TELEGRAMMEN. Laatste Berichten. Y isscherij -berichten. Beursbericht yan Amsterdam. Handelsberichten. 877s 39'/8 343/4 73 vrouw der moderne tijden, op den val der Roorn- sche kerk." Wat willen de vijanden eigenlijk met dien strijd Sommigen willen een maatschappij zonder gods dienst, een gesoigneerde, zeer nette menschendier- gaarde. Zoo mooi dat spr. er geen woord meer over wil zeggen. Zoo modern, dat we dat zelfs niet vinden bij wilden. Enkelen willen een godsdienst zonder priester, wel dus iets fatsoenlijkers, maar even onmogelijk: Is er godsdienst dan moet ook de maatschappij publiek haar representant hebben bij God d.i de priester. Verder, godsdienst is hij volmaakt, vraagt offers en geen offer zonder priester. Blijft dus over scheiding van Kerk en Staal. Meent men dat als er scheiding van Kerk en Staat is, de priesterhaat voorbij is Meent men als in Frankrijk het concordaat verbroken wordt, dat er dan vrede is? Neen, absoluut neen. Laten we ons toch niet in den waan brengen. De tijd zal komen dat men meent een godgeval lig werk te doen als men een priester doodt. Dat zal de wereld steeds zoeken. Geen God meer. geen priester meer. Maar vreest niet. Hun woord is een dwaas woord. De strijd tegen Christus en zijn kerk, is een dwaze strijd. Iedere strijd heeft een einde. Behalve de strijd tegen de kerk en hare priester, dat is één strijd, die duren zal zoolang de wereld zal blijven. In iederen strijd keeren de kansen, dan schijnt Rusland te zegevieren, dan Japan, maar in den strijd tegen de kerk en hare priester is het een wanhopig aanvallen, gelijk de golven, die de rots beuken, en van kansen keeren is geen sprake. De priesterschap staat en blijft. De vijanden weten zeer goed, ze kunnen ons vervolgen, uitroeien ten wortel toe, kunnen ze niet. Ik sprak u vervolgde Spr. over den priester en zijne vijanden. Wilde ik u aansporen tot haat Verre van dat. Maar het is goed te zien en te weten wie onze tegenstanders zijn en te weten waarmede zij strijden Die meerderheid heeft zeer veel kracht, maar zwak is ze, waar het verstand en deugd geldt. En hun wapenen Ze zijn oud, verroest, oneer lijk, hun strijd ignobel. Het is goed dat we dat weten. Wij behoeven niets te vreezen. Zij kunnen ons onthoofden, maar ons ontwortelen kunnen ze niet. Wij kunnen vallen, en toch de priesters sterven niet. Maar dit moet me ging Spr. verder van het hartHebt moed, hebt achting voor u zeiven, hebt eergevoel en ziet naar de menschen, waar het geldt de Kerk en haren priester te verdedigen. Weer de slechte brochures en pamfletten, ja, de bladen, die voortdurend met kleine vreugde den priester blijven lasteren. Daar zijn katholieken, die met hun geld dag bladen en geschriften betalen, die dag in, dag uit den priester en ons geloof bespotten. Geen won der dat onze vijanden ons het vel over de ooren trekken. Men zegt we) eens: «de allergrootste kalveren kiezen hun eigen slachten, maar het is niet juist, want daar zijn nog veel grootere kal veren en dat zijn zij. die zich niet alleen hun slachter kiezen, maar die hun slachter nog beta len d. w. z. de anti-katholieke pers te steunen. Wij behoeven niemand aan te vallen, maar zorgen wij dat wij voor ons degelijk katholiek zijn en blijven en, dat we ons scharen om den priester, hem liefhebben, die liefde leert aan onze kinde ren. De priester weet dat hij lijden moet en lijden zal, dat zijn leven is een ergernis en een dwaas heid voor de wereld, maar dat lijden en in dien strijd kent hij één vreugde, één kracht, die gaat boven alle vreugde en aardsche macht, dat is het altaar, waar dagelijks de eenige ware Hooge- priester zich offert door zijn onwaardige handen waar hij dagelijks zijn offer brengt het ofler van zijn wil. Het offer van aardsche glorie en eer, waar dagelijks geheimzinnig ons tegenklinkt «Gelijk de vader