Ingezonden. Kunst en Letteren. Laatste Berichten. T F.IYEttRAMMEft. Burgerlijke Stand. Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. gen: afschaffing der tienden, de invoering van het Rijksmcrk op de boter, waardoor knoeierij onmogelijk is gemaakt, onderzoek eener commis sie naar afschaffing of afkoop van het jacht- recht, enz. Als de Boerenbond in naam van 40000 landbouwers in Den Haag aanklopt, luis tert, de regeering. Nu reeds geldt de Boerenbond als de vertegenwoordiging der Nederlandsche boe ren; zijn raad wordt ingewonnen, geen wet van belang wordt ter hand genomen of de Boeren bond in daarover gehoord. En die macht zou nog grooter worden, indien alle boeren tot hun Bond toetraden. Op maatschappelijk gebied verbetert de Boe renbond de positie van den boerenstand door gezamenlijken inkoop van benoodigdheden voor het bedrijf en gezamenlijken verkoop der pro- dukten, onderlinge verzekering tegen hagelslag, veesterfte en brandschade, het verschaffen van bedrijfskapitaal door de leenbanken, enz. Naast regeeringshulp is hier vooral eigen hulp nóo- dig. Daarom moeten de boeren elkander helpen door zich over het gansche land in massa tot één groot lichaam aaneen te sluiten, willen ze niet in den grooten worstelstrijd des levens on dergaan. In de eenheid en de samenwerking ligt de kracht,, het geheim van den Boerenbond. Spre ker wijst op het grootsche en verheffend schouw spel van het Congres der boeren te Nijmegen, waar als het ware een volledig agrarisch wetboek is samengesteld. Vervolgens beantwoordt de inleider de vraag Wat beteekent toch een Christelijke Boerenbond De Christelijke beginselen brengt de boeren tot eenheiddaarin stellen ze vertrouwen. De boer js christen in zijn hart en zal, naar wij vertrou wen, den ouden God blijven dienen. Als ieder persoon verplicht is de Tien Geboden te onder houden, zou dan een vereeniging van menschen daartoe niet verplicht zijn Gelijk het sap den boom voedt, zoo moet het menschelijk leven gevoed worden door den geest van het Christendom. Derhalve als de Boerenbond een vereeniging is, die het gansche leven der boeren omvat, dan is het noodzakelijk, dat die Boerenbond Christelijk is en daarvoor uitkomt. Het algemeen streven der moderne maatschappij isIeder voor zich. Zoo is de maatschappij geworden een wildernis van groote en kleine dieren, die elkaar verslinden. De gelukkigen, de behendigsten komeu er bovenop, de kleinen en zwakken gaan te gronde. Daarte genover staat onze vereeniging van christelijke beginselen doortrokkenzij helpt en steunt de zwakkenhet Bestuur offert zich op voor het algemeen welzijn. Nadat de stormachtige toejuichingen eenigszins bedaard waren, vroeg kapelaan Rombouts van Schipluiden inlichtingen over de oprichting eener 2uivelfabriek, productie-Coöperatie, het handhaven van het Christeljjk beginsel ook in de leenbanken, enz, waarop de inleider van antwoord diende. Met een woord van hulde en dank aan den ge wij den spreker voor het goede zaad, dat hij hier heeft uitgestrooid, wenscht de Voorzitter de hoogst belangrijk bijeenkomst te besluiten. Moge het hoofddoel van deze schoone rede bereikt en het Bestuur dezen winter besprongen worden om hulp te bieden voor het oprichten van afdee- lingen. Waar Noord-Brabant 18000 boerenbonder- telt en Zuid-Holland pas eenige honderden, moet getracht worden ook hier alle Christus-belijdende boeren tot samenwerking te brengen. Vervolgens dankt hij de H. H. Geestelijken, die door hun aan wezigheid luister aan deze vergadering bijzet ten. Hij verzoekt hun dringend, ook volgens den wensch van het Nijmeegsche Congres, de organi satie der veldarbeiders met kracht ter hand te nemen, opdat ze niet in handen van het socialisme vallen. j> Wanneer wij niet