Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. No. 8043. Officieele Berichten. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. l)e oorlog in Oost-Azië. Engeland en Rusland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden '1.35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dadelijks aangenomen aan ons BureauRoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels /'0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven '121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her'haalde 1 ij k adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. b i 1 - BureauBOTERSTRAAT 50. De Burgemeester van Schiedam brengt hier bij ter algemeene kennis, dat door hem is ontvangen een aan hem geadresseerde envellope. inhoudende een gulden met begeleidend schrijven luidende «Behoort in de gemeentekas Burgemeester." 2 November. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. Het einde reeds nabij 7 De blokkade verbroken. Verslagen van het Japansch hoofd kwartier. In Mantsjoerije. De spanning is buitengewoon groot. Een groote slag ophanden 7 - Port Arthur. Het nieuws van het eigenlijk oorlogsterrein begint weer wat meer de aandacht te vragen, vooral voor zoover het betreft den toestand van Port-Arthur. Daar schijnt, als men de berichten gelooven mag, het einde nabij. In de berichten van den dapperen generaal Stössel zelf klinkt weinig hoop meer. Zijn garnizoen schijnt ont moedigd nu de verlossing zoowel van de zee- als van de landzijde uitblijft, en inmiddels schuiven de Japanners onophoudelijk hun belegeringswer ken dichter om de stad vooruit. Van af den 24sten October onderhouden zij een onafgebroken bombardement, blijkbaar hopend om den derden November, den verjaardag van den Mikado, een beslissenden slag te slaan. Zij erkennen echter, dat zij nog acht van de voornaamste forten te veroveren hebben die een verdedigingslinie vormen van Liaolishan in het westen tot het zuidelijk uiterste van de oostelijke forten. Verleden Woensdag slaagden zij er in de forten Itshan, Antsoeshan en Erloenshan tot zwijgen te brengen. Te vier uur in den namiddag ver scheen een Japansch regiment van achter een onlangs veroverden heuvel, die nabij het laatst genoemde fort gelegen is, en rukte tegen de Rus sische versterkingen, gelegen tusschen Erloenshan en den spoorweg op, waarbij de Japansche infan terie met succes van handgranaten gebruik maak te, en na 4 uur vechtens de positie veroverde. Een andere troep Japanners bestormde inmid dels de helling van Erloenshan, onder een moor dend vuur van de Russen. Een deel van de hel ling, die bovendien, op verschillende plaatsen ondermijnd was, staat bijna loodrecht, doch de Japanners gebruikten de kogelgaten in dat deel van de rots als trappen en bereikten zoo de Rus sische versterkingen die inmiddels door de Japan sche artillerie onder een hevig vuur genomen waren. De Russen weken daarop terug en lieten hun mijnen ontploffen, die echter louter bij toeval door de Japanners vermeden ware". Deze laatsten herstelden inderhaast de verniel de Russische schansen en versterkten zich daar, onder meer door het plaatsen van snelvuurkanon nen. Na een beschieting van de schansen van uit Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 27) Gedurende tien lange jaren was de binnenplaats der gevangenis zijn eenige buitenwereld, waren de bewaarders en de andere gevangenen de eeriigen ge weest, met wie hij omgang had. Nu zag hij mannen en vrouwen, paarden en honden, in eindelooze ver scheidenheid van gestalte, gelaatstrekken en kleeding, waarop hij neerzag met de belang stelling van iemand uit een andere wereld, of schoon hij van dat alles slechts door een stee- nen muur gescheiden geweest was, waardoor niemand voor hem zichbaar was. Hij stond daar blootshoofd en barrevoets, en liep genoeg in het oog om de aandacht van sommige voorbijgangers te trekken, die hun on derzoekenden blik in den regel aanvulden met den afstand tusschen hen en zijne lompen groo- ter te maken. Het was inderdaad of er nog een steenen muur tusschen hem stond, maar hij kon hem niet zien. De wet had hem op straat gezet