Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN^ 27ste Jaargang Vrijdag 4 November 1904 No. 8044 Officieele Berichten. Kennisgeving-. Kennisgeving. Kennisgeving. F EUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Engeland en Rusland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en por week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver tee ren worden ui ter 1 ijke overeenkomsten aangegaan. t bil- Telefoonnummer 85. 'Postbus mo. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis dat ingevolge art. 13 der verordening op het rijden te Schiedam, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij raadsbesluit van 17 Juni 1902 (gemeenteblad 1902 no. 12), door hen is bepaald, dat met rij- en voertuigen, waarvoor trekdieren zijn gespannen, moet worden gereden de Taaristeeg, alleen in de richting van de Lange Haven naar de Hoogstraat. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 2den November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris. SrCKENGA. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is inge komen van CORNELIS VaN HAAETEN.,0111 ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het pand Broersveld no. 95 en herinneren, dat ingevolge 3 van gemeld wetsartikel binnen 2 weken na de bekendmaking, tegen het verleenen van de vergunning schrifte lijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 3 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, S1CKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gezien het verzoek van F. Louis Beukers, om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het vullen en laden van accumulatoren, in het pand staande aan de Branderssteeg no. 1, kadaster sectie C no. 413. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bjjlagen op de se cretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 17den November a.s. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, voor het tydstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 28) „Neem dit, arme man, en God bescher- me u Met deze woorden gaf zij hem een groot sluk brood en wat spek, en was, voordat Karei woor den kon vinden 0111 haar te bedanken, weder verdwenen. Aldus van voedsel voorzien, liet hij het denkbeeld 0111 nog voor den nacht het naaste dorp te bereiken, varen; en eene open staande schuur, die aan den onvriendelijken waard behoorde, binnen tredende, at hij zijn brood in stilte op, ging op een hoop slroo liggen, en sliep gerust, ofschoon hij niet zoo gemakkelijk lag als op 'zijn matras in de gevan genis. De eerste morgenstralen waren ter nauwer- noofl door de grijze wolken heengedrongen toen Karei reeds weder op de been was, en de reis naar het ouderlijk huis vervolgde. Tegen den middag bereikte hij een ander dorp, en vroeg van deur tot deur om het grofste werk te mo gen verrichten, want hij had besloten zijn brood onderweg op eene eerlijke wijze te verdienen. In d n rr-g d staken d- lieden hun hoofd even 3 November. VAN HET OORLOGSTERREIN. Er is vandaag weder weinig nieuws van het oorlogsterrein. lteuter's correspondent in Okoe's leger seinde over Foesan, onder dagteekening van 1 Novem ber, dat in den stand van de legers weinig ver andering was gekomen. Zondag hebben afdeëlingen infanterie en Dori sche kozakken de Japansehe ruiterij aangevallen op den uitersten linkervleugel, langs de Hoen-hu, maar zij werden teruggeslagen met achterlating van 20 gesneuvelden en 30 doode paarden. Dit is de eerste maal dat de Donschc kozakken aan de krijgsverrichtingen hebben deelgenomen. De Japansehe stellingen liggen nu langs de Sja-ho, behalve op den uitersten linkervleugel, waar zij tot over de rivier reiken. Een van 1 November gedagteekend rapport van het Japansehe hoofdkwartier in Mantsjoerije zegt dat. in den namiddag van 30 October van het westerleger een detachement