Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Faillissementen. Burgerlijke Stand. V isscherij -berichten. Laatste Berichten. De Koninklijke familie. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moe der maakten gister een rijtoer o.a. door Apeldoorn. Z. K. H. de Prins hield gisteren een jachtpartij in de omgeving van het Loo, waaraan ook genoo- digden deel namen. Haagsche Vredesconferentie. Reuter seint uit Washington dd. 18 Nov., dat de Nederlandsche regeering aan minister Hay kennis gaf, dat zij met vreugde instemt met het denkbeeld, dat een tweede vredesconferentie te 's-Gravenkage zou worden gehouden. Tot heden is geen formeele aanvaarding van de Amerikaansche uitnoodiging in haar vollen omvang ontvangen, maar bijna alle Europeesche mogendheden hebben reeds te kennen gegeven dat zij de uitnoodiging in principe aannamen. De Eaak-Van Diggelen. De vergadering vrijzinnige kiesvereenigingen te Steenwijk is uitgesteld tot na het verschijnen van het toegezegde antwoord van mr. P. J. G. van Diggelen op de Memorie der 22 Statenleden. Gemeente-ambtenaren. In de jongste vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtena ren is mededeeling gedaan van ingekomen stuk ken, betreffende het bezoek aan de leden der Tweede Kamer gebracht in verband met de pen- sionneering der gemeente-ambtenaren, hun wedu wen en weezen. Die stukken en ook mondeling ter vergadering gedane mededeelingen doen het bestuur oordeelen, dat de zaak derpensionneering goede vorderingen maakt en dat de overtuiging van het goed recht der gemeente-ambtenaren zich meer en meer begint te vestigen, ook in kringen, die daarop een zeer grooten invloed ten goede kunnen oefenen. Het bestuur besloot andere ver- eenigingen van gemeente-ambtenaren, niet behoo- rende tot die wier belangen de Bond behartigt, aan te sporen thans ook krachtig voor de pension- neering te werken. Internationale diefstal van effecten. In zake Bascherhof en Vinkhuizen, verdacht van betrokken te zijn bij den internationalen dief stal 'van effecten, welke zaak thans te 's-Graven- hage geïnstrueerd wordt, worden bijna dagelijks Amsterdamsche personen door den rechter van instructie gehoord, zooals koffiehuis en caféchan- tanthouders, wisselagenten en buitenlandsche agenten in fondsen. Tegen a.s. Maandag zijn thans eenige Amster damsche bookmakers opgeroepen. Ongelukken. Op de werf der firma Jacob Vriesendorp Zoonen te Dordrecht, is een stapel houtom ge vallen of omgekanteld, met het gevolg, dat een werkman is gedood en twee andere zwaar gewond zjjn. Te Almelo is een kind tijdens de afwezig heid der moeder levend verbrand. De zoon van den landbouwer D. J. M. te Wezepe, te Olst, had gisteren-morgen het onge luk met kar en paard ten onderste boven te val len, waarbij hem de slapen werden ingedrukt en de dood onmiddellijk intrad. Een dienstbode te Rossum, gem. Weerselo, had het ongeluk bij het glazenwasschen te vallen uit een raam der twee verdieping. Zjj overleed weldra aan de bekomen verwondingen. Een milicien, in garnizoen te Amsterdam, was met verlof in z(jne woonplaats in Friesland. H\j bleef te lang, waarom hij onder politie-geleide naar A. zou worden overgebracht. Even op reis sprong de milicien uit de in beweging zijnde stoomtram. Hij geraakte er onder en een zijner beenen werd ernstig gekwetst. De reis werd voortgezet. Gister-namiddag is het 4 jarig zoontje van K. W. v. d. R., te Dinteloord door een vracht wagen uit Rosendaal op den openbaren weg overreden. De wielen z(jn over het hoofdje ge gaan, zoodat de dood onmiddellijk is ingetreden. Schiedam, 19 November 1904. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 19 November 1904.) Ge.vraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts (bekwame vuurwerkers). Schoen maker (halfwas.) Barbier (halfwas). Jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor een winkel. Meubelmakers (halfwas). Jongen voor meubelfabriek. Keukenmeid. Dienst boden (voor meid alleen). Aangeboden Arbeidskrachte n. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht. Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende. Kantoor bediende. Reiziger. Depóthouder. Hout- koopersknecht. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongen. Koetsiers. Portier. Smids knechts. Smidsjongen. Kuiper. Mouter. Ververs. Loodgieter (halfwas.) Gistpakker. Distillateursknecht. Schoenmaker Brandersknecht. Jongen voor mandenmakerij. Tuinman (halfwas). Machinist-bankwerker-sto ker. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleidin g in kuipersvak, manufacturenvak,timmervak. Dagmeisjes.Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie kinderschoentje, kinderhandschoentje, reepje oranje garneersel, portemonnaie (ledig), sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen zilveren naaldenkoker, E. J. Wonteleers, Singel 194u; naamstempel, H. Gunneweg, Laan ons Genoegen 25; rozenkrans, J. Dries, Groeneweegje 3R, K. Kerkboekje, H. E. Scheller, Oosterstraat 21portemonnaie met eenig geld, W. F. v. d. Heiden, Oude Sluis 7; eend, kuiperij Ris, Elgen- steegportemonnaie met eenig geld, C. J. v. d. Hoeven, Villastraat 37.' De werkstaking der glasblazers. Naar wjj vernemen is den glasblazers van sDe Struisvogel» te Nieuwerkerk a./d IJsel aangezegd, dat zij met de oude vormen tegen de oude loons- regeling het werk kunnen beginnen. Gedurende de staking zijn zij, hoewel niet bij den Nederland schen Glasblazersbond aangesloten zijnde, door dien bond ondersteund. Zonder het hoofdbestuur van den bond te erkennen willen zij daarom niet met werken beginnen en dus is een deputatie uit hen naar Delft gegaan, om het advies van het hoofd bestuur in te winnen. De vuren in de glasfabriek worden reeds harder gestookt en aanstaanden Zaterdag zouden potten worden ingezet. Is dit laatste waar, dan zouden Maandag daaraanvolgende de werkzaamheden her vat kunnen worden. {Tel.) Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Glasblazersbond aan de glas blazers te Nieuwerkerk a. d. IJsel den raad gegeven het werk nog niet te beginnen, omdat de patroons van de andere fabrieken nog niet die voorwaarden hebben gesteld. Het laten circuleeren van eene lijst door die gemeente om geldelijke bijdragen is geweigerd, doch nu bieden de stakers bons tegen 5 cent per stuk te koop aan. Ook wordt nog in een mani fest, uitgegeven door het hoofdbestuur van het Nationaal Arbeids-Secretariaat in Nederland een beroep gedaan op de offervaardigheid van alle arbeiders en arbeidsters. Naar men ons mededeelt, hebben zich aan de glasfabrieken te Schiedam de werk lieden, die zich hadden aangemeld om het werk te hervatten, zich nu weder teruggetrokken, om- rede zij georganiseerd zijn. Uit officieele bronwordtonsmede- gedeeld, dat zich een commissie gevormd heeft met het doel een Arbitrage-commissie saam te stellen, om de staking der glasblazers tot een goed einde te brengen. Pluimvee-tentoonstelling. Naar men ons mededeelt, wordt de tentoon stelling van pluimvee en konijnen Zaterdag den 26sten dezer maand in het gebouw der Officieren- vereeniging, des middags ten 12 uur, officieel geopend. De inzendingen hebben de verwachtingen verre overtroffen. De grootste fokkers van Nederland hebben zich gehaast aan den roepstem der Commissie gevolg te geven en zenden het