Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. LONDEN, 23 October. Lloyd heeft de volgende berichten ontvangen Kaap St. Catherine (Wight), 12.30 nm. Een Russisch smaldeel van vier torpedojagers is hier voorbij gekomen, oostwaaarts stevenende, blijkbaar om een stoomboot aan boord te klampen. Dungeness, 5.41 nm. Elf Russische schepen zijn hier voorbij gekomen, westwaarts stevenende. Kaap St. Catherine, 5.47 nm. Een Russische flotille is hier voorbij gekomen, zuidwaarts steve nende. Een ernstige gebeurtenis. LONDEN, 23 October, Een telegram uit Huil meldt dat de Russische Oostzeevloot twee vis- schersvaartuigen uit Huil aangevaren en tot zin ken heeft gebracht. Achttien visschers zijn verdronken. Men meldt dat Russische oorlogsschepen ook op de visschersvloot gevuurd en een Engelseh kapitein het hoofd afgeschoten hebben. LONDEN, 23 October. De visschersstoombooten van Huil, heden-avond daar binnengevallen, melden, dat de Russische Oostzeevloot de flotille in den nacht van Vr ij dag op Zaterdag a a n v i e 1 e n t w e e b o o t e n i n den grond boorde, waarbij eenige mannen gedood en vele gewond wer den. LONDEN, 23 October. De reeders van vijftig visschersbooten van Huil hebben het minis terie van Buitenlandsche zaken en de admiraliteit kennis gegeven van den aanval van de Oostzeevloot. Zij zeggenHet eerste deel van de Russische vloot stoomde in den nacht van den 21en de visschers voorbijde overige schepen richten hun electrische zoeklichten op de Engel- sche visschersvloot. Tegelijkertijd openden zij het vuur. De boot Crane werd in den grond geboord. Deonthoofdel ij kenvanden schip per en den eersten stuurman z ij n naar Huil overgebracht. Velen aan boord der booten zijn gekwetst. De booten Monlinein en Mino kwamen zwaar gehavend door het Russische vuur te Huil aan. De Mino had 16 gaten. Men vreest, dat er nog een boot gezonken en de bemanning verdronken is. HULL, 24 October. Twintig visschers hebben hun leven verloren bij den aanval op de Engelsche visschersvloot. Verspreide berichten. Reuter seint uit St. Petersburg d.d. 22 Oc tober: Ter mobiliseering van troepen in de mili taire districten Warschau, Wilna, Kiëf, Moskau, om reservebataljons in de Siberische militaire districten voltallig te maken, gelast een oekase de oproeping van reservisten tot den werkelij- ken dienst in 120 districten in de gouvernementen Warschau, Plock, Kielee, Soewalki, Witebsk, Kov- no. Mogilef, Kiëf, Wolhinië, Poltawa, Tsjemigof, Charkof, Koersk, Moskau, Wladimir, Twer, Smo lensk, Tambof, Jaroslawl, Wologda en Bessarabië. Zaterdag heeft onder voorzitterschap van admiraal Avelan, in tegenwoordigheid van vier admiralen, van professor Martens en van ver tegenwoordigers van de justitie, te St. Petersburg de behandeling in hoogste instantie plaats ge had voor het prijsgerecht in zake de inbeslag neming van de stoomboot Allanton door het es kader van Wladiwostock. Er werd de volgende uitspraak gedaan: „De stoomboot Allanton en hare lading kunnen niet geconfiskeerd worden, maar moeten aan de eigenaars teruggegeven wor den. Voor het inbeslagnemen waren voldoende redenen aanwezig en er zijn daarbij alle ver- eischte formaliteiten in acht genomen. De uit spraak van het prijsgerecht te Wladiwostock moet dienovereenkomstig gewijzigd worden." Uit Duitschland. Naar de National Zeitung mededeelt, is het kritieke stadium in de onderhandelingen over het Duitsch-Zwitsersch handelsverdrag overwonnen, zoodat een positief resultaat der onderhandelingen te verwachten is. De militaire attaché bij het Russische ge zantschap te Berlijn, kolonel von Schebeko, is toegevoegd aan den persoon van keizer Wilhelm, evenzoo is de Duitsche militaire attaché bjj het gezantschap te Petersburg, graaf Lamsdorf, toe gevoegd aan den persoon van keizer Nikolaas. Op