Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. Deze stemming was van weinig praktisch ge volg, want de behandeling der hangende vraag stukken zal zeker heel wat meer vragen dan het voordragen van een reeks onjuistheden, valsche voorstellingen en het zonder eenigen grond beschuldigen van een Paus en zijn geestelijkheid. Het was slechts een preludium. Wat zal de finale er van zijn? De woorden preludium en finale brengen mij gelukkig op iets anders. Zaterdag den 22sten dezer werd op het plein tje, of liever de square, voor de basiliek van Sainte Clotilde gelegen, het standbeeld van den gedurende zijn leven steeds miskende, doch na zijn dood zoo verheerlijkten César Franck ont huld. Er worden hier zooveel standbeelden en mo numenten voor „groote mannen" opgericht, waar van het doek, welke het beeld bedekte nauwe lijks gevallen was of hunne namen werden niet meer genoemd. Voor Cesar Franck zal dit niet zoo zijn, om dat het hier een eerherstelling geldt van een zuiveren roem, welke eerst kort geleden begon te flikkeren, om met den dag in glans toe te nemen en zich te bevestigen. Toen Franck veer tien jaren geleden begraven werd, was zijn naam alleen aan enkele muziekliefhebbers en vereer ders bekend en slechts een twintigtal vrienden en bewonderaars begeleiden hem naar zijn laat- ste rustplaats. Cesar Franck was bij het publiek zoo goed als een onbekende. Ik hoorde hem echter nog al dik werf voor zijn overlijden als een toondichter bij de gratie Gods noemen. Enkele zijner werken weiden soms in een kleinen kring door een zij ner verdedigers op talentvolle wijze ten gehoore gebracht, van beroemd zijn was toen nog geen sprake. De enkele malen dat er hier of daar op con certen een zijner composities werd uitgevoerd, trokken zij nooit bijzonder de aandacht en eenige getrouwe en goede vrienden uitgezonderd, ont moette hij voor zijn dood slechts onverschillig heid, spot en tegenwerking. Hij trok zich ech ter weinig van deze bejegeningen aan en ging rustig zijn weg. Gedurende bijna veertig jaren schonk hij zijne talenten als organist aan de Sainte Clotilde en was ook later professor in het orgelspel aan de Parijsche Académie de musique. Toch was hij nog gedwongen, ten einde het brood der zijnen te verzekeren, pianolessen te geven. Wanneer hij 's avonds vermoeid naar huis terug keerde, dan begon eerst zijn leven als toondichter en schepper. De Zondag was zijn dag van enthousiasme en hij gevoelde zich gelukkig, wanneer hij ernstig in zijn verheven droomen verzonken, op het klank volle instrument speelde en in de teederste, lief lijkste tonen de vergiffenis der beleedigingen, het vertrouwen in zijn kunst en het geloof in de toekomst vond. Het is dan ook in zulk eene stemming, dat de beeldhouwer Alfred Le Noir César Franck heeft voorgesteld. Met de armen over de borst geslagen, zit hij in eene denkende houding voor zijn orgel, waar boven de Muze, zijne getrouwe gezellin, hare vleugelen over hem uitspreidt en met haar vin ger den kunstenaar naar boven wijst, als de plaats waar de eenige bron der ware bezieling te vin den is. Hij droomt daar in de schaduw der Kerk, waar hij de gelukkigste uren zijns levens heeft door gebracht en waar in zijn geest geboren wer den zijn beroemste werken: „Ruth," „Rabec- ca," „Les Béatitudes," „Redemption" en zijne sym- phoniën. De onthullingsplechtigheid was in tweëen ver deeld. De officieele werd door den directeur „des Beaux Arts", den heer Henri Marcel, gepresideerd, waarbij de Prefect der Seine, de heer Selves, en de componisten Vincent d'Indij en Theodore Du bois, directeur der Academie de Musique, beur telings het woord voerden en in welgekozen woor den hunne hulde en bewondering aan den gevier- den kunstenaar brachten. Het tweede gedeelte der huldiging had in de basiliek van Sainte Clotilde zelf plaats, waar ver schillende werken van César Franck door het koor onder directie van Paul Fanchey en onder het pesidium van den abbé Gardey, vicaris-generaal en pastoor der Basiliek, werden uitgevoerd. In een schoone rede, vol verheven gedachten en gloed, prees de abbé Gardey César Franck, den godsdienstigen componist, den christen en den vriend. Het orgel, de violoncels en de ge heiligde zangen weerklonken prachtig door de groote gewelven der stampvolle kerk en deze harmonisch geestelijke tonen verwekten bij de menigte eene vrome, hoogere stemming, zoo ge heel in den geest van hem, wiens roem het hier