Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Zaterdag 19 November 1904. No. 8057. BERICHT. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving'. FE UI LLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Engeland en Rusland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.35, per maand 45 cent en per week 40 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 46 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven l2'/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweeniaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verte er en worden uiterst bil 1 ij k e overeenkomsten a a n g e g a a n. Telefoonnummer 85. 'iPostbus.no. 39. Klachten over de bezorging van de Nieuwe Schiedamsehe Courant gelieve men reelit- streeks te richten aan de AD MIN IS TRA TIE, Boterstraat 50. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend 4o. aan B. 4. J. Wittkainpf en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zijner branderij staande aan de Schie no. 56, kadaster sectie A no. 964, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 6 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 4 M-, ter vervanging van het be staande stoomwerktuig met ketel 2o. aan J. Post ma en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van een fabriek van hygiënisch bereide voedingsTetten en plaatsing van een stoomwerktuig van 8 paardenkracht en een stoom ketel met een verwarmingsoppervlak van 40 M2, in het pand staande aan de Bakkersstraat no. 47, kadaster sectie I.. no. 195. Schiedam, den 47den November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, S1CKENGA. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen onder de aandacht van handelaren (slijters) in sterken drank dat ingevolge de wet behalve voor zoover zij zijn wijnhandelaren, die ingevolge art. 32 van de wet van 20 Juli 1870 Staatsblad nr. 427) op 4 Mei 4904 een verlengbaar crediet hadden de verkoop ook voor hen voortaan niet meer geoor loofd is, tenzij in hoeveelheden van tenminste 40 liter dat niettemin degenen onder hen, die hunnen handel op 1 Januari 4904 reeds dreven, alsnog bij wijze van uitzondering, mits voldoende aan de overige vereischten der wet en tegen betaling van het verschuldigde recht (75 pet. van het gewone), eene bijzondere vergunning zullen kunnen verkrij gen om met den verkoop bij hoeveelheden van twee tot tien liter voort te gaan dat evenwel daartoe vereischt is, dat zij uiter lijk 26 November a.s. tot verkrijging eener ver gunning aanvrage doen, bij gezegeld verzoekschrift dat alzoo aan de betrokkenen, die in bedoelde categorie vallen, in hun eigen belang wordt aan geraden zich dien termijn ten nutte te maken, aan gezien bij gebreke van indiening van zoodanig verzoek, de verkoop ook voor hen na 1 Mei 4905 niet anders dan bij hoeveelheden van ten minste 40 liter zal geoorloofd zijn. Schiedam, 18 November 4904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Kleinhandel in sterken drank. Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 40) De eigenaar van dat vreemde hoofd scheen volstrekt geen haast te hebben om op zijne beurt geholpen te worden, want in plaats van gelijk de anderen telkens naar vo ren te dringen als de deur geopend werd, bleef hij aan het uiterste einde der kamer staan, alsof hij het er op gezet had het laatste te worden binnengelaten. Ofschoon zoo netjes in de kleeren gestoken, zou iedereen, die de eer had met de gelaats trekken van dat heerschap bekend te zijn, in hem onmiddellijk Jerome Pantin herkend heb ben, terwijl hij bezig was met een vorschend oog de ligging en den toestand der vertrekken op te nemen, en op onrustige wijze naar het stille binnenplein omlaag keek. De laatste patient had den dokter verlaten en Pantin's beurt was gekomen. Pantin trad voorwaarts, terwijl hij het gelaat van den dokter met de