Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. te gevoelen is men (volgens den Havas-cor- respondent) zeer verbaasd over het hardnekkig en verstokt stilzwijgen van admiraal Rodjestvens- ky, tegen wien de algemeene verontwaardiging zich richt, 't Ongeluk heeft gewild, dat de ver antwoordelijkheid voor de „fails et gestes" van het Oostzee-eskader werd opgedragen aan een blijkbaar ontoerekenbaar man; aan een „opge wonden standje", die allerminst aangewezen was om de uitermate moeilijke taak te vervullen, die bovenal tact en koelbloedigheid vereischt. De zen ongeschikten admiraal van zijn ambt te ont heffen, schijnt een besluit, hetwelk niet slechts Rusland's, maar het algemeen belang van den vrede thans allereerst vordert! De Russische pers is over het algemeen be zadigd van toon en doet uitkomen, dat men van uit Petersburg alles wil doen, om het on gelukkig misverstand vooral in het leven ge roepen door al de geruchten over te verwachten aanslagen van Japansche zijde uit de wereld te helpen. Het Journal de Saint-Péter sbourg, dat een in schrijving geopend heeft voor de slachtoffers te Huil, wijt het vooral aan een ongeluk want als zoodanig moet het zoowel voor de Russen als voor de Engelschen beschouwd worden dat zijn oorsprong vindt in de wijze, waarop de Japanners het oorlogvoeren opvatten. Natuur lijk zal de Russische regeering elke schadever goeding betalen die het billijkheidsgevoel van Rus sen en Engelschen verlangt. Maar het „nippo- nisme" kent geen door de militaire eer gestelde grenzen; dientengevolge wordt ook de grens tus- sohen een werkelijk en een ingebeeld gevaar udtgewischt, en het ongeluk bij Hull is daaraan toe te schrijven. Het eenige middel tegen zulke voorvallen zou zijn, het nipponisme in den ban te doen. Het Nowoje Wremja erkent dat het incident op de Noordzee in hooge mate raadselachtig is. Het gebeurde wordt, zoo schrijft het blad, op een nog vage wijze voorgesteld, met onduidelijke en tegenstrijdige verklaringen, waarop men onmo gelijk een bepaald oordeel kan grondvesten. Uit de onderstellingen die het blad zelf oppert, maakt het de gevolgtrekking dat er misschien een fout begaan is zoowel door de visschers als door de Russen, en dan wordt de wereld nog eens getroost met. de naïeve verzekering dat alle „noo- dige" stappen zeker gedaan zullen worden om de zaak te schikken. Het Nowosti verwacht dat het voorval niet minder verbazing zal wekken in Rusland dan in Engeland, en even diep leedwezen. Dit blad neemt aan dat de Russische vloot het slacht offer geworden is van een noodlottig misver stand, gevolg van de verontrustende geruchten die reeds vóór het vertrek der vloot uit Kroon stad rondgingen, en die wel geschikt waren om wantrouwen en een paniek teweeg te brengen aan boord van de Russische oorlogsschepen, waar misschien de kanonnen, zooals men dat noemt, vanzelf afgegaan zijn. Er is geen twijfel aan of het Russische mi nisterie van Marine zal handelen overeenkom stig den wensch der openbare meening in Eu ropa, en vooral onder de opgewonden Engel schen het zal de wassende verontwaardiging en onrust die het Engelsche gouvernement in groote moeilijkheden kan brengen, zoo snel mo gelijk trachten te bedwingen, om de goede ver standhouding tusschen Rusland en Engeland niet aan te tasten. De Birsjevja Wjedomosti is overtuigd dat alle Russen het incident ernstig betreuren. De toe stand behoort echter koelbloedig overwogen te worden, en de leiders der openbare meening in Engeland zouden slechts hun plicht doen tegen over de natie indien zij hun eischen en bedrei gingen achterhielden totdat de voorstelling, door de visschers gegeven, gewaarmerkt is. Een belangrijk interview. De Peterburgsche correspondent van de Matin is door sir Charles Hardinge, den Engelschen ambassadeur in de Russische hoofdstad, ontvangen en deze heeft hem alle bijzonderheden