Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Posterijen én Telegrafie. Lippe nog niet door de commissie uit den Bonds raad uitgebracht. De Rijkskanselier persoonlijk geeft zich veel moeite om de partijen tot elkaar te brengen, ter vereenvoudiging van de latere onderhandelingen men mag hopen binnenkort te vernemen ot deze pogingen geslaagd zijn. De besprekingen om tot een vergelijk te komen, hebben slechts betrekking op het formeele. niet op het materieele recht. De Saksische overheid gaat maatregelen ne men tegen de zoogenaamde Louise-vereering. Een nummer van de Dresdener Rundschau, waarin de vraag van den terugkeer van de vroegere kroonprinses wordt aangeroerd, mag niet open lijk verkocht worden. Verder hebben winkeliers aanzegging gekregen, om prentbriefkaarten met de beeltenis van de gravin van Montignose uit hun uitstalkasten te verwijderen, aangezien „die afbeeldingen bij de koningsgezinde burgers aan stoot, verwarring en ongerustheid verwekken." Uit Rome. Dr. Lapponi, de geneesheer van Z. H. den Paus, behandelt Pius X wegens jicht. De Paus houdt sedert een paar dagen zijn kamer en zijn toe stand moet reeds veel verbeterd zijn. De patriarch Z. Z. C. Cyrillus VIII, die thans te Rome vertoeft, heeft al heel wat praat gewekt bjj de pers over het doel van zijn komst in de Eeuwige Stad. Nu blijkt ten slotte dat het voor naamste doel was, de regeling van tal van inter nationale kwesties betreffende de ridderorde van de militie van Christus, waarvan mgr. Cyrillus grootmeester is. De H. Vader heeft ook nu te Rome ontboden mgr. Aquilino Citterrio van Milaan, die commandeur is en algemeen vertegen woordiger van dezelfde orde voor geheel Lombar- dije. Z. H. heeft Mgr Cittorio als bewijs van genegenheid geschonken zijn portret met eigen handig onderschrift van hem. Prof. Nobili is bezig met het schilderen van een doek, voorstellende de Onbevlekte Ontvange nis, meer dan 7 Meter hoog, dat in de St. Pieter geplaatst zal worden, omringd met electrische lampen. Bulgarije. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Sofia ge meld dat de inhoud en toon van de tusschen vorst Ferdinand en koning Peter gewisselde toos ten zoo hartelijk was, dat men er in staatkun dige kringen een teeken in ziet dat Servië en Rulgarije reeds een soort bondgenootschap heb ben gesloten. Tibet. De Standard verneemt uit Tientsin Het ver luidt dat de Keizerin-weduwe ingrijpende wijzi gingen in het Engelsch-Tibetaansche tractaat onvermijdelijk acht. De naam Tibet, zegt, zij, moet overal vervangen worden door dien van China. Daar de buitengewone Chineesche com missaris in Tibet aan de Indische regeering niet welgevallig is, biedt de man aan, in plaats van naar Indië, naar Londen te gaan. De reis van dr. Kuyper. In verband met de reis van minister Kuyper naar Brussel nemen wij het volgende uit de Haagsche Kroniek der Prov. Gron. Ct. over: »Sedert eenigen tijd reeds is de premier, bij tusschenpoozen ten prooi aan neurastenische hoofd pijnen. Met leedwezen constateer ik, dat hij ook weder in de laatste dagen het ministerie niet heeft kunnen bezoeken en te huis nog wel bij afwisse ling gearbeid heeft, maar niettemin werkelijk lijdt door de somwijlen hevige pijnen die deze zenuwaandoeningen veroorzaken. Reeds lang moet het zenuwgestel van dr. Kuyper hebben geleden onder 't inspannend werk en onder de vaak ver van aangename beslommeringen van zijn ambt." Eenzame Post. In antwoord op een telegram door de Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Emmen, aan minister Kuyper verzonden, waarin dezen dank werd gebracht voor hetgeen hij als minister tot stand heeft gebracht, zond dr. Kuyper het volgende eigenaardige antwoord. »Wil aan de kiesvereeniging mijn hartelijken dank overbrengen. Op