Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Donderdag 17 November 1904 No. 8055 Algemeen Overzicht. F E UIL LET O N. De oorlog In Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTE RREIN. Engeland en Iliislanil. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per .'1 maanden ƒ1.35. per maand 45 Cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van '1-6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. oPostbus^no. 39. 16 November. Port Arthur. De indruk in Japan. Een brief van mevrouw Stössel. Het fort Itsjang Generaal Nogi ziek Belegeringstroepen teruggekeerd. Een correspondent van de Bhein-Westf. Ztg. te Yokohama zendt aan zijn blad een schrijven, waarin hij den draak steekt met de grappige wijze, waarop de Japansche regeering het volk tracht te sussen, tevreden te stellen over het feit, da,t Port Arthur maar niet wil vallen. Nu eens wordt gemeld, dat voortdurend Russische soldaten van het garnizoen deserteeren. Van deze kordate mannen wordt verzekerd, dat zij zich telkens haasten hunne geweren weg te werpen en hunne handen daarna op te steken, ten tee- ken van nederige en smeekende onderwerping.... Verteld is ook al, dat „een Russische overste van Joodsche afkomst" uit Port Arthur gevlucht is, natuurlijk op een Chineesche jonk. Hij ver klaarde den strijd te verafschuwen sinds gene raal Stössel den eisch tot overgave onder eervolle conditiën van de hand had gewezen.... Het voorstel om de vesting over te geven schrijft de correspondent te Yokohama wordt door de hier vertoevende vreemdelingen alge meen beschouwd als een soort van theatraal effect., en anders niet. Leger en volk moeten in goede stemming worden gehouden en de bladen, die niets officieels van Port Arthur ver nemen, moet wat te schrijven en te drukken worden gegeven. Dat vestingen als Port Arthur er nu eenmaal niet. zijn om krachtens vrien delijke overeenkomst met den vijand op heusch- hoffelijke wijze te worden overgeleverd; dat men zulke sterkten veeleer tot 't alleruiterste verdedigt: ook in Japan weet men 't best. In de Japansche bladen is zelfs ronduit gezegd, dat de Japanners nooit eene vesting zouden overgeven; nooit op dergelijke voorstellen zou den ingaan. Maar voor de Russen voegde men er bij was capitulatie toch het beste en verstandigste I Ieder, die de situatie kalm-onpar- tijdig beoordeelt, zal moeten glimlachen over dergelijke vermakelijke bespiegelingenVoors hands moeten de Japanners zich dan ook ver genoegen met de wel wat voorbarig gebouwde eerepoorten I De heer Perloff, een zeer rijk man te Mos- cou, heeft een brief van mevrouw Stössel ont vangen, uit Port Arthur, gedateerd 24 October. „Uit dit schrijven zult gij ontwaren," meldt de gade van den wakkeren commandant der vesting, „dat wij den verdedigers van Port, Arthur heb ben te verplegen en te helpen. Veel geld kunnen we hier niet krijgen, want er zijn maar weini gen, die wat kunnen geven. Ik doe dus, door uwe bemiddeling, een beroep op die goede en Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 39) Plush zag haar vragend aan. „Monsieur wenscht te weten waarom? Eenvoudig omdat toen onze brave kerels uw Engelsch schip enterden, de knapste hunner het is mijn neef, monsieur op den grond werd geworpen, en een uwer sauvages maakte zich, naar de gewoonte dier barbares, die de étiquette de la guerre nimmer zullen leeren, gereed hem den coup de grace te geven, toen gij, mon cher monsieur, moedig tusschen bei den tradt en mijn Jean's kostbaar lwven red- det. Hij is de zoon van den maire van Duron- ceville. Hij is nu t'huis en heeft mij het uiter lijk van zijn redder beschrevenen ik her kende u de fatsoenlijkste van allen direc- tement toen de prisonniers binnengebracht wer den. Monsieur, geef mij uw hand. M ij zullen voertaan vrienden zijn." De waarheid is, dat de door het meisje be doelde held, een knap jong borst met een bleek gelaat en een hart als een leeuw, met het wrak van den Invincible in de diepte was ge zonken. edelmoedige stad Moscou, welke een bede