Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Zondag 6 November 1904 No. 8046 7' WEE DE BLMJ. FE U IL LËTÖ N. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor 'Schiedam per 3 maanden '1.35, per maand 45 cent en per week 40 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteui'en en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1-6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen '25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver te eren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. -WjPostbus no. .39. De verbindingen van Port Arthur met de buitenwereld. Niet a.1 te dikwijls, doch met bijna regelmatige tusschenpoozen, publiceert de Russische generale staf berichten uit Port Arthur. Men moet sdms echter twijfelen aan de echtheid van den oorsprong dezer berichten. Het kan niet ontkend worden, dat de mogelijkheid bestaat, dat de berichten van den P.ussischen generalen staf vervalscht wor den. In den oorlog zijn alle middelen geoor loofd en men heeft er belang bij, de gebeur tenissen bij Port Arthur in een gunstig licht te doen verschijnen. Een groot deel van de uit Port Arthur komende berichten is echter zeker waar, zoodat de vraag zich opdringt, op welke manier de ingesloten vesting in verbinding staat met de buitenwereld. Natuurlijk moet men aannemen, dat hetgeen de Russische generale staf omtrent Port Arthur publiceert, in het beste geval een voorzichtig extract is uit de mededeelingen van den ves tingcommandant generaal Stössel. Het zou wel van eenig belang zijn, de middelen en wegen na te gaan, die den belegerden ter beschikking staan om met de buitenwereld in verbinding te staan. De voorbereidingen hiertoe moeten reeds in vredestijd getroffen worden. Post, spoorweg, telegraaf, die in vredestijd liet verkeerswezen dienen, zijn blootgesteld aan een spoedige vernieling door den vijand. Ook nu werden spoedig de spoorweg en telegraafverbin ding door de Japanners afgebroken. Het gelukte den Russen, de verbindingen weer voor korten tijd te herstellen, doch spoedig werden zij opnieuw verbroken. Met de landing der Japanners op de landengte van Kintschou was het, verkeer te land afgesloten. Niet zoo ter zee. In het begin kon de zwakke blokkeerende Japansche vloot het verkeer van de vesting met jonken, torpedobooten, en zelfs grootere schepen niet verhinderen. In deze phase van de belegering kwam het herhaaldelijk voor, dal Russische torpedobooten naar Nioetschwang voeren en de Retchitelny naar Tsjifoe. Met den voortgang te land werd ook de blokkade nauwer, zoodat het jonkenverkeer minder werd. Steeds echter zal een vlugge torpedojager of jonken bestuurder nog wel middelen en wegen vinden om door de blokkade te breken en zoo tijdingen van en naar de buitenwereld te brengen. Het is zelfs een groot stoomschip van 7000 tonnen onlangs gelukt, met een lading meel en ammunitie de haven te bereiken. De mogelijkheid van zulk een verkeer ter zee bestaat zelfs bij de nauwste blokkade eigenlijk altijd, in het bij zonder als stormachtig weder de onderneming te hulp komt. Dit verkeer hangt echter zoo van het toeval af, dat de belegerden nog andere mid delen te baat moeten nemen om hun doel te bereiken. Daar spoorweg en telegraaf, ook eventueele on- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 30) Het oogenblik van scheiden was gekomen. Ein delijk waren de laatste handdrukken, omhelzin gen en zegenwenschen gewisseld, en Guij nam plaats in het rijtuig. Hij lichtte zijn hoed met een diepe buiging op voor een venster der eerste verdieping, waar freule Augusta hem met de hand een vaarwel toewuifde. De koets reed met veel geraas de poort van het kasteel en het dor)) door. Toen men het laatste huis voorbij was, liet Guij stilhouden, en Karei 0'Discoll kwam van achter eene heg te voorschijn. Hij weigerde hardnekkig binnen in te zitten en nam op den bok plaats. In het eerstvolgende dorp, verschafte een winke lier in gemaakte kleeren hem het uiterlijk van een fatsoenlijk burgerman, zoodat, hij bij zijn vertrek van Hochstein in alle opzichten een an der mensch was. XI. De beleediging. Wij hebben Guij en zijn nederigen reisgezel op hun weg naar Parijs verlaten; en