politiek gebied is dit feit opmerkenswaard omdat tusschen het hof te Berlijn en dat te St. Petersburg weder de oude traditie is ingesteld. Deze sedert het begin van de vorige eeuw bestaande gewoonte werd onder Alexander III als te intiem afgeschaft. Uit Frankrijk. In zijn antwoord op de interpellaties over zijn politiek tegenover de kerk, protesteerde Combes in de Fransche Kamer van Zaterdag tegen de inmenging van den Heiligen Stoel in Frankrijk's binnenlandsche politiek. In het geval met de bisschoppen van Laval en Dyon kwam de Paus terug op een zaak, die reeds voor vier jaar geregeld was door zijn voorganger, en meende in den bisschop van La- val diens onderwerping aan regeering en wet te moeten afkeuren. Combes weigerde het overwicht van de geeste lijke macht op de burgerlijke te erkennen. De Paus, zeide hij, heeft het concordaat geschonden, en de handelwijze van het Vaticaan rechtvaardigt volkomen het terugroepen van den Franschen gezant, want het kan een Franschen bisschop niet straffen zonder hierin de Fransche regeering te kennen. Men heeft hier niet de waarde der tegen de beide bisschoppen opgeworpen grieven te onder zoeken, vervolgde hij, maar ik voor mij houd ze voor valsch, want de in omloop gebrachte geruchten kwamen van de zijde der royalistische oppositie. Ik hoop dat geen republikein de breuk met het Vaticaan zal laken. De republiek heeft ge durende vier-en-dertig jaar meer doorstaan dan de monarchie zou hebben kunnen dragen. De bisschoppen en priesters schijnen zich te heb ben verbonden het. geduld der republikeinsche partij uit te putten. In alle politieke crises kunnen we het intri geeren der kerk bespeuren en de geestelijkheid houdt niet op van den kansel vuur en vlam te spuwen tegen de republiek, en men zal moeten toegeven dat de Paus zijn goedkeuring hecht aan de schandelijke onbeschaamdheid van de manifestaties der anti-republikeinsche bladen. De Heilige Stoel behandelt Frankrijk als een onder worpen Staat. In het verdere gedeelte zijner rede komt Com bes op tegen den Syllabus en de leer der onfeil baarheid en zegt dat men met de wettelijke macht geen handel drijft gelijk met de pauselijke gedaan wordt. Hij zegt dat de macht der kerk volkomen uit alle burgerlijke en politieke kringen moet ver bannen worden en gunt tier kerk wel-is-waar vrij heid, doch een vrijheid die met vrijheid op elk ander gebied vereenigbaar is. Men heeft ge sproken van Canossa, vervolgt hij. 1 Laat naar Canossa gaan wie wil. Noch mijn leeftijd noch mijn smaak veroorloven mij er heen te gaan. Combes werd door de sectarissen natuurlijk weer zeer toegejuicht. Ribot antwoordde dat een staat als Frankrijk de betrekkingen met den H. Stoel niet kan ont beren. Hij verzoekt de meerderheid dringend de eventueele gevolgen wel te wikken. Wij, zeide hij, kunnen ons niet vereenigen met de politiek der regeering. En onze vrienden zul len nooit een dergelijke verantwoordelijkheid op zich durven nemen. Deschanel verklaarde nog dat hij geen vertrou wen schenkt aan een regeering, die begint met een scheuring. Combes zeide dat hij met vertrouwen deze kwestie op de agenda zou plaatsen. Bienvenu Martin zeide dat de Kamer aan de verklaringen van de Regeering hare goedkeuring hecht en alle addities verwerpt. De prioriteit op de agenda wordt verworpen met 512 tegen 53 stemmen. Hubbard noodigde ten slotte de regeering uit, initiatief te nemen van een wetsontwerp betref fende de scheiding van kerk en staat. Ten slotte werd, zooals dat bij dergelijke ge vallen in de Fransche Kamer gewoonlijk ge beurt, een motie van vertrouwen aangenomen met 325 tegen 237 stemmen. Hierop werd de zitting opgeheven. Uit Galicië. Uit Bialystok wordt d.d. 23 October geseind Den 19en 's avonds kwam een ongeveer twintig jarig man, oogenschijnlijk een