grootste aandacht be schouwde. Hij wilde zich in staal stellen, dat gezicht later weer te herkennen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is inge komen 4o. van E. H. VAN ACQUOIJ, weduwe C. BRONS, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het pand Heerenpad no. 15 2o. van de firma Gebroeders VAN I)ER SCIIALK, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het pand Lange Haven no. 100 3o. van J. SONNEVELD, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het gebouw achter het-pand Groenelaan no. 75; 4o. van N. CRAMA, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het pand Si?igel 195 en herinneren, dat ingevolge 3 van gemeld wetsartikel binnen 2 weken na de bekendmaking, tegen het verleenen van de vergunning schrifte lijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 47 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. 48 November. Port Arthur. Een telegram van Stoessel. De blokkade verminderd. De val van Port Arthur nabij Generaal Stoessel niet gewond. Een moord aanslag op generaal Stoessel ver ijdeld. Stoessel meldt, dd. 28 OctoberSedert den 25en hebben de Japanners onze forten en ver- sterkingswerken aan het noorder en noordooste lijke front heftig beschoten. Den 26en deden zij een aanval tegen versterkingswerken en tegen een der forten aan het noordoostelijke front. Door ons granaatkartetsvuur werd hun reserve uit elkaar gejaagd en de aanval afgeslagen. Aan onzen kant vielen een officier en omtrent 440 man en werden acht officieren en 400 man gewond. Verder meldt Stoessel, d.d. 30 October, dat bet bombardement met groote heftigheid voortduurt. In het telegram, waarin Stoessel den keizer op 3 November met zijn verjaardag gelukwenscht, meldt hij dat de bestormingen, die de Japanners de jlaatste negen dagen ondernomen hebben, alle afgeslagen zijn, Stoessel drukt er verder zijn vreugde over uit, dat 't de Japanners niet gelukt is de vesting te nemen op den verjaardag van de troonsbestijging, tegelijk de verjaardag van den keizer van Japan, gelijk zij gezworen hadden. DeBirsjewja Wjedomosti verneemt uit Moekden, dd. 46 dezer: Een vreemdeling, die hier uit Tient sin is aangekomen, vertelt, dat de blokkade van Port Arthur in den laatsten tijd veel minder „Ga zitten", zeide Guij vriendelijk. Pantin nam plaats op een wijze, alsof alleen de uiterste rand van den stoel tot zitplaats geschikt was, en draaide zijn hoed met eene van te voren bestudeerde onnoozelheid. „Wat. kan ik voor u doen, vriend vroeg Guij glimlachende. „Ik lijd aan eene borstaandoening, het drukt mijhieralsof daar een zwaar ge wicht zit," antwoordde Pantin op gelaten toon, terwijl hij de hand op zijn hart legde. „Het is van morgen zeer erg." „Laat. eens zien," zeide Guij min zaam; en met de grootste zorgvuldigheid, en zachtzinnig alsof de man een prins geweest ware, onderzocht hij dezen patient. De jonge dokter bevond, dat zijne longen in derdaad niet in orde waren. Door dus enkel eene zwakheid voor te wenden bodroGg de man zichzelf. Pantin onderzocht daarentegen met groote nauwkeurigheid het vertrek, terwijl de dokter een recept schreef, llij liep geen gevaar van door de teedere zorgen, die zijn aanstaand slacht offer aan zijn eigen kwaal besteedde, ontwapend te worden. Het recept was gereed op het oogenblik dat I'antin een voldoend onderzoek van de kamer genomen had; en li ij vertrok, terwijl hij het geheimzinnige gekrabbel, waarvan hij geen ver der gebruik dacht te maken, opvouwde. Toen hij door de wachtkamer ging en de deur ach ter zich toe deed, bemerkte bij, dat de sleu- werkzaam is geweest dan tevoren. Zonder moeite liepen schepen Port Arthur in en uit. Dat is zoo verklaren, dat Togo een deel zijner vloot naar Japan heeft gezonden, waar de schepen hersteld moeten worden, om de Oostzee-vloot het hoofd te kunnen bieden. Een smaldeel