Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Dinsdag 15 November 1904. No. 8053. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden I .35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRA AT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 10 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 1 "21/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver tee re 11 worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. -—''Postbus 110. 39. b i 1 - Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 October 1904 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging van de ver ordening op de tapperijen, loge menten, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlo tingen en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam. Artikel 1. Achter art. 18 der verordening op de tap perijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam, wordt ingevoegd, hetgeen volgt Van Collecten. Art. 185is. Het is verbonden, behoudens het bepaalde bij koninklijk besluit van 22 September 1823 (Stsbl. no. 41) en art. 13 der wet van 28 Juni 1854 (Stsbl. no. 100) aan de huizen der ingezetenen gelden in te zamelen of lijsten tot dat doel aan te bieden. Burgemeester en Wethouders kunnen hiertoe vergunning verleenen en daaraan voorwaarden verbinden. Hij die van een vergunning, verleend ingevolge het vorig lid, gebruik maakt is gehouden de daaraan verbonden voorwaarden op te volgen. Art. 2. In art. 24 der gezegde verordening wordt in plaats van »art. 10" gelezen »de art. 10 en 18bis. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, den 28sten October 1904. De Voorzitter VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 8/10 November 1904, B no. 1538 (2e afd.) G. S. no. 72in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris. V. SICKENGA. 14 November. In Mantsjoerije. Er is dezer dagen niet veel belangwekkend nieuws van het oorlogsterrein te vermelden. Een telegram van het Japansche hoofdkwartier bij het Mantsjoerijsche leger meldt: Om 12 uur 30 min. van den llden Nov. viel de vijand den linkervleugel van onze armee van uit Woechentai aan. De Russen werden terug gedreven. Een Russische strijdmacht van 200 man infanterie en 300 cavaleristen verscheen den 9den Nov. uit de richting van Tiaosaitoe; onze daar opgestelde troepen sloegen den aanval af; de vijand trok terug op Machoeantzoede Russen Engelscli Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 37) Na korten tijd werd Jack aan boord gebracht van The Invincible, die onder commando stond van den krijgshaftigen kapitein Boxer; en of schoon In den regel één vrijwilliger meer waard is dan twaalf gepreste lieden, was Jack meer waard dan eenig man aan boord, want niet tegenstaande hij zijne vrijheid verloren had, had hij zijne banknoten toch behouden. Jack Plush werd bekleed met de nederige betrekking van koksmaat; en ofschoon in doodelijken angst voor eene ontmoeting met den vijand, dien men bezig was op te zoeken, beschouwde hij den prachtigen scheepsbouw rondom en boven zich niet zonder welbehagen, en dacht hij, dat het toch waarlijk jammer zou zijn als de vreemde kogels dit alles zouden vernielen. Op zekeren morgen, even na het vroegschaf- ten, werd er door den kijk-uit in den mast be richt, dat er een zeil in het gezicht was, dat rechtstreeks naar The Invincible koers zette. Do afstand was nog te groot om iets met dui delijkheid te kunnen bemerken, maar kapitein Boxer was er de man niet naar om een ge- verloren 60 man, de Japanners 6. Het Telegraafbureau meldt uit MoekdenSinds gister-morgen vroeg heeft aan de rechterflank een hevige kanonnade plaats; maar niettemin wordt verondersteld dat moeilijk een opmarsch van de Japanners te venvachten is. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Lloyds seint uit Dakar (Senegal) dat vier slag schepen, vijf kruisers en 7 transportschepen van de Oostzee-vloot aldaar zijn gearriveerd en kolen laden. Verspreide berichten. De Tsaar is Zondag van zijn inspectie van de troepen, te St. Petersburg teruggekeerd. De New-Yorksche Tribune bevat een onder houd met Strauss, lid van het Haagsche scheids gerecht, die verklaarde te gelooven in een spoe dige en gunstige regeling van de Oost-Europce- sche en Oost-Aziatische vraagstukken. Tegelij kertijd zullen, zegt hij, Rusland en Engeland het eerstgenoemde regelen, waarbij Rusland den vrijen doortocht door den Bosporus zou verkrijgen te genover een definitieve regeling van de Afghaan se he grens en de erkenning van het Engelsche oppergezag in de Perzische golf. De regeling van het Oost-Aziatische vraagstuk zal gevestigd moeten zijn op de erkenning van Japan's oppergezag op Korea en de teruggave van Mantsjoerije aan China. 11) Naar aanleiding van het bovenstaande en van geruchten, volgens welke Roosevelt bemiddeling in den Russisch-Jap anschen oorlog zou hebben voorgesteld, heeft de berichtgever van de Daily Chronicle een bezoek gebracht op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington. Daar vernam hij dat Roosevelt inderdaad drie weken geleden de oorlogvoerenden in dien geest had gepolst. Rusland wees alle bemiddeling beslist van de hand, maar Japan verklaarde zich be reid tot onderhandelingen over den vrede, zoodra Port, Arthur genomen zou zijn. Roosevelt be sloot toen de zaak te laten rusten. De Washingtonsche Globe, het vermeende or gaan van Roosevelt, schrijft in denzelfden geest, maar voegt erbijRoosevelt heeft herhaaldelijk de oorlogvoerenden gepolst. Japan antwoordde in vredelievenden geest en erkende zelfs dat de Russen bijzondere staatsbelangen in Mantjoerije en Korea hadden te behartigen. Reuter seint uit Tokio: Het wetsontwerp op een oorlogbelasting, dat de regeering aan het parlement zal voorleggen, bevat verhooging van invoerrechten tot. een ge raamde opbrengst van 1,500,000 jen, verdeeld over een groot aantal artikelen. Alle voorgestelde verhoogingen zijn op zichzelf gering, behalve hij tabak, glaswerk, dranken en petroleum. Baron Sone, de minister van Financiën, zeide naar aanleiding van opmerkingen over de buiten landsche leening dat ook de regeering teleurge steld was, maar het uitstel der verovering van Port Arthur en het vertrek der Oostzee vloot had den de onderhandelingen bemoeilijkt, en de re- vecht te ontwijken, terwijl hij met zijn kijker in de hand het dek op en neer stapte, van tijd tot tijd naar het vreemde schip ziende, dat steeds naderbij kwam. Steeds naderbij kwam hét, met al zijne zeilen gezwollen door den stevigen wind, terwijl zijn boeg nu eens onderdook en dan weder over de golven gleed als 'een reusachtigen zeevogel. „Hij heeft ons in 'toog!" merkte kapi tein Boxer op; vervolgens beval hij op bedaarden toon, dat men de zeilen zou reven; en de Invincible verminderde eensklaps zijn vaart en dook bevallig op en neder alsof hij met den vreemdeling op de meest beleefde wijze kennis wilde maken, en hem eene warme ontvangst wilde bereiden. I oen het schip allengs grooter werd in hef oog en al nader en nader kwam, maakten de manschappen van den Invincible zich tot handelen gereed. Het dek werd geklaard en de matrozen ston den stilzwijgend bij hunne kanonnen. De arme Jack Plush gevoelde zich inderdaad zeer klein, en zoo hij lichamelijk tot dezelfde verhouding kunnen worden teruggebracht zou hij wel door het oog eener naald hebben kun nen kruipen. Het eenige wat hij nu kon doen, was zich in het diepste gedeelte van het schip