Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 27ste Jaargang. Zondag 6 November 1904 No. 8046. EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Engeland en Rusland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.115, per maand 45 cent én per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1(i regels f 0.11 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden inededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. JPostbus^no. 39. 5 November. Port Arthur. De aanval duurt voort. Ontzag lijke verliezen. Versch rundvleesch. Voorbarig. De aanval op Port Arthur duurt met onver minderde kracht voort. De verdedigers zijn nog steeds onverzettelijk en vastbesloten. Het noor delijke deel van het oostelijke fort van Kikwan- sjan is genomen en wordt bezet gehouden onder een verwoed vuur van de Russen. Een fort in de binnenste verdedigingslinie is den 2den dezer ver nield door het springen van een magazijn. Men meldt dat de verliezen van de belegeraars ontr zaglijk zijn. Men gelooft dat de vloot van Port Arthur een nieuwe poging heeft gedaan om te ontkomen. Het is de Engelsche stoomboot Victoria gelukt de blokkade van Port Arthur te verbreken met een volle lading rundvleesch. Het heet dat de Japanners al de voorname stel lingen in bet noordoosten der vesting hebben genomen. Een Chineesch die gisteren Dalni heeft ver laten, deelt mee, dat daar lange rijen van Japan,- sche gekwetsten langs werden vervoerd en ook telkens versche troepen die naar het front trok ken gedurende de laatste bestormingen. Men neemt algemeen aan, dat de Japanners er gedu rende de laatste drie maanden 40.000 man dooden en gekwetsten hadden. Voorts houdt het gerucht aan, dat de Japanners Erloegsjan en zekere stellingen van Kikwansjan zoudem hebben bezet. Welingelichte Japanners beschouwen het be richt voorbarig hoewel zij vertrouwen, dat het einde der belegering nadert. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. GIBRALTAR, 4 November. Vier Engelsche slagschepen hebben last gekregen onmiddellijk zee te kiezen. Men meent, dat zjj westwaarts zullen gaan. GIBRALTAR, 4 November. De slagschepen Victorious en Magnificent hebben plotseling last tot patrouilledienst in de straat. De bemanningen van beide schepen zijn opgeroepen onmiddellijk aan boord te komen. Beide schepen zeilen nog hedenavond uit. 't Gerucht gaat, dat de Russen vanavond Tandzjer zouden verlaten. TANDZJER, 4 November. Bij navraag aan boord van de Russische oorlogschepen is de zekerheid verkregen, dat het eskader morgen ochtend om zes uur vertrekken zal naar een onbekende bestemming. De beroering over het gebeurde in de Noordzee is te Londen zoodanig geslonken, dat de sensati- oneele berichten Dinsdag-avond verspreid over de onschuldige mobilisatie der troepen van het fort van Gibraltar, hun doel misten en hoegenaamd geen paniek veroorzaakten Het eenige resultaat daarvan was, dat een groot deel der bevolking zich ernstig begint af te vragen, of niet iets gedaan dient te worden tegen het klaarblijkelijk drijven van de zoogenaamde «gut- ter"-pers om munt te slaan uit kunstmatig ver wekte panieken. Al het praten over verbodsbe palingen gaat echter buiten de feitelijke zaak. Zekere halvestuiversbladen staan sinds jaren bekend als «sensation-mongers", en toch gaat het publiek door met ze te steunen. Dat is de feitelijke grief. Wanneer het publiek toonde, niet van schandaal en sensatie te zijn gediend, dan zouden de bewuste bladen niet lang wachten met er betere persma nieren op na te houden. Mijnheer publiek dient dus eens vóór den spiegel te gaan staan, alvorens te klagen over het verstoren van zijn rust, door bladen, die zyn smaak bestudeeren en zich daarnaar richten. De correspondent van de Echo de Paris te Pe tersburg, geeft in een lang telegram over de