medegedeeld van zijn samenkomst met den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Lamsdorft. In hocfdzaak weet men, wat de minister den gezant had te meldenhet leedwezen van den Tsaar over het gebeurde, in afwachting van nadere rapporten. Te Petersburg weet men nu eenmaal niet, waar op het oogenblik 't Oostzee- eskader zich bevindt. Men heeft verzekerde graaf Lamsdorff den journalist geenerlei ge meenschap met Rodjestvensky's vloot. De Engelsche gezant bleek wel verbaasd over dit laatste. En hij voegde er aan toe, hoe het gansch onverklaarbaar moest voorkomen, dat de Russische admiraal de geheele Fransche kust gepasseerd was, zonder eenig teeken van leven te hebben geschonken. Maar.... heeft de gezant er bij gevoegd.... wie weet, in welken ge moedstoestand de admiraal zich bevindt, die o.a. te Libau revolverschoten loste op een of ficier, die zich wat verlaat had, zal deze dingen ook verklaarbaar vinden I Sir Hardinge vond overigens in het stilzwijgen van den vlootcom- mandant en in de overhaaste vlucht van het eskader gewisse teekenen, dat men zich op de Russische vloot bewust is, eene wreede en onge hoorde daad te hebben gepleegd. Nog deelde de Engelsche gezant den correspon dent van de Matin mede, dat hij aan graaf Lams dorff en aan de admiraliteit eene nota heeft doen toekomen, waarin gewezen wordt op het gevaar, hetwelk het Russisch eskader biedt voor andere visschers-flotilles, die zich in de Fransche, Spaan- sche of Portugeesche wateren kunnen bevinden en hoe Engeland hoopt, dat Rusland afdoende maatregelen zal nemen om dergelijke voorvallen te beletten. Geantwoord werd, dat men met Rodjestvensky in geenerlei gemeenschap staat. In die omstandigheden zei de gezant zou 't niemand kunnen verwonderen, dat het Engelsche eskader het initiatief nam, om de belangen van Engelsche onderdanen te beschermen. Hij legde er nogmaals nadruk op, dat Engeland niet wenscht te wachten op het met ongeduld verbeide antwoord. Telegrammen van heden-nacht in verband met het voorgevallene op de Noordzee. GIBRALTAR, 26 October. Het kanaal-es kader heeft kolen, munitie en voor raad geladen en is gereed om bij het eerste bevel in zee te gaan. De slag schepen Jupiter en Hannibal en de kruiser Doris houden de wacht buiten de straat. Men zegt dat het eskader der Middellandsche zee hier bin nenkort verwacht wordt. In de dokken en op de werven is het zeer druk, er wordt 's nachts doorgewerkt. De ad miraliteit doet een onderzoek bij de kolenleve- ranciers naar de hoeveelheid beschikbare steen kool. GIBRALTAR, 26 October. De slagschepen Vic torious, Illustrious en Majestic, en de kruisers Lancaster, Theseus en Endymion hebben last ont vangen, Vrijdag-ochtend te vertrekken. Men zegt dat deze schepen de pantserschepen der Rus sische Oostzeevloot zullen volgen en in 'toog houden, die, naar men verwacht, om de Kaap heen naar Oost-Azië zullen gaan. Men denkt dat de Russische kruisers en torpedobooten de straat van Gibraltar zullen doorvaren op weg naar het Suez-kanaal. De geheele torpedo-flotielje te Gi braltar is gemobiliseerd. LONDEN, 26 October. De minister van Land bouw, heden-middag te Glasgow het woord voe rende, zeideMen zal niet verwonderd zijn, te vernemen dat de regeering aan het Russische gouvernement een nota gezonden heeft, met de mededeeling dat wij verontschuldigingen en vol komen schadeloosstelling verlangden wegens het voorgevallene, voorts voldoende waarborgen dat iets dergelijks zich niet meer zal voordoen. Wij hebben goede hoop dat die mededeeling opge nomen zal worden in den geest waarin wij wen- schen dat ze ontvangen wordt. Hoewel wij geen officieel antwoord ontvingen, kennen wij toch de meening van hen die het best in staat zijn tot beoordeeling van den toestand, en gelooven daarom dat onze mededeeling op hoffelijke, vriend schappelijke en bevredigende wijze opgenomen