niet voor- dergrondsche of onderzeesche kabels, spoedig ver broken zijn, blijven ter overbrenging van tijdin gen slechts de luchtballon, lichtsignalen, draad- looze telegraphie en postduiven. Het verkeer met lichtsignalen door boden resp. spionnen (Chinee- zen) en door het gebruik maken van de draad- looze telegraphie is gedurende den voortgang van de belegering door de Japanners schijnbaar ge heel verbroken. Hierover mag men zich ook niet verwonderen als men bedenkt, dat de linie van insluiting thans zóó nauw is, dat 't zelfs den moedigsten en be- kwaamsten bode niet mogelijk is, door de Ja pansche „keten" te breken. Ook het zeer ver nuftig ingerichte station voor draadlooze tele graphie op het huis van den Russischen consul te Tsjifoe werd spoedig door de Japanners ont dekt. Ten slotte blijven dus slechts de luchtballon en de postduiven over als eenige middelen om het verkeer met de buitenwereld speciaal het veldleger te onderhouden. Van het gebruik maken van luchtballons heeft men tot dusver slechts weinig gehoord, en wan neer men bedenkt, dat het schiereiland Liao- tong van drie kanten door water is omgeven, en de kans van met een ballon in het water in plaats van op het land terecht te komen, ge rekend mag worden als 3 1, dan zal men moe ten toegeven, dat men zich daarvan geenszins het nut heeft voor te stellen, dat de Franschen bij de belegering van Parijs van de luchtscheep vaart hebben ondervonden. De mogelijkheid, dat de een of andere ballon van Port Arthur uit, de door Russische troepen bezette zone bereikt, is intusschen niet uitgeslo ten. Veel gewonnen is daarmee nog niet voor eene vesting van de beteekenis van Port Arthur. De beste, bijna eenige en tevens betrekkelijk vei ligste weg voor de ingeslotenen om eene ©enigs zins regelmatige verbinding te onderhouden wordt gevormd door den postduivendienst. Men mag aannemen, dat Port Arthur daardoor nog in de gelegenheid is geweest, om gemeen schap met de buitenwereld te onderhouden, waar bij stations bij Moekden en misschien ook bij Tsjifoe gebruikt kunnen zijn. Men moet beden ken, dat een postduif op een 3 bij 4 cM. groot stuk film tot 200 mededeelingen kunnen worden meegegeven, wat natuurlijk slecht langs photo- graphischen weg mogelijk is. En deze wijze van gemeenschap is niet zoo gemakkelijk te verbre ken als men wel denkt; dus zal zij voor Port Arthur van de grootste beteekenis zijn geweest. Gesteriliseerde melk wordt tegenwoor dig in aanzienlijke massa's naar de Russische soldaten in Oost-Azië gezonden. Reeds in het begin van den oorlog deed de Russische regee ring pogingen het leger van gepasteuriseerde melk te voorzien. Deze proeven zijn ondanks de lage tempera tuur, onder welke de melk verkeerde, vrijwel mis lukt. En geen wonder, zoo wordt er gezegd, als nemens zijnde eene reisbeschrijving te leveren, willen wij veronderstellen dat zij daar inmid dels zijn aangekomen, daar Guij de daarin opgegeven route getrouw volgde, in de voor naamste hotels zijn nachtverblijf koos, en ge durende zijne geheele reis geen enkel avontuur, der vermelding waardig, beleefde. Er bestaat, eene Voorzienigheid, die alle din gen tot hun plicht brengt, zooals wij duidelijk zullen bewijzen in eenige oogenschijnlijke klei nigheden, doch die er des niettemin het hunne toe bijbrachten om de 's'cbakels van den keten die lord Canonbury, destijds enkel Baron von Foldersheim, zoo ruw verbroken had, weer te vereenigen. Guij was door zijne professoren ruimschoots van aanbevelingsbrieven voor hunne collega's in Parijs voorzien geworden, en onder hen be vond zich als de meest invloedrijke zekere Dok ter O'Mara een in Frankrijk genaturaliseerden Ier, die sinds vele jaren in de hoofdstad dor Europeesche wereld gewoond had, en de lijf dokter was van prins Marat, die moedige krij ger, van wiens heldendaden algemeen gespro ken werd, gedurende dat tijdperk van kortston- digen vrede, toen Europa voor een poos her ademde, alvorens den Russischen strijd aan te gaan, welke voor den Franschen Keizer zoo noodlottig zou afloopen. Dokter O'Mara, een man van groote geleerd heid en die als professor in de geneeskunde hoog stond aangeschreven, ontving den jongen