Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Zondag 13 November 1904 No. 8052. TWEEDE BLAD. Loonkiezer s. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en por week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTBAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven DJi/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver teer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten -aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Tot de belangrijkste deelen der kiozersstatistiek behoort die van de loonkiezers, wier getal gelijk wij reeds herhaaldelijk hebben opge merkt uiterst gering is. Niet omdat er zoo weinigen in de termen vallen, maar omdat de meeste rechthebbenden nalaten zich aan te melden. De wijzigingswet van 1900 heeft ook bij deze kiezerssoort een vrij belangrijke verruiming der grenzen ingevoerd. Volgens de oude lezing kwam enkel in aanmerking degeen die op 31 Januari sedert het begin van het vorig jaar dus ge durende 13 maanden bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking is geweest en als zoodanig over dat jaar een bij de wet bepaald inkomen heeft genoten, afwisselende van f 275 tot f 550. Inwonende zoons worden met hen gelijk gesteld, met. aanrekening van een eveneens bepaald be drag wegens kost en inwoning. Bij de wijziging van 1900 is de bevoegdheid uitgestrekt tot degenen die het inkomen genoten hebben uit dienstbe trekking achtereenvolgens bij twee personen of ondernemingen enz. Bovendien werd bepaald dat het inkomen der vrouw geheel geteld wordt bij dat van den man, en dat der inwonende minder jarige kinderen voor de helft. Wie eenmaal ingeschreven is, ontvangt in het volgend jaar van den burgemeester een aangifte biljet aan huis gezonden, zoodat het hem gemakke lijk wordt gemaakt weder op de lijst te worden gebracht. Als gevolg van al deze bepalingen had men een belangrijken toeloop mogen verwachten, maar daarop valt geenszins te roemen. Ofschoon 1904 een belangrijk verkiezingsjaar was (de helft der Prov. Staten moest immers aftreden en aldus stond de samenstelling der Eerste Kamer op het spel) bedraagt het geheele aantal der „loonkie zers" slechts 28,511, na in het eerste jaar der nieuwe kieswet (1897), dus onder de meer be perkte regeling 41,555 te hebben bedragen. Onder het totaal zijn bovendien begrepen 229, die we gens het genot van een pensioen of lijfrente van het vereischte bedrag op de lijst worden gebracht en daaronder 118 „ambtshalve" omdat zij het vorig jaar reeds als zoodanig waren opgenomen. De geringe moeite van aanmelding is blijk baar voor een overgroot aantal werklieden in vele gemeenten nog te zwaar. Toch is het niet overal zoo, Er zijn heel wat gemeenten waar geen enkele zich heeft opgegeven; zoo zelfs in de meeste gemeenten van Brabant en Limburg; andere daarentegen waar een vrij belangrijk aan tal, tot 11 pCt. der mannelijke bevolking toe, gis loonkiezers te boek staan. In geheel Brabant behoort nog geen 1/4 pCt. daartoe; in Drenthe stijgt het pog niet tot 1/3 pCt.in Limburg, Noord-Holland en Zeeland be- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 36) „Maar, mijnheer," zeide Plush, die bang voor zijn jaargeld begon te worden, en over woog, hoeveel de portefeuille onder het kus sen wel zou bevatten, „dit is dan wel zeer plotseling opgekomen." „Jaik ben pas terug van Parijs... en alles goed... heb het lang met de borst te kwaad gehad... slecht weer op reis en mij niet genoeg ontzien. Ga nu naar beneden, doch ver laat het huis niet." Jack haastte zich te gehoorzamen, toen hij op den drempel, waar hij bijna tegen de juf frouw opgeloopen was, teruggeroepen werd. „Jack!" „Mijnheer!" Plush ging naar het ledikant terug, en stond in afwachting, terwijl hij aandachtig keek naar de vergeefsche pogingen, die de stervende man aanwendde, om de bruine korst op zijne lip pen met zijne brandende tong weg te nemen. „Jack," zeide