afdalen tot de minde ren", voegt pater v. d. Eisen hier nog aan toe, »als wij hen niet opheffen, zullen zij ons met zich naar den afgrond slepen." Moge Zuid-Holland dan weldra met een net van afdeelingen van den Boerenbond bedekt worden en ga ditmaal van Schiedam de Victorie uit! aangetroffen, in het bezil was van een stuk blauw japonstof. Gebracht naar hel politiebureau in de Lange Torenstraat, vertelde die jongen daar, dat deze japonstof door eenige jongens, die ontkomen zijn, uit een winkel te Schiedam is gestolen. Heden werden drie jongens, verdacht dezen diefstal Ion nadeele van tie firma Brtins alhier te hebben gepleegd, door de Rotterdamschc po litie naar hier overgebracht. De daders zijn in het. bureau van politic in verzekerde bewaring gesteld. E e n bewoner van de M ariastraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een hok achter zijn huis 2 duiven zijn ontvreemd. De werkstaking der glasblazers. Aan het iV. v. d. D. wordt o. ni. gemeld De toestand is das nog dezelfde, terwijl de gevolgen dezer staking onrustbarende afme- teningen aannemende destijds aanwezige voor raad flessclien bij de glasfabrieken en die bij de distillateurs is verbruikt en de aanvoeren uit het buitenland houden geen gelijken tred met de be hoefte aan flesschen, zoodat zeer groote orders niet kunnen worden uitgevoerd, waardoor bij sommige distillateurs minder werkkrachten noo- dig zijn, tengevolge waarvan een gedeelte van het personeel voorloopig wordt ontslagen. Dit is reeds het geval geweest bij de distillateursfirma J. J. Melchers, aldaar, en bij eene groote firma te Delfshaven. Het ligt voor de hand, dat dergelijke maatregelen ook zullen genomen worden door de kistenmakers; bij gebrek aan flesschen zijn ook geen kisten of kelders noodig, waarin flesschen moeten worden verpakt. Inderdaad ziet het er hier treurig uit voor deze werklieden, vooral bij den ras naderenden winter. Het is daarom te hopen, dat spoedig van welke zijde dan ook pogingen worden aangewend om te geraken tot een einde van deze staking, waardoor verdere ar moede en ellende in de gezinnen der werklieden zullen worden voorkomen. Naar wij vernemen zijn de vuren aan de glas fabriek »De Schie" reeds eergisteren aangemaakt. De hoogeerw. heer mgr M. J. A Lans zal Dinsdag 22 November, 's avonds 8 uur, in de S. O. V. voor de St. Willebrordusvereeni- ging alhier als spreker optreden. veel arbeiders aan de glasblazerijen. Zeer velen van die menschen verlangen hard om weer aan het werk te komen, al is het dan ook, indien het niet anders kan, onder de nieuwe loonregeling. En daarom zouden we de heeren bestuursleden der glasblazersvereenigingen, dringend willen ver zoeken. een beetje haast te maken, en als men toch niet verder komt. zooals genoegzaam blijkt, de staking dan maar op te geven. Een eervolle terugtocht uit den strijd is volstrekt geen schande, is zelfs een plicht, wanneer men ziet dat menhet toch niet wint, en intusschen niets dan schade lijdt. Men houde dus niet vast aan de leuze buigen of barsten. Dat klinkt wel moedig en manhaftig, maar dut is in het gegeven geval erg dom, omdat het noodlottig is voor den werkman, die ten slotte het kind wordt van de rekening. O. P. Gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam. De uitslag van de gisteren te Rotterdam ge houden verkiezing voor één lid van den Rotter- damschen gemeenteraad in district III, ontstaan door de ontslagname van dr. E. van Rijckevorsel (liberaal), was, dat verkregen mr. I. Rombach (lib.) 1241; mr. A. Slob (anti-rev.) 1060; L. M. Hermans (soc.-dem.) 147 en D. H. van Zuylen Jr. (vrijz.