Dagblad voor Schiedam en SCHELMEN. 27ste Jaargang. Vrijdag 28 October 1904. No. 8039. Officieele Berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per .1 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h e r h a a 1 d e 1 ij k adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil - Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. Veringmeier, om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van koper-, lood- en zinkwerken, in het pand staande aan de Dwarsstraat no. 44, kadaster sectie L no. 1120; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de se cretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den lOden November a.s. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. V Is de aanschaffing van een stoom- brandspuit urgent In de Memorie van Antwoord op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting in de afdeelingen van den Raad zeggen B. en W. «Bij onderzoek is gebleken, dat een motor-brandspuil voor deze gemeente niet dienstig is. Bij een gering aantal branden loopt men de groote kans, dat juist als men het noodig heeft, het werktuig onklaar is, omdat er niet geregeld gebruik van wordt gemaakt. Ons onderzoek strekte zich ook uit over stoombrandspuiten, doch waar het bleek, dat een geschikte lichte spuit nog f5000.A f6000.zou kosten, is vooralsnog de aanschaffing daarvan niet aangevraagd." De aanschaffing van een stoombrandspuit is dus niet voorgedragen wegens: de kosten. Velen zullen echter met deze verklaring onmoge lijk genoegen kunnen nemen, waar een zaak van zoo hoog belang als het hebben van goed blusch- materiaal niet afhankelijk mag worden gesteld aan een meerdere uitgave van een paar duizend gulden. Indien men exorbitante eischen was gaan stellen, zou het een ander geval zijn. Maar waar toch op een groote noodzakelijkheid wordt gewezen, waarbij de geheele burgerij belang heeft, mag in deze niet langer worden gedraald en behoort er voor Schiedam een stoombrandspuit te worden aangeschaft. Nu men zich niet meer onder den indruk bevindt van het treurige figuur dat de sleepboot Mentor heeft gemaakt bij eenige groote branden, die hier in den laatsten tijd hebben plaats gehad, willen wij nog voor de Gemeente-begrooting in den Raad aan de orde komt, herhalen hetgeen Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 23) Om eene lange geschiedenis in 'tkort te ver halen, resumeeren wij het volgende De Graaf von Hochstein liet zich persoon lijk aan de zaak weinig gelegen liggen, maar Freule Augusta bleef haar beschermeling veel sympathie betoonen. De Daniels beschouwden hem geheel als hun eigen kind, en hij beant woordde hunne genegenheid met al de liefde die van een aangenomen kind te wachten is. Hij had hun het weinige, dat hij Van zijne levens geschiedenis wist, wel meer dan vijftig maal moeten verhalen, en zij hadden op hunne beurt raad gehouden met Ludwig, die het voor over tuigend bewezen hield, dat de knaap, gelijk deze ook zelf beweerde, een vondeling moest zijn. Vandaar vermeden zij voortaan zorgvul dig zelfs de geringste toespeling op het pijnlijke onderwerp. Niemand zou in den gezonden, ontwikkelden jongen van de Daniëls het ongelukkige pleeg kind van vrouw Bunstein herkend hebben. Hij was opgegroeid tot een altijd opgeruiiuden. har- telijken jongeling, met stralende verstandige we bij gelegenheid van den brand op 26 Februari (stoommolen «Nederland") moesten constateeren «Algemeen was men het er over eens, dat een rijdende stoombrandspuit niet langer meer hier ter stede kan worden gemist. De drijvende stoomspuit Mentor toch ver scheen eerst om half tien, dus ander half uur na het uitbreken van den brand. De oorzaak was natuurlijk weer dat zij voor de sluizen moest blijven wachten. Niettegenstaande reeds meermalen tot aanschaffing van een rijdende stoomspuit werd aangedrongen, is