Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. ven om een herhaling van het gebeurde te voor komen. GIBRALTAR, 28 October. De mobilisatie van de vloot, die morgen zou afloopen, is tot nader order verdaagd. LONDEN, 28 October. De bemanningen van de Moulm'ein, de Minho, de Gull en de Bossein en de gekwetsten van de Crane hebben in een verhoor beslist ontkend dat er bij de visschers- vloot torpedobooten waren of snelstoomende vaar tuigen, die op torpedobooten geleken. De traw ler Kennet, een der schepen die het verst af lag van de overige, meldt dat het laatste Rus sische oorlogsschip op hem schoot 's morgens om zeven uur. Dit rapport is naar het ministerie van Bui- tenlandsche zaken opgezonden. GEESTEMUNDE, 28 October. De door eenige bladen opgenomen mededeelingen van kapitein Hahnel, over de beschieting van den trawler Sonntag, door de Russische vloot, bij het Hoorn rif, op 21 dezer, zijn gisteren ook gedaan aan den havenmeester, en worden uitvoeriger aan de regeering overgeseind. BERLIJN, 28 October. Duitsche zeelieden die de bemanning der Russische Oostzeevloot aan boord hebben waargenomen, zeggen allen, dat het- nog geheel ongeoefende, meest uit het bin nenland afkomstige recruten zijn, die hun zee manschap op de lange reis naar Oost-Azië moe ten opdoen. Ook de officieren zijn voor een deel piepjong, peis afgestudeerde adelborsten. Verscheiden bladen verwachten dat de Duit sche regeering een protest te Petersburg zal in dienen wegens de beschieting van den trawler Sonntag. Van het oorlogsterrein. FOESAN, 28 October. Gisteren vermeesterden de Japanners de eenige hoogten ten zuiden van de Sjaho, die de Russen nog bezet hielden, zij veroverden ook twee machine-kanonnen. De Japanners hadden 20 dooden en 80 gewonden, de Russen lieten 30 dooden op het veld achter. PETERSBURG, 28 October. Aan de Birsjevja Wjedomosti wordt uit Moekden geseind, dat de Japansche artillerie gisteren den heelen dag in de weer was. Het ernstige gevecht dat verwacht werd, bleef achterwege. De Japanners houden de vooruitgeschoven Russische stellingen in het oog.. Russische afdeelingen houden zich gereed voor het gevecht. PETERSBURG, 28 October. Generaal Sacha- rof meldde heden aan den generalen staf Den 26en ondernam onze cavelerie een verken ning, met een aanzienlijke strijdmacht, in de rich ting van Tsje-koe-tai. Een afdeeling dwong den vijand, zich bij Tsja-la-toe, aan den rechteroever van de Hoen-ho, tegenover Tsja-koe-tai, in slag order te stellen. De ruiterij, ondersteund door ge schutvuur viel de vijandelijke infanterie aan, die in het dorp Tsai-da-to-sa vluchtte. Onzerzijds werden 3 man gedood en 2 gewond. Op denzelfden dag ondernam op onzen rechter vleugel een afdeeling vrijwilligers een verkenning. Na een bombardement met houwitsers en snel- vuurgeschut, dat zeven en een half duurde, gingen onze afdeelingen 's avonds om elf uur tot den aanval over op het dorp Tjan-lau-poe en een ander, ten westen daarvan gelegen. Uit dit laatste dorp verjoegen wij den vijahd en bezetten het. Twee officieren werden gewond. Uit het Japansche kamp ten westen van den bergpas Tsai-sjan-ling (bij Pun-si-hoe) is een lucht ballon opgelaten, die echter, na eenige door onze vrijwilligers afgevuurde salvo's weer daalde, Den 27en beschoten twee vijandelijke batterijen van 's ochtends zeven uur tot het vallen van den avond den heuvel met den tempel, die op 2 K.M. ten zuiden van het dorp Jang-sin-tan ligt, en waar wij waarnemingen deden, 's Middags om vier uur deden de Japanners een aanval op den berg. Onze troepen verdedigden zich krachtig en trokken op de hoofdstelling terug, nadat zij tijdelijk twee tusschenbeide liggende stellingen bezet hadden. Daarop opende onze artillerie uit de hoofdstelling het vuur op den heuvel en dwong de Japanners dezen te ontruimen. TOKIO, 28 October. Volgens hier ontvangen berichten