mij gezonden heeft, zoo zend ik udie U hoort, hoort mij. die u veracht, ver acht mij." De priester weet dat het kruis hem rest in deze wereld en niets dan kruis, maar dat het kruis is van Christus, dat hoog staat boven het golven en stormen der tijden, die komen en gaan en dat immers het lied zingt voor de eeuwige onomstootbare waarheid. »Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan." Het kruis van Christus, van den priester lacht met het lachen der wereld, en spot met den spot der wereld, die wisselt met het wisselen der bladeren. «Christus gisteren, heden en in de toekomende eeuwen." Als onze vijanden reeds lang slapen in het stof en hunne kindskinderen nog immer hanteeren de oude wapenen van leugen en dwaling, en ze van vermoeienis hun jjdel werk zullen opgeven, dan zal daar nog de priester herhalen in frissche kracht: «Christus gisteren, heden en in de toeko mende eeuwen." Als de wereld is uitgestreden en al het werk der menschen in stukken valt als kinderspeelgoed, als de benauwende dagen komen van grootsten strijd en vervolging, als alles verduisterd en ver zwakt en wij zullen roepenBergen valt op ons, heuvelen bedekt ons, dan zal de eenige troost nog zijnde priester, die ons herhaalt in nog immer •onverzwakte kracht: «Christus gister heden en in de toekomende eeuwen." Als de Strijd is volstreden en de legers daar staan, tegenover elkaar, de legers weer opgeroepen door Gods machtige bazuinen, dan zal de Christus verschijnen als de goddelijke verwinnaar, zijn vijanden vallen, en de eeuwigheid zingt de eeuwige victorie van Christus en zijn priesters. Christus gister, lieden en in de toekomende eeuwen." Spr. eindigt met de bekende woorden tot al onze vijanden»U wacht den doodons blijft de zegenpraal." Toen pater Verheij zijn lezing, die herhaalde lijk door applaus werd onderbroken, had geëin digd, sprak de eerw. adviseur namens allen een woord van dank voor het leerrijk woord, door pater Verhef dezen avond gesproken en sprak daarbij den wensch uit, pater Verheij nog meer malen als spreker in den Volksbond te mogen zien optreden. Spr. twijfelde er niet aan of deze lezing heeft de liefde en aanhankelijkheid voor den priester in aller harten vermeerderd. Spr. stelt er prijs op te verklaren dat zijn jarenlange ondervinding hem heeft geleerd, dat de Volksbond altijd gaarne den piiester in zjjne ver gadering ziet. Het beste bewijs van dankbaarheid jegens den spreker van dezen avond zal zeker wel zqn, dat een ieder het door pater Verheij gesproken woord laat doordringen tot op zijn hart. Verwijder uit uwe huisgezinnen die bladen, waar in men met den priester en de Kerk spot. Moge het gevolg van deze lezing tevens zijn, dat ge uit uwe huisgezinnen voor goed die bladen weert! Ten slotte sprak de eerw. advis. den wensch uit. dat uit het gehoorde van dezen avond nieuwe I kracht zal worden geput om den mond van onze vijanden te sluiten en spotternijen lankmoe dig te verdragen. Ook spoorde adv. nog de aanwezigen aan trou wer de maandvergaderingen bij te wonenj en verzocht in het bizonder aan de vrouwen mede te willen werken om de mannen deze vergade ringen geregelder te doen bezoeken. Hierna werd het overige gedeelte van het pro gramma tot aller genoegen uitgevoerd. Het bestond uit eenige zangstukjes, een tweetal voordrachten en eenige muzieknummers van «St. Ambrosius." Diefstal van f17.000. Zaterdag-avond omstreeks 8 uren zal de heer J. F. W. Stevens, oud 26 jaar, wonende Singel 154 te Schiedam, rustig op het kan toor van den heer J. Grewen, in effecten, aan de Wijnhaven no. 5 te Rotterdam, waar hij werkzaam is. Hij was daar op dat oogenblik geheel alleen, daar de bediende, die er mede werkzaam is, juist even uit was om een bood schap te doen. Om op het kantoor van den heer Grewen te komen, moet men van de zijde der Wijnhaven