is opgerukt, be staande uit 3 regimenten cavalerie en 2 batterijen. De afdeeling trok uit Li-ten-toen en Han-san-.tai naar het noorden, en slaagde er in, den vijand terug te werpen; de vijandelijke ruiterij had zware verliezen, de onze geringe. Vijftig Russen ver loren hun paarden. De Russen trokken in dei- haast in alle richtingen terug, en lieten 13 doo- den ,achter. De linkervleugel van het westerleger heeft in den nacht van den 30en pen dorp op 500 meter ten noordwesten van Tsjeng-liën-pao veroverd en in brand gestoken. De geruststellende nota. Wat de Engelsche pers zegt. De onder handelingen vorderen goed. Wat de Duitsche bladen schrijven. Een schrijven van officieus Russische zijde. De geruststellende nota van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft reeds dadelijk een gunstige uitwerking gehad. Het Engelsche publiek, opgezweept door de „gele pers", scheen reeds aan nieuwe verwik kelingen te gelooven. Volgens den Londensche correspondent der Ivöl- nische Zeitung hebben vooral de extra-uitgaven der bladen erbij geprofiteerd: ze gingen grif van de hand, hoewel ze wel veel sensatie maar geen belangrijk nieuws bevatten. De imperialistische pers blijft waarschuwen te gen alle overdreven optimisme. De Standard b.v. betoogt dat Rodzjestwenski beter zou doen met te Vigo achter te blijven, omdat hij de verantwoordelijke hoofdpersoon is voor het gebeurde in de Noordzee. Het doorstoo- meri van de geheele Oostzecvloot naar Oost-Azië levert groot gevaar op, misschien grooter dan het varen in de Noordzee; ook is het Engelsche om de deur, hielden haar half geopend, spra ken een paar forsche woorden, en wierpen de deur met gewekt voor het gezicht van den zwerveling toe. Uitgeput ging hij op een steen zitten om hierover na te denken, en, hoe lan ger hij nadacht, des te donkerder word de blik zijner oogen, en te dieper de rimpels tusschen zijne wenkbrauwen. Hij bedekte zijn gelaat met zijne handen, en een gesmoorde kreet steeg uit zijn hart op. „Ik heb gezondigd, maar mijne misdaad betreurd en geboet; waarom verjaagt men mij als een dolle hond? Daar moet iets afschuwelijks aan mij zijn!" Hij sloeg toen een blik op zijn uiterlijk. Zijne klceding was inderdaad afzichtelijk. „Ja," mompelde hij, terwijl hij goedkeu rend met hef hoofd knikte, „ik moet mij an dere kleeren verschaffenmaar daarvoor heb ik geen geld genoeg. Ik zal mijne ouders te voet vallen, en hun vragen mij kleeren en ver giffenis te schenken. Dan zal ik gered zijn." En oogenbhkkelijk aan zijn voornemen gevolg gevende, nam hij zijn stok en wandelde vol moed en vast besloten verder. Het gouden zonlicht, dat in purperrood over ging, wierp zijne laatste stralen over het land schap, toen de verloren zoon de torens van het in zoo lang niet geziene Hochstein voor zijne oogen zag opdagen. Een korf gevoel van blijd schap werd spoedig door een angstige bezorgd heid gevolgd, terwijl hij met loomen tred voor waarts stapte naar hel verblijf zijner kinds- pub lick allesbehalve gerust over den afloop van het internationale onderzoek. De Standard wijst verder op de onbevredigende houding van de Russische pers en hare handha ving van de legende van de Japansehe torpedo booten. De correspondent van de Daily Telegraph seint weer uit Vigo dat de manschappen aan boord van de Russische oorlogsschepen een bandelooze, oproerige troep zijn, terwijl de bemanning van def hen vergezellende kolenschepen meestentijds dronken is. Het inladen van steenkool zal in de. toekomst op zichzelf reeds ernstige moeilijk heden opleveren. De Westminster Gazette betoogt: Het vertrek van de OoStzeevloot uit Vigo is ontegenzeggelijk de voornaamste factor voor het oorlogsalarm van gisteren, dat het uitvloeisel schijnt van een mis vatting van Balfour's redevoering te Southamp ton, welke stellig zoo kon