Engeland en Rusland. Binnenland. de oproeping bevolen van de reserve-officieren en de militaire dokters van de reserve in de militaire districten Petersburg, Wilna, Warschau, Kiëf, Odessa, Moskou, Kazan, den Kaukasus en het Dongebied. Na zes maanden werkens hebben de Japan- sche ingenieurs hun pogingen om den Russischen kruiser Warjag te Tsjemoelpo te lichten, moeten opgeven. Zij willen het nu echter nog eens op een andere manier beproeven. Nadat de Russische en Engelsche regeering het in beginsel reeds eens geworden waren over de wijze waarop het Doggersbank-incident zou worden geschikt, zijn thans, gelijk gister-nacht gemeld werd, ook de taak en de bevoegdheden der commissie vastgesteldde Russische regee ring heeft het ontwerp dienaangaande van de Engelsche regeering aangenomen en ook toege geven aan Engeland's wensch, dat de commis sie zitting zou houden te Parijs. Wij laten den tekst van deze overeenkomst hier nog volgen 1. De commissie zal bestaan uit vijf leden: een Engelsch, Russisch, Amerikaansch en Fransch officier en nog een commissaris, door deze vier aan te wijzen. Kan men 'tover de keus van den vijfden commissaris niet eens worden, dan zal de souverein van een later aan te wijzen staat hem benoemen. 2. De commissie zal verslag uitbrengen over alle omstandigheden, met het incident verband houdende, en de verantwoordelijkheid voor het gebeurde vaststellen, 3. De commissie zal bevoegd zijn, alle kwestiën van procedure uit te maken. 4. De beide partijen verbinden zich, aan de commissie alle noodige inlichtingen, gemakken enz. te verschaffen. 5. De commissie zal zoo spoedig mogelijk na de onderteekening dezer overeenkomst te Parijs bijeenkomen. 6. Het verslag van de commissie zal ambtelijk medegedeeld worden aan de onderscheiden regee ringen. Bijzondere bepalingen worden nog vastgesteld ter zake van assessoren en agenten, van de uit gaven, de beslissingen bij meerderheid van stem men, enz. Men verwacht dat de commissie bin nen Oen paar weken haar eerste vergadering zal houden. Kapitein Klado, een derofficieren van de Russische Oostzeevloot die te Vigo ontscheept en dadelijk naar Petersburg doorgereisd zijn, is Zaterdag door den Tsaar in gehoor ontvangen. Naar 'theet, zou admiraal Rodzjestwenski in zijn rapport nadrukkelijk spreken van vier tor pedobooten, die bij de Hullsche visschersvloot gezien zouden zijn. Het rapport van den admi raal bevat bovendien zoo verzekert men te Petersburg even gewichtig als geheimzinnig tal van punten dienaangaande, welke nog niet openbaar gemaakt zijn. Een hooggeplaatst Russisch ambtenaar heeft den Petersburgschen correspondent van de Daily Telegraph verzocht, bekend te maken dat de Rus sische regeering haar lezing van het voorval op de Noordzee volhoudt, en in staat is, voor de commissie van onderzoek te bewijzen, dat de Japanners op bedriegelijke wijze twee torpedo booten van een neutrale mogendheid wisten te verkrijgen, om daarmee verraderlijk de Russische Oostzeevloot aan te vallen., Deze vloot heeft toen uit zelfverdediging geschoten op de Engel sche visschersvloot; de Japanners die daar wa ren, hebben allen zelfmoord gepleegd. Mocht de commissie van onderzoek beslissen dat de Rus sische regeering er niet in geslaagd is, van het bovenstaande het bewijs te leveren, dan moet Rusland natuurlijk de gevolgen dragen. Mid delerwijl behoorden de Engelsche bladen op te houden met hun geschimp op de Russische marine. Toen de correspondent vroej;, waarom de, be lofte van den Russischen gezant te Londen aan Balfour, dat Russische oorlogsschepen te Vigo zouden achterblijven, niet gehouden is, ant woordde de ambtenaar dat Benkendorf niet be voegd was, zulk een belofte te doen; de gezant had ze ook slechts afgelegd om een oorlog te voorkomen. