Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. het stroomgebied van den bovenloop van de Weser te dragen. De commissie heeft daarentegen de voorstel len betreffende normalisatie van de Moezel, Saar en Lahn verworpen. Het Neue Wiener Tageblatt houdt, op grond van rechtstreeksche mededeelingen uit Peters burg, staande dat er wel degelijk een samen komst tusschen keizer Wilhelm en den Tsaar is voorbereid en die ontmoeting binnenkort zal plaats hebben. Officieus verzekert men in Duitschland nog steeds, dat men er niets van afweet. FRANKRIJK. De koning en de koningin van Portugal zijn eergister-middag om ruim 4 uur de Fransche grens bij Hendaye gepasseerd. Namens presi dent Loubet werden zij begroet door gene raal de Langle de Cary en door den prefect der Basses-Pyrénées. Een uit Bayonne ontboden bataljon infanterie met vaandel en muziek bracht de militaire eerbewijzen. De koning inspecteerde den troep, waaarna om tien minuten voor vijf de reis noordwaarts werd vervolgd. ITALIë. De nieuwe Italiaansche Kamer zal, volgens een voorloopige berekening, bestaan uit 339 ministe- rieelen, 58 conservatieven (Sonnino enz.), 33 ra- dikalen (die in de meeste gevallen te beschouwen zijn als hulptroepen voor de regeering), 22 repu blikeinen en 29 socialisten. De Romemsche bladen leggen nadruk op de schitterende overwinning, bij de herstemmingen door de constitutioneele partijen op de vooruit strevende partijen en vooral op de socialisten behaald. Uit Rome. De werkzaamheden voor de feesten der heilig verklaringen op 11 December in de St. Pieter zijn reeds begonnen. Een groot gedeelte van het decoratief dat men bij zulke gelegenheden gebruikt, zal vernieuwd worden. Voor het publiek zullen geen tribunes worden opgericht, alleen voor het corps diploma tiek, de familieleden van vorsten en de romeinsche aristocratie. Geheel de verlichting zal electrisch zijn, behalve op de altaren. De abside zal bevatten een reusachtige orna mentatie verzinnebeeldend de Allerh. Drievuldig- O heid omgeven door een oogverblindende stralen krans, Van af de vier loggia's boven de groote pilaren, die den koepel dragen, zullen vier groote doeken afdalen beschilderd met tafreelen van de nieuwe heiligen. Bovendien zullen in het midden schip nog tal van vaandels worden opgesteld, voorstellend, wonderen op de voorspraak der hei ligen verricht, en voor de facade der basiliek komen twee reusachtige tafreelen, voorstellende de verheerlijking der nieuwe heiligen. MONTENEGRO. Koningin Nathalie van Servië heeft aan prins Mirko van Montenegro de nalatenschap van wjjlen koning Alexander, ter waarde van 1.440.000 gul den, aangeboden. Dit geschenk heeft het hof en de regeering te Sofia in verlegenheid gebracht. Men vreest dat de goede betrekkingen tusschen Servië en Montenegro er onder zullen lijden. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Generaal Trotha meldt uit WindhoekDe Noord-Bethaniërs zijn ons afgevallen. Zij heb ben den 24sten October een patrouille van vijf man bij Koenjas aangevallen. Vier man sneu velden, slechts een is er gered. De Bcrsebaër Hottentotten en Veldschoendragers waren den 20sten October nog trouw. Er loopen echter ge ruchten over het afvallen van een deel hunner. Volgens een bericht uit Bethanië van 2 dezer heeft Morenga den 25sten October de hoeve Hei nabis ten Z. van Keetmanshoop geplunderd. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau F. G. baron van Lynden van Hemmen, te Hemmen, eervol ontslagen dijk graaf van het polderdistrict Over-Betuwe, provin cie Gelderland. Bij Kon. Besl. is. A. J. van Munster, hoofdcom mies ter provinciale griffie van Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Marine, en Financiën, zullen deze week niet plaats hebben. De Koninklijke familie. H. M. de Koningin en het-dienstdoend gevolg van het vorstelijk Huis zijn gisteravond om half acht op het Loo aangekomen. