Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 27ste Jaargang Vrijdag 18 November 1904. No. 8056. Officieele Berichten. Kennisgeving. Voor belanghebbenden bij de Nieuwe Drankwet. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden '1.35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland /'2.[ter kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 10 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 ceilt- Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen '25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 2 en 3 der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen dienst 1904/1905 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 28 October 1904 en den 17 November 1904 door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 November '1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. l)e Secretaris. V. SICKENGA. Het Drankwetcomité uit de Bonden van dis tillateurs Nen likeurstokers te Rotterdam verzoekt ons opname van het volgende: Artikel 55. 1. Voor de localiteiten, waarin op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet of verordening, sterke drank werd verkocht, kan, zoolang aan die localiteiten de bestemming om voor verkoop van sterken drank in het klein te worden gebruikt niet door eene daad van den eigenaar of gebruiker is ont nomen, 'de vergunning, tenzij in de gevallen be doeld bij art. 8, eerste lid, nos. 2, 6, 1014, 16 en 18 voor zooveel de nos. 1014 betreft, niet geweigerd worden: a. aan hem, die op voormeld tijdstip daarin het bedrijf uitoefende, zoolang hij leeft. b. aan de overlevende echlgenoote of echtge noot van hem of haar die op 1 Mei 1901 daarin het bedrijf uitoefende, zoolang zij of hij leeft, indien het huwelijk op 1 Mei 1904 nog bestond en de echtgenooten te zamen woonden. 2. De vergunning voor de bovengemelde lo caliteiten, waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend of die met zoodanige localiteit bin nenshuis gemeenschap hebben, wordt bij tijdige be taling van het vergunningsrecht slechts geacht ver lengd te zijn onder voorwaarde: 1. dat de Verkoop van sterken drank geschiede in gesloten flesschen, kannen of kruiken. 2. dat in de voor het publiek toegankelijke localiteiten geen aangebroken vaten, fles schen, kannen of kruiken, sterken drank in houdende, aanwezig mogen zijn, en 3. dat het drinken van sterken drank in die localiteiten niet worde toegelaten. Uit het bovenstaande ziet men dus, dat de vergunning van 1881 als mede het heb ben van een gecombineerd bedrijf bij over gangsbepaling is toegestaan. Art. 58. 1. Het bepaalde in art. 1, tweede lid, geldt in eene gemeente waar het van toepassing is, niet voor eene vergunning, welke vóórf 1 Mei 1904 ver leend is voor eene, voor het publiek toegankelijke localiteit. 2. Die bepaling wordt evenwel van kracht, indien ingevolge art. 25 in de akte van ver gunning en in het afschrift daarvan een loca liteit in een ander huis wordt vermeld of de oppervlakte der localiteit, vermeld in die akte en in dat afschrift, door verbouwing of herbouw met meer dan twintig ten honderd wordt ver groot. Hiermede zijn, de vergunninghebbenden van vóór 1 Mei 1904, wonende in Gemeen ten met bebouwde kommen van meer dan 5000 inwoners, vrijgesteld hun bedrijf te split sen in eene tappers- of slijtersvergunning Dit laatste heeft slechts plaats, zoo zij gaan verplaatsen of boven een vastgestelde grens gaan vergrooten. Art. 59. 