hij eindelijk, hoe zou het met, den knaap zijn, dien gij vele jaren geleden bij de Bunsteins gebracht hebt? reikt het nog niet 1 pCt,. Daarboven stijgt het nog ten hoogste met 0.6 pCt. in de overige pro vinciën, Overijsel uitgezonderd dat het tot ruim 21/2 pCt. brengt. De reden dier groote verschillen is uitteraard bij de uiteenloopende cijfers der gemeenten te zoeken. Hoe wijd dit verschil gaapt blijkt uit de uiterste cijfers: 11 pCt. der mannelijke bevolking in de Geldersche gemeente Beuningen (142 loon kiezers op 1281 mannen) en in do Noord-Hollanil- sche gemeente Abbekerk (40 loonkiezers op 359 mannen) als het hoogste en.... 0.03 pCt. als het laagste, te Breda, waar op een bevolking van 12.722 mannen slechts 4 (zegge vier) arbeiders zich de moeite getroostten van de aangifte. Daar gelaten de honderden gemeenten waar geen enkel zich aanmeldde. De groote gemeenten, met haar ontzaglijk ge tal wanbetalers, maken ook hier een zeer treurige figuur. Dit blijkt uit het volgende lijstje dat wij in de volgorde van de talrijkheid der bevol king uit de officieel® kiezersstatistiek hebben afgeleid. Gemeente Mann. Loon- perc. bev. kiezers Amsterdam 260.590 341 0.13 Rotterdam 172.244 1155 0.67 's-Gravenhage 104.153 500 0.49 Utrecht 52.965 222 0.42 Groningen 33.567 135 0.40 Haarlem 32.589 11 0.04 Arnhem 28.208 50 0.18 Leiden 26.322 168 0.64 Nijmegen 22.723 11 0.05 Tilburg 21.167 265 120 Dordrecht 20.456 52 0.25 Leeuwarden 16.074 213 1.32 Delft 15.886 85 0.54 Zwolle 15.691 87 0.56 's Bosch 15.460 30 0.20 Deventer 13.450 87 0.64 Den Helder 13.311 32 0.24 Zaandam 11.411 122 1.07 Amersfoort 10.643 66 0.61 Over de geheele lijn dus uiterst lage cijfers, met Haarlem, Nijmegen en Amsterdam op de onderste trap, met nog niet of nauwelijks één, die op elk duizendtal der mannelijke bevolking zich de moeite van aangifte heeft getroost. Er zijn daarnaast echter heuglijker verhoudin gen, met name in eenige fabrieksplaatsen, waar een vrij groot aantal werklieden zich heeft aan gemeld, en ook in verschillende landelijke ge meenten, met name in Noord-Holland, Utrecht en Overijsel. Wij diepen uit de kiezersstatistiek hieromtrent de volgende voorbeelden op 11 pCt. der mannelijke bevolking zijn als» loon kiezers ingeschreven in de gemeenten Beunin gen (Geld.) en Abbekerk )N.-II.) 910 pCt. in Krimpen a. d. IJsel, in Hou ten en in Ruwiel. 89 pCt. in Eist, in 'tBildt. (Utr.) en in Bin- gelrade (Limburg.) 78 pCt. in Gent, Alkemade, Lange Ruige „Ik weet er niets van", antwoordde Jack, en wel met ongeveinsde verbazing, want ge durende verscheidene jaren was hem zijn salaris uitbetaald geworden, „opdat hij zwijgen zou." Met eene beweging van ongeduld herhaalde hij, dat hij kon heengaan; en Plush begaf zich instinctmatig naar beneden. Nadat de zon was ondergegaanom voor Leech nooit weer op te gaanloste Jack de waakzame juffrouw af, en nam als een nacht waker 'in een armstoel naast het ledikant plaats. De .'goede vrouw zette een scherm naast de lamp, en alvorens heen te gaan, zeide zij Plush wat hij te doen had, en dat hij haar moest roepen als hij bemerkte dat het erger werd. Jack werd vreeselijk zenuwachtig, terwijl hij daar het eene uur na het andere in de be nauwende, doodsche stilte zat, die slechts door het eentonig getik der albaster pendule werd af gebroken. Toen begon de zieke onrustig te worden en onsamenhangende woorden te uiten, tot doodelijken schrik van den waker, die on willekeurig genoeg hoorde, dat zijn eigen ge weten wakker schudde, en hem aan do ontzet tende misdaad deed denken, welke hij op aan sporing van den ijlenden zondaar, die nu ziel togende naast hem op het bed lag, bedreven had. Hij hield zijn blik onafgebroken op de klok gevestigd. Voor het oogenblik hield het ijlen echter op, en hij keek onwillekeurig naar het ledikant, om te zien of de lijder sliep. Toen zag hij een aangezicht, dat hem deed Weide, Heemskerk, Oudenrijn, Zegveld, Stad-Del- den en Weerselo. 