hebben de Japanners den 26en, 's mor gens, een woedenden algemeenen aanval gedaan op de Kikwan-forten ten oosten van Port Arthur. De Russische batterijen werden tot zwijgen gebracht. Een granaat deed een Russisch magazijn in de lucht vliegen. Tegelijk vielen de Japanners de forten Er-loeng- sjan en Soeng-tsjou-sjan aan en brachten het Russische geschut daar tot zwijgen, zij bestormden en bezetten de forten die voor deze hoogten liggen. In den nacht van Woensdag op Donderdag stond de oude stad Port Arthur in lichterlaaie. Gisteren trof een granaat het Russische slagschip Sewas- topoltwee granaten troffen een Russische stoomboot en deze zonk. Ambtelijke bevestiging van deze berichten ontbreekt nog, maar men hecht er geloof aan. Uit Duitschland. De Keizer schept er genoegen in, meer orde- teekenen te verleenen dan een van zijn voor gangers. Daar hij met die verleening enkel een recht van de kroon uitoefent, kan men er ook moeielijk aanmerking op maken. Een stukje me taal meer of minder kan er bovendien wel af, al is de begrootingspost voor ordeteekens tijdens de regeering van Wilhelm II verhoogd moeten worden. Maar de gewone Duitsche belastingbetaler vindt het wel zonde en jammer, dat tegenwoordig de orde-briljanten zoo over den balk geworpen worden. Deze ergenis komt nu weer tot uiting na de verleening van de briljanten bij de orde van den Rooden Adelaar 2de klas aan den opper burgemeester van Keulen. Men had, moppert men, de verdiensten van dien uitnemenden ambtenaar best op goudkoper manier kunnen huldigen. In vroegere tijden werden orde-briljanten, die door de bank een paar duizend mark waard zijn, alleen aan vreemdelingen verleend, om zoodoende dikwijls kostbare geschenken van vreemde vorsten aan Duitsche onderdanen te beantwoorden. Alleen een heel enkelen keer werd ook aan Pruisische ambtenaren hier en daar zulk een kostbare onderscheiding verleend, en dan gebeurde dit gewoonlijk met de bedoeling, om behoeftige en verdienstelijke mannen zoodoende een douceurtje te geven. Het was bekend dat dan de kostelijke steenen van de orde naar den juwelier plachten terug te keeren. Wanneer men in de laatste jaren gelezen heeft dat de rijkste Duitscher, Krupp, voor het bouwen van een casino te Kiel of Fischer de voorzitter van de Sjantoeng-maat- schappij, of de chef van het rijksdepartement van spoorwegen voor zjjne deelneming aan de proef ritten van electrische treinen met briljanten onderscheiden is, dan heeft dat weinig zin. Boven dien, zijn er in Pruisen op het oogenblik ongeveer 450 verschillende soorten van ridderorden. Er is dus keus genoeg voor het verleenen van bijzon dere onderscheidingen die de schatkist op minder te staan komen. Uit Frankrijk. In de Fransclie Kamer maakte gister Rousset stukken bekend betrekking hebbende op een stelsel van verklikking, door vrijmetselaars geor ganiseerd tegen officieren, verdacht van vijand schap tegen de regeering. De minister van Oorlog gispte in zijn antwoord ten sterkste dat bedrijf, en hij verlangde een onderzoek van die stukken, om vast te stellen wie er schuld aan heeft. HDepminister vereenigde zich meteen motie van Maujan, waarin de feiten, indien ze juist voorge steld zijn, ten sterkste worden afgekeurd, en waarin de Kamer zegt te vertrouwen dat de regeering de noodige maatregelen zal nemen. Het eerste gedeelte dezer motie werd met 282 tegen 278, het tweede gedeelte met 278 tegen 274 stemmen aangenomen de vergadering duurt voort. Later telegram meldtDe Kamer heeft de motie van Maujan aangenomen met 294 tegen 263 stemmen. De vergadering is gesloten. Naar aanleiding van een artikel in de Figaro door den hoofdredacteur van dat blad ondertee kend, betreffende een stelsel van verklikking in het leger (waarover de Matin een persveldtocht is begonnen), maakt men zich op het Palais- Bourbon ongerust over de positie van minister André. Proefneming. Gister-middag omstreeks drie uur had in te genwoordigheid van het bestuur der N. en Z.