-dem.) 133 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. I. Rombach en mr. A. Slob. De herstemming heeft plaats 25 November a s- Gister-avond heeft op de Ged. Boter- sloot te Rotterdam een rechercheur een jongen Moordaanslag. De zware verwonding, eergister avond, zooals gemeld is, de 19-jarige werkster E. M. A. in de Boompjes te Rotterdam toegebracht, blijkt een moordaanslag te zijn geweest, want de gearres teerde 21-jarige expeditieknecht C. T. heeft gis teren aan de politie békend het oogmerk te heb ben gehad, het meisje te dooden, met welk voor nemen hij al eenige dagen rondliep. Toen hij eer- gisteren-avond in pand no. 65 aan de Boompjes bij den huisbewaarder A. A. Hendriks, waar de verwonde werkster dienstbaar is, aanbelde en door Hendriks zelf opengedaan werd, was bij zeer zenuwachtig en hoewel Hendriks daarna het meisje, toen hij vernam dat zij vroeger verkeering met den expeditieknecht gehad had, waarschuwde om liever niet met dezen te spreken, ging zij toch naar beneden om hem te woord te staan Kort daarna hoorde Hendriks hulp roepen en^ toeschietende, vond hij het meisje ernstig verwond, terwijl de dader L. T. reeds gevlucht was. Het mes waarmede deze den aanslag op het leven van het meisje pleegde, is niet teruggevonden. L. T. is ter beschikking der justitie gesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Hoe lang nog Zou er nu haast aan die ongelukkige staking een einde komen Of moet dat nu nog langer zoo duren In naam van vele stakers en werkloozen richten wij deze ongeduldige vragen tot hun medearbeiders, en vooral tot diegenen, die aan het hoofd staan van deze beweging, die er de leiding van in handen hebben, doch die er maar niet aan schijnen te denken, dat er een eind aan komen moet. Want zóó kan het toch waar achtig niet blijven. Wij laten hier thans jn het midden wie er eigenlijk gelijk, of het meeste gelijk heeft: de pa troons of de stakers. Wij stellen ons zelfs gaarne op het standpunt der stakers, en geven toe dat het hard, zeer hard is, zoo gevoelig in hun loon getroffen te worden. Ook prijzen wij ten hoogste de bestuurders der verschillende vereenigingen voor hun bemoeiingen ter wille der arbeiders. Wij zijn er hen oprechtelijk dankbaar voor. Maar met dat al komen wij geen stap nader tot de oplos sing. En een oplossing moet er toch komen. Daar moet toch spoedig een beslissing genomen worden, hoe dan ook, die weer werk geeft en brood. Want het moet eens duidelijk worden ge zegd, en de besturen der glasblazersvereenigingen, zoowel als de patroons, mogen het toch in aan merking nemen daar wordt honger geleden in de gezinnen der stakers En erg ook Hoe langer zoo meerDe ellende in die gezinnen neemt met den dag toe. Zij zijn reeds verscheidene weken achteruit geteerd, en wat dat zeggen wil, wat een tobben en zorgen dat nu reeds voorspelt voor den naderenden winter, weet ieder die wel eens in werkmansgezinnen komt. Waar moet dat heen. zouden wij wenschen te vragen. Want dit is thans de meest dringende vraag geworden, die een antwoord eischt, in deze gansche kwestie. Wat moet dat worden, als er aan de staking niet spoedig een einde komt Het is heel mooi voet bij stuk te willen hou den, heel mooi vol te blijven houden dat men onrechtvaardig behandeld wordt. Dat kan best zijn. Maar als er gebrek geleden wordt, nijpend gebrek, dan komt de maag aan het woord. En die vraagt niet naar recht of onrecht, die vraagt om brood luidkeels. En die is met praten en redeneeren niet te stillen. Bovendien moet men eens ernstig gaan beden ken, wat een ontzaglijk nadeel door die stakings geschiedenis, niet alleen aan de arbeiders zelve en hun patroons, maar ook aan andere industriën en aan den winkelstand berokkend wordt. Dat zijn toch ook belangen die in aanmerking dienen ge nomen te worden. Misschien dat sommigen, in hun verachting van de bourgeoisie, daar onver schillig bun