verschuilen, teneinde kans te hebben weer heel huids boven water te komen. Het vreemde schip naderde nu snel, en reeds kon men zijne bemanning op het dek onder- geering genoodzaakt, minder voordeelige voor waarden aan te nemen dan bij de eerste leening. RUSLAND. Op het station van Tsjenstochonof is de kolo nel der politie van Nehrlich door een onbekend persoon aangevallen en zwaar gekwetst. Tegenover geruchten, die verbreid werden aan de New-Yorksche productenbeurs, volgens welke Rusland den uitvoer van tarwe zou heb ben verboden, kan worden verzekerd, dat de re geering niet van plan is een verbód tot uitvoer van tarwe uit le vaardigen. De te St. Petersburg geopende conferentie tot beraadslaging over de vraag betreffende den aan leg van een tweede spoor op den Siberischen spoorweg, heeft over die vraag in bevestigenden zin beslist. Een commissie van vertegenwoor digers van de departementen van oorlog, finan ciën enz. zal de plaatsen aanwijzen waar het tweede spoor noodig is. Voor de voorbereiding van het werk is op de begrooting voor 1905 een post van 10 millioen roebels uitgetrokken. De Keizer heeft de besluiten van de conferentie gisteren bekrachtigd. Zondag zijn te Warschau onlusten voor gevallen, zoodat de troepen ontboden moesten worden om de rust te herstellen. Naar verluidt, zijn 10 menschen, onder wie 2 agenten, gedood en 31 gewond. Zaterdag-nacht is een bom ontploft bij het gedenkteeken voor den dichter Poesjkin te Char- kof. De ontploffing was zeer hevig; het gedenk teeken werd beschadigd en de ruiten in de na burige huizen vernield. DUITSCHLAND. Graaf Ballestrem, de voorzitter van den Duit- schen Rijksdag, heeft de leden bijeengeroepen tegen 29 November. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. De Kamer verwierp Zaterdag met 435 tegen 60 stemmen de motieArchdeacon, wenschend uitstel der behandeling van de Fransch-Engelsche overeenkomst. De motieHubert, goedkeurend de verklarin gen van Delcassé, betreffende de Fransch-Engel sche regeling, werd aangenomen met 436 tegen 94 stemmen. De motieCochin, vragende nadere onderhan delingen betreffende Newfoundland, door Del cassé afgewezen, is verworpen met 266 tegen 251 stemmen. In de Kamer komt minister Delcassé terug op de motieCochin en verklaart haar te zul len aanvaarden, omdat zij actie neemt van zijn vroeger gedane verklaring, dat de goedkeuring van de overeenkomst niet de mogelijkheid van nieuwe regelingen uitsluit. De motie wordt daarna aangenomen met 457 tegen 5 stemmen. De overeenkomst lusschen Newfoundland en scheiden. Toen kwam een rookwolk gevolgd door een geluid als van een gesmoorden donder, terwijl er een kogel door het want van den Invincible vloog en de vreemdeling de Fran sche vlag, waarop de keizerlijke adelaar bene vens het woord Victorie te zien was, in den grooten mast heesch. De zich verklaard hebbende vijand, die eerst zijn afstand gemeten had, gaf, op zijne meer derheid der manschappen en geschut vertrou wende den Invincible opeens de volle laag. „Bom! hom! bom!" klonk het door de lucht, terwijl de beide schepen elkander zooveel mogelijk naderden. - „Geeft hein de volle laag terug, jongens riep kapitein Boxer, die nu in zijn element was; „brandt er ferm op los, kinderen! Ente raars houdt u gereedhet zal spoedig uwe beurt zijn." Het gekerm der gekwetsten klonk hoven het krijgsrumoer uit, maar het gevecht bleef ge stadig aanhouden, en het werd een vreeselijk bloedbad. Men vocht destijds niet achter drie dubbele stalen pantserplaten, maar open en bloot. Nadat het kanongebulder nog eenigon tijd had aangehouden, naderden de schepen elkander zoo dicht mogelijk, en de bemanning hield de enter bijlen gereed. De Franschman staakte het vuren en