67 pCt. in Haastrecht, Loosduinen, Ridder kerk, Veur, Obdam, Uitgeest, Veenhuizen, Wer- vershoof, Noordga.uwe, Hoenkoop, Enschedé, Haaksbergen, Hengelo, Lonneker, Tubergen. Verder vinden wij een 25-tal gemeenten, waar het getal loonkiezers tusschen 5 en 6 pCt. en een dertigtal waar het van 45 pCt. bedraagt. Tot de laatste behoort Maastricht met. 685 loon kiezers uit 16414 mannen, dus ruim 4 pCt. Er bestaat groote waarschijnlijkheid, dat in na genoeg alle gemeenten des lands onder de ar beidersbevolking, in verhouding een zeer aanzien lijk getal loonkiezers kon zijn. In de groote en in de fabrieksgemeenten nog meer dan in de andere,, omdat er minder be lastingkiezers te verwachten zijn. Een verhouding van 8 pCt. der mannelijke bevolking is daarvoor vermoedelijk niet te hoog geschat, zoodat in plaats van de 28.500 die nu als loonkiezers zijn inge schreven, er ten minste 200.000 op de lijsten konden voorkomen, en het. geheele aantal kie zers dus tot ongeveer 850.000 zou stijgen. Dat er in een zoo groot aantal gemeenten met name in do volkrijkste steden, zoo weinigen zich aanmelden, pleit zeker niet voor opgewekte staatkundi ge ontwi kkeling üe vrouw in Amerika. De plaats der vrouw in het maatschappelijk leven is in Amerika een geheel andere dan in Europa. Dienstboden, vooral Zweedsche en Duit- sche, zijn er zeer gezocht. Het loon bedraagt gemiddeld 15 a 18 dollar maandelijks. Keukenmeiden verdienen van 20 tot 25 dollar per maand en de eenvoudigste landelij ke sclioone acclimatiseert zich in korten tijd en wandelt Zondags in een zijden japon en met een beveerden hoed. In deftige gezinnen, waar meer dienstboden gehouden worden, dragen ze een soort uniform zwarte kleeren, witte boorden en manchetten met kanten mutsjes. De dienst is er veel gemakkelijker dan bij ons. Meneer laat z'n laarzen op straat poetsen. Die van mevrouw behoeven alleen ingewreven te worden. Gekookt wordt meestal op gasstellen en met alle levensmiddelen en koopwaar komt men aan huis. Naar de deur loopen is ook al niet noodig, want de portier, die een lift te zijner beschikking heeft, zorgt dat alles bij de verschillende gezinnen terecht komt. Fooien worden niet gegeven, doch niettemin kan een flink meisje, dat niet te veel geld voor haar kleeding geeft, best een paar honderd dollar besparen. Zij kan, als zij wil, elk oogenblik den dienst verlaten, terwijl ook mevrouw haar elk oogenblik kan ontslaan en slechts verplicht is haar tot dien dag het loon uit te betalen. Kinderjuffrouwen en bonnes zelfs als zij zeer beschaafd en ontwikkeld zijn, nemen dezelfde sidderengewetensangst en wanhoop stonden er duidelijk op te lezen. Instinctmatig begon Jack eenige gebeden te prevelen, wat hem, die in zoovele jaren niet gebeden had, eerst zeer moeilijk viel; sinds lang vergeten woorden, waren het die door het gezicht van den dood in zijn geheugen wer den teruggeroepen, en door hem werden uit gesproken met eene stem, die den spreker zei ven kil en vreemd in de ooren klonk. Het waren woorden, die tot berouw en herstelling opwek ten; maar zij hingen in de lucht, omdat zij die hartelijkheid en oprechtheid misten, welke alleen gevonden werden bij hen, wier gedrag niet met hunne beginselen in strijd is; zij wa ren zwak en onbestemd, dewijl zijn inwendig gevoel hem toefluisterde, dat zij met. zichzelven in tegenspraak waren, en oprecht en huichel achtig moesten klinken. Toch was Jack in vol len ernst. „Om Gods wil mijnheer Leech," vervolgde hij, „denk toch niet, dat het telaat is 0111 be rouw te toonen." De stervende man schudde het hoofd. „Wil ik een geestelijke zenden?" fluis terde Jack. Opnieuw schudde de zieke het hoofd, doch thans meer beslist. En zoo verstreken er weder een paar uren, waarin Jack tevergeefs beproefde Leech's wan hoop te bestrijden, en te kampen had met zijn eigen geweten, dat hem verweet een slecht