Staten-Generaal. Binnenland. eenkomst tusschen Engeland en Rusland nog al tijd niet geteekend is. De partijen kunnen het nl. niet eens worden over den tekst. De Rus sische regeering weigert volstrekt, er de be paling in op te nemen, dat de schuldig bevonden zeeofficieren gestraft zullen worden. Volgens de Pall Mall Gazette komt dat neer op het verloochenen van de belofte van den Russischen gezant te Londen. De eenige hoop die het blad nog voor den vrede heeft, is, dat de Tsaar die helofle nakomt, ondanks de kuipe rijen van de Russische oorlogspartij daartegen. De Westminster Gazette vindt ook dat de toe stand netelig geworden is, maar zij blijft hopen, dat de twee regeeringen een vredelievende op lossing zullen vinden. Reuter seint d.d. 17 November uit St. Peters burg Uit inlichtingen, zooowel bij het Engelsche ge zantschap als het Russische departement van Buitenlandsche Zaken ingewonnen, blijkt, dat de tekst van de overeenkomst betreffende het Noord- zee-geval nog in vriendschappelijken geest in be handeling is, en dat er geen redea is te duchten, dat er niet een voor beide partijen bevredigende schikking wordt getroffen. Aan het departement van Buitenlandsche Zaken werd er heden-middag gezegd, dat er in deze zaak tusschen Buitenland sche Zaken en Admiraliteit geen verschil van mee ning bestaat. Beide hebben in beginsel het En gelsche ontwerp goedgekeurd. Er was geen waar heid in de onderstelling, dat de regeling ver worpen was of dat de onderhandelingen stil ston den. Intusschen wordt ongetwijfeld veel gewicht gehecht aan de voorgestelde wijziging in den tekst. Het uitspreken van afkeuring over Russi sche officieren wordt niet in overeenstemming geacht met de beteekenis, die men hier aan de commissie van onderzoek hecht RUSLAND. Volgens een telegram uit St. Petersburg heeft de Tsaar Maandag de oekas geteekend, waarbij machtiging wordt gegeven voor de bijeenkomst der zemstvo's op 19 dezer, maar tegelijk be paald welke zaken er behandeld mogen worden. De vergaderingen zijn overigens strikt besloten en de Russische kranten mogen niets over dit provinciaal congres meedeelen. Deze beperkin gen zijn omvangrijk genoeg, maar de reactie is er dan toch niet in geslaagd het geheele congres te verijdelen. De Daily Telegraph verneemt nader uit Pe tersburg De crisis nadert snel. De zemstvo-leden Sji- pof en Petroenkewitsj, hier aangekomen, hebben tot den minister van Binnenlandsche Zaken ge zegd, dat de bijeenkomst der zemstvo's, tegen den 19den dezer belegd, zou doorgaan, ofschoon de minister uitstel tot Januari onvermijdelijk noemde. De ware reden hiervan schijnt te zijn, dat de minister gehoord Jiad, dat de zemstvo's op die bijeenkomst den eisch tot invoering van een grondwet zouden stellen. De minister bood schapte de zemstvo's dat dat moest vervallen, maar deze weigerden. De correspondent der Daily Telegraph verneemt, dat de minister nu zal af treden. ENGELAND. De koning en koningin van Portugal kwamen gister te Londen aan en reden in staatsie naar de Gildenhal, waar het gemeentebestuur der City hen op een lunch genood had. Er hing een dikke mist in de stad. Onder de gasten aan het maal waren de prins en prinses van Wales. Het wel komstadres werd den koning en de koningin in de boekerij aangeboden. De Lord Mayor dronk aan tafel in de warmste bewoordingen op koning Carlos. Deze herdacht in zijn antwoord hoe nauw en oud de banden zijn die Engeland en Portugal in oorlog en vrede vereenigd hebben. Hij ge waagde ook van de banden, die de vorstenhuizen vereenigen. Hij drukte zijn vurigen wensch uit, dat het verbond tusschen de beide landen, dat eeuwen geduurd heeft, versterkt wordt door de hartelijkheid van de wederzijdsche gevoelens. Ten slotte begroette koning Carlos het Engelsche volk als bondgenoot en vriend. PORTUGAL. De verloving van den kroonprins met eene kleindochter van koning Edward schijnt te kun nen verwacht worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seint d.d. 17 November uit Weenen In zijne memorie van toelichting op het bij het Huis van Afgevaardigden ingediende begroo- tingsontwerp, zegt de minister van Financiën, dat het handhaven van het evenwicht op de be grooting