schouders over ophalen. Maar wie het wel meent met zijn medemenschen, en aan ieder gaarne zijn brood gunt, denkt daar anders over. Laat men toch beseffen, wat een enorm kapitaal er voor de stad verloren gaat, en in dat verlies zijn toch ook, indirekt ten minste, de ar beiders betrokken. Wij voor ons meenen derhalve, dat de staking nu lang genoeg geduurd lieeft. En dit zeggen wij, wjj herhalen het nogmaals, in naam van zeer Gemengd koor. De uitvoering van de zangschool van Gemengd Koor van gister-avond heeft weder groot succes gehad. Geen plaats was in de S. O. V. onbezet en het publiek heeft van den heerlijken zang volop ge noten. Het eerst werden tien kinderliedjes opgevoerd LenteliedjeDe arme bedelaar, Wie weet het, Slaap zacht, Grootmoe' s verjaardag, Mijn Duifje, Soldaatje spelen, Mijn Lieveling, Goeden Nacht, Juffrouw Gans op 't Bal, gecomponeerd en op gedragen aan de Zangschool door haren Directeur B. Diamant. Deze liedjes werden door de jongste leerlingen der Zangschool tot aller genoegen op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. De lieer B. Diamant, die de kleintje met de piano accompagneerde, heeft alle eer zijn werk. Het liedje Mijn Lieveling, waarin de jonge juffrouw Oranje met veel succes de soli zong, vond den meesten bijval. Er werd dan ook zeer goed gezongen, op frisch- en zuiverheid van stem viel niets aantemerken. Het publiek betuigde door een daverend applaus zijn bizondere instemming, zoodat het liedje nog eens herhaald moest worden. Mej. van D. (sopraan) betrad hierna het podium, en zong met haar reeds goed gevormde stem Als 't zonneke slapen gaat, van Arnold Spoel. Met dit nummer had mej. Van D. zeer veel succes. Het liedje was onberispelijk van dictie en vooral in de hooge tonen kwam haar voortref felijk helder stemmetje prachtig uit. Dan vermelde het programma nog een aria uit die Schöpfung, van J. Haydn, eveneens door mej. van D. te zingen. Het was wel te verwachten, dat het met dit moeielijk nummer niet zoo vlot zou gaan als het vorige. Er werd te veel gevibreerd. Vooral in »Hier sprosst den wunden Heil", was het zeer goed merkbaar. Dat door de sterke vibreering veel van liet schoone van Haydn's zang verloren ging, behoeft geen betoog. Vervolgens werd De Schoonste Feestdag, woorden van W. G. Randi, muziek van Cath. v. Rennes, cantate voor Kinderkoor en sopraan-solo, uitge voerd. Ook dit nummer werd met veel gevoel en duidelijke uitspraak gezongen en ontlokte een langdurig applaus. Het laatste nummer was De Bloemenkoningin, cantate voor Kinderkoor met soli, vertaling van L. Boegheim, muziek van V. Hollander. Deze cantate heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. Gemengd Koor bleek in zijn zangschool onder de jongeren zeer goede krachten te hebben. Onder het vele goede stippen we hier aan de proloog (declamatie), die uitstekend werd voorgedra gen. De chrysantemum kweet zich, evenals de klap roos en de lelie, zeer goed van haar taak, terwijl het duet der twee leliën uitmuntte door egalen en zuiveren zang. De koren voldeden ook in dit nummer in ieder opzicht. Gemengd koor kan met voldoening terug zien op dezen succesvollen avond. Aanvaringen. Heden-morgen had te Amsterdam door den mist op het Noordzeekanaal bij de Petroleum haven een aanvaring plaats tusschen het ver trekkende stoomschip IJstroom en de te Zaan dam thuis behoorende sleepboot Quo Vadis, welke laatste, om zinken te voorkomen, aan de zuid zijde aan den grond is gezet. Ook gister-avond was de mist oorzaak van een aanvaring tusschen de Zaandam II en het sleepbootje Vitesse, waarbij echter geen noemens waardige schade beloopen werd. De dader gevat. Eenigen tijd geleden werd van een kantoor in de Wagenstraat in Den Haag een ruit met een ontplofbaar