gold. Fidelius. Combes heeft eergisteren aan de Kamer commissie ad hoe een ontwerp aangeboden betreffende de scheiding van kerk en staat. Uit Rusland Het hoogverraadproces tegen den vroegeren Finlandschen senator Schaumann, vader van den moordenaar van Bobrikof, is te Abo begonnen, 't Voornaamste document voor de beschuldiging is een stuk, dat onder Schaumann's papieren is gevonden en dat het ontwerp bevat tot or ganisatie van een geheime weerbaarheidsvereeni- ging, met het doel Finland te bevrijden. Dien volgens zou in Finland een gewapende opstand moeten worden voorbereid. Schaumann gaf toe, dat het stuk door hem was geschreven en dat de daarin vervatte voornemens misdadig waren, maar verklaarde nooit aan een praktische verwe zenlijking te hebben gedacht. Uit Spanje. Reuter seint uit Madrid dd. 30 October: De Kamer heeft de vergadering heropend en deze heeft den ganschen nacht voortgeduurd. Een af gevaardigde van de oppositie heeft den presi dent met zijn wandelstok bedreigd. De gendar merie moest tusschen beide komen. Het lawaai was onbeschrijfelijk. De afgevaardigde Vin- cente heeft een Christusbeeld met zijn stok naar den grond gegooid. De afgevaardigde Romanones gebruikte zijn stok om alle dingen die op de tafel van den president lagen er af te gooien, de president raakte met inkt bespat De Kamer zetelt permanent. Uit Rome. De Vera Roma beklaagt zich dat president Roosevelt geen invitatie aan den Paus gezonden heeft voor het nieuwe vredescongres. Het blad voegt er bij, dat evenals de uitsluiting van den H. Stoel op het Haagsch Congres als straf tenge volge gehad heeft den RussischJapanschen oor log, het weer waarschijnlijk'is dat het nieuwe congres weer de uitbarsting van een nieuwen oorlog na zich zal sleepen. De plechtige uitvaart voor den koning van Saksen is gehouden in de galerij boven de Por tiek van St. Pieter. Kardinaal Agliardi heeft ge pontificeerd en de H. Vader gaf de absoute. De generaal der Minderbroeders, pater D. Schuller is te Rome aangekomen, hij zal bij den H. Vader in audiëntie ontvangen worden en Z. H. de hulde der Derde Orde aanbieden. Uit Marokko. Reuter seint uit Tandzjer dd. 29 October: De stam der Saheli belegeren el-Araisj. De Fransche consul is vertrokken naar de plaats van den opstand, die alleen tegen een pasja gericht is. De Europeanen staan buiten de zaak. Officieele berichten. Bij Kon Besl. is aan mejuffrouw A. van de Ven, gewezen huismoeder der zeebadinrichting voor kinderen van minvermogenden, te Scheveningen, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver toegekend. Bij Kon Besl. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de hulpprediker ten dienste van de inlandsche Christengemeente te Tondano (Menado) H. Rooker. Het Kon. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin Kolonel von Zitzewitz, de commandant van het huzaren-regiment »Königin Wilhelmine" is Vrij dag-avond uit Wandsbeck te Dobbin aangekomen. Met overste Von Zitzewits is ook diens echtge- noote ten bezoek naar Dobbin medegekomen. Met de beide gasten deden de Koningin en de groothertogin Maria Zaterdag-namiddag een rijtoer in de buurt van Krakow. Prins Hendrik arriveerde 's avonds van Gelben- sande weder te Dobbin. Belastingverhooging iu 1905. Wetsontwerpen zijn ingediend tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen, Drente, Limburg. Worden de voorgedragen belastingen bij de wet bekrachtigd, dan zal het aantal opcenten in Zuid-Holland, Utrecht, Friesland, Overijssel en Groningen worden gewijzigd, terwijl het in de overige provinciën onveranderd blijft. Wegens hooger geraamde uitgaven stellen de Staten van Zuid-Holland en Overijssel voor, eene verhooging der opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, zoowel als op die der perso- neele belasting, met één; terwijl in Groningen de meerdere uitgaven zullen worden gedekt door eene verhooging der opcenten, zoowel op de grondbelasting als op de personeele belasting met drie. In Utrecht laten de geraamde uitgaven eene verlaging toe van een halven opcent op de hoofd som der grondbelasting en op die der personeele belasting; in Friesland worden de opcenten op de hoofdsom der laatstgenoemde belasting met een en een half verminderd. Worden deze provinciale belastingen bekrach tigd, dan zullen de over 1905 te heffen opcenten in de provincie Zuid-Holland bedragen: 12 opcen ten op de hoofdsom van de grondbelasting, en 9 op de hoofdsom