het bij een corres pondentie met de firma Bikkers Zn. te Rotterdam gebleven. De groote noodzakelijkheid eener rijdende stoomspuit vindt voornamelijk zijn oorzaak hierin, dat men op vele plaatsen in het centrum der stad niets aan een drijvende stoomspuit heeft." Wij constateeren dus uitdrukkelijk, dat de Alen- tor slechts diensten kan bewijzen, indien er een brand woedt in een straat, waarbij zich vaar water bevindt, terwijl men thans bij een brand in het midden der stad b.v. in de Lange Kerk straat, Broersveld, het Singelkwartier enz. niet over krachtig bluschmateriaal beschikt. Dat B. en W. zelfs doordrongen zijn van het groote nut van een stoombrandspuit blijkt vol komen uit de Memorie van Antwoord, waarin zij toch de noodzakelijkheid niet ontkennen Verder is het opmerkelijk, dat aan een lid der 2e afdeeling ten antwoord wordt gegeven op een vraag betreffende de Alentor, „dat het blusschen van brand niet als een der voornaamste bezig heden van de Alentor moet beschouwd worden, hoezeer zij voor de brandblussching goede dien sten kan bewijzen en ook bewijst." Dat de Mentor ze kan bewijzen ligt voor de hand, maar of ze goede diensten bewijst meenen we met het oog op het hier boven aan gehaalde feit beslist te moeten ontkennen. Ten slotte moeten we nog eens wijzen op het geen de Schied. Ct. in haar nummer van j.l. Maan dag schreef in verband met de proefneming van de nieuwe brandladder «Bij deze proef is gebleken dat 2 minuten nadat de ladder op het terrein was aangekomen, deze voor het gebruik gereed stond en een man naar boven was geklomen om den straal te richten. Echter diene hierbij opgemerkt, dat het voor het richten van den straal niet altijd noodig is dat een man de ladder opgaat. Immers, met touwen is van de straat af de straalpijp te stellen in elke richting. Dat deze ladder van groot nut kan zijn, zal men toestemmen, wanneer men weet dat die 14 meter hoog is en geen steun behoeft. Doch de handspuiten noch de waterleiding zijn waar schijnlijk krachtig genoeg om het water voldoende op te werken en daarvoor is dus de Mentor of een stoomspuit noodig." V De werkstaking der glasblazers. In de Volksbanier, het orgaan van den Ned. R. K. Volksbond, wordt de strijd der glasbla zers besproken. oogep, en had zulk een lust om te leeren, dat hij Daniël's kleine voorraad van wetenschap pelijke kennis spoedig had uitgeput. De met een warm hart begiftigde Ier was trotsch op zijne talenten, en daar hij het, dank zij de vrij gevigheid zijns meesters, vrij goed kon stel len, besloot hij Guij de middelen om te stu- deeren te verschaffen. Niet zonder schroom begaf hij zich naar den Graaf, om dezen ver lof te vragen, Guij naar eene niet te dure, doch goede school in de hoofdstad te zenden, zijne vrijpostigheid bepleitende met de verze kering, dat. de jongen een „geboren Cicero" was. De Graaf von Hochstein nam het verzoek van zijn ouden dienaar vrij goed op, en noodigde den dorpspastoor uit den knaap te cxaminee- renmaar de pastoor verklaarde den edelman terstond, dat hij Guij reeds onderricht in de beginselen van het Latijn gaf en dat hij, ge durende het jaar, dat hij met hem was bezig geweest, inderdaad wonderlijke vorderingen ge maakt had. „Welnu dan," zeide de Graaf, „dan mag Daniël de school uitkiezenmaar een van de bovenste plank, hoor, Daniël; doch ik zal de kosten betalen, omdat hij de gast mijner dochter is." Vrouw Daniël zorgde tamelijk blijmoedig voor zijn uitzet; maar het scheiden kostte haar me- nigen traan; en ook Guij speet het zeer, dat hij zijne moederlijke vriendin moest verlat en, alsmede dat hij zich zoo ver zou moeten ver wijderen. van het kleine gravinnetje, dat nooit Het blad zegt o. m. „De oorzaak dezer staking is, zooals bekend is, de voorgestelde nieuwe loonregeling, welke de vereeniging van glasfabrikanten heeft ge meend den werklieden