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt mede: Vorst Georges van Schaumburg-Lippe en graaf Leopold van Lippe-Detmold zijn overeenge komen, door bemiddelenden invloed van den rijkskanselier, om de beslissing over hunne aan spraken over te laten aan de uitspraak van een scheidsgerecht, en beiden hebben tot den Bonds raad, in afwijking hunner vroegere voorstellen, het verzoek gericht, dat de Bondsraad met een scheidsrechterlijke beslissing der zaak door het rijksgerecht genoegen moge nementevens in naam der verbonden regeeringen gevraagd, dat de rechtstoestand, welke uit de beslissing van den scheidsrechter zal voortvloeien, vooraf moge erkend worden. De beslissing van het scheidsgerecht zal onaantastbaar en voor beide partijen voor altijd bindend zijn. De rijkskanselier zal, voorzoover de Bondsraad er in toestemt, onverwijld het rijksge recht met de scheidsrechterlijke behandeling dei- aangelegenheid belasten. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer deelde gister de voor zitter mede, dat hij van den zegelbewaarder (mi nister van Justitie) een aanvrage heeft ontvan gen, om hem te machtigen tot het instellen van een vervolging tegen Syvcton, die minister André de vorige week een oorveeg had gegeven. De aanvrage is naar het bureau verzonden. De burgemeester van Lorient, door Guyot de Villcneuve genoemd als een dergenen die inlichtingen over officieren gaven, heeft zich dit zoo aangetrokken, dat hij plotseling is over leden. Gister hervatte de Fransche Kamer de be raadslaging over de interpellatie betreffende de FranschEngelsche overeenkomst. De H. Stoel heeft aan verschillende Fran sche Bisschoppen buitengewone volmachten ver leend om dispensatie te verlecnen in zake hunne religieuse beloften aan de Congreganisten die door de verbannings-decreten getroffen worden. In het bijzonder is de kardinaal-aartsbisschop van Parijs met deze volmachten bekleed, zoodat het Fransche Episcopaat in dergelijke gevallen, die thans veelvuldig voorkomen, niet telkens om advies bij de H. Congregatie van de bisschoppen en regulieren behoeft aan te kloppen. Naar men zegt, is het 's Pausen verlangen, dat van deze dispensatiën zoo ruim mogelijk worde gebruik gemaakt door die religieusen, die in de onmoge lijkheid verkeeren om naar den vreemde uit te wijken. Naar uit Rome wordt gemeld, kent men aan de benoeming van mgr. Lorenzelli, laatste lijk nuntius te Parijs, tot aartsbisschop van Lucca (Toscane) een meer dan gewone beteekenis toe, vooral ook omdat de nuntius te Parijs gewoon lijk niet anders dan tot het kardinalaat bevorderd wordt. De krijgsraad heeft al de schuldigden in het proces tegen Dautriche c. s. met algemeene stemmen vrijgesproken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Gaandeweg schijnt het wat kalmer te worden te Innsbruck. Aan de betoogingen nemen nog slechts opgeschoten jongens deel. Een grootsche demonstratie was echter de uitvaart van den gedooden Duitscher Pezzey. Verscheidene duizen den menschen geleidden hem grafwaarts. Daarna trok de menigte door de straten, onder het zin gen van de Wacht am Rhein en andere nationale liederen. Aartshertog Eugenius heeft eergisteren te Inns bruck den burgemeester ontvangen, die hem ver zekerde dat de herrie voor den Hofburg niet tegen den aartshertog gericht was geweest. De aartshertog antwoordde dat hij daar van den be ginne af aan overtuigd van geweest was en dit ook hierdoor getoond had, dat hij zich vrij onder de hem zoo lang bekende bevolking van Inns bruck bewoog. Men moet er bij weten dat de populariteit van den aartshertog in de laatste dagen is geklommen, doordat bekend is gewor den dat hij, als bevelhebber