1. Eene vóór 1 Mei 1904 verleende vergun ning voor den verkoop in eene voor bet publiek toegankelijke localiteit blijft, behoudens intrek ken of vervallen' van kracht tot 1 Mei 1905 voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2. Indien een houder van eene vergunning als bedoeld in het eerste lid, het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, wordt op een vóór 1 Maart 1905 tot Burgemeester en Wethouders te richten verzoek, waarbij opgave wordt overgelegd van de oppervlakte der locali teiten in de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aangebracht, dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liters voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders met vermelding van de oppervlakte der localiteiten. 3. Bij gebreke van een verzoek, als bedoeld in het. tweede lid, vervalt de vergunning met 1 Mei 1905. Het is dus gebiedend voorschrift, zoo men zijne vergunning wil verlengd zien, om voor 1 Maart 1905 opnieuw aanvraag te doen en mogen de opnieuw te verleencn vergun ningen toegepast worden zoowel voor het tappen per glas, als het slijten per maat. Het verkoopen van den sterken drank in gecapsuleerde flesschen is dus voor hen niet voorgeschreven. Art. 63. 1. Hij, die op 1 Januari 1904, handel dreef in sterken drank, alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter kan daarmede doorgaan tot 1 Mei 1905. 2. Indien hij na 30 April 1905, sterken drank •in het klein wenscht te verkoopen, dient bij binnen zes weken na het tijdstip van de inwer king treding van deze wet, overeenkomstig de bepalingen dezer wet, een verzoek in om eene vergunning. Indien in de gemeente art. 1, tweede lid (de splitsing) van toepassing is, kan hem geene andere vergunning worden verleend dan die voor 'den verkoop, bedoeld bij letter b. 4. Indien die vergunning hem geweigerd moet worden uitsluitend hetzij op grond, dat het vast gestelde maximum bereikt is, hetzij op grond van art. 8, eerste lid no. 9, wordt hem eene bijzondere vergunning verleend voor den ver koop bij hoeveelheden van twee tot tien liter, op de wijze omschreven in art. 1, vierde lid. Onder het. woord „Vergunning" boven of ter zijde van de buitendeur, die toegang geeft tot de inrichting worden geplaatst de woorden„Ver gunning beneden 2 liter verboden." Zij die dus slijters zijn, kunnen tot uiter lijk 26 November a.s. nog aanvraag doen ter verkrijging van eene bijzondere vergun ning, men zij evenwel indachtig, dat deze bijzondere vergunning niet kan strekken tot. een lokaal, waarin een bierhuis wordt uit geoefend. De verkoop mag voorts slechts geschieden in gesloten, van lak of capsule voorziene flesschen, terwijl geen open fust of anderszins tot berging van sterken drank in het lokaal, waar voor deze bijzondere ver gunning is aangevraagd, aanwezig mag zijn. (art. 50, 6.) Art. 65. 2. "Een verzoek om verlof voor de voortzet ting van den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, en van alco hol-vrijen drank, na 31 December 1905 wordt ingediend vóór 1 Januari 1905. Voor 1 Novem ber 1905 wordt, op het verzoek schriftelijk be schikt. 17 November. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. Een torpedoboot uit Port-Arthur. Nieuws uit de vesting. De Russische torpedojager Rastoropni is Dins dag-avond in een hevigen sneeuwstorm te Tsji- foe aangekomen, en op de plaats, waar vroe ger de Retsjitelni lag, voor anker gegaan. De kapitein liet prins Tsjing weten dat hij zijn boot. zal ontwapenen. De torpe dojager heeft een aantal nummers van hot blad Nowi Kraj meegebracht, in een daarvan staat dat een Japansche torpedojager, die bezig was met het leggen van mijnen, den llen door de Retwisan verrast en in den grond gescho ten is. Volgens een nog niet bevestigd gerucht, heeft de Rastoropni een telegram van Stüssel mede gebracht, waarin hij aan de regeering te Pe tersburg de vraag richt, of hij volhouden en onlzet afwachten moet, dan wel de hem aan geboden gunstige voorwaarden voor een on middellijke