Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit Italië. en de Russische verantwoordelijke bevelhebber door de Engelsche overheid zou worden ver hoord, waardoor het Engelsche volk bevredigd zou zijnHier komt als nieuwe bemoeilijking de haast bij, waarmee de onderhandelingen moe ten worden gevoerd, opdat de Russische sche pen niet eerst het Suezkanaal of de Kaap de Goede Hoop passeeren. Of kan Rusland er in toestemmen, de vaart van zijn oorlogsschepen naar Oost-Azië tot onbepaalden tijd uit te stel len? In den Lekalanzeiger geeft de kapitein ter zee Pustan, die kort geleden nog actief bij de Duitsche marine diende, de in de marinekringen alhier heer- schende meening als volgt weer. Het is nauwelijks mogelijk, voor het doen der Russen een verontschul diging te vinden. De Russische schepen waren in een volkomen vrij vaarwater. Meenden zij gevaar te bespeuren dan was het een kleinigheid, van koers te veranderen, de vaart te versnellen en daarna te zien. of de verdachte schepen hen volgden. Het nalaten van deze eenvoudige voorzichtigheids maatregelen is het ernstigste verwijt, dat de Rus sen niet kunnen ontzenuwen en de Engelschen hebben het recht, grondige onmogelijkmaking te vorderen van overvallen, die de vreedzame scheep vaart aller volkeren in gevaar brengen. Hierbq zij opgemerkt, dat Pustan nog kort voor de afvaart de Russische vloot te Libau heeft bezichtigd en aan boord een langdurig onderhoud met admiraal Rodzjestwensky heeft gehad. Zijn oordeel over het optreden van den admiraal was toen vriendelijk, maar over het scheepsmateriaal luidde het ongunstig. Uit A al borg wordt bericht, dat de daar aange komen kapitein Wahlgreen van den schoener Guyana een uur nadat hij de Russische Oostzee- vloot was gepasseerd, dicht bij een punt aan de westkust van Jutland, een groote zinkende stoom boot met de noodvlag heeft gezien, welke boot was verdwenen, voordat hij haar kon bereiken. Men vermoedt te Kopenhagen, dat dit de onbe kende stoomboot is geweest, welke bij het conflict met de Hullsche visscherij door de Russen in den grond is geboord. VIGO, 27 October De Russische vloot zal waarschijnl ijk morgen uitzeilen. GIBRALTAR, 27 October. Bij het Kanaal-eska der zijn vanmiddag de dekken schoongemaakt het gerucht ging dat de heele vloot, met uitzon dering van het slagschip Caesar, morgen-ochtend vroeg, westwaarts zal varen, naar het heet om een schijnaanval op Gibraltar te doen. Verschei dene torpedo's zijn in den namiddag naar Tandzjer vertrokken. Op de marinewerf wordt hard gewerkt. Een divisie van de Middellandsche Zeevloot wordt verwacht, bestaande uit zes slagschepen, alle gewapende kruisers en twintig torpedobooten en jagers. MALTA, 27 October. De kruiser Bacchante met admiraal Walker aan boord, en de pantser schepen Albemarle en Montagu met zes torpedo jagers, zijn van Korfoe aangekomen. Het slagschip Queen met negen torpedojagers, is vertrokken met onbekende bestemming. FIOEME, 27 October. De divisie Engelsche schepen in onze haven heeft van de Engelsche admiraliteit dringend bevel ontvangen zich te vereenigen met de divisie, welke te Pola is gesta- tionneerd en daarna koers te zetten naar het westen. Men schrijft hier dit plotseling vertrek toe aan het gebeurde bij Hull. PETERSBURG, 27 October. Ook de Noioosti heeft een inzameling geopend voor de bij Huil door de botsing met het Oostzee-eskader veronge lukte visschers. Men denkt, dat nog andere dag bladen hetzelfde zullen doen. Van het oorlogsterrein. PETERSBURG, 27 October. De Birsjewija Wjedomosti verneemt uit Moekden dd. 26 dezer: Het detachement van generaal Kossagofsky is bij den algemeenen opmarsch van den 4en vooruit getrokken op den uitersten rechtervleugel. Na een ernstig gevecht heeft het de Choenchoezen uit Asjangore verdreven en zich bjj Sao-bi-he zuidelijk van Jen-tai geconcenteerd, waar