Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gelegenheid om het rijtuig van den ambassadeur -te naderen en hem uit te jouwen, 't Moet zelfs zóó bar geweest zijn, dat een stuk of wat perso nen de gebalde vuisten den gezant schier onder den neus konden duwen, terwijl men lucht gaf aan zijn momenteele antipathie tegen al wat «Russisch riekt." De menschen wilden het rijtuig nog achterna rennen, toen dit het station verliet, maar dat wist de politie toch te beletten. Wraak. Het stoomschip Esperance, dateergisteren-avond uit de haven van Cardiff moest vertrekken met provisiën voor de Russische vloot, begon 's mid dags te zinken. Volgens de Daily Telegraph heeft men bij onderzoek bevonden dat het schip een gat had beneden de waterlijn, hoewel het dien zelfden morgen nog volkomen zeewaardig was. Te Cardiff gelooft men dat de werklieden aan boord van het schip de daad bedreven hebben, uit wraak over den overval der Engelsche visschers bij Doggersbank. Naar de Daily Mail berekent, zou de waarde der lading 100,000 bedragen hebben. Telegrammen van heden-nacht in verband met het voorgevallene in de Noordzee. LONDEN, 25 October. (Officieel.) Na ontvangst van de berichten over het incident op de Noord zee op 24 dezer, heeft de admiraliteit voorloopige bevelen gegeven voor den wederkeerigen bijstand en samenwerking aan de Kanaal-, de Middellandsche Zeevloot en de vloot in de Engelsche wateren, als maatregel van voorzorg. ST. PETERSBURG, 25 October. De admiraliteit maakt bekend niet te weten waar de Oostzeevloot is of waar zij waarschijnlijk in den eersten tijd zal zijn, daar zij geen communicatie met de vloot heeft. ST. PETERSBURG, 25 October. Hardinge over handigde de Russische regeering de Britsche nota, behelzende de officieele verslagen van het in cident op de Noordzee en de meening van de Britsche regeering daarover. De nota geeft te verstaan dat de indiening van de Britsche eischen, waaraan volledige voldoening gegeven zou moeten wor den, wordt voorbehouden, totdat het antwoord vande Russischeregeering ontvangen is. LONDEN, 25 October. De Russische gezant heeft een langdurig onderhoud gehad met Lord Lansdowne in diens woning en in ernstige, on omwonden bewoordingen zijn persoonlijk leedwezen uitgedrukt over het incident op de Noordzee. Een officieele betuiging van leedwezen uit St. Petersburg is nog niet ontvangen. LONDEN, 25 October. De Russische gezant had heden-morgen een onderhoud met Lord Lans downe op het departement van Buitenlandsche Zaken, waarbij ook tegenwoordig waren het Par lementslid voor Hull, Sir Seymour King, en an dere, met de visschersvloot in betrekking staande, personen. De Koningin heeft den burgemeester van Huil 100 gezonden voor de weduwen en weezen der gedoode visschers en voor de zeelui, die door hun verwondingen niet in staat zijn te werken. In een daaraan toegevoegd schrijven spreekt de Koningin haar deelneming uit met de slachtoffers en vraagt zij naar den toestand der gewonden. Reuter verneemt dat de Engelsche regeering in de naar St. Petersburg gezonden nota zekere bepaalde ei schen stelt, waaronder in de eerste plaats behoorlijke verontschuldi gingen voor deze daad van geweld en volle schadevergoeding aan de slachtoffers van de ongerechtvaar digde handelwijze der Russische vloot. Voorts wordt aangedrongen op een on middellijk onderzoek en wel onder bepa lingen, die waarborgen dat een behoorlijke actiehetgevolgzijvanhetonderzoek. St. PETERSBURG, 25 October. Lamsdorf bracht een bezoek aan het Engelsche gezantschap en verzocht Hardinge aan den Koning en de re geering de mededeeling van den Tsaar over te brengen dat deze nog geen berichten van den admiraal, die de Vloot commandeert, ontvangen had, en dat het incident alleen kon toegeschreven worden aan een zeer betreurenswaar dig misverstand. De Tsaar wenschte zijn oprecht leedwezen aan den Koning en de regeering te betuigen over het droevige verlies van menschenlevenshij zou stappen doen om aan de benadeelden volledige schadeloosstelling te geven zoodra het gebeurde was opgehelderd. LONDEN, 25 October. De trawler Snipe is vanavond te Huil aangekomen met twee gewonden van de Crane. De Snipe is ernstig beschadigd. HULL, 25 October. De trawler Gule is heden avond hier aangekomen met drie gewonden aan boord, naar men gelooft van de Crane. LONDEN, 25 October. Selbome, minister van Marine, heden-avond presideerende een feestmaal, gegeven bij de Pilgrims Club ter eere van ad miraal Jewell en de officieren van het Ameri- kaansche eskader, op