalde zich tot menschen, die het niet noo- dig hadden. Niemand nam notitie van den armen Guij of brak zijn hoofd over hem; en zijn zwak hartje kromp opnieuw ineen, toen het hem eerst recht duidelijk werd hoe uiter mate verlaten hij was, onbekend met wie ook Ier wereld. Maar van al de donkere uren van den nacht is dat juist het donkerst, welke het aanbreken van den dageraad voorafgaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1