men bedenkt, dat op de 18 dagen lange reis de bussen vele malen moesten worden overgepakt door slecht bezoldigde ambtenaren. Sedert echter in Kainsk en Tomsk nieuwe proeven zijn geno men en de reis naar Charbin nu tot op 6 dagen inkort, gaat het veel beter. In deze kolonie bevindt zich een proefstation, hetwelk aan een domeingoed verbonden is, dat dagelijks 1800 liter (100 pud) kan aanbrengen, die onmiddellijk daar ter plaatse worden gesterili seerd. Nog verongelukt er wel veel van de proef zendingen, doch niettegenstaande dat, besloot de Russische regeering alle melk uit Kainsk voor Oost-Azië te laten bewerken en gaf gelijktijdig een zuivelfabriek in Karatschy een opdracht voor een dagelijksche levering van ca. 7200 liter (400 pud) melk; bovendien heeft deze fabriek nog 750000 flesch gesteriliseerde melk te leveren. De modiste in Duitse h land. liet Duitsche vak Die Modistin heft een klacht aan over het gebrek aan werkkrachten in het mode vak. In de Frankfurter Zeitung staat naar aan leiding daarvan een en ander over de toestanden in dit vak te lezen, een aanklacht, die een on dubbelzinnig antwoord geeft op den wraakroep van Die Modistin. »Dat dit vrouwenberoep verwaarloosd wordt heeft een goede, of liever een slechte reden, liet modevak is winstgevend voor de eigenaars der winkels. De klanten betalen de hoeden duur, maar wat voor een salaris krijgt de modiste en onder welke voorwaarden moet zij werken In een atelier zijn twee of drie zoogenaamde eerste werksters, die zoo betaald worden, dat zij van hun werk kunnen leven. Het gros dei- werksters krijgt na een leertijd van twee jaar 20 a '25 Mark per jaar. Het komt voor, dat meisjes die reeds vijf of zeven jaar modiste zijn, slechts 40 a 55 Mark per maand verdienen. Daarbij worden de modisten, slecht behan deld en zijn gedwongen in slecht geventileerde kleine kamers van 's morgens 8 tot 's avonds half negen te werken, met twee uren pauze. Op de zestig zoogenaamde »Ausnalimetagen" is het den werkgevers zelfs geoorloofd de werksters tot tien uur 's avonds te houden. Natuurlijk moeten de modisten altijd netjes, elegant zelfs, gekleed zijn, anders kan de eigenaar of eigenares van den winkel ze niet gebruiken de goede naam van de zaak zou daaronder kunnen lijden. Het werk is overigens lang geen spel. De meisjes moeten hard en snel werken zij kunnen zich niet krachtig voeden en lijden bijna allen aan bleekzucht. Vacantie krijgen ze genoeg, zelfs tweemaal in 't jaar telkens vier weken. Het werk houdt dan op, omdat het de »stille tijd" is en de meisjes krijgen geen Pfennig uitbetaald. Zij, die geen ouders meer hebben, staan dus gedurende dien tijd eenvoudig op straat". Hier eindigt de aanklacht. Het lot dezer meisjes is werkelijk verschrikkelijk. Maar of deze toestan den alleen in Duitscbland bestaan Duitschen dokter met veel voorkomendheid, want afgescheiden van het gewicht, dat dege lijke aanbevelingsbrieven en getuigschriften van den eersten rang in de schaal leggen, beschouw de hij den jongeling, die het beminde woordje „O," voor zijn naam droog, als een telg van zijn eigen vaderland, die den groolen strijd des levens onder vreemdelingen begon. Hij werd reeds op, het eerste gezicht gunstig voor hem ingenomen, en toen zijne belangstelling in war me vriendschap was overgegaan, stelde hij, daar hij geene kinderen had, Guij voor, bij hem zijn intrek te nemen en hem in zijne professorale werkzaamheden behulpzaam te zijn. Het aan bod werd natuurlijk danbaar aangenomen, voor namelijk omdat Karei ook in de schikking be grepen was; en zoo deed Guij zijn intrede in het aanzienlijkste gedeelte der Parijsche samen leving. Karei 0'Discoll, die eene bittere herinnering behield van alles, wat er met hom was voor gevallen, gevoelde zich als onder den invloed van een droom, waaruit hij niet verlangde ge wekt te worden. Ofschoon hij de uiterste grens van vernedering ondergaan had, toen zijn eigen vader hem verbood den drempel van zijn huis te overschrijden, werd hij er Van lieverlede weer aan gewoon, met onderscheiding behandeld te worden, en, wat van meer gewicht is, hij deed zijn uiterste best die ook te verdienen, opdat hij die behandeling, zonder