torpedobooten heeft bevel gekregen, om zooveel mogelijk kolen in te nemen en dan weg te gaan, men weet niet waarheen. Men neemt aan, dat een deel de Oostzee-vloot tegemoet vaart. Consul-generaal Fowler te Tsjifoe seinde gister aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington, dat de toestand van Port Arthur uiterst hachelijk is. De buitenforten zijn allen in het bezit van de Japanners gevallen. Verschillende correspondenten te Tsjifoe heb ben Plen,den gezagvoerder van den Russischen tor pedojager Rastoropni, uitgehoord. Uit wat ze seinen zij vermeld, dat Plen de verwonding van Stössel volstrekt loochent. De correspondent der Daily Mail zegt, dat Plen's hoopvolle uitlatingen over Port Arthur zeer omzichtig aanvaard moeten worden. Toch blijft het merkwaardige feit over, dat de Bus sen nu nog een torpedojager kunnen uitzenden, wel voorzien van spijs en drank, tabak en si garetten, gelijk de correspondenten gezien heb ben. Ook verried de bemanning geen spoor van gebreklijden. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai: Volgens een bewering van Russischen kant staat het vast, dat acht als Chineezen vermomde Japanners in een jonk Port Arthur zijn binnen gekomen, vast besloten om Stössel to vermoor den. Deze wist er echter van en nam bijtijds zijn maatregelen. In Mantsjoerije. Ivoeropatkin meldt, dd. 46 dezer: Den 45en deden de Japanners 's-avonds omtrent acht uur een aanval op onze stelling bij het dorp Lintsji- oepoezij werden teruggeslagen. Omtrent elf uur opende de Vijand weder zijn geweervuur, dat een anderhalf uur duurde. Aan onzen kant werden vier man gewond. Den 15en legden vrijwilligers van ons 's ochtends voor zonsopgang een hinder laag tegen de Japanners, van wie er 32 deels ge dood, deels gewond werden. Verder maakten wij drie gevangenen. Reuter's correspondent bij bet Russische wester- leger seint uit Moekden, dd. 17 dezer: In vier dagen is er geen kanon- nog geweerschot geval len. De Japanners trekken zich op de linkerhelft van den rechtervleugel en op het centrum der Russen Samen. De Russen hebben hun stellingen aanzienlijk versterkt. Het Telegraafagentschap verneemt uit Moekden Naar verluidt zijn er 30.000 Japanners te Nioetsj- wang geland, en 30.000 te Pitsewo. Men ver wacht, dat de Japanners den rechtervleugel der Russen trachten te omsingelen, en zoo het Rus sische leger van Tiëling af te snijden. Het gerucht over den dood van generaal Koeroki duikt weer op. tel aan de buitenzijde in het slot stak. Dit was grooter kans dan hij had durven hopen, en met een glans van voldoening in zijne duivel achtige oogen, trok hij hem er haastig uit en stak hem in zijn zak. Aangespoord door de gedachte, dat hij dien morgen veel en goed gewerkt had, en aange moedigd door den wolkeloozen blauwen hemel, waarvan hij een glimp door het venster van zijn studeervertrek gezien had, opende Guij de deur van ©en binnenkamertje, waar Karei O'Discoll over zijn© boeken gebogen zat; en zijne hand op diens schouder leggende, teneinde zijne aan dacht Van de studie af te trekken, vroeg hij op hartelijken loon, of hij ook lust had eene wan deling te doen. Met een blik, waarin genegenheid, dankbaar heid ien toestemming te lezen waren, sloot Karei zijn lboek en stond op. Zijn nieuwe levenswijs had klaarblijkelijk een nieuw rnensch van hem gemaakt. Op dat oogen blik, gelijk in bijna iedere andere daad en blik, herinnerde hij Guij levendig aan den knappen ouden Ier op Hochstein; en Guij's gedachten waren waarschijnlijk op verren afstand, toen liij zijne hand door Karel's arm stak, en hem met vriendelijke belangstelling over zijne stu diën en de zekerheid van een spoedig welslagen sprak. Toen zij de deur, die op het portaal uitkwam wilden sluiten, was er geen sleutel te zien; en zij zochten er tevergeefs naar. „Hij is weg!" riep Guij uit. Verspreide berichten. De