Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELM EN. 27ste Jaargang. Dinsdag 1 November 1904. No. 8042. feuilleton. Algemeen Overzicht. ALLERHEILIGEN. De oorlog in Oost-Azië. PARIJSCHE KRONIEK. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en eestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f'l.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTBAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 10 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven '121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. ïS'JPostbus 110. 39. BERICHT. Wegens den feestdag van ALLERHEILIGEN zal de Nieuwe Schiedamsclie Courant I) i n s- d a g-a vond niet verse li'jj n e n. Een jubellied schalt, blij de heem'len door. Triomfgezang om die zijn opgevaren, De kloeke helden, heil'ge martelaren, Die hier beneên trouw volgden 's Meesters spoor. Hoog klinkt hun zegelied bij psalmgeruisch En harpenklank in Sions blanke zalen. O, uitverkoor'nen, bidt voor hen, die dwalen In 't ballingsoord, ver van des Vaders huis. Gij offerdet uw leven voor de kroon, Die thans uw slapen siert in blinkend schoon. O, bidt voor ons om kracht bij 'taardsche strijden, Wij blikken op tot U in Eden's woon, En torschen moedig 't kruis van 's*Vaders Zoon, Zijn licht moge ons in eeuwigheid verblijden. (T.) 31 October. De spanning voorbij. Telegram men van Zaterdag-nacht. Tele grammen van gisteren en heden nacht. Het telegram van graaf Lamsdorfï en het antwoord van den Russischen gezant te Londen. Be richten van de Engelsche en Russische vloot. Van het oorlogsterrein. Engeland en Rusland. Despanningvoorbij. De spanning, die het Engelsch-Russisch inci dent had teweeg gebracht is, blijkens de bewe gingen van de Erïgelsche en andere staatslieden geheel voorbij. Balfour is naar zijn golfclub, Lansdowne en de meeste andere ministers zijn evenzoo uit Lon den vertrokken. Er is nauwelijks een secretaris meer te vin den in Downingstreet, schrijft een berichtgever. Ook de Fransche gezant Cambon heeft Lon den verlaten en is naar Parijs vertrokken. Naar aanleiding van de vredelievende oplos sing van het dreigend conflict tusschen Engeland en Rusland geeft de Köln. Ztg. haar blijdschap te kennen over het feit dat van de te 's-Gra- venhage bestaande gelegenheid tot bijlegging van geschillen, nu ook gebruik gemaakt wordt, vooral waar het een kwestie betrof die voor alle be schaafde volkeren van het uiterste belang was. Daarom juicht nu ook geheel Europa over het besluit van beide landen om zoo noodig een scheidsgerecht te laten beslissen. Het Berl. Tageblatt wijst op de merkwaar dige bijzonderheid dat de eerste maal nu een belangrijke kwestie aan het oordeel van een scheidsgerecht onderworpen wordt, de feitelijke Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 26) „Ik denk, dat gij hier zeer goed zult kunnen slapen," zeide Ludwig, terwijl bij een blaker met een brandende kaars op de tafel van een zelden bezocht vertrek plaatste, dat, gelijk Guij opmerkte, niets bevatte dan een le dekant en enkele ouderwetsche meubelen. Al les was echter zorgvuldig schoon gemaakt en van stof gereinigd, en het deed hem niet wei nig goed, dat hij een vroolijk vuurtje in den haard zag branden. „Ik geloof niet," zeide hij, dat. het bezit van deze kamer dikwijls aan de ratten betwist wordt." „Tegenwoordig niet," hernam Ludwig. „Vroeger, toen mevrouw nog leefde, kwamen er dikwijls familiën met een ganschen aan hang van bedienden op het kasteel logeeren, en bleven er soms verscheidene weken. Dan werd deze kamer gemeenlijk door den voornaam sten bediende gebruikt." „Waar is dit de ingang van?" vroeg Guij, naar eene deur naast het ledikant wijzende. „Die deur wordt nu nooit geopend, maar zij komt uit op een trap, die rechtstreeks naar oprichter van dat. scheidsgerecht daarin de voor naamste belanghebbende is. Door deze oplos sing zijn de grootste spotters, die liet Hof van Arbitrage nog als een onding beschouwden, tot zwijgen gebracht; zij beteekent een nieuwen stap