beste wat zij in 1903 en 1904 geteeld hebben en niet alleen op het gebied van pluimvee, doch ook van Kamer- en volièrevogels komt het beste wat Nederland bezit. (Er zijn te zamen 670 inzendingen) Men zal er de broedmachines in volle werking kunnen zien, terwijl de kleinste kuikentjes vroo- lijk in de kunstmoeders zullen rondtrippelen. De Commissie, wier taak een moeilijke was, komt zeker een woord van lof toe, waar zij zich al die moeite heeft getroost, om Schiedam van al dat fraais te laten genieten. Zooals bekend is, zijn de toegangsprijzen zeer laag gesteld. Zaterdags 25 ct., Zondag en Maandag 10 ets. per persoon, terwijl doorloopende kaarten verkrijgbaar zjjn voor 50 ct, zoodat velen zeker deze gelegenheid zullen gebruiken om eens kennis te maken met het vele schoone, dat deze tentoonstelling biedt. De hoofden van scholen zullen in de gelegen heid gesteld worden hunne leerlingen te doen genieten; ook zullen onze weezen niet vergeten worden. Een zeer druk bezoek zij der tentoonstelling toegewenscht Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer P. C. van der Pant, diebij de ver kiezing van Dinsdag jl. hernoemd werd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft kennis gegeven dat door hem de benoeming dit maal niet wordt aangenomen. Op de voordracht terbenoeming van een onderwijzer aan school E alhier, (hoofd de heer J. Hage) zijn geplaatstlo. S. de Knecht, onderwijzer te Moordrecht, 2o. C. K. Minderhoud, onderwijzer te Lekkerkerk en 3o. A. van Wagten- donk te Krimpen a/d. Lek. De vrachtboot Alexander is he den-morgen op de Maas in aanvaring geweest met een modderbak van de firma L. Volker te Slie- drecht, die de Voorhaven alhier werd uitgesleept Van de vrachtboot werd de voorsteven inge drukt, terwijl in de machinekamer een koperen pijp sprong. Persoonlijke ongelukken gadden niets plaats. Door een bootje van de Rotterda m- sche Droogdokmaatschappij werd heden hier aan gebracht de 18-jarige J. v. Harmeien, wonende Hendrik Gabelstraat, die in het Droogdok onder een stapel planken was geraakt, tengevolge waar van zijn rechterbeen en arm ernstig werden ge kneusd. Mijnheer de Redacteur, De werkstaking der glaswerkers sedert eenige weken reeds aan den gang heeft veler belang stelling gewekt. Die belangstelling evenwel be trof bij velen het meest de vraag, aan welke zijde hier het recht was, d.w.z.wie eigentlijk gelijk had. Zijn het de fabrikanten, die beweren dat zij het bestaande loon niet meer kunnen geven, zon der met verlies te werken wat zeker niemand van hen kan vergen -, of zijn het de werklieden, die volhouden dat zij voor minder dan dat loon niet kunnen arbeiden Eén der fabrikanten heeft met de bescheiden aangetoond, dat met het tegenwoordig geldende loon de zaak verlies oplevert. Maar op den eisch van de zijde der werklieden, aan de andere fabri kanten gesteld, dat ook dezen met bewijzen zou den staven dat zjj nu geld verliezen, is geantwoord, dat dit reeds door één hunner is gedaan, en zij dit voldoende achten. Ex uno disce omnes, den ken zij zeker 1 Wij moeten nu aannemen dat de fabrikanten waarheid spreken, en zij dus onder het tot.heden geldend loon niet langer kunnen werken. Maar de werklieden, kunnen die hun arbeid niet voor minder leveren Kunnen zij zich niet schikken naar de omstandigheden en de minder gunstige tijden doormaken met wat minder loon? Durven zij niet vaak hun eischen verhoogen, als er druk werk is en zij weten dat de patroon hen noodig heeft? Wat is dan natuurlijker, zou men zoo zeggen, dan dat zij ook iets derven in minder drukke of minder gunstige tijden. Straks komt him beurt weer en stellen zij de wet 