mijn eenzamen post heb ik de trouw en liefde der broederen zoo dubbel noodig. Kuyper" Tweede Kamer-verkiezing in 1905. De afdeeling der S. D. A. P. in district II te Rotterdam, heeft besloten als candidaat voor de Tweede Kamer in 4905 te stellen den heer P. J. Helsdingen, voorzitter der federatie, aldaar. De Eerste kamer-verkiezing in Overijssel. De uitslag van de Dinsdag-avond in de Staten van Overijssel gehouden verkiezing van leden voor de Eerste Kamer heeft natuurlijk bij de liberalen groot misnoegen verwekt. Er was bij de stemmingen niet alleen telkens een stem in blanco, (die gehouden wordt als te zijn van den sociaal-democraat) maar één der leden van de linkerzijde had den moed vóél de candidaten der rechterzijde te stemmen. Het was te begrijpen, dat de liberale club het er niet bij zou laten. Al heel spoedig viel de verdenking op het lid den heer mr. P. I. G. van Diggelen. Hoewel de stemmingen geheim zijn, heeft de vrijzinnige club uit de Staten de brutaliteit ge had den heer van Diggelen uittenoodigen op een vergadering teneinde zich te verantwoorden. De heer van Diggelen ontkende de schuldige te zijn. De vergadering kon evenwel met een en ander geen genoegen nemen en verzocht hem ten slotte heen te gaan. Daarbij werd hem te kennen ge geven, dat het den leden aangenaam zou zijn hem niet weer in de club te zien, terwijl hem werd aangeraden zijn onder vrijzinnige banier verworven mandaat zoo spoedig mogelijk in han den der kiezers te stellen. Nieuwe Bankbiljetten van f 10. Naar aanleiding van het feit, dat van de nieuwe bankbiljetten van f 10 reeds biljetten van de serie AG in omloop zijn, wordt opgemerkt, dat blijkbaar reeds in de eerste maand der uitgifte ca. f 7 millioen dezer biljetten in circulatie gebracht zijn. Elke serie bedraagt nl. f 1,000,000 en de Bank is begonnen met de serie AA. Reeds nu zoude dus reeds ongeveer de helft van het be drag, dat aan muntbiljetten uitstond en ten deele nog in circulatie is, door banbbiljetten vervangen zijn. Zooals bekend, is de uitgifte der bankbil jetten van f 10.— echter niet beperkt tot de f15,000,000 die aan muntbiljetten uitstonden. Atjeh. De correspondent te Batavia aan de N. R. Crt. seinde gister Luitenant Burger sneuvelde bij de vermeeste ring van Teungkoe Noeradin in Pedir. Het blad teekent hierbij aan Teungkoe Noeradin moet een der minder bekende bendehoofden in Pedië zijn. Hij wordt niet genoemd in de onlangs in De Locomotief gegeven opsomming der bendehoofden en onder aanvoerders in Pedië. De ie-luitenant der infanterie J. J. Burger was een der meest bekende Atjeh-figuren. Hij bracht in Atjeh haast zijn geheele officiers-diensttijd door, onderscheidde zich te^velde vele malen, en was commandant der patrouille, die voor eenige jaren op de Westkust van Atjeh verdwaalde en door toeval aan den hongerdood ontkwam. De gesneuvelde was Ridder der Militaire Willemsorde en had het eereteeken voor eervolle vermelding in den strijd en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp. Atjeh 1873—1896 en Atjeh 29 Maart 1896—1900. Te veel sollicitaties bij de spoorwegen. Naar aanleiding van eenige vragen omtrent het solliciteeren naar een betrekking bij de spoor wegen, hebben wij inlichtingen ingewonnen ter bevoegder plaatse. Wij vernamen, dat er voor solliciteerende jonge lieden in de eerste tijden niet veel kans zal be- bestaan geplaatst te worden wegens den grooten toevloed van het aantal sollicitaties. Bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij alleen, aldus deelde men ons mede, zijn in het laatste jaar meer dan 4000 aanvragen om plaatsing inge komen, terwijl dit cijfer sedert Januari 1.1. niet minder dan 2800 was. Voorwaar geen bemoedigend vooruitzicht voor de vele solliciteerende