Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. hebben, hebben gisteren aan de reeders mon deling verslag gedaan. Zij hadden twintig traw lers bezocht. Sommigen waren door granaat- en machinegeweervuur ernstig beschadigd, andere minder. Maar de toestand, waarin alle booten evrkeerden, levert het stelligste bewijs van de buitensporige en roekelooze wijze, waarop zij zijn aangevallen. In sommige gevallen was het sleep net, in andere een deel van het vischtuig ver nield of nagenoeg onbruikbaar gemaakt. Er is ook bewijs, dat er uit de marsen op de Russi sche schepen met snelvuurgeschut op de weerlooze visschers geschoten is. Telegrammen van heden-nacht. VIGO, 1 November. Het Russische eskader is heden-ochtend om 8 uur vertrokken, gevolgd door den Spaanschen kruiser Estramadura. Vanoch tend heeft men op zee zwaar kanongebulder ge hoord; men onderstelt van schietoefeningen met het geschut. TANDZJER, 1 November. De Russische sche pen zijn ten deele met kolen innemen klaar. De officieren zeggen, dat het onzeker is wat de vloot gaat doen. De schepen vertrekken niet voor R o d z j e s t we n s k i er is of er hooger bevelen komen. VILLA GARCIA, 1 November. De Engelsche kruiser Bacchante, voerende de vlag van schout bij-nacht Baldwin Walker, bevelhebber van een eskader der Middellandsche Zeevloot, is in de haven gekomen. De Engelsche kruiser Doris is depêches komen brengen aan de schepen die hier liggen. GIBRALTAR, 1 November. De uitrustin gen die getroffen worden, wekken on gerustheid, aangezien de oefeningen der vloot Zondag-middag afgeloopen waren. Alle batterijen snelvuurgeschut zijn bemand. Heden-middag de den afdeelingen voetvolk dienst op de kaden. De zoeklichten worden streng bewaakt. GIBRALTAR, 1 November. Het admiraalschip Caesar heeft een kanonschot gelost, om alle offi cieren aan boord van hun schip terug te roepen. Alle schepen maken zich als vooreen gevecht gereed. LONDEN, 1 November. De bladen vernemen uit Gibraltar: Het eskader is nu onderweg. De gouverneur heeft de bevelvoerende officieren op het regeeringshuis geroepen. GIBRALTAR, 1 November. De 50e compag nie van de vestingartillerie, die hier uit Sierra Leone is aangekomen en op weg was naar En geland, heeft bevel gekregen tot nader order te blijven. LONDEN, 1 November. Ten opzichte van het bericht, in de avondbladen opgenomen, dat de Kanaalvloot onder stoom gegaan en te Gibral tar een krijgsraad van officieren saamgeroepen is, seint Reuter's correspondent te Gibraltar, dat de vloot heden-middag om 5 uur nog voor an ker lag, schoon tot vertrek gereed, en dat de gouverneur gewoon is, dagelijks de officieren op het regeeringshuis te roepen. LONDEN, 1 November. Men gelooft hier, dat het met de onderhandelingen tus- schen Engeland en Rusland niet zoo heel glad loopt. Wat er aan hapert weet men niet; men neemt, aan, dat het eenigszins in verband staat met het vertrek van de Russische vloot uit Vigo en het achterblijven van slechts vier officieren. LONDEN, l November. In diplomatieke krin gen gaat heden het gerucht maar het is nog niet bevestigd en wordt onder alle voorbehoud meegedeeld dat er in de regeling van het incident tusschen Engeland en Rusland zekere moeilijkheden zijn gerezen. LONDEN, 1 November. De imperialistische avondbladen schrijven pessimistisch over hetgeen zij de nieuwe Russische crisis noemen. Daar toe geven hun de herhaalde bijeenkomsten van ministers, het bezoek van den Russischen ge zant bij den koning en de oorlogzuchtige tele grammen uit Gibraltar, maar vooral het bericht van het vertrek van de Russische oorlogsschepen uit Vigo aanleiding. De jingoïstische Globe