voorwerp ingewor pen. De politie is er in geslaagd, zoowel den ver vaardiger als den werper van het voorwerp te ontdekken. Beiden zijn leerling van de H. B. school met 3-jarigen cursus in de Raamstraat aldaar. Het projectiel bestond uit een mengsel van ka- liumchloraat, zwavelantimonium en kiezelsteen tjes. Naar men verneemt, is de heer F. van de Griendt, onderwijzer aan de Sint-Willibrordus- school te Rotterdam, benoemd tot redacteur van de Maasbode. De Overijselsche kwestie. Men seint ons heden uit den Haag De Eerste Kamer heeft heden de geloofsbrieven van de door de Prov. Staten van Gverijsel gekozen leden der Eerste Kamer goedgekeurd Het ongeluk in Den Haag. Men meldt ons heden uit Den Haag De in de Wilhelminastraat bewusteloos gevond 11 dames K. zijn hedennacht resp. te 2 en 5 uur, weder tot bewustzijn teruggekeerd. Ockeloen. Men meldt ons uit Rotterdam De Rechtbank alhier veroordeelde lieden den 36-jarigen horlogemaker Ockeloen, die tijdens de kermis zijn nicht, een messteek toebracht, tot I maand gevangenisstraf. Officieele opgave van heden-middag van de filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 4.7* C. Zoowel de depressie in het hooge Noorden, als het gebied van hooge drukking dat zich over bijna geheel Europa uitstrekt ondergingen slechts weinig verandering zoodat stil en mistig weder hierdoor heerschende bleef. De temperatuur is in Scandinvaië vrij veel hooger dan de normale op het vasteland is zij daar beneden. In den voormiddag zijn de barometers hier te lande weinig veranderd. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Veranderlijken wind. Temperatuur te Rotterdam te llu.30 m. 3.0° C. Hoogste temperatuur gister-middag 2j u. 10.5° C. Laagste temperatuur heden-morgen 8 u. 2.6° C. DF. OORLOG IN OOST.AZIÜ. De Jtastoropny. TSJIFOE 17 November. Drie Japansche torpe dojagers kwamen de haven binnen, doch stoom den weer weg, toen zij zich overtuigd hadden, dat de Rastoropny gezonken was. Gehuwd: 17 Nov. J. Kool, oud 24 jaar en M. van den Bos, oud 24 jaar. G. A. van Heij- ningen, oud 23 jaar en F. G. M. Hoenderkamp, oud 21 jaar. G. 8. de Haas, oud 23 jaar en C. J. Veltman, oud 23 jaar. Geboren: 15 Nov. Arendje, dochter van C. L. H. Winkelman en J. Verschoor, St. Jan- steeg. Jacoba, dochter van C. Landzaad en P. F. Rijntalder, Dwarsstraat. Jacobus Hen drik, zoon van L. G. van Dijk en A. Riphagen, St. Anna Zusterstraat. 16. Berdina Maria, dochter van P. G. Burger en J. S. van der Moer. Noordvestsingel. Overleden: 16 Nov. Jan Leuman, oud 64 jaar en 10 maanden, Kreupelstraat. Fer Telefoon, 17 Nov. 2V« °/o Nederland80 Zilver Metalliek '1003/a 3 o/o Portugal IVs Turkije C 7 o/o China 4 o/o Japan 5 o/0 Binn. Mexico 46i/2 Venezuela43!/4 Cultuur der Vorstenlanden913/4 Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak1093/4 Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij530 Moeara Enim119 Common Schibaiff 6 o/o Peruvian 5 o/o Trans Afrika Common Atchison Shares861/4 Erie 373/4 Common Missouri 333/4 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares731/;} South. Rail. 34i/a Union Ill Canadian Prolongatie 31/4 Wisselkoersen, te Rotterdam, 17 November. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04^ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.92^ 3 Antwerpen - 47.80 3 Duitsche Rijksbankpl. - 59.075 BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Nov. 1904. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 17 November. Moutwijn IO-V4. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W, PRINS. Stemming: stil. Bond van Distillateurs Moutwjjn: 11 Vj. Jenever: f 15.50. Amst. proef f 17. Prima Graanspiritus f 21 h 21 t/#. Spoeling: f 1.60.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3