opgevat worden, dat enkele Russische oorlogsschepen Ie Vigo zou den blijven tot nadat liet gebeurde in de Noord zee zou opgehelderd zijn. Maar Rusland heeft geenszins een daartoe strekkende belofte gedaan. Alleen zegde hel toe dat de betrokken zee-offi cieren den afloop van het onderzoek zouden blijven afwachten. Balfour is onmiskenbaar aan sprakelijk voor het misverstand, maar de En gelsche regeering heeft het recht verbeurd, om tegen het vertrek van dc Russische oorlogssche pen uit Vigo verzet aan te teekenen en kan daar nu niet meer op terugkomen. Intusschen is het ontegenzeggelijk in het belang van den vrede gewenscht dat voorlaan dergelijke berich ten uit Gibraltar over de wapening van de for ten, de mobilisatie van de vloot enz., welke ifelfs de Standard dwaas noemt, achterwege blijven. Reuter verneemt, dat de onderhandelingen tus schen de Russische en de Engelsche regeering over de benoeming eener internationale commis sie tot onderzoek van het Noordzee-incident goeden voortgang maken. Men verneemt dat op de audiëntie die de Engelsche gezant te Petersburg Zondag bij den Tsaar had, en op die van den Russischen gezant hij koning Edu- ard, Dinsdag, die beide souvereinen hun voldoe ning hebben uitgesproken over het vooruit zie h t e e 11 e r spoedige regeling van het geschil. Het voorstel, dat Rusland en Enge land in de commissie vertegenwoordigd zullen zijn door een zeeofficier van hoogen rang en een aanzienlijk rechtsgeleerde, en dat de com missie voorts uit zeeofficieren van onzijdige mo gendheden zal bestaan, schijnt voor beide par tijen zeer aannemelijk. Ten aanzien der plaats van samenkomst van de commissie zou Enge land gaarne Parijs of een Fransche haven aan gewezen zien, en Rusland de voorkeur geven aan den Haag, maar dit is een zaak die onge twijfeld zonder moeilijkheden geregeld zal kun nen worden. Er zijn andere punten die nauw gezette overweging verdienen, zoodat men ver heid, naar de woning Van die ouders, wier grijze haren hij mot, schande bedekt had. Het was reeds donker toen hij de eerste huizen van het dorp bereikte, maar zelfs in de duister nis nog bevreesd van herkend te worden, ging hij recht door, strak voor zich uitziende, naar de groote poort van het kasteel. Daar stond zijn vader, die juist bezig was met de poort voor den nacht te sluiten. Oude Daniël bemerkte den wandelaar niet, voordat hij vlak bij hem was. Karei had zijn pet af genomen, enj stond blootshoofd, met een smee kenden blik in zijne oogen. Hij wilde het be rouw, dat hem overweldigde, te kennen geven, doch zijne woorden waren onverstaanbaar, want zijne lippen konden geen geluid geven. Daniël wierp oen zijdoliagschen blik op hem, tastte daarop in zijn zak, en gooide ecnig ko pergeld in den pet, die zoo smeekond naar hem was uitgestrekt. Hij kende zijn zoon niet. Deze bleef als versteend staan. „Ga heen, goede man," zcide Daniël koel tjes, „het is hier goene plaats voor lieden van uwe soort." En hij ging naar binnen en sloot de poort met een harden klank. Daar lag een afgrond tusschen hen. Karei O'Discoll staarde de gesloten poort in stille wanhoop aan. Zijn pet viel uit zijn hand, en hel geld viel met een zacht gerinkel op de steenen. Dit geluid deed hem opschrikken. Hij raapte de verspreid:; koperstukken op, wierp hen uit al zijn kracht tegen de deur, zette wacht dat eenige tijd verloopen zal, voordat de conventie tot instelling van een internationale commissie van onderzoek onderteekend en be krachtigd kan zijn. Voordat de commissie uit spraak kan doen zullen naar alle waarschijn lijkheid de officieren der Oostzeevloot op dui zenden mijlen van de plaats van het incident verwijderd zijn. Het onbelemmerde vertrek van de Russische oorlogsschepen uit Vigo, en de ambtelijke tegen spraak die gisteren te Londen gegeven is aan het sabelgekletter