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Apeldoorn, de geneesheer Pot en baron Ben- tinck. De Prins blijft nog een paar dagen in het buitenland. H. M. ging per rijtuig met freule Schimmelpenninck naar het paleis. H. M. de Koningin-Moeder heeft in de afge- loopen week een tocht per automobiel gemaakt in het Odenwald, bracht in die week ook een bezoek aan Darmstadt en ontving den lOen te König een bezoek van den Koning van Wurtem- berg. H. M. vertrekt morgen (Woensdag) des morgens te 9 uren van König naar het Loo, alwaar H. M. des avonds tusschen 7 en 8 uur hoopt aan te komen. In de volgende week wordt II. M. in den Haag verwacht, om daar gedurende den winter te ver toeven. Vreemde gezanten. De Russische gezant ridder de Struwe zal deze week de residentie verlaten met een verlof van 6 maanden. De heer de Struwe toch zal nog niet van de gezantschapsbetrekking ontheven worden, althans niet voor April van het volgend jaar. Tot dien tijd wordt de post waargenomen door een zaakgelastigde. Heden arriveerde in den Haag, de heer Isala, nieuwbenoemd buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de republiek Paraguay bij ons Hof. De gezant kwam id de residentie ter overhandi ging van z(jne geloofsbrieven aan H. M. tot welk doeleinde mede hier verwacht wordt de heer dr. Carlin, nieuwbenoemd gezant van Zwitserland, tevens geaccrediteerd te Londen. Eerste Kamer. De geloofsbrieven van de Overijselsche leden van de Eerste Kamer zijn Zaterdag ontvangen, zoodat de bijeenroeping van de Kamer tegen a.s. Woensdag-avond kon geschieden, in welke verga dering zal worden overgegaan tot het benoemen eener commissie tot onderzoek der stukken. Haar verslag zal dan in de eerstvolgende zitting worden behandeld. De Kamer is voor geen andere werkzaamheden opgeroepen. Hooger Onderwijswet. Opnieuw is bij de Tweede Kamer ingediend een gelijkluidend wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs. De regeering acht het noodig, dat opnieuw een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs worde in gediend. Toelichting van de gronden waarop het wets ontwerp berust, acht de regeering, na de uit voerige gedachtenwisseling tusschen de Staten- Generaal en haar over het vorig ontwerp, over bodig. Met het oog op den tijd van het jaar, waarin thans vermoedelijk over het wetsontwerp in de Staten-Generaal zal worden beslist, schijnt het den minister noodzakelijk in art. XXVI te bepalen, dat de artikelen, die de technische hoogeschool regelen, alsmede die over de bijzondere gym nasia, in werking kunnen treden ten hoogste zes maanden later, dan de wet zelve. De Hertog Hendrik. De commandant van het pantserschip Hertog Hendrik, opreis naar Indië, heeft dooor middel van draadlooze telegrafie, geseind, dat de Holland- sche bark Hainant eene aanvaring heeft gehad met een Fransche bark en dat assistentie is ver leend door een Engelsch stoomschip. Hieruit blijkt dat er voor ongerustheid, dat de averij door den Hertog Hendrik zou zijn aangebracht, geen grond bestaat. Atjeh. De correspondent van de Tel. te Kota-Radja seint Luitenant Geldorp heeft in Simaloer een schot wond in een arm gekregen. (Bedoeld zal zijn de luitenant E. J. Geldorp, die in 1901 officier werd). Tweede Kamerverkiezing in 1905. Naar Het Volk mededeelt, is in de eergisteren gehouden vergadering der Afdeeling Rotterdam V van de S.D.A.P. met