Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. de Italiaansche keizerlijke jagers dat i\j onder scheldwoorden de Dnitsehers hebben gehajonet- teerd. De afgevaardigde Erler heeft telegrafisch zijn beklag bij minister Körber gedaan. Van Duit- schen kant, zoo zegt hij, is geen schot geval len, want de Duitschers waren niet op moord uitgegaan. Erler verlangt de onverwijlde sluiting van de „Welsche faculteit." De Italianen die in hechtenis zijn genomen, zijn aan het Landesge- rieht overgeleverd. Een telegram van heden-nacht uit Innsbruck meldt De opstootjes duren voort. De betoogers zijn met het volk samen de lokalen van de Italiaan sche faculteit binnengekomen en hebben er de meubelen kort en klem geslagen of uit het raam gegooid. De menigte blies op fluitjes voor de woning van den gouverneur. Ook in de stad duren de standjes voort. Reuter seint uit Boedapest d.d. 4 November: De Kamer heeft met groote meerderheid het voorstel aangenomen van den president van den ministerraad, strekkende om een commissie te belasten met de herziening van het reglement op hare bijeenkomsten. CANADA. Reuter seint d.d. 4 November uit Ottawa De uitslag der algemeene verkiezingen is, dat de rninisterieelen een groote overwinning hebben behaald. De regeering zal een meerderheid hebben die is geklommen tot 65. De uitslag is een overwinning voor de regee- ringspolitiek van den transcontinentalen spoorweg. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is de gepensionneerde inspecteur van den marine-stoomvaartdienst, met rang van kapitein ter zee, A. Jongkees, militair lid van de commissie tot voorlichting in zake de voorziening in de behoefte aan brand- en lichtstoffen bijeene eventueele insluiting van de Stelling van Amster dam, alsnog, te rekenen van l Mei jl., eervol ontheven van de betrekking van militair lid van de bovenvermelde commissie, met gelijktijdige benbeming tot burgerlijk lid dier commissie. Toegekend is aan W. Glazenmaker, huisknecht in het Seminarium der Oud Bisschoppelijke Klerezie te Amersfoort, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver. Het Kon. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin De groothertog, de groothertogin, de prins en de prinses van Reuss zijn ten bezoek- van de Nederlandsche vorstelijke gasten naar Dobbin gereden. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft een der laatste dagen een tocht per automobiel gemaakt door het vorstendom Waldeck en bracht 31 October den dag door te Frankfort. Men meldt uit Amersfoort: Als blijk van belangstelling van H. M. de Koningin-Moeder in de verzameling van de oudheidkundige vereeniging Fléhite, mocht het museum dezer dagen van H. M. ten geschenke ontvangen twee etsen, groot 14 bij 10 c.M., voor stellende de vóór- en achterzijde van het konink lijk lustslot Soestdijk. De etsen zijn in 1901 vervaardigd door mejuf frouw H. de Vries, te Baarn. Oud-gouv.-gen. Rooseboom. De aftreden gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer Rooseboom, op de terugreis naar het moederland, vertoeft thans in het zuiden van Frankrijk en wordt in de tweede helft dezer maand in den Haag verwacht. Richard Hol. In verschillende plaatsen van ons land heeft men concerten te wachten, waarop composities van Richard Hol zullen uitgevoerd worden, met het doel om gelden voor een Hol-monument te ver zamelen. Kamerverkiezingen. Door de afdeeling der S. D. A. P. te Apeldoorn is met het oog op de verkiezingen in 1905, tot eigen candidaat voor het district geproclameerd, mr. P, J. Troelstra, (het zittend lid is thans graaf Van Bylandt.) Gevangeniswezen. In het gebouw van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage wordt