Staten-Generaal. Binnenland. der provincie Silezië, van prins Hatzfeldt, dus een lid van den h oogsten Pruisischen adel, heeft zich te Tokio met de tweede dochter van den vroegeren Japanschen gezant te Berlijn, burg graaf Aoki, verloofd. De moeder der Japansche bruid is wel een Duitsche van adellijken huize, met wien Aoki indertijd te Berlijn is getrouwd, maar toch is het bericht der verloving een groote verrassing geweest. De Hambjirg-Amerika lijn bouwt een nieuw tweelingschroefstoomschip voorloopig voor de Middellandsche Zee als een drijvend sanato rium, waarvan professor Schweninger de leiding op zich neemt. ENGELAND. Het Portugeesch koninklijk echtpaar. De koning en koningin van Portugal kwamen gisteren-morgen te Portsmouth aan. Zij werden door den prins aan Wales verwelkomd en begaven zich vervolgens naar Windsor. De koninklijke trein arriveerde om 3 uur te Windsor. Het koninklijk paar werd aan het station door koning Eduard en diens gemalin ontvangen. On der gejuich van het volk reed het gezelschap door de rijkversierde stad naar het kasteel. De dagbladen berichten, dat de onderhande lingen betreffende een arbitrageverdrag tusschcn Engeland en Portugal geëindigd zijn. Ter gele genheid van het bezoek van koning Carlos aan Londen zal het verdrag worden onderteekend. FRANKRIJK. Het ontslag van generaal A n d r Generaal André, de Fransche minister van Oor log, heeft zijn ontslag aangevraagd en dit is hem verleend. In een brief aan den voorzitter van den mi nisterraad, waarin hij zijn ontslag verzocht, zegt generaal André met name „zelfs geen minuut de onderstelling te willen laten bestaan, dat hij de oorzaak van oneenigheden onder de regee- ringsgezinde meerderheid zou kunnen zijn." De portefeuille van Oorlog is aangeboden aan Berteaux, afgevaardigde voor Seine et Oise, die de benoeming heeft aangenomen. Heden-ochtend stond het besluit in het Journal officiel. De tijding, dat generaal André zijn ontslag heeft genomen, komt niet onverwacht. Wie de gebeurtenissen in Frankrijk in den laat ste, ft tijd heeft nagegaan, zal wel tot de con clusie zijn gekomen, dat André's positie onhoud baar was geworden. De spionnen-zaak is natuurlijk de eigenlijke aan leiding van het ontslag. De Parijsche bladen publiceerden dezer dagen een lijst van officieren 105 in getal wier namen en doopceel geschreven staan in de zwarte lijst der vrijmetselaars en welke of ficieren bijgevolg nooit in aanmerking komen voor promoties. Achter den naam van verschei dene officieren staat aangeteekend, welke bla den zij lezenAlle officieren, die des Zondags Mishooren en hun verdere godsdienstplichten ver vullen, heeten „verwoede clericalen". Lezen zij daarbij nog een katholiek blad en zenden zij hun kinderen naar katholieke scholen, dan zijn zij minstens „ultra clericaal". Achter den naam van kapitein De Coutard stond als een zware mis daad aangeteekend, dat hij geregeld naar de kerk gaat, en het ergste is, dat hij in uniform durft gaan en dan nog wel met een groot kerkboek onder den arm. Verschrikkelijk niet waar? Een ander „verwoed clericaal" is kolonel Didio. Zoo als achter zijn naam op de zwarte lijst aan geteekend staat, stijgt die officier van zijn paard, als hij op straat een priester met het H. Sa crament onmoet, om zijn God te groeten. Dat zijn de misdaden der Fransche katholieke of ficieren I Er was dus een georganiseerd systeem van spionnage en aangeverij, dat zijn net over heel Frankrijk uitstrekte. De gegevens der loges werden door een waar- digheidsbekleeder der vrijmetselarij aan kapitein Mollin verschaft. En het kwam in een district zelfs voor, dat de groote man der loge, in het leger den rang vankorporaal bekleedde, doch in zijn vrij metselaarsrang over bevordering en verplaat sing der officieren aan zijn departement be schikte. De minister van Oorlog kon onlangs zijn po sitie ter nauwemood redden door Mollin, die zijn ontslag nam, prijs te geven, door de ietwat onwaarschijnlijke verklaring af te leggen, dat hij van de procédé's van Mollin niets