Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 27ste Jaargang. Zondag 20 November 1904. No. 8058. EERSTE BLAD Officieele ^Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. Staten-Creneraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-, en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 21 November a.s. tot uiterlijk 1 December a.s., de Buitenhavenweg, jjabij de brug voor de weri van de firma v. d. Eist Co., voor het verkeer met ry- en voertuigen zal zyn afgesloten. Schiedam, 19 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. 19 November. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTEKREIN. Port Arthur. De loods die aan boord van den Russischen torpedojager Rastoropni was, heeft te Tsjifoe ver teld dat sedert 26 October eiken nacht bij Port Arthur gevochten wordt. Alle stoomschepen van de Oost-Chineesche lijn, op een na, die naar Ja pan is gegaan, zijn tot zinken gebracht. Een rijk Chinees die de Japanners seinen had gegeven met zijn zakdoek, is opgehangen. De Japanners ont zien de hospitaalschepen, maar geven hun door waarschuwingsschoten te verstaan, dat zij buiten de vuurlijn moeten blijven. De Daily Telegraph vernam eergisteren uit Tsjifoe dat Russische afdeelingen van 50 man alle nachten uitvallen doen en handgranaten in de loopgraven van de Japanners werpen. De ver liezen van de Russen bedragen door de bank 70 man per dag, die van de Japanners zyn hooger. De zware kanonnen zijn aan weerskanten versle ten en schieten niet goed meer. De sterkte van de Japanners wordt op 80.000 man, die van de Russen op de helft geschat. De correspondent van de Petersburgsche Nowosti die uit de vesting te Tsjifoe is aange komen, seint: De gelukkige verdediging van de vesting is vooral te danken aan generaal Smir- nof. Tijdens de bestorming van den zoogenaamde n Hoogen Berg, zond hy ongemerkt in den rug van de vijandelijke reserve snelvuurkanonnen uit, welke de bezetting van den berg verijdelden, hoe wel die reeds gedeeltelijk in handen van den vijand was. Tegenover een moorddadig vuur dat twee etmalen aanhield en de laatste bestorming van 25 tot 30 October hielden de forten en batterijen dapper stand. Een poging van de Japanners om fort no. 2 door een sappe te laten springen, mis lukte. Smirnof legde een contramijn en stak die met eigen hand aan. Zoo kwam er een eind aan het mijngevecht. Een telegram uitModzji bericht de vernieling van nog een Russisch arsenaal en magazijn te Port Arthur. De Japanners hadden de plek van het arsenaal ontdekt en richtten er al het vuur op. Na er tweehonderd granaten op geworpen te hebben, slaagden zij er in het te verwoesten en verbreedden hunne loopgraven om hun geschut dichterby te brengen. De Russen gaan voort flinke uitvallen te doen en vallen de loopgraven aan, waarbij zij gebruik maken van handgranaten. Naar de Daily Telegraph uit Sjanghai ver neemt, heeft zich daar een invloedrijk plaatselijk comité gevormd, om een internationaal hospitaal schip naar Port Arthur te zenden, ten einde daar hoog noodige genees- en verbandmiddelen en in strumenten te brengen en de invaliden en gewonden mee te nemen. Japan's toestemming zou natuur lijk daartoe vereischt worden. In Mantsjoerije. Reuter's correspondent te Moekden seinde den 16en dezer De strenge vorst van de drie laatste dagen drijft de troepen in de aardholen, zoodat alle vuren gestaakt wordt. De onmogelijkheid om zich in den bevrozen grond in te graven, maakt het onwaarschijnlijk dat beide legers elkander zullen bevechten. De rivieren zijn toegevroren. De Japanners gaan ongewapend naar den Sja-ho, om water te halen, waarbij volgens een stilzwijgende overeenkomst niet wordt geschoten. «Russen en Japanners rossen elkaar dan wel af, maar gaan overigens vreedzaam met elkaar om." Te Moekden zijn de straten op den verjaar dag van de Tsaritsa-weduwe feestelijk verlicht geweest. Koeropatkin had den Tataren-generaal en de Chineesche ambtenaren