af, juist naast het Witte Huis, een lange gang ten einde loopen, want het bewuste kantoor heeft zijne ramen aan de Wijnstraat. Gelijkvloers in het voorgedeelte op de Wijnhaven is hét kan toor der firma L. Maier en Co. De bediende, die eene boodschap was gaan doen, was maar kort weggeweest, toen hij, op het kantoor terugkomende, aan het einde der gang den heer Stevens hevig kermende en half bewusteloos op den grond vond liggen. Een blik op het kantoor overtuigde hem dat daar wanorde heerschte, want, een portefeuille en papieren la gen op den grond. Zijn eerste zorg gold na tuurlijk den heer Stevens en daarna ging hij op een draf naar den politiepost, aan de Beurs, om van het gebeurde kennis te geven. Een agent van politie ging er heen, vergezeld van dr. de Bruine, om eventueel geneeskundige hulp te ver- leenen. De heer Stevens, inmiddels weder eenigszins tot bewustzijn gekomen, deelde mede dat, ter wijl hij alleen op het kantoor van den heer Grewen zat, daar plotseling een lange kerel, hem geheel onbekend en van wien hij ook geen be schrijving wist te geven, was binnengekomen, die hem dadelijk den inhoud van een zak met peper in het aangezicht wierp en hem daarop een paar hevige stompen ter hoogte van de maag streek toebracht. Van pijn ineenkrimpende, viel S. op den grond; aanvankelijk trachtte hij nog hulp te roepen, doch hij kon het niet verder brengen dan juist, bij den ingang vóór het loket, en zakte toen inéén. De onbekende kerel sloeg in deze enkele oogenblikken zijn slag en ledigde ©en met bank en muntpapier gevulde portefeuille, die op een der lessenaars lag en naar ruwe schatting on geveer f 17.000 moet ingehouden hebben. Die portefeuille is ledig op het kantoor terugge vonden. Nadat dr. de Bruine hulp verleend en de heer Stevens, een man in de kracht van zijn leven, weder eenigszins op zijn verhaal gekomen was, is hij naar het. ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Zijn jas en vest, geheel met pe per bestrooid, zijn door de politie in beslagge nomen; overigens heeft hij daarvan geen hinder ondervonden. Van den dief intusschen geen spoor, alleen meent eene juffrouw opgemerkt te hebben dat omstreeks den tijd waarop deze brutale dief stal plaats had, een man van de Wijnhaven af de gang, loopende naar het kantoor van den heer Grewen, is binnengegaan, als het ware krui pende, vermoedelijk om niet gezien te worden uit het kantoor van de firma L. Maier en Co., dat hij moest passeeren en waar licht brandde en bedienden werkzaam waren. De juffrouw had verder op den man geen acht geslagen. De politie stelde een voorloopig onder zoek in ten kantore waar de diefstal plaats greep en zet verder daarbuiten het onderzoek voort. Een later bericht meldt: Door den substituut officier van justitie mr. H. M. Cohen Tervaert en den rechter van in structie mr. L. It. Telting werd Zondag-middag een onderzoek in het effectenkantoor van den heer Grewen ingesteld. Het venniste bedrag aan bankpapier bedraagt f 17.465. De nummers der diverse biljetten zijn onbekend. De toestand van den kantoorbediende J. F. M. Stevens was Zondag zeer goed, zoodat. hij vermoedelijk heden nog het ziekenhuis zal ver laten. Het signalement van den verdachte luidt: ros sige ringbaard, zwart jasje, blauwe boezeroen en een schipperspet op het hoofd. De dochter van den concierge van het Witte Huis, mej. Maurer, heeft omtrent kwart voor ach ten een man in eenigszins bukkende houding de trap op zien gaan, die leidt naar de gang van het effectenkantoor. De heer Stevens heeft, toen hij door de politie in het Ziekenhuis gehoord werd, nog verklaard, dat hij, op het kloppen aan de kantoordeur, naar de deur ging en, zoodra hij haar opende, van den indringer oen paar hevige stompen tegen de maag kreeg. De heer S. zakte ineen en wat er verder gebeurde, weet hij zich niet te herin neren. Ook kreeg hij een vuistslag, die hem licht in het gelaat verwondde. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Wij herinneren onze lezers er aan, dat mor gen (Dinsdag) de verkiezing plaats heeft van vijf leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De stembus is geopend van des namiddags half twee tot half vier. De eandidatcn van de kiesvereeniging „Recht, I'licbl en Orde zijn de heereri: J. H. HOUTMAN, HERMAN J. JANSEN, I'. M. J. A. LAGERWEY, P. C. v. d. PANT Jr., 1). RIS E.Hzn. De werkstaking der glasblazers. Men meldt uit Delft: Te Delft hebben eergisterochtend de stakende glasblazers de voorstellen der patroons besproken. De vergadering duurde bijna drie uren. Met bijna algemeene stemmen is er besloten op de voor stellen van den Bond van glasfabrikanten niet in te gaan. Wel is, aldus redeneerde men, het mi nimum voor ronde flesschen met vijftig per dag verminderd, maar dat voor vierkante flesschen bleef gehandhaafd en ook is het verminderde mi nimum voor ronde altijd nog vijftig hooger dan het oude minimum en uit dien hoofde even onbe reikbaar als wanneer het nog vijftig hooger zou zijn. Een poging van het bestuur om tegenvoorstel len te doen, mislukte. Zelfs gingen er enkele stemmen op om den bond van patroons niet te antwoorden. Ten slotte werd den Delftschen afge vaardigden opgedragen op de Maandag te Rotter dam te houden bijeenkomst van arbeiders-afge vaardigden, de meening van de Delftsche stakers te doen kennen. Nog werd met overgroote meerderheid besloten de aangeboden tusschenkomst der Kamers van Arbeid te Delft en Schiedam van de hand te wijzen. Overreden. Heden-middag is op de Koemarkt zekere A. B., wonende te Delftshaven, die op een flesschenwa- gen wilde springen, gevallen met het noodlottig gevolg, dat een der wielen over zijn beenen ging. B. werd in het tramhuisje van de R. E. T. M, gedragen, waar geneeskundige hulp werd inge roepen. Per rijtuig werd hij later naar zijn woning gebracht. II e d e n-m o r g e n is C. D ielemans, w o- nende Konijnenbuurt, met een met gist beladen wagen in het water langs de Zijlstraat gereden. Hij werd spoedig gëred, terwijl de wagen later op den kant werd gehaald en naar het pakhuis van den heer Ris werd overgebracht. Z a t e r d a g-a vond zijn eenige jongens aangehouden en naar het politiebureau gebracht, die van kinderen, die om boodschappen waren uitgestuurd, geld afhandig wisten te maken. Na verhoor zijn de jeugdige dieven weder bij de ouders gebracht. Heden is door de politie een col- lecte gestuit, die hier ten voordeele van de Ver. tot verschaffing van kleeding aan arme school kinderen te Amsterdam werd gehouden. Kethelpolder. Naar wij vernemen? heeft de commissie, welke naar aanleiding van de doorbraak van den Kethel polder op initiatief van Ged. Staten van Zuid- Holland benoemd was, thans haar rapport uit gebracht. De vraag welke aan de commissie ter beant woording was voorgelegdof door het inlaten van water in de Poldervaart de kaden ernstig schade hebben geleden, wordt door de commissie in ont- kennenden zin beantwoord. Het rapport bevat uitvoerige berekeningen en profielteekeningen. DE' OORLOG IN OOST-AZIË. In Mantsjoerije. LONDEN, '14 November. De IJ lily Express verneemt uit Yinkau, dat de algemeene artillerie- aanval Zaterdag-avond langs het geheele Japansche front begonnen isde troepen zijn echter nog niet veel vooruitgerukt, hoewel al het zwaar geschut aan den strijd deelneemt. IRKOETSK, 14 November. Er zijn op het oogenblik meer dan 86.000 gewonden, meeren- deels van de Siberische regimenten, in de ont zettend overvulde hospitalen tusschen het Bai kal meer en Moekden. De ambulance-treinen naar Rusland blijken volkomen onvoldoende, om deze overbevolking te vervoeren. Men verwacht, dat de helft van deze gewonden binnen twee