jongelieden. (Tel.) De Velser brug. Er bestaat alle kans dat over de motiePas- stoors over de stoompont te Velsen, geen stem ming zal behoeven plaats te hebben in de Twee de Kamer, daar voorstellen zijn te verwachten om over te gaan tot den bouw van een nieuwe brug op het punt te Velsen, waar nu de voet brug ligt. Die brug zal dan een bijzonder aanzien heb ben en bestaan uit: een vast deel en twee be weegbare deelen, die echter niet horizontaal zul len bewogen worden. Beide beweegbare deelen worden z.g. wiegbruggen, zooals er nu pas een gebouwd is over de Kostverlorenvaart bij Am sterdam. De eene zal zijn van geringe afmetingen en worden benut tot het doorlaten van visschers- vaartuigen, sleepbooten enz. en de andere, die een groote doorvaartwijdte zal verkrijgen, zal be stemd worden tot het doorlaten van zeebooten. Zoowel de eene, als de andere zal door electrische beweegkracht bediend worden. Wat er van de ponten zal worden, is nog niet bekend. Leverantie aan de gemeente. De heer G. J. Box Jr., journalist te Wageningen, heeft aan Gedeputeerde Staten van Gelderland een adres gezonden, waarin hij onder verwijzing naar het feit dat de heer A. H. van Lonkhuijzen onlangs tot lid van den gemeenteraad is gekozen en als zoodanig geïnstalleerd, meedeelt, dat eenigen tijd daarna door de drukkerij »Vada" voor reke ning der gemeente Wageningen is gedrukt en geleverd geworden de begrooting der inkomsten en uitgaven dier gemeente, terwijl de heer A. H. van Lonkhuijzen een der oprichters en thans nog commissaris van de drukkerij »Vada" is en dus bij de plaats gehad hebbende levering onmiddellijk betrokken was. Adressant zegt dat dit in strijd geacht moet worden met art. 24 der Gemeente wet en verzoekt Gedeputeerde Staten den heer A. H. van Lonkhuizen van het lidmaatschap van den raad vervallen te verklaren. Koninklijke gift. Een naaistertje te Ierseke, te arm om een naaimachine te kooprn, heeft deze week, op haar verzoek, van H.M. de Koningin tot dat doel f25 gekregen. Ongelukken. Het 14-jarig zoontje van den landbouwer K. op de Haar bij Denekamp heeft het ongeluk gehad zijn hand te verminken, daar het geweer waar de jongen mee wilde schieten, uit elkander sprong Dokter Hondelink verleende het eerste genees kundige hulp. De duim en de middelvinger moet hij missen, met den wijsvinger staat het nog in twijfel. Een kind van den heer K. S., te Grootebroek (N.Hol.) had het ongeluk te vallen, in een pot met kokende olie gevuld. De toestand van den kleine is hopeloos. Schiedam, 3 November 1904. Eenige personen, dieopdestoom- tram naar Rotterdam stonden te wachten, zijn op den Rotterdamschen dijk door eenige baldadige jongens met spoelingdik gegooid. Zij hebben bij de politie aangifte van het voorgevallene gedaan. De werkstaking der glasblazers. Op de vergadering van gecommitteerden uit de verschillende glasblazers-vereenigingen, te Rotter dam gehouden op 20 October, werd besloten aan de gecombineerde hoofdbesturen van den Ned. Glasblazersbond te Delft en den Christelijken Glasblazersbond te Schiedam op te dragen, zich in verbinding te stellen met de patroons om te trachten tot een goede oplossing der staking te geraken. Aan die opdracht is eergisteren, naar de S. Ct. meldt, uitvoering gegeven en aan de Vereeniging van Nederl. Glasfabrikanten is een schrijven gericht, waarin van dit besluit wordt kennis gegeven. De patroons worden daarbij uitgenoodigd, lo. de bewijzen over te leggen, dat het onmogelijk voor hen is om op de oude loonlijsten te laten doorwerken; 2o. de vakorganisatie der werklieden te erkennen. De gecommitteerden achten dit den eersten stap om tot overeenstemming te komen. Men meldt ons nog uit Maasland Een paar maanden geleden wen fi de de heer N. J. Vollebregtmr. bakker