slechts verkregen is door vermindering van de uitgaven tot de strikt noodzakelijke. Hij zet uiteen, dat de financieele toestand, hoewel eenigs- zins verbeterd, nog vastigheid mist; deze vastig heid kan slechts verkregen worden na het af sluiten van de handelsverdragen en na het ver krijgen van de Schikking met Hongarije. De minister-president Koerber opende de zit ting met een politieke rede. Daarin zegt hij, dat de betrekkingen met de mogendheden van vriend schappelijken aard blijven. Hij is vol vertrouwen, dat het verbond, met Duitschland en Italië her nieuwd, van invloed zal blijken op het behoud van den vrede. De betrekkingen met Rusland aangaande de aangelegenheden op den Balkan blijven ongestoord en geven recht tot de hoop, dat. het hervormingswerk zal gelukken. Het vol ledige welslagen van de hervorming der gendar merie in Macedonië wordt een middel om de orde te herstellen. De verbetering van de fi nanciën krijgt haar beslag. De pogingen der mo gendheden om op den Balkan een goede ver standhouding te brengen pogingen, waarbij de Porte zich behoorde aan te sluiten zullen binnenkort tot stellige uitkomsten leiden. Een ontzettende oorlog, waarvan ieder het einde zou willen zien, treft ons alleen, in zooverre de handel en het oeconomisohe leven er onder lijden. Ten slotfe drong de minister-president aan op de nood zakelijkheid om den oeconomischen toestand te regelen door de schikking met Hongarije en handelsverdragen met het buitenland te sluiten. De Duitsche afgevaardigde Erler komt vervol gens over de gebeurtenissen in Innsbruck spreken. Hij erianert wat er gebeurt is en geeft de schuld aan de Italiaansche studenten, die zich op een bloedigen strijd hadden voorbereid. Erler verzoekt het Huis om zich te vereenigen teneinde het ministerie Koerber weg te krijgen. De minister antwoordde De handelwijze der Ita liaansche studenten mag niet te streng veroordeeld worden. De gebeurtenissen hadden te Innsbruck nooit zoo'n vaart geloopen zonder het bedrijf buiten de Duitsche sociëteiten. De minister wees verder de aanvallen op den stadhouder van Tirol af. Hij deed zijn plicht. Hij trachtte de orde te handhaven. Hij heeft den burgemeester de hulp van de militaire gendarmerie aangeboden, maar deze weigerde halsstarrig. De regeering werd in de week voor de uitspattingen, waarop de Italianen besloten waren met de revolver te antwoorden, gewaarschuwd, en zij gaf er den burgemeester aanstonds kennis van, maar hij deed niets om de orde te verzekeren. De verdere beraadslaging is tot morgen (Donder dag) verdaagd. Uit Boedapest seinde Reuter gister In de Kamer heeft Tisza, in antwoord op Kupoth, die de geldigheid van het voorstel tot her ziening van het reglement van orde betwistte, omdat er zonder de medewerking der oppositie toe besloten was, gezegd, dat 't in geen land noodig was, dat het voorstel van de Kamer zelf is Uit de overtuiging, dat het land zijn recht kent, hoopte hij de noodige kracht te putten om de vrijzinnige instellingen van het rijk tegen de dwarsdrijverij te verdedigen. Gedurende de schor sing van de zitting zong de oppositie het Kossuth- lied. SERVIë. De inbeslagneming van het oppositieblad Stampa is een voorspel voor een nieuwe pers wet die de regeering de Skoepsjtina wil ontlok ken om de anti-regeeringsgezinde kranten voor hun eindelooze aanvallen op koning Peter en hun taaie herinneringen aan den koningsmoord te muilbanden. Het plan om kolonel Masjin, den zwager van wijlen Draga, of kolonel Popovits, eveneens aanvoerder der moordenaars, minister van Oorlog te maken, doet de oppositiepers de laatste dagen venijniger optreden dan ooit. Maar met perswetten heeft men 't in Servië ook al niet ver gebracht tot dusver. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 17 October. De geloofsbrieven van de Overijselsche leden. Aan de orde is het onderzoek van de geloofs brieven van de Overijselsche leden. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de Overijselsche leden is van oordeel, dat de bedenkingen die tegen de verkiezing der Eerste Kamerleden door de Staten van Overijsel in hun nujaarszitting rijzen kunnen, niet genoegzaam ge wicht hebben om deswege de gedane verkiezing als ongeldig te beschouwen. Daarom stelt de com missie voor tot toelating te besluiten. Een lid der commissie verklaarde zich met de motiveering van dit advies niet te kunnen vereenigen. De heer 't H o o f t bracht dit rapport uit. De heer W i 11 i n g e kan zich met de conclu sie vereenigen, niet met de motiveering van het rapport. Hij is toch van oordeel, dat de hande ling der 23 Statenleden, die op 3 Augustus de Statenvergadering verlieten door deze Kamer niet mag worden beoordeeld. De Kamer is daartoe on bevoegd. Inmiddels wordt het feit geconstateerd en nu meent spreker toch te moeten opmerken, dat vóór het weggaan uit de vergadering een billijk voorstel tot verdaging is gedaan. In het rapport wordt ook gezegd, dat de beste oplossing geweest ;ou zijn de aanneming van 't Overijsel sche wetje, maar toch tot toelating geadviseerd. Dat is inconsequent. De meerderheid der commis sie was voor de oplossing van de kwestie door het wetje. Welnu, dan bad men consequent zijnde, door dit middel de oplossing moeten vinden. In tusschen, gelijk gezegd, spreker vereenigt zich met de conclusie. De heer van den Biesen gaat geheel met de overwegingen mede. De Kamer is wel degelijk bevoegd om thans een oordeel uit te spreken over de handeling der 23 Statenleden. Nu mocht men 't zeker doen, waar die handeling reeds besproken was bij het adresdebat. Spreker betwist, dat de commissie het wetje beslist noodig heeft geoor deeld voor de oplossing. Iets anders was, dat de regeering het wetje noodig achtte en hij bracht haar hulde voor hetgeen zij deed. Zij kon vooraf niet weten, dat de Staten tot de verkiezing in de najaarszitting zouden overgaan. Nu dit geschied de, is de oplossing ook langs dezen weg goed en behoorlijk verkregen. De heer 't Hooft merkt nog op, dat de Kamer niet slechts bevoegd, maar verplicht is de behan deling der 23 leden ter sprake te brengen. De kwestie werd in de Statenzitting zelf gemotiveerd. En dat moest nu ook gebeuren in het rapport der commissie. De heer W i 11 i n g e is er tegen opgekomen, dat de behandeling der Statenleden werd afge keurd, daartoe is de Kamer niet bevoegd. De heer 't Hooft wijst er op, dat de com missie slechts verklaart de behandeling te betreu ren. Zij keurt daarmede de behandeling niet af. De heer Willinge gaf aan het woord betreuren een verkeerde uitlegging. De heer Sassen betoogt dat de regeering niet anders kon doen dan het wetje indienen. De regeering diende dat wetje niet in, omdat zij niet wist of de Staten in de najaarsvergadering tot verkiezing zouden overgaan, neen, er zat een hoo- ger beginsel achter. De regeering vervulde haar plicht en handelde daarmede goed in constitutio- neelen zin. Na de ontbinding der Kamer moest de regeering de volksvertegenwoordiging in kennis stellen met den ingetreden inconstitutioneelen staat. Zij deed dit en diende een wetje in. Zij deed haar plicht. En nu moet de Kamer haar plicht doen. De heer van Zinnicq Bergmann komt op tegen de meening, dat de 23 Statenleden niet in strijd met hun plicht zouden hebben gehandeld. Zij handelden in strijd met de wet en de Kamer is bevoegd zich over die handelwijze uit te laten. De heer Van Houten meende, dat er thans geen sprake kon zijn van het brengen van lof aan de regeering. Haar houding was thans niet voor bespreking vatbaar. De geloofsbrieven der gekozen leden moeten worden goedgekeurd. Meer is thans niet aan de orde. De geloofs brieven worden daarop goedgekeurd en zonder stemming tot toelating van de heeren Franssen, Herkens en Stork besloten. De Voorzitter deelt mede spoedig een voor stel te zullen doen, betreffende den rooster van aftreding. Daarna is de vergadering gesloten tot nadere bijeenroeping. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 November. De heeren Ter Laan, Helsdingen, Mel- chers en Troelstra hebben voorgesteld, voor de bestuurders van motorrijtuigen op twee wielen den leeftijd van 16 (in plaats van 14) jaar verplicht te stellen en voor de bestuurders van motorrijtuigen in 't algemeen den leeftijd van 18 (in plaats van 17) jaar; 2o. om de maxi mum-snelheid voor een motorrijtuig of rijwiel van 40 op 30 KM. te brengen. De heeren van Raalte, Tydeman, van Styrum, Merkelbach en van Wassenaer hebben o.a. voor gesteld, in den algemeenen bestuursmaatregel ook voorschriften te doen opnemen betrekkelijk het gebruik van rijwielpaden. De heeren van Idsinga en van de Velde hebben voorgesteld een wijziging in het artikel betreffende de beschikkingen van Ged. Staten, betreffende het gesloten verklaren van wegen binnen het gebied der provincie. Bij de voortgezette behandeling van de wet, verdedigt de heer Tydeman het door hem en vier andere leden ingediend amendement (omtrent het gebruik van rijwielpaden bij alg, maat regel van bestuur vast te stellen). De heer Ter Laan wil afzonderlijke wegen voor automobielen aangewezen zien. De m i n i s t er van W a|t erstaat kan zich zeer wel vereenigen met de bedoeling van het amendement. Hij meent, dat die bedoeling nog duidelijker zal uitkomen, wanneer men in het artikel leest: «instandhouding en bruikbaarheid van rijwielpaden", daar de andere bepalingen, in het artikel genoemd, alleen de veiligheid op het oog hebben. Omtrent den wensch van den heer Ter Laan refereert spr. zich aan het oordeel van de com missie van rapporteurs, die motor wegen nog niet noodig acht. Het amendement wordt gewijzigd, als door de Regeering aangegeven, door deze overgenomen. Het artikel wordt hierna aangenomen. De heer van Wassenaar van Catwyck verdedigt, namens de commissie van rapporteurs, een amendement, strekkende tot het beperken van de bevoegdheid der Regeering, sommige wegen voor motoren af te sluiten, in dien zin, dat dit alleen mag geschieden voor motoren, die een zeker gewicht te boven gaan. De minister vereenigt zich daarmee. Aan het artikel wordt de wijziging toegevoegd, waarna het aangenomen wordt. Bij artikel 4 verdedigt de heer Idsinga zijn amendement, om de bepalingen te schrappen, dat een besluit van Gedeputeerde Staten nopens het onmiddellijk in werking treden van een motor en rijwielbepaling, door den koning kan worden «ingetrokken", en dat het besluit van Ged. Staten in het algemeen wordt geschorst in geval van het instellen van beroep. De minister antwoordt, dat de bedoelde be palingen aan mogelijken willekeur van de overheid tegemoet komen. De commissie van rapporteurs heeft geen bezwaar tegen het amendement. De minister verklaart er zich daarentegen tegen. In stemming gebracht, wordt het daarop met 63 tegen 7 stemmen aan genomen. De behandeling van een amendement-v a n Sasse van IJsselt, betreffende provinciale verordeningen op rijwielen, wordt na eenig debat geschorst. De minister antwoordt op een vraag van den heer van Nispen, dat dispensatie van enkele bepalingen van motorverordeningen, aan sommige kategorieën van personen toegelaten is, mits de verordening dan ook bepalingen omtrent die dispensatie in het algemeen bevat. De heer van W ij n b e r g e n wil bij ai tikel 8 bepaald zien, dat herkennings-nummer en -letter van den weg af behoorlijk zichtbaar zullen zijn, daar anders overtredingen moeielijk te con- stateeren en te vervolgen zijn. De minister heeft daartegen geen bezwaar en neemt het amendement over. Een andere, door den heer vanWijnbergen en den heer B o 1 s i u s gewilde wijziging ten opzichte van het rijbewijs, wordt door de Regee ring en door de commissie van rapporteurs ont raden. Toch wordt het amend, met 37 tegen 30 stemmen aangenomen, zoodat voortaan bij ver huizing uit de eene naar de andere provincie, opnieuw bij den Commissaris der Koningin een rijbewijs moet worden aangevraagd. Bij artikel 10, bepalende, dat een bestuurder van een motorfiets niet jonger mag zijn dan 14, lie vaa een automobiel niet jonger dan 17 jaar, verdedigt de heer Ter Laan een amendement, om die leeftijden te doen zijn 16 en 18. Na eenige discussie tusschen minister, commis sie van rapporteurs (die verdeeld was) en voor stellers. neemt de minister het amendement over. Bij de behandeling van het artikel, regelende de maximum-snelheid,verdedigt deheer T e r L a a n zijn amendement. Na debat tusschen de heeren D ruck er, Heemskerk, van C a t w ij c k, Karne- b e e k, Schaper en van B y 1 a n d t, over het bedrag van die grootste snelheid, verklaart de minister 40 K.M. de grens voor alle wegen: drukke of weinig