maanden in staat zullen zijn hun plaats in het leger te hernemen, daar over het geheel de wonden zoo goed genezen als gevolg van de uitstekende gezandheid der Siberische troepen. Port Arthur. LONDEN, 14 November De Daily Telegraph ver neemt uit Tsjifoe, dat de Japansche ambtenaren zeker zijn, daf Port Arthur vóór Kerstmis zal genomen worden. Troebelen in Rio Janeiro. RIO DE JANEIRO, 13 November. Het regle ment betreffende de verplichte koepokinenting, opgesteld ingevolge de bepalingen van de onlangs door het congres aangenomen wet, heeft levendige oppositie onder de bevolking doen ontstaan. De opgewondenheid die sedert een paar dagen bestaat, kwam heden tot uitbarstinger werd een betooging gehouden voor het ministerie van nijverheid, waar de commissie voor de regeling der koepokinenting vergadert. De troepen moesten herhaaldelijk chargeeren en dreven de menigte uiteen, maar deze kwam op andere plaatsen weer bijeen en wierp op ver schillende punten barricades op. Den geheelen avond hadden opstootjes plaats de waterleiding werd afgesneden, gaslantaarns vernield, tramwagens in brand gestokende stad is in diepe duisternis gedompeld. De onlusten nemen geheel het karakter aan van een revolutie. Het gerucht loopt dat twaalf menschen gedood, zestig gewond zijn. De troepen bewaken in aanzienlijke sterkte het paleis van den president. De commissie zou voornemens zijn het voorge stelde reglement te verwerpen, en er iets anders voor in de plaats te stellen. In de straten wordt nu en dan geschoten. Scheepsbouw. Naar wij vernemen, is de scheepstimmerwerf van de firma H. de Hoog aan den Middenkous te Oud Delftshaven overgegaan in handen van de firma Gebr. van Wetering. Scheepsrampen. Te Meppel is bericht ontvangen dat een 2/m. schip van den heer F. Koopman in de Noordzee nabij de Friesche kust is vergaan. De bemanning is gered. Het schip was verzekerd. SCHIEDAM, 14 November. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCJI 357, Maarten, A. Roeleveld, 16 last. 4e reis. Per Telefoon, Nederland Zilver Metalliek 3 o/o Portugal Dh o/o Turkije C 7 o/o China 4 o/0 Japan 5 o/o Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. .Vloeara Enim Common Schibaiff. 6 o/0 Peruvian 5 o/o Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 o/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 14 Nov. 791V16 lOOl/s 63 751/2 441/2 901/a 112 235 538 1193/4 353/4 1103/4 31/2 Wisselkoersen te Rotterdam, 14 November. Per Telegraaf. Londen kort 12.04£ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.92| 3 Antwerpen - 47.80 3 Duitsche Rijksbankpl. - 59.075 BEURS VAN SCHIEDAM, 14 Nov. 1904. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 14 November. M 0 u t w ij n 103/4. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: stil. Bond van Distillateurs: 4 Moutwijn: fIR/j. Jenever: f i5.50. Amst. proef f 17. Prima G r a an s p i r i t u s /21a21i/2. Spoeling: f 1.60. VEEMARKT TE ROTTERDAM 14 November. V e e-aanvoer en prijzen Magere runderen vette 118 stuks, le kw. f070., 2e kw. f0.62 3e kw. 10.52. Vette en graskalveren 148 stuks le kw. fl.06, ie kw. f 0.98 en 3e kw. f 0.88. Nuchtere kalveren stuk, schapen of lammeren 980 stuks, le kw. f0.50, 2e kw. f 0.44, 3e kw. t'0.40, varkens 53 i stuks, le kw. f0.44, 2e kw. 10.42, 3e kw. 10 38, licht soort f0.34 a f0.37, bokken of geiten Handel dooreen tamelijk. V 1 a s. Aanvoer 14261 steen blauw, grif verkocht tegen 3646 stuivers, 2600 steen Groningsch grootendeeis opgeruimd, 3237 st. Wit Zeeuwsch 841 steen geheel opgeruimd 3337 st. Holl. geel 400 steen gedeeltelijk opgeruimd. Lijnzaad. Ruime aanvoer, goede kooplust. Kaas Geen aanvoer. Eieren Zeeuwsche f 6.60 a f 6.80 Overmaas- ze e f7.7.20 per 100 stuks. Aardappele n. Geen aanvoer, weinig vraag prijzen onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3