in deze dagen onder lei ding van den hoofddirecteur van het gevangenis wezen, mr. J. Simon van der Aa, de jaarlijksche vergadering van directeuren van gevangenissen en rijkswerkinrichtingen, tot regeling van den gevangenisarbeid voor het rijk gehouden, waaraan ook wordt deelgenomen door den nieuwbenoemden inspecteur bij het gevangeniswezen voor den arbeid, den kapitein-intendant A. P. Moll, die met 1 December in functie zal treden. Duinen afgenomen. Uit Tessel meldt men aan het Vad. Bij opmeting is gebleken, dat de duinen reeks aan de Noordoostkust van Tessel, tengevolge van den krachtigen Noordoosten wind ter breedte van 10 meter is afgenomen over een lengte van 80 meters. Nog een paar dergerlijke afschuivingen en van de duinen is op dat punt niets meer te zien. De nieuwe Drankwet in werking Men schrijft uit de Groninger Veenkoloniën: Het artikel uit de nieuwe drankwet, 'l welk bepaalt, dat twee uren voor, tijdens en twee uren na eene verkooping, verhuring of verpach ting in eene herberg geen sterkedrank mag wor den geschonken in die lokaliteit, wordt in vele dorpen zoo uitgelegd, dat onder lokaliteit ver staan wordt lokaal. Verschillende verkoopingcn zijn dan ook al ge houden, waar in een aangrenzend vertrek heel gewoon 'getapt werd, of als de verkooping op de bovenzaal wordt gehouden, tapt men be- beneden. Van een opgemaakt procesverbaal vernamen we nog niets. Op sommige plaatsen is nog al vrij wat clan destiene verkoop van sterkendrank. Van den eige naar van een vertrek huurt men althans zoo 'theet voor een avond dit af, en dan wordt er maar flink op geschonken. Relletjes te Apeldoorn. Men meldt uit Apeldoorn Eergisteren-avond liepen een 300 man te hoop in den omtrek van de katholieke kerk en school, waar een aantal ruiten werden ingegooid. De ontevredenheid was veroorzaakt doordien een meisje, dat bij het Leger des Heils wilde gaan, door hare katholieke ouders daarin verhinderd werd. De buren trokken partij en zóó groeide de oploop aan, die zich naar de katholieke kerk begaf. Politie zette de straatjes daar af, doch toen gisteren-avond elf uur weer lantaarnruiten werden ingegooid, werd last gegeven tot uit elkaar jagen van de menigte. De marechaussees te paard en gemeentepolitie hadden binnen een half uur de rust hersteld, waarbij enkele klappen zijn uitgedeeld. Een nader bericht meldt Tengevolge van de oproerige beweging in de vorige dagen, waardoor de openbare orde is ver stoord, heeft de burgemeester van Apeldoorn eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij samenscholing van meer dan 5 personen is verboden. Petroleum voordeeliger dan steenkolen Bij de Maatschappij tot Explotatie van Staats spoorwegen zullen, wanneer de gehouden proef nemingen goed hebben voldaan, locomotieven in dienst worden gesteld voor het vervoeren van treinen, die in plaats van met steenkolen met petroleum gestookt worden. Een reeds gehouden proefrit met het vervoeren van een trein van 's-Bosch naar Zwaluwe en terug moet goed hebben voldaan. Deze wijze van stoken zou voor de Maatschappij groot voordeel opleveren. De vergiftigingszaak te Haarlemmermeer. Van 't Hof, medeverdachte in de vergiftigings zaak te Haarlemmermeer, is door de justitie in vrijheid gesteld. Uit Vlissingen. Men meldt uit Vlissingen Naar wij vernemen, worden er hier namens eene Duitsche maatschappij opmetingen enz. gedaan om en nabij de badplaats. Het plan moet bestaan om de badplaats over te nemen, haar uit te breiden en te verfraaien. Ongelukken. Gister-middag is nabij het zoogenaamde Oos terhoutje, te Assen, niet ver van het spoor, een persoon gevonden, tusschen twee boomen be kneld, die reeds bleek overleden te zijn. De po litie