werkman, het politiebureau binnen en wierp een bom. Er volgde een hevige ontploffing, waardoor de dader gedood werd en drie beambten en twee particulieren in het gebouw zwaar, en een politiebeambte licht gewond werden- Het politiebureau en de naburige huizen werden beschadigd. Uit China. Volgens mededeelingen van een welingelichten Chinees sluiten rooverbenden in West-Qwantoeng zich aaneen met het voornemen in de provincie Canton een opstand te weeg te brengen. Zij zouden zich verbonden hebben met de zeeroovers in de West-Chineesche zee. Een Belg, werkzaam in een belangrijke industrieele onderneming in China, en wiens werkzaamheden hem noodzaken, alle provincies van het noorden en midden van het keizerrijk te bereizen, heeft zijn bloedverwanten in België een schrijven gezonden, waarin hij zich pessimitisch uit omtrent de verhouding tusschen de Europe anen en Chineezen. Hij zegt, dat Chineezen de Edropeanen ver foeien. De geruchten van de Russische verliezen hebben nog meer afbreuk aan het Europeesch prestige gedaan. De rol, door Rusland in de on derhandelingen van 19001901 gespeeld, doet deze mogendheid in de oogen van de meeste Chineezen de eerste zijn in Europa. Zij zijn ge neigd de andere mogendheden als vazanen van Rusland te beschouwen. En, zoo zeggen zij, als de grootste macht in Europa geslagen wordt door de Japansche, hoe zal het dan met de andere zijn. Het slechtste teeken is, gaat het schrijven verder, dat overal weder de geheimzinnige aan plakbiljetten verschenen zijn, die wij kennen van 1899. Alle Europeanen in China geven zich re kenschap van dezen toestand, maar vermijden er over te spreken. Tibet. Naar de Times uit Peking verneemt, worden de Chineezen weer even onverschillig als vroeger ten aanzien van Tibet. De Chineesche buitengewone gezant, die erheen zou gaan,.blijft te Peking, in de hoop dat hij niet zal behoeven te gaan als Engeland in zijn onderhandelingen te Peking slaagt. Naar 't heet, durft de Russische gezant niet ambtelijk te protesteeren te Peking, omdat hij bang is voor de openbaarmaking der brieven van de Russische regeering, die in 1890 den Dalni Lama driemaal heeft aangeboden, hem tegen de Engelschen te helpen. Deze brieven zouden nader hand den Dalai Lama ontstolen zijn, maar later teruggegeven. Men zegt dat de Dalai Lama onderweg is naar Oerga om het Russische gebied te bereiken. Minister Kuyper. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Kuyper, was gisteren wegens lichte onge steldheid verhinderd aan zijn Departement aan wezig te zijn. De Koningin van Engeland. De extra-trein van Kopenhagen met de Koningin van Engeland, de princessen Victoria en Maud en prins Alexander arriveerde Zaterdag te Vlissingen. Op het perron, dat evenals de toegangen naar en van de haven door politie was afgezet, werden de vorstelijke personen verwelkomd door den Engel sche vice-consul en den commandant van het jacht enz. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk aan boord. Onder de hal en de ponton waren loopers gelegd en electrische gloeilampen aange bracht. De extra-trein waarmede de vorstelijke personen arriveerden, was begeleid door den inspec teur der Staatsspoorwegen, den heer C. Walraven. Nader wordt gemeld Het koninklijk Engelsch jacht Victoria and Albert, met koningin Alexandra en andere vorste lijke personen aan boord, vertrok gister-morgen 9 uur van Vlissingen naar Port Victoria. Op de reede werd het jacht gevolgd door 't daar voor anker liggende oorlogsschip Bedford. De politie had den geheelen nacht de ponton en aanliggende terreinen bewaakt. Vredespaleis. De kosten van aankoop van het terrein aan den Benoordenhoutsclien Weg, groot 6 hectaren, bestemd voor den bouw van hetjVredespaleis zijn, zoo vernemen wij, te zamen f 420.000.of f 7.per vierk. meter. Besparing