algemeene stemmen als can- didaat voor de Tweede Kamer in 1905 gesteld de heer J. H. F. van Zadelhoff, onderwijzer te Dordrecht. Het Vredespaleis. In afwachting van de beslissing der Staten- Generaal over den aankoop van terrein voor het Vredespaleis, houdt de commissie voor de Carne- giestichting zich onledig met de voorbereidende maatregelen voor uitschrijving eener prijsvraag voor het gebouw. De voeding van een soldaat. Overwegende, dat, door eene bij het 7de Regi ment Infanterie genomen proef, de mogelijkheid is gebleken, om zonder meerdere uitgaven de voeding van den soldaat te verbeteren, in dien zin, dat meer afwisseling wordt gebracht in de morgen- en middagmaaltijden, en tevens de spij zen worden bereid op zoodanige wijze, dat ze meer overeenkomen met die, welke de soldaat vóór zijne indiensttreding gewoon is te nuttigen, heeft de minister van Oorlog o. a. bepaald dat de commandeerende officieren der korpsen van het leger, te rekenen van 1 Januari 1905, tot nader order worden gemachtigd, van de rations voorgeschreven bij de beschikking van 7 Januari '1904 af te wijken, voor zoover daardoor de ge middelde kosten van de voeding, berekend naar die der voorgeschreven rations, niet worden over schreden. Een leiddraad is vastgesteld voor de samen stelling van verschillende rations levensmiddelen, welke in vervanging kunnen komen van de voor geschreven rations. De moord in Den Haag. Men meldt uit den Haag In zake den moord, gepleegd op den kastelein van Eekelen, op de Groote Markt, worden nog steeds verschillende personen gehoord. De verdachte 21-jarige metselaar, die zich nog in voorarrest bevindt, blijft bij zijne ontkentenis, niettegenstaande de aan wijzigingen ten zijnen nadeele sterker worden. De schrijver van de met svan Zaaien" onderteekende briefkaart, welke gericht was aan den commissaris van politie en waarbij de verdachte als de dader wordt aange wezen, is nog niet bekend. De moord in de Scheveningsclie Boschjes. De Haagsche bladen bevatten tal van bizonder- heden omtrent den levensloop van den dader van het afschuwelijke misdrijf. Uit het een en ander blijkt, dat Marius Brou wer liefdesbetrekkingen had met een in Amerika wonende nicht. Deze nicht schijnt eerst zijn liefde beantwoord te hebben, doch kort voor den moord plaats had, heeft zij hem een brief geschreven. Die brief was in vrij koele termen vervat en maakte den indruk heeft althans op den knaap dien indruk gemaakt dat het meisje hem wilde voorbereiden op een terugtreden harerzijds, al thans op vermindering van genegenheid. De jongen schijnt zich dit erg te hebben aan getrokken, hetgeen uit het volgende blijkt: Gister-ochtend zijn de ouders van Marinus Brou wers, op hun daartoe aan den rechter-commis- saris gedaan verzoek, in de gelegenheid gesteld hun zoon te zien. Toen hij binnengeleid werd in de instuctie- kamer in het. Huis van Bewaring, maakte hij op zijn ouders den indruk van een lamgeslagen mensch. Weenen deed hij niet, maar men hoorde slechts zenuwachtig snikken en de horst maakte 0611 hijgend, rochelend geluid. Hij was des och tends dan ook naar men verneemt ge neeskundig onderzocht door den aan het huis van bewaring verbonden geneesheer. Toen de vader hem gevraagd had: kind, wat heb je ons aangedaan, begon hij eerst te schreien en bekende dat hij, na het ontvangen van den brief uit Amerika van zijn nichtje, „zoo raar" in het hoofd was geworden. „Ik geloof dat ik gek ben geweest" zeide hij. De rechter-commissaris zeide tot hem: vraag je vader vergiffenis, waarop de vader zeide: kind, dat behoef je mij niet te doen, maar vraag ver giffenis aan God. Toen begon