Birsjewja Wjedomosti verneemt uit Tsjifoe d. d. 16 dezer dat de gezagvoerder van den Amerikaanschen kruiser, die daar ligt, den ge zagvoerder van den torpedo-jager Rastoropni zijn bescherming aangeboden; maar deze hoffelijk bedankt heeft. Generaal Grippenberg vertrok gister met zijn staf uit Wilna naar het oorlogsterrein. Reuter's correspondent bij het Russische ooster- leger seint, dd. 17 dezer: Admiraal Skrydlof is den afgeloopen nacht te Wladiwostok terugge keerd. Koeropatkin is van plan. als de militairen toestand rustig blijft, een bezoek aan Wladiwo stok te brengen. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Een gedeelte van de Russische vloot, wordt elk oogenblik te Port Said verwacht. Daar be vinden zich reeds eenige Russische overheids personen en wel de diplomatieke agent Maxi- mof, vergezeld van den kapitein-ter-zee Schank, attaché te Konstantinopel. Kapitein Schank heeft speciale bevelen van St. Petersburg betreffende de doorvaart van het tweede eskader der Russische vloot door het kanaal. Voer zijn vertrek van Konstantinopel heeft kapi tein Schank een langdurig onderhoud gehad met den Russischen gezant Zinowjef. Maximof heeft een uur lang gesproken met Moestapha pasja Ibadi, den gouverneur van het kanaal; daarbij waren verder tegenwoordig de miralai Schalch bei, commandant van de poli- Lie, en de kaimakam C. L. Snow bei, hoofd inspecteur van de kustbewaking. Ter sprake kwam de aanstaande doorvaart van de Russische vloot door het kanaal en de veiligheidsmaatregelen, die genomen zouden worden, in verband met de te Port-Said loopende geruchten, over de aan wezigheid van Japanners in de nabijheid van het kanaal. Uit voorzorg heeft de Egyptische regeering de politie te Port-Said versterkt met 45 agenten en een officier. De gouverneur en de commandant van de politie hebben alle mogelijke voorzorgs maatregelen getroffen om incidenten te voorko men en den doortocht van de Russische vloot gemakkelijk te maken. Steenkolen en levensmid delen kunnen ingeladen worden. De Russische Oostzee-vloot is eergister van Dakar vertrokken. Eergisteren is het aanvullings-smaldeel van de Russische Oostzeevloot, bestaande uit de krui sers O ley, Izoemroed, JRiani,. Dnjepr en Terets, en acht torpedobooten, van Libau vertrokken. De Pall Mall Gazette heeft een pessimistisch hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat de Noord- zee-kwestie weder hachelijk is geworden, zoo als blijkt uit het feit dat de desbetreffende over- „Ja," antwoordde Karei. „Ik deed niet goed met hem op het slot te laten." „Och, 'tis niets" zeide Guij, wij kunnen het niet verhelpen. Gij herinnert mij, aan wat uw vader eens zeide over het sluiten der deu ren, nadat het veulen eens uit den stal ge- loopen was, en een emmer vol melk, die in het melkhuis daarnaast stond opgedronken had. Wij willen over het verlies niet treuren, maar het herstellen. Een nieuwe sleutel is spoedig gemaakt. „Arme vader!" merkte Karei naderhand op, „iets meer dan een veulen is er van hem weggeloopen „Ja," viel Guij hem vroolijk in de rede, „cn daar is een prachtige pony uit gegroeid." „Maar ik moest toch de sleutel niet op het, slot gelaten hebben," hield Karei vol. „Zwijg nu maar," zeide Guij, „wij hebben het beiden wel eens gedaan. Maar als gij daar nu zoo over tobt, en wij niet veel meer te verliezen hebben dan wat boeken en medicij nen deedt gij beter met even naar den smid t.e gaan. Ik zal uwe terugkomst op mijn ka mer afwachten." De smid, als een man van ondervinding, raadde hem aan niet alleen een nieuwen sleu tel, maar ook een nieuw slot te laten ma ken; „want," zeide hij, „het is zoo goed als zeker, dat de een of andere schelm den sleu tel heeft weggenomen, met het doel gedu rende uwe afwezigheid in het huis te komen, mijnheer." Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1