geweten had en door te belooven, dat hij de cahiers en re gisters van Mollin verbranden zou! Maar de rol, die de minister speelde, was er barmelijk. De oorveeg, die ongehoorder wijze de minister van Oorlog in de openbare zitting ontving, wekt ons medelijden niet op. Wanneer een minister een dergelijk systeem van geheim geinstrueerde politieke bevordering niet weet tegen te gaan, met de resultaten van zoodanig systeem arbeidt, brengt hij onbereken bare schade toe aan zijn leger en zijn land. De Figaro deelt mee, dat de teruggeroepen Fransche gezant bij het Vaticaan, Nisard, Delcas- sé, om zijn ontslag heeft gevraagd. ITALIë. De afloop der herstemmingen voor de Kamer is thans volledig bekend. Giolitti beschikt over 320 stemmen of wel een meerderheid van twee derde van de geheele Kamer. Voor het eerst sedert 1870 zetelen Katholie ken in het Italiaanse he Parlement; zij zullen een afzonderlijk groepje vormen. Overigens ken merkt zich de nieuwe Kamer door de sterk ver minderde macht der uiterste linkerzijde. De ne derlaag van socialisten en republikeinen op 6 November is, zegt de Popoio Romano, Zondag j.l. een ware catastrofe voor hen geworden, on danks hun onderlinge ondersteuning. De konings gezinde partijen hebben de zaak van orde en vrijheid zulk een zegepraal verschaft, dat regeering en parlement met de beste vooruitzichten aan den wetgevenden arbeid kunnen gaan. Het verloop der herstemmingen is overal kalm geweest. Alleen te Rome is het in het tweede kiesdistrict tot een vechtpartij gekomen toen de verkiezing van Santini bekend werd gemaakt. Aanhangers van dezen en socialisten raakten slaags en er was militaire macht noodig om het stembureau te ontruimen. Uit Rome. Maandag-ochtend is te Rome overleden kar dinaal Mario Mocenni. De overledene was geboren te Montefiascone (bij Viterbo) den 22sten Januari 1823, tot kar dinaal benoemd en uitgeroepen in het Consistorie van 16 Januari 1893; hij was bisschop van Sa- bina.. Hij maakte zijne eerste studieën in het Se minarie van zijne geboorteplaats, ging daarna naar Rome om den doctorstitel in de theologie te behalen. Uit Rome terug werd hij spoedig tot leeraar aan het Seminarie van Viterbo be noemd. Omstreeks 1868, benoemde Pius IX, die Mo cenni te Rome had leeren kennen, hem tot se cretaris van den nuntius te Weenen. Daar hij zich op die plaats zeer onderscheidde, maakte de Paus hem tot titulair-aartsbisschop van He- liopolis, en vertrouwde hem ©ene buitengewone zending naar Chili toe. Hij doorliep de lagere rangen der pauselijke diplomatie in Equador, Peru, Bolivia en Chili, van pauselijk legaat en buitengewoon gezant tot internuntius in Brazi lië. In 1882 werd hij naar Rome geroepen, waar hij in eene afdeeling van de pauselijke kanselarij geplaatst, en in 1893 tot kardinaal benoemd werd, om zijne verdiensten als handig en ijverig wer ker in de bureau's der Vatikaansche politiek. Later vertrouwde de Paus hem de administratie van de goederen van den H. Stoel en van den Pieterspenning toe. De ruim tachtigjarige kardinaal was reeds eenigen tijd lijdende; eergister-ochtend trof hem een beroerte en kort daarna overleed hij. Dr. Lapponi bleef bij hem tot hij den laatsten adem uitblies; toen ging de pauselijke lijfarts den paus met eenige omzichtigheid de doodstijding bren gen, omdat Pius X zelf nog niet geheel hersteld is van zijn laatsten jichtaanval en de schok hem nadeel kon doen. BRAZILIë. De revolutionaire beweging te Rio de Janeiro is onderdrukt. De orde is volkomen hersteld. De senator Lauro Sodre en de afgevaardigde Bar- boza Lima, de leiders der beweging, zijn ge vlucht. Anderen zijn gevangen gezet. Er zijn talrijke dooden en gewonden. De onderdrukking van den opstand is te dan ken aan het krachtige optreden der regeering eer gis ter-a vond. Eergister-middag verscheen gene raal Travassos aan de militaire school, waar hij met toestemming der officieren en cadetten den directeur der school zijn gezag ontnam. Travassos leidde de cadetten daarop naar Rio, waar zij een afdeeling troepen