hij weer te snikken en zeide dal hij al in de cel gebeden had. Al wat de ouders uit hem konden krijgen bewoog zich in de zelfde richting, nl. dat hij 'tniet weet waarom hij 't gedaan heeft en dal hij zoo vreemd was over den brief van z'n nichtje en dat alles met dat nichtje in verband stond. Toen hij was weggeleid, deelden de ouders den rechter-commissaris, mr. Van Rees, tot, in bijzonderheden den levensloop van den jongen mede. Het voornemen bestaat, nog deze week rechts ingang met bevel tot gevangenhouding en instruc tie te verleenen tegen den dader van den moord in de Scheveningsche Boschjes. Door deskundigen zal alsdan een onderzoek worden ingesteld naar zijne geestvermogens. Het vermiste dienstmeisje. Het lijk van de vermiste 16-jarige Schevening sche dienstbode is gister-middag uit het Water- ververschingskanaal opgehaald. Strandvonderij. Een eigenaardige kwestie doet zich met de strandvonderij voor. Naar wij vernemen, wil de aannemer van de Buitenwerken te Scheveningen de heer van Hattem aan de strandvonder niet afgeven het hout, de delen en battings, die deze week in de Buitenhaven zijn aangespoeld. Een meisje te Amsterdam spoorloos ver dwenen. In verband met het spoorloos verdwijnen van de vijftienjarige Bertha Brouwer, te Amsterdam, kan het volgende medegedeeld worden- Het meisje had kort vóór zij naar de catechisa tie zou gaan eene ernstige vermaning gehad van hare moeder. Er waren toch eenige malen prent briefkaarten voor Bertha gekomen, waarvan de laatste met afbeeldingen en onderschriften als »Ben je boos" moeilijk konden zijn gezonden door een der vriendinnetjes, naaimeisjes, zooals Bertha wilde doen gelooven. Moeder ging eens op verkenning uit bij de juffrouw van de naaischool en deze stelde haar een brief ter hand, haar door Bertha in bewaring gegeven. Deze brief was afkomstig van een aan de over zijde van de Egelantiersgracht wonende vijftig jarigen man, die daar een soort boekwinkeltje heeft. De juffrouw vertelde ook nog, dat Bertha reeds vroeger twee dergelijke minnebrieven had ontvangen, die zij had verscheurd. Toen Bertha 's avonds thuis kwam, werd zij door haar moeder, juffrouw Brouwer, geducht onderhanden genomen en haar onder het oog gebracht, dat moeder toch eerder in het vertrou wen had moeten worden genomen dan de juf frouw van de naaischool. Het meisje zou daarop naar de catechisatie gaan, maar is daar niet geweest en sedert is er nergens een spoor van haar meer ontdekt. Gisternacht is de geheele Egelantiersgracht door de politie afgedregd, doch zonder resultaat. De Volserbrug. Uit Velsen verneemt het Hbld: Naar we vernemen zal de nieuwe Velserpoorbrug Donderdag worden in gebruik genomen. Alles is voor het draaien gereed. Alleen aan de brug zelf moet nog een kleinigheid worden veranderd. Het dienstverband der tijdelijke overwegwachters is echter verlengd tot 1 December, zoodat men niet geheel zeker schijnt dat de indienststelling op Donderdag kan doorgaan. De herstelling aan de voetbrug vordert goed en naar onze correspondent verneemt, zal de passage over de brug, met uit zondering van de tram, binnen een paar dagen weer herstelt zijn. Eeergisteren kon de tram weder niet op de pont komen. Het was onmoge lijk juist aan te sluiten, waarschijnlijk door een rekking of inkrimping van den ketting. Ongelukken. Een werkman in de werkplaats der Hollandsche Spoor te Haarlem kreeg gister een afsluifkraan legen het hoofd. Hij werd zóó zwaar gewond, dat hij overleden is. Zaterdag-avond wilde aan het station Leiden bij het vertrekken van trein 140 H. IJ. S. M, een reiziger een ongeveer 30-jarig man - in den reeds in beweging