van de troepen, deze niet had willen laten uitrukken; pas toen de gouverneur het hem gelastte, kon hij niet anders handelen. Dat het gebeurde te Innsbruck den strijd der nationaliteiten fel heeft doen ontvlammen, blijkt uit de berichten uit alle deelen van de monar chie over Duitsch- en Italiaanschgezinde uitingen. Met de Duitschers te Innsbruck hebben zich so lidair verklaard de Landdag van Salzburg en Karinthië, twee vergaderingen van toehoorders aan de hoogeschool en polytechnici te Graz, de gemeenteraden van Bozen, Verron, Kufstein, Te- plitz en Linz; met de Italianen daarentegen de gemeenteraden van Triëst, Pola, Rovigno én Isola. Te Pola moest de Italiaansche voorstelling van Alt-Heidelberg onder een helsch kabaal afgebro ken worden, waarna de menigte een ommegang door de straten deed. Hetzelfde gebeurde te Zara met de opera Germania. Men schreeuwde er Weg met de Duitsche barbarenDe gemeente raad van Zara heeft verklaard dat de oprich ting van een Italiaansche hoogeschool te Triëst thans een noodzakelijkheid is gebleken. Te Weenen zijn gisteren Erler, de afgevaar digde en onderburgemeester van Innsbruck en Derschatta, de leider van de volkspartij, bij den minister-president geweest, om met dezen en den minister van Onderwijs over de gebeurtenissen van de laatste dagen raad te plegen. Erler ver langde, tot bedaring van de bevolking, de afschaf fing van de Italiaansche faculteit en terugroeping van den stadhouder. Körber antwoordde dat de regeering daar niet in kon treden. De Italiaansche studenten, die de revolverschoten hadden gelost, zouden voor die strafbare daad voor de rechtbank komen en met de volle gestrengheid der wet gestraft wor den. Wat de Italiaansche colleges betrof, was de regeering van meening, dat die thans op be vredigende wijze geregeld waren, en daarom kon zij op hare jongste beschikkingen niet terugkomen. De regeering zou er zich toe bepalen, kalmte en orde te Innsbruck te herstellen. Te Innsbruck zijn drie compagnieën keizer lijke jagers en een compagnie infanterie tot ver sterking van de bezetting aangekomen. ITALIë. De katholieken hebben zich bij de verkiezingen voor de Kamer over het algemeen toch onthouden. Uitzondering vormden alleen Bergamo en het vierde district van Milaan, waar zij bij eerste stemming een groote meerderheid verwierven, en een Napolitaansch district waar een katholiek misschien in herstemming komt. Over het algemeen zal het aanzien van de nieuwe Kamer niet veel van dat van de oude verschillen. ZWEDEN. Reuter seinde gister uit Stockholm, dat de minister van Buitenl. Zaken, Lagerheim, zijn ontslag heeft aangevraagd. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne dat de Australische bondsregeering een krachtige nota aan de regeering te Londen gericht heeft over de partijdige en ruwe wijze waarop Duitsch- land optreedt tegen de Engelsche scheepvaart in Polynesië, om aldus de Duitsche scheepvaart te bevoordeelen. Officieele berichten. De gewone audiëntie van de ministers van Koloniën en Financiën, zullen deze week niet plaats hebben. Het Kon. Echtpaar. Men meldt uit Schwerin Tilly Koenen heeft eergisteren-avond op verzoek van Koningin Wilhelmina voor het hof op Dobbin een liederenavond gegeven. Dr. Kuyper te Brussel. De Brusselsche correspondent van de jV. RCt. schrijft Het schijnt dat dr. Kuyper opnieuw onze hoofd stad met zijne tegenwoordigheid vereert. Volgens door mij genomen inlichtingen, was de premier afgestapt in het hotel Métropole, waar verschei dene journalisten vruchteloos pogingen hebben aangewend hem te interviewen. Zijn deur was hermetisch voor ieder gesloten. Dr. Kuyper was vergezeld van zijne dochter. Sommigen hebben gemeld dat de heer Kuyper in België