zal worden. Na de aan de vloot gegeven be velen te hebben vermeld, zeide de minister nog: Wij gelooven dat deze maatregelen een aanwij zing zullen zijn van de openbare stemming, dat het niet noodig zal zijn, de zaak verder te drij ven, en dat onze vriendschappelijke betrekkin gen met Rusland niet afgebroken zullen worden. VIGO, 26 October. De havencommandant heeft zich aan boortl van het Russische admiraalschip begeven om mede te deelen dat de Spaansche regeering niet aan Tie Russische oorlogsschepen kon toestaan, zich in de haven van voorraad te voorzien. Toen de Duitsche kolenschepen niet temin bij de oorlogsschepen gingen liggen, pro testeerde de commandant en zond hij sloepen uit om de gezagvoerders van die schepen te ge lasten, te gehoorzamen. De Russische admiraal bracht een bezoek aan den militairen gouverneur. Op diens aandringen gaf de admiraal zijn eerewoord dat hij geen ko len zou laden in de Spaansche wateren, maar hij vroeg verlof om 400 ton te laden in elk schip ten einde Tandzjer te kunnen bereiken. Drie kolenschepen zijn naar Tandzjer vertrok ken, twee blijven bij de Russische oorlogssche pen liggen. De Russische consul, die zich aan boord be gaf, zeide dat de bemanning zenuwach tig scheen en de bootjes die in de ha ven voeren, nauwlettend bespiedde. Men scheen alt ij d klaar voor een ge vecht. PETERSBURG, 27 October. (1 u. 30 's mor gens.) Om een uur was nog geen bericht ontvangen van Rodzjestwenski. In ma rinekringen is men meer en meer overtuigd, dat Rodzjestwenski niet tegenwoordig heeft kunnen zijn bij den aanval op de trawlers, en dat de vlootvoogd die daarbij betrokken was, het hem nog niet kon melden. Het zwijgen van den ad miraal is alleen bij deze onderstelling verklaar baar. De regeering wacht in ongedul dige spanning op zijn rapport. Van het oorlogsterrein. Het telegraaf-agentschap verneemt uit Moekden, dat de Japanners in den laatsten zeer zuinig zijn met hun geschut. Verkenners hebben ontdekt dat de Japanners ook stellingen bezet hebben op een berg een K.M. ten zuiden van het dorp Fun-kia-poe (aan de Sjaho, ten oosten van den spoorweg.) Op de hoogten ten zuiden van Kae-dzjo-sa zijn Japansche stellingen van een kilometer lengte, met schansen, loopgraven draad versperringen en wolfskuilen. Reuter's correspondent bij het Russische wester- leger seint dat de voorposten der beide legers op zes of achthonderd el af stand staan. Er wordt een aan val van de Japanners verwacht. De Rus sische batterijen belemmeren de Japanners bij het maken van verschansingen enz. Uit de omstan digheid dat de laatstelijk gevonden Japansche lijken warme kleeren aanhadden, blijkt, dat het leger voorbereid is opeen win ter veldtocht, terwijl de Russen nog geen win- terkleeding hebben. Koeropatkin's benoeming tot opperbevelhebber van alle Russische strijdkrachten wekt algemeene tevredenheid, en zal den goeden gang der krijgs verrichtingen zeer vergemakkelijken. Sacharof meldt aan den generalen staf dat in Dinsdag-nacht geen berichten over gevechten ontvangen zijn. De Russische vrijwilligers veront rusten 's nachts den vijand langs de geheele linie. Een telegram van Koeropatkin van 25 October zegt dat geen gevechten hebben plaats gehad. Uit Duitschland. In een particulier telegram aan de Germania wordt uit Dresden gemeld, dat al spoedig na den dood des konings door een groep Saksische Vrouwen strooibiljetten in circulaire zijn gebracht, ten einde handteekeningen te verzamelen met het doel den terugkeer te bewerken der voor malige kroonprinses Louise. Men wil de agita tie doen uitgaan van alle grootere steden van het Koninkrijk, en het Saksische Hof door massa petities tot de overtuiging brengen, dat de sym- pathiën voor de kroonprinses niet verminderd zijn. Indien dit bericht bevestigd wordt, geven de Saksische vrouwen van wie deze beweging uitgaat, zich zeiven niet slechts