om voortaan door eerlijken arbeid in zijne behoeften te voorzien. Maar hoe zou hij daaraan komen? Zijne havelooae kleeding Liatishan deden de Russen 's nachts een uitval, doch werden teruggeslagen. Na Woensdag is de strijd vooral nabij het oos telijk gedeelte van de stad onafgebroken voortgezet. Verleden week zijn twee kleine stoomschepen, onder Fransche vlag, er in geslaagd de blokkade te verbreken en Port Arthur te bereiken met een lading munitie en mondvoorraad. Het keizerlijk Japansch hoofdkwartier heeft vanavond een reeks verslagen over de krijgsver richtingen tegen Port Arthur in Augustus. Sep tember en October openbaar gemaakt. De tele grammen beginnen met den 26en October en zijn als volgt 's Ochtends om half negen beschoten het bele- gerings- en bet scheepsgeschut Soengsjoesan. Erloengsjan en Keskwansjan en het fort ten N. van Keskwansjan250 granaten hadden uitwer king. Vele granaten van de scheepskanonnen op Soengsjoesan en Erloengsjan gericht, troffen goed doel. De borstwering van Erloengsjan werd vernielder werden openingen in geslagen, ter wijl verscheiden stukken van de verschansing verwoest werden.Twee zeer belangrijke bedekkingen van het fort van Soensjoesan werden vernield. Een kanon van 15 c.M. werd onttakeld, een ander beschadigd. Een kanon in het fort ten N. van Keskwanejan werd vernield. Van twee uur 's middags werd ander belege ringsgeschut gericht op de loopgraven op alle hellingen van Soengsjoesan en Erloensjan en op die ten zuiden van Posjiangsjan. Alle werden zwaar beschadigd. Om 5 uur bestormde onze rechter vleugel de loopgraven van Soengsjoesan en een deel van ons centrum die van Erloengsjan en liet zuidelijke deel van Posjiangsjan, en namen zonder zwaar verlies van die punten bezit. Onderwijl trok de vijand, opgesteld in de forten ten Westen van Sjitaijankou, Mantaosjan, den Goudenberg, Paljoesjan en Laolitsjou, zijn vuur op de punten, waar de aanval geschiedde, samen. De granaten van den vijand waren gebrekkig en en deden niet vee! schade. De oorlogsschepen en machine gebouwen werden ook beschoten. De vijand, die Soengsjoesjan en Erloengsjan bezet houdt, deed 's nachts, onder bedekking van kanonnen en geweervuur, verscheiden aanvallen, maar zij werden al'le afgeslagen. Den 27en October werd de beschieting voort gezet. De scheepskanonnen waren gericht op Soengsjoesjan, Itsjoesjan, Antoesjan, Paljoesjan, Erloengsjan, de werf en de oorlogsschepen. In Mantsjoerije. Nabij Moekden en Tiding is het vrij rustig. De Russen zijn van plan daar te overwinteren, en hebben reeksen van verschansingen opge worpen; ook zijn er kuilen gegraven, waarin scherp gepunte palen zijn neergezet, waarna zij met dun hout en aarde aan het oog zijn ont trokken. Deze soort van wallen moeten ook nabij Liao-jang goede diensten hebben bewezen. De hospitalen te Moekden en Tiding zijn ge vuld met zwaar gewonden, de lichter gewonden zijn naar Kharbin doorgezonden. was niet aanbevelenswaardig, en zijn haar was kort afgeknipt. „Ik moet noodzakelijk een pet hebben," zeide hij, met zijne hand over zijn hoofd strij kende, terwijl hij door de straten ging; de ko ninklijke kapper heeft mij zoo onmiskenbaar gebrandmerkt alsof het woord „ontslagen ge vangene" op mijn voorhoofd geschreven stond; de tijd alleen kan dit veranderen. Hij bleef voor een uitdragerswinkel staan, ging met eenige aarzeling naar binnen, en weldra had hij een paar met ijzer beslagen schoenen aan de voeten en een wijden pet over het kaalgeknipte hoofd, dat hem een galgenaasach tig gevaarlijk aanzien gafmaar hij had nu vier inplaats van zes gulden in den zak. Hij haast te zich de stad te verlaten en wandelde den straatweg op. Warmte en stof vermeerderden het afzichtelijke van zijn uitzicht zóó zeer, dat de fatsoenlijke lieden, die hij tegenkwam, of schoon het helder dag was. zich met walging van hem afwendden. Een ongewone vochtig heid kwam in zijne oogen, en toen hij zag hoe hulpeloos, ellendig en verlaten hij was, rolde er een traan langs zijne bruine wangen dat was de traan van een misdadiger, die reik halsde naar de toegenegenheid zijner meilemen- sclien en naar