bezochte, te achten. De maximum snelheid tot 30 K.M. terug te brengen, vindt de minister «zonder politieke toespeling" voegt hij er bij «reactie." De vergadering wordt geschorst tot heden (Vrij dag). Het schrijven van inr. van Diggelen. Mr. P. J. G. van Diggelen deelt aan de Zw. Ct. mede, dat ten onrechte door sommige bladen zijn schrijven aan de liberale kiesvereenigingen te Steenwijk als een antwoord wordt beschouwd op de memorie van de Liberale Club in de Provinci ale Staten van Overijsel. Dit antwoord zal eerst in het einde der week worden gepubliceerd. Een verbetering. Tot dusverre ontvingen de onderofficieren van het leger, die wegens ziekte of ontstentenis van een administrateur eener militaire verplegings- ïnrichting diens dienst waarnamen, daarvoor geene geldelijke belooning. Do minister van Oorlog heeft het harde dat in dien maatregel gelegen is ingezien en mitsdien bepaald, dat aan bedoelde categorie onderofficie ren voor het waarnemen van diensten buiten hun eigenlijke betrekking, van af 1 Januari 1905, een geldelijke vergoeding zal worden toegekend. Visschershaven te Schereningon. De uitdieping van 'de vaargeul in de buiten haven te Scheveningen schiet niet goed op. Op plaatsen waar het zand weggezogen of opgeruimd is, wordt telkens weer door de noordwesten stor men zand teruggebracht. Ook de mond van de binnenhaven verzandt hoe langer hoe meer. Trouwen in openbare betrekkingen. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de eer ste vrouwelijke ambtenaar bij de Rijkstelegrafie in dienst trad. Vóór 25 jaar waren nog slechts enkele betrekkingen voor vrouwen toegankelijk, en daarom vooral ook was 'teen gewichtige ge beurtenis, die komst van de eerste telegrafiste. Thans zijn alleen op het hoofdkantoor der Hoofd stad meer dan 160 dames werkzaam. In eens was het niet gegaan, dit toelaten van vrouwen tot de Rijkstelegrafie; de Koning wei gerde twee keer het daartoe strekkende Koninklijk besluit te teekenen. Thans zijn bijna alle be trekkingen voor vrouwen toegankelijk. liet verdwenen meisje. Men meldt uit Amsterdam Het geneeskundig onderzoek heeft thans vast gesteld dat de dood van Bertha Brouwer geen gevolg van eenigerlei geweldpleging is geweest, zoodat de justitie tot de teraardebestelling van het lijk verlof heeft gegeven. Spoorwegongeluk. Uit Haastrecht meldt men aan het N. v. d. D. Den 5en September 1900 ontspoorde tusschen de stations Gouda en Oudewater een locomotief van een personentrein, doch door welke oorzaak bleef alstoen onbekend. Dezer dagen luisterde onze gemeenteveldwachter Oosterling alhier een gesprek tusschen eenige personen af en herinnerde zich dit ongeval, waarna hij zich in verbinding stelde met den brigadier- titulair der rijksveldwacht Stigter, te Gouda, onder wiens bewaking bedoelde spoorlijn ligt. Samen stelden zij hieromtrent een onderzoek in, met het gevolg, dat zekere D. U., te Waarder, werd opge spoord, die na een langdurig verhoor hun volledig bekende destijds op die spoorlijn aldaar, waar hij aan het werk was, een ijzeren bout op de rails te hebben gelegd, waardoor toen die locomotief met de voorwielen is ontspoord. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Tentoonstelling te Tlissingen. De vereeniging Vlissingen Vooruit! te Vlissingen heeft het voornemen om in het volgend jaar te doen plaats hebben een tentoonstelling van nuttige en fraaie voorwerpen, in ledige uren vervaardigd. Deze voorwerpen kunnen bestaan uit: snijwerk, vlechtwerk, teekeningen, photographieën, schil derwerk, timmer-, bank- en smeedwerk. Ook nut tige en fraaie handwerken kunnen op deze tentoon stelling een plaats vinden, zoomede alles wat ge tuigt van den ijver, de werkkracht en den leerlust van het jongere en de volharding, de degelijkheid en de meerderheid van het oudere geslacht. Het bestuur van de Burger-Avondschool, de ver eeniging voor Slöjd-onderwijs en de Maatschappij tot bevordering van Beeldende Kunsten Arti et Amicitiae zullen tot medewerking worden uitge- noodigd. Ongelukken. Door onbekende oorzaak s de wedu we H. de Graaf, landbouwster te Haarlemmermeer, in de sloot vóór hare woning gevallen en verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2