aan zijne tafel ge- noodigd. Sacharof meldde den löenaan den generalen staf, dat de Japanners in den vorigen nacht een stelling voor den Poetilol'heuvel hadden aangeval len maar teruggeslagen waren. Verspreide berichten. Te Petersburg houdt men staande dat het ongeval dat aan den kruiser Gromowoj te Wladi- wostok overkomen is, niet ernstig is. De voor steven zou alleen lichtelijk beschadigd zijn. De Roeskija Wjedomosti becijfert de nominale sterkte van de Russische troepen aan gene zijde van het Baikalmeer op 570,000 man met 1522 kanonnen. In het voorjaar zal hun sterkte klim men tot 668,000 man met 1818 kanonnen, waar van er bij de drie Mantsjoerijsche legers 502,000 man met 1596 kanonnen en machinegeweren zullen zijn. De geheele sterkte van de Japansche troepen wordt daarentegen op 560,000 man gesteld. Zooveel troepen als thans heeft Rusland nooit samengetrokken. Tegen de Turken waren iets meer dan 400,000 man in het veld. Het Journal des Débats bericht van een Russisch agentschap het volgende te hebben ver nomen, waarvoor het blad de verantwoordelijkheid aan het agentschap laat Bij den generalen staf te Petersburg bevestigt men het bericht van den dood van generaal Koeroki, overleden te Liao-jang tengevolge van een verwonding in den slag bij Jentai. Sinds drie weken was zijn toestand hopeloos. Het aanvullings-eskader van de Russische Oost- zeevloot is den 18en November te Takkebjerg (Langeland) aangekomen en bij den vuurtoren voor anker gegaan. RUSLAND. Een nader bericht uit St. Petersburg meldt, dat het congres van vertegenwoordigers der Zemstwo's, dat morgen aldaar zou plaats hebben, toch te elfder ure nog is verdaagd tot het volgend jaar. De minister van Binnenlandsche Zaken houdt het uit tegen de aanvallen der reactie op zijn persoon en zijn politiek. Na reeds verschei den politieke gevangenen uit Siberië in vrijheid te hebben gesteld, wil hij thans overgaan tot de verzachting van liet lot van honderdtallen studen ten, die tengevolge van de betoogingen van ver leden jaar gevangen zitten, verbannen zijn of bij het leger ingedeeld. Swiatopolk-Mirski beoogt een gratie op groote schaal voor deze veroordeelden. DUITSCHL AND Een onaangenamen indruk maakte te Berlijn een artikel der Engelsche Army and Navy Ga- zette, dat over het vertrek van het Russische Oostzee-eskader naar Oost-Azië handelt, vertrek waardoor een der zeefactoren uit de Europeesche wateren verwijderd is; en dat in aansluiting hieraan over de Duitsche vloot komt te spreken, welke zoowel in Engeland als op het vasteland als de eenige bedreiging van den Europeeschen vrede zou worden beschouwd. «Vroeger zou En geland- een vloot, van welke het eenmaal nadeel zou kunnen verwachten, eenvoudig hebben ver nietigd. Thans zyn wij tevreden, dat het huidige oogenblik bijzonder gunstig is, om Engelands meening uit te spreken. Deze Duitsche vloot mag verder niet meer worden vergroot. Frankrijk, Italië, Oosténrijk, Spanje zouden waarschijnlijk genoegen nemen met elke actie, welke zou kun nen strekken om een aan den voortdurenden vrede van Europa vijandiggezind element uit te werpen." Deze aanval van het in Duitsche militaire en maritieme kringen voor ernstig gehouden En - gelsche vakblad zal waarschijnlijk in de Duitsche pers nog heel wat drukte veroorzaken. Voor de nieuwe krediet-aanvragen, die de regeering in de aanstaande Rijksdagzitting zal doen, komen deze Engelsche bedreigingen uiterst gelegen Vermeld zij nog, dat de Engelsche bewering, dat de Duitsche oorlogsvloot te Kiel werd klaar gehouden, om van eventueele moeilijkheden tus- schen Engeland en Rusland party te trekken, te Berlijn als een volkomen onzinnig verzinsel wordt beschouwd. Juist hier te Berlijn is de schrikke lijke druktemakerij der Engelschen over het gebeurde te Doggersbank van den beginne zeer koel opgenomen als veel geschreeuw maar weinig wol. Volgens de Nordd. Allg. Ztg. heeft de Bonds raad eenstemmig