groote Japansche provisiën lagen, die later naar Moekden moesten worden gezonden. Bij het begin van den grooten strijd aan de Sjaho was het detach ement ver naar het zuiden vooruitgetrokken en het opereerde achter het Japansche leger. Daar de Japanners de stellingen aan de Sjaho behiel den, was Kossagofsky's stelling gevaarlijk. Het tegenwoordige verblijf van dit detachement is onbekend. PETERSBURG, 23 October. Een telegram van Sacharof dd. heden, aan den generalen staf luidt Op den linkervleugel van onze stelling hebben de Japanners in den morgen van den 25sten het vuur geopend op de schansen van een regiment. Van twee bergkoppen in de buurt heeft een afdeeling vrijwilligers van het regiment den vijand verdre" ven. Zij werd echter met artillerievuur beschoten en trok terug naar het regiment. Den 26en is er niet gevochten. MOEKDEN, 27 October. In den afgeloopen nacht heeft een artilleriegevecht plaats gehad op den noordelijken oever van de Sjaho, onmiddellijk ten zuiden van hier. Het was gedurende den nacht een hevig kanongebulder, dat vandaag voortduurde. De Russen vallen aan en zullen zoo zij niet slagen blijven vechten tot onder de muren van Moekden. Verspreide berichten. Het Te 1 egrammenbureau verneemt dat de uit Bisjowa berichte muiterijen van reservisten geen eigenlijk antisemietisch karakter hadden, maar ontstaan zijn naar aanleiding der mobiliseering van boeren, die de ramen van verscheidene huizen inwierpen en de winkels openbraken. De menigte wierp zich daarna op de huizen van Joden en christenen. In eenige andere plaatsen der provin cie is eveneens de orde verstoord, doch nu hersteld. Bij besluit van den Tsaar is bepaald dat de stoombooten der vrijwillige vloot Smolensk en Peterboerg bij de vloot worden ingelijfd als kruisers onder de namen Rion en Dniepr. Reuter seint uit Boedapest, dat in de Kamer Kossuth een motie heeft ingediend, waarbij de Voorzitter van den ministerraad wordt uitgenoo- digd, bij den minister van Buitenlandsche Zaken het diplomatieke optreden der Vereenigde Staten te steunen, dat strekt om de slachting in het Verre Oosten te doen eindigen. De Tweede Groep, het lichaam, waarin de ware, gehoorzame, ijverige katholieke actie in Italië onder graaf Medolago werkzaam is, heeft haar werkprogram geteekend in een nieuwe circulaire van den president Twee punten worden daarin aan de naaste aandacht der leerlingen van Paus Leo voor gesteld. Vooreerst de zuiver stoffelijke instellingen, die onmiddellijke hulp brengen aan de klasse der werklieden en dan de vakorganisatie. De ver enigingen moeten, in tegenstelling met die der socialisten, welke op politieken grondslag rus ten een zuiver economische basis hebben. Al leen die vereenigingen, op dit fundament ge bouwd, staan stevig, wanneer zij goed worden beheerd. Toch mogen zij1 niet neutraal zijn, zonder con fessie. De katholieken hebben als hun ideaal: de verheffing van het volk, maardoor het chris tendom. Langs anderen weg is duurzaam herstel niet mogelijk. De Univers deelt nog bijzonderheden mee over de actie der Tweede Groep. Er zullen b.v. vak- secretariaten worden ingesteld. Sinds de groote staking is in heel Italië groote belangstelling voor de katholieke volksactie, het zout der sociale wereld, gekomen. Uit Duitsch Zuid-west-Afrik». Uit Gibeon wordt dd. 7 dezer ambtelijk gemeld dat drie pachters, een onderofficier en een kor poraal gedood zijn. Volgens een bericht van een pachter Philipp van 12 dezer, zouden Hottentot- ten uit Gokhanas twee pachters, een koopman, een politie-agent en een aantal boeren vermoord hebben. Goliath, kapitein der Berseba's, verklaart dat de Duitschgezinde AVitboois door hun stamgenooten vermoord zijn. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw D. W. de Blauw, eervol ontslagen eerste-klerk ter griffie van het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht. Het Kon. Echtpaar. Men meldt aan het Vad. uit Schwerin Het staat nu vast, dat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik ditmaal geen bezoek aan Schwerin zullen brengen, maar tot den dag van vertrek op Dobbin zullen blijven. Prins Hendrik heeft op zijn jacht in Dobbin herten laten vangen, met het doel, die naar Het Loo over te brengen. Benoeming. De Avondpost meldt, dat de heer A. P. Huber, referendaris bij het departement van Binnenland- sche Zaken, chef van de Afdeeling Onderwijs, binnenkort zal benoemd worden tot administra teur bij dat departement. Nikkelen munt. De vereeniging Maastrichtsche Middenstand heeft besloten in een adres aan H. M. de Koningin het verzoek te doen om, nu de minister van Financiën in de Tariefwet den invoer van nikke len munt bij hoeveelheden heeft verboden, deze bepaling als afzonderlijk wetsontwerp bij de Ka mer te willen indienen. Vrijzinnig. Door het bestuur van den onlangs opgerichten Bond van vrijzinnige propaganda vereenigingen is thans een schrijven gericht aan alle vrijzinnige kiesvereenigingen met verzoek om samenwerking en geldelijken steun. Een aantal bekende vrijzinnig- democratische corypheeën bevelen deze onderne ming aan. Het plan bestaat o. a. tot uitgave van een propaganda-orgaan. Opmerking verdient dat in deze gansche beweging het woord «liberaal" is verloren ge gaan. «Liberaal" is blijkbaar iets anders dan «vrijzin nig" geworden. De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Het Huisgezin deelt nog eenige bijzonderheden mede over de dezer dagen gehouden vergade ring van dezen Bond. Besloten is, dat niet meer het politiek pro gram door de Kamerleden, maar door de af gevaardigden der Kiesvereenigingen zal worden samengesteld, al zal hun invloed daarop niet geheel verdwijnen, aangezien zij tot het bijwo nen van de vergaderingen van den Bond zul len worden uitgenoodigd en daar van advies zul len kunnen dienen. Wat het program eigenlijk zal zijn, wordt ons uit het artikel niet heel duidelijk, geen kort program, d.w.z. een verkiezingsleuze, maar eer der eenige positieve wenschen, die men, regee- ringsmeerderheid geworden, zal trachten te ver wezenlijken, een program van actie of van urgentie dus." Over het stemrecht in den Bond moet nog al gedebatteerd zijn. Noord-Brabant moet o. a. bezwaar gehad hebben tegen het afvaardigen van één afgevaardigde voor elk district met één stem en wilde er twee hebben per district. Maar dat is niet gelukt en het is gebleven, zooals was voorgesteld in 't concept reglementéén af gevaardigde voor elk district. Het blad vertrouwt dat deze gevallen beslissing de Noord-Brabant- sche kiesvereenigingen niet van toetreding tot den Algemeenen Bond zal afhouden, doch dat zij het voorbeeld zullen volgen van de kiesver- eeniging te Grave, die onmiddellijk is toege treden. Noord-Brabant en Gelderland. De afsluitdijk door de Maas nabij het Heleind gemeente Herpt, is gereed gekomen en de vaste verbinding van de provincie Noordbrabant met Gelderland daardoor een feit geworden. Geen overlaat, maar veiligheidsklep. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Het polderbestuur van den buitenpolder van Heerewaarden, ontevreden met de voorzienin gen, getroffen ten opzichte van den afsluitdijk in den overlaat, heeft alle bescheiden en op deze aangelegenheid betrekking hebbende stuk ken, vergezeld van zijn jongste verzoekschrift, aan den minister van Waterstaat toegezonden, benevens aan de Staten van Gelderland en Noord- Brabant. In dat verzoekschrift wordt, onder verwijzing naar vroeger vermelde gronden, betoogd, dat die afsluitdijk met smalle kruin van 5.5 M. en onverdedigd steil binnen beloop bij den eersten overloop zal bezwijken en over een groote leng te wegspoelen, tengevolge waarvan de polder en de gemeente met vernietiging bedreigd