een hoogst ongunstige getuigenis op het gebied der kieschheid, doch ook en vooral op dat der zedelijkheid. Het ambtelijke Dresdner Journal kan tegenover zekere geruchten in de pers uit de beste bron verzekeren dat er niet de minste kans bestaat op hereeniging van den koning met gravin Montig- noso. De koning heeft ook na den dood zijns vaders te kennen gegeven dat hij alle toenade ring voor altijd opgegeven had na al hetgeen gebeurd is kan de Koning nooit een andere houding aannemen. Uit Oostenrijk-Hongarije. Het Hof te Weenen heeft genoegen genomen met de benoeming der Fransche deskundigen, die den geestestoestand der prinses van Coburg moeten onderzoeken, en aan het gerechtshof der Seine opgedragen, hen den eed te laten afleggen. De Weener bladen bevestigen dat het mini sterie v. Koerber zich gereconstitueerd heeft, met Kosel voor financiën, Buqudy voor landbouw en Randa als Tsjechisch minister zonder portefeuille. Uit Spanje. Het verbieden van stierengevechten op Zon dag, wat gelijk staat met het afschaffen van de ze openbare „vermakelijkheden", heeft den toorn van alle toreadores en hunne bewonderaars gaan de gemaakt. Te Madrid is een bijeenkomst van alle voorname stierenbevechters gehouden, bij wie zich 10.000 andere menschen aansloten, om de herroeping van het verbod van de regeering te eischen. Uit Duitsch Zuid-west-Afrika. Volgens de Tagliche Rundschau, heefd de Duit sche Keizer last gegeven om onverwijld niet een, maar drie bataljons uit te zenden tot verster king van de politie-troepen in Duitsch Zuidwest- Afrika. Het legerbestuur zit met de handen in het haar, daar het geen kans ziet drie batal jons in korten tijd aan land te zetten te Swa- kopmond en twee bataljons dus beter vooreerst in Duitschland zouden kunnen wachten. Het twee de bataljon zou, volgens het oorspronkelijk plan, pas eind November, het derde eind December in gescheept worden. Men doet moeite, om het kei zerlijke bevel veranderd te krijgen. Gisteren vertrokken weer 20 officieren en 375 man van de artillerie en genie naar Swakop- mond. Het Ken. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin Groothertogin Marie die kortgeleden van een bezoek bij hare dochter uit Oldenburg terug is gekeerd, heeft zich vandaag naar Dobbin begeven, om daar verscheidene dagen te blijven. Prins Hendrik is gisteren op het jachtslot te Gelbensande aangekomen. H. 31. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal 29 Oct. van Arolsen naar König vertrekken tot het brengen van een bezoek aan den Prinses von Erbach. H. M. heeft in de afgeloopen week een bezoek gebracht aan het slot Waldeck en zal deze week de badplaats Wildungen bezoeken. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat sollicitanten voor eene benoeming bij de inspectie, bedoeld in art. 48 der Drankwet, vooralsnog niet in aanmer king kunnen komen, en dat, voor zoover dit later het geval mocht zijn, zulks tijdig zal worden bekend gemaakt. Prof. Treub. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft prof. Treub toegestaan tot de algemeene verkiezingen van 1905 het lidmaatschap der Tweede Kamer te bekleeden. Verzekeringswetten. Naar wij vernemen is men nu met de verze ker ingsontwerpen zoover gevorderd, dat de ouder- doms-verzekering reeds voor de zomer inging, naar den Raad van State is verzonden ziekteverzeke ring binnen enkele dagen de Kamer zal bereiken dat de visscherijverzekering tegen ongevallen tegelijk met het wetsontwerp van de ziektever zekering naar de Staten-Generaal zal gaan, en dat hierbij zal zijn gevoegd een voordracht tot de noodige wijzigingen in de ongevallenwet en ein delijk dat de landbouwverzekering tegen ongeval len binne een tweetal weken het departement za verlaten. Voor de visscherijverzekering is het van belong te achten, dat hetgeen de visschers op de Zuiderzee zullen te betalen hebben, naar men ons meldt, belangrijk minder zal zijn, dan wat ze nu hebben te voldoen. llr. Lobman over hooger onderwijs In de Algemeene Debatingclub te Utrecht zal jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, op Maandag 7 November de vol gende stellingen verdedigen 1. Een onderwijsinstelling, gebonden aan bepaald aangewezen beginselen van leerstelligen aard, kan zijn een kerkelijk instituut, maar niet eene uni versiteit in den zin van de wet op het Hooger Onderwijs. 