eene gelegenheid 0111 zijn leven te beteren. Een gendarme naderde, wiens uniform en wapenen prachtig in den middagzon schitterden. „Halt!" riep hij gebiedend. „Waar is je pas?" Dagelijks worden te Moekden en Tieling Tsoen goezen ter dood gebracht. Groote massa's vee en ponies worden uit Mon golië aangevoerd. De koude is reeds zeer hevig. Router's correspondent in Koeroki's hoofdkwar tier seint (zonder dagteekening over Foesan, 31 Oct.), dat de Russen, gebruik makende van het heldere maanlicht, de Japanners beschoten heb ben uit hun stellingen in het centrum en aan den linkervleugel. Zij werden teruggedreven na een gevecht van verscheidene uren, waaraan zoo wel infanterie als artillerie deelnamen. Het schie ten was hevig en duurde zonder ophouden tot het aanbreken van den dag. Renter's correspondent seinde Zaterdag uit MoekdenDe verrichtingen van het Japansche centrum en die van de Russen daar tegenover, trekken zeer de aandacht. De loopgraven na deren elkaar nu zoo dicht, dat de Russische en Japansche soldaten eikaars stem kunnen hoo- ren. Deze toestand is allermerkwaardigst: de beide legers naderen elkander met loopgraven en verschansingen; roderen morgen blijkt dat er 's nachts nieuwe aardwerken opgeworpen zijn on der bedekking van een heftig bombardement en vaar geweervuur. Elke beweging van de eene partij wordt door de andere partij beantwoord. Do spanning is buitengewoon groot, en de toestand kan leiden tot een g r 0 0 t e n slag, hoewel de beide legers oogenschijnlijk toe bereidselen maken om in deze streek winter kwartieren te betrekken. Generaal Sacharof, tot dusver chef van den staf van het eerste Mantsjoersche leger, is be noemd tot staf-chef van den opperbevelhebber van do geheele strijdmacht in Oost-Azië. De Birsjewja Wjedomosti verneemt uit Moek den, dd. 1 November: Gisteren begon 's ochtends vroeg een heftig geschutvuur en het duurde den ganschen dag door. Het bracht de Japanners echter geen voordeel. De vijand viel op ver scheiden punten onze stellingen aan, maar werd met groote verliezen teruggeslagen. Onze ver liezen waren onbeduidend. Aanzienlijker waren ze bij den aanval op een heuvel met een pagode. Daar vochten zes compagnieën Russen tegen twee regimenten Japanners. De aanval was door een vreeslijk geschutvuur voorbereid. De Russen verloren de helft van hun sterkte, maar hand haafden zich in de stelling en sloegen de Japan ners terug. De gemoederen nog niet gekalmeerd. De Russische vloot van Vigo vertrokken. Engelsche oorlogstoe rustingen. De commissie van onderzoek. Telegrammen van heden-nacht. Van de Engelsche vloot. De oorlogsuitrustingen wekken ongerustheid. Alle schepen maken zich als voor een gevecht gereed. .Moeilijkheden in de onderhandelingen. Een mede- deeling van het ministerie van Bui- tenl. Zaken. Ministerraad. Blijkens een telegram van den Petersburgschen De man haakte naar promotie. Karei O'Discoll stond stil, gelijk hem bevo len was, schoof zijn pet in de hoogte, en reik te bij een tweede aanmaning zijne papieren over. De gendarme vergeleek 's mans uiterlijk met zijn signalement. Daarop gaf hij het papier, zonder verder een woord te spreken, aan zijn eigenaar terug, en stapte deftig verder. Teneinde dergelijke ontmoetingen voortaan te vermijden verliet. O'Discoll den grooten weg, en liep door velden en zijpaden, totdat hij uit geput van vermoeienis was. De zwerver ging toen op een steen zitten om uit te rusten. In het verschiet lag een dorp, en 11a eene poos richtte hij zijne schreden langzaam derwaarts. Op goed geluk af ging hij naar de herberg door welks geopend venstor hij eenige boeren bij eene tafel zag zitten drinken. Honger kent geene plichtplegingen, en hij trad de gelagka mer binnen. De aanwezigen staakten hun ge sprek en zagen naar den vreemdeling. Zijne gelaatstrekken waren, gelijk wij reeds opmerk ten, niet bijzonder aantrekkelijk, doch er wa ren er in dat gezelschap meerderen, die er ruw uitzagen. Do waard kwam naar voren, en om zijne klanten te verplichten vroeg hij - „Waar is je pas?" Het gebeurt zeldzaam dat een vertrapte worm zich opricht tot zelfverdediging; maar het