worden en Noord-Brabant aan inundatie prijs gegeven zal worden. Inplaats van een over laat, aldus het verzoekschrift, is onze polder de veiligheidsklep geworden ten behoeve van Bommelerwaard en Tielerwaard. Het polder bestuur constateert, dat de bestaande afsluit dijk niet watervrij is en dus niet voldoet aan di. Wet van 7 December 1903 (Staatsblad no. 311). Het hoopt en vertrouwt, dat de minister alsnog zal willen bepalen, dat de afsluitdijk watervrij zal worden gemaakt, met een kruinshoogte van 9.44 M. A. P. en een kruinsbreedte van 8 M. Bij nalatigheid waarschuwt het polderbestuur don minister voor de gevolgen en stelt het den Ne derlandschen Staat aansprakelijk voor de door geërfden te lijden schade. Ongelukken. Gister-morgen is te Katwijk de vrouw van den visscher R. van Buuren bij het goedspoelen in den Rijn gevallen en alhoewel spoedig op het drooge gebracht, was zij toen reeds dood. Bij het rangeeren op het stationsemplacement te Wageningen, geraakte de arbeider A. R. be klemd tusschen twee buffers, waardoor hij ernstig aan de borst verwond werd. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk. Schiedam, 28 October 4904. De werkstaking der glasblazers. Door Burgemeester en Wethouders is aan 't Schiedamsch Steun-Comité vergunning verleend tot het houden eener Collecte langs de huizen der ingezetenen voor de Stakers en de Uitgeslotenen in de Glas-Industrie. Politie. Door de politie is opgevangen en in bewaring genomen een bruinharige hond, met witte pooten en pluimstaart. Binnen 2 X 24 uur door den eigenaar niet gereclameerd, wordt hij afgemaakt. Uit Delft. In de voormalige gist- en spiritusfabriek De Postduif (voorheen van Meerten en Zoon, thans als distilleerderij ongebruikt eigendom van de Nederl. gist en Spiritusfabriek), wordt sedert eenigen tijd voor een dertigtal arbeidersgezinnen gewasschen. Dit geschiedt als proef, om cijfers te verkrijgen, ten einde over de rentabiliteit van eene mogelijk te stichten groot-wassclierij voor den arbeidersstand te kunnen oordeelen. De heer J. C. du Cloux, ingenieur aan de Ne derl. Gist- en Spiritusfabriek, kwam op dit denk beeld en leidt de proefneming in een deel der localiteit, daartoe bereidwillig afgestaan door de directie-eigenaresse. Moord. Gister-avond te 9 uur lagen on der Chaam de marechaussees der brigade van Alphen en veldwachters op den loer, om stroo- pers te snappen. Toen dezen nabij de mare chaussees waren gekomen, sprongen laatstgenoem den uit hun schuilplaatsen te voorschijn, doch de geweerdrager schoot op drie passen afstand den brigade-commandant Fynant in de zijde. Fy- nant stortte dood neder. De lantaarn werd weggeworpen en de stroo- pers vluchtten, doch vielen in handen van de veldwachters, in een andere schuilplaats. l)e moordenaar werd gearresteerd. Brigadier Fynant stond" als stipt en humaan ambtenaar bekend. F. was gehuwd en vader van twee kinderen. B ij een I w i s t tusschen twee buurvrouwen te Wageningen, heeft de een haar tegenpartij, vrouw J., bekend onder den naam van „Jaan de Turk", twee vingers afgebeten. Bekend. De 19-jarige R. v. d. M. te 't Meer bij Heerenveen, gearresteerd onder verdenking van den molenaarsknecht G. P. aldaar, zonder eenige aanleiding met een mes in de dij gestoken te hebben, heeft, na eerst halstarrig te hebben ont kend, thans bekentenis afgelegd. Hij is naar de gevangenis overgebracht. Deze jongeling werd ver leden jaar, ook wegens mishandeling, tot gevan genisstraf veroordeeld. De toestand van den gewonde is bevredigend, ofschoon de wonde diep is. Gelukkig is de slag ader niet getroffen. Gasontploffing in Barcelona. In de Catalana-gasfabriek heeft een ontploffing plaats gehad, die negen werklieden en een kind het leven kostte. Er werden ook verschillende per sonen gewond. Iets over de kleur van sigaren. „0vel den smaak valt niet te twisten" zegt