te Gibraltar wekt te Berlijn menigen spottenden lach. Voor zooveel de pers zich er over uitspreekt is zij het eens, dat er thans geen sprake meer kan zijn van een di plomatieke overwinning of voordeel van de En- gelschen. Rusland heeft slechts toegegeven wat vanzelf sprak, en wat door den Tsaar dadelijk vrijwillig aangeboden was. KetBerliner Tagèblatt spreekl van mislukte Engelsche bluf; de Vos- sische Zeitung verheugt zich in het belang van üuitschland's handel en nijverheid, dat Europa een oorlog bespaard blijft, maar zegt ironisch dat als nu binnen acht dagen de Russische of ficieren weer Russische torpedo's meenen te zien en de kanonnen laten bulderen, de Engelsche pers weer een grooten mond mag opzetten, de Russische admiraal weer vier officieren aan wal kan zetten, en de commissie een nieuw dos sier kan openen.. De Kreuzzeitung vraagt, wat er gebeuren zal, indien de Engelsche visschers voor de commissie blijven bij hun verklaringen en de Russische officieren bij die van hun ad miraal Van erkend officieus Russische zijde wordt ge schreven Engeland, dat de zeeën beheerscht, heeft het moeten beleven hoe langs zijn kust een Russische vloot is gestoomd om zijn bondge noot Japan aan te vallen. Een poging van de Engelschen om van een misverstand van den Russischen admiraal gebruik te maken en ten gunste van Japan zoo lang mogelijk het ver trek van de Russische vloot tegen te houden, is niet gelukt. Slechts korten tijd is een klein deel van die vloot opgehouden, zoodat Engeland's diplomatieke veldslag te vergelijken is met den strijd bij Liao-jang. Het was een overwinning, maar niet de groote, met zelfvertrouwen ver wachte zegepraal. Evenals de Japanners voor Liao-jang, voelen de Engelschen zich thans teleur gesteld, en de gevolgen van die teleurstelling kunnen nieuwe krijgstoerustingen en een nieuw kabaal in de pers zijn. Maar bij het eerste ka nonschot in de straat van Gibraltar moet Frank rijk, als het trouw wil blijven aan zijn verdrag, Engeland den oorlog verklaren. Dit is een waar borg dat het daar niet tot vijandelijkheden zal komen. De opgewonden Engelsche bladen geven zich geen rekenschap van het gevaar dat de toestand medebrengt. Uit Uuilschland. Naar de Kölnische Zeitung verneemt, zijn de adviezen in zake den strijd om de erfopvolging in zijn pet weder op, en rende als een zinnelooze weg. liet was een donkeren nacht, en het licht scheen door de reten der luiken van de ven sters van het kasteel, terwijl de zwerveling aan den kant van den weg nederzonk. Hij denkt aan zijne moeder, die hem zoo teeder bemind had; ach! zij zou hem niet wegjagen, als zij wist, dat hij zoo dicht bij haar was, en zoo'n groot berouw had! Hij herinnerde zich, dat er 111 een vergeten hoek van het kasteel een bijna nooit, gebruikt wordend kamertje was, waartoe een trap van den tuin uit toegang gaf; en de tuinmuur was niet hoog. Hij wilde daar binnen gaan, en zich verschuilen totdat hij haar K;lg- Gij ging langzaam naar den tuinmuur, maai' bevond, dal hij te hoog was om er over Ie klimmen. Na een poos kwam hij bij een boom, die nabij den muur stond. Hij beproefde zijne sterkte met zijne hand, en slingerde zich toen op den top van den muur, en stond met één sprong in den tuin. l)e maan was opgekomen, en de drijvende wolken gaven afwisseling van licht en schaduw, doch lieten licht genoeg over om den verloren zoon zijn weg op het kasteel van Hochstein te doen vinden. Hij sloop voor zichtig rond, en bevond dat de kleine deur onder het paviljoen open stond. Hij trad bin nen en bevond zich in volslagen duisternis, waarin hij langzaam en zonder gerucht te ver oorzaken den trap opging. Toen stond hij voor de deur van het door hem bedoelde vertrek. Alles was 400stil als hei graf. IV >c<it veroolf t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1