alhier, zich tot den min. van W. H. en N. met een klacht over het verhuren van een door de Westl. Stoomtramweg-Maatschappij aangekocht huis te Maasland. De zaak was de?e: V. had 30 April j.l. zijn bakkerij moeten verlaten en zijn zaak in een an der pand in de nabijheid gevestigd. Primo Au gustus verhuurt genoemde maatschappij het leeg staand huis voor drie maanden aan een bakker- concurrent, welke huur nu weer verlengt is. Naar aanleiding daarvan wendde V. zich tot den minister met het verzoek om tusschenkomst. In antwoord d.d. 28 Oct. verklaart de min., dat tot tusschenkomst in dezen geen aanleiding be staat. Rieten stoelenin du strie. Aangaande een te vormen trust in de rietenstoelen-industrie te Noordwolde (Weststellingwerf) wordt ons nader het volgende gemeld Een financieelsterkte maatschappij te Amsterdam heeft aan de meeste fabrikanten het voorstel gedaan, om volgens een te sluiten contract, alle stoelen aan haar te leveren tegen vast tarief. Als er een ge- of verschil ontstaat, dan zal eene gemeenschappe lijke commissie de beslissende uitspraak doen over de hoedanigheid en de waarde der stoelen. Tevens wordt bepaald hoeveel arbeiders iedere patroon zal hebben, terwijl de arbeidsuren en de loonen der knechten worden vastgesteld. Ook het venten met de stoelen neemt de maatschappij op zich. Wat de gevolgen zullen zijn als de overeen komst wordt gesloten, kan moeilijk door iemand berekend worden. Werkstaking van pakhuisknechts te Almelo. Eergisteren-middag begaven zich een tweetal knechts, zoogenaamde onderkruipers, van den heer F. ter Braake Bzn., voor het pakhuis van den heer G. ten Bruggencate H. Jzn.. tabaksker- ver, met verzoek, den heer Ter Braake een tweetal gewichten te willen leenen. Een klerk van den heer Ten Bruggencate wees het eene gewicht aan en vroeg aan een pakhuisknecht, waar het andere gewicht zich bevond. Deze zeide, dat niet te weten. De knechts van den heer Ter Braake keerden nu onverrichterzake terugeen oogenblik later bevonden zij zich weer in het pakhuis van den heer Ten Bruggencate, nu in tegenwoordigheid van den heer Ter Braake. De knecht van laatstgenoemde moesten nu aanwijzen wie gezegd had, dat hij niet wist waar het tweede gewicht was. De heer Ten Bruggencate werd over deze z. i. voorgewende onbekendheid zoo boos, dat hij twee knechts op staanden voet ontsloeg. Daarop legden ook de overige knechts het werk neer. Uit Almelo wordt nader gemeld De werkstaking bij den heer G. ten Bruggencate Czn. is reeds geëindigd, nadat de twee ontslage nen weer waren aangenomen. Typografen werkstaking te Enschedé. De onderhandelingen tusschen de bestuurders bonden te Enschede en de firma Ten Cate, gister gehouden, sprongen af op de verklaring der firma, dat zij van de oude arbeiders niemand wil terug hebben, en de nieuwe haar goed voldoen. Reeën. Bij eene op Dinsdag jl. gehouden drijfjacht op grof wild in hei, onzalige bosch te De Steeg (Geld.) hebben de heeren W. Arriëns te Rlieden een reebok en jhr. H. W. de Blocq van Scheltinga, gemeente-ontvanger te Yelp, een reegeit geschoton. Meerdere reeëen zijn gezien. 11 personen verbrand. Maandag-morgen om drie uur is er te St. Petersburg tijdens een bruiloftsfeest brand uitgebroken in een houten huis van twee verdiepingen, bewoond door een Italiaanschen musicus. Van de 18 personen, die aan het feest deelnamen, zijn er 11 in de vlam men omgekomen. D e naam van een Russisch a d m i r a a 1. De admiraal van de Russische Oostzee-vloot is, zooals men begrijpen zal, op het oogenblik niet erg populair in Engeland zelfs nog niet in de vredelievender stemming der laatste dagen. Maar er dient op gewezen te worden, dat ook vóór het ongelukkige incident op Doggersbank de Russische admiraal bij het Engelsche publiek