in de richting van den wereldvrede. En het blad besluit: „De tweede vredesconferentie, die Roo sevelt. bijeenroepen wil, zal, gesteund door dit voorval, waarschijnlijk veel grootere practische resultaten hebben dan de eerste, die overigens deze, weinige jaren geleden nog ondenkbare, han delwijze van een groote mogendheid bij een zoo zware beleediging gerust op haar rekening schrij ven mag." Telegrammen van Zaterdag-nacht. TANDZJER, 29 October. De Russische oor logsschepen die hier heden-ochtend aangekomen zijn, zijn de kruisers Aurora, Dmjtri Donslcoj en Kamtsjatka. De kruisers Sjwetlana, Zjemtsjoeg en Almas kwamen vanmiddag. Telegrammen van gisteren en heden-nacht. PETERSBURG, 30 October. De Regeeringsbode maakt een telegram openbaar, den 28en door Lamsdorff uit Tsarskojesselo aan den gezant van Rusland te Londen gericht, luidendeAangC; zien onze verheven monarch wenscht, dat allo mogelijke licht valle over al wat gebeurd is in de Noordzee, acht bij het aangewezen de kwes tie aan een internationale enquête-commissie te onderwerpen, ten einde zoo nauwkeurig mogelijk te worden onderzocht; zulks overeenkomstig de Haagsehe conventie. Op allerhoogst bevel draag ik uwe excellentie op, aan de Engelsche regee- ring dezen vorm tot oplossing der kwestie voor te stellen. De gezant antwoordde denzelfden dag: ik heb aan minister Lansdowne de mededeeling gedaan, welke in het telegram dat uwe excellentie lie den uit Tsarskojesselo aan mij richtte was be volen. De Engelsche regeering neemt, het voor stel aan, het onderzoek van het gebeurde in de Noordzee over te dragen aan een internationale commissie, gelijk de Haagsehe conventie die voor ziet. PETERSBURG, 30 October. De Tsaar heeft heden een lange audiëntie verleend aan den En- gelschen gezant Hardinge. VIGO, 30 October. Men meent, dat de inter nationale enquête begonnen is aan boord van de Engelsche kruiser Lancaster, die zooeven op de reede van Villa Garcia is geankerd. Er wor den vijf andere Engelsche oorlogsschepen ver wacht.. GIBRALTAR, 30 October. De mobilisatie-ma noeuvres zijn in den namiddag geëindigd, wat wordt beschouwd als een aanduiding, dat er geen vrees bestaat voor verdere verwikkelingen met Rusland. GIBRALTAR, 30 October. De Engelsche krui ser Bacchante en twee torpedojagers, vertrekken vannacht naar Aroesbaja. TANDZJER, 30 October. Er zijn hier 21 Rus sische schepen, waaronder 10 pantserschepen en den tuin voert. Maar zie hier, als gij soms bang mocht zijn, naast uw bed hangt een pistool," zeide Ludwig. Guij zag op en lachte hartelijk, toen hij een groot roestig ruiterpistool, waar de vuursteen aan ontbrak, aan een spijker zag hangen. „Dat moet ik eens bekijken," zeide hij, en een paar groote spinnen werden uit. hunne rustplaats verjaagd toen hij liet verroeste wapen van den wand nam. Hij lag, het pistool op een stoei naast zijn bed, en zijn horloge, beurs, hoed en jas op de tafel. Ludwig beschouwde dit als een wenk 0111 te vertrekken, en Guij's hand met warmte drukkende, zeide hij: „Ik wensch u goeden nacht en hoop, dat gij goed mag slapen, opdat gij morgen-ochtend verkwikt en uitgerust zijt. voor de groote reis, die gij te doen hebt." Guij ging naar bed, Hij deed zijn licht uit, maar kon den slaap niet vatten, want toen hij zijne oogen sloot, kwamen al de gebeur tenissen der laatste dagen weer voor zijn geest op. Hoe kon hij slapen, terwijl zijn hart tin telde van geluk? Zoodoende gevoelde hij geene vermoeidheid en droomde hij met open oogen. Doch wij moeten naar de hoofdstad, die Guij onlangs op eervolle wijze verlaten had, terug- keeren, om getuige te zijn van een ander ver trek uit datzelfde middelpunt, der bevolking, dat deze keer een gang der voornaamste ge vangenis tot uitgangspunt had, waar eenige man nen en vrouwen het einde hunner kerkerstraf hadden moeten afwachten, om vandaar weder kruisers en 7 torpedobooten. Het bevel voeren de admiraals Folkersahm en Enquist. TANDZJER, 31 October. Vijf Russische tor pedojagers hebben gister-avond zee gekozen, de