voor hen, die 't noodig hebben, nooit onverhoord laat. Tracht onder uwe rijke stadgenooten gelden in te zamelen en zend ons een cheque op mijn naam door tusschenkomst van de Russisch-Chi- neesche Bank. Wij doen wat we kunnen voor de ongelukkigen, die, bij het einde van den oor log, naar Rusland zullen worden gezonden. Er zijn er onder, die beide armen hebben verlo ren; anderen hebben een arm of een been ver loren, of zijn blind geworden. Nog anderen, aan de ruggegraat gekwetst, zijn voor hun leven on gelukkig. Help ons, waarde heer. Gij zijt, altijd goed en hulpvaardig geweest. Anderen zullen uw voorbeeld volgen. Mijn echtgenoot laat. u groeten. Als de oorlog geëindigd is, zien we elkaar te Moscou weêr." Uit deze treffende smeekbede om hulp van generaal Stössel's moedige en opofferende gade blijkt dus, dat men te Port Arthur nog niet alle hoop heeft prijsgegeven. De correspondent van de Birzjewija Wjedo- mosti te Tsjifoe seint aan zijn blad van 14 No vember De vermeestering van het fort Itsjang door de Japanners zou een wezenlijk succes voor de be legeraars zijn, want het fort Itsjang is de sleu tel tot de binnenste verdedigingswerken. Intus- schen is tot nu toe nog geen bevestiging van het bericht van den val van Itsjang ontvangen. Hier wonende Japanners erkennen, dat Port Ar thur het tot Januari kan houden. Volgens mededeelingen uit zekere bron lijdt generaal Nogi aan een gevaarlijke ziekte. De naar het Mantsjoersche leger gezonden af- deelingen van het leger, dat met het beleg bezig is,, zijn teruggekeerd, want Ojama's leger krijgt versterkingen uit Japan. Het weder is weer fraai. De correspondent van de Daily Telegraph te Tsjifoe seint, dat de bemanning van eenige Chineesche jonken, die door de Russen bevracht waren om Port Arthur van levensmiddelen te voorzien, de lading geplunderd heeft en er van door is gegaan. In Mantsjoerije. Artillerievuur. Vermomde Ja panners. Kozakken in gevecht. Admiraal Skrydlof. Reuter seint d.d. 14 November uit Moekden: Een onafgebroken bombardement met belege ringsgeschut, van gemiddeld 50 tot 60 granaten per uur, begon heden-ochtend vroeg tegen de Japanners in den omtrek van het station-Sjaho. Eerst tegen het vallen van den nacht nam het bombardement een einde, toen meer dan 500 groote granaten in de sterkste Japansche stelling waren geworpen, met liet kennelijke doel om het versterkingswerk, dat daar de laatste vier weken wordt verricht, te storen. Beide partijen zijn zoo verschanst bij dag en bij nacht, dat artillerievuur als te Port Arthur feitelijk geen uitwerking heeft. De ammunitie wordt bijna geheel vermorst, en daar dit door beide partijen wordt erkend, be- Jack gaf er echter de voorkeur aan, den roem zijdelings te aanvaarden, van een over ledene, dan uit den mond der kanonnen; en hij maakte er hoegenaamd geen bezwaar tegen onder deze omstandigheden eene belooning in ontvangst te nemen, waarop hij geen recht had. Hij ging rechtop staan, fronste do wenkbrau wen, kuchte eens en deed meer andere po gingen 0111 er als een held, en dan liefst zoo verschrikkelijk mogelijk uit te zien, toen hij de voorkomende woorden der levendige franpaise op beschermenden toon beantwoordde. Mijnheer Plush had nu gelegenheid om het Fransch, dat hij gedurende zijne reizen met den overleden Graaf van Canonbury had opge daan, te pas te brengen. Zoodoende werden zij uitmuntende vrienden, en bijgevolg vond onze zoogenaamde held, diè nog al spoedig tevreden was, zijne gevangen schap niet meer zoo lastig en zijn voedsel niet onsmakelijk. De oude maire en zijn zoon vermeden op zettelijk iedere gemeenschap met den gevan gene, opdat de officieele oogen door eene ver mindering van tucht ten zijnen gunste niet zou den geërgerd wordenen zij waren er even min direct of indirect in betrokken, toen mijn heer Plush eenige nachten later, als een boer verkleed, het fort door de groote poort ver liet, en den langen en gevaarlijken weg naar de grens opging, zijn vertrouwen stellende "in de Voorzienigheid, ofschoon hij