een La- tijnsch spreekwoord en de man, die het eerst deze wijze uitspraak deed, gaf blijk zijn wereld te kennen. Toch hebben de geestige Franschen aan de waarheid dier uitspraak getornd. „Du ohoc des opinions jaillit la vérité." (Uit de wrij ving der meening ontspringt de waarheid.) Mis schien hebben zij gelijk en wij wagen het daarom den smaak van het publiek voor lichte sigaren ernstig te betwisten. Men versta ons wel. Wij onderscheiden tus schen werkelijk lichte sigaren en wat door het publiek licht genoemd wordt. Het is zeer goed mogelijk, dat eene donkerbruin uitziende sigaar in werkelijkheid licht is en omgekeerd kan een verlokkelijk licht uitziende sigaar niettemin zwaar zijn. Eene sigaar bestaat toch slechts voor een minimum gedeelte uit het dekblad. Hier geldt in de eerste plaats het bekendewat men ziet en wat men niet ziet. In hoofdzaak bestaat eene sigaar uit het binnengoed, omwikkeld door het omblad, al of niet voorzien van een oplegger, welke men beschouwen kan als een onder-om blad. Het behoeft geen betoog, dat de invloed van het dekblad op geur -en smaak niet overheer- schend zijn kan. Nochthans is het bij velen een onuitroeibaar vooroordeel de gigaar te beoordee- len naar het min of meer bleeke of donker aan zien van die minimale hoeveelheid tabak, welke dekblad heeft. Een werkelijk lichte sigaar kan niet door den eerste den beste worden gefabriceerd. Er behoort zeer veel ervaring toe en eene grondige en uit gebreide kennis van de honderden variëteiten tabak om de juiste soorten in de noodige ver houding te mengen, teneinde een lichte sigaar te verkrijgen. Het publiek evenwel redeneert niet. Het wil bepaald eene lichte, vale, bleeke, blonde, groene kleur, Het doet er al niets toe, als het maar licht is. En het eene publiek verschilt van het andere. In ons land is eene bleeke kleur gewild, in Duitschland moet zij muisvaal zijn, in Skandinavie rood, in België blondin En geland alleen is eene donkerbruine sigaar nog gezocht en inderdaad rookt men er nog eene goede sigaar. De dwingelandij van modekleuren maakt, dat het publiek onrijpe tabakken rookt, zijne gezond heid willens en wetens benadeelt. Misschien is het- aan die „modekleur" dan ook wel toe te schrijven, dat zoo velen te velde trekken tegen het tabaksgebruik. Zuivere, goed rijpe en goed gebroeide, zorg vuldig behandelde tabak heeft een rijpe, donker bruine kleur. De aard van licht en zwaar wordt in hoofdzaak bepaald door de hoeveelheid nicotine en andere bestanddeelen, welke de plant aan den bodem ontleent. Daarom zal een ervaren fabrikant, die werkelijk lichte sigaren leveren wil, in de eerste plaats rekening houden met de plan- tage, die de tabak geleverd heeft en verder met de behandeling in pakhuis en fabriek. Om te beantwoorden evenwel aan die mode zucht, welke op alle gebied voortgaat hare slacht offers te maken, waren de fabrikanten wel ge dwongen lichtkleurige tabakken te koopen en in den beginne bracht die ongure, onrijpe tabak exor bitant hooge prijzen op. F.enerzijds werd nu door de fabrikanten op de planters druk geoefend, anderzijds werden die planters aangespoord door de hooge prijzen om de cultuur in kunstmatige banen te dwingen. De tabak werd geplukt, voor zij tot vollen wasdom was gekomen en de kwa liteit leed er op treurige wijze onder. Men neme zelf eens de proef. Wikkel het licht gekleurde blad van eene sigaar los en te zelfder tijd het rijpe, bruine blad van een andere si gaar. Steek beide bladen aan en houd ze beurte lings onder den neus. Terwijl het rijpe blad geu ren zal, doet het onrijpe blad den oogen pijn lijk aan. Aan den smaak is het rijpe van het onrijpe blad ook zeer merkbaar te onderscheiden. 1-Iet onrijpe blad is bitter en wrang, het rijpe blad is zacht en strijkt als fluweel over de tong.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2