en politie tegenkwamen. Er ontstond een gevecht, waarbij Travassos ge wond en zijn adjudant gedood werd. De cadet ten trokken toen terug naar de school, waar de troepen hen aanvielen. De cadetten waren genoodzaakt zich over te geven, waarop allen gevangen werden genomen. Ook werd er een poging gedaan om de ca detten van de artillerieschool te Realengo tot muiterij aan te zetten, maar zonder gevolg. Ma joor Gomes Castro, de voornaamste aanstoker, is gevangen genomen. De geheele beweging is in 't leven geroepen door fanatieke militaire doc- trinairen en ontevreden politici, die gebruik maak ten van de invoering van een onpopulaire wet op gedwongen vaccinatie om het volk op te ruien. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. De Kölnische Zeitung verneemt, dat twee zoons van een Engelschen boer, Freyer genaamd, in Zuidwest-Afrika gevangen genomen en doodge schoten zijn omdat zij geheuld hadden met Mo- renga, het in opstand gekomen hoofd der Hot ten totten. Freyer zelf zal wegens hoogverraad terecht staan te Keetmanshoop. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag '15 November. Ingekomen blijkt nog een wetsontwerp, rege lende de pensioenen van het personeel bij den loodsdienst voor zeeschepen en van weduwen en weezen van dat personeel. Bij het aan de orde komen van een reeks wets ontwerpen tot naturalisatie herinnert de heer D ruck er aan het antwoord, door den minister van Justitie gegeven op een bij het onderzoek van het wetsontwerp regelende het Nederlanderschap enz. gemaakte opmerking, dat men het Neder landerschap onwillekeurig verloren hebbende zich weer moet laten naturaliseeren. De minister had het daartoe noodige bedrag (f J 00) een »lut- tel recht" genoemd. De heer Drucker wijst er bij deze gelegenheid op, dat het recht ongelijk werkt voor personen in verschillende economische omstandigheden. Voor velen is f 100 een prohibitief recht. De minister van J u s t it ie antwoordt, dat hij bij de behandeling van hoofdstuk IV der begrooting een uitvoerig antwoord zal geven. Bij de behandeling van de overeenkomst met Griekenland te maken nopens de naamlooze vennootschappen, verklaart de minister de late indiening door de ter Landsdrukkerij heerschende drukte. Na een de redactie betreffende opmerking van den heer I d s i n g a, wordt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de fabriek s- en handels- m erken, verdedigt de heer Rink zijn amendement, strek kende tot het doen vervallen van de gestelde ter mijnen, binnen welke de zich benadeeld achtende industrieel voor zijn recht kan opkomen. De heer Rink verklaart, dat hij daarin een der middelen ziet om te verhinderen, dat de over heid zal worden gedwongen in enkele gevallen het belang van een niet-rechthebbende op een handelsmerk te verdedigen tegenover hem, van wien duidelijk is gebleken, dat hij rechthebben de is. Volgens het ontwerp zou deze toch, wanneer de termijn van een half jaar is verloopen, het gestolen merk nooit meer uit het officieele regis ter doen verwijderen, zelfs wanneer bij gewoon proces de oorspronkelijke gebruiker, de ware rechthebbende dus, in het gelijk is gesteld. Hij zou zijn eigen merk niet meer mogen gebruiken De minister van Justitie antwoordt, dat de gestelde termijnen dienen om ten minste de rechtsonzekerheid van de handelsmerken te beperken. Het bureau voor den Industrieelen Eigendom zelf wenscht het opheffen van de ter mijnen niet. De voordeelen der inschrijving gaan dan ook volstrekt niet verloren. Immers voor niet-inge- schreven merken vervalt het recht van handhaving na een niet-gebruik van 3 jaar, voor ingeschreven nietvoor niet-ingeschreven merken moet de eerste gebruiker zelf nagaan of niet een ander zijn merk wederrechtelijk gebruikt, voor inge schreven merken wordt de controle uitgeoefend door het bureau. Met het amendement, de termijnen heelemaal te doen vervallen, kan de minister niet meegaan, wel zou hij bereid zijn zich met een wijziging te vereenigen, waarbij met behoud der termijnen zou worden bepaald, dat