Engelsch-Russische onderhande lingen te verstaan, dat er nog verontrustende elementen in den toestand zjjn. De Russische admiraliteit zou moeite doen, om het antwoord aan Engeland te vertragen, met het doel Rodzjestwenski's smaldeel inmiddels gele genheid te geven het ruime sop te kiezen. De Tsaar en graaf Lamsdorf zijn, zoo meldt hij, bereid, om de overeenkomst eerlang te teekenen, de Admiraliteit, met den groot-admiraal grootvorst Alexis aan het hoofd, daarentegen is besloten, om tijd te winnen, tot de Oostzeevloot een goed eind op weg is. »Het is thans noodig aldus besluit de corres pondent dat Frankrijk tegen zijn ouden bond genoot en zijn nieuwen vriend eenige waarheden zegt, dat het aan den een verklaart dat hij niet het recht heeft, om met zijn antwoord te lang te aarzelen en aan den ander duidelijk zegt dat hij zijn rechten overschrijdt, door van Rusland te verlangen dat dit zich zal verbinden, de schuldi ge officieren te straffen." De voor het onderzoek van het gebeurde in de wateren van Hull in aanmerking komende, uit Vigo vertrokken Russische officieren, zijn gister te St. Petersburg gearriveerd. Aan de Matin wordt gemeld, dat admiraal Nodjestvensky zich zou bevinden aan boord van een der Russische bodems, die te Tandzjer zijn aangekomen. Voorts wordt gemeld, in de Londensche avond bladen, dat Japan vertoogen heeft gericht tot Frankrijk en lot Denemarken naar aanleiding van de hulp van verschillenden aard, aan de Russische Oostzee vloot verstrekt. De officieren van het Russisch eskader houden vol, dat er torpedo-booten zijn geweest bij Dog- gersbank. Er bij wordt gevoegd, dat 't wel dege lijk Japanners waren, dat er drie a vier torpedo booten gezien zijn, die er voor zorgden geenerlei licht te vertoonen. Op grond van dit alles houden de Russische officieren vol, dat hunne houding volkomen con eet is geweest en dat er geenerlei reden bestaat om leedwezen te kennen te geven over den dood van de Engelsche visschers, die slachtoffers waren van het misverstand. Zij zeggen, de Russische officieren, blijkens een «interview", dat de Reuter-correspondent te Tandzjer met hen had dat de geheele zaak berustte op een korn- plot tusschen Engelschen en Japanners Uit Kiel wordt aan het Berl. Tageblatt gemeld, dat naar aanleiding van het Hull-incident de rest van de Oostzee-vloot, bestaande uit kruisers en torpedo-booten, die tegen het begin van deze maand in de Deensche en Duitsche wateren ver wacht werd,tot nader order in de Russische havens zal blijven. De Frankf. Z.tg. meent te kunnen verzekeren, dat volgens betrouwbare tijdingen, uit Petersburg te Kopenhagen ontvangen, het plan om een nieuw Russisch eskader uit te zenden, ter aanvulling van de Oostzee-vloot, voorshands is opgegeven. Te verwachten was, dat de maatregel der Engelsche regeering om het Russische eskader op zijn reis naar Oost-Azië te doen «escorteeren" door Engelsche schepen, de aandacht zou trekken en tot geschrijf aanleiding zou geven. De New-York Herald verneemt uit Berlijn, dat men daar dezen maatregel beschouwt als verne derend voor de Russische vloot, maar een deel van de pers neemt de zaak niet »au sérieux". En daar doet dat deel van de Berlijnsche pers zeer verstandig aan. Wat is 't geval De heer Balfour, de Engelsche premier, is wel genoodzaakt om zijn landgenooten, die boos en verontwaardigd zijn over het vertrek van de Rus sische schepen, een «doekje voor het bloeden" te geven. Het prestige van mr. John Buil moet gered. Vandaar deze maatregelen. Dat is, op de keper beschouwd alles. En wanneer men de zaak kalm-objectief beschouwt, is zij waarlijk niet onrustbarend Verspreide berichten. Een telegram uit Parijs gewaagt van het zinken van het Japansche oorlogsschip Jasjima in Juni j.l. De juistheid van het bericht is destijds geloochend. Nu wordt ze