plaats in als de dienstboden, moeten in de keuken eten en als de kinderen naar bed zijn, ook daar zitten. De kinderjuffrouwen vinden bij de ouders niet de geringste medewerking en absoluut geen steun tegen de eigenzinnigheid der republikeintjes. De boekhoudster, klerk of stenografe daaren tegen heeft een aangenamen en goed betaalden werkkring, vooral wanneer zij Fransch of Spaansch kent. De werktijd duurt van acht tot zes uur met een uur pauze, om koffie te drinken. In groote bureaux wordt slechts van negen tot vijf uur gewerkt, terwijl Zondag en feestdagen gesloten is. Het salaris varieert tusschen 12 en 25 dollar per week, doch er wordt goed en nauwkeurig werk verlangd. In bijna alle groote steden zijn allerlei soort van avondscholen, en ieder meisje heeft daar gelegenheid zich te bekwamen in talen en alle mogelijke andere vakken. Ook de winkeljuffrouw heeft een prettigen, ofschoon niet zoo goed betaalden werkkring, behoeft niet voortdurend met de klanten te praten^ de voorgelegde koopwaar spreekt voor zich zelf. Het loon bedraagt van 6 tot 12 dollar per week De werktijd begint om 8 uur en eindigt om 6, op dat uur worden alle zaken gesloten-. Geduren de de warme maanden, Juni Juli en Augustus, sluiten alle groote winkels 's middags 0111 4 uur en Zaterdags om 12 uur. Een ieder krijgt 2 weken vacantie met behoud van salaris. Er zijn zelfs groote warenhuizen, die aan zee of in de bergen hun eigen villa hebben, waar de meisjes tegen geringe vergoeding de vacantie kunnen doorbrengen. Te beklagen zijn de scashgirls", Dit zijn meest heele jonge meisjes, die een paar dollar per week verdienen en die liet papier, waarop het bedrag dfjr koopsom geschreven is, naar de cassa moeten brengen. Haar vermoeide kindergezichtjes maken een treurigen indruk, doch van haar kleine verdiensten moet soms een geheel gezin leven. Natuurlijk is in veel bedrijven ook hier de markt overvoerd, doch over het algemeen heeft de arbeidende vrouw in Amerika een aangenamer leven en wordt zij beter betaald, dan haar colle ga in Europa. De nieuwe ondergrondse he spoor weg te New-York, ter lengte van 23 mijlen, heeft 7,000,000 gekost. Vier jaren is aan dit reuzenwerk gearbeid met een personeel van aclit- tot tienduizend man. Het verlies aan menschen- levens bij dit werk bedroeg 50, en het aantal min of meer ernstige ongevallen 200, welke ge tallen, den aard van het werk in aanmerking genomen, gering zijn. De maatschappij heeft de opbrengst van de plaatskaarten op den eersten dag, dat de spoorweg voor het publiek openge steld was, aan het stedelijk ziekenhuis geschon ken zij bedroeg 1500. katholiek te zijn. Hij had met een man te doen, in wiens ziel geen enkele snaar aanwezig was, waarop zijn woorden indruk maakten, en daarom pleitte hij tevergeefs. Omstreeks vier uur in den morgen begon hij wonderlijk te raaskallen, en wrong zich op zijne kussens heen en weder. „Berouw!" zeide hij met eene plotselinge krachtsverheffing, terwijl er een lijkkleur over zijne trekken kwam. Berouw! Daar is geen berouw, want hoe zou een oogenblik van leed wezen een geheel leven van misdaad kunnen uitwissen?" „Zal ik om den pastoor zenden?" vroeg Jack aarzelend. „Neen!Ik zal toch verdoemd worden! Den geheelen nacht is de man, wiens zoon ik zoo gruwelijk mishandeld heb, bier geweest om mij te bedreigen. Daar staat hij nog aan het voeteinde mij aan te grijnzen en naar de duivels in dien hoek te wijzen, die mij kwellen door hun helsch geschater. Ziet gij hen niet?daar daarlzij schreeuwen: „wij zullen u heden met blijdschap in de hel ontvangen!" Neen! daar is voor mij geen genade meer.... o Godl" Dan viel de zieltogende zondaar uitgeput ach terover, het bloed liep hem met een donker- rooden stroom uit den mond, zijn geheele lichaam bewoog zich krampachtig, zijn oogen broken» zijne benedenkaak zonk omlaag, en zijne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 5