-H. Redd. Mij. bez. het Ververschingskanaal (aan zee) te Scheveningen een proefneming plaats met het nieuw ingevoerde Jacobs-kanon. Door den rich ter, den heer K. M. Thomas, weriden achtereen volgens twee schoten gedaan, welke door hun juiste richting op den afstand van ruim drie honderd meter tegen den sterken N.W. wind, vol komen aan het doel beantwoordden. Van deze proefnemingen werden door den fo tograaf den heer A. Kierdorff eenige foto's ge nomen. Electrische tram te Utrecht. Met 31 stemmen tegen 1 stem werd door den Utrechtschen gemeenteraad verworpen het voor stel van de Utrechtshe trammaatschappij om haar op te dragen den aanleg en de exploitatie van electrische tramlijnen in de gemeente. Gen vreemd geval. Dinsdag werden in de omstreken van Den Bosch door het aldaar liggend garnizoen manoeu vres gemaakt. Twee bataljons, het 4e en het 5e, stonden tegenover elkaar, terwijl enkele officieren van het 4e bij het 5e bataljon gevoegd waren en omgekeerd. Op een gegeven oogenblik floten twee kogels langs de ooren van den kolonel-commandant en een bij hem aanwezig officier. Onmiddelijk liet de commandant de oefening staken en op de plaats zelf een streng onderzoek instellen. In de citadelkazerne werd het onderzoek voortgezet en moesten alle kisten worden geopend. Bij enkele soldaten werden werkelijk scherpe patronen ge vonden, naar wij vernamen. Hoe zij daaraan kwamen is een raadsel, daar alleen aan de manschappen die op wacht trekken, scherpe patronen worden verstrekt gedurende dien tijd. Wanneer men op manoeuvre gaat, worden scherpe patronen uitgereikt, die eerst nog worden nagezien en bovendien in pakjes zijn, die onmiddelijk daarvoor worden losgemaakt. Of er moedwil of vergissing in het spel is, is door het onderzoek nog niet uitgemaakt. Ongelukken. Men meldt uit Amsterdam: In de Nes viel gister-morgen een porder uit de Pieter Jacobstraat van een stoep in een kelder opening. Hij kwam zoo ongelukkig neer, dat de dood spoedig intrad. Gisteren-middag werd te Streefkerk verdronken gevonden het 5-jarig zoontje van J. P. v. d. B. Een der Veerenwaardensche visschers, die op den Rijn in Duitschland het palingvisschen met de raamfuik uitoefenen, de 26-jarige G. de W., is onder Rees overboord geslagen en ver dronken. Schiedam, 29 October 1904. Burgemeester en Wethouders roopen op sollicitanten naar de betrekking van keurmeester van visch waaraan een jaarwedde is verbonden van f20 Deze betrekking komt vacant door dien L. Bakker eervol ontslag uit deze betrekking geyraagd heeft. Verzoekschriften moeten ingeleverd worden vóór 10 November a. s. Gemengd koor. Door de zangschool van «Gemengd Koor" Di recteur Bern. Diamant zal 16 November a.s. een uitvoering gegeven worden in de groote zaal der Officieren-Vereeniging. Uitgevoerd zullen worden De Schoonste feest dag van Catli. v. Rennis, De Bloemenkoningin van V. Hollander, en eenige liederen van Bern. Diamant. Stoepen op de Hoogstraat. Wij verwijzen belanghebbenden naar achter staande advertentie, waarin eigenaren van panden aan de Hoogstraat worden uitgenoodigd op een vergadering Dinsdag 1 November, 's avonds 8 uur, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven. Schoorsteenbrand. Heden-morgen had ten huize van D. Talmon aan de N. Haven 253, een schoorsteenbrand plaats. De slangenwagen der politie rukte uit, doch behoefde geen dienst te doen. Het vuur werd met emmers water gebluscht. Vermist Sedert gister-middag 12£ uur wordt uit de ouderlijke woning aan de St Annazusterstraat vermist de 7-jarige W. Rijnders. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is over komen. De politie heeft op verschillende plaatsen ge dregd. Steun voor de Glasblazers. Lijsten van Schiedamsch Steun-Comité zijn ver krijgbaar bij de bestuursleden van het Comité A. Wintersberg, Raam 27. Th. J. H. Mouwens, Lange Haven 84 en J. Stegman, Nieuwe Haven 13. Een buitenkansje Bij het dorp Wijk bij Heusden ligt een uitgestrekt waard, het «Wij- kerzand «genaamd. Deze waard behoort aan de «inboorlingen" der gemeente Wijk. Naar men verneemt is aan de schaarmeesters de voorslag gedaan op de waard een steenfabriek te bouwen, waarvoorde som van f30.000 zal worden uitgekeerd. Tevens zou dan geregeld voor 40 personen op die fabriek werk te vinden zijn. De inwoners zijn zeer belangstellend wat de schaarmeesters zullen doen, daar bij deeling van de aangeboden som elk inboorling f1500 zou ontvangen. Gebrek aan bakers. Te Meppel bestaat een groot gebrek aanbakers, schrijft Het Vad. Het komt voor, dat een baker somwijlen twee of drie diensten tegelijk aanneemt, om op het laatste oogenblik den meest voordeeligen te kiezen, waar door de andere families in verlegenheid zitten. Om in dit gebrek te voorzien, hebben de dia conessen besloten een cursus voor de opleiding tot baker op te richten. Iets wat alle aanstaan de huismoeders met groote blijdschap hebben vernomen. Een paar honderd ganzen verdron ken. Het zeejacht. Twee Gebroeders, van Weze- man, is, op reis zijnde met een paar honderd ganzen van Termunterzijl naar Emden, lek ge worden. Men keerde onmiddellijk terug, doch nabij Fimel zonk het vaartuig. De drie manschappen wisten zich zwemmende te redden, maar de gan zen zijn meest omgekomen. Moord. Eergisteren-ochtend omstreeks elf uur kmam te Chaam het gerecht uit Breda. Het onderzoek had plaats op het raadhuis en ving aan met het verhoor vanjjden lichtbakdrager B. S. Vervolgens werd in verhoor genomen de losser van het doodelijke schot, F. R. Na dit onderzoek werden beiden geleid naar den akker, waarop het bloedig drama afgespeeld is, en waar door hen de noodige aanwijzingen moesten gedaan worden. Onderwijl geschiedde de sectie van het lijk des verslagenen door twee officieren van gezondheid in de openbare school. Nadat de justitie van den bewusten akker teruggekeerd was, werd het gerechtelijk onderzoek voortgezet, als gevolg waarvan S. in vrijheid werd gesteld, terwijl R. gisteren-avond onder geleide van twee marechausees naar Breda werd getrans porteerd. De justitie vertrok omstreeks vijf uur. Het lijk van den verslagene werd na de sectie in een kist geplaatst, welke, na verzegeld te zijn, naar Alphen is vervoerd. Schandelijk. Gisternacht omstreeks 11 uur werden te Zutphen door de politie in de portiek der R. K. kerk gevonden 2 bekéride straatmeiden, die daar lagen te slapen. -Rij onderzoek bleek dat zij schandelijk dronken waren en niet konden loopen, zoodat zij als lijken op een handwagen naar het politiebureau ver voerd moesten worden. Naar wij nader omtrent dit geval vernemen, waren de bedoelde meiden door polderjongens meegenomen naar een herberg in de nabijheid der R. K. kerk en daar zoolang met drank ge voerd, totdat ze in dien toestand verkeerden die hierboven beschreven wordt. Wat er toen verder is gebeurd, we zullen het zwijgen er toe doen. Daarna schijnen de kerels het stomdronken twee tal daar te hebben neergelegd Aan geen van beiden schijnt veel verbeurd. Naar wij evenwel vernamen, is een van de twee slechts 16 jaar oud. Met het oog op den jeugdigen leeftijd zal wellicht een vervolging tegen hen, die haar in dien toestand brachten, niet uitblijven. (Z. Crt.) Twee groote processen zijn deze week in Frankrijk begonnente Parijs de zaak Dautriche een bijna politieke zaak, een aanhangsel der Drey- fus-eindelooshoidte Auch een vergiftigingsproces. Mevrouw Rachel Galtié uit Saint-Clar, een welopge voede vrouw uit den burgerstand, moeder van een vijfjarig knaapje, dat zij zegt zeer lief te hebben, staat onder de beschuldiging, in twee jaar tijds hare grootmoeder, haar man en haar broeder te hebben vergiftigd. Deze moorden loochent