was ge komen om onze schoolorganisatie te bestudeeren, voornamelijk uit het oogpunt van het godsdienst onderwijs op de scholen. Maar dit is telkens in de bladen gemeld, wanneer dr. Kuyper tedirus- sel kwam, sedert hij deel uitmaakt der Nederland- sche regeering. Wat er ook van zij, zeer stellig kan ik ver zekeren dat de heer Kuyper geen enkelen stap aangewend heeft bij de eene of andere autoriteit, die hem zou kunnen helpen in de studie van ons schoolstelsel. Anderzijds heeft men gezegd dat de heer Kuyper te Brussel was gekomen tot herstel zij ner gezondheid. Het is mij onbekend of de ge zondheid van den premier zorg noodig heeft, doch het zij mij vergund te zeggen dat het een vreemd idéé zou wezen Brussel, in dit herfst seizoen te kiezen tot het doen van een gezond heidskuur. Ik heb nooit hooren zeggen dat hot klimaat van Brussel belangrijk verschilt met dat van den Haag. Herhalingsoefeningen in 1905. De minister van Oorlog heeft het voornemen, de volgende lichtingen miliciens in 1905 onder de wapenen te roepen Infanterie lichting 1900 28, 1902 19 dagen. Cavalerie lichting 1902 35 dagen. Veld-artillerie lichting 1901 21, 1902 28 dagen. Rijd. artillerie lichting 1902 28 dagen. Pontonniers lichting 1898 21, 1900 28, 1902 19 dagen. Vesting-artillerie lichting 1898 25, 1900 28, 1902 19 dagen. Pantserfort artillerie lichting 1898 25, 1900 28, 1902 19 dagen. Torpedisten lichting 1899 35, 1901 28, 1903 35 dagen. Genietroepen lichting 1900 28, 1902 19 dagen. Pro Ecclesia et Pontiflce. Mevr. de wed. S. M. van Wijck, geb. Conijn, te 's-Hage is door Z. H. Paus Pius X vereerd met het kruis eerste klasPro Ecclesia et Pontifice. Tegenspraak. In verband met de mededeeling van den Peters burgschen correspondent van de Echo de Paris, dat de Russische regeering aan de internationale commissie van onderzoek een bewijs wil over leggen, dat de Japansche diplomatieke vertegen woordiger in Den Haag het complot tegen de Oostzee-vloot smeedde enz., is men door de Ja pansche legatie te Den Haag gemachtigd mede te deelen, dat de beweringen betreffende het Ja pansche complot en den Japanschen diplomatie- ken vertegenwoordiger geheel ongegrond zijn. Gehandhaafd. Op 14 October werd voor de gemeente Rijns burg bij de loting voor de militie een nummer getrokken voor W. in 'tVeld, ofschoon dit had moeten geschieden voor de gemeente Oegstgeest, omdat zijn moeder daar woont (zijn vader was overleden). Tegen de lotingen voor Rijnsburg en Oegstgeest werden daarom bezwaren bij Gedep. Staten ingebracht. Er is gebleken, dat W. in 'tVeld foutief in het bevolkingsregister van Rijnsburg stond inge schreven en dientengevolge op het inschrijvings register voor de loting voor die gemeente kwam. Daar echter dat inschrijvingsregister op de voor geschreven wijze openbaar is gemaakt en daar tegen geen bezwaren zijn ingebracht, rapporteerde gister in de zitting van Gedeputeerden de heer Krap, dat beide lotingen dus op regelmatige wijze hebben plaats gehad en moeten gehandhaafd worden. De Eerste Kamerverkiezing te Overijsel. Men meldt uit Zwolle: Met het oog op de aangekondigde vergadering der vrijzinnige fractie uit de Staten op Woensdag a.s. en de door die club toegezegde mededeelin- gen, is de gister-avond samengeroepen vergade ring der vrijzinnige kiesvereeniging niet doorge gaan. Een nieuwe bijeenkomst zal spoedig worden uitgeschreven. Nader wordt gemeld Tegen a.s. Donderdag-avond is te Steenwijk, in verband met de bekende kwestie, een gecombi neerde ledenvergadering uitgeschreven van de liberale kiesvereeniging en de vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging. Het Vredespaleis. Een wetsntowerp tot bekrachtiging van den koop van het terrien aan den