den inhoud van Leech's brieventasch niet vergat, vechten zij elkaar nu enkel met bun groote kanonnen een geregeld artillerievuur heeft slechts nu en dan plaats. Generaal Koeropatkin heeft, in een telegram aan den minister van Oorlog, geprotesteerd tegen de beschuldiging van de Japanners, dat de Russi sche troepen zich in Chineesche kleeren vermomd zouden hebben. Daarentegen heeft in den slag aan de Sja-ho, op '14 October, een Japansche afdeeling deelge nomen in grijze jassen en met grijze mutsen met witte banden dank zij deze vermomming zoo zegt de Russische opperbevelhebber waren de Japanners in staat, de Russen dicht te naderen, en toen konden zij verscheiden kanonnen van de 37e brigade veroveren. Reuter's correspondent in het hoofdkwartier van het Japansche westerleger seint, dat een afdeeling kozakken de Japanners heeft aangeval len bij Li-kia-toen zij werd echter door de rui terij van de Japansche voorposten met zwaar verlies teruggeworpen. Bij het vallen van den avond waren de Russen nog bezig met liet op zoeken van hun dooden en gewonden. Admiraal Skrydlof is uit Da-tsa-poe te Moekden teruggekeerd. In de geheele stelling is het rustig, het geschutvuur is verstomd. Eergisteren avond hebben de Japanners een groot aantal belegeringskanonnen opgesteld. Verspreide berichten. Generaal Linjewitsj is uit Wladiwostok bij de troepen aan de Sja-ho aangekomen en heeft het bevel over liet eerste Mantjoersche leger aan vaard. De generale staf te Tokio verklaart het uit Russische bron afkomstige verbaal als zou Koe- roki dood zijn voor onzinnig. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Het Piussische oorlogsschip Koobanets is in de Deensche wateren aangekomen en heeft een loods genomen om door de Groote Belt gebracht te worden. Een Deensche stoomboot is door de Russen afgehuurd om het oog te houden op ver dachte schepen. Uit Tokio wordt aan Reuter's bureau ge seind, dat daar onder voorzitterschap van den Keizer een vergadering van den leger- en marine- raad heeft plaats gehad. De beraadslagingen wor den natuurlijk geheim gehouden, maar men ge looft dat maatregelen overwogen zijn voor de ontvangst van de Russische Oostzee-vloot. Lord Selborne, heeft in een eergisteren ge houden rede verklaart, dat het internationale scheidsgerecht de schuldigen aan het Noordzee- incident zou aanwijzen en dat de Tsaar de dooi de commissie verantwoordelijk gestelde officieren zou straffen. Balfour, zei Selborne vervolgens, verdiende groo- ten lof voor zijn bemoeiingen, in zake de lands verdediging. Voor de verdediging van het moeder- XV. Armenpraktijk. Guij, die gelukkig onbewust was van het on heil dat hem dreigde, legde zich voortdurend met hart en ziel op do practijk toe. Zijne be roemdheid als kundig geneesheer nam allengs toe, en ofschoon hij, ook door de assistentie, die hij professor O'Mara verleende, met zijn tijd moest woekeren, vond hij altijd nog ge legenheid den armen en minvermogenden gratis advies te verleenen. IIij werd min of meer het slachtoffer zijner populariteit, want de arbeid, die hij met den professor in de gasthuizen deelde en die, welke hij voor de armen ver richtte, brachten hem hoegenaamd geen gelde lijk voordeel aan; en juist onder de minvermo genden nam zijn succes met den dag toe, zoo- dat, hij eindelijk gedwongen werd, wilde hij op geldelijk gebied geen schade lijden, aan het. heer- schend vooroordeel toe te geven, en verl rek ken te bewonen, die weinig minder aristocratisch waren dan die van doctor O'Mara, opdat de in zijde en bont gekleede lijdende rnensch- heid, die zijne diensten kwam inroepen, niet genoodzaakt was in zijne wachtkamers met de in lompen gekleede schamele gemeente in aan raking te komen. Guij hield er dus een wacht kamer voor de aristocratie, en een voor het mindere publiek op na. Een groot aantal personen, die tot de laatst genoemde categorie behoorden, waren op ze keren ochtend in de algemeene wachtkamer ver- iand was het leger niet de hoofdzaak wel voor die van Zuid-Afrika, van de