goedgevonden, dat de strijd om den troon van Lippe door een scheidsrechterlijke uitspraak van het rijksgerechtshof zal worden beslecht, volgens de gesloten arbitrage overeen komsten en met voortduring van het tijdelijke regentschap, voor het geval de vorst van Lippe vóór de uitspraak kwam te sterven. De Rijks kanselier heeft het rijksgerechtshof opgedragen, onverwijld een scheidsgerecht te vormen. De Keizer heeft, nadat de Bondsraad den rechtstoe stand had in orde gebracht, het beëedigen van de troepen in Lippe bevolen. Na de laatste beëediging van rekruten te Berlijn, heeft de Keizer de regimentsbevelhebbers om zich heen geroepen en gestreng het verlangen uitgesproken, dat de jongelieden goed behandeld zouden worden, opdat eindelijk het klagen over soldatenmishandeling ophoude. Slechts een goed behandeld soldaat kan zijn plicht trouw en met plezier vervullen. FRANKRIJK. Er is iets gebeurd dat het ministerie Combes, door het terugtreden van André bevestigd, op nieuw in gevaar brengen kan. Verleden Dinsdag had de minister van Onderwijs, Chaumié, in de Kamer 'verklaard, dat hij tegen de onderwijzers en leeraren enz., die in opdracht van vrijmet selaarsloges officieren nagingen, maatregelen zou treffen en één van lien, den heer Gaumand, reeds door verplaatsing gestraft had. De minister van Justitie Vallé heeft het voor nemen geuit, een rechter, Bernardin genaamd, die eveneens vrijmetselaar is, en verschillende officieren aangegeven heeft, te bestraffen. In de vrijmetselaarsloges heeft dit groote opgewonden heid veroorzaakt, daar men vreest, dat de regee ring door zulke maatregelen de democratische propagande zeer zou schaden. Vijf bekende leden der linkerzijde, vrijmetselaars, de senator Desmons en de afgevaardigden Rabier, Masson, Baudon en Meslier zijn gisteren naar Combes gegaan en hebben geëischt, dat de maatregel, die tegen Bernardin zou worden genomen, zou uitblijven. Combes heeft de vijf mannen naar den minister van Justitie gezonden, die echter weigerde zijn eens gesproken woorden in te trekken. Daarop hebben de maponnieke gedeputeerden besloten de regeering te interpelleeren en de radicaal-so cialistische partij, waarin de vrijmetselaars sterk vertegenwoordigd zijn, heeft een vergadering ge houden, waarin de regeering scherp gecritiseerd werd. De positie van het ministerie is zeer moei lijk en Combes staat tusschen twee vuren. De tegenstanders van het ministerie eischen steeds nieuwe maatregelen tegen de «agents provocateurs en de trouwste aanhangers van het Kabinet willen juist van zulke maatregelen niet weten. De vraag is nu, hoe Combes deze moeilijkheden uit den weg zal ruimen. Met 328 tegen 217 stemmen heeft de Fransche Kamer besloten, de censuur op openbare voor stellingen, café-concerts enz. af te schaffen. In den laatsten tijd was de censuur vrij lankmoedig, en de minister Chaumié gaf de toezegging, dat men «binnen redelijke grenzen zou blijven." 't Baatte echter niet. De Kamer wilde van de censuur niets meer weten. O 0 STENRIJK-HON G ARI JE. Reuter seint d.d. 18 November uit Boedapest: In de Kamer van Afgevaardigden vraagt de voorzitter, of de vergadering het voorstel van graaf Tisza aanneemt, strekkende om dagelijks twee vergaderingen te houden. Kossuth verklaart dat de Hongaarsche oppositie nooit een dergelijke onwettigheid zal goedkeuren en verlaat de zaal, door de leden der oppositie gevolgd, die de Kos- suthhymne zingen. De leden der rechterzijde staan op en nemen het voorstel aan. ITALIë. De Italiaansche regeering heeft te kampen met een nieuwe moeielijklieid, die ten deele voortspruit uit de verkiezingen, welke haar overi gens zoo gunstig zijn geweest. In het leger ont staat een toenemende geest van tuchteloosheid, die zich dezer dagen in verontrustende mate heeft geopenbaard bij de lichting, die onder de wapens is geroepen ter handhaving van de orde tijdens de verkiezingen. In Coma en Bologna hebben o.a. soldaten door