zij, maar zij bekent een brandstichting en een aantal diefstallen van ju- weelen en zoo bij kennissen, die, haar ontvan gende, dachten de vrouw van den kantonrechter in huis te halen, niet een zeer geslepen dievegge. Dertien maanden heeft zij preventief gezeten en haar zorgeloosheid, haar opgewektheid, heeft ten allen tijde verbaasd. Ontploffing. Op het terrein van de Va cuum Oil Company te Borgfeld bij Hamburg is gister-morgen brand uitgebroken, vermoedelijk door ontploffing. Om 10 uur hoorde men een sterken knal en vijf minuten later brandde reeds de geheele oliekelder, waarin ongeveer 3000 va ten lagen. De petroleum liep in het kanaal, dat langs het terrein ligt, en brandde Verder op het water. Zoo kwam het vuur aan de overzijde van het kanaal, waar het de pakhuizen van de consump- tie-vereeniging «Production" aantastte. Eén pak huis en twee woningen zijn uitgebrand. De schade wordt geschat op 2 mdiioen mark. Er was mets verzekerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Toen ik 11. Zondag mijne gewone wandeling maakte, kwam ik ook langs de Tuinlaan en dus passeerde ik tevens het in wording zijnde Hofje «Eendragt". Zeer verwonderd was ik, daar te zien dat de trottoirband om het aan te leggen plantsoen voor een gedeelte, opgebroken is, en wel juist dat gedeelte, hetwelk in de klinker- straat lag. Tevens vernam ik dat dit Zaterdags gebeurd was, dus reeds vóór mijne bemerking daarover in mijn vorig stukje het licht zag. Wat dit opbreken nu beteekent weet ik niet. maar het zou mij niet verwonderen alsook van«hooger hand" het leelijke en «te ver" gaande van zulk een aanleg was ingezien. Waarom ook kan men dat plantsoen niet wat terug leggen of wat inkorten en aldus op eigen terrein blijven Men krijgt dan geen misstand en maakt geen inbreuk op rechten 1 Op mijn verdere rondwandeling viel liet mij op, hoe smerig overal de straten warendit is trou wens telkens het geval, als er een weinig regen valt en vooral als het zoogen. motregent. Dan zijn de straten vuil en glibberig, en ondervindt men in dubbele mate hoe weinig de straatreini ging van gemeentewege uithaalt. Dit is werkelijk zoo goed als nul, en indien de flinke regenbuien ons af en toe niet verlosten van de massa vuil waarmee vele plaatsen overdekt zijn, dan zou men eens zien hoe erbarmelijk smerig het er hier uitzag. Dén heilig de tijd, toen de particulieren zorgden voor het boenen van de straat! De ver andering, door het Gemeentebestuur ingevoerd, blijkt hier allerduidelijkst geen verbetering te zijn. En wat ik vooral zoo klein vind is dit, dat in den winter, bij sneeuwval, aan de burgers gekom- mandeerd wordt te doen, wat hun 's zomers wordt verboden dan moeten zij de straat schoon maken en reinigen, en toont de overheid haar armelijk onvermogen op benepen wjjze. Daarvoor moest zij zich te groot achten 1 IJ. Z. Schiedam, 29 Oct. '04. Schiedamsch Steun-Comité voor de Stakers en de Uitgestotenen in de Glas-Industrie. Aangesloten Vereenigingen De Afd. Schiedam van het Ned. Werklieden Verb. «Patrimonium"; de afd. Schiedam van den B. v. Ned, Ond.de Afd. Schiedam van de S. D. A. P de Afd. Schie dam van den Ned. Intern. Sig. en Tabaksbew. Bond de Afd. Schiedam van het Alg. Ned. Werkl. Verbond; de Afd. Schiedam van den Alg. Ned. Typ. Bondde Afd. Schiedam van den Ned. Bakkersgez. Bondde Bond van Branders en Destillateursknechtsde Afd. Schiedam van den Ned. Roomsch-Kath. Volksbond met 5 onderaf- deelingen n.l: le De Afd. Kistenmakers; 2e Afd. Metaalbewerkers3e De Afd. Brandersknechts 5e. De Afd. Hout en Steenbewerkers. Medeburgers De crisis in de Glas-Industrie veroorzaakt een met den dag stijgenden nood in de gezinnen dei- Stakende Glasblazers en in die der Uitgeslotenen. Om in dezen ramp de betrokken personen zooveel mogelijk te kunnen helpen zal er van wage

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2