op oorlogsuitgaven. Onder de maatregelen, welke de minister van Oorlog denkt te nemen ter besparing van uitga ven, behoort ook om het voorbereidend militair onderricht, voor zooveel mogelijk, op te dragen aan reservepersoneel dat ter plaatse waar het onderricht wordt gegeven, of in de nabijheid daarvan, woonachtig is. Korporaals bij de infanterie. Naar wij vernemen is, in verband met het toenemend gebrek aan korporaals bij het wapen der infanterie, de wenschelijkheid gebleken, het overgaan van ongehuwde milicienkorperaals naar de staande armée te bevorderen, door de toeken ning van verhoogde premiën, gedeeltelijk uit te keeren bij het aangaan van de verbintenis, gedeel telijk in te schrijven in de Rijkspostspaarbank met de bedoeling, om na het eindigen van de verbintenis met de gekweekte renten aan de betrokkenen of hunne rechtverkrijgenden te worden uitbetaald. Op voorstel van den inspecteur van het wapen heeft de minister van Oorlog goedgevonden te bepalen, dat bedoelde maatregel, bij wijze van proef, voor één jaar, zal worden genomen.) De Statenverkiezing voor Gorinchem. Thans wordt aan De Stand, weer geschreven: Te elfder ure (in den namiddag van den dag der candidaatstelling) zijn de onderhandelingen tusschen christ.-historischen en antirevolutionairen heropend en is de samenwerking getroffen. Op dezen voetde antirev. zullen zich van een eigen candidaatstelling onthouden, maar den cand. der c.-h., dén heer A. C. de Leeuw, steunen de c.-h- zullen in 1907 de twee door de antirev. te stellen candidaten steun bieden. De eisch, dat de heer De Leeuw nu gekozen moet worden, om voor de toekomst te kunnen kunnen samenwerken, is door de c.-h. losgelaten. Alzoo is de heer A. C. de Leeuw de candidaat der christ. partijen. De werkstaking der glasblazers. Aan de glasblazerij »De Struisvogel" teNieuwer- kerk aan den IJsel, zijn Zaterdag weer eenige werklieden ontslagen. Die nu nog werzaamheden te verrichten hebben zullen, komt er niet spoedig verandering ook weldra bedankt worden. De llesschenvormen zijn naar Duitschland verzonden, men wil trachten de benoodigde flesschen van daar te betrekken. Spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van het bericht van de Tel. in verband met het ontslag met een deel van het personeel der N. F. D. S. schrijft de Leeuw. Ct. Een deel der verleende ontslagen staat werke lijk in verband met opheffiing der contróle-afdee- ling. Yier personen zijn (daar de Mij. bij de overdracht harer contróle aan de Centrale te Utrecht geen onvoorwaardelijke overneming van het op haar afdeeling werkzaam personeel be dongen had) met een maand opzegging ontslagen. De pogingen om hen elders te plaatsen, hebben tot niets geleid. Maar de vier genoemde ontslagenen vormen slechts een klein contingent van het ontslagen personeel. Behalve dezen zijn 15 lijnarbeiders, waarvan enkelen 2 a 3 jaren bij de Mij. werkzaam, tegen een vast weekgeld, met een week opzegging ont slagen. terwijl dienstdoende ploegbazen met ver mindering van salaris tot lijnarbeiders zijn terug gesteld. Voor minstens één besteller is een jongen in dienst genomen. Dat al deze maatregelen naast vereenvoudiging tevens en in de eerste plaats bezuiniging ten doel hebben, behoeft voorloopig wel geen nader betoog. Godsdienstonderwijs aan de Rijksnormaalschool. Men schrijft uit Breda aan het Centr. Men is hier begonnen met het geven van gods dienstonderwijs aan de Rijksnormaalschool. De weleerw. heer kapelaan J. P. Oomen heeft de lessen geopend. Op alle openbare inrichtingen van onderwijs krijgt men godsdienstonderricht. Poging tot moord. Zondag-morgen omstreeks vier uur drong iemand bij P. Maarsen Kzn. te Aalsmeer, de woning binnen. Maarsen zelf was naar het land om de koeien te melken alleen was zijn 48-jarige zuster thuis, die nog