bevestigd. Japan heeft de andere mogendheden mededeeling gedaan van het verlies van het schip, dat door een mijn op de reede van Dalni is verongelukt. Generaal Baron Kaulbars, die tot chef van het eerste Mantsjoersche leger zal worden benoem d is gisteren door den Tsaar ontvangen. DUITSCHL AND Volgens de Berl. Lokalanzeiger zal er binnen kort ook tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten een arbitrageverdrag worden gesloten. De daarop betrekking hebbende onderhandelingen zijn door de Amerikaansche regeering begonnen. FRANKRIJK. In de Pransche Kamer heeft het gister ge spannen. Het. tirannieke cabinetCombes hing aan een zijden draadje. De houding van den minister van Oorlog, An dre, en van Combes was zeer zwak en wei felend. Na acht uur onafgebroken debat kwam ein delijk tegen tien uur de eerste stemming en wel over de motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, die verworpen was door de regeering. De Kamer verwierp haar met slechts twee stem men meerderheid Daarna volgde met maar zeven stemmen meer derheid de aanneming van de motie, die de re geering geaccepteerd had. Het telegrafisch verslag van de debatten, dat Reuter heden-nacht seint, luidt als volgt: In de kamer richt Guyot Villeneuve eene in terpellatie tot den minister van Oorlog, het. in hem lakende, dat hij den officier, die het spi- onnage-systeem der vrijmetselaars op touw heeft gezet, niet heeft gestraft. Generaal André brengt, in herinnering al wat beproefd is om het leger tot tegenstander te maken van het civiel bestuur en ook de beleedi- gingen, tegen den president der republic* geuit, "ij moest verbieden dat in de militaire verga derzalen bladen werden verspreid, die de regee ring systematisch aanvielen. Hij ontving ano nieme brieven, welke hem en de leden van zijn gezin bedreigden. De generaal brengt in herinnering de daden van politieke en religieuse onverdraagzaamheid en van bestrijding der regeering, gevolgd door daden van insubordinatie of van rebellie; ver schillende officieren werden onder toezicht ge plaatst omdat zij gescheiden vrouwen hadden ge huwd. In sommige regimenten moesten de of ficieren hunne doopakte vertoonen. De minister van Oorlog vervolgt zijne rede te midden van een hevig tumult en van ver schillende incidenten. Een zijner verklaringen bestrijdend, roepen Jacques en Congy hem toe: Gij hebt gelogen I André vervolgt., dat hij na vier jaren van inspanning er nog niet in ge slaagd is om de verdraagzaamheid in het offi cieren-korps te herstellen. Ik ben mij bewust zegt hij mijn plicht te hebben vervuld. Geen aanval van reactionnaire zijde zal mij in het vervullen van mijn taak doen wankelen. Men mag den tijd niet zien terugkeeren, waarop de republikeinsche officieren nooit iets konden be reiken. Minister André rechtvaardigt den dienst van de lijst,, waardoor men in staat gesteld wordt, de onrechtvaardigheden, waarvan zekere repu blikeinsche officieren het slachtoffer waren, te herstellen. Kapitein Mollin was 'gemachtigd om inlichtin gen te vragen en te ontvangen, maar hij was niet gemachtigd inlichtingen te geven van dien aard, als in de voorgelezen brieven voorkwamen. Ik keur die brieven af vervolgt André en laak deze handelingen. Kapitein Mollin diende zijn ontslag in. Generaal André eindigde zijn redevoering met te zeggenIk strijd hier niet voor het behoud van mijn portefeuille 11) Ik heb in Juli den president van den minis terraad gevraagd mij van mijn functie te ont heffen; dat was vóór het begin van de tegen woordige campagne, maar tegenover de aanval len van mijn tegenstanders blijf ik op mijn post, om de republiek te verdedigen. Men wenscht. den minister André geluk. De rechterzijde en het centrum maken lawaai. De heer Berteaux ontwikkelt zijn interpella tie betreffende de dossiers aan de bureaux