1 Zoo is immers vaak de redeneering? Onder de drangredenen, aangevoerd om ook van de andere fabrikanten overlegging van ex ploitatie-bescheiden te verkrijgen, viel mij deze op, dat nu wel door één fabrikant openlegging was geschied, maar dat niet alle fabrieken onder dezelfde omstandigheden werken en er dus wel bij zullen zijn, die gunstiger resultaten verkrijgen. In het afgetrokkene heeft men daarin geen onge lijk, maar men kan zich in dit opzicht toch lee- l(jk vergissen. Als voorbeeld daarvan wil ik wijzen op onze Gasfabriek. Op het oog zou men zoo zeggen, dat deze onder de beste omstandigheden werkt de aanvoer van steenkolen byv. kan zoo goed als direct uit zee geschiedende inrichting is in de laatste jaren vergroot en verbeterd, en toch, wat z(jn de resultaten Let eens op den Haag, waar zóóveel verdiend wordt, dat de gemeente-begrooting haar rjjkste inkomsten uit de gasfabriek put. En hoeveel is het hier Het is zelfs gebeurd, dat men het in den Raad niet durfde zeggen Let daarbij eens op het verschil in den gasprijs tusschen hier en Leiden, Utrecht enz. Dat ver schilt eenige centen per stère. Wij hebben nu toch een goed gelegen en goed ingerichte gasfabriek, waarom moet het gas hier nu duurder zijn dan elders, en waarom moeten wij dan nog minder voordeel daarmee behalen Die het weet, zegge het IJ. Z. Schiedam, 19 Nov. 1904. Mijnheer de Redacteur. Nu de koude in het land komt en zich ook binnenshuis reeds doet gevoelen, beginnen we ook weer het groote ongerief te bemerken van de koude in onze kerken. De vraag dringt zich daarbij op waarom moeten wij toch zooveel koude lijden in de kerk En die koude wordt vaak nog verergerd door een afschuwelijke tocht, welke zeker aan menigeen eene verkoudheid heeft bezorgd. Zou daar nu niets tegen te doen zijnkunnen onze kerkbesturen zich niet eens aangorden om dit onhebbelijk euvel te verhelpen Dat kan, ge tuige de kerk aan den Singeldaar heerscht 's winters een aangenane temperatuur, die het kerkgaan niet tegenwerkt, maar veeleer bevordert. In de beide andere Roomsche kerken is het vaak niet uittehouden, en hoe eerder daar verbetering in gebracht werd, hoe beter het zou zijn voor de bezoekers, zoowel als voor de kerk 1 Mocht men hieraan de hand eens slaan, al ware het ook met hulpmiddelen. Het goede toch blijft zoo vaak achterwege om het betere, dat men dikwijls niet verkrijgen kan. De Franschman zegt dit zoo juistLe rnieux est 1' ennemi du bien. Door hier, desnoods met voorloopige maatregelen, handelend op te treden, zouden die Besturen den dank verdienen van alle kerkgangers, en zich eens wezenlijk nuttig betoonen A. B. Schiedam, 19 Nov. 1904. Het landgoed Lievenshoven, nabjj Bergen-op- Zoom thans nog bewoond door de Belgische familie Godderip, zal worden betrokken door Fransche kloosterlingen. Justus van Maurik. -J- Wat zijne vele vrienden sedert lang duchtten Justus van Maurik, de zeer populaire schrijver van talrijke Amsterdamsche schetsen en vertel lingen, van Janus Tulp en andere tooneelstukken die ook veel bijval hebben gevonden, is overleden. Gisteren-avond is hij in de Ziekenverpleging te Amsterdam, na een langdurig lijden bezweken Vele Amsterdamsche typen heeft hjj geschetst en zelfs is hij ook een Amsterdamsch figuur ge weest. Een figuur vol levenslust en schalksch- heid, daarbij zeer goedhartig. Hij kende iedereen en iedereen kende hem. Zijn forsche gestalte deed niet voorzien, dat hij betrekkelijk vroeg (58 jaar) zou komen te vallen. De populariteit van zijn schetsen is niet weinig vergroot door de voortreffelijke manier, waarop hij ze wist voor te dragen. Na Cremer hebben wij niet zulk een