overgaaf van Port Arthur moet aan nemen. Nadere bijzonderheden omtrent de Rastoropni bevatten nog de volgende heden-nacht ontvan gen telegrammen TSJIFOE, 16 November. Toen de Rastoropni hier bet anker liet vallen, maakte de Chinee- sche kruiser Hai-joeng stoom, en kwam een kwar tier daarna dicht bij de Russische torpedoboot liggen. Kapitein Tsjing giiig aan boord en had een kort onderhoud met den commandant Pe- lem. Ook Wainwright, de adjudant van den Ame- rikaanschen admiraal Folgers, ging aan boord van de Russische boot, maar noch hij, noch Tsjing werden nitgenoodigd om in de hut te komen, hoewel er een hevige sneeuwstorm woei. Tsjing liet Pelem weten dat hij 24 uren te Tsji- foe blijven; daarna zou hij gedwongen worden om te ontwapenen. Na dat onderhoud kwam do torpedoboot dichter bij den walde Russi sche consul kwam aan boord en bracht brieven mede naar den wal. De officieren vertellen wei nig, zij zeggen dat Port Arthur er nog niet slech ter aan toe is, dan twee maanden geleden, ont kennen dat de Bajan in den grond geboord is, maar erkennen dat haar machines beschadigd zijn door het granaatvuur, en nu hersteld wor den. De kruisers verlaten iederen dag de haven, de slagschepen blijven er. TSJIFOE, 16 November. De Russische con sul heeft den taotai ambtelijk medegedeeld, dat besloten was, de Rastoropni, naar Tsjifoe ge dreven door den storm, te ontmantelen, omdat de machinerie beschadigd is. Zeven Russen verlieten vanmiddag de torpedo boot, slechts één man bleef achter, om een lang zaam brandende lont aan te steken, waardoor men het schip in de lucht wilde laten sprin gen. Er hadden drie zwakke ontploffingen plaats, die nauwelijks op honderd meter afstands ver neembaar waren. Bijna onmiddellijk zonk de tor- pedoboot naar de diepte, slechts een masttop steekt nog boven water uit. LONDEN, 16 November. De commandant van de Russische torpedoboot die te Tsjifoe binnen gekomen is, heeft belangrijke telegrammen van Stössel meegebracht. Hij bevestigt dat Stössel gewond is, maar voegt er bij dat de Japanners er nog niet in geslaagd zijn, een gewichtige stel ling bij Port Arthur te veroveren. De vesting heeft nog voor een vol jaar munitie, levens middelen en steenkolen, en het garnizoen is op gewekt en vol hoop. De commandant besloot, de Rastoropni in de lucht te laten springen, omdat hij in den storm niet weer naar buiten kon stoomen en onge zind was, zijn schip te onttakelen. TSJIFOE, 16 November. Op goed gezag wordt verzekerd dat de commandant van de Rastoropni verzegelde orders had meegekregen waarin hem gelast werd, zijn schip te vernielen, tenzij een buitengewoon gunstige gelegenheid om te ont snappen zich voordeed. TSJIFOE, 16 November. Twee Japansche tor pedojagers zijn vannacht aan den haveningang gezien. Ongetwijfeld heeft dat bijgedragen tot het besluit om de Rastoropni te vernielen. De Japansche consul heeft bij zijn Russischen ambtgenoot geprotesteerd tegen het aan wal gaan van negen leden der Russische bemanning met hun geweren. TSJIFOE, 16 November. De Nowi Kraj be schrijft den ondergang van de Japansche tor pedoboot, die op 3 en niet op 11 dezer plaats had, in de volgende omstandigheden. De adel borst Dmitriëf, aan boord van de Retwisan, zag een Japansche torpedoboot, die bezig was, mij nen te leggen op de reede van Port Arthur. Het stoute denkbeeld kwam bij hem op, dat schip in de duisternis aan te vallen. Hij kreeg verlof, de stoomsloep van de Retwisan te ge bruiken, die een torpedo-lanceerinrichting bezit. Met. zes vrijwilligers verliet hij toen de haven en kwam onbemerkt tot dicht bij den Japanner; daarop werd een torpedo afgeschoten, die on middellijk doel trof. De torpedoboot zonk, en de stoomsloep