2. Een hoogleeraar, die om de leerlingen welke hij verkondigt of de feiten die hij meedeelt kan worden ontslagen, is niet vrij. 3. Onze openbare universiteiten zijn tegelijker tijd wetenschappelijke inrichtingen en vakscholen. De Oostzee-vloot. Naar men verneemt, is bij het Departement van Marine van de verschillende op uitkijk gestelde kustwachten geen enkel bericht ontvangen, dat de Russische Oostzee-vloot van eenigen dergelijken post aan de kust in het gezicht is geweest, met name noch te Scheveningen, noch te Texel. Yisschershaven te Scheveningen. Als eerst voorgedragene op de aanbevelingslijst voor directeur van de visschershaven te Scheve ningen van de commissie van bijstand uit den gemeenteraad, wordt benoemd de heer Bakker, gezagvoerder van de Holland-Amerika Lijn. S. D. A. P. Men deelt aan het Nwsbl. v. Friesl. mede, dat het hoofdbestuur der Sociaal-dem. Arbeiderspartij den nfdeelingen verzocht heeft, de candidaten voor de Kamerverkiezing in 1905 niet te publiceeren daar dit geen plaatselijk belang is, doch beteeke- nis heeft voor de geheele partij. Het hoofdbestuur acht het daarom wenschelijk, dat alvorens de candidaten te stellen; het Partijbestuur een over zicht heeft over het geheele land. Dus zijn ze in Rotterdam wel wat voorbarig geweest De werkstaking der glasblazers. Te Leerdam is onder leiding van den heer A. G. de Kruiff eene vergadering gehouden van ingezetenen ter bespreking van wat te doen staat in zake de staking der glasblazers. Het resultaat was, dat er voorloopig een comité werd benoemd om verdere maatregelen te beramen, Eenigen der stakers zijn naar Duitschland vertrokken om te trachten aldaar werk te krijgen. Ongelukken. De heer Klaas Boor, wethouder van Huizen is Dinsdag-morgen in de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum overleden aan de gevolgen van het rijtuigongeluk dat j.l. Vrijdag aan den Utrecht- schen weg te Hilversum plaats had en waarbij de heer Boor zwaar verwond werd. De landbouwer Strik uit Dalerveen, die, zooals we reeds meldden, door de tram is overreden, is Dinsdag-avond reeds aan de beko men wonden overleden. Schiedam, 27 October 1904. Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor eenige wijzi gingen in de bouwverordening te brengen. Ten eerste met betrekking tot den mininum afstand onder de binten tot welke de grondslag van woningen ingevolge art. 49 moet zijn opge hoogd en ten tweede is wijziging wenschelijk gebleken in de minimum steilte van met pannen gedekte daken. B. en W. wenschen de bevoegdheid te hebben in gevallen waarin dit zonder gevaar kan geschie den, een steilte van ten hoogste 60 graden toe te staan. Bovenstaande wijzigingen zijn opgenomen in een bij de bijlagen gevoegd ontwerp-besluit. Door de Commissie van de strafverordeningen wordt voorgesteld bepalingen te maken op het houden van collecten, die in de praktijk noodig zijn gebleken. Het nieuw voorgestelde artikel in de verordening op de tapperijen, logementen, enz. luidt »Het is verboden behoudens het paalde bij koninklijk besluit van 22 September 1823 Stbl no. 41) en art. 13der wet van 28 Juni 1854 (Stbl. no 100) aan de huizen der ingezetenen gelden in te zamelen of lijsten tot dat doel aan te bieden. B. en W. kunnen hiertoe vergunning verleenen en daaraan voorwaarden verbinden. Hq, die van een vergunning, verleend ingevolge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2