ziet in dat vertrek het bewijs, dat de Russische regeering niet geneigd is haar beloften, waarvan Balfour te Southamp ton gewaagde, na te komen. Immers heette het, dat de Russische oorlogsschepen, die bij het ge val op de Noordzee betrokken zijn, te Vigo zou den blijven. Rodzjestwenski stoomde echter weg, slechts vier zeeofficieren, die voor het internatio nale hof van onderzoek moeten verschijnen, ach terlatende. Dat bewijst, volgens de Globe, dat Rusland komedie speelt, en daartoe mag Enge land zich niet Ieenen. De Westminster Gazette vindt den toestand van zaken raadselachtig, doch maant weder tot matiging en geduld aan. Het blad blijft vertrouwen, dat de Russische re geering zich stipt aan de afspraak zal houden. LONDEN, 1 November. Benkendorf, de Russi sche gezant, is laat in den middag op Buiten- landsche Zaken gekomen om La nsdowne en Balfour te spreken. Deze hadden reeds met Selborne, den minister van Marine, een samenkomst gehad. Vroeger op den dag was Selborne ook reeds bij hen geweest, toen in gezelschap van admiraal Fisher, den eersten lord der vloot. LONDEN, 1 November. Vanavond heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken de volgende mededeeling gedaan Voor de Russische vloot Vigo ver liet, zijn er aan den Russischen admiraal bevelen gegeven ten einde te voorkomen, dat er gedurende den tocht naar het Oosten aan de schee p- vaart van onzijdigen schade oflast wordt berokkend. Vier Russische officieren zijn te Vigo achtergela ten, overeenkomstig de verbintenis van de Russische regeering. De twee regeeringen zijn nu bezig te spreken over den vorm, waarin de internati onale commissie met het voorge stelde onderzoek belast zal worden- LONDEN, 2 November. Heden wordt er een kabinetsraad gehouden. LONDEN, 2 November. Balfour lijdt aan prik keling van een kleine ader. Op voorschrift van den dokter moet hij uit voorzorg de eerste dagen zijn kamer houden. De Kabinetsraad wordt heden dientengevolge te zijnen huize gehouden en niet op Buitenlandsche Zaken. Uit Duilschland. De Vossische Ztg., het Berliner Tageblatt en de Tagliche Rundschou melden De Bondsraad heeft in dezer voege beslist dat lo. het regentschap van graaf Leopold van Lippe-Biesterfeld volgens recht bestaat2o. dat de overige geschillen door een scheidsgerecht beslist moeten worden, hetwelk een vorst tot voorzitter en raadsheeren uit het rijksgerechtshof tot leden heeft. Het bericht wordt in goed ingelichte kringen niet bevestigd. Vit Macedonië De Times verneemt uit Athene, dat verleden Donderdag-avond twee Bulgaarsche benden het dorp Geitbita, nabij Greogyelli, aanvielen, omdat ondanks hun bedreigingen de Grieksche school aldaar na zomervacantie was heropend. De Grieksche dorpelingen wachtten echter de Bulgaren op en verjoegen hen met een verlies van drie dooden. Zaterdag kwamen echter de Bulgaren heimelijk terug en verbrandden drie huizen, waarbij vier mannen en vier vrouwen omkwamen. In het dorp Statitsa in het district Florena werden onlangs veertig Grieken onder luitenant Paul Melas door een Turksch detachement om ringd. Na 4 uur strijden deed luitenant Melas een uitval, en werd hij met 36 van zijn mannen gedood. Hij was een welbekend officier uit het Grieksche leger en een geestdriftig politicus. On der anderen was hij president van een Mace donische vereeniging. Hij had verlof gekregen om een reis te gaan maken, doch had zich in stilte naar Macedonië begeven, om daar de Grie ken tegen de aanvallen der Bulgaren te be schermen. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is jonkheer 0. Reuchlin erkend en toegelaten als consul van Argentinië te Rot terdam. Bij Kon. Besl. is dr. M. E. Mulder, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen, directeur van de inrichting voor minvermogende ooglijders aldaar, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. Besl. is J. G. H. M. Croute, hoofd commies ter provinciale griffie van Limburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiënties van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Koloniën en Marine zullen deze week niet plaats hebben. Het Kon. Echtpaar. De Hooge Bezoekers te Dobbin begraven zich Maandag naar Serrahn ter bijwoning van de kerkelijke bevestiging van Prinses Marie van Saksen Altenburg. Minister Kuyper op reis. Daar de minister van Binnenlandsche Zaken nog steeds door lichte ongesteldheid verhinderd werd zijne bezigheden op het departement te verrichten, is hem verandering van lucht voorge schreven en verliet hij gisteren-middag Den Haag. Nader verneemt men, dat minister Kuyper gister middag ten 3.24 per Hollandsche Spoor naar Brussel vertrokken is, vergezeld van zijne dochter. De Staten van Overijsel. De Staten van Overijsel zijn nu weer compleet. Bij de te Zwolle gehouden stemming ter ver vulling der vacture Hoven is gekozen de heer F. den Herder vrijzdem.) met 1283 stemmen tegen 966 op den heer G. A. Bosch (a.- rev.) en 133 op den lieer J. G- Themans soc.-dem De Staten tellen nu 22 liberalen, 1 vrijz. dem. '1 soc. dem. en 23 leden der rechterzijde. De Eerste Kamer-verkiezing in Overijsel. De Provinciale Staten van Overijsel hebben in hun gister-avond gehouden zitting tot leden der Eerste Kamer gekozen de heerenDr. H. Frans- sen, a. r., te ZwolleTh. E. F. Heerkens, r. k. te Zwolle, en D. W. Stork, lib. aftr. De Russische gezant. Naar men verneemt, zal de Russische gezant bij ons hof, ridder de Struve, die met 15 dezer zijn ambt zou neerleggen en de residentie ver laten, voorloopig zijne functie blijven waarnemen, doch op genoemden datum, voor eenigen tijd, om redenen van gezondheid naar het buitenland vertrekken. Gedurende zijne afwezigheid zal de legatie be heerd worden door den len secretaris van het gezantschap, graaf Brevern de la Gardie. Hof van Arbitrage. Men meldt uit Den Haag: In het voor het Hof van arbitrage te behan delen geschil over eene belastingquaestie tusschen Japan en drie Europeesche mogendheden zullen als gedelegeerden optredenvoor Duitschland de heer Weipert, Duitsch consulvoor Frankrijk mr. Fromageot, advocaat aan het hof van appèl te Parijs; voor Engeland de heer Ambrose Walford. Oefeningen der landweer. Het ligt in het voornemen van den minister van Oorlog, ook in 1905, nog niet te doen overgaan tot het houden der oefeningen van de landweer, bedoeld bij art. 44 der landweerwet. Aanleiding daartoe wordt gevonden in de om standigheid dat de landweer in verreweg het grootste aantal gemeenten eerst in 1906 eene sterkte erlangt, die oefening van eenige beteeke- nis toelaat, terwijl het bovendien wenschelijk is, ook met deze oefeningen niet te doen aanvangen, alvorens de organisatie van de landweer genoegzaam gevorderd is. Met het schietonderricht zal intusschen reeds in 1905 worden begonnen. Vervoer van militairen. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorw. de officieren in actieven dienst, wanneer zij niet in uniform ge kleed zijn, met ingang van 1 Januari 1905 alleen dan volgens de prijzen vermeld in het militair tarief wenscht te vervoeren, indien zij voorzien zijn van en marsch- of reisorder of van een legitimatiebewijs, dus niet meer op vertoon van een verlofpas. De verkiezing in Amsterdam. Uit Haarlem meldt men: De Provinciale Staten besloten tot toelating van het nieuwe lid voor Amsterdam V. Aan gaande het nieuwe lid voor Amsterdam VII werd besloten wegens ingediende bezwaarschriften eerst de stukken op te vragen en te beslissen in een volgende vergadering. Provinciale Staten. De Zuid-Hollandsche Staten kwam gisteren in hunne najaarsvergadering bijeen, onder voorzitter schap van Mr. Patijn, commissaris der Koningin. Wegens voortdurende ongesteldheid van mr. Vavenraat, griffier der Staten, werden diens func- tiën in de vergadering waargenomen door mr. Kemink, jongst benoemd lid van Gedeputeerde Staten. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van jhr. mr. von Fisenne, gekozen lid der Staten in Zoetermeer. De stukken, onderzocht door de heeren Van Heem stra, Edersheim en Vreeburg, worden in orde be vonden, waarna de gekozene wordt beëedigd en zitting neemt. De voorzitter wijzende op het gemis van twee leden, eerstens jhr. von Fisenne benoemd tot lid der Eerste Kamer, tweedens de heer Hoogedoorn, door den dood aan zijn werkkring ontrukt. Den heer van Fisenne wenschte spr. dezelfde hoogachting en waardeering in zijn nieuwen werk kring toe als hij in deze vergadering heeft genoten, de hoop uitende, dat hij tot nut des lands werk zaam moge zijn. Aan den heer Hoogedoorn wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden. Verschillende voorstellen werden in handen gesteld van commissarissen. Naar Ged. Staten ter beschikking werd gesteld, het adres der Schippersvereeniging sMotor", om beter toezicht op de seinlichten der vaartuigen. Besloten werd in de eerstvolgende vergadering op 15 November te behandelen het rapport der commissie, in zake de grenswijziging van Delft. Het adres van de Maatschappij tot exploitatatie van Tramwegen te Voorburg, om renteloos voor schot voor de lijn GoudaSchoonhoven, alsmede de adhaesie-adressen daaraan werden gerenvoyeerd aan Ged. Staten, na beëindiging van het loopende overleg met de regeering, die voorstellen te doen, als zij geraden zullen achten. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag, 15 November v.m. 11 uur, ter behandeling van het aan de orde gestelde en de rapporten der com missarissen, gisteren benoemd. De Moord te Terneuzen. De verdachte van den te Terneuzen gepleegden moord is door de politie onder de gemeente Axel achtervolgd. Geen kans ziende te ontsnappen, sprong hij in de Kleine Kreek en verdronk. Het lijk is naar het lijkenhuis aldaar overgebracht. Ongelukken. In de Langestraat te Amersfoort had gisteren middag een treurig ongeval plaats. Een achtjarige knaap klom, ondanks herhaalde waarschuwing, op een der zware wagens, waarmede de onderdeelen van den stoomdraaimolen van den heer Wolfs werden vervoerd. De jongen viel er af en een der achterwielen ging hem over het lichaam Door een politieagent opgenomen, werd het zwaar gekneusde, verwonde kind huiswaarts gebracht, waar spoedig twee geneeskundigen verschenen om hulp te verleenen. Deze mocht echter niet meer baten. De jongen bezweek na enkele uren. Een vierjarig jongetje van den aannemer J Pranger, te Nieuw Ruinen, viel Zondag-middag van een schaafbank, waarschijnlijk op een vat. Op het geschreeuw, kwamen de ouders toeloopen, die bevonden, dat een deel der tong bijna was afge beten of door het vallen afgerukt; slechts een klein deel zat nog vast. Op advies van dr. Frima, die net aanwezig was, is de kleine dadelijk naar Groningen vervoerd. Schiedam, 2 November 1904. Arbeidsbeurs. 