algemeen-bemind schrijver voordrager gehad. Als Van Zuylen had hij zich slechts te vertoonen, om de lachers aan den gang te brengen. Bij den lach kwam dan dikwijls een traan en innig-voldaan keerden de hoorers uit de stampvolle zaal huiswaarts. Opera-uitvoeringen. Er is dezer dagen een commissie gevormd van heeren te Amsterdam en te 's Gravenhage, die pogingen in het werk stelt om een viertal opera's, na zorgvuldige voorbereiding te doen geven door de beste beschikbare Nedelandsche krachten. Reeds hebben de heeren Willem de Haan en Anton H. Tierie hunne medewerking als dirigenten toege zegd, terwijl men zich verzekerd heeft van het optreden der heeren Henri Albers, Urlus en Tjjssen, alsmede mevrouw Tijssen en met tal van andere kunstenaars zijn besprekingen in gang. De commissie staat voor het orkestrale deel der uitvoeringen in onderhandeling met het Concertgebouw-orkest en het jUtrechtsch Stede lijk orkest. Het is de bedoeling va» de commissie elk werk tweemaal te Amsterdam, een maal te 's-Graven- hage en een maal te Rotterdam uit te doen voe ren. 's-Heeren berg. Er worden plannen gevormd, om het stadhuis te 's-Heerenberg te restaureeren. Dit gebouw is in laat gotischen stijl opgetrokken en geeft met zijn er tegenaan gebouwd zeshoekig torentje een fraai aspect. Uit de Staatscourant. U itgespraken: Amsterdam, 15 November. A. Sauer, draadwer ker te Hilversum. Mr. J. Deking Dura rechter commissaris; curator:. T. ridder van Rappard. 16 November L. H. de Soer, ziekenverpleger, vroeger te Hilversum, thans te Amsterdam. Mr. P. J.Bijleveld, rechter-commissariscurator mr F. Sleutelaar. Haarlem, 15 November. N. Mooyman,bloembol- lenkweeker, te Hillegom. Mr. A. van de Koppel Gz. rechter-commissaris; curator: mr. A. A. Stheeman. Utrecht, 16 November. W. Verhoogt, koopman aldaar. Mr. W. M. II. Boers, rechter-commis saris curator: mr. H. J. M. van den Bergh. Opgeheven: S. Glazer, te Amsterdam. Geboren: 17 Nov. Willemina, dochter ran J. van Hekke en J. van der Werf, Warande. Neeltje Willemina en Aaltje Margaretha Wilhel- mina, dochters van C. Noordijk en A, Stolk, Rotterdamsche dijk. Adriana Josina, dochter van F, Weber en J. Triel Nieuwsticht N.Z. Margaretha Maria Antonia, dochter van A. A. J. Schaap en J. M. Overzier, Eerste Tuinsingel. Hendricus Jacobus, zoon van J. C. Vol en A, Ak kerman, Kortlandstraat. 18. Leendert, zoon van J. Koorengevel en M. de Pater, Raam. Overleden: 17 November. Jan Franciscus van Rooien, oud 7 weken, Dirkje Meesterstraaat. SCHIEDAM, 19 November. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SÖiï 252 Zeeburg, schipper C. den Duld, met 21 last haring voor de vijfde reis; SCH 358 Jacob, schipperL den Duik, mkt 16 last haring; SDM 20 Luduina, schipper J. Bal, met 19 last haring beide van de vierde reis. Djambi. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint »De controleur Kroesen is te Djambi in hinder laag gevallen en vermoord. De controleur Sanders, werkzaam in de Lampongsche districten ia verdronken. De diefstal van f17.465. Men seint ons heden uit Rotterdam Door den rechter van instructie, mr. Telling, alhier, werd heden de instructie geopend in zake den diefstal van f 17.465.in bankpapier in het effectenkantoor van den heer J. Grewen in het Wittehuis. Gehoord werden de tweede boekhouder Joh. F. M. Stevens te Schiedam en nog een kantoorbe diende. Inbraak. Men meldt ons uit Rotterdam Heden-nacht is ingebroken in eene woning aan de Prins Alexanderstraat en werd ten nadeele van den grondwerker J. Buis uit de linnenkast on vreemd een blikken sigarenkistje, inhoudende di-> (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2