zijnden trein springen, met het gevolg dat hij viel en door een der wagens over reden werd. Eenige oogenblikken daarna over leed hij Te Doorweith is gister-middag de heer B., komende met zijn motorfiets van Arnhem, in de nabijheid van de Veenjesbrug, waar de weg een sterke kromming heeft, tegen een langs den straatweg staande barkenboom gereden, en van zijn machine tegen den grond geslagen. Hevig bloedende is hij opgenomen en bij den heer V-an M. binnengedragen. Hij is naar het Diaconessen- huis te Arnhem ter verpleging overgebracht. Schiedam, 15 November 1904. De diefstal van f17.465. Gelijk te doen gebruikelijk is bij geruchtma kende zaken, .zijn er ook thans lieden, die in het vage signalement, door de politie bekend gemaakt, den dader meenen te herkennen. Dit heeft tengevolge gehad dat zich gister-middag al een paar personen op het politiebureau in de Pauwensteeg te Rotterdam bevonden, in klee ding en uiterlijk eenige overeenkomst met het signalement hebbende. Zij zijn ter confrontatie met den nog steeds in het Ziekenhuis verblij- vcnden heer J. F. M. Stevens, onder geleide der politie derwaarts gegaan, maar gelijk men verneemt, niet herkend. Ook heeft de politie de aandacht, gevestigd op pepergooiers, van oudsher bekend als opgetreden in aanrandingen en be- roovingen, geheel met de thans gepleegde over eenkomende. Op verzoek van den effectenhandelaar, den heer J. Grewen, is zijn kantoor aan de Wijnhaven naast het Witte Huis, nogmaals geheel vanwege de justitie doorzocht, maar er is niets gevonden, dat een licht in deze geeft. Vermeld dient nog dat de heer J. F. M.- Ste vens den len Januari a.s., zooals men meent, zijn betrekking bij den heer Grewen zou verla ten; in zijn bezit was bij aankomst in het zie kenhuis slechts f70. Voorts is het gebruik op dit effectenkantoor dat daar Zaterdagsavonds tus schen 6 en 8 uur verscheidene lieden hunne de posito's komen brengen en het gebeurt dan wel dat er avonden zijn, dat men op het kantoor tot bij de honderdduizend gulden in portefeuille heeft, welk geld na dien tijd door den heer Gre wen zelf in ontvangst genomen ent op veilige plaats geborgen wordt. Het bedrag van f 17.465 is te dien opzichte betrekkelijk klein te noemen. In de portefeuille, waarin dit gestolen geld zat, waren ook voor een bedrag van f70.000 aan bewijzen van gestorte deposito's; die bewijzen heeft de dief over het hoofd gezien, trouwens zij hebben geen waarde voor hem. Het geheel blijkt in eenige minuten trjds te zijn afgespeeld en heeft niet langer geduurd, dan de 16-jarige kantoorbediende Roobol, die met den heer Ste vens op het kantoor was, noodig had om van het kantoor naar het Beursplein te loopen om een krant te halen. Intusschen is van het geld geen spoor gevonden, zoomin als van den dader. S. O. V. Gister-avond had in de S. O. V. eene vergade ring plaats van buitengewone leden van de S. O. V., teneinde het voorstel van het bestuur, in zake de statuten-wijziging en de benoeming van een nieuw bestuur, te bespreken. De heer dr. Ent z, die de vergadering opende, deelde het doel dezer bijeenkomst mede en ver klaarde niet bereid te zijn deze vergadering te leiden, zoodat hij den heer Van Harderwijk verzocht zijn functie te willen overnemen. De heer v. Harderwijk nam daarop de leiding der vergadering over. Door den heer Harderwijk werd allereerst uit eengezet hetgeen in de vorige vergadering was besproken en drukte tevens zijn leedwezen uit, dat er dezen avond niet zooveel leden tegenwoordig waren als bij de vergadering, die 2 jaar geleden door de commissie was uitgeschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2