telegrammen: Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Laatste Berichten. handelingen voor het internationale scheidsge recht.. Het is niet onwaarschijnlijk dat er nieuwe beraadslagingen van de ministers noodig zijn, daar men van gevoelen is dat alle belangrijke stappen onder de gegeven omstandigheden door het Kabinet in zijn geheel verantwoord moeten worden. Een telegram uit Petersburg meldt dat de En- gelsche gezant gisteren-middag aan graaf Lams- dorf de voorstellen van zijne regeering met be trekking tot de samenstelling van de commissie van onderzoek heeft voorgelegd. Engeland stelt vier gedelegeerden vooreen Engelschman, een Franschman, een Rus en een Amerikaan. Deze vier te zamen zouden een vijfden man aan zich toevoegen. Verder sprak Engeland de hoop uit dat. de commissie te Parijs zou bijeenkomen. De Petersburgsche correspondent van de Matin meldt dat admiraal Kazanokof, die de Rus sische regeering zal vertegenwoordigen in de com missie van onderzoek, gisteren naar Parijs is ver trokken, „waar de commissie hare vergaderingen zal houden." Deze admiraal, die zeer bekend en gezien is in Engeland en Amerika, heeft, in 1889 ook deel uitgemaakt van de commissie tot vaststelling van een reglement op de scheepvaart in volle zee. De t.e Vigo aan wal gezette Russische offi cieren zijn te Parijs aangekomen en dadelijk naar Petersburg doorgespoord. Uit Engeland. De koning en koningin van Portugal zullen een bezoek aan Engeland brengen. Het Konklijk Echtpaar zal door een groote Engelsche vloot te Cherbourg worden afgehaald. Den 14den November komen de koning en ko ningin te Portsmouth aan, waar de prins van Wales hen opwacht. Den volgenden dag vertrek ken zij naar Windsor. Zij zijn van plan tot den 2'lsten in Engeland te blijven. Minister Balfour heeft nu beslist voor de uitnoodigingen om het banket in Guildhal en andere politieke meetings bij te wonen, bedankt, tengevolge van een aanval van phlebitis, waaraan hij lijdende is. Uit Frankrijk. In de Fransche Kamer interpelleerde de afge vaardigde Deloncle de regeering over de Fransch- Engelsche overeenkomst. Uit Spanjp. De Spaansche Senaat is begonnen met de be raadslaging over het Concordaat. De Kamer nam het wetsontwerp tot hervor ming van de zeemacht in behandeling. De regeering zou daarna vragen over de be grooting te stemmen. Villaverde vroeg beraadslaging over het wets ontwerp tot verbetering van de wisselkoersen. Uit Rome. Met het oog op de veranderde tijdsomstandig heden „heeft Z. H. Paus Pius X de Italiaansche bisschoppen gemachtigd in bijzondere gevallen den Katholieken het deelnemen aan de verkie zingen voor het Parlement toe te staan. Zij mogen echter niet optreden als afzonderlijke partij. Deze bepaling des H. Vaders heeft ten doel, de verkiezing der radicale elementen in het Parlement zooveel mogelijk te verhinderen, daar in distric ten, die op bijzondere wijze gevaar loopen, de Katholieken tegen de revolutionairen den door slag moeten geven ten gunste der gematigde candidaten. De houding van den Paus is een nieuw bewijs van diens welwillende gezindheid jegens Italië, welke door de toonaangevende po litieke kringen, naar men hopen mag, zal wor den gewaardeerd. Daar het verbod van het Non Expedit in zoo verre gehandhaafd wordt, dat het optreden der Katholieken als afzonderlijke partij niet wordt toegestaan, zullen de elementen die den H. Stoel verknocht zijn, zich wachten zeiven als afge vaardigden het parlement binnen te treden en den eed af te leggen op de bestaande grondwet die den roof sanctionneert van den Kerkelijken Staat. Aldus de berichtgever. Wij zijn overtuigd, dat van deze bepaling des Pausen niet slechts in Italië, doch in geheel de