rest van de vloot is den ganschen dag bezig met het innemen van proviand en kolen. Van het oorlogsterrein. PETERSBURG, 29 October. Zooals Sacharof aan den genenden staf meldt, zijn er den 28en bij het. eerste Mnntsjoerijsche leger geen gevech ten geleverd. De Russische en Japansche bat terijen onderhielden over het gehecle front een zwak vuur. Het. schieten der Japanners richtte weinig uit. De verliezen der Russen waren dan ook onbeteekenend. In den nacht op den 29en heerschte er rust. Berichten over gevechten zijn niet binnengekomen. TSJ1FOE, 29 October. Alexejef vertrekt mor gen met, zijn geheelen staf uit Charbin. Zij kun nen den 14en November te Petersburg aankomen. De Russische consul zegt, dat de terugroeping van den stadhouder aldus verklaard moet wor den, dat zijn raad noodig is bij de uitwerking van nieuwe plannen voor den veldtocht in Mant- sjoerije. PETERSBURG, 30 October. Een telegram van Koeropatkin dd. gisteren aan den Tsaar meldt Heden zijn er geen berichten over gevechten ont vangen. Bij de verkenning op groote schaal, wel ke de cavalerie den 28en heeft, ondernomen, is zij afgezeten slaags geweest, waarbij ook de artil lerie meewerkte; liet dorp Tsiën-tau-jang is toen door ons bezet. De vijand verliet Lam-poe. Den 2Sen hebben de Japanners beproefd, onze vrij willigers te verdrijven uit een dorp, een werst ten westen van Tsjan-lea-poe gelegen. Den gan schen dag heeft de vijand het dorp met heftig artillerievuur beschoten. Doch de vrijwilligers behielden het dorp met geringe verliezen. Een vijandige afdeeling, die uit twee compagnieën met machinegeweren en twee escadrons bestond, beproefde de afdeelingen onzer voorhoede uit het dorp Ta-joe, zes werst ten zuiden van Hwang- toe-ling, te dringen, doch werd teruggeslagen. In den nacht van 28 op 29 hebben vrijwilli gers een verkenning gedaan naar een berg met een afgodentempel, twee werst ten zuiden van San-Sin-Soen. De vrijwilligers bezetten de on derste rij verschansingen, maar uit, de daarboven gelegen schansen werden zij door een Sterk ge weervuur beschoten en de geheele afdeeling trok terug naar hare stellingen, onderwijl het vuur bean t woordend e Vrijwilligers die het dorp Tinsin bezet hielden, een werst ten zuiden van Lin-dzja-toen, zijn 's nachts door een sterkeren vijand aangevallen en hebben zich naar Lin-dzja-toen teruggetrokken. Bij het aanbreken van don dag gingen de vrij willigers tot, den aanval over, zij bezetten het dorp Tinsin opnieuw, dat. echter door de Japanners in de asch was gelegd. PETERSBURG, 30 October. Generaal Kaulbars chef van het militaire district Odessa, moet, naar men zegt, tot chef van het eerste Mantsjoerijsche leger zijn benoemd. tegen de maatschappij te worden losgelaten. Van tijd tot tijd werd de deur geopend en een nummer afgeroepen. De door dat nummer aan geduide misdadiger ging door een politie-ugent vergezeld, naar het bureau van in en uitgang, ontving daar zijn paspoort, en was vrij om te vertrekken. Het spreekt wel vanzelf, d it hun dit geen tweemaal behoefde gezegd te worden. „Nommer 88! „Nommer 88 haastte zich op het bureau te verschijnen. Hij was een man van bijna ach t-en-twin tig jaar, sterk en rechtgebouwd, en zag er, ofschoon zijn blik iets wilds en on gestadigs had, niet terugstootend uit. Een be ambte, die achter een hoogen lessenaar geze ten was, bromde op onverschillige wijze de ge bruikelijke woorden voor zijne invrijheidstelling, terwijl hij, onder toezicht van een ander amb tenaar, de gemakkelijke gevangeniskleeding uit trok, om zijn eigen havelooze plunje weer aan te trekken, als een voorsmaak van hetgeen de vrijheid hem opleveren zou. Hij bleef barre voets en sloeg tersluiks menigen spijtigen blik op de goede sterke schoenen, die hij gedurende zijn straftijd gedragen had. Toen werd hij bij den lessenaar geroepen, waar hij' zijn paspoort ontving. „Waar zijn je schoenen?" vroeg de heer achter den lessenaar. p-a „Ik heb er geen," zei de man treurig, toen ik mijn eigen kleeren terugkreeg