Benoordenhoutschen- weg te 's-Gravenhage tot stichting van het Vre despaleis heeft met spoed de Departementen ver laten, om, na ingewonnen advies van den Raad van State, weldra bij de Staten-Generaal te wor den ingediend. De moord in Den Haag. Ondanks hare onvermoeide en onafgebroken na speuringen is de politie er nog niet in geslaagd eenige klaarheid te brengen omtrent den moord in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd op den tapper v. E., op de Groote Markt, te 's- Gravenhage. Alleen omtrent het tijdstip waarop de misdaad heeft plaats gehad, is iets met zekerheid bekend, door de verklaringen dat de verslagene nog ten 1 uur 's nachts voor de deur zijner woning stond en hij circa 20 minuten later door zijn bediende stervende werd gevonden nabij de toonbank. Het lijk van den vermoorde is ter gerechtelijke schouwing naar het Gemeente-ziekenhuis overge bracht, Dat de politie omtrent den dader nog geheel in het duister rondtast, blijkt wel 't best uit de omstandigheid, dat zij door middel van de dag bladen personen oproept, die wellicht eenige inlichting kunnen verschaffen. De Lyceum-Club. In het begin van dit jaar is te Londen een club opgericht door en voor vrouwen, tot het lidmaatschap waarvan alleen worden toegelaten, vrouwen, die oorspronkelijk werk geleverd heb ben op 't gebied van literatuur, journalistiek, mu ziek of eenig anderen tak van kunst of weten schappen die universitaire graden bezitten, of die vrouwen of dochters zijn van mannen, uit muntend in eenigen tak van kunst of weten schappen. Het hoofddoel van de Lyceum Club is elkan der zooveel mogelijk te steunen en te helpen in den struggle for life en het leven zooveel mogelijk te veraangenamen. In verschillende steden van Europa zijn afdee- lingen van de Lyceum Club opgericht en dezer dagen komt de secretaresse van het hoofdbe stuur miss Constance Smidley te Amsterdam om te trachten de Hollandsche vrouwen van intel lect te verecnigen en ook te Amsterdam een af- deeling van de Lyceum Club te stichten. De relletjes te Apeldoorn. Te Apeldoorn is de rust hersteld. De oploopjes die een paar avonden de openbare orde verstoor den, hebben zich niet herhaald. De nieuwe Drankwet in werking In het Friesche dorp Jelsum zou een stuk grond verkocht worden. De kastelein hield zich stipt aan de bepalingen der Drankwet; twee uur voor het uur der aangekondigde verkooping tapte hij geen sterken drank meer. Op het bepaalde uur Ver scheen de notaris, maar geen enkele gegadigde. De verkooping ging over, maar toch mocht de her bergier twee uur na het aangekondigde uur der verkooping geen sterken drank tappen en hij deed dit dan ook niet. Alzoo vier uur gedwongen sta king van het bedrijf. Duitsch oorlogsschip. Te Vlissingen is binnengekomen het Duitsche oorlogsschip Ziethen, dat in de binnenhaven aldaar ligplaats heeft genomen. Het schip blijft te Vlissingen tot Woensdag, dan gaat het naar IJmuiden. Ongelukken. Het lijk, Vrijdag-namiddag te Assen gevonden, is gebleken te zijn dat van den 25-jarigen kan toorbediende G. L. J. H., uit Rotterdam. Een ernstig ongeval had vóór eenige dagen te Hulshorst, onder Harderwijk, plaats. De bejaarde J. Zeeboer zou een paard op stal zetten, toen het dier den boom wegsloeg, die het van een ander paard scheidde. De man zou den boom recht leggen het dier trapte weer achter uit en nu kreeg Zeeboer den paal tegen het onderlijf, met het noodlottig gevolg dat de onge lukkige Zondag na hevige pijnen overleed. Te Wijlré (L.) geraakten de kleeren van het driejarig kind van den landbouwer K., dat alleen onbewaakt in huis werd gelaten, in brandhet kind werd zoodanig verwond, dat de dood spoedig volgde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2