te moeten aanbieden. Deze loonregeling komt voor de meeste werk lieden te staan op eene loonsvermindering, en wel van ongeveer 20 pCt. van het tegenwoordig verdiende loon; zoodat b.v. een werkman, die f 20 per week verdiende, zich nu met een loon van f 16 zou moeten tevreden stellen. Deze loonsvermindering werd door de fabrikanten-ver- eeniging gemotiveerd door den slechten toe stand der industrie en de minder goede finan- cieele werking der fabrieken. De werklieden echter konden hiermede geen genoegen nemen. Er werd alzoo op eene ver gadering van glasblazers te Rotterdam beslist, de staking te prödameeren, indien de nieuwe loonregeling niet werd ingetrokken. Dit werd door de patroons niet toegestaan; de vuren in de fabrieken werden gedoofd, en nu sinds 3 we ken zijn honderden werklieden werkloos en zon der eenige verdiensten. Onze afdeeling Schiedam heeft zich terstond het lot der werklieden aangetrokken en getracht in samenwerking met de afdeeling Patrimonium en andere Vereenigingen de staking te doen ein digen, hetgeen haar echter niet is mogen ge lukken. Het Centraal Bestuur van den Bond heeft ge meend omtrent het verloop van deze staking zich ook eenige inlichtingen te moeten verschaf fen, en aan eene commissie uit zijn midden is het mogen gelukken eene bespreking te houden met de besturen van bovengenoemde vereeni gingen, alsmede van afgevaardigden van christe lijke glasblazersvereenigingen. Hieruit is gebleken, dat de werklieden gaarne bereid zullen zijn de staking op te heffen, en zelfs op de voorwaarden van de nieuwe loon regeling te gaan werken, indien de fabrikanten hun de bewijzen zullen leveren, dat eene loons vermindering noodzakelijk is tot behoud der fa brieken. Eveneens is medegedeeld, dat op de Vergadering der neutrale glasblazersvereeniging, verleden Donderdag te Rotterdam gehouden, be sloten is de patroons te overreden een arbitrage commissie aan te nemen, welke tusschen beide partijen beslissen zal, om aldus tot een oplos sing van het geschil te komen. Ziehier den stand der zaken. Had in het be gin der -staking de neutrale glasblazersvereeni ging de christelijke organisaties als zoodanig niet erkend, zoodat de laatsten voor hun eigen man nen slechts steun hadden kunnen vragen, nu echter is dit bezwaar opgeheven en hebben zich de verschillende organisaties tot een algemeen steuncomité gevormd, om gelden in te zamelen voor alle glasblazers en voor allen, die tot de uitgeslotenen behooren." had opgehouden het levendigste belang in zijn welzijn te stellen. IX. Hersenschimmen. Tien jaren zijn schielijk voorbijgegaan. De Graaf von Hochstein is in dat tijdverloop wei nig veranderd. Hij was wat dikker geworden, en wellicht een weinig trotschor en stuurscher. Freule Augusta had haar achttiende jaar be reikt, en werd voor de schoonste, en zeer zeker voor de rijkste erfdochter uil den omtrek ge houden. Guij had de studie der medicijnen gekozen en was juist, glansrijk door zijn exa men gekomen. De Daniëls waren zeer trotsch op hun zoon Docter Guij O'Discoll. Zij had den hem in geen jaar gezien, en zagen ver langend uit naar het oogenblik, waarop hij we der bij hen t'huis zoude komendikwijls za ten zij met Ludwig den dag zijner t'huiskomst te berekenen. Die dag brak eindelijk aan. Een rijtuig, waarvan het uiterlijk duidelijk aantoonde dat het een huurkoets was, kwam het voor plein van het kasteel von Hochstein opgereden. Daniël en zijne vrouw vlogen naar buiten om.den persoon, die er in zat, tegemoet te gaan; Ludwig, die juist bezig was zich te kleed-u, rende de trappen af, terwijl hij zijn jas onder het loopen vast maakteen de waarheid noopt ons er bij te voegen, dat er op hetzelfde oo genblik voor een der vensters van het kas- 27 October. De oorlog in Oost-Azië. De, stemming in Engeland. Te St. Petersburg. De Russische pers. Een