luidruchtige betoogingen op den openbaren weg luide hun ontevredenhèid gelucht over den naar hun meening onnoodig verlengden diensttijdzij meenen, dat het reeds vóór den dag der stemming een uitgemaakte zaak was, dat de politie best in staat was alleen de orde te hand haven en dat het in elk geval, nu de verkiezingen zijn afgeloopen, heelemaal geen zin meer heeft, hen in de kazernes te houden in plaats van ze naar huis te sturen. De regeering zal over deze militaire ongerechtig heden in de Kamer geïnterpelleerd worden. De Tribuna deelt mee, dat weldra een arbitrageverdrag tusschen Italië en Amerika zal worden gesloten in den geest der Engelsch- Italiaansche en Fransch-Italiaansche verdragen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 18 October. Motorwet. Door de Regeering is art. 7 gesplitst in twee artikelen. Op art. 7bis is door de heeren vanBylandt en de W a a 1 M a 1 e f ij t een amendement voor- gestnld om de de le alinea aldus te lezen «Bij of krachtens een plaatselijke verordening als bedoeld in art. 7 eerste lid, kunnen wegen binnen bebouwde kommen der gemeenten, geen Rijks- of provinciale wegen zijnde, gesloten worden verklaard, of bepaald dat op zoodanige wegen niet dan rifet een bij de verordening te bepalen maxi mum-snelheid mag worden gereden." In verband hiermee stellen zij tevens voor punt 3°, van art. 7bis aldus te lezen«het gesloten zijn van wegen of de aanduiding der daarop toe gelaten snelheid worden aangeduid door waar schuwingsborden van een door den minister vast te stellen model." Door de heeren van Sasse vanYsselt en Va n d e V e 1 d e is bij amendement voorge steld, uit art. 7 te doen vervallen de tweede zinsnede, luidende «een provinciale verordening wordt niet vastgesteld, dan nadat de gemeente besturen zijn gehoord." Bij het debat over de maximum-snelheid voor motor-rijtuigen, stelt de heer Van de Velde voor een amendement, strekende om den bestuur der van een motor te verbieden, op de wegen binnen een bebouwde kom der gemeente, sneller te rijden dan met een vaart van 8 KM. per uur, en op de wegen daarbuiten met grooter snelheid dan 40 KM. per uur. De heer L o h m a n wil in 't geheel geen ma ximum-snelheid bepalen. Hij steunt 't amende- ment-Drucker. Er bestaan geen stille wegen, betoogt de heer T e v L a a n, en er is dus overal gevaar voor het publiek, waarom het z. i. noodig is wel degelijk een maximum-snelheid te bepalen. Het amende men t-D r u c k e r c. s. wordt door de voorstellers zoodanig gewijzigd, dat het betrekkelijke artikel (14) aldus wordt gelezen «Het is den bestuurder van een motor-rytuig of rijwiel verboden, daarmee over een weg te rijden, op zoodanige wijze, of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht." De minister van Waterstaat blijft dit amendement ontraden. Theoretisch moge het juist zijn, voor de praktijk is 't af te keuren. Na opmerkingen van de heeren Melchers, Dru- cker en van Wassenaer, wordt 't amendement- Drucker in stemming gebracht, en met 32 tegen 30 stemmen aangenomen (Vooraf waren andere amendementen ingetrokken, en andere vervielen, door de aanneming van dit amendement.) Bij het artikel, regelende de bevoegdheid van de provinciale en gemeentelijke besturen, om ver ordeningen op het rijden met motorrijtuigen vast te stellen, bracht de minister, naar aanleiding van een amendement-d e Waal M a 1 e f ij t, zoo danige wijziging in het artikel aan, dat bij plaat selijke verordening voor de bebouwde kommen van gemeenten een maximum-snelheid voor het rijden met motorrijtuigen kan worden voorge schreven, echter niet voor wegen vereischt en geschikt voor het doorgaand verkeer. Het gewij zigd artikel wordt daarop goedgekeurd. De minister neemt ook nog eenige minder beteekenende amendementen over, waarna het wetsontwerp is afgehandeld. De eind-stemming zal later plaats hebben. De zitting is verdaagd tot a.s. Dinsdag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1