en in de pers het tegenovergestelde van een wit voetje had. De admiraal had iets tegen zich, dat het En gelsche publiek en misschien ook anderen hem maar niet vergeven kunnenzijn naam Eigenaardig is, dat een groot Londensch blad reeds dadelijk aandrong op terugroeping van den admiraal der .Oostzee-vloot, alleen omdat hij zulk een onuitsprekelijken naam droeg, en zoo als de redactie schreef: „met dien Rojh... of Rohj... of Rodsi... skhie kan 't nooit goed af- loopen." Nu de admiraal in de afgeloopen week zoo veel genoemd is, heeft hij den menschen ontzag lijk veel last bezorgd; uitspreken in de hitte van het debat kon men zijn naam bijna niet de heer Balfour wist. zelfs het noemen van den naam in zijn groote redevoering te Sout hampton geheel te vermijden - en wat het schrij ven betreftdaarover kunnen wij het beste oordeelen, die den admiraal in bijna elk tele gram en elke krant weer anders gespeld von den; men sprak en spreekt nog van admiraal Rosjedwenzky, dan weer van Rojzedwenzik, dan van Rojdezstwenky, of Roztjedswijnki.... Tegenover deze zeer technische moeilijkheid is het verklaarbaar, dat de orthographisch niet sterke Engelschen blijven aandringen om de zen admiraal naar Petersburg te doen terug ont bieden. Te Reuver (L.), gelegen op 2 uur gaans van Roermond, hebben Fransche zusters Du Bon S.iuveur, Cóte du Nord, 13 bunder grond, gelegen vlak bij het station, gekocht, teneinde aldaar een groot gebouw te doen verrijzen voor krankzinni gen en doofstommen. Twee geneesheeren, twee geestelijken en 126 zusters zullen daar werkzaam rijn. H. J. J. Geuer. f Op den feestdag van Allerheiligen overleed te Utrecht de in Nederland, Duitschland en Amerika bekende glasschilder Heinrich Johann Joseph Geuer. Door mgr. van Heukelum naar Utrecht geroepen, vestigde Geuer daar een werkplaats dientenge volge werd de glasschilderkunst in Nederland weer inheemsch. Al kunnen niet alle voortbrengselen onvoorwaardelijk geprezen worden, toch mogen, •als bestand blijkend tegen »den tand des tijds zoowel als tegen strenge eischen der critiek, genoemd worden de vensters in de parochiekerken te Jutfaas en te Schagen, in de kapellen der Ursulakerk te Keulen en het seminarie te Rijsen- burg, in de Sint Willibrorduskerk te Utrecht en vele andere. Ook het geschenk der Nederlandsche katholieken aan wijlen Pius IX bij diens jubilé en nog menig fraai calligraphisch werk was van Geuer's hand. Jaarverslag Kath. Kunstkring. De Katholieke Kunstkring te Amsterdam is een vereeniging van kunstzinnige katholieken, die ook van hun jaarverslag iets schoons trachten te maken. Dat over het afgeloopen jaar, het derde, is door de firma C. L. van Langenhuyzen in den handel gebracht en verdient ook buiten den kring belangstelling, zoo om het uiterlijk als om den inhoud. Reeds van een boottochtje naar Hoorn wordt met fraaie vignetten, even keurig gekozen als gereproduceerd, iets ongewoons ge maakt. Of geven de twee bouwwerkdetails, die tusschen den tekst zijn afgebeel d, geen goeden dunk van wat den reizigers belangstelling inboe zemde Ook het zeldzame en kostbare miss tel, dat in de parochiekerk van Hoorn bewaard wordt, is hier afgebeeld. En op dezen ouden schat, volgen de afbeeldingen van verscheidene andere, grootendeels te pas komend bij een rede over verluchtingskunst, door Jos. Cuypers gehouden. Men heeft hierbij mogen beschikken over kost baarheden uit de Kon. bibliotheek in Den Haag. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Schiedam en de, daaron der ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1904, Ingelegd f 14283,423 Te rugbetaald f 13422,25. Het laatste, door het kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 4956.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2