van de belasting op het per soneel. Kamerverkiezing in 1905. Het Volk deelt mede, dat evenals in 1901 ook nu weder de heer Hugenholtz candidaat gesteld zal worden voor de Tweede Kamer, behoudens nadere goedkeuring van het bestuur der S. D. A. P. A. Post f Zaterdag-avond is te Amsterdam overleden de heer A. Post, een der oprichters van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Verbond. Met den heer Post verdwijnt uit de arbeiderswereld een bekend en geacht figuur, die in vroegere jaren door zijn kalm, bezadigd en van gezond verstand getuigend woord menigmaal grooten invloed op de beslissingen van het Werklieden-Verbond oefende. Behalve als bestuurslid van het Algem. Ned. Werklieden-Verbond, bewees de heer Post als bestuurderslid van verscheidene andere vereeni- gingen de werkliedenbeweging groote diensten. De overledene was broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Noordhollandsch Kanaal. Sedert de opening der Wilhelminasluis te Zaandam, is op het Noordhollandsch Kanaal de vaart van groote schepen zeer verminderd. Vroeger namen de Keulsche aken, die geladen waren voor de Zaanstreek, den weg langs dat kanaal en verder langs den Koogerpolder naar de Zaan, maar nu kunnen die vaartuigen via Zaandam de Zaanstreek in veel korteren tijd bereiken. Spoorwegaccumulatoren. Het reizend publiek zal opgemerkt hebben, dat sommige rijtuigen der II. S. M. tegenwoordig electrisch verlicht zijn, een enorme verbetering voor hen, die voorheen vergeefs bij de zwakke gasvlammetjes poogden hun kranten of boeken te lezen, een maatregel, waarvoor der directie van deze verkeersonderneming gaarne hulde wordt gebracht. De electrische gloeilichtjes krijgen stroom van accumulatoren, die gevoed worden door een onder het rijtuig aangebrachte dynamo, welke gedreven wordt door een katoenen band, die om een der wagenassen loopt. De vraag rijst nu, of deze dynamo's ook niet overdag kunnen gebruikt worden om accumula toren te laden, welke in dienst van de indu strie en van het toerisme zouden kunnen worden gesteld. Ware dit mogelijk de voordeelen springen in het oog. De kleinste spoorwegstations zouden op die wijze voorraadschuren kunnen worden van electriciteit ten behoeve van gansche dorpen en het principe behoeft maar eenmaal aanvaard te zijn om weg te banen tot velerlei gebruik. Op z'n minst zouden wel alle stations electrisch kunnen verlicht worden en mogelijk ware op die manier een heel net van electrische signalen te bouwen. 't Is maar 'n idee, dat we in overweging geven. (De Fiets.) Omnibusdienst. Tusschen Utrecht en Harlemen wordt een stoom-omnibusdienst ingericht. Zaterdag-middag zijn proeftochten gemaakt door de stad en naar De Bilt, die zeer goed hebben vol daan. Het voertuig heeft het model van een tram wagen, biedt plaats voor 2G personen, den be stuurder mee inbegrepen, en beweegt zich bijna gedruischloos voort. Het wordt gedreven door eene machine van eigenaardige vinding die met petroleum gestookt wordt en aldus stoom ontwikkelt voor 20 tot 40 paardekrachten. De heer Lambert Melchers te Schiedam heeft deze auto-omnibus geleverd. Een vreemd geval. De Noordb. meldt: Al mogen wij ook de bron, die ons het be richt verschafte omtrent het voorval bij de ma noeuvres op Dinsdag als zeer vertrouwbaar be schouwen, wij kunnen toch niet nalaten ook een andere lezing van het geval te geven, die ons verstrekt werd van eene zijde, waar men het we ten kan. Van die zijde dan werd ons medegedeeld dat Dinsdag wel iets gebeurd is op de heide, het geen den kolonel-commandant onmiddellijk aan leiding gaf de oefening te staken. De kolonel, die alleen reed, had niets van de kogels gemerkt, doch gaf zijn bevelen onmiddel lijk nadat hij gehoord had wat vermoed werd. Bij het in de Citadelkazerne ingesteld onderzoek werden echter geen scherpe patronen in de sol datenkisten gevonden. Ziedaar de lezing die wij; heden van het geval te hooren kregen. Moord te Tlissingen. Uit Vlissingen meldt men Eergister-avond werd de landbouwer A, Stroo, wonende aan den Boschweg alhier, met een mes door zijn voormaligen knecht C. Wielemaker in den hals verwond, hetgeen den dood tengevolge had. De dader is in hechtenis. De justitie uit Mid delburg kwam gister naar hier. Het lijk van den landbouwer is naar het gasthuis vervoerd. Moord te Ter Neuzen. Uit Ter Neuzen meldt men Gister-morgen is de houdster van een logement alhier door een gister-avond wegens wanbetaling