van oorlog, samengesteld tegen politici en journa listen. De heer Jaurès spreekt in den zin van den minister. De heer Ribot bestrijdt den minister-president Combes en herinnert aan het Boulangisme, waar tegen het land zich moet verdedigen, om de bin- nenlandsche rust te verzekeren. De minister zegt, dat hij niet tot heden heeft gewacht om de toestanden aan het ministerie van Oorlog te laken. Ten aanzien van de anonieme inlichtingen zegt de minister, dat men wel, wat de lijstjes van verdiensten betreft, bevooroordeeld moet wezen, om de vorming van dit dossier, dat betrekking heeft op het openbare leven en de politieke hou ding en niet op het particuliere leven der offi cieren, abnormaal te noemen. Vazalle stelt voor om over te gaan tot de orde van den dag. Minister Combes antwoordt met nadruk en verklaart slechts de motie van Jaurès te aanvaarden. De motie om over te gaan tot de orde van den dag wordt verworpen met 279 tegen 277 stemmen. De prioriteit werd gevraagd voor de motie van Jaurès c.s., behelzende, dat de Kamer overtuigd is, dat het de plicht van den Staat is zich te verdedigen tegen kasten-geest en de reactie, en met alle middelen van geregelde controle. De trouwe dienaren van het land rekenen op de regeering om de bevordering der officieren te regelen. De prioriteit wordt met 286 tegen 276 stem men goedgekeurd. Op het oogenblik dat het eerste gedeelte der motie in stemming zal worden gebracht, nadert Syveton den minister van Oorlog en geeft hem een oorveeg. Hij vlucht op de trappen, die naar boven voe ren, achter de rechterzijde. De geheele linker zijde roept „lafaard" en dringt naar voren. Maar de rechterzijde verspert den weg. Men raakt hand gemeen. Brisson verlaat zijn zetel. De zitting wordt hervat en de tijdelijke uit sluiting van Syveton uitgesproken, maar deze weigert de zaal te verlaten. De zitting wordt opnieuw geschorst om de soldaten in de gelegenheid te stellen Syveton te verwijderen. De motie van Jaurès en consorten wordt ten slotte aangenomen met 343 tegen 236 stemmen. De zitting wordt om 11 uur, te midden van groot rumoer, geschorst tot Maan dag a.s. 0 O STENRIJK-HON G ARI JE Onlusten te Innsbruck. Te Weenen heerscht groote verontwaardiging over bloedige studentenonlusten, die te Inns- zyn voorgevallen. Men had zoo iets niet ver wacht, daar de opening van de Italiaansche ju ridische faculteit reeds in alle kalmte had plaats gehad. De Italiaansche studenten waren van het sta tion, waar zij kameraden uit Weenen, Graz en Munchen hadden verwelkomd, tezamen 150 man sterk, naar de voorstad Wilten getogen, waar zij hun nieuwe faculteit openden zonder dat er iets bijzonders gebeurde, 's Avonds echter mis schien doordat intusschen aan weerszijden het nocdige gedronken was kwam het tot botsingen, 'toen de Italianen met hun insignes in Inns bruck gingen wandelen. Ofschoon de politie hen in bescherming nam, haalden zij hun revolvers uit en vuurden zoogenaamde losse patronen af; toch werden drie Duitsche studenten, twee spoor wegambtenaren, een gymnast, een agent en een handwerksman door scherpe schoten geraakt. Berger, een ambtenaar werd in het hart ge troffen. Later werden de Italiaansche revolver- helden door duizenden Duitschers in het hotel „Het Witte Kruis" den geheelen nacht door be legerd. Om 2 uur 's ochtends rukten de troepen met gevelde bajonet tegen de Duitschers op. Hier bij werd de kunstschilder Pezzey door een ba jonetsteek in het hart, gedood. Vele andere Duit schers werden gewond. Ook het gebouw van de Italiaansche faculteit liep schade op. De troe pen kwamen tusschenbeide, niettegenstaande de burgemeester zich er met alle geweld tegen ver zette. In de stad is men algemeen woedend op de Italianen en de militairen. Men beschuldigt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1