het oogenblik in de En gelsche wateren, zeide dat van hem slechts wei nig woorden te verwachten waren betreffende de droeve gebeurtenis op de Noordzee. Een niet te rechtvaardigen grove "aanranding had plaats gehad. Indien degenen, welke verantwoordelijk voor de verschrikkelijke dwaling, Britten of Ame rikanen waren, zouden deze volken onmiddellijk volledige verontschuldiging aangeboden hebben, elk schadeloosstelling in hun macht staande, ge geven hebben, gestraft hebben degenen, die ver antwoordelijk voor den gruwelijken misslag wa ren. Hij meende dat zonder twijfel de Tsaar en het Russische volk datzelfde zouden doen. Yan het oorlogsterrein. Koeropatkin benoemd tot opperbe velhebber. Bij keizerlijk besluit van 23 dezer is Koeropatkin benoemd tot opperbevelhebber. Het Russische telegrammen-bureau meldt uit Charbin dd. 25 Oct.De stadhouder Alexejef maakte gisteren het keizerlijk besluit van den 23sten dezer bekend, waarbij Koeropatkin tot opperbevelhebber van het geheele leger in het Oosten benoemd werd. Alexejef blijft stadhouder. Tevens spreekt de Tsaar den stadhouder zijne erkentelijkheid uit voor zijne bemoeiingen voor het tot stand brengen der concentratie en voor de opperste leiding van de troepen in het operatie gebied. Alexejef betuigt daarop zijn dank aan de land- en zeemacht voor hare opofferinghij is steeds trots geweest op het genoten vertrouwen van den Tsaar, welke aan hem de opperste leiding der dappere troepen opgedragen heeft. Hij hoopt dat de sterke vijand met hulp van God vernietigd zal werden. Japansche verliezen. Ojama bericht dat de totale verliezen der Japanners in de gevechten bij de Sjaho bedragen 15,879 aan gesneuvelde, gewonde en vermiste officieren en manschappen Uit Rome. Naar de Matin uit Rome verneemt, worden te Rome binnenkort verscheidene Fransche aarts bisschoppen en bisschoppen verwacht, o. a. de aartsbisschoppen van Aix en van Reims, de bis schoppen van Nice, Angers en La Rochelle. Kardinaal Langenieux, aartsbisschop van Reims, zal einde October te Rome zijn. Men neemt aan dat deze kardinaal met Z. H. den Paus de ge dragslijn der Fransche bisschoppen in de huidige omstandigheden wil bespreken. In het begin der volgende week zal Z. Z. Cyrillus, patriarch van Constantinopel door den H. Vader plechtig in audiëntie ontvangen worden Naar men zegt is de patriarch de drager van een eigenhandig schrijven van den Sultan van Turkijë. Tibet. Uit Chumbi seint de correspondent der Daily Mail, die de Tibetexpeditie vergezelt, dat gene raal Macdonald na twee zware marschen door de sneeuw daar aankwam. Gedurende den twee- daagschen marsch van Pari kwamen onder de soldaten meer dan honderd gevallen van sneeuw blindheid voor. Overal zag men de mannen geheel blind, tastend rondloopen. Zij hielden zich wanhopig vast aan hunne kameraden, die niet door het ongeluk waren getroffen. De laatste nacht was zoo koud, dat men den volgenden morgen de ijskegels twee voet lang zag afhangen van het dak, van het oude, half ingestorte gebouw, waarin een gedeelte der manschappen waren ingekwar tierd, omdat zij dit toch nog voor beter hielden, dan onder de tent opgeslagen in de sneeuw. De koude bedroeg in dien nacht 21 Men hoopt dat alle troepen den 6den November van Siligoeri zullen kunnen worden afgezonden. De telegrafische verbinding met Indië is verbroken. De Armyand Navy Gazette te Londen schrijft van de Tibet-expeditieHet godsdienstige ge voel van duizenden soldaten is door het betreden van het Buddha-heiligdom in Lhassa gekwetst. De gevolgen van het prestige van Engeland ten gevolge van den terugtocht, zijn nog niet te over zien. Uit Afghanistan. De Sakapiskoje Obosre7ije meldt, dat kort ge leden in Afghanistan aangekomen troon-pretendent Sirdar Abdoel-Maschid Khan, wiens vader door den tegenwoordigen emir Habib Ooellah vermoord is, den wensch heeft uitgedrukt, in dienst van den Emir te treden. Deze laatste heeft Sirdar echter gewantrouwd en liet hem vermoorden. Uit Zuid-Afrika. De Westminster Gazette meent, dat uit de volks telling in Transvaal opgemaakt moet worden, dat van de 106.594 mannen boven de 21 jaar die er in April waren de helft Engelschen door geboorte of naturalisatie zijn; een derde ongeveer zijn Boe ren. Bij een verkiezing zouden de Engelschen dus beslist in de meerderheid zijn. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 November a.s. benoemd lo. tot directeur der rijksseruminrichting, dr. J. Poels, plaatsvervangend districtsveearts te Rot terdam 2o. tot plaatsvervangend districtsveearts in al- gemeenen dienst, ter standplaats Rotterdam, en tot onder-directeur der rijksseruminrichting, in zonderheid belast met de vervaardiging van ent stoffen tegen en van middelen ter onderkenning van veeziekten, L. F. D. E. Lourens, veearts te Rotterdam 3o. tot plaatsvervangend districtsveearts in algemeenen dienst, ter standplaats Rotterdam, en tot onder-directeur der rijksseruminrichting, in zonderheid belast met bacteriologische onderzoe kingen en werkzaamheden in zake de tuberculose onder het rundvee, dr. H. Markus, onder-directeur van de gemeenteslachtplaats te Utrecht, onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als stand plaats is aangewezen. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van HM. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande op Woensdag 26 October 1904, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses der Asturiën. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal gedurende de maand October 1904 niet plaats hebben. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 8 November, des v. m. 11 uur. Accijns op het gedistilleerd. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres toegezonden, waarin het drin gend verzoekt, het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te verwerpen In het adres wordt er aan herinnerd, dat dr. Kuyper tevens gezegd heeft«geld te slaan uit een volkszonde is een diep-onzedelijke gedachte, en die, eens postvattende, geheel den blik van onze financiën benevelen moet." Naar aanleiding daarvan zegt het hoofdbestuur van genoemde vereeniging, dat het toch niet op den weg van een Christelijke regeering mag liggen, «diep on zedelijke" gedachten in wetsontwerpen te beli chamen, terwijl het allerminst gewenscht is, dat daardoor de blik onzer financiën wordt beneveld. Voorts betoogt het, dat de ervaring bewijst, dat nimmer verhooging van den accijns een middel was tot beteugeling van het alcoholkwaad, zoodat niet alleen de drinker, maar veelal ook zijne on schuldige vrouwen en kinderen financieel het slachtoffer der verhooging worden dat ontduiking van de wet, vervalsching van den alcohol, het in kleiner hoeveelheden tegelijk toedienen eerder de gevolgen van een maatregel als de voorgestelde zijn geweest, dan afname van de verbruikte hoe veelheid. Vredesconferentie Reuter seint uit Washington d.d. 25 October A. A. Adee, de secretaris van het Amerikaansche departement van Staat, heeft aan de gezanten der Vereenigde Staten over de geheele wereld tele grafische instructies gezonden om de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd, te polsen over het idee van de tweede Haagsche Conventie en haar president Roosevelt's invitatie tot het vormen van zulk eene conventie aan te bieden. Het doel der nieuwe conventie is de uitbreiding en bekrachti ging der bestaande en dit vooral met het oog op de beperking van de gruwelen van het moderne oorlogvoeren en bescherming der rechten van den neutralen handel op de groote zeeëen. Terwijl Roosevelt Den Haag aanwijst als plaats van samenkomst voor de bedoelde conventie, zal de beslissing hierover, zoowel als over den datum van samenkomst, bepaald worden door de meer derheid der deelnemende mogendheden. Militaire Spoorwegcommissie. Naar wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen van den Minister van Oorlog om in de organisatie van het leger op te nemen een kapitein-kwartiermeester, die vast werkzaam ge steld zal worden bij de permanente spoorweg commissie te 's-Gravenhage. Ontslag aanvrage. De Avondp. verneemt, dat mr. A. F. baron van Lynden, administrateur, chef der afdeeling binnen- landsch bestuur bij het dep. van Binnen- landsche Zaken, wegens verandering van woon plaats, voornemens is in het begin van het komen de jaar eervol ontslag uit zijn betrekking te vragen. Singkel. De correspondent van de A'. R. Ct. te Batavia seinde gister: Batoe-Batoe werd door ons na hevig verzet genomen. De vijand had 196 dooden, onder welke de radja, zijn broeder en drie ooms. Wij maakteu 4 kanonnen en 16 lilla's buit. Aan onze zijde werden 3 gedood en 11 gewond, allen beneden den rang van officier. De Gajoelanden. De correspondent te Batavia der N. Crt. seinde gister Morgen vertrekken uit Kota-Radja zes brigades maréchaussée naar Medan, om onder kapitein Colijn den tocht naar de Gajoelanden te onderne men. Ongelukken. Maandag had, naar uit Coevorden wordt ge meld, aldaar een droevig ongeluk plaats. Toen de tramtrein, bestaande uit locomotief, 1 passa giers- en 