belangrijk interview. Telegrammen van heden-nacht. Engelsehe oorlogstoerustingen. De Engelsche minister van Landbouw aan het woord. Russische vloot te Yigo. Nog geen rapport van Rodzjest- wenski. Van het oorlogsterrein. Japan ners zijn zuinig met hun geschut. Japansche stellingen. Een aanval der Japanners wordt ieder oogenblik verwacht. De winterveldtocht. Geen nieuwe gevechten. Het voorgevallene op de Noordzee. De stemming in Engeland. De stemming onder het Engelsclie publiek schijnt na het telegram van Tsaar Nicolaas werkelijk een weinig te zijn gekalmeerd. De J/atm-correspondent te Londen meent te kunnen verzekeren, dat na het onderhoud dat Lord Lansdowne met koning Edward eergisteren voerde, de Engelsche regeering 't vaste besluit nam, om zoo krachtig en vastberaden mogelijk op te treden. Werden niet onverwijld de gevorderde excuses enz. geschonken, dan zou lord Charles Beresford, zich thans met het kanaal-eskader tusschen Gi braltar en Lissabon bevindend, bevel krijgen, om zich naar het Baltische eskader te begeven, dat naar het zuiden koers zet, het aan te houden en de gevraagde opheldering te vorderen. Wat zoo-iets beduiden zou welke hoogst-ern- stige gevolgen zulk optreden na zich zou slepen het behoeft geen toelichting. Juist naar aanleiding van dit alles heeft men op initiatief van eenige invloedrijke personen te Londen een telegram naar het Russische Hof gezonden, waarin werd aangedrongen op een mededeeling van Russische zijde, welke het Engelsche Kabinet steun zou geven tegen den stroom der verontwaardigde openbare meening in Engeland. Het telegram van den Tsaar, dut gelukkig wat-kalmeerend werkte, was het gevolg van dezen wijzen stap. Een persoonlijk telegram van den Tsaar, tot den Engelschen koning gericht, is in dergelijke buitengewone en zeer-ernstige omstandigheden eene hooge uitzondering, 't Heeft een gelukkige uitwerking gehad. De verhitte gemoederen zijn er door tot kalmte gebracht, althans tijdelijk.'t Is zeer de vraag, of, wanneer men deze keizerlijke boodschap niet had uitgelokt, de Engelsche regee ring bij machte zou geweest zijn, om tegen de algemeene, woedende verontwaardiging door de edele «gele pers" ijverig aangestookt op te roeien Te St. P e t e r s b u r g. Het oordeel van de Russische pers. Te St. Peterburg waar men den ernst van den toestand duidelijk schijnt in te zien en scherp teel een aardig meisjeskopje te voorschijn kwam, dat met zeer veel belangstelling naar beneden keek. Het portier der koets werd haastig ge opend, en een lang, welgebouwd jongman wipte er met een vluggen sprong uit. Hij werd da delijk in beslag genomen door vrouw Daniël, die hem vurig omhelsde en zijn gelaat met kussen bedekte. Dan kwam de beurt aan va der Daniël en aan Ludwig, die er geduldig met een traan in hun oogen bij hadden ge staan. Daniël was niet weinig trotsch. En lag meer dan een uur van welsprekendheid in den stillen handdruk, waarmede hij „zijn jongen" begroette, en de arme Ludwig nam Guij's hand en schudde zijn arm alsof hel een pompslinger was. Tóen gingen zij de portierswoning binnen. Augusta wandelde naar de portierswoning en hield hare hand uitgestrekt. Guij boog zich over de aangeboden hand zij ner weldoenster, en kuste die met bevalligen eerbied, terwijl hij met onvaste stem zeide: „Genadige Freule, op het punt staande Hochstein binnen eenige dagen voor altijd te verlaten, wil ik geene pogingen aanwenden om voor u mijn hartelijken, mijn innigen dank in woorden.... in zwakke woorden uit te drukken. Wat ik thans ben, ben ik aan u verschuldigd. Wat zou de arme verlatene wees op dit oogen blik geweest zijn indien gij geen medelijden met hem hadt gehad. Moge God, die zulk een daad alleen naar eisch kan beloonen, u en den edelen Graaf von Hochstein voortdurend ze genen!" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1