katholieke wereld met groote vreugde zal wor den kennis genomen. (Germania.) De Wiener Allgemeine Zeitung geeft de volgende verklaring, waartoe de hoofdredacteur namens den Paus gemachtigd is. De Paus is uiterst bedroefd over den Russisch- Japanschen oorlog, die geen oorlog maar een slachting is. Men moet betreuren, zegt de H. Vader, dat de beschaafde natiën onverschillig blijven tegenover dit wreede schouwspel en er niet in slagen om door een scheidsgerecht een einde te maken aan dien oorlog. De Paus drukte den wensch uit dat God aan die bloedige worste ling zoo spoedig mogelijk een einde zou maken, Mgr. Lorenzelli, de vroegere pauselijke nuncius te Parijs, is benoemd tot aartsbisschop van Lucca. Uit Oostenrijk-Hongarije. In de Kamer vroeg Kossuth of Hongarije zich zou aansluiten bij de Vereenigde Staten om een einde te maken aan den Russische-Japanschen oorlog, Tissa antwoordde, dat een dergelijk op treden slechts kans op welslagen zou hebben bij gunstige omstandigheden en indien de oorlog voerenden een beroep deden op de goede diensten van onzijdige staten. Op verzoek van Tissa besloot de meerderheid het voorstel niet in behandeling te nemen. Uit Japan. De Mikado heeft gisteren, bij gelegenheid van zijn verjaardag, een lunch gegeven. Hij begroette de gezanten in een korte toespraak. Wij betreuren, zeide hij. dat de tijd nog niet gekomen is om, overeenkomstig onzen wensch, den vrede in Oost- Azië hersteld te zien. Hij dronk op de gezondheid van de tegenwoordige staatshoofden, en uitte den wensch, dat de vriendschapsbanden met hen nauwer toegehaald zouden worden. d' Anethan, de Belgische gezant en deken van het diplomatieke korps, antwoordde. Hij wenschte den keizer geluk en drukte er zijn leedwezen over uit, dat de oorlog nog duurde. Wij geven, ver volgde hij, opnieuw onzen wensch naar den vrede te kennen, en doen dat met te meer warmte, waar wij, diep ontroerd, zien op de verwoestingen die reeds aangericht zijn, de rouwende betrekkin gen, de duizenden edele slachtoffers aan weerszijden en de beide legers te velde vechtende en bloed- stortende met een verheven dapperheid en een ontembaren heldenmoed. De feesten ter eere van den geboortedag des keizers worden overal in het rijk met groote geestdrift gevierd. Alle plaatsen zijn feestelijk versierd. De troepen te Tokio, bestaande uit twee divisiën, paradeerden in volle krijgsuitrusting voor den Mikado. Het Kon. Echtpaar. Te Dobbin had Woensdag het oogstfeest plaats dat door H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins der Nederlanden werd bijgewoond.Daarna volgde een dans, waarbij de Hooge Toeschouwers eveneens tegenwoordig waren. Nog een. Een jong vrouwtje, een dochter van de weduwe Reineman te Nieuwe Pekela (Gron,) is met twee kleine kinderen in armoede achtergelaten door haar man, die spoorloos vertrokken is. Gisteren ontving het vrouwtje vanwege H. M. de Koningin een naaimachine. Werkstukjes van blinden. H. M. de Koningin-Moeder heeft in den blinden- bazar te 's-Gravenhage verschillende voorwerpen aangekocht, uitsluitend door blinden vervaardigd. Kazernebouw te Ede. Omtrent den kazernebouw te Ede, het eerste dorp in Nederland waar verschillende wapensoor ten in garnizoen komen, kan het volgende wor den medegedeeld In den loop van 1905 zal de eene bataljons- kazerne geheel gereed komen, benevens de daar toe behoorende bijgebouwen en een gedeelte der woningen voor gehuwde militairen, terwijl men de tweede bataljonskazerne vóór den winter van 1905 onder de kap hoopt te brengen. Ten einde van de onder Ede aangekochte ter reinen zooveel doenlijk partij te trekken, bestaat het voornemen om een deel van de nieuw op te richten korpsen, n.l. 1 eskadron