te bed lag en van daaruit de handelingen van den dief gadesloeg. Na het ledigen van een zakje, bevattende ongeveer vijftien stuivers, bemerkte de dief dat er onraad was. Hij nam een brandend lampje van tafel, begaf zich naar het bed en vroeg een halve kan melk. Op de vraag wie hij was, antwoordde hij een schipper te zijn. Om hem die melk te geven, zou de vrouw uit het bed komen en haar kousen aantrekken. Daarmede bezig zijnde, werd zij door den dief met een steen op het hoofd geslagen, zoodat zij hevig bloedend op den grond neerviel. Gelukkig dat de steen brak. Op het hulpgeschrei verliet de aanrander de woning. Gister-middag werd, verdacht van deze poging tot moord, door de politie in verzekerde bewaring genomen een zwerver, Dirk Schouten, vroeger wonende te Aalsmeer. De verdachte is gecon fronteerd met den verslagene, die hem onmid dellijk als den dader herkende. De verdachte blijft nog ontkennen. Een wolf in een schapenvacht. De te Tenlo nabij de Duitsche grenzen gearre steerden Johann Ilattenscheid, die zich in pries- sterkleeren vermomd bap, is over de Duitsche grenzeu gebracht, aangezien men hem geen mis daad kon ten laste leggen. Brand. Gister-nacht ontstond door onbekende oorzaak brand in een blok van 6 woningen, gelegen aan den Oldenzaalschen weg te Enschedé, toebe- hoorende aan den heer H. H. Zeggelt aldaar en bewoond door J. Lodeweges, A. J. Bat ting, L. Scheper en J. Poorthuis. Het vuur vond ruim voedsel, daar het dak van stroodokken was voorzien, doch de brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het perceel gedeeltelijk te behouden. Drie der inwonenden hadden, even als de eigenaar van het perceel, hun eigendom verzekerd. Ongelukken. Te Onstwedde (Gron.) viel de knecht van den landbouwer Migchels boven van het »golf" op den harden dorschvloer. De ongelukkige, wiens toestand zeer zorgwekkend is, werd met den trein van zes uur naar Groningen vervoerd. Een twaalfjarig zoontje van zekeren van Bergen, te Amsterdam, die bijzijn grootoudersin Oude Pekela op bezoek was, kreeg dezer dagen, met andere jongens eikels zoekende, van een der knapen een steen op het hoofd. Gisteren-avond is hij aan de bekomen verwonding overleden. In het Westeinde te's-Gravenhage werd een jongen door een rijtuig overreden. Een der wielen ging hem over den hals. Te Amsterdam brak op de Ceintuurbaan nabij den Amsteldijk een ladder, waarop twee glazen- wasschers hun werk verrichtten. Beiden vielen van een vrij aanzienlijke hoogte op straateen hunner brak beide beenen en scheen ook inwendig zwaar gekneusd te zijn de ander werd aan het hoofd verwond en kon, na aan het politiebureau verbonden te zijn, huiswaarts gaan. Zijn kameraad moest per brancard naar het gasthuis worden vervoerd. Schiedam, 24 October 1904. GEMEENTE-BEGROOTING. II. (Slot.) Volgn. 111. Onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden. Met betrekking tot dezen post moet worden opgemerkt dat slechts een greep uit de slechtste straten kan worden gedaan. Aan verbetering der straten in de Gorzen zijn reeds belangrijke som men ten koste gelegd, met de geleidelijke verbe tering zal worden voortgegaan. De bestratingen in de binnenstad te vernieuwen zou niet geraden zijn met het oog op de te wachten nieuwe rio- leering. Het plein bij de Buitensluis en het Wilhel- minaplein komen voor de voorziening met West- rumite niet in aanmerking, daar dit op koolasch niet doelmatig is. Die pleinen eerst te verharden zou meer dan f'500.kosten. Wat betreft de toestand van de Nassaustraat, iedere nieuwe straat vertoont hetzelfde verschijnsel verbod van rijden zou alleen uitstel van herstrating veroorzaken. In elk geval is het goed den weg in het begin te laten berijden om het zandbed tot vastheid te doen komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2