werd gehaald, die het feit constateerde en het lijk geneeskundig deed schouwen. Het lijk, zegt de Prov. Dr. en Ass. Ct., is van een goed gekleed, net uitziend persoon, die Donderdag-namiddag met een kaartje enkele reis van Groningen naar Rotterdam hier aankwam, het kaartje afgaf en hier ronddwaalde. Zijn ma nier van doen wekte eenige bevreemding. Hij schijnt in een sloot bij genoemd boschje te zijn geraakt, heeft zich een eind verder uit de sloot gewerkt, maar is bij de pogingen daartoe juist met zijn lichaam tusschen twee boomen geko men, die, dicht bij elkaar staande, van onderen schuin naar elkaar toeloopen, als 'tware een V. vormend. De bovenhelft van zijn lichaam kwam aan de eene, het onderlichaam en de voeten bleven aan de andere zijde. Nat als de man was en waarschijnlijk verbijs terd, heeft hij niet de kracht gehad zich uit de klem te bevrijden en werd gister-namiddag mek het hoofd naar beneden hangende als lijk ge vonden. Men meldt uit Amsterdam Een 8-jarig kind, dat bij het uitgaan der school in de tweede Bloemdwarsstraat te Amster dam door een bespannen vleeschwagen was aan gereden en aan het hoofd gewond werd, is eenige oogenblikken nadat het in het gasthuis was op genomen, overleden. Schiedam, 5 November 1904. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 5 November 1904.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts(bekwame vuurwerkers). Schoen maker (halfwas.) Jongen bekend met kleeden- naaien. Barbier (halfwas). Leerling-kellner. Jongen voor een winkel. Keukenmeid. Dienstbode (voor meid alleen). Aangeboden Arbeidskrachte n. Timmerman. Timmermansjongen Slagers knechts. Drukker. Kistenmaker. Kisten makersjongen. Winkelbediende. Kantoor bediende. Reiziger. Depóthouder. Hout- koopersknechts. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongen. Koetsiers. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier. Schoen maker. Verver, Mouter. Brandersknecht. Jongen voor Mandenmakerij Stoker. Machinist-bankwerker-stoker. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werk zaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loop werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter oplei ding in kuipersvak, manufacturenvak, tim mervak. Dagmeisjes. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een witte Vrouwenzak. Terug te bekomen aan de volgende adressen een glacé handschoen bij J. C. Vos, Villastraat 73; een R. K. gebedenboekje bij M, v. Dijk, Stationstraat 3een portemonnaie met geld bij de wed. Weber, St. Annazusterstraat 2een glacé handschoen bij C. Heinsbroek, Broersvest 69 ee i blauw vrouwenlijf bij P. de Regt, Gasstraat 26. „Orpheus". Blijkens achterstaande advertentie is door S. M. O. besloten wederom een cursus te openen voor candidaat-werkende leden. Het succes van de proef, genomen het vorige jaar, is, naar wij ver nemen, van dien aard geweest, dat het hierbij niet mocht blijven. Van de zeven deelnemers die den geheelen cursus meemaakten, verliet een de gemeentede overige candidaten zijn reeds als werkende leden bij «Orpheus" ingelijfd. Bart Verhallen. In de laatste gehouden jaarvergadering van S. M. O. werd dè heer Bart Verhallen tot eerelid van die vereeniging benoemd. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is van den heer P. Th. van der Aa, te Rotterdam als hoogste inschrijver gegund het werk van rioleeren van de Westfrankeland- sche Laan, Kortlandstraat en Mariastraat en bet uitvoeren van straatwerken in genoemde straten voor de som van f 3690. D e h e e r A. H. v. d. Wal alhier slaagde gister te Rotterdam voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De kommies 2e klasse b ij de rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, A, J. Mellema, alhier is bevorderd tot kommies 4e klasse. De 7-jarige Willem R e ij n d e r s, se dert Vrijdag der vorige week vermist, is nog niet terecht. Hoewel de ouders zich op het ergste hebben voorbereid, leven zij toch in voortdurende onge rustheid, zoolang zij niet zeker weten, waar de kleine zich bevindt. Het dreggen op verschillende plaatsen leverde niets op en ook niets werd gevonden, wat eenige aanwijzing kon geven, waar de jongen zich be vinden kan. De 3 9-jarige schippersknecht B. Beevaart is gister-middag, tengevolge van het uitschieten van zijn vaarboom, van zijn schip in de Schie gevallen. Hij werd gered door zijn schipper P. Vogelen zang. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Zoo juist lees ik toevalligerwijze eerst het in gezonden stukje in uw geeerd blad van den 3den d.m., geteekend anno 1904, en om te voorkomen dat zij, die buiten de branderszaken staan, tot de conclusie zouden komen dat die inzender gelijk heeft, wat betreft het afkeurend oordeel dat hij over de juiste noteering uitspreekt, wensch ik hem alleen deze vraag te stellen Meent de in zender werkelijk dat de branders, zooals hij te kennen geeft, een halven gulden minder t'huis kregen door het stellen der noteering op de wer kelijke waarde voor dien dag van fl. 11.— dan wanneer die op fl. 11£ ware gebleven? Met andere woorden, meent hij, dat, als de noteering zoo ware gebleven, de distillateurs gezegd zouden hebbennu zullen wij de brander een halven gulden meer voor den moutwijn gaan geven dan waarvoor wij kunnen koopen De juiste noteering is ingesteld geworden na rijp beraad en zulks op advies van de Kamer van Koophandel en met instemming van den Bran- dersbond, die als zoodanig de meeste belangheb benden vertegenwoordigde. De inzender kan het, dunkt mij, gerust aan die lichamen overlaten om de algemeene belangen in deze te beoordeelen. Ondertusschen zie ik met belangstelling een antwoord op mijn vraag tegemoet. Nu ik echter toch in het publiek aan het vragen ben, zou ik nog wel een vraag wenschen te stellen, in de hoop dat er iemand zal zijn, die de vriendelijkheid heeft daarop te willen antwoor den. Als men naar Delft spoort, dan ziet men, even voor Delft de in aanbouw zijnde ijzergieterij de «Prins van Oranje", welke uit den Haag daarheen verplaatst wordt en een zeer belangrijke inrichting belooft te worden. Ben ik wel ingelicht, dan heeft deze Maatschap pij van onze Gemeente terrein willen koopen en zij zou een groote aanwinst zijn geweest, doch dit is blijkbaar niet gelukt. De gnootsche inrichting voor het verwerken van afval van petroleum, welke nu onder Rotter dam, schuin tegenover onze stad. aan de Maas wordt gemaakt, heeft men eveneens op terrein van onze Gemeente willen oprichten, doch dit is almee niet gebeurd. Nu lezen wij weer in de couranten dat een Sunlightzeep fabriek, die eveneens van de Ge meente terrein had willen koopen, te Vlaardingen 16 hectaren bouwgrond, aan de Maas gelegen, beeft aangekocht. Het is zooveel te meer te betreuren dat die fabriek niet in onze gemeente komt, omdat die Sunlightfabrieken zoo'n bizonderen zorg hebben voor de huisvesting van hun werkvolk en daarvoor prachtige dorpjes aanleggen, die een sieraad zijn voor de Gemeente. Zoo is hunne inrichting te Port-Sunlight, bij Liverpool, over de geheele wereld beroemd. Zoo zijn er nog tal van andere meer of minder groote inrichtingen die. naar ik verneem, zich hier ter stede hebben willen vestigen, maar alle zijn zij naar naburige gemeenten gegaan. Nu is mijn vraag: Waarom zijn zij niet in onze gemeente gekomen, waar zooveel prachtige gelegenheid bestaat en waar men alle reden heeft ze