huzaren en eene afdeeling veld artillerie, zoomede het eska dron ordonnansen te Ede in garnizoen te brengen. De kosten van het, voor die bereden troepen te stichten kazernement worden geraamd op f 920.000. Einde 1907 moeten de gebouwen geheel be schikbaar zijn. De stemming in de Overijsselsche Staten. In zake de Overijselsche verkiezing, verneemt de Nieuwe Courant nader, dat het vermoeden tegen mr. Van Diggelen, vice-president der recht bank te Zwolle, is bevestigd door een voorval, dat zich in de vergadering van Dinsdag-avond had voorgedaan. Toen de eerste en de tweede verkiezing, die van de heeren Fransen en Heer- kens, waren geëindigd, is een der liberale le den op mr. Van Diggelen toegetreden en heeft hem ronduit verklaard hèrn voor den man te houden die de afspraak schond. Deze ontkende heftig, en zeide, dat men uit de derde stemming zou zien dat hij het niet was; hij zou op zijn stembriefje den naam van den heer Stork in vullen en het aan zijn buurman vertoonen, al vorens het in de bus te steken. Aldus geschiedde ennu werd de heer Stork gekozen. Doch hiermede was tevens, zooal geen zekerheid ver kregen, dan toch het vermoeden sterk bevestigd, dat het liberale lid den juisten persoon had aan gesproken, en dat hij aldus had bewerkt dat de uitslag der derde verkiezing anders was dan die der beide vorige. Mr. Van Diggelen behoorde als oudste lid tot degenen, die de voorafgaande vergadering der Statenleden hadden saamgeroepen en geleid. Wat het motief van zijne handeling betreft, gelooven sommigen aan politieke wraakneming, omdat zijne aanspraken op een Eerste Kamerzetel na den dood van mr. Van Naamen door de liberale meer derheid der Staten niet zijn erkend. Daarentegen seint men uit Zwolle aan de N. R. Ct.: „Op een door ons aan den heer mr. P. J. G. van Diggelen gedaan verzoek om inlichtin gen, antwoordde deze, dat hij beslist blijft ont kennen anders te hebben gestemd dan in de club was overeengekomen. Hij kon dat niet be wijzen en zou het trouwens ook beneden zich achten daarvoor materiaal hij te brengen. Hij heeft gestemd op de drie aftredende leden. Dat men hem voor den afvallige aanziet, meent hij te moeten verklaren uit hel feit, dat men hem als oud-liberaal, die zich een beslist tegenstan der toonde van de toelating in de club gedu rende den laatsten lijd van vrijzinnig-democra ten en van den sociaal-democraat, geen genoeg zaam vertrouwen meer kon schenken." Tariefwet. Het bestuur van de vereeniging voor Grafische Kunstnijverheid te Amsterdam heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, instemming betuigende met een aan tal andere adressen, waarin de Kamer verzocht wordt het voorgestelde ontwerp-Tariefwet niet on gewijzigd aan te nemen. Adressant zet de re denen uiteen, waarom ook voor het Grafisch bedrijf hoogst nadeelige gevolgen zullen te ver wachten zijn, wanneer het ontwerp ongewijzigd wordt aangenomeninzonderheid wanneer door gedreven wordt de rechten-heffing naar het ge wicht inplaats van naar de waarde. Daarom ver zoekt adressant de Kamer de voorgestelde heffing voor groep XII te verwerpen. Stemming Prov. Staten district (Joriiicliem. De volledige uitslag der gisteren gehouden stemming voor de Prov. Staten van Zuid-Hol land in het district Gorinchem is als volgt: Aantal kiezers 47(12. Uitgebrachte geldige stem men .3971. Volstrekte meerderheid 1986. Gekozen de heer A. G. DE KRUIJFF (lib.) met 2039 stemmen. De heer A. C. de Leeuw (christ-hist.) had 1932 stemmen. Bij de Statenverkiezingen in Juni van dit jaar werden in het district Gorinchem gekozen de heer T. C. Hoogendoom (lib. aftr.) met 2285 en prof. mr. A. C. Visser (lib. aftr.) met 2278 stemmen. De heer J. C. den Haan (antir.) kreeg toen 1990 en de heer H. Baggerman (antir.) 