ingeval bij rechtelijk gewijsde is uitgemaakt, dat de ingeschrevene ten onrechte is ingeschreven, alsnog kan worden over gegaan (ook na 6 maanden) tot royement. Na een rede, waarin de heer R i n k dè juist heid van zijn oorspronkelijke meening handhaaft, wijzigt hij toch zijn amendement in den geest, door den minister aangegeven. De minister nam het nieuw voorgestelde amen- dement-R i n k over, waarna het gebeele ontwerp werd aangenomen. Aan de orde is nu het wetsontwerp tot wijziging van d e w e t o p h e t notarisambt, waarbij de heer van denBerchvan Heem stede vreest, dat de wijziging aan vele bezwa ren, o. a. de bestaande zaakwaarnemerij door notarissen, niet zal tegemoet komen. Hij mist noode bij de voorgestelde kamers van toezicht de arbitrale macht. De heer Treub, die aanvangt met een ver ontschuldiging, dat hij, zoo jong Kamerlid, reeds nu het woord voert, verklaart, met het in dit ontwerp voorgestelde wel te sympathiseeren, zijn bezwaren betreffen daarentegen het niet-voorge- stelde. Zoo zegt wel de memorie van toelichting, doch niet de wet zelf, dat bij vervanging de voor keur zal worden gegeven aan den candidaat. Dat de benoembaarheid van vrouwen tot het notaris ambt door dezen minister in het midden wordt gelaten, betreurt de heer Treub; eveneens dat bet denkbeeld, van het notariaat een bezoldigd staatsambt te maken, zoo ver wordt weggeworpen. Een groote grief is, dat dit ontwerp geen wij ziging brengt in de wettelijke werkzaamheden van den notaris, waardoor dus het groote onder scheid, dat nu bestaat tusschen hetgeen een notaris volgens de wet moet doen en dat wat hij in de praktijk feitelijk doet, ook in het vervolg zal blijven voortduren. De heer Helsdingen betreurt 't, dat ook dit ontwerp het publiek niet beschermt tegen de «lange vingers" van vele notarissen, die hun den naam van «grijpvogels" hehben bezorgd. Hij noemt eenige voorbeelden van enorme verschillen in rekeningen van den eenen en van den anderen notaris. De minister van Justitie repliceerende, merkt op dat ten-opzichte van het voorbereidend examen voor het candidaatschap inderdaad bijzon dere instellingen van H. O. en M. O. met open bare gelijkgesteld zullen worden. De reserve ten-opzichte van de benoembaarheid van vrouwen moet spr. handhaven. Tegen het afleggen van een examen voor candidaat heeft spreker geen bezwaar gehad. Sprekende over het denkbeeld van het notariaat tot bezoldigd staatsambt te maken, zegt de mi nister, dat de voornaamste bedenking daartegen niet door den heer Treub is besproken. Die be denking was, dat de notaris als bezoldigd staats ambtenaar, zijn karakter van raadsman van par tijen geheel zou verliezen. Het noemen van groote verschillen in reke ningen van twee notarissen, acht de minister van geen waarde, zoolang hij niet weet, welke extra- legale verrichtingen de notarissen in het eene en in het andere geval nog hebben verricht. Dat onder de notarissen meer «grijpvogels" zouden voorkomen dan onder éénige andere kate- gorie van personen, betwijfelt spreker. In de replieken legt de heer Treub o.a. nog eens bijzonderen nadruk op de noodzakelijkheid van een verplichte notarieele boekhouding, omdat notarissen financiën regelen niet voor zich zeiven, maar voor derden. Dat in de Kamers van Toezicht wrijving door jaloezie te verwachten is, leert de ervaring in Frankrijk. De algemeene beraadslagingen worden gesloten en de vergadering wordt verdaagd tot heden (YVoensdag)ochtend 11 uur. De Koninklijke familie. Men meldt uit Apeldoorn De Prins der Nederlanden arriveerde gister- avond te 8.10 en werd door jhr. Van Geen aan den trein ontvangen. De Prins was vergezeld van jhr. Hooft Graafland. H. M. de Koningin begroette Haar Gemaal har telijk in de wachtkamer. In een gesloten rijtuig werd daarna het Koninklijk Echtpaar naar het paleis gereden. H. M. was vergezeld van de groot- meesteres, baronnesse Hardenbroek. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in October opgebracht f 15,582.432,80 tegen f 15,183.441,33* in dezelfde maand van het vorige jaar. Er is eene vermeer dering van f 398,991,46£. Het '/i2 de raming bedraagt f 12,085,567,01. De opbrengst over de eerste tien maan den van 1904 bedroeg f120,075,155,97£ tegen f'120,038,790,68 over hetzelfde tijdvak in 1903, derhalve f36,364,88|, meer. Prny. Staten van Zuid-Holland. In de tweede zitting van gister, waarin de griffier mr. Taveraat, hersteld tegenwoordig was, werden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Gorinchem, den heer A. G. de Kruyff, tot onderzoek gesteld in handen van de leden Evers, Schippers en van Wichen. Deze com missie bevond de stukken in orde en adviseerde toelating, waartoe besloten werd. Na eedsaflegging, nam de heer de Kruyff zit ting.' Voor de lezing der notulen door den griffier, sprak de voorzitter, onder applaus der verga dering, zijn vreugde uit over het herstel van den griffier, dat, hoopte hij, blijvend moge zijn. Ingekomen was het rapport der deskundige commissie a. betreffende de polderkaden langs Delfland's boezemwater, hetwelk gesteld wordt in handen der Statencommissie, b. betreffende het reglement van Delfland, aangevuld met de leden Hoogerbrugge en Van Ruyven, ter vervan ging van de heeren Loopuyt en Von Fisenne, als leden der Staten afgetreden. De diligent verklaring der commissie zal aan H. M. worden aangevraagd. Anti-liberale Statenclub De club van anti-liberale Statenleden van Zuid- Holland heeft haar bestuur tengevolge van de benoeming van jhr. von Fisenne tot lid der Eerste Kamer, aangevuld met de verkiezing van jhr. mr. von Fisenne, sedert gekozen tot Statenlid. Dientengevolge bestaat dat bestuur thans uit de leden jhr. mr. de Geer, jhr. van Nispen tot Sevenaer, de Wilde, Vegtel en jhr. mr. von Fisenne. Misdaad Van den vader van Bertha Brouwer te Am sterdam vernam het. Hbld. na de herkenning van het opgevischte lijk nog eenige bijzonderheden, met de verdwijning van zijn kind in nauw ver band staande. Men is nl. in het bezit van een brief, af komstig van een in de buurt wonenden boek handelaar, waarin aan het meisje een formeele liefdesverklaring wordt gedaan. Schrijver doet. haar het voorstel nog eens in zijn winkel te willen komen en verzoekt, hem toch volkomen te vertrouwen; hij meent het goed met haar. Als ze geen kans zag, haar huis te verlaten, dan moest ze probeeren een uitvlucht te vin den, wat haar toch zeker wel zou gelukken. Deze brief was niet onderteekend, maar de boekhandelaar verklaarde bij de politie de schrij ver er van te zijn. Hij voelde voor het meisje een groote genegenheid, ondanks hun verschil in leeftijdBertha Brouwer was 15 jaar, hij ruim 45. Later zijn nog vier prentbriefkaarten aan haar adres bezorgd, echter niet haar naam vermel dend, doch geadresseerd aan Bertha Kooi. De benedenbuurman van de familie Brouwer, die den naam Kooi heeft, ontving deze kaarten eerst, doch begreep uit den voornaam Bertha, dat ze voor het meisje waren bestemd en stelde ze haar moeder ter hand. Op een dezer kaarten werd Bertha verzocht Woensdag 2 November een ontmoeting met den afzender te hebben, waar aan het meisje echter niet voldeed. Ze had van hem een diepen afkeer, zóó ^elfs, dat zij brie ven, die hij haar op straat in de hand duwde, niet zelf las, doch gaf aan de juffrouw van het atelier, waar ze werkzaam was overdag en die zij in vertrouwen had genomen. Deze maakte de brieven open en vertelde haar, dat er aller lei slechts in stond vermeld. Een enkele maal moest Bertha voor haar ouders een boodschap in den boekwinkel doen, doch om den man te ontloopen, vroeg ze aan een vriendinnetje het even voor haar te willen doen, wat dan ook gebeurde. Juffrouw Brouwer, Bertha's moeder, die achter deze correspondentie was gekomen, had haar daar over onderhouden; aanvankelijk had Bertha ont kend te weten van wien de brieven en kaarten kwamen, doch later vertelde ze openhartig wie de schrijver was. Natuurlijk zochten de ouders, toen Bertha plot seling verdween, verband tusschen deze brieven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2