2 November 1904. Pe opgaaf is gelijk aan die van 29 October. Tolksbndhuis. In de week van 24—30 Oct. 1904 werden geno men 164 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 11 kuipbaden 27 regen 8 regen 106 school kinder 3 ct 9 Gedurende de maand October 1904 werden genomen 882 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 81 kuipbaden 132 regen 40 regen 560 school kinder a 3 ct 69 Schied. Tramweg Maatschappij. De Schiedamsche tramweg maaatschappij ver voerde gedurende de maand October 25722 passa giers. Bevolkingsregister. Ingevolge art. 4 der verordening op het nom ineren van gebouwen en erven regelende de ver plichting tot het doen van aangiften voor het Bevolkingsregister in deze gemeente, (Gem. blad no. 3 van 1893) kunnen Burgemeester en Wet houders personen aanstellen om aan de woningen inlichtingen te vragen. Om de aldus verkregen gegevens gebruiken voor bijhouding dier registers. Aangezien door de inwerking treding van de wo ningwet meer en meer de noodzakelijkheid is ge bleken van het geregeld bijhouden van de Bevol kingsregisters, is door Burgemeester en Wethou ders de heer W. F. H. Eckenhausen aangesteld om deze zaken na te gaan. Ieder inwoner is dus verplicht, wanneer genoemde ambtenaar zich tot hen wend om opgave of in lichtingen, daaraan gevolg te geven. Stoepen Hoogstraat. In de gister-avond alhier gehouden, druk bezochte vergadering van eigenaren van perceelen aan de Hoogstraat bleek bij een rondvraag door den voorzitter, dat de overgroote meerderheid der aanwezigen zich vóór het systeem trottoir ver klaarde. Besloten werd aan de gemeente te verzoeken de stoepen voor het Gasthuis op te ruimen en den directeur der Gemeentewerken op een volgende vergadering uit te noodigen, het een en ander omtrent de plannen mede te deelen, teneinde o. m. te vernemen welk peil voor de Hoogstraat zal worden aangenomen. Waar zich gister-avond dus een groot aantal winkeliers zich voor opruiming van de stoepen op de Hoogstraat heeft verklaard, zullen zeker alle eigenaren van perceelen in genoemde straat, die het wèl meenen met de belangen van onze stad, mede willen werken tot verkrijging van een beter geheel. Toonkunst. In het jaarverslag over 1903—1904 van de afd. Schiedam van de Maatschappij t. b. van Toon kunst wijst de secretaris er op, dat het ledental is toegenomen. Het bedraagt er nu 121. Door de oprichting van de zangvereeniging zijn de kosten in die mate gestegen dat er minstens een twintigtal leden zullen moeten bijkomen, wil de afdeeling behoorlijk aan hare verplichtingen voldoen. Verleden jaar bedroeg het batig saldo f 138.1 li/2, nu is dat geslonken tot f 10.181/2- Het is drin gend noodig, dat de financiën versterkt worden. De leden van de zangvereeniging betalen daar voor f3 terwijl de leden van Toonkunst (lid maatschap der afdeeling Schiedam bedraagt slechts f 6) gratis lid der zangvereeniging kun nen zijn. Het verslag vermeld verder dat op de muziek school 47 leerlingen les krijgen, dat dezelfde met ijver en opgewektheid lesgevende onderwijzers aan de school zijn verbonden en dat eveneens in de subcommissie geen verandering is gekomen. Voorts wordt herinnerd aan de gedeeltelijke aflossing der leening voor de muziekschool, aan de oprichling der zangvereeniging onder den heer George Rijke als directeur en de uitvoeringen in het afgeloopen jaar gegeven. Naar aanleiding van de tot stand gekomen zangvereeniging werd den secretaris opgedragen aan den heer L. F. Brandts Buys mede te dee len dat de rustende zangvereeniging „Euterpe" was ontbonden en hem mitsdien onder dank zegging voor de bewezen diensten ontslag werd verleend als directeur. Concert. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, bij eene genoegzame deelneming, een concert te geven in »Musis Sacrum" door den heer H. Molenbroek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2