met open armen tft ontvangen Stelt men hier te hooge eischen voor of te bezwaarlijke conditiën Is het Gemeente Bestuur te langzaam in het behandelen der aanvragen Zijn er andere plannen Wie kan en wil hierop antwoorden Ik ben overtuigd dat hij daarmede niet alleen mij, maar ook vele ingezetenen een dienst bewijstX. Een bruinvisch. Gister-ochtend is tusschen het stalen onderbouw-staketsel van het Wandel- hoofd ïKoningin-Wilhelmina" het cadaver van een bruinvisch van ruim een meter lengte aange spoeld. Het dier kon nog niet lang dood zijn en is vermoedelijk tegen een der pijlers met een golfslag aangeslagen. De beambten der pier hebben den visch aangehaald en achter de rotonde neer gelegd. Een concurrent. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een concurrent gekregen, en wel een waarop het zeker nooit verdacht is geweest. Men vertelt, dat aan een woning in de Noorderbeekstraat in den Haag een bordje uit hangt, waarop geschilderd staat de naam van den bewoner en als diens beroep »Weervoorspeller" wordt aangegeven. Zou misschien prof. Falb, de weerprofeet, er zijn intrek hebben genomen Of zou zijn mantel op den bewoner zijn neergevallen Waternood. Men meldt uit Stavoren aan de Leeuw. Ct. De nood is hoog gestegen de waternood. Huis aan huis haast laten de regenbakken den bodem zien en waar men elders in dit geval zijn toevlucht neemt tot de grondputten, daar is hier te dezen opzichte de pas afgesneden putten toch leveren in de onmiddellijke na bijheid van de zee enkel brak water, hoogstens geschikt als spoelwater. Langen tijd hebben de beide groote regenbakken bij het schoolgebouw het noodige drinkwater verstrekt, maar ook deze bleken ten slotte niet bodemloos te zijn. „En nu moest niet al dat mooie weer eens binnenkort een lange winter zijn intrede doen!" zoo klinkt menige verzuchting. Herinneringen aan vroegere tijden, toen hier van uit Leeuwarden per trein water moet zijn aangevoerd, worden opgediept. Moge het daartoe niet behoeven te komen! Enkhuizen voorziet thans reeds het grootste deel van het hier wonende personeel, werkzaam bij veerboot en stoompont, van drinkwater. Diefstal. Verleden Woensdag is uit een handkoffertje, als geregistreerde bagage, reizende van Groningen over Leeuwarden en Holwerd naar Ameland ten nadeele van den predikant Menno Huizinga. op Ameland, ontvreemd een bedrag van ongeveer 1300 gulden aan bankbiljetten, waaronder drie nieuwe van 200 gulden. O u d e k i p Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat de heer L. v. d. S., te Budel in het bezit is van eene kip, die den gezegenden ouder dom van bijna 23 jaar bereikt heeft. Het oudje is nog springlevend, eet en loopt nog tegen zijn jonge makkers op. Of ze nog eieren legt, wist onze zegsman niet mede te deelen. (iV. K.) Bedrog. In den laatsten tijd kwam bij de be manning van oorlogsschepen herhaaldelijk een oorziekte voor, die ten gevolge had dat de patient wegens invaliditeit uit den dienst ontslagen werd. Nu is toevallig gebleken, dat de matrozen zich- zelven deze kwaal bezorgden, om aldus van den dienst vrij te komen. Zij staken daartoe een prop zeep in het oor, en die zeep veroorzaakte op den duur ontsteking. Een Weinig bloed uit de ontsto ken plaats, vermengd met de geelachtige zeep, die smolt, kreeg dan het aanzien van etter. Een matroos, bij wien dit bedrog bewezen werd, is tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld, waarna hij weer bij den troep wordt inge deeld. Nog een aantal dergelijke gevallen zullen voor den krijgsraad komen, meldt de Javabode. Een hoi'loge dat tweeduizend jaar loopt. Een eigenaardige toepassing van het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2