hot zelfverwijt van een huichelaar te zijn. kon aannemen. Guij be- Een uitdaging van Jules Cap ré. Zoo is het, dat weervoorspellingen weer opgang zullen maken. Men stelle zich voor, dat een bankier op een groote speculatieve operatie het oog heeftvan hoeveel belang moet het dan niet voor hem zijn, vooruit te weten hoe dan en dan de barometer zal staan De heer Jules Capré, de bekende opvolger van professor Falb, Capré, de eens zoo gevierde weèr- voorspeller, die van zijn weêrlabatorium te Cillon de geheele wereld in hoop en vreeze hield, acht toevallig juist nu het oogenblik gekomen, weer van zich te doen spreken. Vroeger haalden wij dezen weerprofeet een enkele maal aan.... maar toen herhaaldelijk ge bleken was, dat hij er met de muts naar gooide, meenden wij onzen lezers niet te ontrieven met hun 's mans bedenksels niet verder voor te zetten. In wetenschappelijke bladen was trouwens dikwijls genoeg de opmeraing gemaakt, dat bij den huidigen stand der wetenschap het niet mogelijk is, om langer dan hoogstens één etmaal van te voren betrouwbare weervoorspellingen te doenhet is dan geen wetenschap meer, doch fantasie. De heer Jules Capré laat zich echter niet onder zijn weerduiven schieten. En hij kondigde zoo juist aan, dat hij bewijzen zou hoe betrouwbaar zijn voorspellingen zijn. Reeds nu, 1 November 1904, voorspelt hij welk weer het in Juli 1905 zal zijn. En om ditmaal alle twijfelaars te over tuigen, noodigde hij alle Parijsche journalisten uit, aan een door hem uitgeschreven wedstrjjd deel te nemen, ril. om het weer te voorspellen voor Juli 1905. In gesloten enveloppen zullen de antwoorden vóór 31 December van dit jaar ver zonden moeten worden en te gelijk met 's heeren Capré's profetieën zullen de voorspellingen be waard worden, om in Juli 1905 te zien uitge maakt wie het gelukkigst heeft geraden! Amerikaaasche ongelukk en. De groote waterkouder bij Winston, in Noord-Carolina, is bezweken. Verscheidene mijlen lands zijn over stroomd, 23 menschen zijn omgekomen. In Mount Vernon, bij New-York, is dynamiet ontploft »dat op het spoor gelegd was." In een geheele wijk werden de ruiten vernield. Verscheidene menschen zijn gedood en 50 gewond. In de mijn Auchienloss, bij Wilkesbarre, in Pennsyl- vanië, zijn 18 mijnwerkers met den ophaalbak in de diepte geploft en allen omgekomen. Moord. Te Cureghem (België) heeft een 31- jarige colporteur zijn vrouw, met een slagersmes doodgestoken. De vrouw kreeg twee steken in den buik en twee in den rug. In December van het vorige jaar waren ze getrouwd. Ernstig ongeluk. Gisternacht heeft er een aanvaring plaats gehad, bij Herbillon, tusschen het stoomschip Gironde en de Schiaffino, beide uit Algiers. Eerstgenoemde boet is' gezonken en honderd reizigers, meest Kabylen, zijn omgeko men. handelde hem als een broeder, en gevoelde zulk een broederlijke liefde voor den ongeluk- kigen zoon zijner pleegouders, dat hij ook Ka rets toegenegenheid geheel en al won. Men ver eert iemand het meest door te trachten hem na te volgenen zijn karakter onderging daar om een algeheele verandering, die gegrond was op achting en liefde voor Guij. En daar de wijze, waarop Guij met Karet omging, met die van een beschermend weldoener, maar van een op recht vriend en liefhebbend broeder was, werd Karei daartegenover zijn warmste vriend, zijn dankbaarste beschermeling en zijn trouwste die naar. Wanneer hun gesprek over Hochstein liep en over het grijze echtpaar, dat den rand des grafs naderde, zonder nog met hun eenigen zoon verzoend te zijn, werd Karei door een bitter zelf verwijt gekweld, en herhaalde hij onder de sterk ste uildrukkingen van een oprecht berouw, zijn voornemen om voortaan niet meer te zondigen en Guij altijd onderdanig te dienen. Guij maakte doorgaans een eind aan deze betuigingen van overspannen leedwezen, met te zeggen „Karei doe uw best een ander mensch te wordenvoor Godmaar doe geen be loften aan mij, die een zondaar ben als gij." Bovendien voorzag Guij hem ruimschoots van goede boeken, en ging hem zedelijk en gods dienstig, door een goed voorbeeld, voor, ge lijk het de plicht is van ieder goed kathu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 5