kolenstations, maar vooral voor Indië. Het viel niet te ontkennen, dat Rusland een grooten stap naar de Indische grens had gedaan. De groote keizerrijken Indië en Rus land waren slechts door Afganistan gescheiden en Rusland had twee spoorwegverbindingen op de Afgaansche grens. De sterkte van het Indisch leger, besloot Selborne, moet afhankelijk gemaakt worden van dat gewichtige militaire feit en wat dat feit beteekent, kan men zien aan hetgeen de spoorweg voor Rusland is in het verre Mantsjoerije. Door snelheid en bewegelijkheid kan de vloot ingeval van nood het hare doen door de vijandelijke schepen op te zoeken en te vernielen. DUITSCHLAND. De in de kanaal-commissie uit het Huis van Afgevaardigden zittende conservatieven hebben Maandag nog voor 't grootste deel tegen de be williging van een kanaal tot Hannover gestemd, zoodat de kleine groep der vrijzinnigen met de nationaal-liberalen noodig waren om den aanleg tot Hannover bij eerste commissie-stemming te redden. Bij de latere stemming in het voltallige Huis zal de meerderheid echter anders zijn sa mengesteld en gevormd worden met conserva tieve hulp. Een der hoofdaanvoerders der tot dusver gevoerde oppositie tegen de kanaalplan nen, de vrij-conservatieve baron Zedlitz, bepleit nu krachtig de aanneming nadat het ontwerp zoo sterk in agrarischen geest veranderd is, dat men zeggen kan, dat de regeering de kanaal oppositie tot dusver meer dan halfweg is tege moet gekomen. Daarentegen verklaarden andere conservatieve stemmen uit de uiterste hoeken van het kamp, dat de conservatieven eerst moe ten zien, hoe de nieuwe, nog niet bekend ge worden handelsverdragen er uit zien, in 't bij zonder of zij voldoende bescherming voor den agrariër bieden. Eerst moet de kwestie der han delsverdragen in den Rijksdag naar de wenschen van conservatieven en agrariërs finaal zijn af gedaan vóór de Pruisische regeering haar ka naal mag krijgen. In het ergste geval zou het Pruisische Heerenhuis, waar de conservatieven volkomen oppermachtig heerschen, zoolang er tegen kunnen stemmen, óók als soms het Huis van afgevaardigden voorbarig den kanaalaanleg nog vóór de handelsverdragen zou willen toestaan. Overigens cischt het door commissiebesluiten ver anderde kanaalontwerp nu 2453/) millioen mark, d. w. z. ruim 48 millioen mark meer dan het regeeringsvoorstel. Met het oog op de moeilijkheden in de ko loniën, wil de regeering van den Rijksdag de noodige gelden vragen 0111 een ministerie van Koloniën, dat tot dusver een onderafdeeling van Buitenlandsche Zaken uitmaakte, tot een zelf- dig departement met een eigen staatssecretaris te maken. Graaf Alexander Hatzfeldt-Trachcnberg, de tweede zoon van den vroegeren opper-president eenigd; het was een ruim en luchtig vertrek met helderwitte muren en eenvoudige houten meubelen, leder bezoeker werd op zijn beurt bij hem toegelaten waartoe van tjjd tot tijd eene binnendeur openging, waardoor men een oogenblikje gelegenheid had om in de andere kamer te turen, welker vloer met een groen tapijt bedekt was, en waarin doctor Guij U'Dis- c'oll achter een met boeken en papieren be laden tafel, gezeten was. Zijne drukke prak rijk noodzaakte hem, het met iederen patient zeer kort te maken, en hij had het zich tot eene gewoonte gemaakt, hun terstond mede te deelen, wat bij van den gezondheidstoestand dacht, en er zoogenaamd geen doekjes om te winden. Vele verlieten dan ook zijne studeer kamer met een opgeruimd, doch ook menigeen met een bedrukt gezicht. Onder de menigte, die hem dien morgen hare opwachting maakte, bevond zich een ta melijk gezet, man van middelbaren leeftijd, die als een fatsoenlijk handswerkman gekleed was. Met zijn hoed op zou hij overal onopgemerkt zijn voorbijgegaan; maar wanneer hij zijn hoed afzette, waren zijne, op eene bijzondere wijze zeer kort gekuifte haren, oorzaak, dat hij er, ondanks zijne fatsoenlijke kleeding, verdacht uitzag. Zijn hoofd had ongedekt den vorm van een kanonskogel. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1