ge duld van den zachtzinnigsten mensch heeft zijne grenzen. correspondent der Daily Telegraph, bestaat in Rusland groote neiging tot het omkeeren van de rollen in zake het Noordzee-conflict. Engeland wordt er voorgesteld als de beschuldigde partij, die zich voor het Internationale Gerechtshof zal hebben te verantwoorden over een Russische klacht., betreffende het afzenden van torpedoboo ten op de Oostzee-vioot, of wel het verbergen en adsisteeren van Japansche torpedobooten. Aan het bestaan van een torpedo-aanval gelooft men in alle Russische kringen onvoorwaardelijk, vooral na een bericht uit Londen in de Novoje Wremija, volgens hetwelk Japansche kruisers en torpedo- booten door Duitsche en Deensche schepen be noorden de Schotsche kust zouden zijn gezien. Men spreekt zelfs in Rusland van de eventueele schadevergoeding of boete, die Engeland te beta len zal hebben, en stelt het voor, of het denkbeeld van het geding voor een internationaal gerechts- hol: door den Tsaar voorgesteld en door Lord Lans- downe dankbaar is aanvaard. De bovengenoemde correspondent vestigt er bovendien de aandacht op, dat de scherpe or ders en plannen ten opzichte van neutrale sche pen, waarmede admiraal Rodzjestwensky is uit gezeild, nog niet zijn herroepen door de Russi sche admiraliteit, zoodat het gevaar voor het plegen van nieuwe aanvallen door het Oostzee- eskader niet opgegeven is. Deze en dergelijke correspondenties dragen er, gevoegd bij de nog altijd tegen te veel vertrou wen waarschuwende hoofdartikelen in de bla den, niet toe bij de gemoederen in Engeland te kalmeeren. Telegrammen van gister. PARIJS, 1 November. Volgens een telegram uit Petersburg aan do Matin is aan de Oostzee- vioot last gegeven, uit Vigo te vertrekken. Vier officieren zullen daar ontscheept worden. Men denkt dat de Russische schepen om zeven uur in zee zullen gaan. VIGO, 1 November. Al de Russische oor logsschepen z ij n om achtuurvan hier vertrokken. GIBRALTAR, 1 November. Volgens gerucht wordt de bezetting klaar gehouden om op het eerste bevel de rots op te gaan. GIBRALTAR, 1 November. Men zegt dat de oorlogsschepen opnieuw last ontvangen hebben, zich gereed te houden om op het eerste bevel te vertrekken. LONDEN, 1 November. De bladen vernemen uit Gibraltar, dat het garnizoen 0111 tien uur gemobiliseerd is. De artillerie neemt nu stelling op verschillende positiën op de rots. LONDEN, 1 November. De Russische gezant Benckendorff is tegen den middag uitgereden om door den Koning ontvangen te worden. LONDEN, 1 November. De Standard zegt: Vier commissieleden, die verleden week Dinsdag de Noordzee opgegaan zijn om, in opdracht van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, voorloopig reeds de schade te bepalen, die de Russen aan de trawlers van de Gamecock-vloot berokkend „En wie ben jij?" stotterde Karei. „Hoe! zoo'n landlooper als gij zijt durft vragen wie ik ben. Weet dan, kerel, dat ik de polilie-agent van het dorp ben!" En hij was werkelijk de dorpsdiender. De ontslagen misdadiger, door het gevoel zij ner minderheid terneergeslagen, overhandigde den man van de wet zijn paspoort, dat deze ten aanhoore van alle aanwezigen hardop voorlas. -„Dezen morgen .uit de gevangenis ont slagen I" De boeren schoven hunne stoelen vol af schuw achteruil. „Welnu! galgenbrok!" zeide de groote man, „hier is je pas, en poets nu zoo schielijk mo gelijk de plaats! Ik ben niet verplicht land- loopers te bedienen." Het is mogelijk, dat hij onwaarheid sprak. Karel's wangen, ja zelfs zijne oogen scho ten Vol bloed; maar hij had zijn recht tot we dervergelding verbeurd, en verliet de herberg zonder verder een woord te spreken. Wanhoop, die tot elke roekelooze daad- in staat is, maak te zich meester van zijn hart. Hij was nog niet ver gegaan, toen hij voetstappen achter zich hoorde; hij keerde zijn hoofd langzaam om, en zag een dienstmeisje naderen, wier gelaat hij meende in de keuken der herberg gezien te hebben. Het meisje hield iets onder haar blauw voorschot verborgen, en wenkte hem stil te staanv wat hij deed. Wordt vervolgd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1