waren mijne schoenen er niet bij. „Dan zullen ze zeker het bewaren niet Uit Frankrijk. Van onzen Parijschen correspondent Parijs, 15/28 October 1904. Uit Fransche Kamer. Interpella ties. Een preludium en finale. Standbeeld voor Gesar Franck. Bij de hervatting van den parlementairen ar beid vertoonde zich vanaf Dinsdag den 18den dezer en de volgende dagen de oude kwaal in de Kamer waaraan zij reeds sedert de laatste jaren kronisch lijdende was, namelijk de ver derfelijke partij- en sectegeest, die hier de ge heele gouvernementeele staatkunde beheerschl. De berg interpellatiën, welke op behandeling wachten, beletten, dat de meest dringenden op het nuttigst oogenblik kunnen voorkomen en zoo verstikt de meerderheid die, welke voor de re geering onaangenaam of lastig zouden worden. De interpellatiën op den strijd, door het gou vernement tegen de Kerk en de Katholieken ge voerd, betrekking hebbende, konden nu echter moeilijk achterwege gesteld worden, wat ook de minister-president Combes zelf begrepen heeft. De interpellatie over het opzeggen van het Concordaat gaf aanleiding tot een scherp debat, waarbij Combes trachtte uit te leggen waarom het, concordaat niet kon bestendigd en thans geen ander kon gesloten worden. Hij deed dit op een hatelijke, perfide en soms heftige wijze en bovendien in zulke gewone, platte, triviale bewoordingen, dat hij liet debat zooda nig verlaagde en verbitterde, dat men geen staatsman, doch de aanvoerder eener fractie dacht te liooren, die de sans gêne tot het cynisme en de brutaliteit tot beleedigen zoo ver dreef (lat men een woedende revolutionair waande te zien, die waardigheid en fatsoen verloren had. Brisson zelf, die presideerde, bood de Kamer de excuses van Combes aan, die tegenover den oud-minister Ribot, wiens inzichten natuurlijk met de zijnen lievig in strijd waren, zich zoo insolent gedroeg, dat deze de tribune verlaten had, waar hij zijn rede nauwlijks begonnen was. Doch laten wij ons niet laten bedriegen, Combes had het wel bedacht, om aan deze discussie zijn waar karakter te geven, het paste hem niet eene kwestie waarin de hoogste zedelijke belan gen van het land betrokken zijn, met de noodige kalmte te onderzoeken en er het princiep als mede de gevolgen van te wegen, hij moest den geheelen troep brullende en hongerige vrij denkers tegen de rechten der Kerk en de vrij- heden der Katholieken ophitsen en hierin is liij weder geslaagd. Zoo zelfs, dat vele leden der meerderheid die den vorigen dag de meer vrij zinnige en gedistingeerde woorden van den heer Deschanel warm hadden toegejuicht, thans weer overliepen en voor het votum van vertrouwen in het ministerie stemden. waard geweest zijn," zeide de heer. Kan je schrijven „Jawel, mijnheer," antwoordde Nommer 88 zeer gedewee. „Neem dan deze pon, 88, en schrijf eene kwitantie voor zes gulden, welk bedrag u voor gedanen arbeid, na aftrek uwer verplegings- kosten als saldo toekomt. Pas nu voortaan be ter op, en ga waarheen het u goeddunkt." De man nam de pen haastig op, schreef onder een deels bedrukt en deels beschreven papier, aan welks linkerbovenhoek het nommer 88 stónd, den naam van „Karei O'Discoll," en ont ving het geld in ruil. Karei O'Discoll verliet het bureau zonder een woord te spreken; en weinige minuten later stond de ongelukkige zoon, dien de oude Da niël als dood beschouwde, als een vrij man op straat. „Vrij'" ZooaJs hij daar stond, zonder schoenen en zonder vrienden, bonsde zijn hart bij de ge dachten aan vrijheid, gelijk ieders hart zou doen, tenzij de natuur hare eigenschappen ver liezen zou. Zoolang de ijzeren vuist der wet beni vasthield had hij dikwijls met een smach tend verlangen naar dezen dag uitgezien, en even dikwijls was zijne ziel bijna vergaan van moedeloosheid en wanhoop, welke veelal het gevolg zijn van teleurgestelde verwachting. Hij keek naar de bedrijvige menigte en naar de dingen, die hem omringden, ais een kind, voor wien dat alles nieuw is. f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1