1995 stemmen. Mr. Tavenraat. De heer mr. Tavenraat, griffier der Zuidhol- landsche Staten, is van zijn ziekte hersteld, en heeft heden zijn ambtswerkzaamheden weer hervat. 9 uur-sluiting en Zondagsrust. Vanaf 1 November hebben verscheidene patroons in het confectievak te 's-Gravenhage hun zaken om 9 uur gesloten. De Bond van Confectiebedienden zal trachten ook de overige patroons in dit vak daartoe te be wegen, zoomede tot gedeeltelijke Zondagssluiting, Notarissen. Naar het U. D. verneemt, moet de minister van Justitie van voornemen zijn om het aantal notaris-plaatsen binnen de gemeente Utrecht met twee te vermeerderen. Ongelukken. Te Brouwershaven (Z.), is het ongeveer vier jarig zoontje van een schipper in een pot met kokend water gevallen en aan de wonden overle den. Gister-avond wilde een 9-jarig jongetje te Oud beierland de straat oversteken, terwijl een zwaar beladen boerenwagen voorbijreed. Het kind werd hierdoor zoo ongelukkig overreden, dat het weldra overleed. Schiedam, 4 November 1904. Uit Vlaardingen. De Lever's Zeepmaatschappij te Rotterdam, die hier te lande Sunlight Zeep en Monkeybrand in den handel brengt, heeft terreinen aangekocht, ongeveer 16.017 HA. groot en liggende ten zuiden van het station Vlaardingen om aldaar een zeep fabriek te stichten. Binnen korten tijd zal dus de Nederlandsche industrie vermeerderd worden met een fabriek welke zich reeds verzekerd kan achten van een belangrijken omzet. Van een simpel schoenlappertje. Men schrijft uit Voorschoten Onze dorpsgenoot «dokter" de Haas, eertijds een simpel schoenlap pertje, doch die door het beoefenen der «genees kunst", aanvankelijk met kruiden en gebed, tegenwoordig uitsluitend met kruiden, er bovenop gekomen is, heeft de groote deftige villa Habis Perkara, aan den Haagweg nabij Leiden aange kocht en zal zich daar dezer dagen metterwoon vestigen. Ook daar zal hij zich blijven wijden aan de lijdende menschheid, die wederkeerig er voor zal zorgen, dat het hem en zijne medewerkster, eene gewezen pleegzuster, althans in stoffelijk opzicht goed gaat. Het dorp verliest nog al aan dezen man, niet alleen doordat er nu niet zooveel vreemdelingen zullen komen, maar vooral ook, omdat onze «dokter" van het hem geschonken geld gaarne iets mededeelde aan anderen, die het noodig hadden. Het mes. Eergisteren-morgen stond op de buitenplaats van het Werkhuis te Amsterdam een der opzichters met een beambte te praten, toen onverwachts de 75-jarige verpleegde Jacob Scher- penzeel hem naderde en hem met een mes een steek in den hals toebracht. Gelukkig was het mes bot en was de bedrijver van den aanslag zeer bijziende, zoodat de verwonding betrekkelijk ongevaarlijk was. Scherpenzeel werd onmiddel lijk ter beschikking der justitie gesteld en naar het. huis van bewaring overgebracht. Een be paalde reden voor dezen aanslag op den heer v. d. Ven bestond niet. Do verpleegde Scherpen zeel, die reeds 18 jaren in hot gesticht verblijf houdt, was eergisteren wegens beleediging van een der opzichters gestraft. Zijn wrok hierover heeft tiij blijkbaar aan don eersten den besten wil len koelen. Een pastorie binnengedrongen. Uit Goor meldt men In een vlaag van waanzin is in het naburige Hengevelde een 30-jarige smid in den nacht de pastorie der katholieke kerk bin nengedrongen en beeft daar alles kort en klein geslagen. Ook in de kerk zijn ruiten vernield. Door het luiden der klok werden de buren gewekt, die zich van den ongelukkige meester maakten. Moor d. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een uitkant van St'-Maria-Lierde een moord gepleegd op een oud vrouwken, 78 jaar, dat alleen met een half onnoozelen jongen eene armoedige leernen hut in een bosch bewoonde. De vrouw had 80 fr. vergaard, bestemd om binnen enkele dagen hare huishuur te betalen- Twee zwartgemaakte .mannen zijn des nachts in de woning gedrongen terwijl de vrouw sliep Op haar hulpgeroep sprong de jongen de kamer binnen, maar deze werd aan het oog getroffen door eene riek. Hij viel achterover. Ondertusschen zijn de twee misdadigers op zoek gegaan naar het geld. Niets vindende, hebben zij de vrouw en de hut met petrool begoten en daarna in brand gestoken. De jongen, intusschentijd tot bewustzijn geko men, is de dichtstbijzijnde personen gaan ver wittigen. Toen de gemeente-overheden ter plaatse kwamen, vonden zij het verkoolde lijk der oude vrouw, de hut gedeeltelijk verwoest en de som van 80 fr. onaangeraakt. (11 v. A.) Z. D. H. de Aartsbissischop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Rossum den weleerw. heer C. B. Kerckhofs, tot pastoor te Saasveld den weleerw. heer J. W. A. van Haagen en tot pastoor te Langeveen den weleerw. heer II. B. G- van Leer. Op Allerzielendag, is in het St. Willibrordusgesticht, te 's-Gravenhage, in den ouderdom van 24 jaren overleden de eerw. Zuster Maria Hortense. Te Nijkerk geboren, trad zij op 18-jarigen leeftijd in de Congregatie van Tilburg en was 3 jaren werkzaam in de leerschool aan de Uekkelaan. Port Arthur. TOKIO, 3 November. Een Russische kanonneer boot in de haven van Port-Arthur is sinds gisteren nog vernield. LONDEN, 4 November. De Morning Post verneemt uit Shanghai, dat de linkervleugel van het Japansche leger voor Port Arthur Laotsilni bezette, aan de kust oostelijk van de haven gele gen. De rechtervleugel bezette Itsoethan en rukte op tegen het Crematorium. De Daily Express verneemt uit Tokio, dat het laatste fort aan de oostzijde van Port-Arthur gistermorgen in handen der Japanners was. De afdeelingen voor de bestorming aangewezen, werden naar de loopgraven en tunnels gevoerd, terwijl tevens maatregelen werden genomen in verband met de toebereidselen voor den aanval om de citadel te nemen. Des middags kwam het bericht, dat v ij f Russische schepen gezonken waren in de haven, en dat eendeel van den zuid- we s t e 1 ij k e n hoek der stad in brand stond. Verschillende Russische mijnen zijn gesprongen, doeh zonder de Japanners nadeel te berokkenen. In den aanval van Dinsdag werd Stössel gewond. De Japanners leden hevige verliezen. De Daily Chronicle ontving uit Tsjifoe het be richt, dat naar schatting de Japanners in de laatste gevechten 20,000 man aan dood en en gewonden verloren. De veldhospitalen zijn overvol. Uit Oostenrijk-Hongarije. BOEDAPEST, 4 November, In zijne redevoering in de bijeenkomst der liberale partij wees de president van den ministerraad, sprekende over het hervormings-ontwerp, op de noodzakelijkheid om maatregelen te nemen, ten einde de obstructie te belemmeren, om de begrooting binnen den vastgestelden tijd te doen aannemen, en om de beschikkingen uit te voeren, die de minister voor nemens is te nemen voor de waardigheid en de rust van de Kamer. Maasland. Onze Rotterdamsche correspondent meldt ons heden Indertijd werd door de vroegere obligatiehou ders van «Maasland" eene nieuwe maatschappij ge vormd onder den naam «Gemeenschappelijk be lang", ten doel hebbende de voortzetting van de exploitatie der bouwgronden van «Maasland De Maatschappij «Handels- en Fabrieksterrei nen" is eigenaar van eenige perceelen grond, gren zende aan de terreinen van «Maasland" in den Yarkenoordschen polder. Nu had «Maasland" zich bij contract van 21 Octo ber 1901 tegenover de Maatschappij «Handels- en Fabrieksterreinen" verbonden, dat de terreinen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2