buitengezet logeergast een leurder, zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij drie uur later over leed. De dader is gevlucht. Ongelukken. Te Kortezwaag is een 7-jarig knaapje, zoontje van het echtpaar T. W., dat op weg was naar de school te Gorredijk, in een sloot geraakt en ver dronken. Onder Teteringen is het 6-jarig kindje van den heer VYte Ginneken door een zwaar voertuig overreden. Het kindje werd levensgevaarlijk gewond. Aan ife M. C. wordt uit Colijnsplaat ge mold Aan de kroorilon voor de Kreek is Zaterdag morgen gezonken het tjalkschip Tjelckina, schip per Veenstra van Amsterdam, geladen met sui kerbieten uit Schengepolder naar Rozendaal (fa briek De Ram). Man, vrouw, twee kinderen en de knecht heb ben ternauwernood het leven kunnen redden en kwamen in een roeibootje op de haven alhier. Verkleumd van de kou en van alles beroofd, werden zij liefderijk bij den hoer Mouthaan op genomen. Assurantie dekt de schade. Schiedam, 31 October 1904. Gerooden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een stopmes, een kinderkraag, een garen hand schoen, een sponzendoos. Terug te bekomen aan de volgende adressen een sleutel, K. S. Vrouwdeunt, Lange Singel straat 22plakzegels, M. Hassing, le Tuinsingel 13een lap Japonstof, mejde Lange, Hoogstraat 157; een handdoek waarin pet en eenig onder goed, wed H. H. v. d. Tooien, Lange Kerkstraat 52, een parapluie, dr. D. N. Janssen, Broersvest 57 een kinderschoentje, G. Golhof, Iloofdstr. 111 een gouden manchetknoop, C. J. Geul, Heeren straat 2. Brandladder. Heden-middag heeft men wederom een proef genomen met de nieuwe brandladder. Thans werkte ook de Mentor mede. Toonkunst. Wij ontvingen heden het jaarverslag van de maatschappij t. b. van Toonkunst, afd. Schiedam. In een volgend nummer zullen wij daarvan een uittreksel geven. Zaterdag heeft men reeds een aan vang gemakt met de opspuiting der door de gemeente aangekochte terreinen van de Keilen- Maatschappij Nieuw Mathenesse. Door de politie is alhier gister- rnorgen gearresteerd een man, die zich had schul dig gemaakt aan bij een art. 239sub 1 B. W. straf baar gesteld feit. De heer J. M. Voorhuizen alhier behaalde gister te Delft met zijn voordracht Voorheen en Thans" een verguld zilveren medaille. Verpachting en aanbesteding. De Directie van den straatweg over Schielandsch Hoogen Zeedijk tusschen Schiedam en de voor- malige gemeente Delfshaven, is voornemens op Dinsdag 8 November 1904, des middags ten 12 uur in het hotel Coomans aan de Hoofdsteeg te Rotterdam bij enkele inschrijving voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1905. A. te verpachten: De ontvangst der tolgelden, geheven wordende op den straatweg tusschen Schiedam en oud-Delfshaven B. aan te besteden Het onderhoud van den weg. De voorwaarden van verpachting en aanbesteding liggen van af 10 October 1904 ter lezing in het hotel Coomans te Rotterdam. Uit Rotterdam. Naar men verneemt, hebben de kiesvereenigingen der antirevolutionaren, roomsch-katholiekenenchris- telijk-historischen te Rotterdam tot samenwerking besloten voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad op 4 November. De candidaat voor deze verkiezing zal gesteld worden door de R.-K. kiesvereeniging Recht en Orde in een heden-avond te beleggen vergadering. De „Van dag tot dag"-schrijvër van het Han delsblad schrijft: De Engelsche pers heeft zich weder van haar slechtste zijde doen kennen in de afgeloopen week. Die pers weet op één dag den vrede moer in gevaar te brengen dan vijf-en-twintig vrede bonden in vijf-en-twintig jaar goed kunnen maken Zonder waardigheid en zelfbedwang, opwin dend, lichtzinnig en op sensatie uit, heeft zo met haar wilde, dreigende, beleedigende taal tegen Rusland al het mogelijke gedaan om een oor log uit te lokken.... niet beseffende dat een oor log, dus begonnen, onmisbaar Frankrijk en Duitschland tegen Engeland vereenigd zou hebben. Als er ooit een goede gelegenheid was om gematigdheid en edelmoedigheid te toonen, dan was het deze ramp op de Doggersbank. Geen sterveling, die over een minimum van gezond verstand beschikt, kon één oogenblik ge- looven dat met instemming van het Russische Volk en op last der Russische regeering op Brit- sche visschersschuiten geschoten was! Toen scholden de Britsche dagbladen op het Russische volk en zijn regeering, en dat op de beleedigendste wijze.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2