4 goederenwagens, te 4.44 van daar naar Nieuw-Amsterdam vertrekkende, de markt was gepasseerd, bemerkte de conducteur, dat de derde goederenwagen uit de rails was geloopen, zonder dat hij de oorzaak daarvan kon ont dekken. Spoedig bleek evenwel, dat een vijftig meter achterwaarts een man onder dien wagen was ge raakt, dien de wielen over een der beenen wa ren gegaan. Dit been was zoodanig verbrijzeld, dat de doktoren Lokker en Homan onmiddel lijke amputatie noodig achtten, waartoe hij di rect uit de woning van den apotheker Koek naai de ziekenbarak is overgebracht. De man bleek genaamd te zijn J. Strik, van beroep molenaar, wonende te Dalerveen. Hij is echter nog vóór tot de operatie kon worden overgegaan, bezweken. Door den laatsten trein uit Tiel is eergisteren avond om half elf de 25-jarige v. T., uit IJzendoorn, overreden. Beide beenen zullen geamputeerd moeten worden. Schiedam, 26 October 1904. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam, op Vrijdag 28 October 1904, des n. m. 2 ure. Ingekomen stukken. Agenda lo. Adres van M. Berk om eervol ontslag als Onderwijzer aan school E., met ingang van 1 December e.k. 2o. Adres van H. W. van der Weele, om eer vol ontslag als tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met praeadvies van B. en W. 3o. Benoeminga van een tijdelijk leeraar in Nat. Historie aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1904-1905. Aanbevolen is de heer Dr. H. van Capelle te 's-Hageb van een onder wijzer aan school E (hoofd de heer J. Hage.) Voorgedragen zijnlo. J. Tromp onderwijzer te St. Pancras2o. S. de Knecht, onderwijzer te Moordrecht3o. C. K. Minderhoud, onderwijzer te Lekkerkerk. 4o. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van gratificatiën op grond van art. 68 der Ver ordening op de Brandweer. 5o. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet tot opspuitingen der gronden tusschen de Waterleiding en de firma Smulders Co ook achter den strekdam. 6o. Verzoek van W. van der Most, tot aankoop, van grond, met preadvies van B. en W. (Zie bijlage LXIII). 7o. Voorstel van B. en W. tot regeling van de jaarwedde van den 2n keurmeester van het vleesch. (Zie bijlage LVIII). 8o. Vaststelling 2e en 3e Suppletoir kohier der pl. directe belasting naar het inkomen. 9. Ontwerpbesluit (model B) tot af- en over schrijvingen op de begrooting van uitgaven dienst 1904. 10. Ontwerp-besluit (model C) tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1904. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de Bouwpolitie en de ver plichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam (Gem. blad 1898 no. 1) Zie bijlage LXIV. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de tapperijen, logementen, open bare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam (Gem. blad 1892, no. 18) tot opneming van bepalingen betreffende Collec ten. (Zie bijlage LXV.) 13. Voorstel tot wijziging van 'de Verordening op de honden op den openbaren weg en daaraan gelegen niet afgesloten erven en op vaartuigén te Schiedam (Gem. blad 1892, no. 15) Zie bijlage LXVI. 14. Rekening der dd. Schutterij over 1903. 15. Begrooting voor 1905 van a. Gemeente-gasfabriek. b. drinkwaterleiding. c. Pakhuis «de Nederlanden." d. Gemeente-reiniging. e. dd. Schutterij. f. Burgerlijk Armbestuur. g. Stads-Ziekenhuis. 16. Gemeente-begrooting voor 1905. Gemeentezaken. Bij opmeting van het terrein aan de Hendrik Gabelstraat dat den Raad den 6den Sept. besloot te verkoopen aan den heer W. v. d. Most, bleek de lengte, overeenkomstig de kadastrale kaart bij het raadsbesluit 27 M. aangenomen, in werkelijk heid 30.80 M. te bedragen. Waar het terrein is verkocht, gelegen aan de te maken 20 M. breede straat, blijft tusschen het verkochte oppervlak en den naburigen eigenaar aan de Hendrik Gabelstraat, H. de Haan, een terrein over, dat 3.80 M. breed en 18 M. diep is. In verband hiermede is aan bedoeld raadsbesluit geen uitvoering gegeven. Intusschen werd met den kooper onderhandeld en is deze bereid gevonden in plaats van voor f2880.gelijk genoemd raads besluit inhield, voor f3100 te koopen, zoodat voor de bewuste strook f3.22 per M2 zou worden ver kregen. B. en W. stellen den Raad voor, met intrekking van het Raadsbesluit van 6 September, een nieuw besluit te nemen. Steun voor do stakende Glasblazers. Bij het Plaatselijk Steuncomité is gedurende de week van 916 October met inbegrip van de vorige opgave, ingekomen totaal f581.32terwijl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2