reik halsde naar het gevecht man ttgen man, dat meer in de natuur der volken van het Cel- Af rika wordt goedgekeurd met 443 tegen 105 stemmen. De overeenkomst met Siam wordt zonder dis cussie goedgekeürd. De zitting wordt hierna gesloten. O O STENRIJK-HON G ARI JE Reuter seinde Zaterdag uit Boedapest: In de Kamer beantwoordde Tisza de interpel- latiën over de legerwet. Hij zeide dat het wel dra, in te dienen wetsontwerp berust op den tweejarigen diensttijd, behalve voor de cavalerie, de bereden artillerie en de marine. Het leger bestuur zal slechts het hoog noodige vragen, maar het is duidelijk dat de lichtingen versterkt moeten worden, aangezien er bij tweejarigen diensttijd slechts twee lichtingen beschikbaar zullen zijn om de getalsterkte van het leger aan te vullen. Er worden geen nieuwe formaties beoogd, behalve voor de artillerie, waar ze on vermijdelijk zijn tengevolge van het verouderde stelsel en ook omdat de getalsterkte niet aan de tegenwoordige eischen voldoet. De Hongaar- sche landweer zal met artillerie-regimenten toe gerust worden, voor elke divisie één; deze ver houding wordt ook bij de Oostenrijksche land weer ingevoerd. Het legerbestuur heeft zich nooit in beginsel verzet tegen de wenschen die het Hongaarsche volk dienaangaande heeft uit gesproken. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. De Norddeutsche meldt dat Leutvvein, de gou verneur van Duitsch-Zuidwest-Afrika, verlof heeft gekregen, om naar Duitschland te gaan. Over eenkomstig zijn eigen verlangen, zal hij niet naai de kolonie terugkeeren. Onderwijl wordt gene raal v. Trotha belast met de leiding van de re- geerings-aangelegenheden, terwijl v. Lindequist, de Duitsche consul-generaal te Kaapstad, aan gewezen is, om Leutwein als gouverneur op te volgen. Het Kou. Echtpaar. Koningin Wilhelmina heeft Zaterdag-middag groothertogin Marie, die naar Schwerin terug keerde, tot aan het station Krakow vergezeld. Prins Hendrik ging gisteren naar Bückeburg, om daar korten tijd te jagen met den vorst van Schaumburg-Lippe. De Koninklijke familie komt heden-avond te half acht per extra-trein op het Loo aan. Vredespaleis. De Commissie van beheer der Camegie-stich- ting heeft Zaterdag-middag in den Haag een ver gadering gehouden. lieu adres. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Mi liciens, Oud-Miliciens en Reservisten, opkomende tegen de z. i. slechte gewoonte om den militairen arbeid te laten verrichten op de postkantoren in tisch ras ligt, dan de wetenschappelijke bekam- pi ug van den vijand op een afstand, die aan de koelere rassen het meesterschap over de zee gegeven heeft. „Se rendre!" riep de Franschman door den scheeps trompet. „Wat be teekent dat?" vroeg kapitein Boxer, die reeds lang kruit had geroken, voordat de kennis der vreemde talen een vereischte bij het officiers-examen was. „Zich overgeven 1" verklaarde de meer we tenschappelijk ontwikkelde luitenant. „Wij verstaan je niet!" brulde Boxer. '„Geeft hem antwoord, jongens!" Een knetterend geluid van klein geschut liet zich hooren. Het was een vreeselijke strijd van dek tot dek; vriend en vijand lagen zieltogend onder el kaar; menschen vielen- overboord nog bezield met den doodelijken haat van twee vijandige na tionaliteiten. De Franschman werd, dank zij zijne meer dere getalsterkte, meester van het dek van den invincible, en daar werd het letterlijk een strijd op leven en dood man tegen man. Het slagveld was een scheepsdek, en daar ouiten niets dan de zee, maar er was genoeg ruimte om handgemeen te kunnen worden; en i ijl tegen lijf, als het ware op elkander gedron gen, werd deze beslissende worsteling voL- streden. Wuritt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1