keerde, zonder vervolgd te wor den, naar de haven terug: de Japanners dachten dat hun torpedoboot op een van de drijvende mijnen gestooten had. TSJIFOE, 16 November. De vier nummers van de Nowi Kraj, hier ontvangen, toonen aan, hoe streng de censuur te Port Arthur wordt uit geoefend. In twee nummers staat geen oorlogs nieuws, en in geen enkel staat eenig nauwkeu rig bericht over de gevechten te land. De Daily Telegraph meldt uit Tsjifoe: Een reiziger die uit Port Arthur is aangekomen, be richt dat 15.000 Japanners drie dagen lang de noordelijke forten hebben bestormd. Zij werden telkens met. bloedige verliezen teruggeworpen. De Russische oorlogsschepen zouden aan den strijd hebben deelgenomen, daar zij weer in orde zou den zijn. In Mantsjoerije. Haast even afwisselend als de berichten over de krijgsverrichtingen op het oorlogsterrein zijn die over het weer. Zoo seint kolonel Gaedke uit Moekden dat de temperatuur opmerkelijk Hoog is, en dat de Russische troepen goed gekleed en gezond zijn. Gaedke is nog altijd van oordeel dat de Japanners geen nieuwe aan vallende beweging kunnen doen, althans met eenige kans op succes, voordat Port Arthur ge vallen is; anderzijds zullen de Russen eerst dan weer een grooten slag trachten te slaan, als hun getalsterkte in Mantsjoerije en Korea werkelijk overwegend geworden is. Men verwacht geen be slissende worsteling tusschen de heide legers vóór nieuwejaar. De Russische regeering geeft thans de vol gende verbeterde opgaaf van de verliezen, door het Russische leger geleden in de laatste reeks gevechten aan de Sja-ho Officierengesneuveld 188, vermist 39,v ge wond 700, licht gewond 68, totaal 995. Minderengesneuveld 4.086, vermist 5.327, ge wond 23.542, licht gewond 313, totaal 33.268. Algemeen totaal 34.263. Opmerkelijk in deze verschrikkelijke lijst is het groot aantal vermisten. De Japanners hebben in die gevechten, gelijk men weet, slechts wei nig gevangenen gemaakt. De duizenden ver misten zullen dus voor het allergrootste deel de ongelukkigen zijn, die in verloren hoeken van het slagveld getroffen werden en daar om kwamen. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Reuter seint d.d. 46 November uit Suez De gouverneur heeft vandaag de buitenlandsche consuls saamgeroepen, en hun verzocht, aan de scheepsagenten mede te willen deelen dat tijdens de doorvaart van de Russische oorlogsschepen alle noordwaarts gaande schepen moeten blijven liggen om het kanaal vrij te laten voor de oorlogssche pen. Zoolang de vloot in liet kanaal is, mag er niets in het water geworpen worden, en alle ma nifestaties m eten achterwege blijven. Uit Tokio seint Reuter d.d. 16 November De onderhandelingen tusschen Parijs en Tokio worden nog voortgezet over de beschuldiging dat Frankrijk zijn onzijdigheid geschonden zou heb ben, door aan de Russische Oostzeevloot te ver gunnen, van de Fransche havens gebruik te maken. De regeering laat zich intusschen niet over het geval uit. In de pers en onder het publiek gaat men hier en daar vrij vinnig te keer over Frankrijk's houding. De Russische kruiser Koebanets heeft het anker uitgeworpen in de baai van Skagen, maar is kort daarna weer westwaarts vertrokken. Verspreide berichten. De Russische aanvullingsvloot. uit de Oost zee, die uit twee kruisers, vijf torpedobooten en vijf transportschepen bestaat, nadert de Deen- iche wateren. Deensche loodsen zullen de oor- .ogsschepen door de Bell en het. Kattegat bren gen. Een kolenschip voorziet de torpedoflottielje an Cardiff-kolen. Admiraal Alexejef vertrekt dezer dagen naar le Krim, om daar geruimen tijd tot herstel van gezondheid te blijven. Naar 'theet zal hij ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1